Oppositie in Frankrijk wint Dalai Lama ontvangen door Paus Willy Brandt eerder terug uit Was hington Geschenk van Philips Neem gewoon Durex- beter voor beiden. Spiro Agnew „zal niet aftreden” „Oostenrijk blijft land dat aan iedereen asiel biedt" „Mensenrechten beter beschermen” een miljoen gulden aan prijzen BENELUX-CONGRES VAN „AMNESTY INTERNATIONAL”: systeem Chili reorganiseert universitair 3 1 OKTOBER 1973 MAANDAG Regionale verkiezingen en Verhuurd Golda Meir Dolkstoot fi Wijzigen Laatst zag ik een Fleurop- bloemist sneeuwschoenen kopen. Hij ging een bloemen- groet bezorgen in Ijsland. Slapper 70 lat- ge- ibi- litig leid de is de tot- van iedere week 26 weken lang’ kunt u voor 1 dit prachtige geschenk van Philips winnen, wanneer u deelneemt aan de Natio nale Puzzelactie in deze krant ten bate van de Stichting Natuurbe houd en Natuurbeschermingseducatie. (Van onze correspondent) SCHILDE Als het aan de afdelingen van Amnesty International van Nederland, België en Luxemburg ligt, dan wordt in de toekomst niet min der idealistisch, maar meer professioneel gewerkt voor het beschermen van de mensenrechten, waar ook ter wereld. Er zal niet meer worden vol staan met het roepen van halt bij het verkrachten van deze rechten door martelingen en dergelijke, maar men zal bijvoorbeeld ook ernstig gaan trachten de oorzaken te zoeken waarop veel van het gewraakte geweld stoelt. Tijgerkooien KREISKY ZWAKT BESLUIT AF (Van onze redacteurs in Parijs) ADVERTENTIE Strauss wil SPD-fractievoorzitter Wehner. lag ADVERTENTIE o ADVERTENTIE Gistermiddag heeft paus Paulus (rechts) de Dalai Lama in particuliere audiëntie ontvangen. De ontmoeting met de leider van boeddhistische Tibetanen, die sinds 1959 in India in ballingschap leeft en nu voor het eerst Europa bezoekt, duurde een half uur. De paus onderstreepte de oprechte eerbied van de rooms-katho- lieke kerk voor de Aziatische godsdien sten, „die de uitstraling van de eeuwige waarheid, welke alle mensen verlicht, weerspiegelen". In zijn toespraak wees van nen ram Philips kleuren, échte kleuren! Dat ervaart u als u straks de gelukkige winnaar bent van deze fantastische Philips kleuren- ontvanger. U geniet van het royale 66 cm. grootbeeld, de natuurgetrouwe kleuren. het kristalheldere geluid en de uiterst comfortabele bediening. Dit is pas écht TV! Deze luxe Philips all-transistor heeft een winkelwaarde van 2.595,- en is een geschenk van Philips Nederland B.V. In een vraaggesprek, dat hij in Lenin grad aan de ,„Neue Ruhr Zeitung” gaf, zegt Wehner: „De Sovjet-Unie heeft zich Denkt u dat Afrikaantjes uit Afrika komen? Mis... uit Amerika. U leest erover in het Fieurop-bloemenboek. Spaar de gratis chrysal- en pokonzakjes van uw Fleurop-bloemist. WASHINGTON. Kennelijk om een gooi te doen naar de gunsten van de Amerikaanse publieke opinie, heeft vice- president Agnew in een bittere aanval op het ministerie van Justitie aangekon- digd dat hij niet zal aftreden wanneer hij officieel door de jury in staat van beschuldiging wordt gesteld wegens het aannemen van steekpenningen. ko- Zij lui- ko- lele wil van een tot rde lan len er- 00. aar ber da iel» re- op de de ren :in- ge- nu De ien. we ■k”, ing itie iten ■vas dat or- het aad ac- oor ka- zit- pe- leer van Zij te dat le- Ük irg >en m- jr- en de ?e- iré in. is int (Vervolg van pagina 1) Zaterdag al begon de Oostenrijkse bondskanselier Kreisky zijn besluit het opvangcentrum voor joden uit de Sovjet-Unie in Schönau te sluiten af te zwakken. „In het belang van de vrede in Oostenrijk zullen een paar details worden veranderd, maar in onze humanitaire houding komt geen principiële verandering. Oostenrijk blijft een land, dat aan iedereen, die lijkheden van het militaire en politionele apparaat om onder alle omstandigheden met behulp van technisch wapengewld op snelle en beslissende wijze conflicten te kunnen beslechten. Bij de mogelijke acties wordt onder meer genoemd het op grote schaal invoe ren yan onderwijs op het gebied van de mens. Televisiemakers wordt gevraagd af te zien van geweldfilms, waarin het geweld wordt verheerlijkt. Het komt erop neer, dat de Russische joden voortaan niet meer in „groepsver band”, maar alleen nog „individueel” via Oostenreik naar Israël mogen reizen. Ligt daartussen in de praktijk enig prin cipieel verschil? de paus er verder op dat na het laatste concilie een speciaal secretariaat werd opgericht voor de betrekkingen met de niet-christelijke godsdiensten. Paus Pau lus bepleitte een nauwere samenwerking om daardoor de broederschap tussen alle mensen te bevorderen. Omdat Italië de Volksrepubliek China heeft erkend, waartoe ook Tibet behoort, zal de Ita liaanse regering de Dalai Lama niet officieel ontvangen. Bovendien is slotSchönau een aller aardigst oud kasteeltje in Neder-Oos- tenrijk, 50 kilometer ten zuiden van Wenen eigendom van een oude Oos tenrijkse dame, die het aan de joodse hulporganisaties „Jewish Agency” heeft verhuurd. PARIJS. De tweede ronde van de kantonnale verkiezingen in Frankrijk hebben gisteren de tendens van de eerste ronde van een week eerder bevestigd. De belangstelling van de ongeveer 10 mil joen kiezers was opnieuw lauw, of schoon het aantal mensen dat gisteren naar de stembureaus kwam iets geste gen was tot 53 procent. Agnew beschuldigde het ministerie er van feiten uit de te betekenen dagvaar- diging voortijdig te hebben laten uitlek ken aan de nieuwsmedia en erop uit te zijn hem hoe dan ook als „hun grootste trofee” te vervolgen. Zijn aanval scheen vooral gericht te zijn op Henry Petersen, het hoofd van de afdeling voor strafzaken van het ministerie van Justitie, die, aldus Agnew, nu wilde bewijzen dat hij er niet voor terugdeinst om een vice-president te vervolgen, omdat hem onbekwaamheid is verweten in het proces tegen de Watergate-inbrekers. Deze nieuwe figuur zal tot taak heb ben een studie te maken van een wet inzake, het universitaire systeem die zo spoedig mogelijk van kracht zal worden. „De gedelegeerde rectoren zullen bin nen tien dagen hun functie aanvaarden. De oude rectoren zullen dan demissio nair zijn. De maatregel is genomen na een diepgaande analyse van de conflic ten en problemen die op de universitei- ten heersen. De colleges blijven tot na der oder opgeschort.” Niemand woont te ver weg.om bloemen te krijgen. Raadpleeg uw Fleurop-bloemist Een versteviging die dan ook kan verklaren dat president Pompidou, als de onbetwiste sterke man in het gaullis tische kamp, zich op zijn persconferentie van vorige week nu al kandidaat heeft gesteld om zich zelf in het jaar 1976 op te kunnen volgen. Dit is de conclusie na de Benelux- conferentie van Amnesty International dit weekend gehouden in Schilde bij Antwerpen, onder voorzitterschap van de Amsterdamse professor P. Baehr. De bijeenkomst diende ter voorberei ding van een op 10 december ij als de verklaring van de rechten van de mens In het merendeel van de ongeveer duizend kantons, waar een tweede ronde nodig was gebleken, stonden gisteren slechts één regeringskandidaat en één Vertegenwoordiger van de oppostitie te genover elkaar. Die duels werden in een kleine meer derheid in het voordeel van de linkse partijen beslecht. Uitzonderlijk politiek gewicht kan aan deze driejaarlijkse ver kiezingen voor de kantonnale raden, die hoofdzakelijk met administratieve be voegdheden zijn bekleed, niet worden toegekend. Niettemin bevatten de uitsla gen wel een nieuwe aanwijzing dat het linkse eenheidsfront van communisten en socialisten zijn posities ten koste van de gaullistische coalitie nog steeds blijft versterken. Ook de Israëlische regeringskringen gelooft men dat het „conflict” met Oos tenrijk met een sisser zal aflopen. Van doorslaggevend belang wordt de bespre king geacht die permier Golda Meir morgen in Straatsburg zal hebben met de Oostenrijkse minister van Buiten landse Zaken. Het gaat om het verdrag tegen het verder verspreiden van kernwapens, dat nog niet is geratificeerd door het parl- ment in Bonn. De oppositie heeft nu de kans om het in de komende herfst tegen te houden in de Bondsraad, de „Eerste Kamer” van het Westduitse parlement, waar CDU en CSU samen een meerder heid van één stem hebben. zo ver komen dat de oppositie zich tegen het verdrag uit spreekt zolang er geen eensgezinde in terpretatie van alle grote mogendheden is over de vraag of het verdrag ook een toekomstige Europese unie (waarin dus Westduitsers) het bezit van eigen kern wapens verbiedt. Terwijl zijn politieke tegenstanders Strauss verwijten dat hij langs die om weg aan kernwapens voor de Duitsers wil komen, verkondigt de CSU-voorzit- ter zelf de opvatting dat via het „kern- stopverdrag” een belangrijk deel van de Europese eenwording kan worden uitge schakeld. zich vervolgd voelt, asiel biedt en iedereen, die via Oostenrijk naar een ander land wil reizen, deze mogelijkheid geeft”, aldus Kreisky zaterdag avond bij een rede, uitgerekend aan een diner met een delegatie van de Opperste Sovjet. Aldus meldt onze redactrice in Wenen. Ook op internationaal niveau tracht Is raël zoveel mogelijk landen druk uit te laten oefenen op Oostenrijk om haar besluit te herroepen. Dit niet zozeer in verband met de praktische, maar de politieke consequen ties. De Oostenrijkse capitulatie aan de Palestijnse commando’s betekent name lijk een belangrijk precedent voor mo gelijke toekomstige terreurdaden, en be tekent voor Israël een belangrijke poli tieke nederlaag. de regering”), heeft partijvoorzitter Franz Josef Strauss het afgelopen week einde een buitenlands onderwerp van stal gehaald dat voor de oppositie vol gens hem nog zwaarder moet wegen dan de „Oostpolitiek”. Op het Münchense CSU-congres, dat dankbaar gebruik maakte van Wehners optreden („een dolkstoot in de rug van Al eerder had hij in de Sovjet-Unie zijn mening herhaald dat de voor Ber lijn bereikte overeenkomst, de beste mo gelijke is geweest. Wie er nog verbete ringen in. meent tp .moeten aanbrenge, zou zich piet alleen, tot deSovjet-Unie moeten wenden met zijn kritiek, maar tot alle vier de ondertekenaars. Onge lukkigerwijs was Brandt net van plan een van de andere ondertekenaars (Was hington) te overtuigen van de noodzaak om hard te blijven in de kwestie-Ber- lijn, toen Wehner vanuit Moskou liet weten dat het uit moest zijn. „Wij geloven niet dat de doorgang van Russische joden in Oostenrijk op het spel staat”, zei een regeringswoordvoer der, „maar het is eerder een prestigezaak die rustig moet betijen. Dat zal een paar dagen duren.” Voor de Israëliërs Is het al of niet geven van inreisvisa het kardinale punt, en hierover heeft Kreisky onomwonden gezegd dat de Oostenrijkse politiek on gewijzigd blijft. Vandaag komt de Knesset, het Israëli sche parlement bijeen. Vice-premier Al- lon zal bij afwezigheid van premier Golda Meir een korte verklaring afleg gen, die de Oostenrijkse maatregel ver oordeelt en de Knesset zal na het debat in dezelfde toon een motie aannemen. In Israël worden op grote schaal pro testdemonstraties georganiseerd. Van daag demonstreert de vereniging van Russische immigranten in Tel Aviv, on der meer bij de Oostenrijkse ambassade. Ook „individuele” doorgaande passa giers kunnen samen in een bus ergens heen reizen en samen ergens logeren. Men verwijst in dit verband op de hier heersende „Balkan-mentaliteit”. De Oos tenrijkers zijn altijd al meesters geweest in de kunst om onaangeneme realiteiten door het bewust cultiveren van een nonchalante levenshouding zoal niet te saboteren, dan toch te omzeilen. Ook al heeft Kreisky de Palestijnen beloofd om het transit-kamp Schönau te sluiten, dan kan dat toch heus niet van vandaag op morgen gebeuren, zo luidt de redenatie. Eerst moeten die vele tien tallen emigranten die er op het ogenblik zitten naar Israël kunnen vertrekken. Dat hangt weer af van het aantal be schikbare plaatsen in de vliegtuigen van „El Al”. En er komen nog steeds nieuwe joden bij, want de stroom uit de Sovjet- Unie van gemiddeld honderd joden per dag gaat ook na het drama van vrijdag onafgebroken door. De voorwaarden om tot martelen te komen, zijn overal potentieel aanwezig, de conclusies van de door toedoen van prof. Hueting, die als militair in Indone- Bij zijn conclusie heeft het congres een aantal aanbevelingingen gedaan. Op basis van dergelijke studies moet ieder een en alles in het geweer worden geroepen tegen de verkrachting van de mensenrechten en tegen de mentaliteit die erin slaagt deze ontsporingen te vergoeilijken. Het besef moet worden gewekt, zo luidt een van de conclusies, dat geen enkele economische o fideologi- sche waarde onmenselijke handelingen rechtvaardigt. Te denken valt aan ingrijpende wijzi ging en aanvuling van de opleiding en traning van de politie en militairen en het beklemtonen van de beperkte moge- sië ook Nederlandse militairen over de schreef zag gaan, werd er geen definitie van martelen opgenomen in de conclu sies. Het terrein dat door het verzamel woord martelen wordt bestreken, groeit nog steeds. Naast de tijgerkooien in Zuid-Vietnam hebben we de Russische dissidenten Jakir en Krasin, die onder invloed van drugs precies zeiden wat de bazen in het Kremlin graag wilden. Bij het openen van de conferentie, vrijdagavond op het stadhuis in Antwer pen, had de Nederlandse staatssecretaris van justitie, prof. Glastra van Loon, al betoogd dat niet te zeggen valt of het geweld in de toekomst groter of kleiner zou worden. Daarmee legde hij de voor de noodzaak van het werk van Amnesty International. 25 jaar bestaat- in Parijs te houden conferentie. Bij deze gelegenheid zullen vooraanstaande persoonlijkheden uit ve le landen naar de Franse hoofdstad komen om te proberen de wereld te mobiliseren tegen de martelingen in de meest uiteenlopende vorm. Prof. Baehr benadrukte aan het eind van de bijeenkomst dat het er vooral om gaat de boodschap over te brengen dat het wat betreft martelingen niet alleen gaat om ver van ons verwijderde landen. Martelingen mogen dan meer voorkomen in onderontwikkelde landen waar de democratie nog weinig is ont wikkeld, de vrije landen moeten niet bij voorbaat worden uitgeschakeld als ge bieden waar vroeg of laat zal worden gemarteld. Wehner wekt woede op ingesteld op een goede verhouding tot de Bondsrepubliek. Dikwijls wordt hier echter door gesprekspartners gevraagd of ze zich vergissen, als ze aannemen dat de Bonner regering, die bij het tot stand komen van het Duits-Russische verdrag zo zelfbewust was, nu wat slap per is geworden.” SANTIAGO. (AFP) De militaire junta in Chili heeft bekendgemaakt dat een algehele reorganisatie van de uni- versiteiten in het land zal worden door gevoerd. Op elke universiteit zal een door de regering gedelegeerde rector worden aangewezen. luidt een van conferentie. Vooral Oostenrijkse juristen zijn van mening, dat de regering daar niet zo maar en zeker niet op korte termijn, tussenbeide kan komen. Mocht slot Schönau werke lijk dicht gaan, wie verhindert de joden dan om in een willekeurig hotel of bij particulieren ergens in Oostenrijk te wachten tot ze kunnen doorreizen? Kortom: de joden zullen de soep niet zo heet hoeven te eten als Kreisky hem in de nacht van vrijdag op zaterdag heeft opgediend. Hij heeft deze concessie gedaan en heeft met veel tamtam be loofd zich eraan te houden. Maar de werkelijkheid ziet er dan als zo vaak in de Oostenrijkse geschiedenis toch wel even ander uit. Dat wordt’ de wereld natuurlijk pas veel later en wéér omsluierd duidelijk: dat is Oostenrijkse stijl. Dat is Oostenrijkse levenskunst. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Bondskanselier Brandt is gisteren, één dag eerder dan hij eerste van plan was, teruggekeerd van een bezoek aan de Verenigde Staten. Hoewel Brandt zelf ontkende dat er een direct verband bestaat, wordt er in Bonn niet aan getwijfeld dat hij hals over kop is teruggekomen vanwege de opschudding die Herbert Wehner heeft veroorzaakt. Het feit dat Wehner, SPD-fractieléider in de Bondsdag, vrijdag uitgerekend vanuit Moskou de Berlijn-politiek van de regering bekritiseerde, is nu het cen trale thema in de Westduitse politiek. De top van de oppositie, voor een partijcon gres van de CSU verzameld in München, besloot Wehner ter verant woording te roepen in de Bondsdag. Brandt (in Washington) en minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel (in Ottawa) weigerden commentaar te leveren voordat zij Wehner (vandaag terug uit Moskou) hebben gesproken. Brandt zou echter met grote ergernis van diens kritiek hebben kennisgeno men. De kern van de zaak is dat de rege ring in Bonn bij het vertegenwoordigen van West-Berlijn in het buitenland iets meer verlangt dan letterlijk staat in de Berlijn-overeenkomst van de VS, Enge land, Frankrijk en de Sovjet-Unie (de vier voor Berlijn verantwoordelijke lan den). Wehner is ernstig bezorgd dat hierdoor het proces van toenadering tot Oost-Europa vooral tot de Svojet- Unie zou kunnen worden bedorven.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3