FILMS van aanvoelen HAARLEMSE AMATEURS MET SHAKESPEARE’S SPROOKJE 1 Concertprogramma komende week te ro „Bouffons99 kwestie Zeg het met vrouwen Edinburgh Quartet m museum Katheater komt naar Toneelschuur Smalfilm Eurythmie Joop Doderer als grote versierder Kunst te kijk -wtyvijzer DONDERDAG 4 OKTOBER 1973 irf .- Üi 611 c co. I zondagochtend I’ 40 clubs: Club, stand komt, zowel wat betreft de beweging van het lichaam van de individuele eurythmist, als de beweging van de groep over het podium, is er eigenlijk geen eurythmie meer. Het komt dus uitsluitend op de beweging aan. twee concerten plaats dat gege ven wordt door de Mariniers- kapel onder leiding van J. P. Laro. Het tweede concert, vol gende week donderdag, zal me de onder leiding staan van de Engelse gastdirigent major Paul Neville. Na het Wilhelmus en Gian Paolo Pippa en Frans je Kaag in „Bouffons”. jroy ouse naar de Haarlemse Jazz Club, Groot Heiligland 47 komen. Sa men met Boy Raaymakers (bu gel en trompet), Karei van Rijn (basgitaar) en Rinus Smit be ginnen ze rond 21.45 uur aan een twee uur durende rockjazz getinte suite. GEEN CONCERT op de eer ste zondag van de maand okto ber in Teyler’s museum, maar een lezing, die de heer J. Tegel uit Amsterdam zal houden over theorie van de 31- toons stem ming met muziekvoorbeelden. Aanvang 15 u. Toegang tot de lezing, inclusief bezoek aan het museum 0,50. Organisatie be rust wederom bij de Stichting Huygens-Fokker in Hilversum. dochter op. Het tweede deel van het stuk speelt zestien jaar later en we zien de baby terug als een mooi meisje, op wie niemand minder dan prins Flo- rizel, de zoon van Polixenes, smoorverliefd is. Als Polixenes deze mésalliance ontdekt, wordt hij op zijn beurt ontzettend kwaad en verstoot zijn zoon. Deze vlucht naar Leontes en in het Siciliaanse paleis volgt een verrassende ontknoping. Ieder een krijgt iedereen en koningin Hermione komt weer tot leven. Of leefde ze al die tijd al? CABARETGROEPEN die al leen uit vrouwen bestaan, zijn een zeldzaam verschijnsel in ons land. Waarschijnlijk is dat de grootste aantrekkingskracht van het Amsterdamse cabaret „Zeg het met vrouwen”, want dit gezelschap van louter Eva's trekt in weerwil van zeer mati ge recensies steeds behoorlijk volle zalen. God save the queen volgen on der meer werken van Bach, Sjostakovitz, Langford, Jacob. Street en Neville. ERNST KLUGE, tenorsax en Jan Rath, elektrische piano, hebben een nieuw kwintet ge formeerd waarmee ze 5 oktober JOOP DODERER en John Lanting kunt u zien in „De grote versierder”, een blijspel van Philip King dat vrijdaga vond wordt gespeeld in de Velser Stads schouwburg. Het is een brokje revue, toneel en cabaret. „De grote versierder” gaat over een onopvallend kantoorman netje dat plotseling midden in de aan dacht komt te staan, omdat hij verdacht wordt van een poging tot aanranding. In plaats dat iedereen zich van de boosdoener afwendt, beginnen alle da mes van het bedrijf zich voor hem te interesseren. Van een kantoorbediende zonder sexappeal wordt hij opeens de grote versierder, totdat ook daar de klad in komt. Behalve Doderer en Lanting ziet u ook Maya Bouma die in dit stuk voor het eerst weer op de planken staat sinds jaren. De regie is in handen van Alexander Doré, die ook de succesvolle Engelse opvoering regisseerde. DE IERSE zanger Niall Fitz patrick brengt zaterdagavond in troubadoursclub De Waag een programma van Ierse, Engelse en Amerikaanse folkmuziek. Aanvang 20 uur. Entree twee gulden. hun allen brengen. Het spel begint in het paleis van koning Leontes van Sicilië. In een vlaag van jalozie ver denkt hij zijn hoogzwangere vrouw ervan dat zij overspel heeft gepleegd met zijn svriend, koning Polixenes van Bohemen, die negen maanden heeft gelo geerd in Sicilië. Leontes gooit koningin Hermione in het ge vang, waar ze een dochtertje krijgt dat de koning door een hoveling te vondeling laat leg gen op „het strand van Bohe men” (aardrijkskunde was nooit Shakespeares beste vak). Intus sen sterft de koningin van el lende, alsmede haar zoontje, de kroonprins. Allemaal straf voor Leontes. Een oude herder vindt het kindje en voedt het als zijn EEN GREEP uit de komende orgelconcerten. Johan Timmer man verzorgt vrijdag het ge bruikelijke pauzeconcert in de Waalse Kerk, Begijnhof 30 in Haarlem. Aanvang 12.30 uur. In de Oude Kerk, Oude Kerk- splein in Amsterdam, concer teert vrijdagavond, aanvang 20.15 uur de ook in onze omge ving bekende organist Ewald Kooiman. Entree drie gulden, studenten en houders CJP ont vangen een korting van 1,25. Petór Lohr laat het stuk nu ééns Niet in kleding spelen uit de tijd van Shakespeare, maar in de vrolijke operette-achtige kledij van de vorige eeuw. Ook de muziek is uit die tijd. Het toneelbeeld is zeer sober gehouden. De technische men sen van de schouwburg hebben op advies van Wiek Röling een allersimpelst verhoog getim merd dat met enkele zetstuk ken zowel paleis als herdershut kan zijn. Met de belichting en een doek waarop projecties ko men wordt de sfeer geschapen voor het sprookje. aula van de Scholengemeen schap, Ter Veenlaan in Hoofd dorp. Deze manifestatie, die plaatsgrijpt ter gelegenheid van het 120-jarige bestaan van het KNZV. wordt georganiseerd door het deelnemende Hoofd dorps Mannenkoor „Zang en Vrienschap”. De zes overige ko ren zijn het Koninklijk Man nenkoor Caecilia uit Haarlem, Zanglust uit Beverwijk, KLM Mannenkoor uit Amstelveen, Orpheus uit Alkmaar, „Krom menie” uit Krommenie en het Enkhuizer Mannenkoor. BAS-BARITON Lex Barten en de pianiste Henny van Ton geren verzorgen zondagmorgen, aanvang 11 uur een koffie-con- cert op het landgoed Groenen- daal in Heemstede. Uitgevoerd worden werken van Ton de Leeuw, Beethoven, Messchaert en Löwe. De toegangsprijs van dit concert, dat georganiseerd wordt door de afdeling Haar lem van de Koninklijke Neder landse Toonkunstenaars Vere niging bedraagt inclusief een kopje koffie twee gulden, kin deren half geld. VANAVOND HEEFT in het Concertgebouw het eerste van HET ENSEMBLE van de Academie van de Academie voor eurtyhmie in Den Haag brengt woensdagavond in de stadsschouwburg de jaarlijkse eurythmie-uitvoering. Hoewel deze uitdrukkingsvorm al een jaar of 40 bestaat, leven er nog steeds veel misverstanden over eurythmie. Om die op te heffen vertelt het ensemble het vol gende: MANNENKOREN, aangesloten bij Nederlandse Op iedere willekeurige bewe- gin? Zeker niet! De eurythmist oefent zich in het waarnemen van fenomenen om zich heen en constateert dan, dat niet zo zeer het stromende water op zich interessant is, doch ook de krach, de „innerlijke” bewe gingsimpuls, die het watër doet vloeien. Het is een fysiek niet waarneembare wereld van stro mingen, bewegingen, krachten, die de uiterlijke bewegingen, de vormenwereld, doen ontstaan. Eurythmie is een bewegings kunst, die en aparte plaats in neemt te midden van dans, pantomime en dergelijke. Hou dingen, standen en posities, spe len bij de eurythmie geen rol. Zodra een beweging tot stil- k 520- van welke de tournee van 1972 langs de Caraïbische eilanden ging. Het Edinburgh Quartet, dat in 1960 werd opgericht, heeft in d eloop der jaren een indruk wekkend repertoire opge bouwd. Het bevat naast klas sieke strijkkwartetten van Mo zart, Haydn, Beethoven en Schubert, kwartetten uit de ro mantiek. Composities van Men delssohn, Brahms, Dvorak, El gar en Verdi zijn hierbij. Ge matigd moderne, moderne en hedendaagse werken onder an dere van Ravel, Bartók, Brit ten, Leighton, Walton en David Dorward, zijn eveneens in het repertoire opgenomen. Voor Haydn Kwartet opus 42 in d kleine terts en het 2e strijkkwartet van Benjamin Britten gekozen met een bijzon der fraai werk van Schubert: het Strijkkwintet in C grote terts, dat als opus 163 in 1828. het sterfjaar van de meester, voltooid werd. De 1ste opvoering werd op 17 nov. 1850 gegeven en drie jaar later verscheen het kwin tet b ijde uitgever Diabelli in Wenen, maar alleen in de vijf stemmen afzonderlijk. Aan de uitvoering van Schu berts kwintet zal medewerking worden verleend door de vio- loncelliste Marijke Overberg. P. ZWAANSWIJK schrijver Michel de Ghelderode als basis gebruikt. Maar daar mee is, volgens één van de drie acteurs van het theater, Gian Paolo Pippa, alles gezgd. De Ghelderode, in 1962 ge storven, heeft voornamelijk voor de Tweede wereld oorlog een aantal toneelstukken ge schreven. Ofschoon hij voor het Vlaams Volktoneel werkte, bleef hij in het Frans schrij ven, zodat zijn stukken steeds vertaald moesten worden. In „L’ecole des bouffons” in het Nederlands vertaald door Jan Joris Lamers) wordt terug gegrepen op middeleeuwse situ aties. Michel de Ghelderode heeft de nar als onderwerp ge kozen, een figuur die door zijn instelling vrij gemakkelijk de waarheid kon spreken. In het stuk van de Belgische schrijver heeft de nar Folial een school voor andere narren gesticht met alle gevolgen van dien. Op het tijdstip waarop de bezoeker wordt binnengeleid, zijn de narren met hun examens bezig. Gian Paolo Pippa speelt de rol van Folial. Hij vertelt over het spel; „We hebben L’ecole des Bouffons alleen als basis genomen. We hebben de rollen en de karakters van die rollen gehandhaaft, maar verder zijn we sterk gaan improviseren. Het orginele stuk bevat veel taal, maar omdat wij mime en ballet en ook toneel als achter grond hebben, zijn we gaan experimenteren met niet-verba- le middelen. Er is in ons spel veel gelegenheid tot beweging, materiaal en (muzikale) klank. De Ghelderode schreef het stuk voor traditioneel toneel, wij wijken daar ook van af door in een ruimte met aan drie zijden publiek te werken. Een aantal critici hebben „Buoffons”, zoals het Katheater het stuk kortweg heeft ge noemd, als improvisatiespel ge kenmerkt. Pippa is het daar niet mee eens. „Wij spelen be paalde momenten, verschillende situaties in een vaste, dramati sche structuur. Daarbinnen is een improvisatie mogelijk, maar er blijft één vorm”. ..Bouffons” komt na een tien tal try- outs in den lande in definitieve vorm naar Haarlem. Tijdens die try- outs heeft het publiek vrij verschillend gerea geerd, wat niet geheel onbegrij pelijk lijkt als Pippa vertelt wat de bedoeling is van het stuk. „Er valt voor het publiek niets te begrijpen, het is een kwestie van aanvoelen. Belang rijk is dat publiek het stuk zeer geconcentreerd volgt”. Niet altijd lukt het om het spel aan te voelen, maar Pippa vindt dat ook niet erg. Tijdens de voorstelling zijn een paar momenten genoeg. Het is nu eenmaal moeilijk om in het theater iets aan te voelen. Het theater heeft zijn naam ontleend aan Ka, een schaduw- of dubbelfiguur uit de Egypti sche mythologie. Ka zijn ook de onbekende mogelijkheden die iemand kan bezitten. Naast Pippa bestaat het Katheater uit de twee acteurs Fransje Kaag en Cor Poelman. Er is geen aparte regisseur, iedere beslis sing wordt collectief genomen C.S. Het stuk telt vele rollen en ze worden verolkt door spelers van de drie verenigingen; o.a. Piet Domhoff, Wim Rijke en Pieter de Wijn van de Haar- lemsche Tooneel Club; Mariëtte Nieuwenhuizen, Tineke de Groot, Jeanne Kruyver van AI- berding Thijm; Theun de Waard, Eki Oostwald, Jaap Houtkamp, Hans Kluit. Irene Roussian van J. J. Cremer. Ook enige gastspelers doen mee. To Venema luistert met een groep je van haar balletstudio een herdersfeest in het stuk op met een vrolijke dans. I HEEMSTEEDS Kamerorkest I begint dit seizoen zijn activitei- I ten met een kort concert op I-Zondagmorgen in het Jeugdhuis, Heerenweg 111 in Heemstede. I Aanvang 11 uur. Het program- I ma bevat werken van Joh. Seb. Bach, te weten het vierde I Brandenburgse concert en het t clavecimbelconcert in A dur I B1VV 1055 met als soliste Mari- on van Harreveldt- De fluitist I Frans Vester geeft een toelich- 1 ting en beantwoordt eventuele vragen uit het publiek. „Zeg het met vrouwen” is op zaterdag 6 en 13 oktober in theater Haarloheim, Smede- straat 23, te zien. OM ZOWEL meer aandacht voor de eigen club als voor het smalfilmen te krijgen, organi seert de Haarlemse Smalfilm Liga op 5 oktober, aanvang 20.20 uur een propaganda- avond in de clubzaal van het Jeugdhuis, Donkerelaan in Bloemendaal. Aan de leden wordt gevraagd een stand in te richten waarin een onderdeel van de hobby nader wordt uitgelegd. Na de pauze worden films vertoond die rechtstreeks zullen aanslui ten op verschillende demon straties die tijdens het eerste deel van de avond plaatsheb ben. Belangstellenden kunnen zich opgeven onder telefoonnum mer 023- 24 35 00. WIE HET ER voor over heeft om een (mooie rit naar het fraaie stadje De Rijp te maken, kan daar in galerie „Santje van Hunnik” kleurenetsen van de Haarlemse kunstenaar Joost Verkrui sen zien. De galerie, gevestigd in de Rechtestraat 18-20 gaat vrijdagavond om 20.30 uur met de expositie van start. Naast het werk van Verkruisen is er keramiek te zien van de debuterende Petra van Heesbeen en van Joop Beek- wilder. De expositie, die duurt tot en met 18 november, is van dinsdag tot en met zondag dagelijks geopend tussen 11 en 17 uur. Dichterbij huis, in galerie ’t Hart, Wilhelminakade 74 in IJmuiden expo seert Maria Beerenpoot van 5 oktober tot en met 7 november. IN DE TONEELSCHUUR komt vrijdag - en zaterdaga vond een nieuwe Amsterdamse toneelgroep. Het Katheater geeft dan twee keer een uitvoe ring van het spel Bouffons. Voor het stuk is ,,L’ ecole des bouffons” van de Brusselse I „Zeg het met vrouwen” is f een idee van Natascha Emanu- I els. Het programma is vorig I jaar oktober van start gegaan I en behandelt een aantal onder- t werpen dat in veel gevallen de [emancipatie (of de verwerving I daarvan) ten onderwerp heeft. I De teksten grotendeels van I Marjolijn Heijermans en Marij- I ke Morley, zijn nogal flauw en [raken nauwelijks de kern van I wat er in feite bedoeld wordt, f Een duidelijke boodschap moet het publiek ook zeker niet ver- l wachten. I Natascha Emanuels: „Er 1 worden al genoeg programma’s In de Renaissance-zaal van het Frans Halsmuseum zal op zondag 7 oktober om 14.30 uur door het Edinburgh Quar tet uit Schotland een concert gegeven worden, dat tegen de gebruikelijke toegansprijs voor museumbezoekers toegankelijk is. In Nederland heeft het en semble nog weinig bekendheid gekregen, maar elders in het buitenland heeft het kwartet, dat gevormd wordt door de vi olisten Miles Bastev en Austin Patterson, de altviolist Michael Beeston en de violoncellist Da vid Edwards naam gemaakt. Het ensemble heeft verschil lende tournees ondernomen, DE HAARLEMSE BIOSCOPEN bieden deze week het gebruikelijke vertier. D« Witte Bioscoop draait weer in de To neelschuur en ook in Zero, voorheen Electric Centre, aan de Bakenessergracht draait elke zaterdagavond een bijzonder» film. CINEMA PALACE gaat door met „De tien geboden” van Cecil B. dé Mille. In de nachtvoorstellingen gaat het filmver- slag van het popconcert voor Bangla- desj. Voor de kinderen een Indianen film. Frans Hals toont „De kettinggangers- bende”, een spannende misdaad-film. Vrijdag- en zaterdagnacht het avontuur lijke verhaal van „De meedogenloze rui ters.” LIDO GRIEZELT verder met „Lusten van een vampier. IN LUXOR KUNNEN we weer „Fritz the cat” zien, de recente tekenfilm die een ironisch beeld geeft van het rokende parende en spuitende jonge volkje in New York en de oostkust en hun strijd tegen de politie. De stripavonturen Van de enigszins schlemiele kater Fritz zijn op niet al te doordachte manier tot een geheel gevoegd, zodat de film slechts per deel bijzonder komisch werkt. ROXY PROLONGEERT de „Irma la Douce” met Shirley Maclaine en Jack Lemmon, als het Parijse hoertje en haar klant die haar uit het leven wil halen en zich daartoe uit de naad moet wer ken. In de nachtvoorstellingen de sex- film, die het onjuiste imago van Zweden en van stewardessen weer danig in stand houdt. STUDIO TOONT iets lichthartigs „Engeltje”, een Duitse film van Michael Verhoeven over een jong echtpaar dat na een reeks sex-experimenten en part nerruil alles toch maar weer bij het oude houdt. Voor de kinderen een Sjors en Sjimmie avontuur en zondagochtend nog steeds King Kong. IN 1968 TWEE jaar zijn succesvol debuut met Een ochtend van zes weken, maakte Nicolai van der Heyde „To grab the ring”, een psychologisch gangster drama dat er zeer internationaal uitziet met buitenlandse acteurs, het gebruik van Engels als voertaal en een snelle afwisseling in de handeling. De actie verplaatst zich van Amsterdam naar Berlijn en vandaar naar Parijs en Lon den en vervolgens naar Hilversum waar Liesbeth List- nog voor opvangcentrum van de ronddolende gangster Lowell gespeeld door Ben Carruthers mag dienen. Een chaotische film; ondanks gebrek aan werkelijke inhoud boeiend om naar te kijken, ook al door het mooie camerawerk van Gerard van den Berg en het professionele spel van de acteurs als de Amerikaan Al Mancini en de Franse actrice Franqoise Brion. Vrij dag orrï 22.30 uur in Witte Bioscoop Sme- dëstraat 23. ZERO TOONT ZATERDAGAVOND vanaf 11 uur twee Japanse films. De eerste heet „A page of madness” (Een bladzijde van krankzinnigheid) en is van de hand van de Japanse filmpionier Tenosuke Kinugasa, die deze lowbudget- film in 1926 maakte en pas twee jaar geleden terug vond in een oude schuur bij hem thuis. Men had altijd aangeno men dat de film verloren was gegaan. Het verhaal gaat over een man die portier is in een krankzinnigengesticht waar zijn vrouw is opgesloten. Hij droomt van hun vroegere geluk en pro beert haar te bevrijden. Als dat tenslotte mogelijk wordt, weigert ze. Ze is hope loos ziek. De hele ilm is doorspekt met tralies die' patiënten en dokters schei den. Vooral de hallucinatie scènes laten de toeschouwer via de ogen van patiën ten kijken. De film is gemaakt naar een roman van Nobelprijswinnaar Yasunarl Kawabata. De film wordt gevolgd door een moderne Japanse film: „Keizer To maten Ketchup”, een stukje kritiek op de samenleving in de vorm van een kinderrevolutie. met een boodschap gemaakt. Wel zit er een soort gedachten gang achter en daarmee hopen we bij te dragen aan de menta liteitsverandering. Ik denk dat het publiek sneller naar een cabaretvoorstelling gaan dan naar een lezing van Dolle Mi na. Maar je kan het ook gewoon als een avondje lekker uit be schouwen, met vier dolle mei den op het toneel.” Toch heeft Natascha zich de kritiek aan getrokken. Het pro gramma werd voor dit seizoen enigszins ingekort en enkele teksten werden bij geschaafd. Marijke Philips heeft nu de groep verlaten en maakt plaats voor Mies de Heer, die ervaring opdeed in onder meer Salvation en de Nederlandse musical „En nu naar bed”. Het kwartet wordt aangevuld met Wendela de Vos en Rosita Bloom. kijken. Iedereen kan bij de schouwburg de plaatsen bespre ken. „Wintersprookje” van Willi am Shakespeare is een stuk van een oude toneelschrijver die al zoveel doden heeft laten vallen in zijn stukken, dat hij tenslotte een sprookje schrijft waarin een dode weer tot leven komt. Dat zegt Peter Lohr. Hij karakteriseert Winter sprookje als een Othello in zak formaat waarbinnen iedere spe ler zijn opdracht vervult. De onderlinge samenwerking tus sen de amateuracteurs verloopt bijzonder fijn volgens Lohr. „Een dergelijk samenwerkings verband is alleen maar toe te juichen”. Als belangrijkste uit gangspunt heeft hij als regis seur gesteld dat de spelers met Maar een eenvoudige zaak is het niet. De verenigingen voe ren een eigen beleid, hebben een heel persoonlijk contact met de donateurs en een sa menwerking levert technische en bestuurlijke problemen op. Een poging om „Onder het Melkwoud’’ van Thomas te spe len mislukte. Dat is niet het geval met Shakespeare, een blijspel van de oude bard dat even vol ver rassingen, tragische en komi sche kanten zit als zijn meer bekende stukken „Midzomer- nachtdroom” en „Koopman van Venetië”, schouwburg directeur Peter Lohr regisseert het. De voorbereiding heeft meer tijd gekost als werd aangenomen; niet alle rollen konden door de verenigingen zelf worden bezet zodat enige gasten moesten worden gevraagd en verder had men met ziekten te kampen waardoor rollen gewisseld moesten worden. De opvoe- ringsdata werden een half jaar verschoven. Maar op 7, 8 en 9 oktober is het zover. De avon den zijn voor de donateurs van de drie clubs: Haarlemsche Tooneel Club, Alberdingk Thijm en J. J. Cremer. Maar ook niet-leden kunnen komen Peter Lohr (links) geeft aanwijzingen aan v.l.n.r. Bob van Oploo, Piet Dom hoff en Pieter de Wijn tijdens een kostuumrepe- titie. DRIE HAARLEMSE ama- teurtoneelverenigingen hebben elkaar gevonden voor weer een grote produktie. Vijf jaar gele den gebeurde zoiets voor het eerst met „Peer Gynt” van Ib sen ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de stadsschouwburg. Toen bleek dat samenwerking zekere voor delen bood als een sterke bezet ting en werd alom gesuggereerd zoiets te herhalen. Het kamerorkest gaat een in- teressant seizoen tegemoet. Na i het succesvolle concert dat vo- rig jaar in Stadskanaal is gege- ven, is nu een uitnodiging uit I Ter Apel gekomen. Daar zal op 17 november worden geconcer- teerd, gevolgd door het traditi- onele kerstconcert op 22 de- cember in de kerk aan het Wilhelminaplein. De altiste Elly Jens en hoboïste Corrie Kerk- hoff hebben hun medewerking toegezegd. ZEVEN slle zijn het Koninklijke Zangersverbond, zingen zater dagavond vanaf 19-30 uur in de het verhaal over-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15