Leuk optreden van Hobo String Band Spel van Procol Harum in teken van versobering hekserij Vampiers en in veel thrillers trek in Cosa-expositie Nationaal film theater in historisch pand ra ure Letterkundigen tegen opheffing blad Delta „Akademische i prestatie” m Wij staan paf van't sukses van onze 5% revaluatie-korting, met daar-boven-op nog ‘s 5% meeneem-korting. Kom dus gezwind bij ons langs, om paf te staan van de prijsjes. TOONKUNST MEUBEL huisvrouwen in vorige eeuwen Het welzijn van i dS i donderdag PATRICIA HIHCSMITH OVER MOORD EN ZELFMOORD Aankoop Rob Houwer ISE Rendell Karei de Bondt overleden Al 'JJ2 MM Herdenking Neruda in Rotterdam Psycho Hm t 17 4 OKTOBER 1973 ET IR, UUR ;dag -- Gewonnen in het Bio-tex Vlekkenfestival. Stuur ook 'n gekke vlek naar postbus 8272, Amsterdam. Spelregels op Bio-tex verpakkingen. Li I p BIJ BRUNA ZIJN OPNIEUW vier paperbacks verschenen in de serie „Fantasy and Horror”. De huiveringwekkende en soms zeer bizarre verhalen (bundels) zijn ditmaal getiteld „Het Methusalem- enzym” van Mustard Stewart, „Een beetje bloed van jou” van Theodore Sturgeon, „Iets kleins, iets hongerigs” van Eddy Bertin en „Vampier, vampier bijt nog een keer”, 23 vampierverhalen door een keur van schrijvers. Ook bij de uitgeverij „De Arbeiderspers” verscheen een reeks verhalen over vampiers, getiteld „Het bloed kruipt waar het niet gaan kan”. Deze verhalen over de rusteloze „ondoden” zijn geschreven door auteurs als Bram Stoker en H. P. Lovecraft. De Arbeiderspers ziet het kennelijk wel zitten met vam piers en met Bram Stoker, want ook bij deze uitgeverij verscheen het boek „Dracula” van Stoker, in de vertaling van Else Hoog. AMSTERDAM Procol Ha- rums muzikale aanpak lijkt in ver gelijk met het concert dat de groep vorig jaar in Amsterdam gaf, nu steeds meer sober te worden. Wat de groep gisteravond in het Con certgebouw liet horen, was zeer strak uitgevoerde muziek zonder de vele fratsen en versieringen die vaak zo typerend zijn geweest. Met name geldt dat voor de bijdrage van zanger en pianist Gary Brooker die zijn greep op de aanpak nog verder heeft uitgebouwd en daardoor ver sterkt ziet. De vele hits die Procol Harum in de loop van het relatief lange bestaan heeft gemaakt, zijn nog niet vergeten, maar gisteravond werd behoorlijk wat aandacht be steed aan het minder bekende werk. ia: f. Mil mi 4 XS fIII 4: H 1 BOEKERIJ DE ADVERTENTIE AGENDO FONTEIN’ - DE BILT MEULENHOFF - AMSTERDAM een ADVERTENTIE Frits doet weer blits meter leuren sterk op elkaar lijken, zijn nu door de versobering haast één lange monotonie geworden. Procol Harum is meer dan ooit aan een nieuw geluid toe. werd AMSTERDAM Het uit de 17e eeuw daterende gebouw Odeon aan het Singel in Amsterdam wordt Nationaal filmthe ater. Het reeds jaren leegstaande pand is voor dit doel gekocht door de filmpro ducent Rob Houwer. Dit meldt het En gelstalige maandblad Holland Herald in het nummer van oktober. Betty Canary: „Echt een vrouw”. Roman over het wezen van de vrouw in triplo: vrouw, echtgenote en moe der. „Makkelijk praten” is een bundel voo: alle mensen die met „ziek zijn - beter worden” te maken heoben. Bij dragen daarvoor zijn gegeven door o.a. Lt. Kol. A. M. Bosschardt, dr. J. J. Buskes, Ds. Jan Wit, Dra. N. H. Schokking, Huub Oosterhuis en vele anderen. 'isdom kleur. stuur een vaandeltje als dit mee op zijn nieuwe fiets. resenteert UITGEVERIJ BAARN Olaf J. de Landell: „De Kantélen kantelen”, een herdruk van de beken de en bekroonde novelle van de schrijver, aangevuld met enkele an dere korte verhalen. In Paperback is de tweede druk verschenen van de roman van Victo ria Holt: „Vrouwe van Mellyn”. Spannende roman over het leven op het huis Mount Mellyn waar de geest van de dode gevluchte moeder nog spookachtig rondwaart. ven boekje, dat nog door Godfried Bomans vertaald is. een eerst verschijnt deze bundel nu ook in een populaire serie. WERELDBIBLIOTHEEK - AMSTER DAM Het voorprogramma werd gevuld door een leuk optreden van de Hobo String Band uit Aalsmeer, die nu hopelijk bij een groter publiek in de aandacht komt. De groep bestaat uit vijf man, die in hoofdzaak mondharmonika, basgitaar, wasbord, viool/mandolien en gitaar be spelen op een reeds zeer professionele manier. Ieder instrument wordt elek trisch versterkt wat de soort folkmuziek die de band speelt, een vol maar niet hard geluid geeft. De presentatie en de act maakten gisteravond een ontspannen indruk, ondanks het feit dat de groep met de nodige zenuwen aan haar taak was begonnen. De Hobo String Band AMSTERDAM. (ANP) Het bestuur van de Vereniging van Letterkundigen is ontsteld over de voorgenomen opheffing van het tijdschrift Delta aan het eind van de lopende jaargang. In een brief dringt het bestuur er bij de minister van CRM op aan alsnog dié stappen te ondernemen die het voortbestaan van Delta kunnen verzekeren. Het verdwij nen van dit tijdschrift zou een leegte veroorzaken, die in geen jaren te vullen is. „Gezien het karakter en de kwaliteit van Delta klinkt het ons bijna ongeloof waardig in de oren dat de oorzaak van de komende opheffing van Delta gelegen zou zijn in uw weigering om directie en redactie van Delta de financiële midde len te geven, noodzakelijk voor een verantwoord beleid”, aldus het bestuur. Vanuit zuiver litterair standpunt ge zien betreurt het bestuur van de VVL het verlies van het enige podium waar de Nederlandse litteratuur 16 jaar lang in zorgvuldige vertalingen aan de Engels talige wereld gepresenteerd is. Voortaan zal de Nederlandse litteratuur deze unie ke uitvalspoort naar de Angelsaksische wereld moeten missen, aldus de brief. boekênboêkenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboeken! boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboeken WIJ ONTVUIGEB boekenboeken boekenboeken boekenboeKenl boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboeken! feoekenboekenboekenboekenl I VAN DE ENGELSE SCHRIJF STER Patricia Highsmith, voor velen onder de liefhebbers van crime-ro- mans en thrillers wellicht nog een onbekende, verscheen onlangs „Erger dan moord”, het verhaal van de ad vocaat Walter Stackhouse die wordt verdacht van moord op zijn vrouw. Stakchouse zelf weet zeker dat zijn ega zelfmoord heeft gepleegd en aan vankelijk wordt dat ook door ieder een als vanzelfsprekend aangenomen. Totdat Stackhouse zich vreemd gaat gedragen en verward raakt in de bijzonderheden van een echte moord van een man op zijn vrouw waarvoor hij een morbide belangstel ling gaat koesteren. De schrijfster laat op zeer subtiele en beklemmende wijze de advocaat langzaam maar zeker ten onder gaan, eerst geestelijk, aan het gewelddadige einde van het boek ook lichamelijk. Een bijzonder aanbevelenswaardige psychologische thriller voor een ieder die van dit genre houdt. Op de verta ling, door uitgeverij De Arbeider spers, valt weinig of niets aan te mekren. durft het voorts aan om ook nummers te brengen die commercieel geflopt zijn, maar waar de groep vanwege de waarde van het werk ten volle achter kan staan. Er wordt driftig naar een hit gezocht, maar wellicht zou de groep het ook eens kunnen zoeken in de uitbouw van een bepaald thema. Ik denk dan aan de Eagles met hun Desperado, waaruit toch ook hits naar voren zijn gekomen. Hoe wel het ongetwijfeld een grote gok zal zijn, lijk de Nederlandse folklore genoeg stof te bieden voor een dergelijke the- maplaat. CEES STRAUS. ROTTERDAM (ANP) De Rotter damse Kunststichting zal vrijdag 5 okto ber in het gebouw „De Lantaren” een herdenking houden van de op 23 Sep tember in Santiago de Chili overleden schrijver Pablo Neruda. Tijdens de plechtigheid zullen de vertalers in het Nederlands van Neruda’s poëzie, Cees Buddingh en Riekus Was- kowsky, uit zijn werken voorlezen. De Kunststichting heeft tevens de beschik king over een geluidsband met opnamen van Neruda en diens vertaler Dolf Ver spoor Brooker heeft in het kader van deze vereenvoudiging zijn image van „Salty dog” trouwens afgelegd. Uiterlijk: snor en kapiteinspakje zijn verdwenen, muzi kaal: het meeuwengekrijs dat bij het nummer behoort, is nu op het podium eveneens verdwenen. Dit streven naar eenvoud zou overigens wel tot gevolg moeten hebben, dat de sound van Procol wat meer inventiviteit en nieuwe ideeën liet horen. De nummers, die toch al De basis van de Engelse formatie wordt nog steeds gezocht in de driehoek pianist-organist-drummer, naast Brooker met respectievelijk Chris Copping en Barry John Wilson. Er is qua inbreng weinig verschil tussen deze drie, al kan van het piano- en orgelspel misschien gezegd worden dat de bespelers meer naar ruimtelijke effecten streven dan de drummer. Wilson laat voor een rock band vrij ingewikkelde structuren horen die erg complex klinken zonder met het in veel gevallen bijbehorende effectbe jag. Bij dit alles spelen de gitaristen een onder geschikte rol. Leadgitarist Mick Grabham en bassist Alan Cartwright krijgen nauwelijks kansen voor een so- lootje maar binnen de hele opbouw heeft laatstgenoemde van de twee nog de meeste invloed. Vocaal is de groep geheel op Brooker gericht, die ook op dit gebied naar eenvoud streeft. BRUSSEL (ANP) In Gent is op 86- jarige leeftijd de Belgische kunstschilder Karei de Bondt overleden. De Bondt heeft, ook in ons land, bekendheidge kregen vooral door zijn Lei-landschap- pen en portretten. De Bondt hield in de loop der jaren tentoonstellingen in verscheidene Belgi sche steden en hij exposeerde voorts in Amsterdam en Genève. Herdruk van de bekende roman: „Tussen de Wielen” van Jack London. Roman van Hov ard Fast over de historie en de Amerikaanse samenle ving tegen het einde van de vrij heidsoorlog met als titel: „De Huursol daat”. Walker Hamilton: „De Bees- tenrapers”. Het beetje wrange, maar goed geschreven verhaal, van een zwakzinnige man, die jongen is geble ven, wegloopt uit een inrichting, toe valligerwijze in contact komt met de kleine oude en wonderlijke mr. Sum mers, „de beestenraper”. Een bundeltje griezelverhalen, opge schreven door niet minder dan: Aga tha Christie, Paul Gallico en Sinclair Lewis onder de titel: „Het verschrik kelijke antwoord”. L. J. VEEN’S UITGEVERSMAAT SCHAPPIJ OOK DE UITGEVERIJ Elsevier in Amsterdam heeft onlangs weer een psycho-thriller op de markt gebracht, n wel „Bloemen voor een dode heks”, van de Engelse schrijver Mi chael butterworth in de voortreffe lijke vertaling van Alfred Pleiter." Het verhaal speelt zich af op het Engelse platteland en gaat om ver meende duivelse praktijken rondom het graf van een meisje dat vierhon derd jaar geleden als heks is ver brand. Als Polly Lestrange, een van de laatste nazaten van de heks, uit Canada in Engeland aankomt, wil ze haar oudtante in Denwich bezoeken. DEN HAAG (ANP) Op 22 oktober opent staatssecretaris Hazekamp van Economische Zaken in het Prinsenhof in Delft de tentoonstelling „Akademische Presentatie” van de 25 jaar bestaande „Stichting centraal orgaan vo r het scheppend ambacht”. De expositie is ge wijd aan het eindexamenwerk van stu denten van akademies voor beeldende kunst in ons land. De stichting Cosa ontplooit activiteiten ter bevordering van de creatieve am bachten entoegepaste kunst, de perma nente expositie „Ambachtelijke vormge ving” in Delft werd in de afgelopen jaren door meer dan een miljoen perso nen bezocht. Daarnaast werden in Delft of elders in ons land 37 exposities geor ganiseerd en werd in Europa aan 106 en in andere werelddelen aan 12 exposities deelgenomen. Cosa heeft overwogen, dat aan de functie, die de kunstacademies hebben voor de welzijns-samenleving van nu en morgen, betekenis moet worden toege kend. De afgestudeerden wordt met de jubileumexpositie een gelegenheid gebo den hun werk in een bredere kring te presenteren. De reeks boeken over het rijden en africhten van rijpaarden is weer met een aangevuld. Gregor von Romasz- kan schreef een bijzonder instructief boek over dit onderwerp: „Het aan rijden van paarden”. Goed verzorgd en vertaald door J. H. C. Valckenier Kips. lang niet meer te krijgen, twee kleine bibliofiele uitgaven 1938 en 1947 zijn nog in het bezit van gelukkige enkeling. Voor het Ook bij Prisma is uitgegeven „Do delijke erfenis” van de voortreffelijke Ruth Rendell. Het gaat hier om een moordzaak, en wel de eerste die in specteur Wexford, kenners van Ruth Rendell weten wie ik bedoel, alleen moet oplossen. Het gaat om een man die ten onrechte wegens moord is opgehangen. Een uitstekend uitge werkte plot en een paperback die velen met rode oortjes zullen uitle zen. Van Bruna verschenen verder in de Zwarte Beertjes reeks: „Moorden op z’n Italiaans” van Ted Viking. „In touw voor Tuppence” van Lawrence Block, „Als zware jongen” en „De wurger” van San Antonio, en „Car ter” van Ted Lewis. Bij Prisma kwam verder nog uit „Triomf van het kwaad” van Paul Kavanagh. JAAP FABER De Meulenhoffreeks heeft er aanwinst bij in „De Nachtgedaanten” van Arthur van Schendel. Een van zijn fijnste werken, maar al jaren De van Ze wordt echter niet in de kamer van de ziekelijke dame toegelaten. Als ze zelfstandig een onderzoek gaat instellen naar de griezelige gebeurte nissen op het kerkhof, komt ze tot verbazingwekkende en niet in het minst spookachtige maar wel gevaar lijke ontdekkingen. Het is een boek vol angstaanjagende voorvallen, zeer spannend geschreven en met een erg goed uitgekiende plot. In de serie Crime de la Crime van de Arbeiderspers verscheen voorts behalve „Erger dan moord”, „De Oom” van Sheridan le Fanu, in de vertaling van C. Buddingh. Het ver haal speelt rich af in het Engeland ten tijde van Charles Dickens. Het is eer „dik” boek en dus geschikt voor mensen die van lang en geconcen treerd lezen houden. De plot draait om een vreemde oom van een jong meisje dat met haar vader in een groot Engels landhuis woont, waar zich vreemde en soms ook griezlige gebeurtenissen afspelen. „De Oom” zal voor sommige lezers wat langdra dig aandoen, maar wie zich door het nogal breedsprakige begin wil heen- worstelen, kan het boek zeer goede ontspanning opleveren. In de serie „Crime de la Crime” verscheen ver der nog „De bruid was in het zwart” van Cornell Woolrich, en „De Eigen Killer”, van Trevanian. BIJ ELSEVIER kwam verder on langs uit „De onderhuurder” van John Gill, alweer een psychologische thriller vertaald door Alfred Pleiter. Dit boek gaat over de angstaanjagen de belevenissen van een „ecouteur”, de pendant van een voyeur, een man die wordt geobsedeerd door de gelui den die een vrijend paar maakt. Een zeer spannend geschreven verhaal. In de serie „Crime Classics” van Bruna kwam enige tijd geleden op nieuw „Het grote slapen” van Ray mond Chandler uit in de vertaling van J. van Woensel. Dit boek, in 1939 uitgegeven onder de titel „The big sleep” en in Nederland eerder ver schenen onder de titel „Welterusten mr. Marlowe,” is het romandebuut van de onvolprezen Chandler. Het boek is, als alle Chandlers trouwens, bijzonder spannend geschreven en overschrijdt toch nooit de grens van het waarschijnlijke. Een uitstekend idee van Bruna om deze thriller op- neuw uit te brengen. De kwaliteit van de vertaling door mevrouw Van Woensel is uitstekend. Ook bij Bruna, maar dan in de gewone „Zwarte Beertjes” paper backs, zijn onlangs vier vertalingen uitgebracht van Perry Masons. Het is nauwelijks nodig deze romans, die zo bekend en populair zijn bij de Neder landse lezers, nog aan te prijzen. De nieuw verschenen verhalen zijn „De verdoofde verdachte”, „De zinkende eend”, „Het dodelijke speelgoed” en „De modellen met de lange benen”. De zeer goede vertalingen zijn van Jan Blokker en Els Boer. Bij uitgeverij Prisma verschenen twee romans van Michael Collins „Bijster spoor” en „Spelen om te leven”. Het zijn beide goed leesbare en spannende detectives, die gaan over het moeilijke leven van de een armige privé-speurder Dan Fortune, die moeizaam en met veel geestelijk en lichamelijk lijden moeilijke mis daden tot een oplossing brengt. Voor de liefhebbers: het zijn verhalen met een niet geringe hoeveelheid geweld. Odeon, dat in 1661 als brouwerij werd gebouwd, zal worden gerestaureerd in de staat waarin het zich in 1838 bevond. In dat jaar werd het als concertgebouw in gebruik genomen. Odeon werd bioscoop, nadat in Parijs de cinematografie was uitgevonden. Het laatst werd het theater gebruikt als veilinggebouw en deed dienst als noodziekenhuis tijdens de Duitse bezetting. Rob Houwer (Turks Fruit) heeft een stichting in het leven geroepen en is van plan de driehonderd zetels in de grote zaal voor f 10.000 per stuk te verkopen. Elke zetel krijgt een zilveren plaatje met daarop de naam van de koper. Volgens Holland Herald heeft Houwer ambitieuze plannen om het vier zalen omvattende Odeoncomplex te gebruiken als Nationaal filmtheater, dat een inter nationaal trefpunt in de filmwereld moet worden. Er zullen gelijktijdig vier verschillende filmprogramma’s worden gedraaid. De filmproducent kocht het pand voor 650.000 van de Friesch-Groningsche Hypotheekbank. Hij verwacht dat de restauratie tenminste zes miljoen gulden gaat kosten. Houwer hoopt het Nationaal filmthea ter in 1975 te kunnen openen als een soort cultureel geschenk aan Amsterdam ter gelegenheid van het 700-jarig be staan van de stad. H. J. W. BECHT’S UITGEVER SMAATSCHAPPIJ B.V. - AMSTER DAM John Warwick: „De Beslissing”, ro man een gelukkig huwelijk een ernstig ongeluk van de vrouw de noodlottige consequenties de be slissing die hieruit voor de man voortvloeit. Vertaald door Hermien Manger. UITGEVERIJ SEMPER N.V. -APELDOORN Overzicht van de groep Procol Harum tijdens haar optreden in het Concertge bouw met onder meer drummer Barry John Wilson, de gitaristen Mick Grab ham en Alan Cartwright en organist Chris Copping. P. G. BINS HEEFT in een bijzon der aantrekkelijk boekje het resultaat van zijn speurzin naar het dagelijkse leven van de (huis)vrouw in drie eeuwen uit de doeken gedaan Als titel koos hij „Op het welweezen van de juffers”, het opschrift van een kristallen wijnglas, dat in 1728 door een zekere wr. Martinus Pompe aan het Waterschap De Overwaard te Kinderdijk werd geschonken, bij diens benoeming tot heemraad. Er op af geheeld is het galante tafereeltje van een paar heren die het salon van enige dames binnenkomen en hen groeten met: „Op het welweezen van de juffers”. Aan de hand van schilderijen, kunst- sier- en gebruiksvoorwerpen, die de schrijver is gaan bekijken in musea en in het Rijksbureau voor Kunsthistorische Dokumentatie, dook hij in de geschiedenis en de achter gronden van het leven van de vrouw. Als uitgangspunt heeft de schrijver gekozen een schilderij van Cornells Cornelisz. van Haarlem, „Adam en Eva”, het begin van alles. Via het schilderij „De Goudbrocaatwinkel” van M. Naiveu is „Jong en Mooi zijn” en „Voor de spiegel” maar een stapje naar „De man”, die dan weer wordt uitgebeeld op het schilderij van Da vid Josef Bles: „De troostbare wedu we”! „De romantiek van de Trouw dag” is het volgende hoofdstuk ei. zo wandelt de schrijver verder door het leven van de vrouw, van hoofdstuk tot hoofdstuk via „Moeder en Kind”, „Werkende Vrouwen”, „Vrouwen op leeftijd”, „Man en Vrouw op Grafste nen”, tot en met „De Hofjes”, „De Juffers in de Bouwkunst” toe, en dit laatste slaat dan op het vernoemen van vrouwen in straten en torens, de zogeheten Jufferstorens”.Voor de genieters van historie en schilderijen var huiselijke tafereeltjes en het de tail, een kostelijk boekje, uitgegeven door Nijgh en Van Ditmar in Rotter dam. ut IITiOn.Ml

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17