Man was twintig jaar onbevoegd arts Onze defensie in 1974 President kiest zijde van ministerie van justitie len PROFIEL VAN HANS EN BAS Israel wil Oostenrijk onder druk zetten '«"■cUeeo -weddik- „Kampeerboer” krijgt vijf mille boete Politieke processen in Chili veroorzaken ongerustheid Goedgekeurd door de NVSH Vraag er om bij uw winkelier H 9^ 3 DONDERDAG 4 OKTOBER 1973 Voor nadere informatie: NVSH, Prinses Beatrixlaan 11, Den Haag, Tel. (070) 832900. COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN Tribunalen Nederland „Niet terechtstellen” W 1 Toespraken Conservatieven Onbe vooroordeel d Instemming NIXON STEUNT AGNEW NIET ADVERTENTIE ADVERTENTIE CONCBP CONDOOMS Twee jaar later nam een werknemer van het ziekenhuis een lijst door van het door de regering gecontro leerde gilde van doktoren en be merkte dat de naam van Biscioni daar niet bijstond. Na een vluchti ge controle werd het duidelijk dat hij zijn studie aan de universiteit nooit voltooid had. com- e Ka- mkal- an de verleg moten damse 1 ont- i zijn. i me te bo nd di- ïstigde •avond lere in ch tot door- ling in arina- De 47-jarige Mario Biscioni. uit Pe- scia, werd schuldig bevonden aan het onbevoegd uitoefenen van de Zolks- r gis- g van deren. ant ra gen twee voor- wij- Ko- ïrschil ebben shuis- i Dam huur- zei de ouden 1 ver- over- eer te giste- ■etaris i best lisdie- en de missie i Jus- srzoek dat jdron- m. De >orden m on- Jvense chaar van et het is, het 5009 lecem- universiteit onder haar directe controle geplaatst door de benoeming van door de militairen aangewezen rectoren die een „grondige herstructurering van het Chileens hoger onderwijs” moeten uit voeren. Volgens de junta waren de uni- versiteiten „brandpunten van marxisti sche indoctrinatie en propaganda gewor den.” 1 DAG DAG SANTIAGO (Reuter en AFP). Luis Corvalan, de secretaris-generaal van de verboden Chileense communistische par tij, staat voor een militair tribunaal terecht wegens „verraad, ondermijning, illegaal wapenbezit en verduistering van gelden van staatsbedrijven”. Dit heeft de regering in Santiago bekendgemaakt. Volgens het militair strafrecht kan hij terechtgesteld worden als hij schuldig wordt bevonden. geneeskunst en het accepteren van de functie van geneesheer’directeur van een staatsziekenhuis zonder daarvoor de benodigde diploma's te bezitten. UTRECHT. De Utrechtse kanton rechter mr. C- W. Bakker heeft gisteren een Vinkeveense ex-boer veroordeeld tot betaling van een boete van 5.250 omdat hij in 1972 en '73 zonder de vereiste vergunningen en ontheffingen op zijn land recreanten had laten kamperen. Volgens de officier van Justitie die een boete van 30 mille had geëist zouden er op een geven moment 170 tenten op het land van de ex-boer langs de oevers van de Vinkeveense plassen hebben gestaan. De Israëlische regering gaat er kenne lijk van uit dat de pressie van joodse organisaties in de wereld, gecombineerd met de druk van regeringen en de internationale pers, Oostenrijk tot ande re gedachten kan brengen. Óver de mo gelijkheid dat Nederland de plaats van Oostenrijk zal innemen, is tijdens het regeringsberaad niet gesproken, althans, er is nog niet overwogen Nederland met zo’n verzoek te benaderen De 57-jarige Corvalan, die al 16 jaar een leidende positie heeft in de Commu nistische Partij, is enkele dagen geleden gearresteerd. In Engeland heeft Labour- leider Harold Wilson bij de Conservatie ve regering aangedrongen op een inter ventie ten gunste van Corvalan. Uit het stadion „Nacional” in Santiago zijn woensdag 366 linkse Chilenen over gebracht naar twee gevangenissen in afwachting van hun proces voor militai re tribunalen. Een van hen is Oscar Waiss, voormalig hoofdredacteur van het dagblad „La Nacion”. De militaire junta heeft gisteren de De kwestie gaf aanleiding tot een felle discussie in de algemene vergadering van de VN. Malik vergeleek de onder drukking van de tegenstanders van de junta in Chili met de vervolging van anti-nazi’s onder Hitler. Op zijn beurt richtte Bazan felle aanvallen op de Sov- jet-Unie. FLORENCE (AP). Een onbevoegde arts die 20 jaar lang als dokter in een ziekenhuis heeft gewerkt en ook burgemeester van zijn geboor testad was geworden, is dezer da gen tot 26 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Alternatieve oplossingen voor Oos tenrijk zijn volgens zegslieden in Jeru zalem niet aan de orde geweest. Israel zoekt nog steeds naar een zodanige op lossing, dat Oostenrijk het doorgangs- land voor Russische emigranten kan blijven. Het voorstel van Kreisky om de hoge commissaris voor vluchtelingenza ken in te schakelen, wordt onrealistisch en onnodig genoemd. De Israëlische regering zal nu probe ren Oostenrijk via internationale druk tot andere gedachten te brengen. Dit zal vooral moeten uitgaan van de joodse organisaties over de hele wereld. Een belangrijke rol zal de houding van de Amerikaanse regering, en vooral van de Amerikaanse joden, spelen. De vereniging van Amerikaanse joden overweegt een boycotactie te organise ren, die de actieve of passieve steun schijnt te hebben van de Amerikaanse regering. Deze vooral economisch zeer invloedrijke organisatie heeft al eerder via boycotacties grote bedrijven ervan weerhouden aan de Arabische boycot tegen Israel deel te nemen. (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM. Israel zal blijven proberen Oostenrijk van zjjn besluit af te brengen het doorgangskamp Schönau te sluiten. Dit valt op te maken uit het regeringscommuniqué dat is bekendge maakt na de bijzondere kabinetszitting die gistermiddag plaats had. Op deze kabinetszitting heeft premier Golda Meir verslag uitgebracht van haar besprekin gen met de Oostenrijkse kanselier Kreis ky. oorzit- ip, die i over Schaar Sever- recht n van strekte um te kreeg estop”, t zijn dische :t hem De president maakte deze opmerkin gen op een onverwachte persconferentie in het Witte Huis. Hij zei verder dat de feiten van de aanklacht die het ministe rie heeft opgesteld „ernstig” zijn. Nixon sprak zijn vertrouwen uit in minister van Justitie, Elliott Richardson, en, op vallender, in zijn onderminister Henry Peterssen- Er was een suggestie van de heer Ed van Thijn, fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, dat Nederland op vangcentrum zou kunnen worden, maar de Nederlandse regering heeft zich daar over nog niet positief uitgelaten. Het officiële standpunt is, dat eerst dient te worden af gewacht of Oostenrijk zelf een alternatieve oplossing voor het opvangen van Russische emigranten vindt. VN-secretaris-generaal Kurt Wald heim heeft de Chileense regering ver zocht Luis Corvalan niet terecht te stel len. Hij deed da* op verzoek van de Russische VN-ambassadeur Jacob Malik, en de afgevaardigden van Cuba en en kele Oosteuropese landen. Malik zei dat volgens meldingen uit Santiago Corvalan al ter dood veroordeeld was en terecht gesteld zou worden. De Chileense vertegenwoordiger bij de VN, Raul Bazan, heeft zich fel gekeerd tegen het Russische initiatief. Hij zei dat er geen sprake kon zijn van een veroor deling van Corvalan. Het proces was nog niet eens begonnen, zelfs de rechtbank die zijn zaak zou behandelen, was nog niet samengesteld, aldus Bazan. De zinspelingen op Nedetland als eventueel doorgangsland. hebben tot ver warring geleid. Golda Meir heeft kenne- „Het is begonnen met een leugen tegen mijn moeder”, vertelde Bisci oni voor de rechtbank. Als zoon van een dorpsarts en verloskundige SKOEIAN®? vereiste gevechtskracht bepalen, maar de positie waarin het land in een veronder stelde oorlog te zamen met zijn bondge noten kan komen te verkeren. Het NAVO-opperbevel werkt met strategische zowel als politieke rekenfactoren, waar door een veronderstelde aandeelverhou- ding in „de verdediging van de vrije wereld” ontstaat en een daarmee over eenkomende financiële last. Minister Vredeling zit met de erfenis van deze theoretische last en heeft daar al zijn twijfels over uitgesproken, maar hij ontkomt niet aan het lidmaatschap van de NAVO en de daarmee verbonden verplichtingen. Het niet aanschaffen van atoomraketten en de vertraagde vervan ging van jachtvliegtuigen zijn voorlopige beslissingen geweest die niets vertellen over de grote lijnen die dit kabinet in de defensiepolitiek wil volgen. Bovendien bevat het gehele probleem een onzekere factor van groot belang, namelijk de brandende vraag hoe de verhouding tus sen Europa en Amerika zal worden herordend en of Europa dientengevolge zal worden gedwongen een eigen atoom- bommacht op te bouwen. Natuurlijk raakt dit vraagstuk de structuur van het toekomstige Europa diep in het hart. Want nooit is zo actueel en dwingend de vraag aan de orde gekomen of Europa, zoals het economisch verenigd in de EEG optreedt, een werkelijke politiek- militaire wereldmacht moet worden, die in deze laatste zin als rivale van de andere grote machten gaat optreden. Een sterk bewapend, politiek auto noom Europa onder een politieke noe mer gebracht door een federale formule, heeft zeker niet de meerderheid van Europese idealisten voor ogen gestaan, toen zij het „Verenigde Europa” gingen propageren. Velen menen dat een derge lijk Europa een ramp voor de wereld zou worden en zij wijzen dan bij voor keur op het enorme gevaar, dat in dat Europa de oude Duits-Franse geest van het militante nationalisme tot nieuw le ven zal worden gewekt, die zou leiden tot een polarisatie in wereldverband met alle gevolgen van dien. Een herlevend Europees patriottisme, herlevend in die zin dat oude naties hun krijgshaftige en nationalistische harts tochten op het grotere Europese ver band zouden overdragen, zou inderdaad cultureel, moreel en maatschappelijk een forse stap terug betekenen. Minister Vredeling zal zijn collega Van der Stoel ongetwijfeld aan zijn zijde vinden, als hij zal weigeren zijn defensieplannen af te stemmen op gemoderniseerde Bis- marckiaanse of Napoleontische denkbeel den. Maar het zal niet eenvoudig zijn, in Nederland aanvaard te krijgen dat de defensie een factor des vredes zal moe ten zijn, pacificerend werkend op de Europese levensruimte en de hele we reld. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON Het sluimerende conflict tussen president Nixon en vice-president Agnew heeft zich toegespitst met de verklaring van presi dent Nixon, waarin hij duidelijk maakt niet aan de kant van Agnew te staan, maar aan die van het ministerie van Justitie dat een gerechtelijk vooronderzoek leidt naar Agnews financiële handel en wandel. Tegelijker tijd zei Nixon dat Agnews besluit om niet af te treden, ook niet wanneer hij in staat van beschuldiging is gesteld, „gepast” was en gerespecteerd diende te worden. Van politici wordt weleens gefluisterd, dat ze over andermans rug enzo voorts. Maar dat is vast niet het geval bij Hans Wiegel, die op deze foto de rug van Bas de Gaay Fortman benut om zijn handtekening te plaatsen in de paperback, die over hem verscheen in de reeks „Profielen van politici”. De Gaay viel dezelfde eer tebeurt. „Maar”, zei de president, „hij had van Peterssens superieur Richardson de ver zekering gekregen dat Peterssen de zaak-Agnew „onbevooroordeeld behan delde”. Daarmee maakte Nixon duidelijk dat hij zijn vice-president niet langer kon steunen. Agnews advocaten hebben inmiddels toestemming gekregen van de rechter om functionarissen van het ministerie onder ede te verhoren over de lekken naar nieuwsmedia. Het was Agnew die verleden week in een toespraak voor een Republikeinse vrouwenorganisatie in Los Angeles aankondigde dat, wanneer hij kon bewijzen dat er iemand in het ministerie inderdaad berichten had laten uitlekken naar de pers, hij de president zou vragen deze personen zonder meer en onverwijld te ontslaan. lag het in de lijn dat hij ook arts zou worden. Hij studeerde aan drie verschillende universiteiten in Mi laan, Florence en Pisa. I De vice-president die, naar hij zelf zei, weken in een hel had geleefd, is nu volgens zijn staf over zijn depressie heen en vastbesloten zich te blijven verdedigen. Volgens zijn agenda zal hij deze week en volgende week weer toe spraken houden en ongewtijfeld zal hij die gelegenheden weer aangrijpen om de publieke opinie op zijn hand te krijgen. In deze redevoeringen zal hij in een eventuele hernieuwde aanval op het be leid van het ministerie van Justitie stel ling moeten nemen tegen president Nixon, die zijn vertrouwen in het minis terie heeft uitgesproken. Waar de vice-president kennelijk op spe culeert is, dat de conservatieven in de Republikeinse Partij zich tegen de presi dent gaan keren, omdat hij Agnew niet beter behandeld heeft. De conservatie ven, die altijd op Agnews hand zijn geweest, vormen een formidabel blok in de partij en Nixon kan het zich onder de huidige omstandigheden, die zijn eigen presidentschap aanzienlijk hebben ver zwakt, nauwelijks veroorloven zich de wraak van deze groep op zijn hals te halen. Die ommekeer in de houding van de conservatieven zou, in het geval Agnew inderdaad zou moeten aftreden, een spaak in de wielen kunnen steken van Men kan niet zeggen dat er al een duidelijk patroon te onderscheiden valt in het regeringsbeleid ten aanzien van Defensie, behalve dan dat minister Vre deling met enkele op dat patroon voor uitlopende maatregelen vaag heeft aan- geduid welke kant hij (en het kabinet met hem) op wil. Het begin van 1974 wordt in dat opzicht een spannende tijd, omdat de minister na de jaarwisseling op de prop pen wil komen met een uitvoerige de fensienota, waarin analyses, prognoses en beleidsvormen een nadere omschrij ving zullen krijgen. Minister Vredeling heeft sinds de ka binetsformatie nauwelijks tijd gehad om zijn collega’s in het kabinet een enigs zins omlijnd defensieplan voor te leggen. Men is binnen het kabinet dan ook tot dusver niet op breekpunten gestoten, ofschoon sommige niet-socialistische mi nisters er ten aanzien van de defensiepo litiek principes op na houden die heel anders liggen dan bij de meerderheid in het kabinet. De verkorting van de diensttijd be hoort niet tot de breekpunten. Het is een Europese tendens die hiermee wordt ge volgd en het is bovendien allerminst een gevolg van bezuinigingswoede. Integen deel, die verkorting is kostenverhogend doordat in hetzelfde tijdsbestek meer dienstplichtigen moeten worden opgeroe pen, opgeleid en in de kost genomen. Minister Vredeling heeft nog niets on dernomen dat door de oppositie werke lijk als een „ondermijning van de ge vechtskracht” zou kunnen worden uitge legd, ofschoon figuren als senator Van Riel al een ondermijnend spook zien in de afschaffing van de groetplicht en de contacten van het ministerie met de VVDM. „Aantasting van de gevechts kracht” zal echter in de nabije toekomst ongetwijfeld weer aan de orde komen, als minister Vredeling voortgaat met zijn plannen tot uitdunning van de sta ven en de doorlichting van de strijd krachten ter verdeling van de defensie taken in de NAVO. De mate van gevechtskracht, waar in. januari stevige robbers om zullen wor den gevochten tussen rechts en links, is feitelijk een ongrijpbare zaak, een theo retische factor. Geen zinnig mens kan aan de hand van de functionering en bezetting van het militaire apparaat be rekenen wat precies de maat van die gevechtskracht is, en al evenmin kan worden berekend over welke gevechts kracht een land moet kunnen beschik ken om zijn eigen veiligheid te verzeke ren of zelfs te benaderen. De gegevens zijn louter formeel, uitgedrukt in ge spendeerde begrotingsbedragen en aan tallen parate troepen of eenheden. Ver gelijkingen met andere landen gaan al evenmin op, omdat niet de grootte of de bevolkingsgetallen van een land zijn Het was Peterssen, die door vice- president Agnew ervan beschuldigd werd met opzet feiten uit de aanklacht tegen hem te hebben laten uitlekken naar de nieuwsmedia om, aldus Agnew, daarmee de rechtbankjury te beïnvloe den die moet bepalen of de aanklacht voldoende steekhoudend is om Agnew officieel te dagvaarden. Nixon ging zelfs nog een stap verder met te zeggen dat het verwijderen van Peterssen als de topofficier van Justitie die de zaak tegen Agnew leidt, „geen dienst zou bewijzen, tenzij hij schuldig is aan een indiscretie”. lijk een aantal uitlatingen, o-a. van een Nederlandse tv-interviewer, niet hele maal goed begrepen. Daar was nooit aandacht geschonken aan de rechten van de mens en daar waren tegenstanders van het bewind op grote schaal terechtgesteld, zo zei hij. Bazan probeerde tevergeefs de discussie over het lot van Corvalan te laten afbreken, omdat hij dat „tijdverspilling” vond. Het Christelijk Wereld verbond van de Arbeid heeft gisteren de militaire junta in Chili gevraagd onmiddellijk op te houden met de executies in dat land. Het WVA heeft ook een beroep gedaan op VN-secretaris-generaal Waldheim, op paus Paulus en op het internationale Rode Kruis om deze door het WVA bij de Chileense militaire junta ondernomen actie met alle kracht te steunen. een scenario dat blijkbaar al enige we ken geleden door het Witte huis is opgesteld. Want kort nadat bekend werd dat er een gerechtelijk vooronderzoek naar de vice-president werd ingesteld, trad John Connally plotseling op de voorgrond. Deze ex-gouvemeur van Texas, een onmiskenbare protégé van president Nixon, die nog niet zo lang geleden zijn lidmaatschap van de Demo cratische partij inruilde voor dat van de Republikeinse, sprak belangrijke Repu blikeinse bijeenkomsten toe in Califor- nië, New York en Washington. Dit soort politieke bedrijvigheid vindt zelden plaats zonder de instemming van de president, en het was duidelijk dat de bedoeling ervan was, dat Connally in de smaak zou vallen bij de Republikeinen, zonder wiens steun Nixon geen opvolger voor Agnew zou kunnen benoemen. Maar nu Agnew weigert zijn rol in het scenario van Nixon te spelen door af te treden, en de conservatieven zich tegen de president beginnen te kanten, is Connally’s eventuele opvolging van Ag new in gevaar. Hoe ernstig de crisis aan de top van de Amerikaanse regering op het ogen blik is een crisis die een verlammen* de invloed heeft op alle ministeries blijkt uit een artikel van de gerespec teerde columnist David Broder in de Washington Post. Broder, zelfs door het Witte Huis gerespecteerd, vindt de situa tie in Washington zó onmogelijk gewor den, dat het aftreden van Nixon en Agnew niet alleen wenselijk, maar ook noodzakelijk is om het vertrouwen van het Amerikaanse volk in zijn regering te herstellen. Daarna werd hij co-assistent in het ziekenhuis van Pescia en werkte hij zich geleidelijk naar de top. Hij werd in 1970 tot burgemeester van Pescia benoemd.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3