Wiegel wil ontwikkelingshulp besnoeien Veel tandartsen willen hulp geven aan Kunstenaars contra WD Portugese gebieden in Afrika vrij J Guinea verzoekt 119 VIVO f)« CDAGWERS West-Europa moet nucleaire macht gaan worden politieke redenen” „In inrichtingen zit niemand om zwakzinnigen om bijeenkomst Veiligheidsraad oooEikèm ditiw ii r.gDniMat I uil rui O s Gratis kopstuk bij Verontwaardiging als lucifer over hoge leges paspoorten OPPOSITIE IN LISSABON: 9 NEGEN WIJZE MANNEN: JAPAN NOODZAKELIJKE PARTNER 500 gram 5 kilo per kilo Argentijnse studenten bezetten campus KLEI AARDAPPELEN bintjes IIANDPEREN Conférence BOTERMALSE BRAADLAPPEN ^w^ller-allefGBeSte kguze EEG GEBRADEN GEHAKT SPECIAAL 9« 150 gram WOENSDAG 3 OKTOBER 1973 Geen minimumloon Russische psychiaters: Vraagtekens ADVERTENTIE ïa G Q DEN HAAG, (ANP) Bijna zeshonderd miljoen lager dan de begroting van het kabinet-Den Uyl. Dat is de uitkomst van de gisteren gepresen teerde voorstellen van de VVD-Tweede-Kamerfractie tot wijziging van de rijksbegroting voor 1974. Verlagingen van onder meer 130 miljoen op de ontwikkelingshulp, van 116 miljoen op het wetenschappelijk onderwijs en de wetenschapsbeoefening, 120 miljoen op volkshuisvesting, 136,5 miljoen op cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, staan tegenover bijv, een stijging van defensie-uitgaven met 50 mln. ruim 20 miljoen voor het regionaal beleid. VVD-begroting 600 miljoen lager ADVERTENTIE x^zviwlservice y op de persconferentie lag (Van onze redacteur in Brussel) i a Regelmatige, goed voorbereide. Euro- U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2en 3 van Uw damesblad GELDIG T/M ZATERDAG de een Istanboel Las Palmas Tunis n wnw wnw ono nno nw nnw uur uur uur uur 3 o 10 o o o o o o o o o o MOSKOU. (UPI) Het Russische Ge nootschap van Neurologen en Psychia ters heeft gisteren tegengesproken dat geestelijk gezonde personen in de Sov- jet-Unie in inrichtingen worden opgeslo ten als straf voor het verkondigen van politiek afwijkende meningen. Dit deelt het Russische persbureau Tass mee. Op het stuk van de ontwikkelingshulp worden in de VVD-voorstellen geschrapt 12,5 mln aan steun voor de bevrijdings bewegingen, 45 mln op de post financie ring ontwikkelingsleningen concentratie- landen, 40 mfn financiering via interna tionale organisaties, wordt de schuldver mindering ad hoe, groot 25 mln afge voerd en worden de overige uitgaven, voornamelijk binnen Nederland, beperkt, waaronder opheffing van de commissie- Claus. relaties een op de eisen van de toekomst afgestemde inhoud te geven. Bij een reeds geplande vergadering vanmiddag zou de verhoging als belang rijkste punt op de agenda komen te staan. Euregio is voornemens een spoe dig verlaging bij minister Duisenberg aan te kaarten. ENSCHEDE. (ANP) Euregio-functi- onarissen hebben zich gisteren bij mon de van woordvoerder W. van Geffen fel uitgesproken tegen de plannen van mi nister Duisenberg van Financiën om de rijksleges van paspoorten te verhogen. Men meent dat Nederland, dat reeds koploper is op het gebied van paspoort- prijzen, weinig Europees denkt wanneer de voorgestelde verhoging doorgaat. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich no w ozo nno ono 12 11 9 13 9 13 11 12 11 5 6 19 8 12 10 8 7 11 4 5 11 13 9 13 8 1 9 8 9 18 4 9 17 14 6 9 8 10 16 15 20 0 0 4 0 0 0 o o o o o 7 0 3 BUENOS AIRES. (Reuter) Studen ten aan de universitelt van Buenos Aires hebben gisterochtend alle gebouwen op de campus bezet uit protest tegen het ontslag van hun linkse rector magnifi cus. 1 mi na W2 aa ge; De federatie heeft Wiegel uitgedaagd de kunstenaars nu maar eens uit te leggen wat hij met cultuur voor heeft. De federatie heeft ook de andere frac tieleiders geschreven. Hun wordt ge vraagd stelling te nemen tegen het klei neren van de overheidstaak op het ge bied van het welzijnswerk, en tegen de valse voorstelling van zaken als zou vergroting van de overheidsbestedingen in die sector een aanslag zijn op de persoonlijke vrijheid van de Nederlandse burger. Het werkstuk behandelt achtereenvol gens alle punten waarop bij de Atlanti sche betrekkingen spanningen optreden. Voor de handel beveelt het de opheffing van tarifaire en non-tarifaire handelsbe- lemmeringen aan en op monetair gebied pleit de commissie voor vaste pariteiten, gebaseerd op een internationale reken eenheid. Japan moet bij het vestigen van een nieuwe economische ordening worden betrokken. Minister Van der Stoel van Buiten landse Zaken, die voor zijn benoeming tot minister deel uitmaakte van de ne gen „wijze mannen” zei gisteren in een reactie op het rapport (aan de samen stelling ervan heeft hij niet meegewerkt) dat het een aantal interessante gedach ten bevat en dat het als een nuttige bijdrage kan worden beschouwd tot het denkproces, dat elders reeds op gang is gekomen en dat beoogt de Atlantische 0 0.1 o 0.5 0.1 0.7 0.1 0 0 0 0 Volgens peronistische kringen deelde minister van Onderwijs, Jorge Taiana rector Rodolfo Puiggros maandag mee dat gekozen president Juan Peron wilde dat hij aftrad. Puiggros is een voormalig bestuurslid van de Argentijnse Commu nistische Partij. Dit meldt „Klik”, het blad van het nationaal orgaan zwakzinnigenzorg, dat in augustus een interview met de direc- teur-psycholoog van Gemiva, drs. G. P. J. Arts, publiceerde, dat veel stof heeft doen opwaaien. De heer Arts vertelde daarin onder meer, dat hij bij zijn pogingen om te voorzien in de behoefte aan tandeelkundige verzorging van zijn pupillen, contact had gehad met een tandarts die een honorarium van 400 per uur vroeg. De maatschappij tandheelkunde, die een dergelijk bedrag overigens „waan zinnig” noemde, reageerde verontwaar digd op de uitspraken van de heer Arts, mede omdat op het tijdstip van pubiika- tie dank zij haar bemoeienissen al sollici tanten voor de vacatures in de inrichtin gen waren gevonden. Inmiddels is afgesproken, dat het NOZ en de tandartsenorganisatie zich samen zullen buigen over het probleem van de tandheelkundige hulp aan gehandicap ten. volgens prof. De Moura „socialisme en anti-kapitalisme en strijd tegen het mo nopolie” voor. De positie van de regering in Lissabon in dit opzicht wordt volgens hem gekarakteriseerd door de tegemoet komendheid aan grote 'financiële belan gengroepen uit binnen- en buitenland. van een brief aan VVD-fractievoorzitter Wiegel de VVD-tegenbegroting afgewe zen. De kunstenaars spreken, gedwongen door de VVD, hun ernstige twijfel uit „of de begrippen vrijheid en democratie, die uw partij in haar vaandel voert, (nog) enige praktische betekenis hebben met de betrekking tot cultuur”. 7340 b Weer in binnen- en buitenland 15 16 windstil 13 ono no n wnw Ten aanzien van de EEG verklaarde prof. De Moura dat Portugal geen be lang heeft bij het lidmaatschap omdat het zucht onder het kapitalisme van het monopolie dat op zichzelf afhankelijk is van het buitenland. schapsbeoefening en vijf miljoen op het wetenschappelijk onderzoek. Door de Wet op de Collegegelden niet te wijzi gen, denken de WD’ers 45 miljoen meer in de schatkist te krijgen. Een felle, uitslaande brand heeft giste ren een pakhuis van de Nederlandse Luciferhandel Maatschappij aan de Zoutkeetsgracht in Amsterdam verwoest. In het gebouw lagen voorraden zwavel, kaarsen, papier, aanstekers en het zeer brandbare aanstekergas opgeslagen. De brandweer had vele uren nodig om brand te blussen. Daarbij raakte brandwacht bedwelmd en liep een van zijn collega’s een snee in een pols op. Auto’s, die bij het pakhuis stonden ge parkeerd, werden door de politie wegge sleept, omdat gevreesd werd dat het pand zou instorten. De schade wordt geraamd op drie miljoen gulden. Amsterdam geh. bew. motregen geh. bew. motregen motregen Den Helder motregen motregen geh. bew. zw. bew. Z.-Limburg vrijw. onb. mist onbewolkt half bew zw. bew. regen onbewolkt onbewolkt geh. bew. half bew. mist i mist zw. bew. zw. bew geh. bew. Luxemburg onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt geh. bew. geh. bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. zw. bew. Casablanca licht bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. Een aantal sprekers op de persconfe rentie constateerden dat Portugal geen vrije verkiezingen kent. Een hunner zei: „Er zijn geen vrije verkiezingen, maar er is een vervalsing die al vijfenveertig jaar bestaat.” Hij wees erop dat de oppositie in Portugal geen toegang heeft tot de staatsradio, maar dat premier Caetano aan het begin van de verkiezingscam pagne een verkiezingstoespraak voor ra dio en televisie hield. Had de oppositie dit recht ook, zei hij, „de regering zou vallen.” De commerciële zenders zijn volgens de CDE ontoegankelijk door de grote bedragen die ze voor zendtijd vra gen. De oppositie kan die niet opbren gen. In het hoofdstuk wetenschappelijk on derwijs willen de liberalen 40 mln be zuinigen op de exploitatie van de insti tuten voor wetenschappelijk onderzoek, incluis de academische ziekenhuizen, 21 miljoen op de investeringen van institu ten voor wetenschappelijk onderwijs, vijf miljoen op de beleidsruimte weten- Meer geld moet er komen voor de opleiding van kleuterleidsters (2,5 mln) en voor de werkende jeugd (10 mln.). Vijftig miljoen meer voor de defensie- inspanning betekent in deze voorstellen vijftig miljoen meer voor de investerin gen van de luchtmacht met het oog op de vervanging van de Starfighter. De studie over de herverdeling van taken in de NAVO zal, aldus fractieleider Wiegel, nog lange tijd vragen. Vervanging van de Starfighter kan daarop niet wachten. Eenentwintig leden van het bestuur van het genootschap zetten hun handte kening onder een open brief waarin ze hun verontwaardiging uitspreken over en protest aantekenen tegen de „laster waarvan de psychiatrie en de genees kunst in de Sovjet-Unie in het algemeen het slachtofer zijn geworden”. Waarom de verklaring van de neuro logen en psychiaters juist gisteren werd gepubliceerd is niet meegedeeld. Mis schien is het gebeurd in verband met de opening komende week van een interna tionaal psychiatrisch congres in de Sov jet-Unie. Een aantal buitenlandse psy chiaters heeft aangezegd de kwestie van de opsluiting van dissidenten in psychia trische inrichtingen in de Sovjet-Unie op het congres aan de orde te zullen stel len. UTRECHT. De publiciteit rond de problemen van de stichting Gemiva bij het aantrekken van tardartsen voor haar instituten in Leiden en Gouda heeft tot gevolg gehad, dat meer dan vijftien tandartsen de stichting hun diensten hebben aangeboden. Eén van hen wilde zelfs gratis komen werken. pees-Amerikaanse topconferenties wor den door de „negen wijzen” gezien als een uitstekend hulpmiddel voor het be houd van goede Amerikaans-Europese relaties. Ze stelfen daarbij de methode van de Europese gemeenschap ten voor beeld die, op zulke topconferenties peri odes overeenkomt voor te bereiken doe len. NEW YORK. (UPI) De Westafri- kaanse republiek Guinea heeft in ver band met inmenging van haar buurland Senegal in de binnenlandse aangelegen heden om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad gevraagd. Dit heeft een woordvoerder van het VN-hoofdkwartier in New York gisteren meegedeeld. In het verzoek van Guinea wordt gezegd dat in Senegal troepen worden opgeleid om „ons land binnen te vallen”. Het is nog niet bekend wanneer de raad de Guinese klacht zal behandelen. De vertegenwoordiger van Guinea bij de VN heeft maandagavond de in New York aanwezige ministers van Buiten landse Zaken van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) ervan in ken nis gesteld dat zijn land een klacht tegen Senegal ging indienen. DEN HAAG. De Federatie Kunstenaarsverenigingen heeft in open brief aan De nadruk op de oorlog die Portugal in zijn Afri kaanse gebieden voert. Prof. De Moura zei hierover dat in het program van de Democratische Kiescommissie (CDE) staat dat haar opvatting is dat de over zeese gebieden het recht van zelfbe schikking en de onafhankelijkheid moe ten hebben en dat de oorlog moet wor den beëindigd. Naar aanleiding van de uitroeping van de „Republiek Guinee Bissau” door de verzetsbeweging, zei een tweede CDE- woorvoerder dat er nu een constitu erend gezagsorgaan is waarmhee Lissabon in onderhandeling moet treden. Hij noemde het afwijzen van alle vormen van gesprek tussen Portugese regering en verzetsbewegingen „rampzalig”. Op het economische vlak staat CDE ono ono ono no ono no no ono no ono BRUSSEL. De Europese staten moeten een groter aandeel nemen in de bescherming van hun eigen veiligheid, ook op het gebied van de kernwapens. Dit staat te lezen in een lijvig rapport over de toekomstige Atlantische betrek kingen een stuk denkwerk van negen wijze mannen dat gisteren tegelijkertijd in Brussel, Ottawa en Washington open baar is gemaakt, als opbrengst van een beslissing van de NAVO-assemblée, die in 1971 de commissie van negen instal leerde. Omtrent de defensie zegt het rapport dat Europa en de VS in de jaren '80 gelijkwaardige partners moeten worden op het gebied van de verdediging. Vooral het feit dat daarbij een eigen Europees kernwapen kennelijk om de hoek komt kijken, is in het rapport befangwekkend. De Haagse rechtbank heeft gisteren een 17-jarige Marokkaanse vrouw uit Alphen aan de Rijn ontslagen van rechts vervolging van de haar ten laste ge legde doodslag op haar baby van enkele weken. Omdat de vader van haar baby een ander zou zijn dan haar echtgenoot vreesde de vrouw door haar eveneens Marokkaanse echtgenoot en zijn familie te worden verstoten. Zij raakte daardoor zozeer overstuur dat zij de baby twee kleine knoopjes in de mond stopte waar door het kind kort daarop door verstik king om het leven kwam. „De Kommunal Gemeinschaft Rhein- Ems", de Westduitse partner in het Euregio-verband, heeft gisteren in Dui men een resolutie aangenomen waarbij men er bij de Nederlandse minister van Verkeer en Waterstaat op aandringt de plannen met betrekking tot de E8-ver- binding naar de Emsland-linie te her zien. Nederland wil via rijksweg 35 de verbinding naar deze belangrijke Duitse verkeersader leggen. Rijksweg 35, ook wel de zuidelijke handweg genoemd, wordt ook in Nederland erg gekritiseerd. De Duitsers stellen nu als alternatief de verbinding naar het bestaande grenssta tion De Poppe bij Oldenzaal. LISSABON (AFP). De democrati sche oppositie in Portugal heeft gisteren in een buitenwijk van Lissabon een persconferentie gehouden naar aanlei ding van de komende verkiezingen. De Portugese politie heeft twee keer gepro beerd de rustig verlopen persconferentie op te breken. Het niet optrekken van de bijstands norm tot het netto minimumloon bete kent in de liberale visie een bezuiniging van vijftig miljoen, terwijl het onder brengen van de wereldomroep bij de luistergelden 31 miljoen oplevert, even als een bezuiniging op maatschappelijke dienstverlening. Daar staan evenwel vele positieve punten tegenover, aldus de minister van Buitenlandse Zaken. Met instemming nam de bewindsman kennis van de overtuiging van de commissie, dat de leden-landen van de NAVO ernst dienen te maken met de toepassing van de beginselen van vrijheid van het individu en democratie. Dat ook de verantwoor delijkheden, die de geïndustrialiseerde NAVO-landen dragen voor de bevorde ring van het welzijn van de derde we reld uitdrukkelijk worden genoemd, strookt eveneens geheel met de Neder landse inzichten terzake. Tenslotte mo gen nog de aanbevelingen in het rapport worden genoemd, die strekken tot ver sterking van de positie van de Noord- atlantische Assemblée. Ook deze aanbe velingen passen, zoals bekend is, geheel in de Nederlandse opvattingen met be trekking tot de democratische controle op internationale organisatie, aldus het communiqué. Beperking van de uitbreiding van rijkspersoneel tenslotte kan 76 miljoen voordeel brengen. De stijging van de formatie ten opzichte van de bezetting per 1 juli 1973 dient daartoe met een derde te worden beperkt. Premier Den Uyl kon gistermiddag nog geen mening over de tegenbegroting geven omdat hij de cijfers nog niet volledig kende. „Het komt erop neer dat de WD bijna 600 miljoen bezuinigt op een begroting van vijftig miljard. Wij, de PvdA-fractie, dienden vorig jaar te genvoorstellen in tot een verlaging van 800 miljoen op een begroting van 38 miljard”, zei hij. Sommige van de stellingen en aanbe velingen, die het rapport bevat, zou minister Van der Stoel niet tot de zijne willen maken. Met name geldt dit de passages, die gewijd zijn aan Europese en nucleaire samenwerking, waarin steun doorklinkt aan de gedachte van een Europese kernmacht. Ook de be schouwing inzake mini-kernwapens (de zogenoemde „mini-nukes”) werpt bij hem vraagtekens op, aldus een commu niqué van het ministerie van Buiten landse Zaken. De Protestants-Christelijke Bond voor Onderwijzend Personeel (PCBO), met 21.000 leden een van de grootste onderwijsvakorganisaties, heeft zich gis teren duidelijk achter het beleid van minister Van Kemenade gesteld. De bond vindt de uitlatingen van de WD- onderwijsspecialiste mevr. Smit-Kroes die in een interview sprak over een socialistisch spuitje voor de schooljeugd „demagogisch”. Haar suggestie dat de confessionele regeringspartijen het moei lijk hebben met de begroting, vindt de PCBO „niet minder dan een belediging aan het adres van minister Van Keme nade en zijn (AR)-staatssecretaris. „Veerman”. Door verschuiving van 6000 woningen van woningwet- naar premiekoopwo- ningbouw zal 108 mln worden bespaard. In het regionale beleid wordt de noordelij ke ontwikkelingsmaatschappij ad 1 mln gld, afgeschaft. Daarentegen worden posten voor enkele wegen opge voerd, ad 20,5 mln gulden, te weten de aanleg van de secundaire weg Zuidbroek- Appingedam en de versnelling van de aanleg van regionale wegen ten behoeve van de regio 20 mln. Hierbij wordt gedacht aan de wegen Heerde-Hattem, Doetinchem-Varsseveld, de weg door de Flevopolder en verbeteringen op de kop van de Afsluitdijk. Bevriezing van de rijksbijdrage aan het ouderdomsfonds levert op de begro ting van sociale zaken een besparing van 2" miljoen op. 16 16 17 15 16 14 16 16 16 17 windstil 21 n nno ver. VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: Overwegend droog en zonnig. Iets hogere temperaturen. Aantal uren zon: 3 tot 9. Minimum tempe ratuur: omstreeks normaal. Maximum tempe ratuur: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. Normale temperaturen tot 7 oktober: mini mum 10, maximum 15 graden. WEERRAPPORTEN 19 14 10 windstil 19 16 21 21 18 18 windstil 17 nw 23 windstil 19 o 12 no 26 windstil no 18 windstil 26 28 18 14 15 windstil 22 22 20 28 DONDERDAG 4 OKTOBER Hoog water 8.25 uur en 20.51 Laag water 3.48 uur en 16.05 DONDERDAG 4 OKTOBER Zon op 6.45 uur onder 18.11 Maan op 14.48 uur onder 22.59 Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2