HONORARIA STIJGEN - BEZOEKERSAANTAL DAALT Voortbestaan Microtheater bungelt aan zijden draad AUTOPRIJZEN OMLAAG Eventueel luchtkussen op diverse C.M. typen Programma Ol Eens experiment, nu serie VW roept auto s IJMUIDEN breidt zich uit BEVERWIJK „Vanalleswat”-groep in Amerika terug 9 DONDERDAG 2 7 SEPTEMBER 197 3 (Van een onzer verslaggeefsters) Minder publiek Evaluatie Microyer Duur onderzoek In buurthuis De Mei City Luxor Stadsschouwburg 4 - - Kennemer theater L. XHXl® ft f het (Van een onzer verslaggeefsters) Films h dfe imrt Peter Cushing als de schier onsterfe lijke vampier Dracula, voor welke acteur deze week in City bij het „Griezelfilm- festival” terecht een belangrijke plaats is ingeruimd. i eens ■hoon- '’■■ft DEZE COMPILATIE geeft thans een goed inzicht op alle wreedheid, domheid en sexuele openhartigheid uit die jaren, hetgeen in ieder geval een aantrekkelijk schouwspel bleek te kunnen opleveren. Pikant zijn de verhalen natuurlijk ook en dan vooral in de richting van Jan Cremer en Barend Servet, zodat beide laatstgenoemden in feite niets nieuws hebben gebracht. In ieder geval is het camerawerk schitterend en heeft Pasoli ni zijn film van uitsluitend schitterende types voorzief. Men moet van vrijdag- tot en met maandagavond maar eens in de Velsense Stadsschouwburg gaan kij ken. woud”, een sensatiefilm van de eerste orde, waarvoor de stoere Tarzan A werd vervangen door de blonde "h heid Celeste Yarnall: „Mooi en verleide lijk, listig als een tijger en dodelijk als een slang.” Men zal zo’n tante tegenko men! Volgend jaar zal op bepaalde Amerikaanse modellen van General Motors een luchtkussen verkrijgbaar zjjn. Deze „airbag” kan gemonteerd worden in de naaf van het stuurwiel, in het handschoenenkastje en in de rugleuningen van de voorste zetels. Bij een aanrijding van enige omvang blazen stikstofpatronen de kussens in onderdelen van seconden op. waardoor de inzittenden optimaal worden beschermd. General Motors heeft de meerprijs voor deze beveiliging nog niet vastgesteld, maar denkt aan een bedrag van 200 dollar. De niet erg rooskleurige finan ciële positie van het in Huize Schey- beeck bivakkerende theatertje (met een capaciteit van maximaal honderd beta lende bezoekers) heeft het bestuur ge noodzaakt, in het nieuwe seizoen enkele beleidswijzigingen door te voeren. Zo zullen de toegangsprijzen, al naar gelang de aard van de voorstelling, worden verhoogd tot een maximum van 7,50 per bezoeker, en kunnen de CJP-hou- ders niet langer rekenen op een korting van vijftig procent op het entreebedrag. Wel blijft voor deze, steeds groeiende, groep een substantiële korting varië rend van ƒ1 tot ,50 over. In het afgelopen seizoen heeft het streerd. Mede dankzij een geslaagde fi nanciële actie hield de viering van het vijfjarig Theaterbestaan geen financiële aderlating voor het Microtheater in. culturele vorming en culturele activitei ten in Beverwijk nog heel wat tot stand kan worden gebracht. Zij betreurt, dat er nog geen gedegen onderzoek heeft plaatsgehad naar het behoeftepatroon voor een cultureel Centrum in Bever wijk. Een dergelijk onderzoek zou, aldus het bestuur dat wèl is vertegenwoordigd in de Commissie voor het Cultureel Centrum, ook voor het Microtheater van grote betekenis kunnen zijn. Hierbij is het theater zich overigens wèl bewust, dat zij slechts tegemoet zal kunnen ko men aan de wensen van een deel der Beverwijkse bevolking. DEZE SERIE vol gruwelen en bloed stollende taferelen wordt nu hedenavond ingezet met „In de doodsgreep van het rode masker”, waar de sinistere stof voor werd ontleend aan een der griezel romans van Edgar Allan Poe. De beide hoofdrollen worden er vakkundig in ge speeld door de horror-acteurs Vincent Price en Christopher Lee. Deze twee acteurs, versterkt met Peter Cushing, houden vrijdagavond ook „Gil en sterf!” op de been, zaterdagavond weer gevolgd door „Dracula, de verschrikkelijke”, IN DE ANDERE theaterzaal wordt van heden- tot en met woensdagavond ingehaakt en wel met „De veertien ka- ratevrouwen”, met als ondertitel „De wraak van de Chinese vechtvrouwen.” Allerlei kranige actrices, met welluiden de namen als Betty Ting Pei, Wang Hsieh, Ching Miao, Cheng Kang en Run Run Shaw, vervullen hierin de rollen van een aantal kloeke dames dat dui zend Chinese mannen te erg is. En dat alles onder aanvoering van grootmoeder She Tai Chun! VOOR HET OVERIGE bestaat dit weekprogramma uit de voortreffelijke western „Wanted”, met Montgomery Wood, waar men in de nachtvoorstellin- gen van vrijdag en zaterdag naar kan gaan kijken. Met als derde titel „Laat de dieren leven”, een mooie natuurfilm voor de eerste matinee van zondag. Minder publiek De bezoekersaantallen bij de film-, toneel- en kabaretvoorstel- lingen liepen sterk terug. De filmpro- grammering blijft, aldus het bestuur een moeilijke zaak: goede films zijn wel te krijgen, maar mogen vaak alleen in besloten clubs worden vertoond. De ge dacht, om binnen het Microtheater een aparte filmclub in het leven te roepen waarmee dit probleem zou kunnen worden opgevangen is verworpen op grond van het feit dat dit weer nieuw voedsel zou kunnen leveren aan de „nog steeds bestaande gedachte als zou het Microtheater een besloten eliteclub zijn”. De filmvoorstellingen zullen echter on derdeel van het programma blijven uit maken. Bij de teruglopende belangstel ling voor de toneelvoorstellingen tekent het bestuur aan. dat de accommodatie van de benedenzaal van Huize Schey- beeck „toch minder geschikt is voor vele toneelproducties”. Men blijft ondanks de financiële consequenties, die een en ander moeilijk realiseerbaar maken streven naar kwalitatief goede program ma’s. Ten aanzien van de kabaretvoor- stellingen, vroeger publiektrekkers van de eerste orde, merkt het bestuur op dat „niet mag worden vergeten, dat het aanbod van kabaretvoorstellingen in de IJmond aanzienlijk hoger is geweest dan in voorgaande jaren”. De zogenoemde „Microyer”, gevestigd in de kelders van Huize Scheybeeck, heeft zich ook in het afgelopen seizoen weer gemanifesteerd als een „wezenlijk on derdeel van het Microtheater”. Om aan de ontmoetingen tussen artiesten en be zoekers nog meer inhoud te geven, zijn de bestuursleden voornemens dit seizoen bij toerbeurt de rol van gastheer of gastvrouw op zich te nemen, waardoor tevens een vooral onder „nieuwelingen” geregistreerde drempelvrees mogelijk zou kunnen worden weggenomen. Met voldoening ziet het bestuur terug op de lustrumactiviteiten, waarbij tevens de 10.000ste bezoeker kon worden geregi- ONDERWIJL draait in de matinee van zondag „Eva, de slavin van het oer- Haarlemse Cobi Schreijer 'opent nieuwe Micro-seizoen. BEVERWIJK Het voortbestaan van het Beverwijkse Microtheater bungelt aan een zijden draadje. Dalende bezoekersaantallen en stijgende artiestenhonoraria hebben er onder meer toe geleid, dat het Microtheater zijn reserves voor ruim f 475 méér dan was begroot moest aanspreken. Het nadelig saldo van het afgelopen seizoen, zo wordt in het recent ver schenen jaarverslag vermeld, bedroeg exact f 1.417,34. Het scheidende bestuur van het Microtheater is er in geslaagd, voor het nieuwe seizoen een sluitende begroting samen te stellen, doch wanneer er dit seizoen onverhoopt echter toch weer een exploitatietekort zou ontstaan, is er definitief een einde gekomen aan de mogelijkheid een beroep op de reser ves te doen. „Het komende seizoen”, aldus het jaarverslag, „zal dan ook bepalend zijn voor de toekomst van het Microtheater”. Het bestuur van het Microtheater is van mening dat op het gebied van Iets dergelijks herhaalde zich met de airbag. Ook hiertegen verzette zich de Amerikaanse auto-industrie. De eisen die de overheid op dit front stelde, werden niet haalbaar geacht. De wer kelijke reden zou men wellicht beter kunnen zoeken in het feit, dat het onderzoek zeer duur was, en de noodzakelijke investeringen voor de inbouw van het kussen in de serie- wagens erg hoog. Natuurlijk zou dit doorwerken in de prijs van de auto. En men kwam weer uit op het beken de thema: dit zou de marktpositie ondermijnen. In hoeverre men als autoproducent de morele plicht had om zijn produkten zo veilig mogelijk te maken, was natuurlijk naar de mening van Detroit, buiten de orde. Nu moet gezegd worden, dat tij dens de ontwikkeling van het lucht kussen ernstige problemen rezen. De geweldige ontlading van de stikstof patronen die het kussen opbliezen, ging gepaard met het geluid van een explosie. Te allen tijde moest voorko men worden dat deze patronen zon der noodzaak dus spontaan het kussen opbliezen. Het is nu eenmaal niet leuk bij een snelheid van 120 km per uur zonder reden een kussen in je gezicht te krijgen. Een ander pro bleem was, dat het kussen altijd zonder mankeren moest werken ook al was het jaren niet gebruikt. BEVERWIJK. Cobi Schreijer opent vrijdagavond 5 oktober het nieuwe Microtheaterseizoen met een programma, waarin kabaret, folk songs, balladen en chansons aan bod zullen komen. Een week later treedt in „De Schouw” te Velsen-Noord ka baret Don Quishocking op met hun nieuwe programma „Zand in je bad pak.” De 19e oktober is Huize Schey beeck, het vaste Micro-onderkomen. gereserveerd voor de jazzliefhebbers: Ray Kaart (trompet), Bart van Lier (trombone), John Engels (drums), Frans Ronday (bas) en Walter Mooij (piano) staan borg voor een swingend avondje. Op 26 oktober komt de roadshow van de Engelse „Friends” met „Follies ’73” naar Scheybeeck, 28 oktober is er een koffieconcert (Géza Frid, piano en Marlène Alblas, mezzo-sopraan) en op 2 november wordt een Tarzan- film vertoond. Het Rein de Graaff/Dick Vennik kwartet verzorgt op 16 oktober in het Microtheater een tweede jazz-optreden. Grote belangstelling verwacht men voor het programma van Kabaret Neerlands Hoop in Bange Dagen, dat 9 november in het Pius X-college een try-out voorstelling geeft van hun nieuwste programma „Neerlands Hoop Express of Freek En Bram Elektrisch Versterkt.” Kaarten zijn verkrijgbaar in voorverkoop bij reis bureau Ruijs-Intraned, Moensstraat 13, Beverwijk (25535 en 26842), bij reisbureau Orion, Deutzstraat. Heemskerk, bij sigarenmagazijn Oos- terwijk, Europaplein 47, Heemskerk (33357) en bij de VVV-IJmuiden, Marktplein, IJmuiden. waarvan de inhoud nu ook niet bepaald een goede nachtrust zal bevorderen. EEN VERLATEN kasteel vormt dan zondagavond de mysterieuze entourage voor „Bloed in het spookhuis”, welke film als het ware eveneens een prima nachtmerrie garandeert, maandagavond weer gevolgd door „De vernietiging van Dracula”, Met nog altijd Peter Cushing als de maar niet tot sterven te bewegen vampier. De klassieke griezelfilm „De man met de wassen beelden” is vervol gens uitverkoren voor de voorstelling van dinsdag, waarna dit gezellige festi val woensdagavond op passende wijze wordt afgesloten door alweer Pe ter Cushihg, die in „De klauwen van Dracula” als de bloeddorstige vampier opnieuw uit het graf blijkt te zijn ver rezen. Bij al deze gruwelen zijn de avonturen die zondagmiddag in „Compa- neros” kunnen worden bekeken slechts kinderspel, ondanks het feit dat deze film terecht wordt aangekondigd als „een superharde western, vol grim mige humor.” - s „GA ER NIET ALLEEN HEEN!”, wordt de bezoekers van City voor de volgende week geadviseerd, want het te vertonen programma werd immers de verzamelnaam „Griezelfilmfestival” meegegeven. Hetgeen impliceert dat er van heden tot en met woensdag elke avond een andere film zal gaan draaien, die uitsluitend werd vervaardigd met de nobele bedoeling het publiek de spreek woordelijke stuipen op het kille lijf te jagen. Renault Nederland heeft de prijzen van alle Renaults verlaagd met 2,4 per cent. Deze verlaging is voor Renault ingegaan op 18 september 1973. Alle kopers die hetzij op 18 september of na deze datum een Renault hebben aangeschaft, kunnen profiteren van deze prijsverlaging. Alle 250 Renault-dealers in het land zijn inmiddels ingelicht over deze maatregel. Ook General Motors heeft de prijzen van de Opel, de Vauxhall en de G.M. personenwagens met gemiddeld 2 percent verlaagd. Onder deze prijsverlaging vallen ook de Bedford-bedrijfswagens. Deze prijsverlaging gaat eveneens in per 18 september 1973. DE DIRECTIE van dit theater kan voor de twee zaal zowaar de vijfde prolongatie aankondigen van „De tien geboden.” Een overtuigend bewijs dat deze film het nog altijd uitstekend „doet.” GEOFREY CHAUCER is een Engelse schrijver die leefde van 1340 tot 1400. De door hem beschreven late middeleeu wen trachtte de Italiaanse filmmaker Pasolini te doen herleven in de film „The Canterbury Tales”, gebaseerd op Chaucers bundel gelijknamige verhalen. Een en ander heeft betrekking op de histories, aan, elkaar verteld door een groepje pelgrims op weg van Londen naar Canterbury. Het zijn steeds vrome, droevige of komische verhalen die bij elkaar een goed voorbeeld vormen van het middeleeuwse voorstellingsvermogen. Was er al een „vanalleswat” op de donderdagmiddag, van maandag af wordt er van 16.00 tot 17.00 een tweede club gehouden. De kosten dje hieraan verbonden zijn bedragen f 3,per maand. Kinderen in de leeftijd van 6-12 jaar kunnen zich hiervoor aanmelden. De deelnemertjes bepalen gezamenlijk de inhoud van dit programma. Kinderen die zich niet gebonden willen voelen aan een bepaalde club kunnen op de woensdagmiddaginstuif terecht: hier van behoeft men niet lid te zijn. De kosten bedragen 50 cent per keer. Van 2 tot 3 uur zijn de kleuters welkom, van 3 tot 4 de 6-9 jarigen en de 10-12 jarigen kunnen terecht van 4 tot 5 uur. Inlich tingen bij „De Mei” aan de Geelvinck- straat. Volkswagen heeft in Amerika beslo ten ongeveer 112.000 wagens van het type Karmann Ghia terug te roepen naar de dealer. Dit in verband met een mogelijk defect aan de benzine leiding, waardoor de kans op brand wordt vergroot. De wagens stammen uit de bouwjaren 1967april 1972. De fabrikant heeft in Amerika 240 van deze auto’s laten onderzoeken. Het bleek dat 1 op de 50 wagens een lekkage vertoonde van de brandstof- leiding waardoor kleine hoeveelhe den benzine in het interieur kwamen. In de brief waarin de eigenaren van de Karmann Ghia werden verzocht hun wagens terug te brengen naar de garage voor een gratis onderzoek, stond de waarschuwing niet in de wagen te roken zolang er nog geen controle was geweest. Volgens een woordvoerder van de VW-importeur in Nederland, zijn er in ons land geen moeilijkheden met de Karmann Ghia te verwachten. Hij verklaarde dat er slechts enkele tien tallen van deze wagens in ons land rondrijden. Bovendien aldus deze woordvoerder is het ontluchtings- systeem van de Amerikaanse Kar mann anders, dan van de Europese versie yan deze wagen. Deze en andere problemen hebben G.M. in de onderzoekjaren ’71-’72 36 miljoen dollar gekost. Er zal nog wel meer geld bij moeten, want het con cern zet het onderzoek voort. Dit jaar bijvoorbeeld werden duizend Chevro let modellen met de „airbag” uitge rust. Overigens de eerste toepassing van dit systeem op grote schaal. In middels, nadat deze wagens twintig miljoen kilometers hebben afgelegd, zijn acht auto’s betrokken geweest bij ongelukken, die het kussen in wer king stelden. Geen enkel ongeluk had ernstige verwondingen tot gevolg. Eenmaal, tot nu toe, kwam het kus sen spontaan in werking. Het is daarbij interessant om in het persbericht, waarin General Motors deze feiten verstrekte, te lezen dat de oorzaak van deze spontane werking niet kon worden achterhaald. Het Duitse weekblad Der Spiegel geeft, in een lang verhaal over de ontwikke ling van de „luftsack” deze oorzaak wel: de chauffeur van de betrokkén wagen verklaarde, dat hij met fors geweld over een spoorwegovergang waar de rails bovenuit staken, was gereden. Overigens is dit illustratief voor de reden van de praktijktest en de mo gelijkheid om volgend jaar in bepaal de G.M. wagens de „airbag” te laten monteren: de Amerikanen willen het luchtkussen in ruime mate in de praktijk testen, om na te gaan hoe deze beveiliging onder de meest uit eenlopende omstandigheden werkt (of niet werkt). Niet alleen G.M. volgt deze methode, onder andere ook Ford. Al met al, na de aanvankelijke tegenzin, een wellicht beslissende stap vooruit. Dat G.M. daarbij alvast drei gend aankondigt, dat denoodzakelijke investeringen voor de serie-montage op zijn minst 200 miljoen dollar zou den bedragen, behoeft niet meteen ongerustheid te wekken voor toe komstige prijsstijgingen van auto’s uitgerust met een luchtkussen. De concurrentie, waarbij dit concern zo zeer zweert, kan ook nivellerend wer ken. Zeker, wanneer de overheid dit lichtkussen in de toekomst verplicht stelt. Vier jaar geleden toonde G.M. in Frankfurt deze coupé, op basis van de Opel Diplomat, als experimenteel model. Thans is de wagen verkrijgbaar, zij het, dat de firma Bitten in Schwelm nu de voormalige experimentele coupé als pro- duktiemodel uitbrengt. Als krachtbron heeft deze „Bitter Diplomat CD” de V8- motor van de Diplomat, die bij 4.700 t.p.m. een vermogen van 230 din-pk levert. Topsnelheid: Circa 220 km per uur. In de loop van het vorige seizoen heeft het bestuur ruime aandacht be steed aan de vragen rond de toekomst van het Microtheater. Een grondige eva luatie heeft plaatsgehad van de factoren, die tot het succes maar ook tot het het feilen van gebrachten programma’s heb ben bijgedragen. Men concludeerde, dat meer aandacht moest worden geschon ken aan een goede publiciteit en aan een direcaer contact met de bezoekers van het Microtheater. Voorts kwam men tot de slotsom, dat de kerngroep van enthousiaste bestuursleden moest wor den vernieuwd en uitgebreid. In de auto-industrie is de strijd tussen voor- en tegenstanders van de „airbag” nog lang niet gestreden. De Christian Science Monitor in Boston noemde het luchtkussen zelfs eens „de grootste strijdvraag van deze eeuw”. Het initiatief van G. M. om het kussen nu op bescheiden schaal verkrijgbaar te stellen, kan daarom wel eens baanbrekend zijn ten gunste van deze beveiliging. Het concern stelt het luchtkussen overigens alleen nog maar ter beschikking in de dure Cadillac-modellen, op de Buick Ri viera, de Electra, de Oldsmobile en in de eveneens niet kinderachtig geprijs de Toronado. De berijders van de meer bescheiden modellen zullen het nog voorlopig zonder moeten doen. Reeds in 1969 was het luchtkussen volgens sommige deskundigen zover ontwikkeld, dat het voor ge bruik gereed was. Niettemin moest er forse dwang van (in dit geval) de Amerikaanse overheid aan te pas ko men, om de autoindustrie de ontwik keling van de „airbag” te laten voort zetten. Want het principe was reeds lang bekend en stamt uit de vijftiger jaren, toen de luchtvaartindustrie dit beschermmiddel wilde toepassen. De komst van de straalvliegtuigen maak te dit overbodig. En hoewel de betekenis voor de auto meteen duidelijk was, aarzelde de auto-industrie. Zoals deze indus trie ook aarzelde om de autogordel in te voeren en lange tijd heeft geaar zeld om de wagen beter te beveiligen. Het overheersende argument: al deze maatregelen zou de verkooppositie door het duurder worden van de auto in gevaar kunnen brengen. Pas toen Nader op het toneel verscheen met zijn boek „Unsafe at any speed” kwam er beweging in Amerika’s eer st- autostad Detroit. In eerste instan tie om Nader verdacht .e maken, later onder de druk van overheid en publieke opinie om daadwerke lijk aandacht te gaan besteden aan de beveiliging van auto en inzittenden. Een voorbeeld: pas in 1964 kwam De troit tegen meerprijs met de heupgor- del voor de dag, de goedkoopste en minst succesvolle van alle gordelsoor- ten. In Europa was sinds het begin van de zestiger jaren reeds de schou- dergordel beschikbaar. Microtheater twintig voorstellingen ge presenteerd te verdelen in kabaret (6), film (3), toneel (2), poppenspel (2), avondconcert (2), koffieconcert (4) en jazzavonden (1). Dit houdt ten opzichte van het seizoen ’71-’72 een kwantitatieve versobering in, welke de financiële risi co’s verkleinde en ook de taak van de bestuursleden iets ontlastte. Het is het bestuur opgevallen, dat juist de nieuwe, vorig jaar gepresenteerde initiatieven als koffieconcerten, kinder- en jazzvoorstel- lingen, zich in grote belangstelling van de kant van het publiek modhtén ver heugen. Aan deze programma-onderde- len zal in de toekomst dan ook de nodige aandacht worden besteed (zie el ders op deze pagina). VELSEN-NOORD. Door de grote belangstelling die er bestaat voor de „vanalleswat” groep heeft buurtcentrum „De Mei” gemeend nog een tweede club van soortgelijke opzet te organiseren. En zo zal het Microtheater onder voorzitterschap van Jan van Wateren z’n zesde speelseizoen ingaan, waarbij men hoopt dat in de komende maanden een bezoekersaantal van rond 60 perso nen kan zorden aangetrokken. „Dan pas is”, naar de mening van het scheidende bestuur, „een verantwoorde exploitatie mogelijk, en mag de toekomst met iets meer vertrouwen tegemoet worden ge zien”. Dat die toekomst niet gemakkelijk zal zijn, en veel zal vergen van bestuur en medewerkers, staat buiten kijf. ZIJ DIE VROEGER met gloeiende oortjes allerlei jongensbbeken over pira ten en zeeslagen hebben verslonden, kunnen nu van heden- tot en met zater dagavond in Luxor weer eens aan deze gelukkige jaren worden herinnerd. Dan draait namelijk „De rode kaperkapitein”, waar in de tweede matinee van zondag nog een voorstelling aan zal worden toegevoegd. In de eerste voorafgegaan door „Achilles”, een groots spektakelstuk over de vermetele held van het oude Griekenland. Volgens de reklame moet hij „ontembaar in de strijd en bandeloos in de liefde” zijn geweest. Dit weekpro gramma wordt vervolgens tot en met woensdagavond voortgezet met „Meisjes die graag naar bed willen”, een titel waar alle richtingen mee kunnen wor den ingeslagen. At Mh f- I

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9