MET DE STOOMTREIN NAAR MEDEMBLIK ALEXANDERSTICHTING Sluitende begroting in Heemskerkse raad Heemskerk Aanvullend krediet voor k.b. o, -school in De Die Voorschotten MONTESSORI-KLEUTERSCHOOL HERDENKT ZILVEREN BESTAAN Verbazing en ergernis in de raad Waardering voor college Verkoop van woningwethuizen opgeschort niet te verhogen Verbetering bejaardenhuizen „Hek van de dam” in Dansschool in „De Schakel1' „SCHENKING” VOOR II BIEB Gebouw DE LINGE J i f: Zondag 7 oktober start in Beverwijk Grote zorg bij enkele raadsleden Kleuteronderwijs .7 IJMUIDER COURANT VRIJ DAG 2 8 SEPTEMBER 1973 6 - 4 Unieke accommodatie - L «s Mjhb (Van een onzer verslaggeefsters) juuuiutpnmn: (Van een onzer verslaggeefsters) (V.V.D.) tekende Vervelde Mevrouw (Van een onzer verslaggevers) f (Van een onzer verslaggeefsters) 1940 ging de In aan ADVERTENTIE MR. P. HEIDINGA (PvdA) De fraktie-voorzitter van de P.v.d.A., de heer M. J. de Groot, maakte van de gelegenheid gebruik namens deze fraktie zijn verbazing uit te spreken over de procedure bij de benoeming van de heer W. J. de Ruyter tot korpschef van de Heemskerkse politie. Hij had minstens gerekend op een opening van zaken of in de bestuurscommissie dan wel in het seniorenconvent. Ook zijn fraktiegenoot, de heer J. J. Nijdeken, lanceerde enkele opmerkingen over dit punt. (Van een onzer verslaggevers) Lingestraat 1 Haarlem Telefoon 37 27 13. voor toneelavond en vergadering. Speciaal bruiloften en partijen. Tijdens recepties alle consumpties 1— HEEMSKERK. Bij de behandeling van een voorstel tot het verlenen van voorschotten op de vijfjaarlijkse afreke ning kleuteronderwijs over de jaren 1968 tot en met 1970 is wethouder A. F. M. van Herpen niet tegemoet kunnen ko men aan wensen uit de raad tot een procentuele verhoging van de bedragen. Zowel de heer H. J. Boerée van de KVP als de heer P. J. Vos van de prot. chr. groepering en de heer S. Husslage van de PvdA hadden hierom gevraagd. De heer Van Herpen zei, dat dit lande lijk is geregeld en dat er tot zijn spijt niet veel aan is te veranderen. De drie vragenstellers toonden zich wel verheugd over het voorstel, maar meenden anderzijds dat de financiële problemen van de schoolbesturen niet werden opgelost. f - jan* r.iwje’-- In 1968 verhuisde de Montessori kleu terschool naar een noodlokalencomplex aan de Laan van Blois. Inmiddels werd gedacht aan de bouw van een geheel nieuw, eigen onderkomen. In 1972 kon dit schoolgebouw, naast het oude loka lencomplex gelegen, in gebruik worden genomen. C. Verhoog (Prot. Chr.) meende wel met het voorstel te kunnen instemmen. Na mens de fractie van de K.V.P. verklaar de de heer H. J. Boerée zich accoord op sociaal-maatschappelijke gronden. Per soonlijk zei hij meer te voelen voor intrekken van de verordening. De fraktievoorzitter van de P.v.d.A., de heer M. J. de Groot, sprak namens zijn fraktie zijn vreugde uit over de raadsvoordracht. Hij wilde graag van het college de toezegging, dat de door de gemeente gemaakte winst van vier ton ten gunste van sociale woningbouw zal komen. Het antwoord van het college werd in twee elementen gesplitst. Wethouder G. Petersen behandelde de financiële as pekten en wethouder mr. drs. H. G. van Beek belichtte de sociale achtergronden. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De vaststelling van de verordening „bijgebouwen bij eenge zinswoningen, gebruik grond en opstal len en overgangsrecht” heeft bjj de raad enkel waardering gewekt. De fractievoorzitter van de PvdA, de heer J. J. Nijdeken, zei echt blij te zijn met deze raadsvoordracht. Hij zegde vol mondig toe mee te zullen werken aan het terugdraaien van dit besluit als het uit de hand zou dreigen te lopen doordat alle burgers tegelijk gebruik van deze verordening zouden maken. Ook de heer J. P. Kroon van D’66PPR sloot zich bij de waarderende woorden van zijn voor ganger aan. De heer P. J. Verduin be tuigde zijn tevredenheid namens de KVP-fractie, terwijl ook de heer J. C. Verhoeven als eenmansfractie zich vol komen accoord verklaar&e. Dat laar Is feerde- aloude srsteld. rijsopg. stoffen, ichters, erderij, m. Tel. hoogte te worden gebracht”. In tweede instantie stelde zij voor, van de groepen met de laagste inkomens (tot 17.500) in het geheel geen bijdrage te verlangen: de groepen met hogere inkomens zouden dan een nog te bepalen gelijk bedrag moeten afdragen. Wethouder Van Beek vond, dat het V.V.D.-raadslid dan maar een subsidie- voorstel op tafel moest leggen. Het voor stel van de heer J. C. Verhoeven (onaf hankelijk), het woord „vergoeding” in de raadsvoordracht te veranderen in „schenking”, nam hij over. Hij deelde de raad mee, dat de Alexanderstichting bij het zoeken naar een vervangend onder komen op alle gemeentelijke medewer king zou kunnen rekenen. De gemeente raad ging hierna eenstemmig accoord met het voorstel, een schenking van 8.450 aan de Alexanderstichting te doen toekomen. aan de wordt (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Een aantal raads leden heeft de ingekomen stukken en mededelingen benut om enkele opmer kingen kwijt te raken en het college enkele vragen te stellen. BEVERWIJK. In de Montessori Kleuterschool aan de Beverwijkse Laan van Blois wordt maandag feest gevierd. De Stichting, waaronder de kleuter- HEEMSKERK. Met de stem van de KVP’er J. A. Beemsterboer tegen is de Heemskerkse raad donderdagavond ac coord gegaan met een kredietverlening van 76.000, voor de verbetering aan bejaardenwoningen. De heer Beemsterboer kon niet verenigen met de financiële aspecten van deze raadsvoordracht. De heer J. J. Nijdeken meende, dat er nodig eens bij de Bank voor Nederlandsche Gemeenten aan de bel moest worden getrokken om een ander financieringsbeleid in het ka der van de bijsturing. zijn om een antwoord te kunnen geven op de vraag of de school nu permanent dan wel semi-permanent gebouwd zou moeten worden. Hem interesseerde de hier gepresenterde nieuwe onderwijs vorm, te weten de integratie van kleu ter- en basisonderwijs. Als deze vorm hier goed wordt opgezet, kan dit naar het oordeel van de heer Boerée konse- kwenties hebben voor andere scholen. Namens de KVP-fraktie verklaarde hij zich organisatorisch accoord met het voorstel. In zijn antwoord zei wethouder A. F. M. van Herpen, dat de architectonische vormgeving van het schoolgebouw be paald is door onderwijskundige motie ven. Hij wilde wel toegeven, dat hem uit de besprekingen was gebleken dat er blijkbaar een communicatiestoornis was ontstaan tussen hem en de raadsleden. De heer Van Herpen zei tenslotte, dat de grootte van het aanvullende krediet was bepaald door de huidige bekende gege vens en hetgeen mogelijkerwijze nog te verwachten is. Zonder ingrijpende wijzi gingen zag hij geen onrustbarende kos tenstijging in het verschiet. (Van een onze verslaggevers) HEEMSKERK. De begroting voor 1974 is sluitend met een totaal aan inkomsten en uitgaven op de gewone dienst van f 42.830.682.te gen een totaal in 1973 van 36.990.633.Dit betekent een ver meerdering van 15.79 percent. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Liefhebbers van stoomtreinen moeten zondag beslist naar het stationemplacement van Beverwijk komen, waar de stoomtrein van Hoogovens met de rit naar de kop van Noord-HoIIand gaat starten. Or er nog plaats in de stoomtrein is, is niet zeker, want Hoogovens namelijk stelde de leden van de Nederlandse vereniging van belangstellenden in spoorwegen, de NVBS, in de gelegenheid met de trein een rit te maken via Uitgeest, Alkmaar en Hoorn naar Medemblik. Daar worden de passa giers van de trein gehaald door de drumband van de Hoogoven Harmonie. In optocht gaat het dan naar het raadhuis waar de Harmonie een kort concert verzorgt. Zij achtte dit een inbreuk op de privacy: „Dat je je inkomen aan de belastingen moet opgeven is al erg ge noeg. Anderen hoeven er niet van op de kleuterschool van start in een kamer van een woonhuis de Vondellaan. In 1941 verhuisde het, inmiddels tot twee klassen aange groeide, kleuterschooltje naar de Prins Bernhardlaan. De Stichting Beverwijkse Montessori Kleuterschool kwam in 1948, onder voorzitterschap van mevrouw Ma joor van Roon (die deze functie tot 1962 heeft bekleed), van de grond. In 1960 verhuisde het schooltje naar een pand in de Stumphiusstraat. De school maakte een paar slechte jaren door: de groei was eruit, het leerlingental zakte. Met de komst van hoofdleidster mej. Bus kreeg de kleuter school een nieuwe impuls efi er kon al spoedig weer een tweede klasje worden gevormd, onder leiding van mej. Neu man. Daarmee waren de vragen van de raadsleden Kroon (P.P.R.), en Beemster boer (K.V.P.) beantwoord. Beiden hadden bij geruchte vernomen dat „De Schakel” verkocht zou worden, waarbij de heer Kroon aandrong op gemeentelijke hulp voor de Alexanderstichting bij het vin den van een nieuw onderkomen. De heer Beemsterboer kwam zelfs al met een suggestie: in het gebouw van St. Caecilia zou zo had hij gehoord een lokaal vrij komen en hij vroeg de wethouder dan ook de stichting op deze mogelijk heid te attenderen. Voorts wilde hij het huurcontract van de stichting met de eigenaars van „De Schakel” veranderd zien ten voordele van de stichting, die nu voor het volle exploitatietekort moet opdraaièn. Ook mr. P. Heidinga (P.v.d.A.) koes terde omtrent het huurcontract beden kingen: hij had vernomen dat in de avonduren een dansschool van „De Schakel”-faciliteiten gebruik maakte en vond het niet meer dan billijk dat dit laatste instituut in het exploitatie-tekort zou moeten delen. heeft aangebracht. Dit hekwerk, negen tig centimeter hoog, overschrijdt de in de gemeentelijke bouwverordening maximaal toelaatbare tuinafscheidings- hoogte met veertig centimeter en vol doet volgens B. en W. voorts niet aan „redelijke eisen van welstand”. Dit deelde wethouder G. Petersen donderdagavond mee tijdens de open bare raadsvergadering in De Vrij- burcht tijdens de formele aanbieding van de begroting. De belangrijkste toenemingen zijn: algemeen beheer 250.000.openba re veiligheid 440.000.volksge zondheid 130.000.volkshuisves ting 1.150.000,openbare werken 680.000.onderwijs 570.00,— cultuur en recreatie f 170.000.so ciale zorg en maatschappelijk werk f 340.000,kasvoorzieningen ƒ480.000.de post onvoorzien be loopt 96.278. HEEMSKERK. Geruchten bepaal den gisteravond het Heemskerkse raads- debat rond de verlening van een vergoe ding van 8.450 aan de Alexanderstich ting, die een peuterspeelzaal beheert in gebouw „De Schakel”. K.V.P.-er H. J. Boerée bracht uitkomst: „De Schakel” wordt op 5 oktober verkocht aan de heer Bakker, die in dit gebouw een dansschool wil gaan vestigen. Volgens zijn informaties zou de Alexanderstich ting nog tot 30 september 1974 van het gebouw gebruik mogen maken. HEEMSKERK. Het voorstel de overdracht van woningwetwoningen met directe ingang op te schorten tot een nader door het college van burgemeester en wethouders te bepalen tijdstip en in incidentele gevallen door een besluit van de raad tot verkoop van woningwetwo ningen over fe gaan is donderdagavond door de raad, zij het met enige moeite, aanvaard. Een rapport van de directeur van gemeentewerken was voor mevrouw J. H. Vervelde-Wagenaar van de V.V.D. aanleiding om haar ontsteltenis uit te spreken over de grote bedragen, welke de gemeenschap door vernielingen ten laaste komen. Zij drong weer aan op het nemen van strengere maatregelen en zag in het verhalen van de schade op de ouders de enige oplossing. De heer M. J. de Groot van de P.v.d.A. voelde veel meer voor het zoeken en wegnemen van de aanlei ding tot deze vernielingen. bezwaar aan tegen de „bijdrage naar draagkracht”, die de ouders van de peu terspeelzaal bezoekende kinderen aan de stichting moeten afdragen. De voorzitter, burgemeester H. Nielen, vroeg voor de beantwoording van deze vragen noenig geduld en zegde toe hierop op 8 oktober terug te willen komen. De heren J. P. Kroon van D’66-P.P.R. en de heer J. C. Verhoeven (Onafhanke lijk) voelden veel meer voor intrekking van de uit 1968 daterende verordening. De heer J. A. Beemsterboer van de K.V.P. gaf als zijn persoonlijke mening geporteerd te zijn voor een handhaven van deze verordening. De heer Kroon vond het ogschorten „vlees noch vis”. Ook de heer Verhoeven pleitte voor intrekking, omdat hij geen wijziging zag komen in de verhouding hoogbouw-laagbouw, hetgeen hij als het belangrijkste argument zag. De heer Beemsterboer noemde het verkopen van woningwetwoningen aan de bewoners een goed ding. Het opschor ten van de verordening zag hij als het afnemen van een kans aan de laagstbe taalden tot het verkrijgen van een eigen woning. Hij was en bleef van mening, dat deze verordening niet opgeschort moet worden, omdat de minderdraag- krachtigen dan de rekening moeten be talen. Mevrouw J. H. Vervelde-Wagenaar van de V.V.D. zei geen moeite te hebben met de opschorting en ook de heer C. poppenkastvoorstelling verzorgd door Hans Schoen uit Enkhuizen en een pan- nekoeken-eetpartij. ’s Middags krijgen de kleutertjes vrij-af: een feestelijk toetje. HEEMSKERK. „De gemeente hoort haar eigen verordeningen toe te passen: anders is het hek van de dam en wordt zowel de burger als de overheid in zijn rechtszekerheid aangetast”. Zo besloot P.v.d.A-er mr. P. Heidinga, voor zitter van de gemeentelijke commissie voor beroep- en bezwaarschriften zijn juridisch betoog over het om streden hekwerk, dat de Heemskerker S. Dol voor zijn woning aan de Broersven HEEMSKERK. De raad is donder dagavond onder voorzitterschap van burgemeester H. Nielen accoord gegaan met het verstrekken van een aanvullend krediet van drie ton voor de stichting van een openbare school voor kleuter en basisonderwijs in de wijk De Die. Wel heeft een aantal raadsleden duide lijk gemaakt, dat zij slechts met zeer veel zorg hun fiat aan het voorstel konden geven. De kleuterschool, nog steeds geleid door mej. Bus, telt nu drie klassen. Tegen een geringe vergoeding kunnen de ouders hun kind tijdens de middagpauze op school laten overblijven: de leidsters (mej. Zwaag en mej. Mulder) houden toezicht. Het stichtingsbestuur betreurt, dat in Beverwijk geen Montessoriba sisschool bestaat. De meeste ex-Montes- sori kleutertjes bezoeken nu de Zeewijk- school, welke qua leerprogramma aardig op de Montessori-methode aansluit. In het kleuter-„boerderijtje” Beverwijkse Laan van Blois maandag feest gevierd: De Stichting waaronder de Montessori-kleuterschool resorteert herdenkt zijn 25-jarig beslaan. Mevrouw J. H. Vervelde-Wagenaar (VVD): „Draagkracht school resorteert, herdenkt die dag haar 25-jarig bestaan. Zonder officieel ver toon, maar met een feestprogramma voor de 85 Montessori-kleutertjes. De ochtend wordt doorgebracht met een wedstrijd met expressiemateriaal, een De woordvoerder van de K.V.P., de heer J. A. Beemsterboer, verklaarde zich op financiële gronden namens zijn frak tie accoord met het voorstel. Ook me vrouw J. H. Vervelde-Wagenaar zei haar steun te willen geven en zowel de school als het personeel alle denkbare succes te willen toewensen. Zij kon echter niet verhelen nogal wat zorgen te hebben over de in de stukken genoemde hoge onderhoudskosten van de semi-perma- nente bouw. De heer J. M. Nijssen van de D’66- P.P.R.-fraktie zei teleurgesteld te zijn, omdat de raad in feite geen echter keuze had kunnen maken tussen perma nente en semi-permanente bouw. Ook de heer P. J. Vos van de prot.chr. groepe ring liet zich in dezelfde geest uit en noemde deze raadsvoordracht geen echt alternatief. De heer J. C. Verhoeven van de éénmansfraktie had enkele bezwaren tegen de financiële aspecten. De K.V.P.-woordvoerder, de heer H. J. Boerée, meende niet technisch genoeg te De raad heeft uitputtend over het volgens mr. Heidinga inmiddels wel erg duur geworden „hekje van Dol” ge discussieerd. De heer J. P. Kroon (P.P.R.), buurman van de bezwaarde, achtte de welstandsbepaling een subjec tief begrip, terwijl de heer J. C. Verhoe ven (Onafhankelijk) meer aandacht vroeg voor het welzijn van de bewoner, die door middel van het hekje zijn kinderen voor verdrinkingsdood in een aangrenzend slootje wil behoeden. Een motivatie, waarvoor het college van B. en W. alle begrip opbracht: de heer Dol hoeft slechts een deel van zijn hekwerk te verwijderen. De heer J. M. Nijssen (D'66) zag de commissie voor beroep- en bezwaar schriften liever vervangen door een on afhankelijke ombudsman: „Jan met de Pet”, aldus het raadslid, „ziet de com missie toch als een verlengstuk van b. en w., waardoor hij zich al bij voorbaat kansloos acht”. Mr. Heidinga was het in deze niet met hem eens en vocht ook het betoog van partijgenoot J. J. Nijde ken (P.v.d.A.) aan, die zich afvroeg wat de „zwaarwichtige redenen”, op grond waarvan vrijstelling van het bepaalde in de bouwverordening kan worden ver leend, precies behelzen. „Je kunt nu wel gaan stellen dat zwaarwichtige redenen ten grondslag moeten liggen aan het niet verlenen van een vrijstelling, maar dan verval je in rechteloosheid, in een „maar raak bouwen”. Dat is èn niet in het belang van de burger, èn niet in het belang van de gemeentelijke overheid”. Mr. Heidinga zag de zwaarwichtige redenen waarom de heer Dol zijn hekje wil laten staan niet zo zitten, en achtte de tussenoplossing van b. en w. een redelijk voorstel. Met uitzondering van de heren Groot, Nijssen, Kroon, Verhoe ven en Nijdeken ging de raad na een drie kwartier vergend debat met het collegevoorstel akkoord. SW

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7