Minister zet door: Sijbrands DIENSTPLICHT WORDT 1 JAAR Veertig mensen radioactief besmet Haarlemmer met (alarm)pistool en mes terroriseert avondklas Sijbrands- over Andreiko Meir blij met Nederlands aanbod Minister in conflict met generaal-majoor Chilenen werden zonder verhoor doodgeschoten no DU# 1 Het woord is aan... WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Te snelle conclusie AGENDA pagina 6 Verder in de krant Mogelijk disciplinaire maatregelen HET WEER Meer zon gouden horloges met briljanten KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk KOOYMAN SANITAIR TEL.: 023 - 37 03 50 UITGIFTEKOERS VAN BNG-LENING 99 PCT Kunt d owïal Dintren boet <X bij JKojjal** Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. Iffl 2 Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, Beurs Radio en tv Strips 13 Kunst 15, 17 Sport 19 Economie plast Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Deze krant bestaat uit tweeëntwintig pagina’s WOENSDAG 3 OKTOBER 1973 63e jaargang nummer 280 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519 tot tot in- talenpracticum „dreefzigt” b.v. NUM A Droog en in het algemeen vrij zonnig weer, maat’ in het noorden van het land eerst nog wolkenvelden. Overwe gend matige oostelijke wind Minimumtemperaturen van 12 graden op de Wadden tot 4 graden in het zuiden van het land. Maximumtempera turen van 15 tot 19 graden. van Looij /Abonnement - bij vooruitbetaling - f 9,30 p. wind., f 27.00 p. kwartaal (p. post f 30,00), p. jaar f 106,20. Losse nummers 40 cent.. J A IJmuider Courant Benedetto Croce: Duitser tracht DC-9 van KLM te kapen (Van onze luchtvaartredactie) (Van een onzer verslaggeefsters) Weinreb-comité uiteengevallen V////////////////////////////////////////J 3 7 7 9 9 tot het KNMI -4 Gezagvoerder Hein Kegel wist ten slotte in de passagierscabine de kaper om te praten. Deze leverde daarna zijn pistool in. Perdraux Alsacienne Canard Roti Kleine Houtstraat 44 Haarlem Telefoon 32 37 34 De damwedstrijd tussen Ton Sij brands en Andreis Andreiko is begon nen. Het duel om de wereldtitel is de vierde revanche-match in de damge- schiedenis en voor de eerste maal in de historie zit er met Sijbrands een niet-Rus aan het bord. De 20 partijen in het Haagse congresgebouw worden afgewerkt met een rustdag na elke twee speeldagen, de eerste dus op donderdag. De beschouwing op het verloop van dit wereldkampioenschap wordt voor onze krant verzorgd door Ton Sijbrands zelf. Het artikel van de Nederlandse titelverdediger treft men dagelijks op onze sportpagina. Een harmonieuze kombinatie van sieraad en precisie. Siebel laat U graag de grootste keuze van Nederland zien van gouden horloges met briljanten. Instituut voor toegepaste taalbeheersing JUWELIERS Haarlem: Grote Houtstraat 63 Amsterdam, Rotterdam, Den Haag 5 is PERSPEX op maat Weinreb is een aantal keren beschul digd van het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst en van zedendelicten. Renate Rubenstein, trouw aanhangster van Weinreb, zei gisteren in NRC/Han- delsblad: „Ik ben belazerd, ik weet het. Weinreb heeft mij belazerd. Ik had nooit Weinrebs veroordeling van 1948 (toen hij werd veroordeeld voor zijn gedrag in de oorlog, red.) moeten verbinden met die zedenzaak”. Renate Rubenstein zegt ver der: „Ik heb voldoende inlichtingen om DEN HAAG (ANP) De militaire diensttijd zal midden volgend jaar met vier maanden worden teruggebracht tot precies een jaar. Dat is althans het streven van minister Vredeling die hierover al heeft gesproken met het comité verenigde chefs van staven, de hoogste militaire leiding. De commissie onderzoek diensttjjdverkorting is bijna klaar met haar werk. De voor een deel al bekende resultaten zullen worden verwerkt in de defensienota, die over enige maanden het licht zal zien. te weten dat Weinreb dit soort dingen al in de oorlog heeft gedaan, toen hij op de Veluwe was ondergedoken”. De Scheveningse predikant ds. J. D. Wuister, ook een van de comité-leden, heeft Weinreb op diens onderduikadres telefonisch op de hoogte gesteld van de „afval” van het Weinrebcomité. Zijn me dedeling dat vroegere hartstochtelijke verdedigers zich van hem hebben afge keerd, heeft, zo deelde ds. Wuister ons mee, de heer Weinreb met verbijstering vervuld. Premier Meir tijdens haar persconfe rentie, gisteren na aankomst op het vliegveld Lod. SCHIPHOL. Franz-Jozef Strem- mer, de 35-jarige Duitser, die door Golda Meir wilde niet zeggen of zij in Straatsburg, waar zij het Europese par lement heeft toegesproken, over deze zaak al met Nederlandse gedelegeerden van het Europese parlement heeft be sproken. Ook wilde zij niet ingaan op de besprekingen die zij gistermiddag heeft gehad met de Oostenrijkse bondskanse lier Kreisky. In Israëlische regeringskringen heeft men zich negatief uitgelaten over het voorstel van Kreisky om de opvang van joodse emigranten onder toezicht van de hoge commissaris voor vluchtelingenza ken van de VN te plaatsen. „De joode Russen zijn emigranten, geen vluchtelin gen”, zo wordt gezegd. Het zou de Israë liërs niet aangenaam zijn dat de joodse Russen dan dezelfde status zouden krij gen als de Palestijnse vluchtelingen. (Zie verder pagina 3). één politieman hem aan de praat hield, overmeesterde een collega de man. Deze deelde enkele steken met het mes naar de politieman, welke echter afschampten op diens leren jas. Hij liep slechts lichte schrammetjes op in zijn gezicht. LETTERS - LICHTBAKKEN eigen ontwerp-studio Spaarne 34 - Haarlem - Tel. 320077 Diverse verwisselbare Lettersystemen Eerder op de avond, om half negen, was de man, ongewapend, op de school gekomen. Hij vroeg de concierge of hij mocht telefoneren, want hij moest de minister-president spreken. Dat was hem door de concierge geweigerd. De man sprak enkele leerlingen aan. Hij vertelde dat hij hen wilde beschermen „tegen de onderdrukking”. Na een gesprek met de rector werd de man de school uitge loodst. De man, die flink gedronken had, is ingesloten. (Van onze redacteur in Tel Aviv, mr. Jaap van Wesel) TEL AVIV. „Ik ben bijzonder on der de indruk van het Nederlandse aan bod om de opvang van Russische immi granten van Oostenrijk over te nemen”, zei premier Golda Meir vanmorgen bij haar aankomst op het vliegveld Lod bij Tel Aviv, „en dat terwijl Nederland al druk betrokken is bij de emigratie van joodse Russen in Moskou. Ik kan er nu verder niets over zeggen. Ik zal dit morgen met de regering bespreken als ik rapport uitbreng”. LONDEN (AFP en UPI). In een kerncentrale in de Engelse plaats Sella field zijn vorige week woensdag veertig werknemers blootgesteld aan radioactie ve straling. De veertig mannen droegen wel beschermende kleding. Zo is pas gisteren in Londen vernomen. Niemand heeft het recht het in dividu te hinderen bij de opbouw van zijn eigen innerlijk leven. De kaper werd op Schiphol overge geven aan de rijkspolitie, waarvan majoor Gerritsen met het pistool in de hand uitleg gaf van de gebeurte nissen. DEN HAAG. De koers van in schrijving op de 8,5 procent 25-jarige obligatielening 1973 van de Bank voor Nederlandse Gemeenten, waarop op oktober de inschrijving openstaat, vastgesteld op 99 pet. HAARLEM. Een 51-jarige Haar lemmer, een hartpatiënt bij wie de com binatie van medicijnen en een flinke dosis alcohol waa ideeën zou hebben opgeroepen, heeft gisteravond een aantal avondcursisten en een leraar in het Lorentzlyceum met een pistool en een mes bedreigd. Later bleek dat het wapen een alarmpistool was. „Weinreb was niet in staat”, aldus ds. Wuister, om meer woorden uit te bren gen dan die gestamelde verbijstering. „De ontgoocheling was te groot”. Ds. Wuister blijft onvervaard achter Weinreb staan. Hij heeft hem daarvan trachten te overtuigen. Hij vindt nog steeds dat Weinreb onrechtvaardig be handeld is en dat de tegen hem gevoerde processen berusten op informaties die deels via ontoelaatbare methoden, an derzijds door verkeerde mensen zijn verzameld. SANTIAGO. (AFP en DPA) In de afgelopen dagen zijn in Chili negen „extremisten” doodgeschoten zonder dat zelfs een krijgsraad eraan te pas kwam. Het doodschieten gebeurde op grond van een decreet van de militaire junta. Het voorziet in „onmiddellijke terechtstel ling. zonder proces, van een ieder, die na 12 september verzet pleegt tegen de strijdkrachten”. Verwachting van donderdagavond De man kwam om kwart over tien de klas op de eerste etage van het lyceum binnen, waar op dat moment een leraar les gaf aan 20 cursisten. Met een pistool en een knipmes zwaaiend gebood hij de leraar door te gaan met de les. Deze liep naar de achterzijde van het lokaal, maar (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Vredeling is het volledig niet eens met generaal- majoor L. A. D. Kranenburg, die in een rapport gesteld heeft dat er een bewuste poging gedaan wordt om de defensie in Nederland te ondermijnen. De minister heeft laten weten dat hij opzet en in houd van het rapport voor rekening van de generaal laat. De minister beraadt zich over een reactie. Het ministerie weigert te zeggen of die reactie zal gaan over de inhoud van het rapport of over de actie van de generaal-majoor, met eventueel discipli naire maatregelen tegen hem. De voorzitter van de defensiecommis- snauwde de kaper haar toe „lezen”. Stewardess De Wilde; „Ik las snel een deel van de brief zonder in mijn zenuwen de inhoud goed in me op te kunnen nemen.” In de brief meldde Sremmer dat wanneer hij tegenwer king zou ondervinden dit onherroepe lijk de dood van alle bemanningsle den en passagiers tot gevolg zou heb ben. (Zie verder pagina 3) toen beval de man hem en de leerlingen voor in de klas te komen. Van deze gelegenheid maakte de helft van de leerlingen en de leraar gebruik om de deur te bereiken en naar buiten te gaan. Daarna versperde de man de deur, nog altijd dreigend met het pistool en het mes. De politie, gewaarschuwd door de ge vluchte leraar, kwam met vier agenten en twee rechercheurs die het gebouw lieten ontruimen. De man dreigde te schieten als de deurknop door de politie zou worden aangeraakt. Hij beweerde op de vlucht te zijn en de leerlingen als dekking te zullen gebruiken. Het lukte inmiddels een politieman de deur op een kier te zetten. Door de kier zag hij dat het pistool een alarmpistool yvas. Terwijl Het heeft er alle schijn van dat met Golda Meir van Israël ook vele anderen verkeerde conclusies hebben getrokken uit de handelwijze van de Oostenrijkse regering met betrekking tot de gijzeling van joodse emigranten uit het Oosten rijkse doorgangskamp door Arabische terroristen. Het zou ook volkomen onverklaarbaar zijn geweest als de Oostenrijkse premier Kreisky gedwee de belofte aan de terro risten om het kamp te sluiten zou heb ben gehonoreerd. Een dergelijke belofte, afgeperst onder moordbedreiging, be hoeft niet te worden gehouden. Zij werd alleen gedaan om te bewerkstelligen dat er geen doden zouden vallen. Dat laatste is gelukt. Het gaat er nu om hoe kan worden voorkomen dat nog eens zoiets gebeurt. Een massale en moeilijk be- waakbare verzamelplaats van emigran ten als „Schönfeld” moet uit veiligheids- oogpunt de Oostenrijkse regering een doorn in het oog zijn. Zij kan de emi gratie van Russische joden beter „an ders” dienen, op een minder in het oog lopende en veiliger manier. Dat zal ongetwijfeld de boodschap zijn, die mevrouw Meir in Wenen onder vier ogen zal vernemen. Laat de Oosten rijkse regering maar wat geheimzinnig en dubbelzinnig zijn met haar plannen. De Arabische terroristen behoeven die niet in de kranten te lezen. Inschrijven voor de cursussen repetitorium, spreekvaardigheid, conversatie en taalbeheersing Frans Russisch Duits Serbo-kroatisch Engels Tsjechisch Spaans Bahasa Indonesia Italiaans Japans DREEF 12, HAARLEM TELEFOON: 312739 Kantooruren: maandag t/m vrijdag van 10.00 -12.00 uur en van 17.00-20.00 uur. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM/SCHEVENINGEN. Het Weinreb-comité, een groep bekende Nederlanders die al jaren in de weer zijn voor een volledige rehabilitatie van drs. Fryderyk Weinreb, bestaat niet meer. „Het is een zachte dood gestor ven”, zoals drs. Ad Nuis, een van de oprichters van het comité, het uitdrukt. Verschillende leden van het comité zijn, vooral na de publicatie van een rapport van het Instituut voor Oorlogsdocumen tatie in onze krant, niet meer overtuigd van de onschuld van Weinreb. zijn poging een DC-9 van de KLM in de lucht te kapen de luchthaven Schiphol gistermiddag in grote op schudding bracht, is geestesziek. Dit haastte Stremmers broer, direct na het bekend worden van de kaping, aan journalisten te verklaren. Hij voegde er aan toe dat de kaper „waarschijnlijk te vroeg ontslagen was” uit een psychiatrische kliniek in Munster, zeven weken geleden. Sinds dien had hij bij zijn familie gewoond. Het kapingsavontuur begon gister middag kort nadat de KLM-machine was opgestegen van het vliegveld van Düsseldorf, met bestemming Schip hol. Stremmer zat op de elfde rij in het toestel. Toen de 28-jarige stewar dess, mevrouw I. de Wilde- Timmer naar achteren liep, keek zij in de loop van een pistool, werd haar een brief in de handen gedrukt en sie van de Partij van de Arbeid, Van den Berg, heeft inmiddels op disciplinai re maatregelen aangedrongen. De kern van het generaalsrapport komt er op neer dat ondermijnende actie wordt ge pleegd door een kleine kern „vindingrij ke en intelligente leiders die nauwelijks voor rede vatbaar zijn” en bereid zijn met alle middelen de defensie aan te vallen. De pers zou daar, door er veel aandacht aan te besteden, steun aan verlenen. Kranenburg verwijt politici dat zij ongenuanceerd en onvoldoende geïnformeerd achter dergelijke acties aanlopen. De generaal komt echter de conclusie dat al deze pogingen verzwakking van de gevechtskracht tussen hebben gefaald. Zes mensen werden onmiddellijk doodgeschoten in de arbeiderswijk Bar rancas, in het zuidwestelijke deel van Santiago. Een van deze „extremisten” was lid van de lijfwacht van president Allende. Volgens het secretariaat-gene- raal van het nieuwe bewind hadden de zes het vuur geopend op militairen in uniform, die een huiszoeking verrichtten. De overige drie werden doodgeschoten in de nacht van zondag op maandag in de wijk San Miguel, in het zuidelijke deel van Santiago. Zij zouden uit een auto geschoten hebben op een militaire patrouille .Zij werden bij een wegver sperring gepakt en onmiddellijk doodge schoten. Het secretariaat-generaal van het Chi leense militaire regime heeft verder be kendgemaakt, dat Luis Corvalan, secre- taris-generaal van de Communistische Partij in Chili op het ogenblik door een krijgsraad berecht wordt. Hij wordt be schuldigd van hoogverraad en kan de doodstraf krijgen. Het proces van de communistische leider, die 29 september werd gearres teerd, wordt achter gesloten deuren ge voerd in de militaire school Bernardo O’Higgins. Het is overigens het eerste proces van een belangrijke linkse leider sinds de militaire staatsgreep van 11 september. Het totale aantal gevangenen van de junta is moeilijk vast te stellen. Offici eel zouden er iets meer dan 5000 gevan genen in het stadion in Santiago zijn, 1500 op de eilanden voor de Chileense kust en honderden op een schip in de haven van Valparaiso. Niet-officiële schattingen gaan tot 30.000 gevangenen. Dagelijks worden er bij huiszoekingen nieuwe arrestaties verricht.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1