Nederland komt Overlegorgaan vakcentrales is het oneens met SER-deskundigen: met ontwerp op veiligheidstop Guinee-Bissau bereidt offensief voor Commissie onderzoekt smerige streken Oppositieleider boekt overwinning op partijcongres Labour steunt Wilsons EEG-standpunt Congres beperkt Nixons macht dag" een lit „Teken het dier 3-Daagse Herfstkleuren- tochten per bus v.a. f 148.- IP* erf Chileense minister naar Amerika Watergate-verhoren over sabotage Minister over Vietcong loopt weg uit Parijs overleg scholing van leden ondernemingsraad 3 V R IJ D A G 5 OKTOBER 1973 Loonkostenstijging Spanning Niet duidelijk Geringe verbetering „Ongunstig” Premiedruk (Van onze redacteur in Londen) Nadenken Opinieonderzoek Handicap Naakt meisje Weinig enthousiasme zingen opnieuw aan de Britten moeten worden voorgelegd. BLACKPOOL Oppositieleider Harold Wilson heeft een grote over winning voor zijn EEG-politiek behaald op het jaarlijkse congres dat de Labourpartij deze week in Blackpool houdt. Met meer dan vijf miljoen stemmen werd de vorig jaar aangenomen motie gecontinueerd, die inhoudt dat er geen principiële bezwaren tegen toetreding van Engeland tot de EEG bestaan, maar dat er over nieuwe voorwaarden onderhandeld moet worden. Daarna zou de kwestie per referendum of via algemene verkie- Nieuw voor 73 voordelig uit met NS (Van onze redactie economie) (Van onze correspondent) de verkiezingscampagne voor ADVERTENTIE beter ongeveer 0,3 percent van het nationale Junta wil hulp van zakenleven winds- ;macht en zo- gelijke tuurde zoals Vrede- besluit ruiken le An- )r kon ierden yerke- ot een len. zalem, n dui- sn het t mes zijn >p de eplein orden mmer liep niets borst. i een t met amen chuin klede oerlof aster, ns de it in UTRECHT. Suggesties voor ombui ging van het prijsbeleid volgend jaar, zoals de commissie economische deskun digen van de Sociaal-Economische Raad die doet, zijn onhoudbaar. De politieke koerswijzigingen die hij de laatste jaren heeft voorgenomen heb ben tot gevolg gehad dat niemand ook maar voor een cent vertrouwen heeft in zijn uitspraken. Deze handicap is op het partij cogres in Blackpool geen onbelangrijke factor. De rol die Wilson zich nu weer voor de Corvalan re zijde gelegenheid heeft toegedacht is die van overtuigd socialist. Toch weet iedereen dat dezelfde Wilson als premier eerder een pragmaticus is, die alle partijleuzen en partijbesluiten geneigd is eerst eens rustig in het licht van de gegeven psrac- tische mogelijkheden te onderzoeken. VVD- aft de ld. /e een aange- gedood hapen dorpen misge- s. Open" n We- zonden tie van rfonds, louden 3 hele i luidt: vissen >ken U ram is gelijke at ge- fauna este- gis. i de Coen t een Het r het i uur Verenigde Naties zal aanwenden, opdat Guinee-Bissau als lid van de volkerenorganisatie wordt toegela ten. Daartoe wordt in de regel pas besloten als tweederde van de leden van de VN een staat heeft erkend. De PAIGC en de Afrikaanse landen wachten met spanning op een be slissing van de Zweedse regering, die zou overwegen de nieuwe staat binnenkort te erkennen. joden ’ericht aan- iestde- casteel enige i voe- oij het 3 Van Vöbr- in dit m ge- ker ‘de iff uit Dat staat in een commentaar op het rapport van SER-deskundigen, dat het overlegorgaan van de vak centrales gisteren gaf. De vakcen trales zeggen ook dat het inflatiebe- strijdingsbeleid niet mag worden losgekoppeld van het inkomensbe leid. Zij missen in het deskundigenrapport sociale SANTIAGO (Reuter en AFP). De Chileense minister van Buitenlandse Za ken, schout-bij-nacht Ismael Huerta, is gisteren uit Santiago naar New York vertrokken. Hij zal de algemene verga dering van de Verenigde Naties toespre ken en contact opnemen met autoritei ten en met het particuliere zakenleven in Amerika. Voor zijn vertrek zei Huer ta dat hij waarschijnlijk een ontmoeting zal hebben met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissin ger. De Chileense minister wil in de Vere nigde Staten duidelijk maken dat Chili openstaat voor buitenlandse investerin gen. De Junta is bereid tot onderhande- lingen over schadevergoeding aan de ko- permaatschappijen voor de kopermijnen die onder de regering-Allende zijn gena tionaliseerd. Huerta zal voorts proberen leningen te krijgen van internationale organisaties. meer dan 34. En deze afkeer tegenover de beide grote partijen wordt nog geac centueerd door het feit, dat volgens dit onderzoek de kleine Liberale Partij niet minder dan 32 percent van de stemmen zou krijgen. instelt. Een woordvoerder van de missie zei tegenover het persbureau Reuter dat ze tot dusver alleen lagere regerings functionarissen te spreken hadden ge kregen. ABIDJAN. De PAIGC, de bevrij dingsbeweging van Guinee-Bissau en de Kaap Verdische eilanden, die onlangs de onafhankelijke repu bliek Guinee-Bissau heeft uitgeroe pen, bereidt zich voor op een jjroot offensief tegen de 35.000 Portugese troepen, die delen van dit Westafri- kaanse land bezet houden. Sinds de uitroeping van de onafhan- WASHINGTON (AFP). Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat zijn het gisteren eens geworden over beperking van de periode geduren de welke de president Amerikaanse strijdkrachten in het buitenland kan la ten optreden zonder oorlogsverklaring of toestemming van het congres, tot 60 dagen. De stemming over de EEG-moties kwam op de dag dat de resultaten van een nieuw opinieonderzoek over de po pulariteit van de politieke partijen be kendgemaakt werd. Zowel premier Heath als oppositieleider Wilson heeft alle reden er bleek van om de neus te worden. Wanneer er op dit moment algemene verkiezingen werden gehouden zouden de regerende conservatieven niet meer dan 31 percent van de stemmen op zich verenigen en de Labourpartij niet Kelly vertelde gisteren, dat hij eens een meisje gehuurd had, dat naakt langs het hoofdkwartier van senator Muskie in Florida moest lopen en de kreet: „Ik hou van je” moest slaken. Het meisje was een studente, dat geld nodig had Kelly had het meisje 20 dollar gegeven, voor dit bedrag bleek zij bereid het van haar verlangde te doen. Op een andere keer had hij, Kelly, een zware stinkbom geworpen naar een picnic in Miami in het kader van Mus- kies campagne n niet nbeve- aan te en ge- daar s. Tot 'sinsti- KIWA) of het ter te an het Wat men zich in Blackpool ook kan aantrekken is, dat in de ogen van maar 35 percent van de Britten Harold Wilson een goed figuur slaat. Kort geleden was dit nog 45 percent. Maar ook onder de Labouraanhang zelf is er weinig enthou siasme voor Harold. Na de nederlaag van de Labourregering in 1970 is Wilson nog steeds niet helemaal van de schrik bekomen. De redevoeringen waarom hij vroeger zo bewonderd werd, blijven doorgaans mat. Het rapport van de economisch des kundigen heeft het overlegorgaan ver sterkt in zijn overtuiging dat de moge lijkheid om in 1974 de loonkostenstijging te beperken, staat of valt met het prijs- gedrag van de ondernemers en het prijs beleid van het kabinet. Het overlegor gaan deelt de opvatting van de SER- deskundigen dat de voordelen van de revaluatie zo snel en zo volledig moge lijk in het binnenlandse prijspeil tot uitdrukking moeten komen. Handhaving van een daarop gerichte stringente prijs politiek is daartoe noodzakelijk. Het overlegorgaan spreekt er zijn ver bazing over uit dat de SER-commissie de neiging heeft om de politiek van inflatiebestrijding los te koppelen van het inkomensbeleid. Het succes van een anti-inflatiebeleid hangt immers ten nauwste samen met de wijze waarop de daarvoor vereiste matiging over de ver schillende inkomenscategorieën wordt verdeeld. Het overlegorgaan betreurt dat de commissie van deskundigen geen oor deel uitspreekt over de vormen van nivellering binnen de loonsom. WISHINGTON Een getuige in de Watergate-zaak heeft gisteren voor de Amerikaanse senaatscommissie van onderzoek verklaard, dat politieke sabo teurs die werkten voor de herverkiezing van president Nixon vorig jaar van plan zijn geweest de Democratische partij- conventie in het honderd te laten lopen. Het plan werd evenwel opgegeven toen de inbraak in het Watergategebouw, waar de Democratische Partij zetelde, werd ontdekt. litaire steun hebben beloofd om de strijd tegen de Portugezen intensie ver te kunnen voeren. De Organi satie van Afrikaanse Eenheid heeft de voorlopige regering van Guinee- Bissau vier dagen na de onafhan kelijkheidsverklaring bijna een half miljoen dollar geschonken. De president van de Westafrikaanse republiek Senegal, Leopold Seng- hor, heeft verklaard dat zijn rege ring al haar invloed binnen de Tegenvallers in de sector van de soci ale verzekeringen zullen een extra stij ging van .de sociale premiedruk met „PRIJSBELEID NIET VERANDEREN” PARIJS (DPA en UPI). De delega tie van de Voorlopige Revolutionaire Regering van Zuid-Vietnam is gisteren weggelopen van de onderhandelingen met de Zuidvietnamese regeringsdelega tie in Parijs waarmee de onderhandelin gen voor onbepaalde tijd zijn opgeschort. De leider van de Vietcong delegatie hield zijn toespraak en daarna liepen hij en de andere delegatieleden weg zonder dat de delegatie van Saigon aan het woord kon komen. De wekelijkse onderhandelingen tus sen Saigon en Vietcong over de vorming van een nationale verzoeningsraad voor de organisatie van verkiezingen slepen zich nu al maanden voort zonder dat vooruitgang geboekt wordt. Deze termijn vormt een compromis. De Senaat had een voorstel aanvaard waarin van 30 dagen werd gesproken, terwijl het huis hem gedurende 60 dagen de vrije hand wilde geven. President Nixon heeft al eerder laten weten dat hij zijn veto zal uitspreken over elk wetsvoorstel dat zijn bevoegd heden als president en opperbevelhebber van de strijdkrachten beperkt. voorstanders in de Labourpartij van En- gelands lidmaatschap van de EEG geen kans kregen hun standpunt uitvoerig uit de doeken te doen. Voor zijn vertrek verzekerde minister Huerta dat de gevangen secretaris-gene- raal van de Communistische Partij, Luis Corvalan, goed gezond is en een „uitste kende behandeling geniet”. Het proces wegens „verraad” voor een militair tri bunaal moet nog beginnen. Woensdag zei de Russische VN-ambassadeur Jacob Malik te vrezen dat de executie van op handen was. Ook van ande- is bezorgdheid over zijn lot geuit. Volgens minister Huerta gaat het hier bij om een campagne om het imago van Chili te schaden. Het Nederlandse voorstel luidt: „Iede re staat zal zijn betrekkingen met iedere andere deelnemende staat baseren op het beginsel van gelijke rechten en op dat van zelfbeschikking van de volken, zoals dat staat omschreven in het Hand vest van de Verenigde Naties. De deel nemende staten erkennen het onver vreemdbare recht van alle volken om hun politieke, economische, sociale en culturele systeem vrij te kiezen, te ont wikkelen, aan te passen of te verande ren zonder ingrijpen in wat voor vorm ook door een andere staat of een groep van staten”. In verhouding tot de in 1973 en 1974 te zamen genomen produktiviteitsstijging van bijna 10 percent is voor de beide jaren uit de prognoses blijkende reële verbetering van de arbeidsvoorwaarden uiterst gering. Het voorstel van de des kundigen om de nominale loonkosten stijging in 1974 nog verder omlaag te drukken dan reeds door het planbureau veronderstelt, vindt het overlegorgaan volstrekt onrealistisch. Op dit punt moet ervoor worden gewaakt dat er geen al te groot verschil ontstaat met de te voor ziene loonontwikkeling in het buiten land, met name Duitsland. Het idee van de SER-commissie om de verhoudingen ten opzichte van het bui tenland zonodig recht te trekken met een veelvuldiger hanteren van het mid del van de revaluatie acht het overleg orgaan met het oog op de daarmede samenhangende gevolgen, voor de werk gelegenheid uiterst gevaarlijk, en ook in concrete uitspraken over inkomensnivel lering. De suggesties over de verzekering worden afgewezen. De in het rapport bepleitte ombuiging van het prijsbeleid in de loop van 1974 in die zin dat het thans geldende uit gangspunt van een gelijkblijvende winst in centen wordt vervangen door gelijk blijvende winst in percenten, acht het overlegorgaan een onhoudbare suggestie. De voor 1974 en 1973 verwachte winst- uitkomsten die in feite neerkomen op een stabilisatie van het rendementsni- veau 1972 en wellicht daar nog bovenuit zullen gaan, doen aan dit voorstel van de deskundigen elke grond ontvallen. Ten aanzien van de overige inkomens trekkers volstaat de commissie met de algemene uitspraak dat zy in het mati- gingsbeleid moeten worden betrokken, zonder duidelijk te maken met welke instrumenten dit moet gebeuren en zon der aan te geven wat in deze het principe moet gelden dat de sterksten de zwaarste last moeten dragen. Het overlegorgaan is van oordeel dat de deskundigen ten onrechte de overi gens nog onvoldoende bekend zijnde ef fecten van een grote inkomensgelijkheid op de omvang van de besparingen en van de belastingopbrengst als een randvoor waarde opvoeren voor het inkomensbe leid. Het overlegorgaan beschouwt een rechtvaardige inkomensverdeling als een op zich belangrijk streefdoel, waaraan grote maatschappelijke waarde moet worden toegekend. En daar zijn ze dan, die besluiten: de motie over de EEG had alle kanten kunnen uitvallen, maar Wilson blijft bij zijn standpunt dat hij eenmaal aan de macht hoofdzakelijk zal nadenken over eventuele nieuwe onderhandelin gen. In die zin sprak hij zich dezer dagen nog uit. inkomen in 1974 veroorzaken. De aanbe veling van de commissie dat deze tegen vallers moeten worden opgevangen door aanpassingen in de sector van de sociale verzekeringen of door een minder grote stijging van de belastingdruk wijst het overlegorgaan af. Immers, zowel de voorgestelde overheidsuitgaven als het pakket van sociale verzekeringen, gedo gen voor 1974 nauwelijks beknibbeling. DEN HAAG (ANP). Minister Boersma (Sociale Zaken) acht de finan ciering uit de algemene middelen van de scholings- en vormingscursussen voor leden van de ondernemingsraden, mede gezien de budgettaire situatie van de overheid, „niet voor de hand liggend”. Hij heeft dit standpunt aan de Tweede Kamer meegedeeld in de memorie van antwoord op het ontwerp van wet tot wijziging van de wet op de onderne mingsraden Laat u eens drie dagen lang op uw gemak door de Belgische Ardennen, de Semois Vallei, het Ourthedal en mooi Zuid-Limburg voeren. Een feest voor ’t oog, nu dit gebied zich tooit in pralende herfsttinten. Drie dagen met volle teugen genieten van de pracht van Ëifelgebergte en Moezeldal. Prijs voor deze volledig verzorgde reizen is incl. treinreis van elk station in Nederland naar vertrekplaats Maastricht v.v. Vertrek Ardennenreizen op 8.10.12.14.16.18.20.22 en 24 oktober. Vertrek Eifel-en Moezelreizen 9.11.13.15.17.19.21.23 en 25 oktober. Alle informatie in de brochure „Toeren met NS”. DEN HAAG. Nederland heeft op de Europese veiligheidsconferentie in Genève een ontwerp-verklaring inge diend over de externe en interne zelfbe schikking van de volken. Als de tekst wordt goedgekeurd, zal de verklaring onderdeel worden van een opsomming van principes, die zal worden voorgelegd aan de derde fase van de veiligheidscon ferentie die volgend jaar zal plaatsvin den. De militaire bevelhebber van de pro vincie Santiago heeft gisteren onver wachts het uitgaansverbod met twee uur vervroegd. Volgens waarnemers in San tiago is de spanning in de stad gestegen. Er vliegen de laatste dagen weer meer helicopters boven de stad. Militaire voertuigen met geüniformeerde politie en politie in burgerkleding, met de ge weren en de automatische wapens in aanslag, rijden door de stad. De politie houdt vooral de daken in het oog, ken nelijk omdat een herhaling van de sluipschutter-oorlog wordt gevreesd. Een Zweedse bosbouw-deskundige, die 12 dagen in een Chileense gevangenis heeft gezeten, zei na terugkeer in Zwe den dat Chileense en buitenlandse ge vangenen tijdens verhoren aan psycholo gische en lichamelijke kwellingen wor den onderworpen, onder medisch toe zicht. Bij het verhoor mochten de ge vangenen geen bijstand van een advo caat hebben. kelijkheid heeft een groot aantal Afrikaanse en Oosteuropese landen en Joego-Slavië de nieuwe repu bliek erkend. Deze erkenning was voorbereid op de topconferentie van niet-gebonden landen die begin september in Algiers is gehouden. Welingelichte kringen in Abidjan, die nauw contact met de PAIGC on derhouden, hebben onthuld dat sommige landen, zoals Algerije, Cuba, Nigeria en Guinee, grote mi- tijdens Nixon. Gisteren is er voor het eerst sinds het begin van de verhoren in de Watergate- zaak door de senaatscommissie geen rechtstreekse televisie-uitzending ge weest. De verhoren, die vorige week na een reces van een maand van de eigen lijke Watergatefase werden „overgescha keld” op het onderzoek naar de politieke „smerige streken”, zullen naar verwach ting spoedig in hun derde en laatste fase raken namelijk het onderzoek naar de manier waarop de verkiezingscampagne is gefinancierd. Hoezeer de macht van de vakbonden de besluitvaardigheid van de Labourpar tij beheerst, blijkt uit het feit dat tot het moment van de stemming nog nie mand kon vertellen of Jack Jones, de leider van de machtige bond van trans portarbeiders, wellicht toch niet zijn stem zou geven aan een tweede motie, waarin te lezen staat dat Engeland zon der enige discussie de EEG dient te verlaten. Enorme activiteit achter de schermen woensdagavond en gistermorgen brach ten het door Wilson en zijn „schaduwka binet” gewenste resultaat. Een derde motie waarin werd gesteld dat Engeland in de EEG dient te blijven werd van het programma afgevoerd om „plaats te ma ken voor een ingevoegd debat over de Er is de motie over de vergaande nationalisaties. Wilson als premier zal daar heel voorzichtig mee omspringen. Hij weet bovendien dat de nationalisa ties tot nu toe de werknemers geen steek verder hebben geholpen. De oud- voorzitter van de overkoepelende vak bond TUC, Vic Feather, zei dan ook niet ten onrechte: „We moeten onze genatio naliseerde industrie eerst nationaliseren”. Dit zal zeker moeten zolang de Britse genationaliseerde industrie werkt op ba sis van een „normale” kapitalistische onderneming. Amsterdam „vierde” Dierendag giste ren op een bijzondere manier. Onder Wet motto „teken het dier een dag" konden kinderen en volwassenen hun beeldende kwaliteiten botvieren. De tekenaars had den meer plezier dan de dieren, die de extra belangstelling gelaten over zich heen lieten gaan- Het tekenfeest op het Museumplein was georganiseerd door het Museum Vincent van Gogh, de afde ling beplantingen van de gemeente en dierentuin Artis. Huerta zei dat in de VN een „intens ongunstig klimaat bestaat ten opzichte van de regering van Chili”. Hij wil daarom uitleggen waarom de militaire machtsovername naar het oordeel van de junta onvermijdelijk was. De woordvoerder van de Junta, Wil loughby zei tegen de pers dat processen tegen de Allende-aanhangers een binnen landse aangelegenheid van Chili zijn en dat geen inmenging van buiten zal wor den geduld. Hij doelde met deze uitspraak op een missie van de Socialistische Interna tionale, die onder leiding van PvdA- voorzittér André van der Louw een onderzoek naar de toestand in Chili Martin Kelly verklaarde dat hij gesa larieerd werd met gelden voor Nixons verkiezingscampagne en deelde de seaats- commissie meegedeeld, dat het doel van het, later opgegeven, plan was de kansen van senator George McGovern op het winnen van de Democratische kandida tuur te vergroten. Vorige getuigen over de gevoerde vèr- kiezingscampagne voor Nixon hebben verklaard, dat zij senator McGovern als de zwakste kandidaat beschouwde, die de Democraten konden benoemen. De 24-jarige Kelly verklaarde nog, dat hij was aangenomen door Donald Se- gretti, die bekend heeft een rol gespeeld te hebben bij ongeoorloofde activiteit strijd met de prioriteit die de deskundi gen aan het bereiken van een evenwicht op de arbeidsmarkt toeken nen.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3