Geld en bestuurslid kwijt SPONSORS MAKEN Okker wees DAMBOND ARMER Newcombe nog terug SPITSPROBLEEM OPNIEUW ACTUEEL TSERD Eredivisie Motorraces Sportvissers naderen doel „NAMEN ZEGGEN NIETS” gestaakt in cijfers WINST IN NILES Eén grote vergunning Schurgers kampioen 1 ’SI Ir 13 OKTOBER 1 12 1973 MAANDAG (Van onze sportredactie) Zonder Zweden René (Van onze sportredactie) HAARLEM. Uiteraard had Barry Hughes weer zo zijn geheel eigen wijze van voorbereiding op de ontmoeting met PSV, de Eindhovense ploeg die het vele geld eindelijk wel eens met een titel bekroond wil zien en met een derde plaats achter Ajax en Feyenoord aardig op weg leek, Een team dat bewondering had afgedwongen via gelijke spelen bij Twente en Feyenoord en via monsterscores bij thuiswedstrijden. Snelle tegenstoten WAV ijiïp 7 ■L Ml tl (Van onze sportredactie) 1 wat V - OKKER: winst op Newcombe na tri omf over Nastase. DEN HAAG. Onder een dreigement van de sponsors dat de wedstrijd tussen Ton Sjjbrands en Andris Andreiko niet zou doorgaan wanneer de dambond de kosten voor de toernooileiding niet betaalde, is de KNDB enkele duizenden guldens armer geworden. Bovendien raakte de dambond door deze affaire secretaris-penningmeester Drs. W. Visser kwijt. Hjj legt zijn functie per 1 december (jaarvergadering) neer. >rd jwn" eer Vosmaer speelde zich een keer met een schitterende beweging vrij en schoot op de binnenkant van de paal. André Wetzel een goede partij tegen de al maar naar voren stormende Deykers was net te laat met het hoofd bij een strakke voorzet. Aan de andere kant bleek Edström (in de 20e minuut voor Mulders in de ploeg gekomen) niet in staat Marijt en Lelieveld te overtroeven. 3 2 1 1 1 1 4 5 4 5 3 3 3 1 1 1 2 0 3 2 1 1 1 3 4 4 4 3 1 2 2 1 11 11 6 6 6 5 5 4 4 3 12—6 17—9 10—9 10—11 6—8 10—12 6—9 6—11 8—10 8— 15 5—9 9— 14 10—18 maal te sterk gebleken voor de leider in het Grand Prix-klassement, de NEWCOMBE: verlies in tie-break be slissend. De heer Visser nam zijn besluit vanwege de ingreep op een indertijd genomen principieel besluit dat het gevecht om het wereldkampioenschap de KNDB niets zou kosten. „De sponsors”, aldus de heer Visser, „stelden ons een ultimatum. We moesten binnen acht uur beslisen over de voorwaarde om de kosten van enkele leden van het organisatie-comité te dragen. De meeste bestuursleden gingen door de knieën, maar ik niet. Ik stap op. Trouwens, de .iele begroting van dit duel is niet correct.” PSV slipte een enkele maal door de verdediging, maar, goed uitlopen van Le lieveld smoorde het gevaar. Gevaar dat eveneens voor Van Beveren ontstond in de laatste vijf minuten toen het publiek Haarlem massaal aanmoedigde (Wentink en Hughes: „Dat was geweldig”). Een van de laatste uitbraken werd PSV fa taal. De voortreffelijke Vosmaer lan ceerde met een hoge bal Tony Nieuwen huis, die met zijn „koppelgenoot” Van der Kuylen naar de bal sprong. De Eindhovense schutter kopte te zacht op zijn keeper terug. Nieuwenhuis bekroon de een prachtwedstrijd met zijn eerste doelpunt sinds tijden. NILES (AFP, Reuter). Tom Ok ker heeft de finale herenenkelspel van het 5000 dollar-toernooi van Ni les gewonnen. Hij versloeg de Au straliër John Newcombe in drie sets: 3-6, 7-6 en 6-3. ALKMAAR. Ajax zit opnieuw in de problemen. Na de overwinning tegen Feyenoord werd Ajax in Alkmaar op nieuw op de rand van een nederlaag gebracht. Het enorme veldoverwicht van Hughes werd door de 10.000 bezoekers uitgeluid met een donderend „Barry, Barry” en was even later dolgelukkig met een briefje dat op zijn bureau lag. Er stond alleen maar, in groen stift: „Gefeliciteerd, Bestuur Betaald Voetbal.” Dat was hem in tijden niet overkomen. PIETER MUL Toen Wolfgang Frank, verrassend in de ploeg gekomen na enkele weken afwezigheid, rakelings overkopte en zich daarna weer moeiteloos ontdeed van Schilcher, besloot Knobel om Blanken burg in te zetten. Het bracht wat meer rust in de Ajax-achterhoede en tevens wat meer gestroomlijnd aanvalsspel, omdat Haan niet meer behoefde te assis teren bij hët afstoppen van de AZ- aanvallers. In het laatste kwartier voor rust probeerde Ajax een gelijkmaker te forceren. AZ moest terug en had het nodige geluk toen Vooys misgreep, maar zich herstelde door de bal voor de voe ten van de toestormende Rep weg te grissen. Bij een andere onoverzichtelijke situatie ruimde de koelbloedige Wild- bret bekwaam op. Ajax begon de tweede 45 minuten zo .mogelijk nog aanvallen der. Keizer kopte uit een voorzet van Ger Mühren rakelings over, even later gevolgd door Haan. Maar raffinement zat er niet in die aanvallen. Het ging allemaal zonder de bekende stroomlijn, Bijvoorbeeld zwoegende Gerrit Peys en sterke Ton Nieuwenhuis verstonden hun taken beter, dat wil zeggen met veel meer inzet. 7 7 7 7 7 7 7 7 3 7 7 7 7 7 7 7 2 7 7 7 Die treffer in de vierde minuut was een streep door de rekening van Kees Rijvers, die hoopte op een gelijke stand bij rust, in de verwachting dat PSV het vermoeid rakende Haarlem (aldus de berekening van de kleine oefenmeester) in de tweede helft wel zou pakken. Rijvers zat toch al met het probleem dat hij het Zweedse tweetal Edström Nordqvist niet in zijn beginopstelling kon plaatsen. Beiden kwamen zaterdag uit voor het nationale team dat in Milaan tegen Italië speelde en waren niet fit genoeg voor nog een hele match. Rijvers: „Die keus heb ik in het begin van de week al gemaakt en als je verliest is die keus fout geweest. Mijn spelers wil ik niets verwijten.” Die spe lers hebben Haarlem lange tijd in de eerste helft onder druk weten te zetten. Maar doelman Lelieveld, Piet van den Berg en Anton Marijt (die Lubse geen schijn van kans gaf) verkeerden in uit stekende vorm. Van den Berg lijkt de aangewezen man voor de verantwoorde lijke libero-plaats. Hij doorzag de spelsi tuaties goed, was tijdig ter plaatse om de linie voor hem steun te geven en verdedigde de bal zeer beheerst uit. 18—7 16 6 13—10 10 12—10 10 9 8 Een successenreeks die in Haarlem voortgezet zou moeten worden. Bij een Haarlem, dat in Utrecht knap voetbal lend, maar met tekort aan inzet ten onder was gegaan. Wat doet de spraak makende Hughes voor het belangrijke duel tegen de Philips-equipe? Hij geeft zijn selectie een vrije middag, niet in het minst tot verbazing van de spelers. Nu kreeg Haarlem, geheel Hughes’ plan, een forse steun in de rug. Niet alleen van de stevige wind maar ook van de snelle openingsgoal. Theo van Duivenbode mocht, niet gehinderd door een PSV’er, tientallen meters met de bal aan de voet oprukken. Zijn pass kwam in eerste aanleg verkeerd terecht maar daarna gaf hij een tikje op Dries Bosz- hard. De linkerspits, volgens de opzet teruggetrokken spelend, bereikte de scherp opgestelde Vosmaer. De donk*»* Haarlemmer was te vlug voor van Kraay en tikte de bal met ev> sliding over de uitlopende Van Beveren. Haarlem volgens Hughes’ recept Van der Kuylen en René van de Kerkhof misten de weinige mogelijkhe den die voor het Haarlem-doel ontston den. René van de Kerkhof verdween al in de rust uit het team (Nordqvist viel in, Strik posteerde zich bij Vosmaer) teleurgesteld na zijn povere verrichtin gen op de linkervleugel. Een zijde waar hij naar toe trok omdat Schmidt-Hansen en Krijgh de rechterkant bezetten. Daar wist Van Duivenbode in de eerste helft de zaak aardig te klaren, mede vanwege de opdracht aan Boszhard om verdedi gend te voetballen. In de tweede helft kreeg Van Duivenbode het overigens moeilijker toen de snelle Schmidt Han sen hem herhaaldelijk wist te passeren. Hughes afgelopen donderdag: „De jon gens zijn eraan toe, sinds juli zijn ze vijf dagen per week bezig geweest. Maar denk erom dat PSV eraan gaat.” Hughes sprak in volle ernst en met veel overtui gingskracht. Vrijdag hebben de spelers dat ervaren. Beer Wentink na de verras sende 2-0 zege: „Hij heeft ons zo bepraat dat we er zelf ook van overtuigd waren dat we konden winnen. Hughes maakt de indruk helemaal in zijn woorden te geloven. Dat is zijn sterke punt.” In vergelijking met de wedstrijd tegen Utrecht voetbalde Haarlem nu inderdaad met meer karakter. De Eindhovense middenvelders Mulders, Van der Kuylen en Willy van de Kerkhof hadden aan vallend hun verdiensten vooral het eerste tweetal verwaarloosde de defen sieve plichten. bal uit een corner op het hoofd van Vredenburg, die direct doorkopte naar Wolfgang Frank. De kleine Frank kwam echter centimeters te kort om te scoren. Doelman Stuy ruimde met een wilde trap op en bereikte Suurbier, die direct John Rep de ruimte instuurde. Rep ruk te alleen op en passeerde Vooys. Toen was het voor hem kinderspel om te scoren, 1-1. Roemeen Ilie Slastase. Okker ver sloeg de open Franse kampioen met 3-6, 6-3, 6-3. Een week geleden won Okker bij de Pacific Southwest open ook al van Nastase. Newcombe won met grote moeite (1-6. 7-6. 6-4) van Okker’s dubbelspelpartner Marty Riessen. De voor eigen publiek spe- lende Riessen won de eerste vijf games van de openingsset en leek op weg naar een gemakkelijke zege. Hij vergokte zijn kans echter in de „tie break” van de tweede set, die hij met I 7-2 verloor. In de derde set was de zevende game doorslaggevend. Ries- j sen verloor hierin zijn service, waar na Newcombe de partij uitserveerde. Nastase begon tegen Okker even eens zeer sterk, maar toen de service I van de Nederlander in de tweede en derde set beter doorkwam, had hij weinig kansen meer. OIRSCHOT (ANP) Bij motorra ces in Oirschot is een ongeluk ge beurd, waarbij de coureur Dirk Lou- we (St. Pancras) en drie toeschouwers ernstig gewond raakten. In de race van de 500 cc klasse nationaal, raakte Louwe de macht over het stuur van zijn motor kwijt, waarna deze machi- I ne met een snelheid van ongeveer 160 i kilometer per uur in het publiek I terecht kwam. Twee kinderen en een volwassene liepen ernstige beenfrac- I turen op. Louwe werd in bewusteloze I toestand met zware verwondingen aan het hoofd en de rug naar het I ziekenhuis van Boxtel .overgebracht. De races werden na het ongeval on- middellijk gestaakt. Voor het incident stelden enkele (renners het kampioenschap in hun Jklasse veilig: Henk van Kessel (50 Het gebeurde toch en toen begon ie dereen zich af te vragen of AZ in staat was dit Ajax tot staan te brengen. De aanvallen golfden naar het AZ-doel, maar de wilskracht in de Alkmaarse ploeg bleek niet te breken. Rep, Gerrie en Arnold Mühren en ook Piet Keizer konden geen opening meer vinden. Wel iswaar scoorde Rep in de 35e minuut, maar de resoluut leidende Jan Keizer keurde het doelpunt af wegen intimide ren. Met name Haan en Keizer protes teerden fel, maar de scheidsrechter bleef standvastig. Tot grote ergenis van Ajax bevroor AZ in de laatste tien minuten het spel en gaf het 1-1 gelijke spel niet meer uit handen. Buiten het verlies van "weer een punt, zal Ajax zich ernstig moeten beraden over het voorhoedepro- bleem. Ondanks de opleving tegen Feye noord. Na verlies in de eerste set kwam Okker in de tweede andermaal in verloren positie: 1-4 en 2-5. Daarna herstelde hij zich bijzonder sterk, won de tweede set, via een tie-break, alsnog en gaf daarna zijn tegenstander geen schijn van kans meer. In de halve finale was Tom Okker voor de tweede achtereenvolgende oordeel van Rijvers, die meer rust in zijn ploeg had willen zien. „Haarlem had moeten komen, dan hadden wij meer kans gehad”, aldus Rijvers. Haarlem kwam wel maar anders dan Rijvers wilde. Slechts met snelle tegenstoten ging het team richting Van Beveren. UTRECHT (ANP) De vijftien re- gionale overkoepelende organisaties J van hengelsportverenigingen, die in september van het vorig jaar tezamen met de Algemene Hengelaars Bond de stichting ter voorbereiding van de landelijke hengelsport organisatie op- richtten, hebben tijdens een vergade- ring in Utrecht besloten hun viswa- ter, waarvan de recreatieve waarde van landelijke betekenis wordt ge- J acht, waar mogelijk via een onderling l uitwisselingssysteem van hun vergun- j ningen per 1 januari 1974 te bundelen I in één grote vergunning. Dankzij deze onderlinge uitwisseling zullen met 1 ingang van het volgend jaar 220.000 I sportvissers zonder extra kosten in circa 50.000 hectare viswater, onge- veer een-derde van het totaal in Nederland buiten het Ijsselmeer, met de nieuwe grote vergunning kunnen s vissen. De voorzitter van de stichting ter voorbereiding van de landelijke hen- gelsportfederatie, de heer K. J. Vrij- ling uit Grouw, noemde de instelling van de grote vergunning „een belang- rijke stap naar het einddoel” van de stichting, die de oprichting van een nieuwe landelijke hengelsportorgani- satie voorbereidt met als belangrijk ste oogmerk zoveel mogelijk sportvis sers in zoveel mogelijk water tegen redelijke kosten te laten vissen. 3 0 1 1 1 2 1 2 3 3 3 2 2 2 2 3 4 4 4 5 FC UtrechtGo Ahead Eagles (29/9) 2—0; Haarlem—PSV 2—0; AZ’67—Ajax 11; FeyenoordMVV 31; NACDe Graafschap 40; FC TwenteSparta (29/9) 3—0; NEC—Telstar 1—1; FC Am sterdamFC Den Haag 30; FC Gronin genRoda JC 13. Ajax Feyenoord FC Amsterdam FC Utrecht FC Twente PSV Go Ahead Eagles Haarlem FC Den Haag Sparta Telstar AZ’67 De Graafschap Roda JC MVV NEC FC Groningen NAC Amsterdammer Piet Keizer contra Volendammer Jan Keizer. De Ajax-aanvoerder reageert furieus nadat de arbiter het tweede doelpunt van Johnny Rep heeft afgekeurd. .Scheidsrechter Keizer later: „Ik hoorde een Ajax-speler schreeuwen, laat gaan of speel door. Daar floot ik onmiddellijk voor. Het was een geval van duidelijke intimidatie. V.l.n.r.: Jan Keizer, Kabel, Krol en t Piet Keizer. de Amsterdammers, dat na negentig mi nuten voetbal niet meer dan een voor Ajax teleurstellend 1-1 gelijkspel oplever de, toonde opnieuw duidelijk aan dat Ajax het echte Ajax niet meer is. Het rommelt opnieuw bij Ajax. Niet voor niets was trainer Georg Knobel na af loop niet te genieten. Met een paar norse kreten („Ik heb eigenlijk niets te zeggen”) maakte hij duidelijk dat com mentaar overbodig was. Op dit punt had de Ajax-trainer, die ook al geen inter views meer wenst te geven (iets wat de leiding van de club blijkbaar als een normale zaak ziet), gelijk. Commentaar was overbodig. Overduidelijk toonde het spel in Alkmaar aan dat Ajax twee tegenstanders bevocht. Het verbeten strijdende AZ, maar nog meer zichzelf. Bijvoorbeeld toen AZ al snel een voorsprong nam. Schilcher haalde al na twaalf minuten de Duitser Frank onder uit, waarna Nygaard de toegekende strafschop onberispelijk benutte. Van klasseverschil was in de eerste helft niets te bespeuren. Het stefke middenrif van AZ Wildbret, Nygaard en Kist brak de simpele aanvallen van Ajax vrijwel allemaal af. En kwam de Ajax- aanval in stelling, dan bleek opnieuw dat met Cruyff ook het raffinement uit de voorste linie van de Amsterdammers is verdwenen. Wim Kabel had geen kind aan Piet Keizer en John Rep liep de meeste tijd doelloos langs de zijlijn. Het raffinement bleek trouwens uit geheel Ajax te zijn verdwenen. Men liep steeds weer hopeloos vast. Het verre opdringen werd voor Ajax nog erg gevaarlijk, want met name Wildbret en Suurendonk kregen prachtige kansen in de rommelig ingrijpende Ajax-verdediging. 7 7 7 7 In die tweede helft joeg PSV achter de gelijkmaker aan. Te gretig naar het maal zat die lijn er wel in; dat beteken de dan ook direct de gelijkmaker. Die 14e minuut was trouwens toch zeer sensationeel. Schaafstra plaatste de Twee mmuten'voor tijd valt de deur, die PSV nog op een kiertje hield, met een harde klap dicht: Ton Nieuwenhuis maakt het beslissende tweede doelpunt. Van boven naar beneden: Van der Kuylen heeft te zacht op Van Beveren teruggespeeld en Nieuwenhuis tikt de bal langs de nationale doelman. Daaronder geniet de Haar lemmer in volle lengte, Van Beveren protesteert aarzelend. de Hsp-'ommer Jos Schurgers, die de 125 cc-'' "'l won. Schurgers had het alleen begin van de race rnoc:T’,‘ zijn concurrenten. programma voor zondag: fsv—FC Utrecht; AjaxHaarlem; MVVAZ’67; De GraafschapFeyenoord; Sparta NAC; TelstarFC Twente; FC Den Haag NEC; Roda JCFC Amsterdam; Go Ahead EaglesFC Groningen. ES# W Sa WW". 1

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13