Spontane huldiging voor Politie verwacht na invrijheidstelling: e Haven Kwantitatief sterker raadselftal kon gemeenteambtenaren niet de baas tr St. Jozef en André de Thaye samen verder FUSIEFEEST KATHOLIEKE VERKENNERSGROEPEN dirigent H. J. van Kaam QROTE MARKT 12: i de andere zaak in modieuze lederen kleding LEEH OP WK 5 4 Bromfietser kreeg zwaar hoofdletsel en botbreuken W. M. B. BOSMAN-BEKER VERDWIJNT UIT DE RAADZAAL Man kreeg ijzeren balk tegen borst Na doorrijden bij aanrijding toch nog gepakt numBEROOE I Rl IJMUIDER COURANT MAANDAG 1 OKTOBER 1973 n (Van een onzer verslaggevers) Samenspel tot VELSEN Zaterdagmorgen om elf uur was op het hoofdveld van Schoonenberg „het uur van de waarheid” aangebroken, zoals oud- burgemeester W. M. B. Bosman dat uitdrukte, toen de gemeenteraad aantrad om de jaarlijkse voetbal- strijd aan te binden tegen een elf tal van gemeenteambtenaren. Inzet was de W. M. B. Bosman-beker, door de oud-burgemeester vorig jaar bij zijn vertrek beschikbaar gesteld. Verleden jaar won de ge meenteraad en prijkte de beker in de raadzaal. Dit jaar is hij na een 53 nederlaag voor de raad ver huisd naar de kantine, waar al veel bekers prijken. „Daar hoort hij ook” aldus hoofdbode G. Kamkes, die door een kwetsuur in ziin rug tot zijn sniit niet kon meedoen, niet temin wel panwezi? was en als een van do bAsto stuurini aan de wal ziin aanwijzingen gaf. Eer gered Geen vervolging van echtgenote (Vervofg van pagina 1). ter (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE Zanaf voor >pend :egel- gens- 15 en gens- 20 u. ;traat itweg eerste ADVERTENTIE te en ica ssa, ue. e af- tvind. mene yoor- park -lijke staan leist ees- aca- zing eren ister de beker een jaar lang de trots van de gemeenteraad is geweest en niet alleen stimulerend heeft gewerkt op de besluit vaardigheid maar ook de slagvaardigheid heeft bevorderd. Rond zich heen kijkend naar de oude vertrouwde gezichten con stateerde hij, dat raadslid C. Hoek (PSP) zijn pacifistische inborst door een baard heeft gecamoufleerd, maar hoe dan ook, de beker gaat nu naar de kantine. De heer Bosman hoopte uiteraard onder gejoel dat dit voor de ambtena ren een uitdaging zal zijn om nog har der te werken. Hierna werd de beker definitief voor dit jaar in handen gesteld van aanvoerder Kliphuis. Burgemeester drs. J. Reehorst in actie tijdens een aanval van het raadselftal op de ambtenarenveste. Met de huidige leiding en de behuizing kan de groep weer voort. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een 34-jarige Amster damse man kreeg vrijdag bij het uitla den een ijzeren balk van zeven meter lengte en een gewicht van 350 kilogram tegen de borst Met inwendige pijnen is hij naar het ziekenhuis gebracht. Het ongeval gebeurde op het terrein van blokwalserij 1 van Hoogovens. Geo- n 14- 10-12 brei- tieve De >aart be- zal Geo- n 14- 10-12 is C. hier orde. ?bied n de con- 'Pen, isten ort- te veel ffer het se- bui- was :nio- ;sbe- De ees- t 44: 0 u. sn in dj de srs. Geo- CHEVRON Olieprodukten De fusie van de twee verkennersgroe- pen mag in zekere zin spijtig worden genoemd, omdat de toevloed van jon gensleden niet verminderde. Door het gebrek aan leidsters en leiders echter moest in het afgelopen jaar in beide groepen een aantal aktiviteiten worden beperkt en zelfs onderdelen worden op geheven. Nu er een bundeling van krachten heeft plaats gevonden, is er weer alle aanleiding tot optimisme. BEVERWIJK Rond het duinhuis van de verkennersgroep „André de Thaye” was het in het afgelopen weekeinde volop feest. Dat betekende voor de welpen, de verkenners en de rowans vooral: Een spel in de buitenlucht. De weersomstandigheden waren helaas niet best, maar de meeste activiteiten konden toch doorgang vinden. Aanleiding van dit scouting-groepsfeest was een fusie, welke de beide katholieke verkennersgroepen „St. Jozef” en „André de Thaye” zijn aangegaan. Het helaas toe nemende gebrek aan leidsters en leiders leidde tot intensiever samenwerken en ten slotte tot fusie van de twee scoutinggroepen. De nu ontstane groep zal onder de naam „André de Thayegroep” verder gaan, terwijl ook de hoofdkwartieren van deze groep zullen worden gebruikt. Het hoofdkwartier „De Penerbus” aan de Peperstraat is door de voormalige Jozef groep verlaten. Alle activiteiten zullen nu plaats vinden in de onderkomens van de H. Hartschool aan de Galgenweg en het duinhuis achter de ge meentelijke begraafplaats Duinrust. Maandag vertrokken. Skaufast Seven Island, IJmuiden; Clio, Malborg, IJmui- den. Kolendamp. Door de Ongevallen dienst is zondagavond een 77-jarige man uit de Leeuweriklaan in IJmuiden naar ’t Zeeweg Ziekenhuis gebracht in verband met de grote hoeveelheid kolendam, die in de woning aan wezig was. De toe stand van zijn echtgenote bleek minder ernstig. (Van een medewerker) VELSEN/SANTPOORT. Met diver se botbreuken en zwaar hoofdletsel moest een 16-jarige bromfietser uit Santpoort in de nacht van vrijdag op zaterdag naar het ziekenhuis worden gebracht. De jongen was, terwijl hij op de oostelijke parallelweg bij Rijksweg 9 reed, plotseling naar links uitgeweken en daarbij frontaal tegen een personen auto gereden. De zorg van de leiding, van beide groepen was en is nog, dat zij onevenre dig veel tijd moet besteden aan de spelruimte ten opzichte van de aktivitei ten. De nu opgeheven achtentwintigjari ge St. Jozefgroep en de tien jaar oudere André de Thayegroep hebben in het verleden dikwijls het veld moeten rui men. Onderkomens moesten verdwijnen door ofwel uitbreiding van industrie of (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een 22-jarige automo bilist uit Ede reed in de nacht van zaterdag op zondag een geparkeerde au to aan in de Oranjestraat. De man reed na de aanrijding door, doch kon na een zoekactie later in de gemeente worden aangehouden. zijn vrouw niet. Daarna was zij naar bed gegaan. Even later had de man zijn gebruikelijke avondronde door het huis gemaakt, was naar buiten naar een schuurtje gelopen, had een snij ijzer met handvat eruit gehaald, de schuur afge sloten en was naar boven naar de slaap- politie mede. Bij een van die bezoeken trof zij een rechercheur bij haar man aan, die haar eerder had ondervraagd. Zij deed voorkomen de politieman niet te kennen en vroeg haar man „Wie dat was”. Het antwoord luidde: „Een man van de bond.” „Zelfs toen bleven zij elk volharden in de rol welke zij zich had den aangemeten”, deelde hoofd-inspec- teur J. van Buuren van de Velsense recherche mede. „Kwamen die mensen maar tot een gesprek om alles wat er is tussen hen uit te praten, maar dat gebeurt niet. Zij zegt te wachten op hem, hij verklaart te wachten tot zij een gesprek begint. Hij wil ook weer gewoon naar huis, als hij het ziekenhuis mag verlaten. Hoe zich dat zal ontwikkelen, wij weten het niet”. Zoals de situatie nu is, hebben wij geen been om op te staan”, zo besloot hij. sanering in Beverwijk. Het was dan niet de zorg van de instanties, maar wel - en opnieuw - voor de scoutsleiding. De vernieuwde André de Thayegroep heeft door de fusie nieuwe impulsen gekregen. worden geslagen. Hij kwam weer bij, toen hij op een stoel op de overloop zat. Zijn vrouw blijft echter bij haar ver klaring welke zij in eerste instantie en ook later nog viermaal heeft herhaald. Toen zij van de bekentenis van haar man hoorde, was haar antwoord: „Als mijn man dat zegt, zal ik wel in een schemertoestand hebben gehandeld”. En met deze verklaringen in de hand heeft de politie de vrouw onlangs aange houden. Zij is vier dagen in arrest geweest, daarna voorgeleid aan de offi cier van Justitie te Haarlem, verhoord door de rechter-commissaris en vervol gens weer in vrijheid gesteld. Het ziet er niet naar uit, dat een vervolging tegen haar zal worden ingesteld. De vrouw blijft haar echtgenoot, die thans in het Zeewegziekenhuis een reva lidatie ondergaat, bezoeken, deelde de In het afgelopen weekeinde is er volop spel geweest. Bij het duinhuis van de groep verrees een tentenkamp waarin zaterdagmiddag met een „fusie-kermis” werd gestart. Hopman Ton Kooiman leidde de kermisvermakelijkheden in met een opwekkend woord. Hij memo reerde de groepsfusie en de eerder in dit jaar ontstane landelijke vereniging Scouting Nederland. Daarin zijn nu alle Zondag vertrokken. Tor Anglia, Im- mingham; Appelstroom. Shoreham; Mo bil Wedel, Bremen; Zaanstroom, Felixto- we; Shell Naiguata, Londen; Riet, R’dam. crapom olie s Zondag aangekomen. West Vlieland, Lagos, Beverwijk; Hondsbosch, Londen, Zaandam; Litania, Ala; Provincia, Gr Yarmouth; Sahel-2 Antwerpen; Vecht stroom, Huil; Ullgard Kotka, Velseri; Steinbjorn, Berge Trendwood, Seven Is land; Sibelius, Husum; Helle Alb, Skog- hall, IJmuiden; Gerd Sibum, Karlstad, Beverwijk. Vrijdag in IJmuiden aangekomen. Fai ence, Londen; Panama Neptune, Hay Pont, IJmuiden; Nordseesand, Canada, Velsen; Alme, Rotterdam; Deneb, Fi- borgtangen; Baarn, Antwerpen; Marjan. Par; Diabas, Hamburg; Saija, Emden. Vrijdag uit IJmuiden vertrokken. Me mel, Dagenham; Brinda, Poole, IJmui den; W. S. Sims, Lissabon; Kyoto, Nar vik; Helene Clausen, Holtenau; Wilmara, Nsing Kang, IJmuiden; Fionia, Odense, IJmuiden; Burgundia, Londen; Roelof Holwerda, Harlingen; Lodz, Stettin; Rhoen, Hamburg; Hannes Luhnstedt, Londen; Chiron, Willemstad; Maelifell, Antwerpen; Ivory Moon, Rotterdam; Christiane Bolten, Santiago; Berengaria, Bremen; Hektos, Helsinki. Het onderzoek naar de toedracht is bijzonder moeilijk verlopen, daar man zowel als vrouw in het ziekenhuis lag en zij gezien de aard van de hoofdwon den, niet direct verhoord konden worden. Eerst anderhalve maand later, eind au gustus, kon de politie nadat medisch advies was ingewonnen de vrouw gaan verhoren. Zij bleef echter bij haar aanvankelij ke verklaring, dat zij ’s nachts met hoofdpijn was wakker geworden, naar beneden gegaan en daar had vastgesteld, dat haar hoofd bloedde. Toen was zij naar boven gegaan en had daar haar man eveneens hevig aan het hoofd bloe dend aangetroffen, waarop doktershulp was ingeroepen. De man, wiens voorhoofd was ingesla gen kon nog weer later verhoord wor den, dankzij het feit, dat hij volgens de medici wonderbaarlijk snel was hersteld, Uit die gesprekken in het ziekenhuis is uiteindelijk de bekentenis gekomen, dat de man het eerst heeft geslagen. De oorzaakhij weet het nauwe lijks. Er was een kleine woordenwisse ling aan voorafgegaan in de huiskamer ’s avonds. Over het simpele feit, dat hij zijn autorijlessen wilde stopzetten omdat hij het zonde van het geld vond —en Zaterdag vertrokken. Deneb. Rotter dam; Marimelle d’Amigo, Londen; Ba- dalt, Flixborough; Basalt, Flixborough; Dolomit, Flixborough; Paul, Mont Rose, Velsen; Fair Jennifer, Flixborough, Fai ence, Londen; Marietta Bolten, Lenin grad; Siegfried Lehmann, Flixborough; Boy Mathiessen, Flixborough; Gazelle, Boston, Zaandam; Muskatier, R'dam; Brinda, Poole, IJmuiden; Diabas, Flixbo rough; Tor Hollandia, Gotenborg; Chris tian Mathiessen, Flixborough Rolf Behr- mann, Londen; Hella Rochester; Gassel- te, Lowestoft Kristine, Harneborg; Will- mary, Hull; Lone Loenborg. Yoegoslavië, IJmuiden; Martha Friesecke, Londen, IJmuiden; Vitta, Vitta, US Gulf; Brilli ant, Oslo. Maandag aangekomen. Marijke Irene, Vlaardingen; Nette Therese, Gent Scoll Spirit, Skutskaer, Zaandam; Jan Tave- nier, Halmstad, Zaandam; Efficacia, Swansea; Altair, Mantyluoto, Zaandam. Pater van Overbruggen, de pater-rec- tor van de parochie, hield een hoogge stemde toespraak waarin hij de vele dank verwoordde die de parochie Harry van Kaam schuldig is. Hij zei dat Van Kaam altijd een heel eigen stijl heeft gehad. Het was een typische verticale stijl, want de dirigent heeft in de zang van het koor steeds het opgaan naar God willen uidrukken. Pater Van Over- Oud-burgemeester Bosman was uit Zandvoort overgekomen om de aftrap te verrichten en naderhand de beker uit te reiken. In het veld bevond zich toen zijn opvolger burgemeester drs. J. Ree horst, gekleed in donkerrood shirt en blauw voetbalbroekje met gele streep, als één van de spelers uit de raad. Het heiligdom van de raadsleden werd be schermd door het PvdA-lid J. W. Meijer, die zich uitgedost had met een oranje shirt. Die oranje rugdekking was zo op het oog een goede beveiliging, het is daarom onbegrijpelijk, dat vijfmaal deze vorstelijke afgrendeling werd doorbro ken. De eerste keer door de directeur sportzaken A. Wedemeijer, na goed voorbereidend werk van Esa jas, die was ingevallen voor Vestdijk. Er waren overigens meer invallers. Doch aan het spelbeeld moet dat nauwelijks verande ring hebben gegeven, want al snel golfde het spel op en neer over het veld, al bruggen zei dat in de parochie duidelijk is geworden dat zeer velen deze stijl nog wensen, en hij was er dan ook blij om dat de jubilaris zo’n ideale exponent i« van deze opvatting. Toch is Van Kaam niet star, h ij toont steeds de nodige soepelheid en begrip. Hij weet dat er ook een andere manier is en ook op deze manier heeft hij het koor in dienst willen stellen. „Je bent meegegroeid met de tijd, die veranderingen vraagt”, aldus pater van Overbruggen, die hem namens koor en parochie een kostbare stoel aanbood. De voorzitter van het koor, de heer J. Jansen, wees erop dat de heer Van Kaam zes pastoors en achttien kapelaans heeft meegemaakt. Hoogtepunten in de geschiedenis van het koor waren een radio-uitzending voor de KRO in 1937 en een televisie-optreden bij de inzege ning van de Petruskerk in 1960. De heer Van Kaam stelde spoedig een knapen koor samen om voor een goede doorstro ming uit de jeugd te zorgen, en later richtte hij ook een dameskoor op, dat uiteindelijk fuseerde met het mannen koor. De heer Van Kaam gaf enthousiast les in Gregoriaans, leidde vele talentvol le zangers op voor het diploma van de St Gregoriusvereniging, verzorgde talloze „rouwtjes” en „trouwtjes”, loven en eer ste vrijdagen, en gaf vele malen zangles op scholen. Maar ook noemde de heer Jansen de jubilaris een geestdrif inspi rator van feestjes. De verschillende karaktereigenschap pen van de jubilaris kwamen goed tot uiting in een door mevrouw Njjboer ge schreven lied op de melodie van „Jam boree” (hier „dirigent”), waarin het koor talrijke gedenkwaardige situaties uit de historie de revue liet passeren. Men maakte nog eens mee dat de heer Van Kaam, in de toren werd opgesloten door de toenmalige koster, (die bij deze passa ge trots ieder die bij hem in de buurt zat, liet weten dat hij dit op zijn gewe ten had gehad) beluisterde hoe da voorzitter van nu als lid van het kna penkoor een pak slaag had gekregen, en werd er nog aan herinnerd, hoe het koor vóór de evacuatie met een machtig „Do- mine Salva fac” God zegen de koningin) de kerkgangers tot tranens toe had ont roerd. Het slotwoord van de heer Van Kaam was een getuigenis van dankbaarheid en tegelijkertijd een bewijs van grote wel sprekendheid. IJMUIDEN. Veertig jaar is de heer H. W. van Kaam dirigent van het r.k. kerkkoor „Cantemus Domino”. Dit jubi leum is zondag luisterrijk gevierd in de Petruskerk, eerst met een plechtige eu charistie, waarin het koor „Missa Brevis” zong, daarna met een drukbezochte re- cepti. scouting meisjes- en jongensgroepen verenigd. Ook betrok hij het thema van de vredesweek in zijn welkomstwoordje. Het weekeindprogramma stoelde daar trouwens op. Er werden geen buitenge wone accenten gelegd op de rivaliteit, maar eerder op het samenspel. Voor de welpen betekende dat iets „proeven” van de kampeervaardigheden van de verken ners. Al mochten zijzelf, vanwege de weersomstandigheden niet in tenten sla pen. Het programma vermeldde voorts een gekostumeerde hand-voetbalmatch, ter wijl in de avonduren staaltjes van ac teertalent door de jongens werden gege ven. Voor de oudere jongens werd de zaterdag besloten met een stevige strandtrip. Op zondagmorgen kon door de slechte weersomstandigheden de pos- tentocht door de omgeving geen door gang vinden. Er werd teruggeblikt op een betere tijd; de jongens zagen de diaserie van het in Ommen gehouden zomerkamp. De welpen trokken naar hun hordehol in de H. Hartschool voor creatief werk en daarna kookten alle jongens hun eigen potje. Het regenweekeinde eindigde toen de zon doorbrak. Groepsleider Piet Vessies kon bij een slotwoordje terugzien op een plezierig fusiefeest. Daarin was boven dien het nuttige met het aanname verenigd: Het duinhuis werd verrijkt met een ruime wasgelegenheid waarin vaandrig Aad Tuyn een (vaardige) hand had, terwijl de jongens hun buiten ter rein een grondige schoonmaakbeurt ga ven. Dat werd te gek vond KVP-raadslid J. N. P. A. Hin, spelend nota bene op de linkervleugel. Een kwartier na hervat ting scoorde hij heel mooi 3-1. Vlak daarop moest dezelfde speler een penalty nemen na hands van Wighert. Hin maakte geen fout en bracht de stand op 3-2. Geloei vanaf de tribune, bestemd ter aanvuring van de raadsle den werkte averechts. De ambtenaren namen het heft weer in handen en stormden op de veste van Meijer af. Er ontstond een ingewikkelde scrimmage, waaruit tenslotte het leder kalm het raadsdoel binnenrolde. Toen was het inmiddels tien minuten voor het einde. En plotseling zagen de vele toeschouwers tot hun stomme ver bazing raadsspelers het veld oprennen, de een na de ander in de hoop dit onge merkt te kunnen doen, met als laatste burgemeester Reehorst om zich in de strijd te kunnen mengen. Arbiter Leen v. der Lugt, die overigens voortreffelijk floot en als een balletdan ser over het veld zweefde, moet dit óf zijn ontgaan, dan wel speelden andere invloeden eén rol, maar hij floot de gemobiliseerde reservetroepen niet van het veld. Vijftien man tegen elf, zo was de gang van zaken in die laatste minu ten. Onder die druk moesten de ambte naren wel even buigen en de PvdA- wethouder Roessingh, spelend overigens op de rechtervleugel scoorde met een daverend schot, daarmee de stand op 4-3 brengend. De hoop op een gelijk spel werd echter al spoedig de kop ingedrukt, toen aanvoerder Kliphuis zijn ambtenaren bezielend wenkend en toesprekend weer op volle toeren wist te krijgen. Een kennelijk op een transfer beluste Esajas ging er flitsend van door en bracht de stand definitief op 5-3. Het betekende het vertrek van de beker uit de raad zaal. Oud-burgemeester W. M. B. Bosman memoreerde bij de prijsuitreiking, dat H**t is een weHstrUfl ?e- worden. waarbij verschrikkelijk veel is relachen. waarhtf nok één uur per jaar het cemeentenersoneel is toeee- staan de raadsleden uit te joelen. Fn ook daarvan is «rebrn’k vemaakt. zij het zachtjes, want „je kunt niet weten Overigens is het ook een wedstriid geweest, welke geleerd heeft, dat de raadsleden niet verder kunnen tellen dan tot elf en wat dat straks moet worden als de gemeentebegroting in be handeling komt? Op een gegeven mo ment namelijk waren het aan het einde van de wedstrijd liefst vijftien voetbal lende raadsleden in het veld, vechtend tegen elf eerlijk gebleven gemeenteamb tenaren. kamer gelopen. Als gebruikelijk deed hij het licht niet aan, gaf zijn vrouw een paar meppen met het als slagwapen gebruikte snijijzer, kleedde zich uit en ging in bed liggen. Even later kwam de vrouw bij en er ontstond weer een woordenwisseling. Voor de tweede keer greep hij naar het slagwapen en gaf haar weer een paar slagen op het hoofd. Daarna draaide hij zich om en ging slapen. Hoeveel tijd er daarna verliep weet hij niet meer, doch hij herinnert zich wel, dat hij op een gegeven moment voelde op zijn beurt te Zaterdag aangekomen. Amstelstroom, Shoreham; Dolomit, Flixborough; Ce res, Rotterdam; Christian Mathiessen, Flixborough; Brilliant, Rotterdam; Mar tha Friesecke, Rochester, IJmuiden; Zaanstroom, Felixtowe; Gena F, Whitby, IJmuiden; Gena-F, Whitby, IJmuiden; Tor Hollandia, Gotenborg; Navigare, Fo- wey; Scheldeborg, Hamina, Zaandam; Jean-E. Londen; Lone Loenborg, Nas- kow, IJmuiden; Magula, Karelsstad; Di- orit, Flixborough; Anita von Bargen, Flixborough; Krjstine, Mantyluoto, Zaandam; B. Flint, Ipswhich; Satya Ka mel, Houston; Cliff Quy, Tilbury; The resa, R’dam, IJmuiden; Balka, Delfzijl; Tor Anglia, Gotenborg; Joan-C, Whitby, IJmuiden; Viscount, Kingslyn: Mobil Wedel, Bremen. dient gezegd, dat de woedende golven meer op het raadsdoel beukten, dan op de veste van de ambtenaren. Na twintig minuten lieten wethouder M. Roessingh en ir. P. van Rijn zich vervangen door drs. N. E. A. M. Kraet- zer en M. Kotte. Onmiddellijk daarna scoorde Klophuis voor de ambtenaren- 2-0. Vlak voor rust viel J. W. van Horick uit om plaats te maken voor A. H. vdn Kilsdonk. Na rust, in welke pauze de soigneurs de handen vol werk hebben gehad, gingen de ambtenaren er direct fors tegen aan en werd het 3-0 door H. Porck jr. ia-s

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5