LEZERS Nieuws van Mercedes Puzzel w i w» Puzzelmws DE WITTE TAPIJTHALLEN CASH CARRY Mjl UJacht met de aanschaf van een filmpfojektof, totdat u de <®ieurtief P6-24 W^btgezien. k oiiw lib Nog meer veiligheid en 2 nieuwe modellen. D TWEED MANTELS LODEN MANTELS REGENMANTELS Qnr Fluoridering 1 Fluoridering 2 Fluoridering 4 Vervuiling Fluoridering 3 BENDE BEROOFDE IY VIJF WINKELS TE FOTO DE LEEUW S. W. J. Piek en Zn. Kort, alstublieft! V R IJ D A G 28 17 SEPTEMBER 1973 16 :l. >r 04 VOOR TAPIJTREINIGING TïE J Het nieuws is vanaf heden te zien in de showroom van: *98 3. - I B.V. AUTOBEDRIJF VAN WIJK, Haarlem, Amsterdamsevaart 114, tel. 023-317710 - Overveen, Bloemendaalseweg 329, tel. 023-326250. De motorkap is verlaagd en de grille verbreed. Een speciaal profiel houdt de achterlichten beter zichtbaar, ook na lang rijden in slecht weer Elke Mercedes heeft nu nóg meer veiligheid te bieden. Nieuwe modellen: Mercedes 240 D en 230/4. De zijspiegel heeft een vuil- werende vorm en is van binnen uit verstelbaar. Door ingenieuze constructies kan tijdens het rijden nauwelijks meer regenwater op zijramen en achterruit komen. Zo worden thans bijvoorbeeld op alle typen hoofdsteunen vóór en radiaalbanden standaard gemonteerd. De nieuwe 240 D, met een 2,4 liter dieselmotor,versterkt het Mercedes Diesel aanbod. Z’n extra vermogen komt hoofdzakelijk de acceleratie ten goede. Verder de nieuwe 230/4 met viercilinder benzinemotor. Verkrijgbaar bij: Het voordeligste adres voor al uw kamerbreed-tapijt, vinyltapijt, vinyl en tegels! Door rechtstreekse afname van fabrieken uit buiten- en binnenland sluiten wij de tussenhandel geheel uit. KAMERBREED TAPIJT WORDT DOOR ONS GRATIS EN VAKKUNDIG GELEGD vrijdags - koopavond van 7-9 uur in ons centraal-magazijn HAARLEM HAARLEM IJMUIDEN HAARLEM Verkrijgbaar bij: FOTO ENGEL Wij staan klaar voor een proefrit en uitgebreide informatie. Bel ons even voor een afspraak. ADVERTENTIE ADVERTENTIE A. B. HARTOG-CRUL, Santpoort. 1 ADVERTENTIE 2 £9 16 3 4 5 6 P 9 10 11 i. 13 A. J. GRAAFF, Santpoort l S een PUZZEL NUMMER 39 ADVERTENTIE tkring wis- OPLOSSING PUZZEL NUMMER 38 [•varen Speciaalhuis regenkleding 0 jaar. aarlem 8.V. A Gierstraat 20 Haarlem Bloemendaalseweg 71 - 73 Bl’daal. Imp.Kinotechniekhandel b.v. Amsterdam TELEFOON 31 32 15 geluid; 11. klimwerktulg; 12. agrariër; 13. stuur van een schip; 14. hoofdstad van een der Zuidamerikaanse republie ken; 15. zuivelprodukt. 2 70 55) ij onze P. VAN ZALINGE, Haarlem. Kleine Houtweg 11, Telef. 023 - 31 31 40 ’s Maandags gesloten Kruisweg 70 b Telef. 023 - 31 08 10 ’s Maandags gesloten Lange Nieuwstraat 184 Telef. 02550 - 1 31 20 's Maandags gesloten n op- loofd- 41 Tesselschadeplein 8 Telef. 023 - 37 56 74 ’s Maandags gesloten 160-20 aan- k, Zee- vraagt 5 Speciaalzaken; Anegang 32 F. v. Adrichemlaan 84 - Winkelcentrum Schalkwijk - Cronjéstraat 21 en Kleverparkweg 7, Haarlem. een 15,-. en en len. ers- iïsnnw Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons t’zit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren.: Damia- te Pers b.v., Postbus 18, IJMUIDEN. In uw blad van 21 september uitte mevrouw Saaf haar verwondering over de heer Sollewijn Gelpke, woordvoerder van de Maatschappij van Tandheelkun de, omdat hij durfde te schrijven, alles van fluoride af te weten. Wat dit „alles” betekent, zal u na het lezen van het volgende wel duidelijk zijn. Ik voor mij stel, dat het bij voorstanders van fluori dering zo langzamerhand een duidelijk spelletje blufpoker is geworden. Hiervolgen de gegevens: Op 20 maart 1973 stond in alle dagbladen: „Thans is de werking van fluoride bekend”. Maar in uw blad van 23 maart d.a.v. weerlegt drs. Grimbergen deze bewering haarfijn onder de titel: Een oude theorie met een nieuw jasje. De publikatie van bovenge noemde theorie van professor Driessens in het Chemisch Weekblad van 30 maart en zijn artikel in het tijdschrift „Bèta” nr. 5-1973 waren eveneens voor de heer Grimbergen aanleiding een scherpe ana lyse op deze theorie te geven, waarbij hij tot de conclusie komt, dat prof. Driessens zich een factor 100.000 X had verrekend en dat deze theorie niet klopt. („Bèta” nr 7-1973). Van hetgeen zich op 21 september in het raadhuis van Velsen afspeelde, geef ik u woordelijk weer de dialoog tussen prof. dr. Houwink, leider van het fluorideringsexperiment te Tiel en drs. Grimbergen, bioloog. De heer Grimbergen: „Mijnheer Hou wink, vertelt u mij eens exact, wat de werking van fluoride in het menselijk lichaam en op de tanden is”. Prof. Houwink: „Ik weet het niet”. De heer ARNHEM (ANP) Een textielbende heeft gistermorgen in de Arnhemse bin nenstad in vijf winkels voor tenminste 15.000 aan kleding gestolen. De dief stallen werden gepleegd in warenhuizen en kledingzaken. De daders zijn spoor loos. CENTRAAL MAGAZIJN, Bennebroekerweg 205 b, Cruquius, Haarlemmermeer, tel. 023 - 28 34 37. Let op het juiste adres. NIET afslag Cruquius-Industrieterrein, maar voorbij Signode, le nieuwe weg links, de middenloods. Groot parkeerterrein. Vrijdag koopavond van 7-9 uur. In de eerste kolom komen woorden van drie letters en in de tweede kolom woorden van vier letters. De letters van beide woorden moeten tezamen een woord vormen van zeven letters en in de laatste kolom worden ingevuld. De omschrijvingen van de woorden uit de laatste kolom staan door elkaar. In het raadhuis van Velsen is vrijdag avond 21 september door voor- en te genstanders van de fluoridering uitvoe rig gesproken en gediscussieerd over de positieve en negatieve kwaliteiten van het medicijn fluoride. Het was opmerke lijk dat de reacties op de inleiding van Mr. H. M. van Fenema (oud-burgemees- ter van Zandvoort) vrijwel uitsluitend op dit kwaliteitsvlak verliepen, terwijl bij de genoemde inleider meer de men selijke vrijheid centraal stond. Het blijkt steeds weer, dat teveel over de nog steeds niet opgeloste medische zijden van het probleem wordt gesproken, maar niet over de vrijheid van het individu. Ieder weldenkend mens ❖an welk sociaal niveau hij of zij dan ook mag zijn, weet en voelt zich bij ziekte verplicht een arts te raadplegen. Deze zal u onderzoeken en daarna de diagnose vaststellen, of verder verwijzen naar een specialist; hierna volgt een behandeling d.m.v. een voorgeschreven medicijn of op andere wijze door een medicus. Dit medicijn wordt door een apotheker vol gens advies van de arts voor u klaar gemaakt. Nu komt de keuze aan de patiënt, wie hij ook is en wat voor ziekte hij of zij ook mocht hebben, deze is waar ook ter wereld volkomen vrij: u hoeft het medicijn niet te sikken als u er geen zin meer in hebt. De tandarts kunt u ook voorbij lopen! Zelfs een geadviseerde operatieve ingreep kunt u ontgaan, met de zware verantwoording voor uw eigen lichaam wordt u daar geheel vrij in gelaten. Het heeft bij de toevoeging van fluoride aan ons geza menlijk drinkwater door de overheid, de schijn dat deze overheid ons de eigen verantwoordelijkheid voor ons lichaam wil betwisten dat is dus duidelijk een dwangmaatregel en bij een te ver door gevoerd ideëel beleid een bevoogding van volwassen en normale mensen, die meestal nog de volwaardige taak van vader en moeder op zich hebben geno men. Voor deze extra opvoeding voelt geen enkel weldenkend mens. Daar re geringen steeds kunnen wisselen, zou een voortdurend uitvoeriger toevoegings- te blijven. Dit is de persoonlijke vrijheid ter een niet te overzien gevaar voor de toekomst inhouden. Het bleek volgens de statistieken getoond door prof. Houwink, over een actie voor betere voeding in de gemeente Den Haag, dat deze betere voeding op vrijwillige basis reeds de cariës na drie jaren tot staan had ge bracht. Over de resultaten van de ge dwongen maatregel „fluoridering” is nog steeds zeer weinig positiefs bekend. Een ieder zal het er over eens zijn, indien men nog steeds eet en drinkt naar eigen keuze, dat lucht en water ondanks goed bedoelde motieven, onaangetast dienen te blijen- Dit is de persoonlijke vrijheid van de gehele burgerij, welke door alle tijden zeer hoog gehouden dient te wor den! In een normale rechtsstaat behoort geen doseerapparaat voor het drinkwa terleidingnet te staan. Een actie tot be tere voeing blijk in Den Haag en Monchweiler (Schwarzwald, Dsld.) reeds succes te hebben gehad. Voor een maat regel tot het bevorderen van een betere voeding kan ieder raadslid in den lande kiezen zonder zijn geweten verder te bezwaren. Het gaat niet om het gelijk van de medicus, maar primair om het recht van de burger. Om dit goed te begrijpen en te waarderen dient men over een gezond rechtsgevoel te beschik ken, dat men zich niet moet laten ont nemen. Ondanks het feit dat de raadsleden der gemeente Velsen vrijdagavond door een mistgordijn keken, wat bij leken normaal is, menen zij zich toch nog te mogen beraden en allerlei negatieve bui tenlandse ervaring en buitenlandse moti veringen in twijfel te trékken. Is dit niet wat arrogant? Het feit dat men nog debatteert, wil volgens mij zeggen, dat men eventueel geneigd is, het essentiële van de democratie te verwerpen, als ook een bepaalde groep in een dwangpositie te plaatsen. Lijkt dit niet ergens op? Om het mistgordijn wat te doen optrekken wil ik wat duidelijkheid brengen. Voordelen fluoridering: Uitsluitend voor tanden en kiezen tot een bepaalde leeftijd. Sommige botziekten varen er wel bij. Nadelen fluoridering: Sterke terugval van het tandglazuur in de adolecentie- leeftijd. Kwantitatieve bot verrij king doch kwalitatieve botverarming door kalkontwikkeling. Voor bepaalde patiën ten met botziekten is een individuele behandeling vriendelijker dan hun medi cijnen maar via het drinkwater te ver zenden. De dosering van 1 liter water per persoon per dag is nonchalant en oncontroleerbaar. Denk aan zuigelingen, lichaamsgewicht, alle vormen van oe deem, nier en suikerpatinëten etc. Voorts de soep, thee, frisdranken en levensmid delen. Economische verspilling. Daar ie dereen boven dosering van 1 liter bege leid en gecontroleerd moet worden, des noods contramedicatie moet ontvangen, kost dit schatten vol geld en tijd van de huisartsen. Is het niet voordeliger dat de Ziekenfondsen de tandartsen financieel tevreden stemmen inzake de weinig op- De grote toevloed van „ingezonden stukken” die plaats vragen in onze rubriek „Schrijvendelezersschrijven- delezersschrijven” noopt ons paal en perk te stellen aan de lengte van de ontboezemingen. Een lengte die de laatste tijd weer de spuigaten uit loopt. Wij moeten onze schrijvende lezers met nadruk verzoeken zo be knopt mogelijk te zeggen wat zij willen zeggen, waarbij een lengte van 250 woorden als maximum moet worden beschouwd. De redactie be houdt zich het recht voor te lange beschouwingen te retourneren, tenzij de inzender er uitdrukkelijk zijn toestemming bijvoegt tot bekorting door de redactie zonder overleg. Zo, volgens de heer M. van Loo is IJmuiden dus stinkend smerig. Ik vraag mij af, of zijn reactie nu werkelijk een reële waarschuwing tot behoud van ons milieu is of een soort agressie tegen alles wat met industrie te maken heeft. In het laatste geval kan het probleem snel opgelost worden. Alles plat en fris se lucht happen voor de stempelloka len. Zolang wij echter nog van allerlei voorzieningen gebruik wensen te maken, lijkt mij dat toch niet zo een voudig. Want of ik nu van de fiets, brommer, auto, trein of boot gebruik wil maken, het ontstaat bijeen fabriek. En of de heer Van Loo nu zijn koelkast, wasautomaat, gasstel, stofzuiger en wat niet al gebruikt, ergens maakt de indus trie dat mogelijk. Als al die goederen weer versleten zijn, moeten ze via de schroothoop toch weer in een fabriek verwerkt worden. Waar moet je anders met de rommel naar toe? Natuurlijk heeft dit vervuiling tot gevolg. Zo bar als het nu echter voorgesteld wordt, heb ik het in onze gemeente nog niet erva ren. Bovendien ben ik van mening dat de bedrijven attent blijven op verbete ringen. Als ik enige voorbeelden buiten de Ymond mag geven? (dit om frustaties hopelijk te vermijden). De suikercam- pagne in Halfweg is in volle gang. De stank die daar vroeger een normale zaak was, is vrijwel verdwenen. Evenzo de fabriek in Uitgeest. Was het oppervlak- te-water daar vreoger gitzwart en met schuim bedekt, het is daar nu stukken verbeterd, wat vele bewoners toch wel voldoening zal geven. Maar goed, bij een bepaalde wind krijgen wij af en toe nog een snuif mee. Gelukkig. Stel je voor dat de wind steeds uit de zelfde hoek waaide. De een zou steeds alles krijgen en de ander niets. Wat dat betreft heeft onze lieve heer een en ander beter verdeeld dan wij tot nu toe. A. DE NIET, IJmuiden Verticaal: 1. arena; 2. at; 3. dag; 4. overal; 5. knoest; 6. age; 7. me; 9. trede; 10. da; 11. sas; 12. ade; 13. rui; 15. ir.; 17. rente; 20. Ineke; 22. tip; 24. KMA: 25. vla; 29. rad; 31. inham- 33. animo; 35. lente; 37. roe; 38. erg; 39. ego; 41. Nel; 43. sul; 44. Lopik; 46. order; kin; 49. Ada: 50. kroost; 51. ke.mis; 52. vos; 54. anode; 58. emelt; 60. Tom; 62. ore; 64. toe; 65. ta; 66. nrs.; 67. alp; 69. la; 72. a.e.; 73. la. leverende probleemgebitten? Het opent de deur naar verdere economische inte ressante massamedicatie. Er bestaat wel degelijk een effectieve preventie waarij ik denk aan adequate voeding, vitamine etcetera. Dan kon zelfs het overdreven weglaten van snoep iets verminderen. De fluoridering is een passieve preventie en geestverarmend. De morele preventie echter geestverrijkend en mogelijk. Dat solidariteitsgevoel is vals en egoïstisch, zolang men dit doet ten nadele van een zeer grote groep. Lenen zij de auto ook een weekend uit? Een tandarts is geen medicus doch doet zich in deze kwestie voor als een wandelend gebit, wiens belangen zich niet verder schijnen te strekken dan het strottehoofd. Genoeg om iemand moreel de nek om te draai en. Last but not least: De werkelijke preventie begint bij a) bewustwording, b) zelfdicipline, c) voorlichting. Als al het geld hieraan besteed werd, zouden wij een betere mentaliteit kweken dan het paard achter de wagen spannende effect van fluoridering. Dit bevordert slechts alleen de passiviteit en bier-in- blik-mentaliteit. MEVR. H. M. V.D. HOORN IJmuiden Horizontaal: 1. al; 2. Ado; 5. kam; 8. st.; 10. dr.; 11. Stavanger; 14. -.1.; 16. aera; 18. gedoe; 19. uier; 21. nest; 23. ree; 24. kind; 25. van; 26. Ida; 27. ~om; 28. eer; 30. tip; 32. lat; 34. alk; 36. aren; 40. eend; 42. Harlingen; 43. Sela; 45. tolk; 48. oma; 50. kok; 52. ver: 53. Lap; 55. dar; 56. EDO; 57. den; 59. Nita; 61. oor; 63. stem; 65. toko; 66. Norma; 68. Orel; 70. Ad; 71. Marseille; 74. la; 75. eg; 76. Est; 77. Spa; 78. Ot. Derde kolom: soort paard; plotseling; mannelijke verpleger; maand; schedel boor; militair: kruid waarvan men een soort thee zet; bezoeker van heilige plaatsen; zeer groot zoogdier; aromatisch kruid; probleem; titel; bloedverwanten; papegaaiachtige vogel; gemanierdheid. -- De moeite waard om meer van te weten. De goede foto- en filmhandelaar kan u er alles over vertellen. Verkrijgbaar in 8 en super 8. KRUISWEG 71 HAARLEM Grimbergen: „Dus u rotzooit nu al twin tig jaar lang zonder te weten wat drink- waterfluoridering doet?” Prof. Hou- wing: „Ja”. Hier heeft u het antwoord op de vraag, wat bij tandarts Sollewijn Gelpke betekent: „Wij weten er alles van af”. Ik interpreteer dit als blufpoker. Het is duidelijk dat drinkwaterfluoridering massamedicatie is, maar met een medi cijn, waarvan men na 20 jaar nog niet weet hoe het werkt. Zelfs werd op laatstgenoemde vergadering niet ont kend, dat fluoride industrieel afval is. Dat is dan tenminste iets wat wèl duide lijk is! Als overtuigd bestrijder van de flu oridering heb ik uiteraard vrijdagavond 21 september de hoorzitting in Velsens Stadhuis bij gewoond. Het was werkelijk een interessante avond vol mistflarden, waaruit het gekrakeel luidkeels opsteeg. De onzekerheden over het al of niet schadelijk zijn van deze anorganische, vergiftige stof bleken indringend duide lijk: „onze” deskundigen waren glashel der en zeer gefundeerd in hun betoog, hoewel uit de „pro”-hoek in één geval de opmerking werd gemaakt dat met name dokter Moolenburgh informatie achterhield. Dat is natuurlijk waanzin: daar waar een onderzoek aan beide zijden nog in volle gang is, is het natuurlijk prematuur om van achterge- houden informatie te spreken. Men is er eenvoudig nog niet mee klaar en dit is dan juist de reden om met het onge vraagd toedienen van dit kwalijk drank je ijlings te stoppen. Zóveel onzekerhe den binnen de omgrenzing van ons li chaam is een griezelige zaak en men voelt zich waarlijk in een Brave New World-achtige situatie. Echter: zéér op getogen was ik te constaterep dat klaar blijkelijk het overgrote deel der tandart sen een warm en meelevend hart heeft gekregen voor de arme ziekenfondspa tiënten z’n kind. Bijvoorbeeld: onder getekende heeft meegemaakt dat, in een overigens solide georganiseerd systeem, een groot spreekuur van zo’n 50 zieken fondspatiënten te lijf gegaan werd met o.a. drie injectiespuiten. Als waarnemend assistente daar werkend, werd het mij verboden de naalden te vervangen na gebruik. Men stelle zich de toestand van diverse monden voor om te begrijpen hoe dit indruiste tegen iedere opvatting van hygiëne en menselijkheid. Zou er met die fluor iets veranderd zijn? Aan het vuur waarmee de voorstanders hun standpunt verdedigen zou je het wel zeggen, maar ik denk dat ze de tot in de de toekomst reikende consequenties van hun maatregel zéker niet voldoende doordacht hebben en zou ze dat werke lijk aan hun hart gaan? Er is namelijk geen arts in de wereld die z’n onbekende patiënt negen jaar lang hetzelfde medi- cement toedient! Stof tot nadenken, he ren voorstanders! Eerste kolom: 1. koud, vochtig: 2. mens, persoon; 3. smalle weg; 4. Europe aan; 5. tegenvaller; 6. visgerei; 7. prij zende woorden; 8. klap; 9. dun stuk hout; 10. soort hert; 11. steen; 12. var- kensverblijf; 13. rustplaats; 14. meisjes naam; 15. oosterse jongensnaam. Tweede kolom: 1. boomvrucht; 2. on buigzaam; 3. beneveling; 4. dicht aaneen gesloten groep; 5. Europese vulkaan; 6. tweetal; 7. tegen; 8. plotselinge bevlie ging; 9. reinigingsmiddel; 10. menselijk Prijswinnaars puzzel nummer 38: 10.00: H. Posthuma, Fazantenlaan 14, Bennebroek; ƒ7,50: mej. Y. v. d. Veldt, Oranjestraat 107, Haarlem; 5.00: P. J. v.d. Kort, Dunklerstraat 27 rd„ Haarlem; 10.00: mevr. J. Haak-Bergman, Van Saelenplantsoen 18, Velsen-Noord (post Beverwijk); (7,50: G. Dijkstra, Gladio lenstraat 22, Santpoort; (5.00: Mevr. A. v.d. Wal-Geerlof, Gijzenveltplantsoen 181, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17