Premier Heath tracht tot bestand te komen in David de VN Minister Myrdal uit Zweeds In Amsterdam kabinet wonen meeste alleenstaanden Bonn erkent PAIGC voorlopig niet BVD maakte geen misbruik van naam journalist Maansteen voor Leiden OPEC belooft Libië steun POMPIDOU WIL TWEEDE AMBTSTERMIJN Politieke partijen in Chili verheden „kabeljauwoorlog" Ik Kissinger met zoon naar WEER EXECUTIES GEMELD ff Overeenstemming over bijdragen aan IDA Franse president fysiek hersteld tijdens persconferentie Vijftig doden bij mijnramp in Thailand WINNAARS KAASDRAAFWEDSTRIJD <r I 3 1973 S E PTE W B E R rRMDAG 2 8 Terug Naasting olie-installaties Rivalen gesteld. ’Niet toevallig’, menen de winnaars, ’wij gebruiken het zelf ook vaak’. (NZB-foto). Willem den Wagter en Hendrik Daamen (resp. I. en r.) hebben voor het derde jaar in successie de Kaasdraafwedstrijd gewonnen. Daarmee hebben zij zich voorgoed in het bezit van de Kaas Uit Het Vuistje beker (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS Tijdens zijn halfjaarlijkse persconferentie heeft de Franse president, Georges Pompidou, donderdagmiddag in Parijs laten dóór schemeren dat hij in 1976 een tweede ambtstermijn ambieert. In plaats van voor zeven zal hij dan evenwel voor vijf jaar voor het Elysée willen tekenen. Een herziening van de grondwet zal met dat doel, zoals gemeld was, door de regering worden voorgesteld. X ,9 r l’OM IJSLAND STELT ULTIMATUM Incident (Van onze Haagse redactie) Van de circa 200 Nederlandse missio narissen, die in Chili werken, is nu een Sommige priesters zullen waarschijn lijk in Chili mogen blijven zo dachten de teruggekeerde zendelingen. Volgens het teruggekeerde groepje zijn de berichten over hongersnood onder de regering-Allende overdreven. Er was in derdaad soms geen brood meer te krij gen, maar dan was er toch altijd nog rijst of spaghetti voorradig, zo zeiden zij. Een strategie geïnspireerd door de on gerustheid dat de oppositie de komende jaren nog meer veld zal winnen. Pompi dou is daardoor mogelijk tot de overtui ging gekomen dat alleen hij zelf in 1976 zijn linkse tegenstrever Francois Mitter rand bij een presidentsverkiezing mis schien nog zal kunnen verslaan. ADVERTENTIE President Pompidou leek zijn onder danen met deze persconferentie vooral te willen bewijzen dat alle geruchten over zijn wankele gezondheid van iedere grond zijn ontbloot. uitgebreid tot 50 mijl. Deze uitbreiding wordt door de Britse regering niet er kend en zij wordt daarin gesteund door een uitspraak van het Internationale Gerechtshof. De nieuwe aanwinst is officieel een geschenk van president Nixon aan ko ningin Juliana en het Nederlandse volk, en behoort bij een oorkonde waarop de herkomst van het in doorsnee circa één centimeter grote stukje maansteen is vermeld. Bij de oorkonde behoort verder de Nederlandse vlag die met de Apollo 17 op de maan is geweest, van welke vlucht de maansteen een deel van de buit vormt. Bij het stellen van die kandidatuur liet hij intussen niet na zijn beide voor naamste rivalen uit het gaullistische kamp, oud-premier Chaban-Delmas en de minister van Financiën Giscard d’Es- taing, een paar versluierde vegen uit de pan te geven, terwijl hij in het alge meen de linkse oppositie juist ontzag. Hij beheerste inderdaad weer briljant al zijn onderwerpen en dossiers. En ofschoon zijn gezicht wel erg dik is geworden zodat zijn slimme oogjes nu bijna in het vet verzinken, leek hij toch ook fysiek weer helemaal hersteld te zijn. En in dat besef stelde hij de Fransen dan ook vast een verlenging van zijn ambtstermijn voor, zodat ze dan eventueel nog tot het jaar 1981 op zijn leiderschap zullen mogen rekenen. LONDEN (DPA, UPI en AP) Premier Edward Heath van Groot- Brittannië heeft een bestand voorgesteld in de „kabeljauwoorlog” met Ijsland, die nu al een jaar duurt. In een persoonlijke boodschap aan de IJslandse premier Olafur Johannessen deed Heath het voorstel dat de Britse en IJslandse kanonneerboten zich uit de omstreden 50-mijlszone zullen terugtrekken als het bestand ook inderdaad van kracht zou worden. september dat zijn regering andere maatregelen zou treffen als Britse oor logsschepen nog eens zouden trachten IJslandse inspectievaartuigen te rammen. Daarna heeft zich in de omstreden wa teren nog een reeks incidenten voorge daan. In brede kring werd verwacht dat de IJslandse regering nu al de diplomatieke betrekkingen met Londen zou verbreken en alleen consulaire betrekkingen zou handhaven. Het is nog nooit voorgekomen dat een NAVO-land de diplomatieke betrekkin gen met een ander lid van het Atlan tisch bondgenootschap heeft verbroken. Huiverig voor eventuele repercussies tegenover achtergeblevenen hebben gis termiddag zeven priesters en zusters, te ruggekeerd uit Santiago, zich op Schip hol beperkt tot het geven van ontwij kende antwoorden op vragen over de situatie in Chili. DEN HAAG (ANP) Op vragen van de Nederlandse Vereniging van Journa listen (NJV) heeft minister De Gaay Fortman geantwoord dat de Binnenland se veiligheidsdienst (BVD) geen misbruik heeft gemaakt van de naam van een journalist. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Henry Kissinger had eer gisteravond voor zijn rede in de Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties zijn zoon David meegenomen. Na een langdurige kabinetszitting heeft de IJslandse regering gisterochtend hiertoe besloten. In Londen, waar gister middag de IJslandse nota nog niet was ontvangen, wilde men nog geen officieel commentaar op het IJslandse besluit ge ven. De IJslandse minister van Buitenlandse Zaken, Einar Augstsson, verklaarde in Reykjavik: „Wij willen de Britten de kans geven hun fregatten en sleepboten uit de 50-mijlszone voor onze kust weg te halen. Het besluit van Reykjavik is in overeenstemming met de aankondiging van premier Olafur Johannesson op 12 Van de Amsterdamse alleenstaanden woonde in 1971 ongeveer driekwart zelf standig. Zestig percent van deze zelf standigen was 65 jaar of ouder. Hiermee samenhangend lag het gemiddelde inko men van de alleenstaande hoofdbewo ners tussen de aow-uitkering voor onge- huwden en het minimumloon. Voorts blijkt, dat zich onder de zelfstandig wonende alleenstaanden drie tot vijf maal zo veel vrouwen als mannen be vinden. zestiental in ons land teruggekeerd. Ver wacht wordt d at er nog veel meer zullen komen. Omdat in Amsterdam slechts zes per cent van de totale bevolking woont wordt de conclusie getrokken, dat de huisvestingsproblematiek van de alleen staanden naar verhouding in de hoofd stad veel groter is dan gemiddeld in Nederland. WENEN (Reuter). Grote olie-exporteren- de landen hebben Libië gisteren beloofd te zullen helpen, indien westerse olie maatschappijen olie uit het land gaan boycotten uit protest tegen de Libische maatregelen voor onteigening. De OPEC (Organisatie van Olie-exporterende Lan den) zei dat er maatregelen zullen wor den genomen, wanneer maatschappijen zich verzetten tegen de maatregel van de Libische regering om een meerder heidsbelang te krijgen in de olie-instal laties op haar grondgebied. Er werd geen uiteenzetting gegeven van de maatregelen waarmede de OPEC dreigt'. De OPEC-steun aan de stap van Libië om 51 percent van de activa van de westerse oliemaatschappijen op zijn grondgebied over te nemen, staat aanbe volen in een resolutie. Deze is twee weken geleden op een speciale OPEC- bijeenkomst in Wenen aangenomen, maar is pas gisteren gepubliceerd. De Russische ambassadeur in Santiago, Aleksander Basov ,is gisteren met 120 van zijn landgenoten naar de Sovjet unie teruggekeerd. Zondag had een eer ste groep van honderd Russische diplo maten en technici Chili al verlaten. Joego-Slavië heeft gisteren de diplo matieke betrekkingen met Chili verbro ken. Van regeringszijde in Belgrado is meegedeeld dat het door de Chileense militairen uitgeoefende schrikbewind het werk van de Joegoslavische diplomatieke vertegenwoordiging in Santiago ónmoge lijk maakt; Een executiepeloton heeft gisteren in Chili de voormalige linkse gouverneur van Talca terechtgesteld. Hij was ver oordeeld voor het doden van een politie agent en voor een poging een dam in de De 71-jarige mevrouw Myrdal zal met haar man, de econoom Gunnar Myrdal, twee jaar in de Verenigde Staten gaan wonen. Beiden gaan daar doceren aan het „Centrum voor de bestudering van democratische instellingen” in Santa Barbara in Californië. Mevrouw Myrdal is van plan een boek te schrijven over de ontwapeningskwestie, gezien in inter nationaal perspectief. Haar man is bezig met een studie over het rassenconflict in de VS. BANGKOK (Reuter). In een afge legen mijn op ruim 850 km ten noorden van Bangkok zijn zeker 50 mijnwerkers bij een ongeluk om het leven gekomen. De mijnwerkers werden onder een grote hoeveelheid modder bedolven toen mijngangen na zware regenval instort ten. Het dodental zal mogelijk nog stij gen. Met het reddingswerk was men gisteravond nog druk bezig. Het akkoord is echter drie maanden later bereikt dan de uiterste datum die hiervoor was vastgesteld. De president van de Wereldbank, Robert McNamara, waarschuwde maandag dat de IDA haar activiteiten eind juni volgend jaar zal moeten stopzetten als niet op tijd de benodigde parlementaire goedkeuring is verkregen voor de bijdragen van de landen aan deze instelling. Dat zou rampzalige gevolgen kunnen hebben voor de 750 miljoen mensen in landen, die in aanmerking komen voor leningen van de IDA. De Amerikaanse minister van Finan ciën, George Shultz, verklaarde echter dat het waarschijnlijk moeilijk zal zijn voor de bijdrage van de Verenigde Sta ten de vereiste goedkeuring van het Congres te krijgen. Het akkoord over de bijdragen van de IDA is bereikt tijdens onderhandelingen die deze week zijn gevoerd tegelijk met de jaarlijkse ministersvergadering vap de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds. Of het staatshoofd voor die procedure zich per referendum dan opnieuw tot het volk zal wenden, wenste hij niet te onthullen. Een grondwetherziening via het parle ment eist een tweederde meerderheid in beide Kamers en daarop lijkt de presi dent steeds minder te mogen rekenen. President Pimpidou’s troonrede, die ruim twee uur duurde, heeft ook voor de rest weinig wereldschokkend nieuws opgele verd. Ten aanzien van de binnenlandse politiek, sprak hij zich voor het eerst uit tegen de golf van racisme die ten koste van de Noordafrikaanse gastarbeiders de afgelopen maanden over Frankrijk is geslagen. De militaire coup in Chili keurde hij, desgevraagd, eveneens af, maar alle „fouten” van het regime- Alfende, die hij omstandig opsomde le ken, in zijn ogen, die bloedige machtso vername achteraf toch wel enigszins te verklaren. Voor Europa verzekerde Pompidou dat Frankrijk naar een politieke unie wilde blijven streven, al is het, vond hij, dan ook nog veel te vroeg om over een democratische en parlementaire controle te praten zolang niet eerst een Europese regering zal zijn geïnstalleerd. „Men moet de ossen nu eenmaal nooit achter de ploeg spannen.” De zwaarste binnenlandse zorgen blijkt Frankrijks staatshoofd overigens nog wel door de inflatie te worden ingegeven, die dit jaar de tien percent wel zal overschrijden. Hij dreigde met een loon- en prijsstop, al merkte hij ook op dat die maatregel in Nederland tot dusver weinig heeft uitgehaald. NAIROBI (Reuter). Vierentwintig landen zijn gisteren overeengekomen drie jaar 4,5 miljard dollar aan middelen beschikbaar te stellen voor de Internati onal Development Association (IDA), de dochter van de Wereldbank die tegen gunstige voorwaarden leningen verstrekt aan ontwikkelingslanden. Dit is een uit breiding van 55 percent in vergelijking met de middelen waarover de IDA in de afgelopen drie jaar kon beschikken. SANTIAGO. (AFP, AP en Reuter) De nieuwe militaire leiding in Chili heeft alle politieke partijen verboden nog verder werkzaam te zijn. Dit heeft de woordvoerder van de militaire junta meegedeeld. Enkele dagen geleden heeft de junta alle marxistische partijen en groeperin gen buiten de wet gesteld. De IJslandse regering dreigde gisteren de diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië te verbreken. De sche pen van de Britse marine moeten vol gens dit ultimatum vóór volgende week woensdag 3 oktober uit de door Ijsland ingestelde vijftig-mijlszone worden te ruggetrokken. Het meest recente incident in de „ka beljauwoorlog” heeft zich gistermiddag voorgedaan. In de omstreden wateren voor de noordoostkust van Ijsland kwöm het Britse fregat „Whitby” in aanvaring met de IJslandse kanonneer boot „Thor”, die volgens een Britse woordvoerder, „gevaarlijk dicht langs het Britse oorlogsschip voer, daarna een scherpe wending maakte en de „Whitby” aan bakboord ramde.” De Britse minister van Buitenlandse Zaken, sir Alec Douglas-Home, heeft gisteren op een prsconferentie in het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in New York verklaard het „hoogst onrechtvaardig” te vinden als Ijsland de diplomatieke betrekkingen zou verbre ken daar de Britse regering zich steeds binnen de perken van het internationale recht heeft gehouden. Mijn regering heeft, aldus de minister, de IJslandse regering aangeboden de oorlogsschepen uit de omstreden wateren terug te trek ken als premier Johannesson de toezeg ging zou doen dat onze trawlers niet meer door IJslandse kanonneerboten zullen worden lastig gevallen. Dit lijkt mij een zeer redelijk voorstel, aldus minister-Douglas-Home. De minister wees erop dat de Britse trawlers in overeenstemming met het internationale recht in internationale wateren vissen. Ijsland heeft vorig jaar september de bestaande 12-mijlszone rivier de Maule op te blazen. In een militair communiqué werd voorts meegedeeld dat de 26-jarige Teo- valdo Saldiva Villalon is geëxecuteerd in de stad Quillota, 100 km ten westen van Santiago. Hij was op 17 september gear resteerd en was schuldig bevonden aan deelneming aan een overval op een poli tiepatrouille. De NVJ had de minister gewezen op een geval waarbij de voorzitter van de Rode Jeugd zou zijn opgebeld door een persoon, die zich uitgaf voor de journa list Rudie van Meurs van het weekblad „Vrij Nederland” en wilde weten of iemand, die op dat moment door de politie eindhoven ondervraagd werd lid was van de Rode Jeugd. Later bleek dat de journalist in kwestie al enige weken met vakantie was. De minister zegt dat van BVD-zijde geen telefoongesprek is gevoerd met de landelijke voorzitter van de Rode Jeugd, Willem Oskam, met gebruikmaking van de naam van de journalist van „Vrij Nederland”. De in een dagblad geuite veronderstelling van een leidende figuur van de Rode Jeugd dat de BVD met gebruikmaking van valse identiteit mis bruik maakt van journalistieke relaties om achter bepaalde feiten te komen mist volgens minister De Gaay Fortman elke grond. DEN HAAG. Het Museum voor geschiedenis der natuurwetenschappen in Leiden komt op 1 oktober in het bezit van een stukje maansteen. Al eerder waren de koningin en enkele universi- teiten in het bezit gekomen van een stuk maansteen. AMSTERDAM. Amsterdam telde in 1971 83.300 alleenstaanden of 14 percent van het totaal aantal alleenstaanden in Nederland (bijna 600.000). In Rotterdam woonden er 54.600 (9 percent) en in Den Haag 48.000 (8 percent). Dit blijkt uit het rapport „Alleenstaanden in Amster dam”, dat de hoofdstedelijke dienst volkshuisvesting heeft gepubliceerd- Het bevat een vergelijking van gegevens van de volkstellingen en de drie landelijke woningbehoefteonderzoeken van het CBS. BONN. (AFP, AP en ANP) West- Duitsland zal de nieuwe republiek Gui nee-Bissau, die maandag werd geprocla meerd door de bevrijdingsbeweging PAIGC, voorlopig niet erkennen. De vol kenrechtelijke voorwaarden voor diplo matieke erkenning ontbreken, aldus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn. Volgens het SPD-bondsdaglid Lenelot- te von Bothmer heeft de regering onder de nieuwe president Luiz Cabral al van 73 regeringen toezeggingen ontvangen dat ze de nieuwe staat zulen erkennen. Het Franse persbureau AFP meldt dat de erkenning van Guinee-Bissau waar schijnlijk onderwerp van gesprek zal zijn in het overleg tussen de negen EEG-landen en binnen de NAVO. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag kon gisteren nog niet zeggen welk standpunt Nederland bij dit over leg zal innemen. In Den Haag was nog geen verzoek om erkenning van de nieu we republiek ontvangen. Het PSP-Tweede-Kamerlid Van der Spek heeft minister Van der Stoel ge vraagd de onafhankelijke staat Guinee- Bissau te erkennen. De maandag uitgeroepen republiek Guinee-Bissau is inmiddels erkend door Joego-Slavië, Togo, Kongo-Brazzaville, Mauretanië en Opper-Volta. Ook Alge rije, Somalië en Guinee maakten bekend dat zij het bewind van de bevrijdingsbe weging erkenden. Verwacht wordt dat andere Afrikaanse landen binnenkort zullen volgen. Leiders van de bevrijdingsbeweging PAIGC zeiden dat verscheidene Europe se landen die sympathiek staan tegeno ver de zaak van de bevrijdingsbeweging, met name Zweden, waarschijnlijk ook binnenkort bekend zullen maken dat zij diplomatieke betrekkingen zullen aan knopen. Nigeria, dat nog niet tot erkenning is overgegaan, begroette het uitroepen van de nieuwe republiek met vreugde en zal naar verwacht wordt ook binnenkort betrekkingen aanknopen. STOCKHOLM (AFP). Mevrouw Alva Myrdal, Zweeds minister zonder portefeuille, speciaal belast met de be handeling van ontwapeningskwesties, heeft gisteren verklaard dat zij binnen kort zal aftreden. De militaire leider van Nigerië, gene raal Jakubu Gowon steunt als voorzitter van de Organisatie voor Afrikaanse Een heid (OAE) krachtig de bevrijdingsbewe gingen in Afrika. De Nigeriaanse minister van Buiten- landse Zaken Okoi Arikpo zei dat hij „zeer gelukkig” was over het uitroepen van de onafhankelijkheid. Maar zo zei hij, „het uitroepën van de onafhanke lijkheid is een ding, die te bewaren een tweede”. 'Arikpo zei dat „hef nu aan de OAE en de Verenigde Naties is om de volken van dat grondgebied te helpen hun on afhankelijkheid tot een realiteit te ma ken. Troepen van de Afrikaanse partij voor de Onafhankelijkheid van Guinee en de Kaapverdische eilanden PAIGC houden grote delen bezet van Guinee.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3