Herstel van medische sportkeuring door college nagestreefd totfevishal J.L. Kloosterhuis in ziekenhuis overleden sluizen havens Tram/bus slechts 10 pet duurder t Erbij Brand in Huize Witman gesticht I coaster’ cm Suède Jacks 298.- 318.- Suède Jasjes 9 I lil' o.a.: IJmuider Courant 5 FME: P A A.s. iaterdag 4n da weak&nd bijlage OP ARBEIDSMARKT” „SCHAARSTE 1 1 4 KP'T ÊföBER V R WD X <5 2 197? vlot model bracht. Sportkeuring Attent Amsterdam en Utrecht «MMilVMU HET CARILLON SPEELT mf M Umutóor Courant Mede-oprichter Ongevallendienst Dameskapsalon NOO Y bij Pot de te »MM BBMMB Voor moderne COIFFURES ,4 ÏJMUÏÖER COURANT UaMtider Covrant (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De door het Velsense college van B. en W. voorgestelde verhoging van de watertarieven met zes cent per m3 Lekwater met drie cent heeft tijdens de donderdagavond gehouden ver gadering van de gemeenteraad nau welijks enig verzet ontmoet. Alleen de heer Koopman (KVP) wilde er in het openbaar even de aan dacht op vestigen dat zijn fractie had besloten schoorvoetend met het voorstel mee te gaan, terwijl de heer Van Horick (D’66) de verbruikers als bezuinigingsmiddel het deponeren van een baksteen in de stortbak meende te moeten aan bevelen Waarschijnlijk om zijn woorden kracht bij te zetten had hij een dergelijke baksteen meege- ofschoon later door hem werd onthuld dat zijn gedemon streerd advies slechts symbolisch was bedoeld. IJMUIDEN Het ligt voor de hand dat Scheveningse reders hun schepen in Scheveningen laten bouwen. Immers, er is een werf die een goede naam heeft op het gebied van de bouw van visserijschepen. Toch is de Sleephelling Mij Scheve ningen niet altijd in aanmerking gekomen. Er zijn gedurende de laatste 25 jaar heel wat nieuwe schepen aan de Scheveningse vloot toegevoegd en inderdaad heeft de Scheveningse werf daarin een be langrijk aandeel gehad, maar er zijn ook schepen gereedgekomen bij Boot-Leiden, Seymonsbergen en T. van Duijvendijks Scheepswer ven, terwijl in 1963 twee motor- trawlers gereedkwamen Scheepsbouwwerf Gebr. Bolnes. Genoemde werf bouwde indertijd al visserijschepen voor Nederlandse rekening, maar de meeste opdrachten werden verkre gen uit het buitenland. De schepen werden als bouwnummer 948 en 949 on stapel gezet, de eerste was bestemd voor Jaczon Rederij en Haringhandel en de andere voor W. van der Zwan Zonen, beide Scheveningse rederijen. ■PW1’, ADVERTENTIE Veisen verhoogt watertarieven HERENMODE unie Tel. 1 23 48 Lange Nieuwstraat IJmuiden Hoek Marktplein HA ADVERTENTIE en, (Van onze correspondent) Antwoordnummer 416 - Haarlem - Ui Mm ARIE VAN DER VEER. vanaf vanaf Een wee ?iie- liedt ge- En epu- “maandabonnee Daarnn kunt u mi| noteren als: “kwartaalabonnee “Doorhalen wat niet verlangd wordt. f 9.30 f27- (D'66-PPR) die zijn zetel weer ter be schikking heeft gesteld. Hij zal worden opgevolgd door ir. K. Heller uit Sant poort waarvan de installatie tijdens de eerstvolgende vergadering plaats vindt. (Van een onzer verslaggever^) VELSEN. In het ziekenhuis St. Jo annes de Deo in Haarlem is donderdag ochtend vroeg overleden de heer J. L. Kloosterhuis. De heer Kloosterhuis werd 59 jaar. Hij leidde een van de oudste taxibedrijven in de gemeente Velsen. De berichten waren in de eerste uren tamelijk verward en spraken van tien of elf opvarenden, waarvan negen man be manningsleden. Later bleek, dat zich aan boord ook de echtgenote van de kapitein bevond en het dus ging om tien mensen levens. Drie bemanningsleden werden door de Noorse tanker in een reddingsboot aan getroffen. Zij zijn aan boord genomen. Voorts is een lege reddingsboot ontdekt. Drie andere bemanningsleden zijn door de „Groningen” via helicopters opgeno men. Bouwnummer 948, die we hier in be drijf op de foto zien, kreeg de naam ■kt 8, riem 18 80 !4HaRi ILD- leéft tijd voe- D- m en de de Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden-O. Tel. 1 50 20 met en zonder warme wintervoering PRIJZEN Per Ikg: gr. 10.50-9.97, kim 9.40-8.31, tong 2 al ir- ie >n er en, tóe ale fan ve- on- iwe )tie ijs: »n s- o- n, se v. zi er jn k- 11- er Zij is aangehouden en wordt vandaag voorgeleid aan mr. dr. H. van Buuren, officier van Justitie bij de rechtbank in Zwolle. De brand in Huize Witman ontstond in de ochtend van maandag 6 augustus. Van de 47 patiënten konden 43 worden gered. Vier vrouwelijke patiënten kwa men om. Zij waren afkomstig uit Utrecht, Assendelft, Vught en Enschede. (vervolg van pag. 1) naar r al n verhoging werd daarop zonder verdere discussie aangenomen. DEN HAAG (ANP). Minister Wes- terterp (Verkeer en Waterstaat) heeft de gemeenten Amsterdam en Utrecht giste ren meegedeeld dat zij de tarieven van het openbaar vervoer per 1 januari niet met twintig, maar met tien percent be hoeven te verhogen. Hij heeft dit besloten in verband met de nieuwe situatie, ontstaan door de revaluatie van de gulden' en het ver scherpte prijsbeleid van de regering. Zoals gezegd werden beide schepen in 1963 opgeleverd en tot nu toe is de Wilhelmina Maria het Scheveningse visse rijbedrijf trouw gebleven en dat kan van de Yke SCH 23 niet gezegd worden. Onder die naam heeft het schip nog geen jaar gevaren. In 1964 werd overge gaan tot verkoop en de nieuwe eigenaar werd Archimede di Fazio te Rome en het schip veranderde in Fabrizio di Fazio. Meteen bestelde Jaczon een nieuw schip en dit keer ging de opdracht voor de bouw naar Amsterdam waar de Scheepswerf Firma S.Seymonsbergen be gon met het bouwen van een hektrawler die 21 februari 1965 te water kon wor den gelaten en gedoopt werd in Yke SCH. 23. Groot 540 bruto reg.ton, 48,25 m lang over alles en met een 1200 pk hoofdmotor kon die Yke op 2 juni 1965 als eerste Scheveningse hektrawler voor de eerste reis ter visserij vertrekken. Ook dit schip heeft niet lang onder het Scheveningse letterteken gevaren. In ja nuari 1968 vertrok het uit Nederlandse haven met bestemming Kaapstad want Seaharvest Corporation daar was de nieuwe eigenaar geworden die de naam Yke veranderde in Harvest Moon. De heer De Boer (Prot-Chr.) achtte het gewenst nog even terug te komen op het antwoord dat hij van het college had ontvangen op zijn vragen, over het beëindigen van de medische sportkeuring in Velsen. Tot zijn voldoening meende hij hieruit te kunnen vernemen dat de huidige situatie door B. en W. eveneens onhoudbaar wordt geacht, hetgeen voor hem aanleiding was te informeren naar de door het college te nemen maatrege len. Ook de heer Reichenfeld (PvdA) betreurde de recente gang van zaken, zodat hij het college verzocht eens te onderzoeken of verplegers en verpleeg sters niet bij de medische sportkeuring kunnen worden ingeschakeld. Ook de schoolartsen zullen wellicht mogen ver klaren of een kind wel of niet voor sportbeofening geschikt kan worden ge acht. En de heer Kraetzer (KVP) Een aantal vrijgezellen, verenigd in de Nederlandse Bond van Vrijgezellen, heeft vorig weekend een bijeenkomst gehouden, waar- ■f Nadat de wethouder het bestaan van een ideeënbus bij dit bedrijf had beves tigd al heeft men hier dan ook vol gens hem nog nimmer belangrijke voor stellen in mogen aantreffen wil de heer Van der Werff tenslotte trachten de raad ervan te overtuigen dat er voor alarmerende gedachten over de water voorraad bij het P.WN. geen enkele reden bestaat. Het voorstel tot tariefs- Het werd een kort afscheid, geheel in overeenstemming met het feit dat de heer Manten nauwelijks een half jaar lid van de raad is geweest. Hij werd toegesproken door wethouder C. Ocke- loen die bij afwezigheid van burgemees ter Reehorst de voorzittershamer weer eens hanteerde. De wethouder betreurde het dat het scheidende raadslid niet lang in de gelegenheid is geweest in hun midden werkzaam te zijn, om iets te verwezenlijken van zijn politieke en maatschappelijke idealen en denkbeel den. Wethouder Ockeloen hoopte echter daat hier voor hem op een ander plat form wel sprake van zal zijn en hij wenste de heer Manten hierbij het meeste succes. Namens zijn fractie nam daarop de heer Van Horick afscheid van hem, waarna het de beurt was aan de heer Manten voor een kort dankwoord. Door dit alles meende wethouder Wit te de raad ervan te hebben overtuigd dat door het college met spoed en voort varendheid aan de oplossing van dit probleem wordt gewerkt en hij hoopte dan ook dat er binnekort van een gun stig resultaat sprake zal mogen zijn. Nadat de raad de heer R. H. L. Groos had benoemd tot hoofd van de F. L. Ossendorpschool in IJmuiden en men vervolgens de commissie van advies voor woonruimteverdeling en woonruimtevor- dering had samengesteld een en an der precies volgens de reeds gepubliceer de voordrachten namen de raadsle den afscheid van de heer D. Manten Kort daarna kwam de derde Yke, niet SCH.23, maar SCH.162, een zijtrawler, die in 1960 nieuw in de vaart was gekomen onder de naam Cornells den Duik KW.144 voor de rederij en Handel- mij. C. den Duik te Katwijk aan Zee, Een schip van 327 bruto reg. ton, 48 m lang en voorzien van een 1000 pk Indus trie motor. Ook dit schip is intussen van de Scheveningse vloot afgevoerd. Voor kort heeft men op Texel belangstelling gekregen voor motortrawlers of grote loggers die eigenlijk gebouwd zijn voor de uitoefening van de haringvisserij. En kele werden er voor Texelse rekening aangekocht die meteen, werden ver bouwd voor de uitoefening van de boomkorvisserij en daarbij was, in 1972, ook de Yke SCH.162, die thans het eigendom is van S. van der Knaap op Texel en in de vaart is onder ds naam Bartina Klazina TX.22. Al deze feiten spreken volgens de wethouder een duidelijke taal, zodat hij niet direct een nieuwe waternota in het vooruitzicht meende te moeten stellen. Althans niet op korte termijn, hoewel hij zich toch wel even op het verzoek van de heer Koopman wilde beraden. De FME heeft in enige gebieden, die, wat werkloosheid betreft in een kwade reuk plegen te staan (regio Leiden, West-Brabant, Drente) de situatie ge peild bij enkele bedrijven uit de metaal- en electrotechnische industrie, die se rieus en stelselmatig pogingen aanwen den om nieuwe werknemers aan te trek ken. Men neemt daartoe alle mogelijke middelen te baat; maar het resultaat is nihil of in het uiterste geval uiterst schamel, ongeacht of het om geschoolde of ongeschoolde werknemers gaat, aldus de FME. Omstreeks tien uur werden de stoffe lijke overschotten van een vrouw en een man uit zee opgevist door de „Stentor” van Bureau, Wijsmuller uit IJmuiden. Op dit moment werden alleen nog de kapitein en een bemanningslid vermist. Even na elf uur werd besloten, dat de „Stentor” met de beide stoffelijke over schotten aan boord, naar de thuishaven zou varen. De „Groningen” voer met de drie overlevenden aan boord van deze oorlogsbodem naar Den Helder. De drie overlevenden aan boord van de „Gulf stream” zouden worden overgenomen door een loodsboot en zouden naar IJ muiden worden gebracht. Toon Kortooms is een succesvol auteur. Zijn boeken vliegen de winkels uit. Van zijn „Help, de dokter verzuipt” wordt nu een film gemaakt. Van een dagje filmen onder leiding van regisseur Nikolai van der Heyde wordt in Erbij verslag gedaan. Bambergen, Croiset, Jongewaard: ze komen aan het woord in het verhaal van dat dagje. Op de gezónspagtaa zegt Damesbeurs-oirganisator De Kreek, dat het publiek in de loop der jaren wel veranderd is. Het publiek is kritischer geworden bij het kopen en bekijken van nieuwe dingen. Op diezelfde pagina natuurlijk ook weer de gebruikelijke tips. Cees Straus was op de boeiende tentoonstelling over Pompeii, die in het Haagse Gemeentelijk Museum wordt gehouden. Hij geeft er zijn visie op. Sir Alf Ramsey, de Engelse voetbal-bondscoach. die de Britten zeven jaar geleden tot wereldkampioen liet kronen, maakt de laatste jaren moeilijke tijden door. Engeland zal van Polen moeten winnen om zich toot Mfcnchen te plaatsen. In Erbij een interview met Ramsey. bij gesproken werd over belasting, eenzaamheid, een vogelkooi, samenzijn enz. Rolf Stallinga, die dit alles meemaakte (niet als vrijgezel, maar als verslaggever), schreef zijn indrukken op. „Een •weekend samen alleen op de Paasberg” vatte hij zijn reportage samen. Joop Kloosterhuis, zoals men hem in IJmuiden kent, richtte in 1948 samen met zijn twee broers de huidige Onge vallendienst op. Omdat hij echter zijn hart meer aan het zittend vervoer had verpand, wilde hij op het moment dat hij wist dat zijn broers dit bedrijf zelf verder konden voortzetten, zijn eigen taxibedrijf weer opnemen. Dat gebeurde twee jaar later. Veel IJmuidenaren zullen zich Joop Kloosterhuis ongetwijfeld lang blijven herinneren. Zijn vaste taxistandplaats in vroeger jaren was op het Velserduin- plein, waar hij altijd klaar stond om uit te rukken. Buiten de oprichting van de Ongeval lendienst, was de Tweede Wereldoorlog de enige periode, dat Joop Kloosterhuis niet achter het stuur van zijn glanzende taxi te vinden was. Met verontwaardi ging weigerde hij samen met het toen nog bestaande taxibedrijf Schellin- ger lid te worden van de door de bezetter ingestelde vervoerskamer. Dat betekende niet alleen onderduiken, maar tevens arrestatie en enkele jaren ge dwongen werken in Duitsland. Na de oorlog heeft Joop Kloosterhuis de schade ingehaald. Hij leidde de poli- tieopsporingsdienst (POD) in Velsen en kele jaren. Daarna kon hij weer in de taxi stappen. De overledene was getrouwd en had zeven kinderen. Zijn twee oudste zoons zetten het taxibedrijf van hun vader voort. B w opOT envelop zonder postzegel opsturen naar: Het actiecomité „Anti-fluoridering Ken- nemerland” blijft inderdaad actief. Zo hadden enige leden zich donderdagavond ■weer met een spandoek bij het Velsense stadhuis opgesteld, om de (weinige) be zoekers van de raadsvergadering nog eens te herinneren aan het feit dat over drie weken in de raad de fluoridering van het drinkwater zal worden behan deld. VELSEN. Programma van de bei- aardbespeling te geven door Hein de Ligt op het stadhuiscarillon van Velsen op zatereag 29 september van 16.00-17.00 uur. 1. toccatine, Leen ’t Hart; 2a. The ash grove, b. Auld lang syne, 2 Engelse volksliedjes; 3. Kleine suite, Sjef van Balkon; 4. Improvisatie, H. de Ligt, 5a. Allemande, J. S. Bach, b. Gavotte, A. Corelli, c. Riguandan, Anoniem, d. Me nuet, J. Banstebber, e. Giga, Fr. Coupe rin; 6a. Sonatine, b. Für Elise, c. Liebe- lied, allen L. van Beethoven; 7a. Canzo netta pour carillon, Géo Clément, b. Impromptu pur carilln, Géo Clément; 8. Volksliederen fantasie, H. de Ligt. WT*tMH»der V an Her Werff veme- kerde de raad in zijn antwoord dat men bij de bedrijven op het gebied van de kostenstijging wel degelijk attent is ge bleven, ook al heeft men deze niet altijd streng in de hand. Vooral de telkens terugkerende loonsverhogingen vormen bij de exploitatie steeds een onzekere factor. In ieder geval wordt gestreefd naar een duidelijk beleid, waar grote gezinnen nimmer de dupe van mogen worden. De door het college voorgestelde tariefsverhoging voldoet dan ook geheel aan de eisen en voorschriften, zodat het ministerie van economische zaken zich hier al mee accoord heeft verklaard. Bij rederij Spliethoff, eigenares van deze „grachtenboten” is niets bekend van de oorzaak van de ramp. De „Lelie gracht” had een bulklading glauberzout aan boord en was op weg van Antwer pen naar Piteo in Zweden. „Er moet iets gebeurd zijn maar wat? Wij kunnen alleen maar wachten tot wij de overle venden hebben gesproken”, deelde men ons van die zijde mede. Ook de wethouder noemde het een onhoudbare situatie, wanneer een ge meente als Velsen met 67.000 inwoners niet over een eigen medische sportkeu ring zou kunnen beschikken. B. en W. zullen dan ook geen middel onbeproefd laten om te trachten zo spoedig mogelijk een nieuw bureau in het leven te roe pen. Behalve met de reeds genoemde instanties zijn ook reeds contacten opge nomen met enige huisartsen, evenals met „De Tunnel” voor administratieve krachten. Voorts is nog in de richting van het Zeewegziekenhuis gedacht. VD 6 ƒ3.200; IE 25 3.880; ZL 6 2.430; KW 171 49.000; IJM 11 ƒ38.000; GO 2 12.000; GO 4 12.000; GO 21 12.000; GO 26 13.000; GO 32 11.000. HA 60 ƒ5.900; HA 148 ƒ8.200; WR 66 10.000. Spanvissers: UK 78 en U K107 ƒ9.100; UK 196 en UK 234 ƒ5.80: IJM 207 en IJM 209 ƒ21.000. Daarvoor had de heer Koopman reeds als zijn mening te kennen gegeven dat de overheid toch in feite bij de serie kostenverhogingen niet voorop zou mo- gen lopen. Dit betreft ook eén gemeente lijke waterbedrijf, zodat de heer Koop man wenste te weten of men in Velsen wel eens heeft onderzocht in hoeverre hier besparingen mogelijk zijn. „Wellicht in de vorm van een nieuwe waternota”, suggereerde hij, om ten slotte te infor meren naar de eventuele aanwezigheid van een ideeënbus en de resultaten daarvan. De heer Van Horick leek het na zijn symbolische demonstratie met de baksteen gewenst het meerver- bruik van water zoveel mogelijk te be perken, zodat hij zich in dit verband dikwijls heeft afgevraagd of het nu wel zo verstandig is geweest hiervoor ver schillende tarieven vast te stellen. En itet moest de heer Van Horick bovendien van het hart, dat hij zich ook meerma len zorgen heeft gemaakt over de toerei kende watervoorraad van het PWN. tong 10.50-9.98. m. tong tong 10.70-9.90, tong I 8.10-7.51, tarbot 11-10.20. Per 40 kg: tarbot 274-121, griet 205- 104, kabeljauw 1 149, kabeljauw 2 138- 93, kabeljauw 3 134-102, kabeljauw 4 116-100, kabeljauw 5 104-69, w. koolvis 3 82, schelvis 1 94, schelvis 2 98, schelvis 3 90-84, wijting 3 84-80, wijting 4 59-57, schol 1 81-74, schol 2 79-67, schol 3 104- 70, schol 4 81-57, haring 1 31.20-26.40, markeel 1 54-40, makreel 2 28-23.20, markeel 3 40-27, schar 84-56, pilchards 17.40, heek 3 112, steenbolk 63-39, krab 45-34, rode poon 87-50, bot 46-35, hors makreel 10-7, harders 118-100, haai 58. De besommingen van wo 26 sept. en do 27 sept. 1973 warén: VL 1 19.850; SCH 23 ƒ5.700; TO 26 (20.800; UK 200 ƒ4.200; VD 15 ƒ3.500: VD 46 4.900; 2.580; IJM 23 49.000; Yke SCH 23 en die van Van der Zwan is de Wilhelmina Maria SCH 303 geworden. De bruto inhoud van de schepen bedraagt 341 rg.ton, de lengte over alles 48,47 m, de lengt tussen de loodlijnen 42,39 m, de breedte 7,52 m en de holte 3,81 M Als. hoofdmotor staat in de machinekamer een Deutz diesel van 1000 PK. IJMUIDEN. Donderdagmorgen werd te IJmuiden aangevoerd: 3230 kg tong; 31 kisten tarbot en griet, 201 kisten kabeljauw, 2 kisten koolvis, 23 kisten schelvis, 54 kisten wijting, 966 kisten schol, 105 kisten schar, 1653 kis ten haring, 148 kisten makreel, 219 kis ten varia. vroeg nog of een dergelijk probleem misschien in regionaal verband kan worden opgelost. Wethouder Witte betreurde het in de eerste plaats dat het college niet rechtstreeks van deze kwestie in kennis was gesteld, omdat men het beëindigen van de sportkeuring alleen uit kranten berichten moest vernemen. Dit neemt niet weg dat er reeds besprekingen zijn gevoerd met de G.G.D en de Velser Sportstichting. DEN HAAG (ANP). Volgens de Federatie Metaal- en Electrotechnische Industrie ziet de situatie op de arbeids markt er op papier geheel anders uit dan zij in werkelijkheid is. Terwijl er bij de arbeidsbureaus nog steeds aanzienlijk meer dan honderdduizend werklozen zijn geregistreerd, heeft de industrie te kampen met een schaarste op de ar beidsmarkt. Degenen in de industrie, die voor de opgave staan het personeelsbe stand in de bedrijven op peil te houden of uit te breiden, zijn vrijwel unaniem in hu nstellige uitspraak, dat er van enig reëel aanbod van arbeidskrachten in het geheel geen sprake is. aldus de FME. 1 HEERDE. De brand, die begin au gustus vier patiënten van het particulier verpleegtehuis voor geestelijk en licha melijk gehandicapten Huize Witman in Heerde het leven kostte, blijkt te zijn gesticht. Een van de patiënten, die ge zien haar geestelijke toestand een min of meer toezichthoudende rol had gekre gen in het verpleegtehuis zou tegenover de politie bekend hebben dat zij de brand heeft aangestoken. 1 11 i 1 t V. I - ..f* '.- - - i •J*..’-1 i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5