Werkgelegenheid in groot gevaar Ruzie over systeem PROF-WIELERPLOEGEN in biljarttoernooi AAN HET WANKELEN Hordijk toch naar Australië AJAX’ PRIJZENSLAG Draversinterland met GEEN OVERTREDING KANS VOOR boeiende aspecten LUIJENDIJK HAGAN NAM ONTSLAG Gerritsen (NEC): uit elf verschillende 2 wedstrijden SPORT »k n co* Veel winnaars in toto 8 rrico „Is het echt waar, ABN, dat ik bij u kan kiezen spaarvormen, met tot rente?” Algemene Bank Nederland „Sterker nog, niet elf maar twaalif’ Raymond Ceulemans weer in grote vorm Vrijspraak in rechtszaak Sterk voorprogramma op Duindigt Schorsingen KNVB Kaas niet ster-allures 30 31 V R IJ D AG 2 8 SEPTEMBER 19 73 Open wedstrijden wijs: r-deel gkap irme ;elijk titjes iken, teur. klapt, ‘rieur .ar is. niet vergeten...Frico eten Verrassend De ABN söhenkt voor da Nationale Puzzelactie 1973/74 iedere week 5 spaafbo^as mat een eerste inleg van f S00,« en 25 spaarboekjes met een inleg van f 100.- Alternatieven ■i 1: Sponsor Van de Beuken: „We gaan zeker niet door met een puur nationale ploeg”. CC ADVERTENTIE ADVERTENTIE me 487.377. 'f PETER HEERKENS. Met Marty Riessen als partner haal de Tom Okker de volgende ronde in het dubbelspel van het toernooi in Niles. Zij versloegen de combinatie Pattison-Crea- ly: 6-4, 6-3. De ere divisiewedstrijd Eagles-Gronin- gen wordt zaterdagavond gespeeld. Tot die omzetting werd bsloten vanwege de concurrentie van de wedstrijd De Graaf- schap-Feyenoord. Sponsor De Vries: „Als onze belangrijk ste voorstellen niet worden overgenomen hef ik mijn ploegen op”. In het begin van de behandeling van deze zaak, waarin voorzitter Jaap van ZANDVOORT (ANP). De kans is groot dat het komende weekeinde naast Gijs van Lennep ook Arie Luijendijk op het circuit van Zandvoort zal starten in de race om het Europese kampioenschap formule 5000-renwagens. Leo Duyndam won in België de ron de van Berlare door in de sprint Onge- nae en Van der Vleiten te verslaan. Tino Tabak was op 25 seconden 29e. Ploegleider Ton Vissers: „Het viel me enorm tegen dat die mede-sponsor zich terugtrok”. Voorafgaande aan deze draversinter land wordt op Duindigt een bijzonder sterk programma verreden. Een bewijs dat de Nederlandse dravers over een breed niveau nog steeds beter worden. Het sprintnummer is hiervan een spre kend voorbeeld. Ook de beide rennen over 1800 en 2600 meter doen hiervoor niet veel onder. Zij brengen 24 volbloeds in de startboxen. Zondagmiddag is het helemaal raak. Niet alleen met de vier onderdelen van de draversinterland maar ook met de omlijsting, die koersen brengt over 2500 en 3200 meter. In deze stayerskoersen starten verscheidene Bel gische paarden van uitstekende klasse en geven daardoor een zeer open karak- er aan de strijd. Daarbij verrast de ontwikkeling rond Canada Dry het meest. Tijdens het we reldkampioenschap in Barcelona maakte Ton Vissers melding van een belangrijke uitbreiding met Belgen, een bericht waarvan Canada Dry-directeur drs. H. van de Beuken nu zegt: „Ik had liever dat dat niet gelanceerd was". De Nederlandse ploeg Jello (Giel van der Togt), Jacco Buitenzorg (Peter Kop- pejan), Joke (Buck Leeman) en Jonker Volann (Piet Smit) rauwt hierom niet. „Eerst ons in België de kastanjes uit het vuur laten halen en dan op Duindigt andere paarden inzetten. Dat is niet juist, dan hadden zij (Jan van Dooye- weerd en Rees v.d. Lubbe, red.) maar mee moeten gaan”, aldus Giel van der niserende district Amsterdam, eindigde. De Amsterdammers wilden van het al zo vaak verfoeide Japanse systeem af, waarbij voor het toernooi aan de hand van de gemiddeldes alle partijen worden vastgesteld. Zij stuitten echter op heftige tegenstand van de vertegenwoordiger van de Europese bond, Henk Walda. De woordenstrijd liep hoog op, maar het district, gesteund door de technische commissie van de KNBB, hield het been strak en ging op het oude Avé-systeem over. DEN HAAG Na de deining in de groep van de amateurwielrenne- rij (verbolgen over een bondsbeslis- sing om het sponsoren van renners aan leeftijd te binden), zijn er nit ook grote problemen gaan dreigen voor de profsectie. Togt die in Oostende op magistrale wijze won. „Ik probeer het op dezelfde ma nier. Ik laat ze gaan en kom dan wel”. Dat zal hij Wel moeten, want als deze opzet riiet lukt dan gaat de Belgische ploeg voor het eerst sinds vele jaren op Duindigt weer eens strijken met een zege in het landenklassement. Administrateur Nico Dalmulder van Ajax gaf een oppervlakkig inzicht in de financiële toestand bij de vereniging. „De amateurafdeling kan zichzelf niet bedruipen. Die moet geld van de profs hebben”. Ook zei hij dat Ajax tot nog toe een voordelig exploitatie saldo heeft gehad. „Maar er behoeft maar weinig te gebeuren en dan slaat de balans naar de andere kant om. In het voetbalbedrijf leef je op een vulkaan”. DEN HAAG (ANP). De uitslag van de sporttoto no. 8 is: Aantal deelnemers 487.377. Inleg 1.104.377. Prijzenbedrag 467.176. Ie prijs, 105 winnaars die elk bruto 1.112,30 ontvangen. 2e prijs, 2079 win naars die elk 43,10 ontvangen. 3e prijs, 25084 winnaars, die elk 4,60 ontvangen. De premie ten bedrage van ƒ116.794 wordt na het verstrijken van de re- clametermijn op woensdag 17 oktober a.s. bij loting toegewezen aan een der prijswinnaars. DUINDIGT. Na de verrassende ze ge van de draveréquipes inde interland België-Nederland in Oostende is de Ne derlandse stemming aan d e vooravond van de 42e uitgave van deze in de gehele drafsportwereld unieke intmoeting er zeker niet een van „wat kan ons gebeu ren”. Er wordt rekening mee gehouden dat de Belgen op Duindigt met Herr Ravioli het nummer voor 4-jarigen gaan winnen en bij de oudere paarden Fideel en Elsie beslag zullen leggen op de ere plaatsen. AMSTERDAM (ANP). De konin klijke Nederlandse Lawn Tennisbond heeft besloten nationaal kampioen Jan Hordijk toch twee maanden naar Au stralië te sturen. Oorspronkelijk was het bestuur van de KNLTB van plan Hor dijk deel te laten nemen aan het India- circuit. Alleen dit duel zal al honderden Bel gen naar Duindigt brengen, omdat sinds Fideeltje weer iets van zijn oude klasse heeft vertoond de machtstrijd tussen beide paarden weer tot ongekende hoog te is gegroeid. Tegenover deze vrij zekere Belgische overwinning staat een Nederlandse te verwachten in de ontmoeting tussen de driejarigen. Met Lady, Lord Faune, Len to H en Lido Buitenzorg is een zeer sterke ploeg opgebouwd, die voor een riante puntenvoorsprong kan zorgen. Herr Ravioli kan de stand dan weer in evenwicht brengen, waarna de ploeg van de 5-jarigen in haar sleutelpositie wel licht toch nog voor een Nederlandse zege kan zorgen. Dit zou zonder twijfel gebeurd zijn indien Jojo Buitnzorg en Jaspis du Bois door de keuzecommissie niet op het reservebankje waren ge plaatst. De opdracht aan de keuzeheren luidde: in principe dezelfde ploegen die in België zijn gestart. Hieraan heeft de commissie’zich grotendeels gehouden en daar Jojo Buitenzorg en Jaspis indertijd niet beschikbaar waren werden zijn bui tenspel gezet. Naar aanleiding van de resultaten, die Jan Hordijk zowel in de toernooien om de Dewarcup als in Australië behaalt zal h'-t bestuur van de KNLTB nader bekij ken of hij voor een jaarcontract in aanmerking komt. Knelpunt voor continuering van de Cana da Drysteun aan de wielersport is een medesponsor. Van de Beuken: Volgende week heb ik een gesprek met de directie van ons concern in België. Mocht die niet mee willen doen, dan houden wij ermee op. Ik ga als Nederlandse firma niet investeren in een ploeg met een zwaar Belgisch accent. Doorgaan op nationale basis doen we zeker niet- Daarvoor zijn er te weinig goede Nederlandse cou reurs”. Ploegleider Ton Vissers gaat door dat al niet gebukt onder zorgen, ook al zijn de contracten met de dure Belgische renners reeds getekend! Die overeen komsten staan niet op naam van Canada Dry, maar van de stichting die Ton Vissers zelf in het leven riep en waar van hij manager is. Vissers: „Als Canada Dry niet doorgaat, heb ik een andere grote sponsor. Dat staat nu al vast”. Dergelijke beloften deed de Oister- wijkse ploegleider eerder met als onver gefelijke mislukking de opgeworpen kandidatuur van een sherry-importeur. En nu dan het uitblijven van steun waar hij een maand geleden de verster king van de ploeg op bouwde. Vissers: „Dat die mede-sponsor zich terugtrok viel me enorm tegen. Het was een Britse firma die eerst akkoord ging en later overwegend Engelsen in de ploeg wilde. Maar daar zag ik geen heil in. Ik heb wat beters in het vooruitzicht”. Achter het optimisme blijkt echter de berekening op een totale instorting van de mogelijkheden te zitten. Ton Vissers namelijk heeft zich al beraden op de kritieke situatie die zich kan voordoen met de al gecontracteerde Belgen, allen afkomstig uit de Duitse Rokado-stal. „Ik kan ze”, verraadt Vissers zijn doorden- kerij op de kansen om de ploeg overeind te houden, „weer overhevelen naar Ro- kado. Ze hadden daar allemaal een con tract tot eind 1974 dus in wezen veran dert er niets wanneer ik ze alsnog afstoot. Ik heb er contact over gehad met hun manager, Willem Poot”. Mocht Ton Vissers wel slagen dan zullen de Nederlandse profs er weinig wijzer van worden. „In dat geval”, zegt hij, „komt er een Belgische ploeg met hooguit twee of drie Nederlanders”. Wanneer het zover komt en ook Frisol zou verdwijnen, heeft de profwielersport in Nederland weer een dieptepunt be reikt. Onder het aanbieden van een 18-pun- ten tellend alternatief plan, heeft de Dordtse sponsor Frisol (de ploeg waar van Cees Priem kopman is) donderdaga vond aan de wielerbond laten weten dat zij zal stoppen wanneer de meest essen tiële wensen niet ingewilligd worden. Voorts bestaat de kans dat Canada Dry zich terugtrekt. Ploegleider Ton Vissers lijkt al te voorbarig te zijn geweest met het opzetten van een in het oog sprin gende nieuwe ploeg (o.a. met Van Sprin- gel, Pintens, en Dierickx) want een be langrijke kandidaat voor het mede-spon- sorschap bleek er op het beslissende moment anders over te denken dan Vissers zeker meende te weten. Begin deze week maakte Kela bekend in 1974 niet door te zullen gaan zodat de werk gelegenheid voor de Nederlandse be roepsrenners ernstig in gevaar aan het komen is. AMSTERDAM. ANP Conform de eis van de officier van justitie heeft de politirechter in Amsterdam, Mr. F. H. J. ten Kroode, Ajax vrijgesproken in het door het openbaar ministerie aanhandig gemaakte zaak over verhoogde toegangs prijzen voor de wedstrijd Ajax-Beyern München op 7 maart van dit jaar. Ajax had toen voor een marathonpfaats 37,50 gerekend, voor een paddockplaats 30.00 en voor een zitplaats op de eerste ring 25,00 Volgens de dagvaardiging hadden die prijzen niet hoger mogen zijn dan ƒ32,00 ƒ26,00 en ƒ23,00, de prijzen die een jaar tevoren bij de ontmoeting Ajax-Arsenal waren bere kend. Gesteld werd in de dagvaardiging, dat Ajax voor nagenoeg gelijke diensten (het waren beide wedstrijden in het olympisch stadion in de kwartfinales van de Europacup voor landskampioe nen) in strijd met de prijzenbeschikking goederen en diensten van de prijswet zou hebben gehandeld en de prijzen niet had mogen verhogen. De officier, Mr J.A.M. Smit, zei in zijn requisitoir in het laten bijwonen van voetbalwedstrijden wel het verlenen van diensten in de zin van de prijzenwet te zien maar moeite te hebben met de term „nagenoeg” gelijke diensten. „Het deel nemen aan de europacup schept zeer speciale problemen, die je niet door de prijzenwet moet belemmeren. Ik neem aan, dat Ajax ook in de toekomst geen exhorbitante prijzen zal gaan rekenen en kon dan ook ot het vrage nvan vrij spraak”, aldus Mr. Smit. De politierech ter vond dat de officier al raak had geschoten en sloot zich bij de vrijspraak aan. AMSTERDAM. ANP „Die blijft nog wel tien jaar onbedreigd aan de top”. Rini van Bracht zei dit met diepe eerbied in zijn stem over Raymond Ceu lemans, toen de Belg op de eerste dag van het sterk bezette internationale driebandentoernooi om de coupe Simonis in het Frans Otten stadion in Amster dam bezig was de Nederlandse kampioen Jan Doggen een afstraffing te geven. Na al met een serie van tien te zijn gedemarreerd, gooide de wereldkampi oen er in de eerste helft nog eens een fraaie reeks van negen overheen, en speelde Doggen ondanks een zeer slecht einde (zes nullen) naar een kansloze nederlaag: 60-47 in 44 beurten. De Belg was eerder ook tegen de Westduitser Ernst Rudolph ongenaak baar geweest (22-60 in 36 beurten) en prijkt na twee partijen aan de top van de ranglijst in de strijd om het kleinood, dat hij overigens al jaren zijn bezit mag noemen. Hij was ook de enige die na de eerste, meestal moeilijke dag de spelers moeten aan het materiaal en de omge ving wennen) in gemiddelde ver boven de grens van 1 uitstak: 1.500. Zijn concurrenten waren zo vriende lijk elkaar winstpunten a f te snoepen. Zo had Rini van Bracht, die tegen de Parijzenaar Roland Dufetelle hoopvol was begonnen ,60/36 in 55 beurten), des avonds tegen Rudolph een onverwachte nederlaag geleden (58/60 in 67 beurten). De ranke Deen Peder Thogers, begonnen met een zege op de Oostenrijker Johan Scherz, verloor van Dufetelle, en Ludo Dielis (de kroonprins van de biljarterij in België) struikelde tegen Scherz na eerst Jan Doggen te hebben overwonnen. Achter de schermen van dit toernooi - de traditionele opening van het interna tionale biljartseizoen - speelde zich don derdag ook een paleisrevolutietje af, dat voorlopig in het voordeel van, het orga- Voorts hebben zowel Jan Hordijk als Elly Appel een uitnodiging ontvangen uit te komen in het Dewarcup-circuit met toernooien in Aberavon (22 tot en met 27 oktober), Edinburgh (30 oktober tot en met 3 november) en Billingham (6 tot en met 10 november). De finales zijn in Londen van 11 tot en met 17 november. In totaal nemen slechts 24 heren en 20 dames deel. Voor Luijendijk jr. is namelijk de McLaren-wagen van de Brit Tonie Trimmer beschikbaar gekomen. Aange zien de Nederlander niet beschikt over een licentie voor dit type renwagen zal hij evenwel eerst zijn kunde moeten tonen aan de licentiecommissie. Zeker is inmiddels ook dat de Eindho- venaar Toine Hezemans zal starten in de toerwagenrace groep II met een drie liter BMW. Vorig jaar reed Rob Slote- maker in deze wagen, die nu echter aanmerkelijk lichter in gewicht is en derhalve ook sneller. Zondag zal voorts de formule I-renwagen worden geïntro duceerd op het circuit van Zandvoort die de Bredanaar Van Dijk heeft ge bouwd. Het chassis was al gereed en als (tijdelijke) krachtbron is een 5000 motor gemonteerd. De creatie van de Brabander, die in de toekomst met een formule I motor zal worden uitgerust is evenwel nog niet bedrijfsklaar. Daarmee ligt nieuwe conflictstof voor het grijpen. Op 7 oktober namelijk gaat de KNWU aan tafel met amateurploeg- leiders van wie er verschillende hun bestaande kritiek al hebben uitgebreid met het feit dat er donderdagavond vooruitlopend op de vergadering, een onderhoud tussen Frisol en de wieler bond is geweest. Daarnaast lijtk het voorstel van verplichte adoptie van een of meer profrenners (in totaal komen er volgens berekening van Frisol op die manier 36 beroepsrenners aan een con tract) rijp voor een nieuwe storm onder de amateurs. Praag namens Ajax als „verdachte” was verschenen en stadiondirecteur Otto Roffel als getuige-a-décharge optrad, vroeg Mr ten Kroode zich af of je een dergelijke voetbalwedstrijd aïs een dienst in zin van de prijzenwet moet zien en zo ja of er dan in dit geval sprake was van een gelijke dienst. De politierechter zei zelf „om een idee te vormen” da de tariefcommissie van ’s rijksbelastingen met zoveel woorden destijds heeft beslist dat Ajax geen be drijf is. Over de vraag of er sprake zou kunnen zijn geweest van gelijke dienst liet hij zich voorlichten door de verdedi ger Mr. J. Nolen jr en Mr. P.J. Kardoes. Die vertelde, dat de NOS voor de televi- sie-uitzending van de wedstrijd Bayern 150.000 had betaald, omdat het zo’n uitzonderlijke wedstrijd was Een jaar tevoren had de NOS voor de uitzending van Ajax - Arsenal precies de helft 75.000) neergeteld. Later dit jaar be taalde de NOS voor Ajax-Real Madrid in de halve finale 125.000. Voor Mr. ten Kroode waren deze cijfers aanlei ding om op te merken: „NOS vond blijkbaar niet dat er nagenoeg gelijke diensten werden verleend.” DEN HAAG (ANP). De NEC-er Gerritsen, die in de wedstrijd tegen Sparta de gele kaart van scheidsrechter Theo Boosten kreeg, nadat hij Sadek had onderuitgehaald, is voor twee wed strijden geschorst en beboet met 200 gulden. De tuchtcommissie betaald voet bal schorste ook Korssen van FC Utrecht en Van der Linden van Feyen- oord voor twee wedstrijden, de laatste speler kreeg een boete van 100 gulden. Een uitsluiting voor een wedstrijd lie pen de volgende spelers op: Visser van Sparta (alsmede een boete van 200 gul den), Prudon van NEC (alsmede een voorwaardelijke schorsing voor een wedstrijd), Dekkers van Heracles (even eens voorwaardelijke schorsing voor een wedstrijd), Donkers van FC Den Bosch (een wedstrijd voorwaardelijk en 150 gulden boete), Dansen van FC Den Bosch (plus 100 gulden boete), Den Har- tog van FC Dordrecht, Bosscha van Heerenveen (alsmede een wedstrijd voorwaardelijk) Quaden van MW (als mede een boete van 100 gulden). Hans Driesen van Telstar is voor een over treding in de wedstrijd tegen FC Am sterdam beboet met een voorwaardelijke schorsing van 1 wedstrijd en 150 gulden. Amsterdam-speler Bianchi kreeg dezelf de straf. Haarlemmer Gerrit Peys liep voor een overtreding tegen Utrecht-spe- ler Van Veen 150 boete op. Hordijk voelde daar echter weinig voor. Hij zag meer in een leerzame trip naar tennisland Australië. Na een uit voerige bespreking met Hordijk is het bestuur van de KNLTB overstag gegaan. De wijziging in de uitzending is mede ontstaan door het feit dat via relaties is gebleken dat er naast toernooien waar aan zal worden deel genomen vele trai- ningsmogelijkheden zijn. Frisol-directeur N- de Vries verwacht echter niet dat het op een dergelijke impase uitdraait. Na een bijna vijf .uur durend onderhoud met de voltallige sportcommissie van de KNWU overzag hij de situatie: „Goede hoop op een op lossing”. De Vries (die ook een amateur-ploeg met Fedor den Hertog heeft) schotelde de bondsvertegenwoordigers drie belangrijke voorstellen voor. Ten eerste: bij de ama teurs splitsing in A-ploegen (de huidige grote sponsors) en B-ploegen. Een A- ploeg mag twee renners boven de 23 jaar hebben, een B-pIoeg één. Ten twee de: een A-sponsor moet verplicht mini maal twee beroepsrenners adopteren, een B-sponsor één. Ten derde: per ploeg moeten vier renners uit de nieuwe juni oren categorie geplaatst worden. Als be langrijk nevenpunt uit de waslijst van 18 voorstellen, kwam De Vries met het plan om van de huidige amateursklassie- kers- er vijf om te buigen tot een profwedstrijd voor welk doel een groep sponsors belangstelling heeft. De Vries: „Ik vond dat de sportcommissie erg positief reageerde. Er is zelfs gezegd dat men het er in principe mee eens is. Het zou me verbazen als mijn hoofdlijnen niet werden overgenomen. Mocht dat tóch gebeuren dan trek ik onze ploegen terug. Dan zie ik in de wielersport geen basis meer”. LISSABON. Jimmy Hagan trainer van het Portugese Benfica, heeft don derdag ontslag genomen. Hij nam dit besluit na moeilijkheden met Benfica’s direkteur Fernando Neves. Voor de ere- wedstrijd van Eusebio dinsdagavond te gen een wereldelftal had hij twee spe lers buiten zijn elftal gelaten. Op aan dringen van Neves moest hij hun toch opstellen. In april van dit jaar had Hagan een contraCt voor een jaar gete kend.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 31