FARMACEUTISCHE INDUSTRIE EN APOTHEKERS IN OPSPRAAK Optimisme blijft in Wallstreet WIM SPIT VERWACHT IN BEGIN NOVEMBER CENTRAAL ACCOORD bedrijven te de andere helft is van harte welkom de bank voor iedereen BEURS SI Maandag verkiezing van nieuwe NKV-voorzitter 11 SATERDAG 6 OKTOBER 1973 (Van onze parlementsredactïe) (Van onze redactie economie) Nare gevolgen UTRECHT. Wim Spit, tot zijn verkiezing maandag tot voorzitter van het NKV nog waarnemend voorzitter, verwacht, dat in de eerste week van november een centraal akkoord gesloten kan worden. „In die week zal de vakbeweging hierover de definitieve beslissing nemen. Later kan niet, omdat de bonden op hun niveau moeten beginnen aan het cao- overleg en dan moeten weten waar we aan toe zijn. Heel belangrijk voor het tot stand komen van een centraal akkoord is ook de opstelling van het parlement ten opzichte van de plannen van het kabinet-Den Uyl.” SER Verbetering Rente - NCHP Onderscheid Waarschuwing Gevaar Prijzen Geneesmiddelenhandel ruikt vaak naar zwendel Damrak richtingloos ?ed. (Van onze beursmedewerker) ove- am- ove- ise- ijke WIM SPIT De helft van Nederland spaart bij de Rabobank N-85. Rabobank O DEN HAAG. Controle op geneesmiddelen en de prijzen daarvan bestaat in ons land niet of nauwelijks. De opschudding onlangs rond de iwendelpraktijken van een apotheker bewijst dat er grote onduidelijk heden bestaan op dit gebied. Meer recente voorvallen hebben ertoe geleid dat zowel geneesmiddelenindustrie als apotheker in opspraak raken. Feit is, dat vooral voor de apotheker de verleiding groot is om aan bepaalde, naar zwendel riekende praktijken mee te doen. in ;rie der Ier blemen eisen gaat stellen. „De voorstel len van het kabinet zijn voor ons glo baal aanvaardbaar. In Engeland heeft de prijzencontrole de wereldindustrie gedwongen bepaalde specialités belangrijk in prijs te verla gen. in ons land is men aan de controle van de geneesmiddelenprijzen nog niet toegekomen. Daarom is het bijzonder lucratief en verleidelijk om loco-prepa- raten af te leveren tegen patent-genees- middelenprijs. Wat doet nu de wereldge- neesmiddelenindustrie om de patent-ge- neesmiddelprijs voor publiek en zieken fondsen zo hoog mogelijk te houden en toch de verleiding voor apothekers en apotheekhoudende artsen om „loco-mid- delen” af te leveren, te verminderen? het kabinet-Den Uyl heeft gepresenteerd uit ondernemingsoogpunt acceptabel is. UTRECHT. Wim J. L. Spit, de nieuwe NKV-voorzitter werd op 26 juni 1924 in Den Haag geboren. Na zijn mulo-opleiding bekwaamde hij zich door zelfstudie onder andere aan het A. C. de Bruyn-instituut, waar hij de tweejarige sociaal-eco- nomische dagopleiding volgde. In 1949 trad hij in dienst bij de toenmalige spoorbond „Sint Ra- faël”. In 1958 werd hij vice-voor- Se. se- „ALS DE vakbeweging en de werkge vers het in de Stichting van de Arbeid niet eens kunnen worden over funda mentele zaken, dan wordt dit overleg verlegd naar de bedrijfstakken en de ondernemingen. ier: oe, er- le grin- k,’ dat •et een ’ju: ?sterel ste e. ALS HET PARLEMENT gaat knabbe len aan wezenlijk belangrijke zaken, dan komt de positieve opstelling van de vak beweging in een andere context te staan. Dan vervalt voor ons de noodzaak om de productiviteitsstijging van 4,5 percent zomaar ter beschikking te stellen van collectieve doeleinden die niet de onze zijn. In ieder geval is duidelijk, dat alles uit één bron gefinancierd moet worden, namelijk de werkkracht van de werkne mers”. Veel vindt Spit ook afhangen van de opstelling van de werkgevers in het overleg in de Stichting van de Arbeid. „Vooral de opstelling van NCW-voorzit- ter Van Boven is belangrijk. Er zijn door de werkgevers in de afgelopen weken wat schoten voor de boeg gege ven, maar dat is allemaal niet het laat ste woord”. Spit meent, dat veel van wat Snjjkopzuigers. De Bos Kalis Westmin ster Groep N.V. in Papendrecht heeft bij IHC Holland twee demonteerbare snijkopzuigers gekocht. Deze zuigers, van het type IHC Beaver King, maakt IHC Holland in voorraad. Met de opdracht is ongeveer 2 mln gemoeid, aldus IHC Holland. staan, is een maximale krachtsontplooi ing van de vakbeweging noodzakelijk. Vanuit het NKV zullen we zorgen dat de federatie die nu per 1 april 1974 van start moet gaan, optimaal zal gaan func tioneren. Daaraan zal het NKV een zo groot mogelijke inbreng leveren”. Als een van de belangrijkste zaken van de vakbeweging ziet hij om samen met regering en werkgevers het aantal werk lozen ver beneden de 100.000 te bren gen. IN DE eerstvolgende vergadering zal de Sociaal Economische Raad een werk opdracht verstrekken aan een commis sie, bestaande uit SER-leden en deskun dige buitenstaanders, welke een studie zal moeten verrichten over plaats, sa menstelling en positie van de SER. „Na 20 jaar SER is er alle aanleiding om alles te toetsen. Vooral de laatste drie jaren zijn er een aantal kritische opmer kingen t.a.v. de SER gemaakt. Zo zal de positie van de Kroonleden, mensen die geen achterban hebben, nader moeten worden bestudeerd”. DEZE WEEK echter hielden de bui tenlandse verkopen op, ook voor ons hoofdfonds Koninklijke Petroleum. Na tijdelijk een nieuw dieptepunt te hebben betreden, kon het uiteindelijk toch rond 2,- aan koers verbeteren. DAARBIJ is het ook aan het rentefront weer aarzelend geworden. De geldmarkt die door enige buitenlandse interventie in september een duidelijke ontspanning vertoonde, maakte deze week weer ge vaarlijke spanningen door. Spit vindt het een legitieme zaak dat een aantal groeperingen, die elkaar heb ben gevonden op een aantal hoofdpro- Als het daar weer fout loopt, kan het weer uitlopen op stakingen met alle nare gevolgen van dien. In de Stichting van de Arbeid zal men het alleen eens kunnen worden als er voldoende bereid heid is om tot overeenstemming te ko men”. De nieuwe NKV-voorzitter heeft zich zelf als grootste taak opgelegd de vor ming van een federatie van de drie vakcentrales werkelijkheid te laten wor den. „Als we de grote problemen zien waarvoor we nu en in de toekomst AMSTERDAM. Ook deze week be hield de beurs in grote trekken het patroon van de vorige week. Vast voor Wall Street en richtingloos voor het Damrak. In New York werd het opti misme van de septembermaand vrijwel onverminderd voortgezet, waarbij nu ook de dagelijkse omzetten toenamen. Beurskenners vinden dat altijd een gun stig teken. Vooral als de markt al enige tijd vast is geweest. Het antwoord is eenvoudig: de aan koop stimuleren door de „inkoopsprij zen” steeds verder te verlagen! Kortin gen dus. Kortingen kunnen extra hoog zijn bij rechtstreekse levering buiten de groothandel om aan de detaillist (apo theker en apotheekhoudende arts) De grote wereldgeneesmiddelenindu- Recreatie. N.V. Koninklijke Bijenkorf Beheer KBB, Westland-Utrecht Hypo theekbank N.V. en Stevin Groep N.V. gaan samenwerken bij het ontwikke len, bouwen en exploiteren van recre- atieprojecten. De drie concerns hebben tot deze samenwerking besloten gezien de „steeds toenemende behoefte aan voorzieningen voor recreatie”. Zij zul len een afzonderlijke vennootschap oprichten, onder de naam Robex B.V., gevestigd in Amsterdam. Nadere informatie leert dat het reis- cheque-stelsel” bestond in het aan af nemers garanderen van een zekere kor ting (bijvoorbeeld 10 percent) op vlieg reizen. Met een bepaalde luchtvaart maatschappij, of met allerlei luchtvaart maatschappijen waarmee de wereldge- neesmiddelenindustrie overeenkomsten had? Dat is niet duidelijk uit de doeken gekomen. kwam er in de index voor internationale concerns enige beweging. Kennelijk werd de achterstand die deze sector had opgelopen te groot, nu Wall Street al enkele weken de koersen van zijn hoofdfondsen aan het optrekken is en ook de lokale markt op het Damrak vorige week een fors herstel kon verto nen. Dit laatste had echter meer een tech nisch karakter, zo bleek nu, want deze week werd het herstel niet doorgezet. Insiders zijn van oordeel dat het vorige week vooral de grote beleggingsonderne mingen zijn geweest die kochten om hierdoor de beurskoersen wat hoger te krijgen aan het einde van het derde kwartaal. Voor hun kwartaalberichten komt dat beter uit. Het publiek was daarentegen al geruime tijd meer geïn teresseerd in de internationals, die ech ter tot voor kort voortdurend vanuit Amerika werden aangeboden en zodoen de ondanks flinke lokale, vraag niet aan de stijging deelnamen. De apothekersorganisatie zit met de overwinst die vele van haar leden blij ken te maken, nogal in haar maag. Evenals de overheid, die de ontwikkeling met beduchtheid gadeslaat, en andere vooraanstaande figuren uit de gezond heidszorg, beseffen deze bestuurders dat de vercommercialisering van de genees kunst en de geneesmiddelenbereiding een hellend vlak is. Wim Spit is van mening, dat ook de positie van de SER ten opzichte van het parlement en het kabinet nader bekeken moet worden. „Als we doorgaan zoals het nu gaat, zouden rege ring en parlement de SER wel eens als ijskast kunnen gaan gebruiken voor alle moeilijke problemen, waarvan men de oplossing om een of andere politieke reden zou willen uitstellen”. Spit erkent, dat de SER veel belangrijke adviezen heeft gegeven die veel zaken positief hebben beïnvloed. In Amsterdam bleef het grotendeels bij het oude. Tegengesteld bedrijfs nieuws, tegengestelde beursorders en te gengestelde koersbewegingen. Wat op de ene dag of enkele dagen vast was, wordt daarna weer flauw en omgekeerd. De belangrijkste koersstanden veranderden dan ook maar bitter weinig. Alleen „HET HOGER personeel moet besef fen, dat men in alle overlegsituaties heeft te maken met de gegroeide prak tijk, dat de vakcentrales optreden voor alle werknemers. Hiervoor heeft de vak beweging jaren moeten knokken. De grote vraag is of de categorale organisa ties bereid zullen zijn te participeren in de solidariteit van de vakbeweging met de zwakken in de samenleving”, aldus Spit, die meent, dat nog niet te hebben ontdekt in de opstelling en mentaliteit van de NCHP. „Een levensgrote rol speelt in het centraal overleg, dat donderdag is be gonnen, de vraag wat er gaat gebeuren met de hoge niet-cao-inkomens. De vak beweging voelt er erg weinig voor om aan een centraal akkoord mee te doen als het weer alleen de werknemers zijn, die offers moeten brengen. De eerste aanzet om de niet-cao-inkomens tot ma tiging te dwingen is het strakke prijsbe leid. Om iedereen te laten matigen moe ten alle werknemers bij welke onderne ming dan ook in een cao worden inge schaald. Ik erken dat het een erg moei lijke zaak is om greep te krijgen op de vrije beroepen”, aldus Spit, die ook meent, dat een inkomensbeleid in ons land mede staat of valt met de vraag wat er op dit terrein in het buitenland gebeurt. Het betekent dat het brede beleggings- publiek meer vertrouwen begint te krijgen en daardoor steeds massaler beurszaken afsluit. Wat nu precies de aanleiding van de beurshausse in Wall Street is lijkt niet duidelijk. De fundamentele problemen in dat land, zoals de binnenlandse politieke si tuatie, de inflatie en de hoge rente, schijnen nog geen stap dichter bij hun oplossing te zijn gekomen. Wel is duide lijk dat het bedrijfsleven in Amerika nog altijd goed draait en dat op korte termijn wederom fraaie winstcijfers over het derde kwartaal mogen worden verwacht. Vooral voor ondernemingen die een belangrijk deel van hun produktiepakket buiten Amerika slijten, en dat zijn er heel wat, ontwikkelt de situatie zich gunstig nu de dollar de Amerikaanse concurrentiepositie op de wereldmarkten aanmerkelijk heeft versterkt. MEN MOET VOORAL onderscheiden „loco”-preparaten en „namaak”-prepara- ten. De eerste hebben dezelfde scheikun dige samenstelling, mogen wel in de handel worden gebracht, maar niét on der het gedeponeerde (wettelijk be schermde) handelsmerk van de oor spronkelijke fabrikant. Deze heeft veelal ook de bereidingswijze nog door octrooi en beschermd. Maar er zijn landen als Italië, die niet zijn aangesloten bij de internationale verdragen ter zake. Er zijn dus gaten aanwezig waar iets door kan sijpelen. En dat gebeurt dan ook. Namaakproeven daarentegen zijn ver valsingen, waarvan de samenstelling he lemaal niet identiek behoeft te zijn, en die dus gevaarlijk kunnen zijn. a zitter en per 1 januari 1959 voor zitter van deze bond. Na fusering werd hij belast met werkzaamheden op het terrein van medezeggen schap, werkgelegenheid, prijzen en consumentenaangelegenheden. In augustus 1972 werd hij vice-voor- zitter van het NKV. Wim Spit is lid van de SER, lid van de commissie fusie-aangelegenhe- den van de SER en lid van de Raad voor de Arbeidsmarkt. Tegen het aanvaarden daarvan heeft het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Mij tot Bervordering der Geneeskunst in het wekelijks verschijnend orgaan „Medisch Contact” van 21 september 1973 uitdruk kelijk gewaarschuwd, onder het op schrift: „Aanmoedigingspremies bij aan koop medicamenten” (waarschuwend te gen elk „cadeaustelsel”). strie heeft van alles bedacht om de genoemde detaillisten nog happiger te maken op rechtstreekse levering van grote hoeveelheden. De volgende moge lijkheden bestaan: Een cadeaustelsel: bij afname van zoveel duizend gulden bijvoorbeeld een kleurentelevisietoestel. Men kan er zich hierbij ook nog in verdiepen of dat eigenlijk geen „koppelverkoop” is en de grens van het legale al overschrijdt. Het geven van reischeques bij wijze van korting bij levering van medica menten door de farmaceutische groot handel Hoogovens steeg 4,-, Akzo 2,- en Heineken zelfs tegen 10,-. Alleen Uni lever en Philips bleven hardnekkig op het slot van vorige week vrijdag. Het bedrijfsnieuws was verdeeld. De KNSM moest eerst nog 10,- terug op de winst daling dit jaar, maar zag later de zon weer doorbreken. Van der Vliet-Wer- nink verloor 20,- en ICU 5,- op tegenvallende bedrijfsresultaten, maar Vihamij-Buttinger steeg van f 113,- tot 120,- en Furness van 90,- tot 98,- op juist heel gunstige resultaten. De enorme belastingbetalingen vèn de ondernemingen noopten de banken tot een zwaar beroep op de centrale bank en tot het terugtrekken van buitenland se saldi. De gulden werd hierdoor zeer vast en dat vond zijn weerspiegeling in geldmarkttarieven die naar de 20 per cent opliepen. Tot overmaat van ramp verhoogde deze week de nationale bank van België INTERNATIONALE zakenkringen spreken al lang niet meer over het Japanse gevaar, maar gewagen in toene mende mate van het Amerikaanse ge vaar. nog eens het officiële disconto en is daarbij weer een half percent boven de 6,5 percent, die hier te lande nu geldt, uitgestegen. Dat op het Damrak de obli- gatiemarkt begon te aarzelen zal duide lijk zijn. Hoewel nog kalm, liep toch het koerspeil voor de meeste staatsfondsen terug, hetgeen het bestuur van de bank voor Nederlandse Gemeenten ertoe bracht de emissiekoers van hun nieuw ste 8,5 percentlening op 99 percent te stellen. Velen liepen daarbij met de bange vraag rond of voor de zoveelste keer dit jaar een inschrijving op een grote lening weer niet gevolgd zal worden door een verdere discontoverhoging van de Ne- derlandsche Bank. Met belangstelling mag dan ook worden uitgezien naar het succes dat de nieuwe lening van de Bank Nederlandse Gemeenten deze week vrijdag heeft gehad. De industrieën grote wereldconcerns met kartelafspraken houden ook de prijzen van hun „patent-geneesmidde- len”, die zij als zogenoemde „specialités” onder merknamen in de handel brengen, zo hoog als de concurrentieverhoudingen en de nationale prijswetgevingen toelaten. Dit leidt onherroepelijk tot verdere ondermijning van het vertrouwen in de stand van geneeskundigen en die van apothekers. Het ziet ernaar uit dat strenge prijzencontrole en de nodige prijzenbeschikkingen de consument, maar ook apotheker en apotheekhouden de huisarts, zullen moeten beschermen tegen de uitwassen die worden gesigna leerd. ER IS NU schrik ontstaan vanwege de manipulaties die mogelijk zijn gebleken via een apotheek van een apothekersver- eniging, die oorspronkelijk een dochter instelling was van de „apothekersvak- bond”, de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering van de Pharmacie. Vervalste tabletten met de merknamen van het „echte” Valium (pijnstillend) en Mogadan (slaapmiddel) werden daar verkocht tegen prijzen van deze patent-geneesmiddelen. Dit is nog maar een deel van het „topje van de ijsberg” Onder water is veel meer verborgen. In feite ernstiger dan die zwendel vin den insiders het plichtsverzuim van de hoofdinspectie van de volksgezondheid voor de geneesmiddelenindustrie. De hoofdinspecteur en zijn regionale inspec teurs zijn namelijk volgens wetboek van strafvordering, wanneer zij „kennis ne men van een strafbaar feit met welks opsporing zij niet zijn belast, daarvan onverwijld aangifte te doen bij de offi cier van justitie”. Dat hebben zij pas „overijld” gedaan op de dag d at de kranten erover gingen berichten!

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11