God en de Gouden Koets Sojoez vandaag terug naar aarde Meeste leerkrachten weten te weinig over de maatschappij Laxeermiddelen kunnen lever beschadigen Leider Chileense communisten opgepakt Bankoverval: buit f 64.000 In vliegtuig geboren Wehner zorgt voor opschudding „Oppositie van Wiegel beneden de maat” Bomexplosie „Verantwoordelijk voor lot emigranten” I Geldboetes voor Tweede-Kamerlid Koekoek „Berlijn-verdrag moet voldoende zijn” s ZATERDAG 2 9 SEPTEMBER 1973 Andriessen (KVP): t Indoctrinatie Niet op de hoogte t COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN Onverwacht Ontevreden (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Negentig percent van de leerkrachten van basisscholen en middelbare scholen kan de leerlingen niet voldoende inzicht geven in de politiek en de daarmee nauw samenhangende sociale gebeurtenissen in de wereld. Bij vele docenten is de wil tot verbetering wel aanwezig, maar door de gebrekkige voorlichting, bijscholing, slechte kwaliteit van de leerplannen en onderwijsmateriaal is dat niet mogelijk. Israel geschokt door kaping Hengelo in goedkope demagogie. 5 l 1 L Hij voegt daar direct aan toe: „Er is i de de Het Kamerlid zei op de zitting van de Arnhemse rechtbank dat hem schending van het landschap wordt verweten, ter wijl de gemeente Ede in de omgeving van zijn terreinen een vuilnisstortplaats heeft aangelegd. Naar zijn eigen waar nemingen zijn in de gemeente Ede zeker wel 850 clandestiene caravans, meestal goed gecamoufleerd in bosjes of achter hout walletjes. Naast de leraren zijn ook andere, die de leerlingen tevens kunnen informeren, onderzocht. Ben Schennink en Ad Groen spraken met priesters, dominees, leden van actiegroepen. Ben Schennink over de invloed van de televisie op scholie ren: „Op dit moment is het zo dat de leerlingen meer informatie toegespeeld krijgen via de publiciteitsmedia dan via de docenten”. Dat is wel nodig, want blijkens het rapport zijn de leerkrachten naar eigen zeggen onvoldoende op de hoogte van het beschikbare lesmateriaal over politiek en maatschappij. Voldoende goed materiaal is volgens het rapport nauwelijks aan wezig. Ad Groen heeft in samenwerking met de documentalist van het studiecen trum voor vredesvraagstukken een over zicht gemaakt van het beschikbare les materiaal op het gebied van vredeson- derwijs. (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. Jaap van Wesel) nylonkousen hadden gin- l I p l 1 DAG W DAG desondanks wel een duidelijke tendens naar vernieuwing te bespeuren. Vroeger werd op de scholen alleen maar formele informatie gegeven, bijvoorbeeld dat de Tweede Kamer 150 zetels telt. Tegen woordig wordt het besef voor de politie ke werkelijkheid groter. Alleen ontbre ken de middelen om de leerlingen dui delijk uiteen te kunnen zetten wat er op politiek en sociaal gebied in de wereld te koop is”. Het rapport geeft geen representatief beeld van de situatie op alle Nederland se scholen. Prof. K. Tudyka, die oe leiding van het onderzoek had: „Het vredesberaad kon slechts 10.000 gulden uittrekken voor het maken van het rap port. Wij hebben lang niet alles kunnen onderzoeken op het gebied van de poli tieke en mondiale vorming op de scho len. Dat stelt natuurlijk grenzen aan de onderzoekingsmogelijkheden”. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Herbert Wehner, de fractie leider van de SPD in de Bondsdag, heeft gisteren vanuit Moskou gezorgd voor opschudding in de Westduitse politiek. Hij vindt dat het uit moet zijn met de pogingen van de regering-Brandt om van Oost-Europa nog een extra consessie te krijgen in de kwestie Berlijn. ARNHEM. De rechtbank in Arn hem heeft het Tweede-Kamerlid Koe koek uit Bennekom veroordeeld tot geldboetes van 150 en 300, omdat hij in strijd met de politieverordening van Ede een aantal kampeerders had toege staan met hun caravan op zijn terrein te verblijven. De kantonrechter in Wage- ningen had de heer Koekoek in eerste instantie hogere boetes opgelegd, name lijk van 2500 en 1000. De heer Koe- koke ging in beroep. Ben Schennink: „Prof. J. A. van Ke- menade, de minister van Onderwijs, ziet dit in en er zijn dan ook plannen om verbetering in deze situatie te brengen. Op korte termijn is echter nog niet Veel te verwachten, omdat de mogelijkheden van bijscholing voor het onderwijzend personeel gering zijn. Bovendien is het lesmateriaal niet stimulerend voor een maatschappijbewuste opstelling van de leraren’!. Een Russische vrouw heeft gisteren in een Amerikaans vliegtuig hoog boven de Atlantische Oceaan het leven geschon ken aan een baby. De baby kwam zo onverwacht dat zijn komst bijna leidde tot een diplomatiek incident. De moeder is de 30-jarige Margaretta Oganesian. Toen het vliegtuig vanuit Washington in Londen landde, weigerden de moeder en enkele andere Russen die deel uit maakten van een consulair gezelschap het vliegtuig te verlaten, voordat zij zouden zijn afgehaald door ’n Russische ziekenauto. En die zijn er niet in Enge land. Pas drie uur nadat het vliegtuig was geland verliet het Russische gezelschap het vliegtuig na een telefoontje van de Russische ambassade. Mevrouw Oganesi an werd tenslotte op een brancard een Engelse ziekenauto binnengedragen. Op de foto de jonge Oganesian op schoot bij een mede-passagier. Ben Schennink vult aan: „Het onder zoek is beperkt gebleven tot de scholen in de regio Nijmegen en Arnhem. Er zijn in de maanden december en januari ruim 300 leraren ondervraagd door mid del van een vragenlijst die ruim 200 docenten volledig invulden. Er werden 19 basisscholen bezocht, 22 scholen voor lager beroepsonderwijs en 16 middelbare scholen. De meeste scholen hebben een speciale leerkracht voor maatschappij leer. In hoeverre deze docent capabel is, hebben wij nog niet kunnen onderzoe ken. Wel weten we dat 90 percent van de ondervraagde docenten politieke en mondiale vorming op de scholen noodza kelijk vindt”. DEN HAAG. „De manier waarop Wiegel de stand van zaken voorstelt is zeer eenzijdig en beneden de maat. Het is een vorm van De KVP vraagt zich óók lastenverzwaring van het Iets van dien aard zou de oppositie van plan kunnen zijn, die toch al in staat van grote opwinding was omdat Wehner in Moskou een overwacht ge sprek heeft gehad met een hoge functio naris. Zowel diens naam als de inhoud van het gesprek zijn geheim gehouden. De bejaarde SPD-aanvoerder is lid van een parlementaire delegatie in de Sovjet-Unie. Hij zelf verklaarde gisteren ook verrast te zijn geweest door de onverwachte uitnodiging voor dat onder houd. vertrouwen te hebben in de Oostenrijkse autoriteiten. „Zij behandelen de zaak op een verantwoorde manier en nemen een harde houding aan ten opzichte van de kapers, in tegenstelling tot andere rege ringen bij vorige aangelegenheden”. Het is de tweede achtereenvolgende keer dat Israël tijdens het joodse nieuw jaar, dat een nationale feestdag is, wordt opgeschrikt door oorlogshandelingen van en tegen Palestijnse commando’s. Het vorig jaar voerde Israël vergeldingsacties uit op nieuwjaarsdag naar aanleiding van de moord op de Israëlische sportlie den in München bij de Olympische Spelen. Het is overigens niet de eerste keer dat de Palestijnse commando’s trachten Russische immigranten te tref fen. Acht maanden geleden werd een dergelijke poging ondernomen, maar de ze werd verijdeld. Verder zijn herhaal delijk geruchten geweest over beraamde aanslagen op Russische joden in Wenen. De twee mannen, die over hun hoofd getrokken gen er vandoor in een personenauto. Tot nu toe zijn ze nog niet gevonden. De over vallers kwamen tegen negen uur gister ochtend de bank binnen waar op dat moment vijf cliënten stonden te wach ten. Eén van de overvallers sprong over de balie, terwijl de ander de aanwezigen met een vuurwapen in bedwang hield. De kassier slaagde erin de stil-alarm- knop in te drukken en ie ontsnappen. De over de balie gesprongen overvaller deed een greep in de kas en stopte het in een plastic zak. Hij klauterde daarmee terug over de balie, waarna hij met zijn maat naar buiten rende en in een auto sprong, waarmee een derde handlanger klaar stond. De auto, die op twee kilometer van de bank werd teruggevonden, bleek in Utrecht gestolen te zijn. De kluis van de Leeuwarder groente veiling is in de nacht van donderdag op vrijdag gekraakt. De daders maakten 10.900 buit. Ben Schennink: „Slechts een klein percentage van de leerkrachten bleek dat inderdaad zo të voelen. Het meren deel zou zich hier echter niet aan storen. Vijftig percent van de ondervraagde do centen zegt zelfs dat ze de ouders meer wil betrekken bij het onderwijs dat ze de leerlingen geven. Wij op onze beurt willen de leerkrachten meer gaan be trekken in de onderzoekingen die we hebben verricht en hopelijk nog gaan verrichten. We zijn van plan met een groep leraren om de tafel te gaan zitten om te zoeken naar mogelijkheden tot vernieuwing in het onderwijs”. De keuze van joodse immigranten uit Rusland heeft een dubbel doel. Het is een protest van de Palestijnen tegen de Russtisohe Midden-Oosten-politiek, die weliswaar pro-Arabisch is maar Israël van nieuwe immigranten voorziet, waar Israël zeer om verlegen zit. Dat houdt direct een tweede doel in: de Israëlische teruggang van immigratie heeft meteen de terugslag in de economie tot gevolg. De immigratie is derhalve voor Israel een levensader. MOSKOU DPA). De Russische ruimtevaarders Vassili Lazarev en Oleg Makarov, die vandaag naar de aarde terugkeren hebben het besturingsmecha- nisme van hun ruimtevaartuig Sojoez-12 onder verschillende vluchtsomstandighe- den beproefd. Zij beproefden een nieuw ruimtepak, dat zij volgens gezag voerder Lazarev „zeer eenvoudig en ge makkelijk” vonden. af of de kabinet wel juist over alle bevolkingsgroepen zijn verdeeld, maar de KVP is het niet met Wiegel eens.” Dit zei de KVP-fractie- voorzitter in de Tweede Kamer, de heer F. Andriessen, gisteravond in een radio- uitzending van de KVP- UTRECHT. Een aantal laxeermid delen mag vanaf 1 september uitsluitend op voorschrift van eén arts worden af- geleverd, omdat ze stoffen bevatten die leverbeschadigingen kunnen veroorza ken. onderwijs (door verlinksing van de do centen) vindt hij daarom ongegrond. De kans op een verschuiving in het onder wijs naar links is vrij waarschijnlijk als Zoals gemeld is het normaliseren van de betrekkingen met Tsjecho-Slowakije, Hongarije en Bulgarije vastgelopen op de eis van Bonn West-Berlijn volledig te mogen vertegenwoordigen in die landen. Dat wil zeggen ook een consulaire verte genwoordiging van „juridische personen” (bedrijven, rechtbanken, etc.) uit West- Berlijn, waar Bonn volgens de letter van de viermogendhedenovereenkomst over Berlijn geen recht op heeft. Juist nu minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel, na een gesprek met zijn Russische collega Gromiko in New York, de indruk heeft gewekt dat een bevredigende oplossing van het pro bleem mogelijk is, heeft Wehner niet alleen laten weten dat het regime in Moskou niet bereid is toe te geven, maar bovendien dat hij het niet eens is met de regeringspolitiek en dat standpunt zal handhaven „al willen ze me stenigen”. SANTIAGO. (Reuter)Chileense mi litairen hebben de secretaris-generaal van de Communistische Partij in Chili, Luis Corvalan Lepe, aangehouden. Er stond een prijs van 4000 gulden op zijn aanhouding. Lepe was ondergedoken toen op 11. september de regering van president Salvador Allende ten val werd gebracht. Er worden nog veertien hoge functio narissen van het oude bewind gezocht. Ook op hun hoofd is een prijs gesteld. Het Belgische ministerie van Buiten landse Zaken heeft een officiële verkla ring uitgegeven naar aanleiding van ge ruchten en tegenstrijdige berichten als zou België het nieuwe Chileense regime erkend hebben. In die verklaring wordt er aan herin nerd dat België „volgens de in de meeste Europese landen gangbare diplomatieke praktijk, geen regimes nog regeringen erkent, maar wel staten. Een regime wijziging, die optreedt in een door Bel gië erkende staat, heeft dus geen juridis che weerslag op de erkenning van die staat.” De regeringswoordvoerder in Bonn wilde met een reactie wachten tot Weh ner het komende weekeinde is terugge keerd. Dat was hem trouwens geraden, want Wehner heeft vanuit de Sovjet- Unie ook nog laten weten dat hij genoeg heeft van allerlei interpretaties van zijn uitspraken door regeringswoordvoerders. Al geruime tijd bestond in Bonn de indruk dat Herbert Wehner, over wie de SPD-afgevaardigde en vroegere staatsse cretaris Conrad Ahlers, gisteren in een tijdschrift schreef dat men hem „gerust als de op het ogenblik machtigste man in Bonn kan beschouwen”, uiterst onte vreden is met de gang van zaken in de regering. Dat zou niet alleen de ontwik kelingen in de buitenlandse politiek be treffen, maar ook het naar zijn oordeel tekortschieten van Willy Brandt als lei der van partij en regering. JERUZALEM. Het kapen van de trein met joodse emigranten uit de Sov- jet-Unie heeft in Israel grote opschud ding veroorzaakt. Israëlische functiona rissen onderbraken hun nieuwjaarsvie ring om zich doorlopend op de hoogte te houden van de ontwikkelingen rond de kaping. De Israëlische regering beschouwt de kaping van Russische immigran ten in Oostenrijk als een buitenge woon ernstige zaak. „De Palestijnse terroristen schijnen een voorkeur te hebben voor joodse feestdagen”, zei een regeringswoordvoerder. Al krij gen de Russische immigranten de Israëlische nationaliteit als Zij Israel binnenkomen, toch beschouwt de Israëlische regering zich verant woordelijk voor het lot van deze potentiële staatsburgers. Joodse Russen verliezen hun nationa liteit zodra ze Rusland verlaten. Een regeringswoordvoerder zei het volste Dit is een van de voornaamste conclu sies die getrokken kunnen worden uit een onderzoek dat in opdracht van het Interkerkelijk Vredesberaad is uitge voerd door het Studiecentrum voor Vre desvraagstukken van de Nijmeegse uni- versiteit. Makers van het rapport zijn drs. Ben Schennink en Ad Groen. Blijkbaar heeft Wehner bij die gele genheid vastgesteld dat Bonn, om de Oost-politiek weer vlot te krijgen, met de bepalingen van het Berlijn-verdrag tevreden zal moeten zijn. CDU-fractie- leider Carstens heeft nu verklaard dat Wehner de regering in de rug is geval len CDU-voorzitter Kohl deed het voor komen alsof hij geweldig geschrokken is. CSU-voorzitter Strauss beperkte zich tot de veelzeggende mededeling dat „alle bezorgdheden van de oppositie zijn be vestigd”. de docenten politiek- en maatschappij- bewust les geven. Het rapport vermeldt niet hoe de ouders van leerlingen hier tegenover staan. Ook de schoolbesturen zijn nog niet benaderd. Wel hebben de makers van het rapport de leraren gevraagd of ze zich bij een duidelijke politieke of maat schappelijke instelling geremd zouden voelen door ouders en schoolbestuur. Overleg tussen het staatstoezicht op de volksgezondheid en de fabrikanten en importeurs van laxeermiddelen heeft er toe geleid, dat de samenstelling van een aantal preparaten is gewijzigd en dat enkele andere laxeermiddelen uit de handel zijn genomen. De geneeskundig hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid en de hoofdinspec teur voor de genesmiddelen hebben de artsen erop geattendeerd dat er verschil lende laxeermiddelen beschikbaar zijn die de schadelijke stoffen (oxyfenisatine of triacetyldifenolisatine) niet bevatten en waarvan geen bijwerkingen bekend zijn. Ze vragen de artsen, daarmee bij het voorschrijven van laxeermiddelen rekening te houden. NEW YORK In het kan toor van ITT (International Telephone en Telegraph) in New York is gisteren een bom ontploft. Volgens de politie vernietigde de explosie ongeveer een kwart van de negende verdieping van de wolkenkrabber in Manhattan. Er waren geen persoonlijke ongeluk ken. De politie was al ter plaatse na een anonieme telefonische waarschuwing van iemand die zei namens de „under ground weather group” te spreken. Ook het ITT-kantoor in Rome is beschadigd. Dat gebeurde door een brand. Een woordvoerder van de politie deelde mee dat men benzine heeft gegoten over een deur in het kantoor en deze daarna in brand had gestoken. Het vuur kon snel gedoofd worden. HENGELO. Twee gewapende over vallers van omstreeks 25 jaar hebben gisteren 44.000 Nederlands geld en ƒ20.000 aan buitenlandse valuta buitge maakt op het hoofdkantoor van de Al gemene Bank Nederland (Ov.). behoort een grotere waarachtigheid op het vlak van de religie, een beter besef van de werkelijke waarden die de gods dienst in het persoonlijke, menselijke leven brengt. De openbaarheid van een gebed behoeft niet onwaarachtig te zijn, maar zij wordthet wel indien iedereen weet dat dit gebed slechts op traditie steunt en door velen wordt ondergaan als een frase zonder enige bewogenheid. Niet het gebed is een frase, maar de demonstratieve openbaarheid ervan. Als velen onder ons geen waarde meer hechten aan een fraaie volzin in een politiek stuk, die voorgeeft een ge bed te zijn, dan moet men het aan de persoonlijkheid des mensen overlaten om zich in de beslotenheid van het eigen gemoed al of niet biddend tot God te richten. Men kan niet een geheel volk opleggen in God te geloven en een godsdienst te belijden. Men kan al even min doen alsof de gelovigen uitsteken boven de ongelovigen. Noch in politiek opzicht, noch in moreel opzicht, noch in maatschappelijk opzicht kan er sprake zijn van een eerste en tweede rang naar onderscheid van het geloof. Men moet er rekening mee houden dat ook een Troonrede een stuk van haar eigen tijd moet zijn, passend in de verworvenhe den van die tijd en ontdaan van tradi ties die uit de tijd zijn geraakt. Een van de tradities die van onderop uit de tijd zijn geraakt dat wil zeggen, opko mend uit de brede volkslagen is het „vertoon”, het demonstratieve decorum, de uiterlijkheid ten aanzien van dingen die volstrekt tot het innerlijke leven van de persoonlijkheid behoren. Als men tegen de stroom des tijds in deze tradities wil handhaven, vervormt men vrome gewoonten tot hypocrisie. En dat is nu juist een van de weinige werkelijke winsten van moreel gehalte, die de moderne tijd kenmerken: men krijgt een steeds grotere weerzin tegen hypocrisie schijnheiligheid of wat daar op lijkt. De verontwaardiging en verontrusting over het feit dat nu Koningin en rege ring niet Gods zegen over hun werk hebben afgebeden, steunt op de onjuiste veronderstelling dat noch de Koningin, noch de ministers ieder op de hun eigen wijze op de Derde Dinsdag maar ook op andere momenten Gods zegen over hun werk afsmeken. Durven de verontwaardigden en ver ontrusten hiervoor hun hand in het vuur te steken? Waarschijnlijk niet. En als zij dan nog zeggen „ja, maardan gaat het hun alleen om het uiterlijke vertoon. En dat daar een eind aan komt, is zelfs een Gode welgevallige ontwikke ling te achten. Want God rijdt niet meer in een Gouden Koets. De heer Andriessen vond dat de WD door deze manier van oppositie voeren heel nadrukkelijk naar rechts verschuift, wat hij voor de duidelijkheid in de politiek overigens geen nadeel vond: „Dit markeert de positie van de KVP in het centrum beter.” Bovendien komen zo de drie stromingen (socialisme, liberalis me en christen-democraten) in de Ne derlandse politiek beter naar voren. Mr. Andriessen bestreed de uitlating van de heer Kok, voorzitter van het NVV, dat het parlement „minder vrij heid, maar zeker niet minder verant woordelijkheid krijgt.” „Dat is natuur lijk onzin. Minder vrijheid kan nooit minder verantwoordelijkheid betekenen. Maar als men meer vrijheid voor zich zelf eist, zoals de vakbeweging dat doet, dan moet men wel heel goed het gelijk aan zijn zijde weten”, aldus de heer Andriessen. De vrees voor indoctrinatie in het In sommige kringen heerst meer droefheid over het ontbreken van de„be- de” in de Troonrede dan over het feit dat in dit staatsstuk belangrijke wensen van bepaalde bevolkingsgroepen onver- vuld werden gelaten. Politici van con fessionelen huize hebben er onderling gekrakeel over, omdat de bij het kabinet betrokken bewindslieden van niet-socia- listische afkomst het weglaten van de bede hebben „gedoogd” en hun dit nu in eigen kring verweten wordt. In het partijblad van de ARP „Neder landse Gedachten” ontwikkelt de heer Aantjes de boeiende theorie, dat het de minister-president niet zou ontsieren wanneer hij openlijk berouw zou tonen over de lacune in de Troonrede. Dit brengt de gedachten op het niet oninte ressante vraagstuk of het inderdaad een lacune was, met andere woorden, of een staatsstuk van deze gewichtige allure, uitgesproken door de vorstin, noodzake lijkerwijs een gebed om zegen van Allerhoogste moet bevatten naar geest van de meerderheid des volks. Het is eigenlijk een filosofisch-theolo- gisch vraagstuk, ofschoon het geen enkel gewicht in de schaal legt ten aanzien van de strekking en bedoelingen van het regeringsbeleid. Hoe komt bijvoorbeeld een KVP-minister erbij om het eens te zijn met een Troonrede die geen bede bevat? Wij nemen bij voorkeur een KVP’er, omdat het ongetwijfeld anders zou zijn gelopen indien de r.-k. figuren in het kabinet voet bij stuk zouden hebben gehouden, want andere confessi onelen in het kabinet zullen zeker (te vergeefs) hebben aangedrongen op hand having van de bede. Er is nog een ander interessant as pect aan deze aangelegenheid verbonden, namelijk de eerbiedige vraag of konin gin Juliana haar wens heeft kenbaar gemaakt om in de tekst van een rede <He zij zou moeten uitspreken (al was die tekst dan ook uitsluitend voor ver antwoordelijkheid van het kabinet) de traditionele bede op te nemen. Op deze vraag, hoe eerbiedig ook, zal nooit een antwoord komen, gelukkig trouwens maar, want dan zou pas goed de contro verse levensgroot aanwezig zijn. Speculatief denkend: koningin Juliana heeft er niet om gevraagd en zich stil zwijgend geschikt naar de nieuwe opvat ting, die overigens helemaal niet zo nieuw is, namelijk deze: Wie wil bidden om Gods zegen, moet dat bij voorkeur volgens eigen trant in stilte doen, omdat het een strikt persoonlijke geloofsact is. Andere tijden, andere zeden. Dat moet in de eerste plaats van toepassing zijn op de vormen en normen van het maat schappelijk leven, waartoe ook de poli tiek behoort. Tot de zeden van deze tijd .te

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3