Jan van der Pigge TOT EN MET MAAT 64 |<EUR B.V.^I Internationale pijpenmaand van 1 oktober t/m 30 oktober bij Zomerverkoop in bont tot en met Bontmodehuis zaterdag a.s. geprolongeerd £Ph. JANSEN Opleiding Coupeuse ERKAMA Ontwerpster Programma NPO 1 Vrije reisdagen 65+ Programma NPO 2 Troonbederede 1 Troonbederede 2 Rundvleesprijs Chili Kalmeringsmiddelen Programma NPO 3 Anna van Buren 15 V R IJ D A G 28 SEPTEMBER 1973 Wagenweg 146 (bij het Westerhoutpark) W Haarlem Tel. 023-316529 i SCHRIJVENDE LEZERS -««MlC ADVERTENTIE PIJPENSPECIALIST Haarlem Telefoon 31 17 44 Grote Houtstraat 81 Keuze uit meer dan 650 modellen ADVERTENTIE ADVERTENTIE de ADVERTENTIE B. RUGEBREGT-PAREDES, Haarlem uw leverancier voor Zijlstraat 71 Haarlem Telefoon 023-31 07 91. L -ry alle Bouw- en Stucadoors- materialen in groot en klein verpakking. Sierpleisters - Bouwvakgereedschappen. Tegelshowroom met grote sor tering decor-tegels. van Bach, L. J. ADRIAANSE, Heemstede. Moet uw vaste vloerbedekking worden gereinigd, belt u dan S. W. J. Piek en Zn. TELEFOON 31 32 15 D. WILGENBURG Haarlem uvvvvvvuvvvvvvvvvwvvvvvvvvuvvwvuvin Tel. showroom Koudenhorn 60 32 23 68. Zaterdag geopend 9-13 uur- IWIfWWVUiAA/WWWVWWWWWWWWVWV Harmenjansweg 19 Haarlem Zaterdag geopend 8-12 uur Telef. exp. 310612-310214 DIICH BARTËILS De 65-plussers kunnen erop blijven rekenen, dat ze welkome gasten zijn- Oók op de gratis reisdagen. We zullen die moeten spreiden. Maar we zullen bij een eventuele volgende actie óók zoeken naar een oplossing, die aan de „gratis heen en weer-behoefte” tegemoetkomt. DRS. C. P. VAN STRIEN Chef Reizigersvervoer NS Kostuums, demi’s en pantalons, tot en met maat 62 DAT is geweldig En bovendien nog in een verscheidenheid die „tot en met” is Wie - in de grotere maten - voorheen Omdat onze folder met de vele speciale aanbiedin- N gen en aantrekkelijke zomerkortingen bij veel mensen j te laat in de bus is gevallen, gaan we door met de I zomerverkoop in bont tot en met zaterdag 29 sep tember a.s. In onze zaak kunt u een keuze maken uit meer dan 500 bontmantels en hoeden. En u stapt uit voor onze deur- 11 ',r was aangewezen op maatkleding, kan voortaan bij Smit Van Rijsbergen terecht en goed terecht. Wie naar hartelust wil kiezen uit de mooiste (confectie) kostuums, demi’s en pantalons in de maten 56’A-57-58-58V4-60-60V4 en (zelfs) in maten 62 en 64 stapt rechtstreeks naar Smit Van Rijsbergen, (ook voor overhemden in de maten tot en met 48.) Naar aanleiding van de verklaring van minister-president Den Uyl omtrent het weglaten van de bede aan het slot van de troonrede, als zou deze niet meer in overeenstemming zijn met de opvattin gen van zowel de christenen als de niet- christenen, stel ik er prijs op te verkla ren, dat ik het daar helemaal niet mee eens ben. Gelukkig zullen er, met mij, nog genoeg andere christenen zijn, die het er evenmin mee eens zijn. MEJ. L. BOODT Santpoort Ik garandeer u dat ten minste 70 percent van alle Chilenen het vertrek en het einde van de regering Allende heeft gewild. Niet op de manier zoals het uiteindelijk gebeurd is, en niemand die daar in het verleden ook ooit aan ge dacht heeft dat zo iets zou kunnen gebeuren, want de Chileen is van nature helemaal niet agressief, integendeel, hij houdt van zijn rust en vrijheid. Juist deze twee zaken waren wij aan het verliezen gedurende het bewind van Al lende, en het ging met rasse schreden op weg naar een marxistische overheersing die in Chili nooit door ons, de Chilenen zelf, zou worden geaccepteerd. Er wordt door u gesproken over fascistische mili tairen. Mijne heren, laat me niet lachen. De Chileense militair is sinds jaren, en traditiegetrouw a-politiek en tot 11 sep- tember heeft hij altijd de constitutie en de Chileense regering gerespecteerd. Nu moesten ze wel, gedreven en gedwongen door de morele en materiële chaos waarin Chili was gevallen, onder andere dank zij de tienduizend buitenlandse ac tivisten en extremisten die naar Chili kwamen uit de verschillende extremisti sche landen in Zuid-Amerika, waartoe het Chileense volk, ik herhaal het nog maals, niet behoort. Om verdere details aan u te geven lijkt mij nutteloos, die k-mt u als linkse Nederlander niet be grijpen. Ik verzoek u: Laat mijn land met rust. Respecteer ook nu de beslis sing van een volk, en u zult zien hoe Chili ook nu de hele wereld zal aanto nen, hoe het in korte tijd zal terugkeren tot de democratie, zonder uw „hulp”, noch die van welk ander land. Óm democratisch te zijn heeft het Chileense volk de hulp van niemand nodig. De tijd zal het leren. Het interview dat Cees Straus de di- rekteur van het Noordhollands Philhar- monisch Orkest afnam (getuige het arti kel in uw blad van 22 dezer), is duide lijk en overzichtelijk. De hoofdzaken zijn vermeld en een deel van de achter gronden van het muziekbedrijf worden ons onthuld. Duidelijk is tevens, dat het orkest als een commercieel project, als een „zaak” wordt gedreven. Dit nu geeft te denken. God uit de troonrede, dat is God uit ons staatsbestel, God uit ons Konings huis, God uit Nederland. Dit doet ons denken aan een auto zonder stuur, die van een steile helling in een diep ravijn stort. En toch wordt de wens geuit, dat de leden der Staten-Generaal de kracht mogen ontvangen die nodig is om hun werk te mogen doen. Van wie moet die kracht dan komen, van misschien een zekere meneer Toeval? God uit Neder land, en daarvoor in de plaats het mo derne heidensdom. Dit zijn dan ook de zeer donkere wolken die zich in ernstige mate samenpakken boven ons lieve va derland, want wie God verlaat, heeft smart op smart te vrezen. Prins Willem van Oranje overigens mocht met de potentaat der potentaten een vast ver bond hebben. Dit nu zal de regering Den Uyl niet onbekend zijn. En toen was Nederland het Israël van het westen, gezien de menigvuldige uitreddingen des Heren uit velerlei noden. En dan zie ik met vlammende letters staan in Klaag liederen 4: „Hoe is het goud zo verdon kerd, het goede fijne goud zo veranderd. Hoe zijn de stenen des heiligdom voor aan op alle straten geworpen.” Juliana, Koningin der Nederlanden bij de gratie Gods. In uw dagblad van vorige week las ik onder de titel „Rundvleesprijs onnodig omhoog” een klacht van Konsumenten Kontakt. Daar ben ik het als oud-slager helemaal mee eens. Uit hoofde van mijn vorige beroep heb ik tijdens mijn va kantie in Drente heel veel omgang ge had met veeboeren die mij vertelden dat zij voor hun slachtvee soms meer dan 400 a 500 minder kregen dan een half jaar geleden, en als klap op de vuurpijl beaamde mij dat een Haarlems slagers- patroon. Inderdaad is hier sprake van strijdigheid met de pr ij zenbeschikking en dient de tussenhandel tot de orde te worden geroepen. Betalen deze wel be lasting voor hun heel hoge inkomen, terwijl de mensen die het vele werk doen (de veeboeren) die 7 dagen per week moeten werken minder voor hun arbeid ontvangen? Hier ligt mijns in ziens een taak voor de overheid om aan deze praktijken een einde te maken. Het rundvlees hoeft niet zo duur te zijn, en ik adviseer de huisvrouwen dan ook: vergelijk de vleesprijzen in diverse sla gerijen en vooral in de grote warenhui zen, want deze zijn soms ook heel erg duur, ondanks hun mooie reclame. F. J. STEENBERGEN Haarlem ■4.1 Als reactie op het ingezonden stuk in uw krant van de heer F. Nelissen van 19 september „Programma NPO komt alles tekort”, het volgende: De heer Nelissen besluit zijn relaas met de vraag: „Wie trekt hier aan de touwtjes”? Deze vraag heb ik enige jaren geleden ook gesteld, omtrent de nog welbekende, wrange af faire „Henri Arends”. Dat deze vraag nu ook wordt gesteld, in verband met de programmering van het NPO voor het seizoen 1973-1974 verheugt me. Ook ik heb me verwonderd, over het geringe aantal composities van Nederlandse componisten, en doel hiermee op de hedendaagse. Het betoog van de heer Nelissen behoeft dus eigenlijk geen reac tie, want hij slaat spijkers met koppen! Kennelijk hebben de programma-samen- stellers gedacht: „Wat de boer niet kent, dat eet hij niet.” Laten we het dus een beetje commercieel houden, voor zover je bij goede muziek over commerce kan spreken; een paar klinkende namen voor solisten als Herman Krebbers en Ingrid Haebler op het programma en we zitten dit seizoen in ieder geval financieel weer goed. Maar laten we eerlijk zijn, ligt dit alles niet een beetje aan het publiek zelf? Bij de doorsnee concertbezoeker, hier in Nederland, spreken de namen Beehoven, Mozart, Tsjaikofsky, misschien nog net Strawinsky, meer aan dan de namen van Van Gilse, De Leeuw, Van Baaren, Schat en Van Lier. Ik ben eens naar een concert geweest, waar dan wel een modern werk van een Nederlands componist ten geho re werd gebracht. Nu ik moet zeggen, dat na afloop van de te spelen composi tie de algehele opinie niet erg gunstig was. Men was de mening toegedaan, dat zo’n stuk geen muziek zou zijn, doch een experiment: het luisteren naar zo’n com positie was geen ontspanning geweest, maar een inspanning. En, om u eerlijk de waarheid te schrijven, stond ik er zelf ook een beetje sceptisch tegenover. Ik geloof, at er voor het begrijpen van dergelijke muziek een luisterproces aan vooraf moet gaan, dat men zich zelf enigszins aan kan kweken. Daarom, kan ik me met dit (ontbrekende) program mapunt wel een beetje verzoenen. Dit neemt niet weg, dat NPO, vooral in deze tijd van reactie en revolutie, wat de kunst aangaat, de hedendaagse mu ziek, wat mij betreft desnoods bij wijze van experiment in het programma op kan nemen. Er is echter niets nieuws onder de zon, want er waren maar weinig componisten, die tijdens hun le ven al geliefd en beroemd waren. Mis schien kan dit een troost zijn, zij het een schrale, voor onze hedendaagse com ponisten: Ook het vioolconcert van Beethoven, wat wel is opgenomen in het programma van het NPO, en waar we op dinsdag 2 oktober naar kunnen gaan luisteren, werd in zijn tijd verguisd; de première schijnt geen succes weest te zijn en de kritiek niet best. MIEKE VAN GALEN, Haarlem Volgens de Russische kernfysicus An- drej Sacharow wordt tegenwoordig aan andersdenkenden, verblijvend in Russi sche psychiatrische inrichtingen, het zeer gevaarlijke psycholepticum HALOPERI DOL „toegediend”, dat blijvende schade van psychische aard tot gevolg kan heb ben. Het buiten de wil van de betrok ken persoon en zonder medische nood zaak „toedienen” van een schadelijk pre paraat is volstrekt verwerpelijk vanwege het aantasten van het primaire recht van de mens namelijk het zelfbeschik kingsrecht over het eigen lichaam en de hem toebedeelde talenten, waarvoor hij zelf de verantwoordelijkheid draagt. Verbazingwekken is dat het HALOPERI- DOLUM in ons land door huisartsen en psychiaters onder de naam SERENASE héél „gemakkelijk” en zelfs veelvuldig wordt toegepast. Zou het in Nederland geen aanbeveling verdienen dat Neder landse patiënten die het gebruik van der gelijke zeer riskante „geneesmiddelen” noodwendig moeten gedogen, daarbij te vens bepaalde nuttige en correcte aanwij zingen (waarschuwingen) verkrijgen ten einde onnodige frustaties en fatale psychische gevolgen zoveel mogelijk te vermijden? K. R. OOSTERHUIS, Den Haag Immers: een orkest hoewel het vanzelfsprekend moet trachten zichzelf te bedruipen heeft niet alleen een zakelijke opdracht, maar toch bepaald ook een culturele. Vandaar dat het NPO van de overheid (dus van ons allen) een totaal subsidie-bedrag ontvangt van meer dan één miljoen gulden per jaar. Ik meen te weten, dat deze subsidie niet slechts voor het materiële onderhoud van het orkest wordt toegekend, maar ook de bedoeling heeft, het publiek op het terrein van de muziek niet alleen maar zoet te houden, maar ook op te voeden. Zo’n vijftig jaar geleden ver stond het Concertgebouw-orkest die taak, blijkens het ten uitvoer brengen van in die tijd moderne muziek van Debussy, Ravel, Roussel, Strawins ky, Hindemith, enz. Dat weet jk. omdat ik destijds in Amsterdam wocmde. Een groot deel van het concertpubliek is inderdaad conventioneel ingesteld, een kleiner gedeelte meent concertbezoek aan hun status verplicht te zijn. Dat deze beide groepen zich niet of moeilijk laten beïnvloeden is teleurstellend, maar daar is ook met muzikale scholing niets aan te verhelpen. Een ander deel echter van het publiek vermoedelijk vooral veel jongeren zal evenwel bereid zijn, zich voor eigentijdse muziek open te stellen, mits die gebracht wordt met élan en vakmanschap, dus onder leiding van een bekwame dirigent. Is het nu niet mogelijk langs geleidelijke weg, dus via Debussy, Bartók, Kodaly, Honegger de moderne kant op te koersen? Vergeet u vooral niet, dat de meeste muziekmin naars een discotheek bezitten met bijna uitsluitend Bach, Beethoven, Brahms, Mozart, Schubert en Haydn, maar dat het moderne element daar schaars ver- tegenwoordigd is, mede doordat de pla ten daarvan om commerciële redenen betrekkelijk weinig worden aangeboden. Wanneer de heer Mulder beweert, dat de muzikale scholing onvoldoende is, dan geldt dat voor de periode van bij voorbeeld vijf jaar of meer geleden. De laatste jaren is daar een belangrijke verbetering in gekomen. Laat me als besluit nog even zeggen, dat het NPO een uitstekend ensemble is, althans wan neer het onder bekwame leiding staat (Jerzy Katlewiczl). Laten we hopen dat Vandernoot ok wat de moderne muziek betreft zich als een goed dirigent doet kennen. Er worden verwijten aan NS gericht inzake de nieuwe regeling gratis reizen 65+ (en 60+). Na het succes van een vrijreizenaanbod in januari 1970 werd de verkoop van de 65+ kaart regelmatig door een soortgelijk aanbod ondersteund. In januari, mei en september kreeg ie der, die in het bezit was van een 65+ kaart, gelegenheid om een keuze van twee vrije reisdagen te maken uit vrij wel alle dinsdagen, woensdagen, donder dagen en zaterdagen van die maand. Het succes was overweldigend en het aantal abonnementhouders steeg van 30.000 in 1969 tot bijna een kwart miljoen. inclusief 30.000 dames 60+ in mei 1973. De toeloop was vooral in de laatste week van mei ’73, toen velen hun laatste dag nog moesten opnemen, zó groot, dat ondanks treinversterkingen belangrijke overbezettingen plaatsvonden. NS kreeg veel klachten van de overige reizigers en ook wel van 65-plussers. Op grond hier van werd voor de herfstactie gekozen voor een spreiding over twéé maanden. Eén dag vrij reizen in september, één dag in oktober. Nu wordt NS beschuldigd van con tractbreuk, geldklopperij, enzovoorts. Wat de „contractbreuk” aangaat het vol gende. Het gratis reizen is geen recht, dat automatisch aan de 65+ kaart ver bonden is- Voor elke vrij-reizen-actie moet NS toestemming vragen aan de overheid. Die werd tot heden verleend als de verkoopresultaten van de overige actie goed waren en de kwaliteit van het vervoer voor de overige reizigers niet ontoelaatbaar werd aangetast. Het spreiden van het vrij reizen over twee maanden, of zelfs het wegvallen van het vrij reizen is dus geen contractbreuk. Wel blijkt het voor velen een tegenval ler. Dan de „geldklopperij”. Velen maak ten gebruik van het vrij reizen voor een bezoek van enige dagen. Gratis heen, gratis terug. Nu moet men de terugreis betalen, ook al staat daar tegenover dat men in de volgende maand voor een volgend bezoek een meevaller heeft. Het verwijt luidt, dat NS dit opzettelijk zó geregeld heeft en als „bewijs” wordt de uitsluiting van zaterdag 29 september als vrije reisdag aangevoerd. Die maakt het onmogelijk om op 29 september gratis heen te gaan en dinsdag 2 oktober gratis terug. Maar.vorig jaar was zaterdag 30 september óók uitgesloten! Waarom? Op de zondag daaraan volgende begint de winteromloop van het materieel. Op die zaterdag moet er dus nog al wat met de treinen „gerommeld” worden en dan is een extra grote toeloop van reizigers bezwaarlijk. Ook hier dus geen truc van NS om zijn klanten dwars te zitten. Om dat laatste draait de hele zaak. Wat ter wereld zou de reden kunnen zijn voor NS om eerst in een ongelofe lijk succesvolle campagne van jaren een vaste klantenkring van een kwart mil joen mensen op te bouwen en vervol gens die mensen de dampen in te jagen. De door de betaalde terugreis behaalde „winst” zou veel te duur betaald zijn, wanneer daardoor de goede relatie met deze gewaardeerde klanten werd ver stoord. Langs deze weg wil ik mij richten tot de links georiënteerde groepen in Neder land, om er uiting aan te geven, hoe het merendeel van de Chilenen met hun domicilie in Nederland (inclusief de meeste Nederlanders die in Chili ge woond en gewerkt hebben, en die het land echt kennen) zich voelen onder de belachelijke en ongegronde protestmani festaties tegen Chili en de Chilenen. Ik ben Chileense van geboorte en heb het bewind van Allende één jaar meege maakt. Met grote instemming, wat betreft de algemene teneur èn argumentatie, als ik het artikel in uw blad van 19 september van de heer Fried Nelissen inzake het N.P.O.-bestel 1973-’74. De programma’s bieden zó veel oude bekenden, gelar deerd met enkele uitspringende novitei ten. Het klopt met mijn aarzeling, dit jaar, mij te abonneren op de series A en C, van welke laatste serie ik sinds de opzet een enthousiast voorstander en dus ging dat ik anders voor orkestconcerten abonnee ben geweest. Maar de overwe- naar Amsterdam zou moeten trekken, deed mij besluiten toch maar weer voor A en C in Haarlem in te tekenen. Een negatieve motivatie dus. Een en ander klemt te meer waar ik mij een propa gandistisch artikeltje in uw blad begin oktober 1971 herinner, getiteld „N.P.O. begonnen aan artistiek avontuur” (Ove rigens begreep zelfs elke buitenstaander dat de programma’s ’71-’72 nog geheel samengesteld waren door de toenmalige dirigent Henri Arends in samenwerking natuurlijk met de administrateur-direc- teur). Ook vóór het concertseizoen ’72- ’73 begon, weet ik nog, werd men geani meerd voor de serie C, waarin veel Nederlandse eigentijdse componisten te horen zouden zijn. Verbazing (om het zacht uit te drukken) moest zich dan ook van ons, concertbezoekers, meester- maken tenslotte te vernemen dat tot vaste dirigent van het N.P.O.voor de tijd van 3 jaar (zij het dan telkens voor het halve seizoen) benoemd was André Vandernoot die (naast zijn geringe be langstelling voor de romantische, de Russische en de Franse muziek) zich van de eigentijdse muziek bewust distan- tieerd. Het orkestbestel in Haarlem stelt ons wel voor raadsels! Tenslotte iets naar aanleiding van het aanstaande ju bileum van de N.P.O.-directeur, de heer R. Mulder. Vanzelfsprekend kan een or kest niet „draaien” zonder de energieke inzet van zijn administrateur-directeur en niemand wil die kwaliteit de heer Mulder ontzeggen. Maar ik meende, dat de muze beter nog gediend is door liefde voor de muziek dan door lofwaardige eerzucht, méér door talentvolle musici dan door kundige „bedrijfsleiding”. En ook: dat vorm en naam van een or kest gemaakt worden door zijn leider te weten de dirigent, in samen-willen en samenwerken met zijn orkestleden. Maar misschien zijn deze ideeën hope loos uit de tijd. C. A. W. H. HOFSTEDE CRULL, Haarlem Freule Anna van Buren. Dit was schuilnaam welke konigin Wilhelmina gebruikte, wanneer zij incognito wilde reizen bijvoorbeeld, maar het was ook de freule Anna van Buren, die voor ons Nederland het zo nodige voedsel deed droppen in de laatste oorlogsmaanden in 1945. Dit miste ik jammer genoeg in de enige tijd geleden uitgesproken herden kingsrede over haar. MEJ. M. MOLIJN, Heemstede. en naaien en knippen voor eigen gebruik, ook voor gehuwde dames Grote Houtstr. 3 rd n'i') 17 ei Ing. Spekstr. H’lem U 2 J 01

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15