Wwwe NAV-wedstrijdleider Philip Keller De dood is één van de elementen van het spel it Sijbrands zag na 36 zetten van winst af Andreiko wantrouwend WINST VOOR BETTY STOVE Selectie Polen Van Zijll en Kerdel enthousiast over uitkomst Olympisch congres Cubillas: Inzet van voetbalruzie Rentree Rensenbrink bij Oranje Neeskens en Hulshoff Vier deelnemers met dertien goed Ajax maakt zich nauwelijks zorgen niet geselecteerd nog uitgebreid |y. I Feyenoord na loting minder tevreden (Van onze sportredactie) Nasleep Preventief Feyenoord door Ton Sijbrands FC Twente ■4 Accent Ajax ■Hs Ajax zit niet al te diep I 6-11 die PARTIJ 200.000 winnaars, die elk 08 02 14-19. 14. 21-26. 17. DEN HAAG (ANP). De uitslag van sporttoto no. 10 dd. 3 oktober 1973. tussen Woro- samen met de wedstrijdsport en breed tesport een geheel wil vormen”. erug lieu- eeg- nten atste Siem tade, BCH, Ver. nma- ADO. dis klas :nae- rlem. wed- acht 4-3; 2B: DKV span- ster- n ze- klas, 1st i een a. De zal niet rdeel leien, nniek bal” leem, edere i half ivond Hein; Pe- olgt: ek— 11-2; 4B: NEDERHORST DEN BERG. Wedstrijdleider bij autoraces. Een functie die de afgelopen maanden flink in de belangstelling heeft gestaan. Ben Huisman kwam na het dodelijk ongeluk op Zandvoort van Roger Williamson aan hevige kritiek bloot te staan. Het meest gehoorde geluid was, dat de betreffende Grand-Prix-race na het voorval gestopt had moeten worden. De man die vanaf 14 oktober het wedstrijdleiderschap van Huisman overneemt, is de 37-jarige Nederhorster Philip Keller. Van opvolging is eigenlijk geen sprake: Keiler hanteerde (als assistent-wed- strijdleider) dit raceseizoen de start- en finishvlag één keer meer dan Huisman. „Ik had liever een duitse club ge had”, was het eerste commentaar van Feyenoords trainer Wiel Coerver toen hij vrijdagmiddag hoorde dat Gwardia Warschau de nieuwe tegen stander van zijn ploeg in het toernooi om de UEFA-cup zou zijn. „Ik ken die club in het geheel niet, maar als je twee maal van Ferencvaros wint, betekent dat toch wel iets.” Coerver was ook niet zo geluk met het feit dat Feyenoord eerst thuis zal moeten spelen. „Als je eerst een uitwedstrijd hebt, kun je zo’n ploeg nog eens goed Philip Keller, die na een actieve carrière als coureur (die hij vanwege geldgebrek moest afbreken) ook optrad als vaste commentator op het circuit. Drie jaar geleden kwam Keiler tijdens de Nederlandse Grand Prix nogal pijn lijk in de publiciteit toen hij door onjuiste informatie aan het publiek doorgaf dat Piers Courage na een crash ongedeerd was. Later moest worden toegegeven dat Courage was verongelukt. observeren. In een ontmoeting op ei gen terrein moet de thuisclub meestal de wedstrijd maken. Voor het publiek zou het in ieder geval aantrekkelijker zijn geweest als wij voor de eerste wedstrijd naar Polen waren gegaan.” Coerve wist nog niet of hij Gwardia de komende weken nog een keer gaat bekijken. „De competitie gaat in elk geval voor. Voor de spelers van Feye noord betekent de naam van Gwardia niets. Wim van Hanegem: „Ik ken die ploeg niet, dus valt er ook niets over te zeggen.” woorden zijn gevallen, vrijdag bij terug komst op Schiphol van „nieuwe hoop”, een Olympische beweging die „tintelt van het leven”, van „een nieuwe wind die waait” en van een doorbraak. „De laatste jaren zag ik het niet meer zo zitten, nadat ik een halve mensenleeftijd de Olympische gedachten in woord en geschrift met vuur heb verdedigd. Maar ik ben met nieuwe hoop uit Varna teruggekomen. De zaak is in beweging. Men wil luisteren en profiteren van eikaars inzichten”. NOC voorzitter Cees Kerdel: „Ik heb de indruk dat het IOC gaat handelen naar de inzichten, zoals die op het congres naar voren zijn gekomen met name inzake de amateurs- regelementering, het opnemen van da mes tot in de hoogste sportorganisaties en de sociale taakstelling van de Olym pische beweging. In Varna is duidelijk gebleken dat de Olympische beweging zich niet wil afzonderen, maar juist DEN HAAG. De derde partij uit de tweekamp om de wereldtitel dammen tussen Andreiko en ondergetekende is na 36 zetten en negen kwartier spelen in remise geëindigd. Daarmee is de stand op 4-2 gebracht. Vandaag wordt in het Nederlandse Congresgebouw te Den Haag om half vier met de vierde partij begonnen. De opening van de derde partij liep achttien zetten lang parallel met de partij die de Zwitserse groot meester Andreas Kuyken vandaag pre cies drie weken geleden in de competi tiewedstrijd RDG-Huizum van groot meester Harm Wiersma won. Kuyken voerde toen, evenals Andreiko nu, de zwarte stukken aan. Omdat ik Kuykens winst, die overigens op een door mij aan hem getoonde huisvlijtva- riant berustte, schijnbaar argeloos in diverse bladen had gepubliceerd, ver trouwde Andreiko de zaak plotseling niet meer en besloot zijn toevlucht tot een grote afwikkeling te nemen, die ook al eens in een partij Sijbrands-De Ruiter was voorgekomen. De overblijvende stel ling van wederzijds dertien schijven was zonder enige twijfel voordeliger voor wit, maar van beslissend voordeel kon vooralsnog geen sprake zijn. Tot de 36e zet probeerde ik het witte voordeel te concretiseren, maar zag toen van verdere winstpogingen af. Overigens had Andreiko enkele zetten daarvóór reeds een puntendeling voorgesteld. Hieronder de notatie, voorzien van enke le kanttekeningen. Over de commentaren die laatstge noemde te verwerken kreeg, heeft Kei ler een vastomlijnde gedachte. „Kritiek heeft altijd iets onterechts in zich. Emo tioneel zal ik een race ook nooit stop pen. Zo’n wedstrijd bestaat bij de gratie van het spanningsveld dat ontstaat om trent het al dan niet op de weg houden van de wagen. De racerij is te vergelij ken met Russisch roulette (een patroon in een van de zes kamers van een revolver doen en dan afdrukken; het wapen tegen de slaap gedrukt - red.). De dood is een van de elementen van het spel, hoe hard dat ook klinkt. Wanneer je emotioneel een race toch zou willen stoppen, kan er om functionele redenen worden doorgegaan. Een voorbeeld? Wanneer er een auto in het publiek vliegt en je stopt de wedstrijd, dan stroomt iedereen naar die plaats. Dan kun je de zaak niet meer in de hand houden. Of er gaan ineens 20.000 mensen naar huis, zodat je weer problemen met het ambulancetransport kan krijgen. Daar moet je allemaal rekening mee houden als je voor de beslissing staat: wel of niet de race stoppen." DEN HAAG (ANP) De tweede ronde van de Europese bekertoer nooien brengt een aantal werkelijke topontmoetingen. Het meest sensatio nele treffen is de wedstrijd die als eerste uit de bus kwam bij de loting voor de landskampioenen, namelijk Bayern München tegen Dynamo Dresden. Het is voor het eerst dat de West- en Oostduitse titelhouder el kaar in een toernooi om de Europese beker ontmoeten. Op bijna hetzelfde niveau ligt de krachtmeting Spartak Tranava en Sjarja sjilovgrad. SIJBRANDS—ANDREIKO (DERDE WK 1973) 1. 32-28, 19-23; 2 28x19, 14x23; 3. 37-32, 10-14, 4. 41-37, 14-19; 5. 46-41, 5-10; 6. 35-30, 20-25! 7. 33-29. De Inleiding tot een bijzonder scherpe ope- ningsvariant, die de laatste jaren een onge kende populariteit geniet. 710-14; 8. 40-35, 17-22- 9. 31-27, 22x31; 10. 36x27, 11-17; 11. 45-40, 6-11; 12. 30-24, 19x30; 13. 35x24, 14-20. Bij FC Twente was het eigenlijk al niet anders. Ook daar had nog nie mand ooit over Panahaiki Patras uit Griekenland gehoord. Trainer Spits Kohn: „Het is een volledig onbekende tegenstander voor mij die ik de ko mende weken zeker nog zal gaan bekijken. Ook zal ik contact met Grazer AK opnemen. Het is toch merkwaardig dat die Oostenrijkers zo maar zijn uitgeschakeld.” tourwagen klassegroep 1. Het hangt al leen nog af van de importeur. Vandaar dat ik nog geen naam wil noemen.” egen op- De >ort- dere hter ging Dit :ans; deze ’eter i de m in ge- Met het samenbrengen van de leden van het IOC en de afgevaardigden van de internationale sportfederaties en de nationale Olympische comité’s, vormde het congres in Varna de eigenlijke af sluiting van de periode, waarin IOC- president Avery Brundage als alleen heerser optrad- Voor een goed deel van het slagen van deze massale ontmoeting is zijn opvolger Lord Killanin verant woordelijk. In de slotverklaring van het congres wordt met geen woord gerept over de bijkans gigantische omvang die de spe len hebben aangenomen, evenmin als over het nationalisme, zoals dat in vlag gen en volksliederen tot uitdrukking komt. „Er is mij als toehoorder een aantal zaken opgevallen”, aldus dr. Van Zijll. „Door de afgevaardigden van de Oost bloklanden is met geen woord gerept over de amateurkwestie. Daar is kenne lijk geen belangstelling voor. In tegen stelling tot bij ons waar die zaak heftig leeft. Voorts verzetten de afgevaardigden van de Oostbloklanden zich tegen elke poging om de spelen eenvoudiger te maken”. Het internationaal Olympisch Comité (IOC) heeft vrijdag tien nummers ge schrapt uit het Olympische programma als eerste stap op weg naar een minder „gigantische” opzet van de spelen. De 50 km snelwandelen is één van de slachtof fers geworden. Andere evenementen die men heeft laten vallen, zijn; bij het zwemmen: het nummer 200 meter wis selslag voor dames en heren, en de 4 maal 100 meter vrije slag estafette. Bij het wielrennen het tandemnummer. Scherpschieten over 300 meter, Kano sport: alle vier de salom nummers. Keiler wil ook het accent van de wedstrijden op zondag meer verschuiven naar de zaterdag. „Er moeten zoveel mogelijk klassen aan bod komen. Wan neer dat door tijdgebrek niet lukt, moet iedere wedstrijddag bij toerbeurt maar één klasse uitvallen. Op 14 oktober zul len alle races op zondag worden gehou den ieder 12 ronden lang omdat er geen enkele internationale wedstrijd op het programma staat.” Een dag voordat de finaleraces op Zandvoort beginnen is Philip Keiler niet op zijn werk te vin den. Overigens ook niet op Zandvoort. „Ik neem meestal dan een snipperdag op om op het secretariaat van de NAV (Nederlandse Autorensport Vereniging) me rustig op de komende gebeurtenissen voor te bereiden." PHOENIX (AFP-UPI). Betty Stöve heeft in de tweede ronde van het Virgi nia Slims toernooi te Phoenix in de Verenigde Staten een gemakkelijke overwinning behaald op de Amerikaanse Mona Schallau, 6-3, 6-1. Ajax zit niet al te diep in de zorgen na de trekking voor de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup I. CSKA Sofia is een bekende tegenstander voor de Amsterdamse formatie, die vorig jaar vrij gemak kelijk langs de Bulgaarse kampioen wandelde. Algemeen was de stem ming: „Het had slechter gekund”. George Knobel, de zo zeer geplaagde trainer van de drievoudige Europese- bekerwinnaar, formuleerde het zo: „Ik had vier tegenstanders die ik in dit stadium nog liever niet had: Li verpool, Dresden, Celtic en Bayern München. Daarentegen had ik vier tegenstanders op een rijtje gezet die ik wel wilde ontmoeten: Vejle, Basel, Bruggen en CSKA Sofia. En dit zit dus bij dit groepje. Vorig jaar heb ik Ajax zien spelen tegen Sofia. Het ging vrij gemakkelijk. Er zijn dit seizoen wel een of twee wijzigingen bij de Bulgaren, maar wezenlijk is er niet veel veranderd”. Zij assistent Bob Haarms keek even peinzend, kneep zijn ogen dicht tegen de felle zon en zei toen: „Basel had natuurlijk mooier geweest. Maar het had ook slechter gekund. We zijn nog niet op het niveau van vorig seizoen toen we eveneens Sofia trof fen. Maar zoals de ploeg nu weer begint te draaien, zie ik het wel weer zitten. Vooral als het genezingsproces van Jan Mulder zo door gaat. Hij heeft tot nu toe geen last van de wedstrijd tegen Manchester en dat is een groot pluspunt. Dan hebben we weer een spits en dan kan Sofia ons niet zo veel moeilijkheden opleveren.” Aanvoerder Piet Keizer, sterk afge traind, laconiek- „ik ben er niet van geschrokken. Het lijkt me niet on gunstig. Er zaten heel wat moeilijker tegenstanders tussen en we gaan weer wat beter draaien. Ik geloof er wel in.” Angstvallig, of was het opzet, werd door iedereen de naam Johan Cruyff niet genoemd. Hij lijkt door de Ajacieden vergeten. Een nieuwe periode ligt voor de Amsterdamse formatie in het verschiet. „Ajax heeft te veel kwaliteit, is organisatorisch te sterk om aan één speler ten onder te gaan”, waren de woorden van Bob Haarms voordat de training van de selectie begon. 32X12, 11-17; 37. 12x21, 16x47; 38. 29-23, 19-24; 39. 28-22, 24-30; 40. 34-29, 30-34; 41. 22-17, 34x45; 42. 17-11, 47-36; 43. 11-6 2-7 en zwart won gemak kelijk. Andreiko nam op dit moment echter veel bedenktijd en besloot ten koste van enig terreinnadeel naar een overzichtelijker stel ling af te wikkelen. Kennelijk vreesde hij in een andere huisvlijtvariant verzeild te gera ken, en niet geheel ten onrechte. Maar u zult mij wel vergeven dat ik om taktlsche rede nen verzwijg wat ik na 18. 4-10 van plan was geweest te spelen. 186-11: 19. 33-28, 26-31; 20. 28x19, 31x22; 21. 19-14, 22-28; 22. 32x23, 13-19; 23. 24x22, 17x10. De muziek is er nu vrijwel uit. Wit staat ontegenzeggelijk beter, maar op dit niveau moet het zeer moeilijk, zo niet ónmogelijk geacht worden een dergelijk voordeeltje in winst om te zetten. Er volgde nog: 24. 29-23, 9-13; 25. 38-33, 10-14; 26. 42-38, 14-19- 27. 23x14 20x9 28. 33-28, 12-18; 29. 39x33, 7-12; 30. 44-39, 13-19; 31. 34-30, 25x34; 32. 40x29, 19-24; 33. 29x20. 15x24; 34. 30-34, 9-14; 35. 43-39, 8-13; 36. 45-40, 11-17. SCHIPHOL (ANP). Het olympisch congres in Varna, het eerste sinds 43 jaar, lijkt meer te hebben opgelverd dan uit de weinig opzienbarende slotconclu sie van 12 punten zou kunnen worden opgemaakt. Dr. Wim van Zijll, op eigen verzoek in de Nederlandse afvaardiging opgenomen, sprak na vier dagen verga deren, waarbij ruw geschat 200.000 DEN HAAG.De bondscoaches dr. Frantisek Fadrhonc en Cor van der Hart heb ben een selectie van vijftien spelers bekend gemaakt voor de vriendschappelijke wedstrijd die het Nederlands elftal woensdag 10 oktober in Rotterdam speelt tegen Polen. Zondag zal nog een zestiende speler aan de groep worden toegevoegd. Opval lend is de keuze van de voor Anderlecht uitkomende linksbuiten Rob Rensenbrink. Voorts is Aad Mansveld (FC Den Haag) er weer bij. De namen van Hulshoff, Nees kens (beiden Ajax) en Brokamp (MVV) ontbreken ditmaal. Ook Wim Jansen is niet geselecteerd. De Feyenoorders De Jong en Wery zijn weer wel waardig bevonden. De vijftien spelers zijn: Van Beveren, Rene van de Kerkhof (beiden PSV), Suurbier, Gerrie Muhren, Keizer en Krol (allen Ajax), Van Hanegem, De Jong, Schneider en Wery (allen Feyenoord), Cruyff (FC Barcelona), Rensebrink (Anderlecht), Mansveld (FC Den Haag), Schrijvers en Drost (beiden FC Twente). Barry Hulshoff, vaste keus voor het Nederlands elftal, heeft dr. Fadrhonc verzocht hem voor deze keer over te slaan. De Ajacied speelt de laatste weken niet blessure vrij. Johan Neeskens, ook een man die er normaliter altijd bij is, viel afgelopen woensdag tegen Manchester United uit met angina. Afgewacht moet worden hoe de middenvelder de competitiewedstrijd van zondag tegen Haarlem doorstaat. Is dat goed, dan wordt hij de zestiende man. De kritiek die ontstond na de veelbe sproken „Williamson-Purley-race” heeft voor organisatoren veel nadelige nasleep gehad. Financiële toezeggingen, onder meer met betrekking tot het circuit, werden teniet gedaan. Men wilde voor lopig de boot afhouden. Het stoppen van Ben Huisman bracht allerlei speculaties in omloop. De besnorde wedstrijdleider zou gestopt zijn vanwege de kritiek die hij te verwerken kreeg. Keiler: „Ben is echt vanwege zijn werk opgehouden. Hij zit in de papierbranche, waarin het steeds moeilijker wordt. Ben moet daar nu meer tijd aan gaan besteden.” Uit het gesprek met Philip Keiler blijkt, dat het „vak” van wedstrijdleider meer inhoudt dan alleen maar bij start en finish de vlag zwaaien. De Nederhorster —in het dagelijks leven reclame-adviseur bij PRAD, het grootste Nederlandse bureau op dit gebied benadrukt dat een wed strijdleider, als éénhoofdige leiding, het racegebeuren in eigen hand heeft. De eindverantwoordelijkheid berust volledig bij deze official. Het ideaal van Philip Keiler is echter een aantal zaken te delegeren aan competente medewerkers. Keiler: „Toen Jaap Zwart in 1971 als wedstrijdleider afscheid nam, heb ik voorgesteld om mensen in die functie en bijvoorbeeld commentatoren op te lei den. Dit jaar is door circuitvemieuwing weinig aan die „Nachwuchs” gedaan. Mijn ideaal is om vier tot zes competen te wedstrijdleiders te hebben. Iedere ra ce staat op zichzelf. Ervaring is voldoen de om een wedstrijd te kunnen leiden. Daarom zou ik vlak voor de finaleraces iemand vragen, die ik uiteraard goed ken, om te vlaggen. Een soort test. Een naam wil ik nog niet noemen. Weinig mensen zullen verwachten dat ik met die persoon op de proppen kom.” De races in Engeland vormen het grote voorbeeld voor Keiler. Acht „chiefs” be heren daar ieder een eigen afgebakend gebied. Achter een aantal monitoren zit de wedstrijdleider het hele gebeuren nauwkeurig te volgen. Hij staat in direc te verbinding met de „chief incident”, „chief medical officer”, „head flag mar- chell”, etc. die op eigen initiatief een beslissing kunnen nemen. - WHOM111 Ajax-hulptrainer Haarms: „Ajax te sterk om aan één speler kapot te gaan". WARSCHAU (Reuter). De Poolse bondscoach Kazimierz Gorski heeft vrij dag vier spelers aan zijn selectie toege voegd. Het zijn: Doelman Marian Szeja, de verdedigers Krzystof Rzesny en Mari an Ostafinski en aanvaller Andrezej Szarmach. De polen die op 10 oktober tegen Nederland en op 17 oktober tegen Engeland spelen, zullen direct na de wedstrijd tegen Nederland naar Polen terugvliegen om zich in eigen vertrouw de omgeving voor te bereiden op het belangrijke treffen met de Engelsen, waarbij de polen aan een gelijkspel genoeg hebben om zich te plaatsen voor de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, volgend jaar in West-Duitsland. Aantal deelnemers 327.034 Inleg ƒ584.614,- Prijzenbedrag f 247.291,- le prijs, 4 winnaars, die elk bruto f 15.455,70 ontvangen 2e prijs, 181 winnaars, die elk f 341,50 ontvangen. 3e prijs, 2211 27,90 ontvangen. Het volledige resultaat van de lotingen was: Europese Beker voor Landskampioe nen: Bayern München (W-Dld)—Dynamo Dresden (O-Dld), Rode Ster Belgrado (Z- Sl)—Liverpool (GB), FC Brugge (Bel)—FC Basel (Zwi), Spartak Trnava (Tj-Sl)—Sjarja Worosjilovgrad (SU), Dinamo Boekarest (Roem)—Atheltico de Madrid (Spa), Celtic Glasgow (Sch)—Vejle BK (Den), Ajax (Ned)—CSKA Sofia (Bul), Benfinca (Por)— Ujpest Dosza (Hon). Tweede ronde bekerwinnaars: Borussia München Gladbach (W-Dld)—Glasgow Ran gers (Sch), Sporting Lissabon (Por)—Sun derland (GB), Banlk Ostrawa (Tj-Sl)—FC Magdeburg (O-Dld), Beroe Stara Zagora (Bul)—Atletico Bilbao (Spa), FC Zürich (Zwi)—Malmö FF (Zwe), Olympique Lyon (Fra)—PAOK Salonikl (Grk), AC Milan (Ita)—Rapid Wien (Oos), Brann Bergen (Nor)Glentoran Belfast (N-Ierl). Tweede ronde toernooi om de UEFA- Beker: Ipswich Town (GB)—Lazio Roma (Ita) Dinamo Kiev (SU)—BK 1963 Kopen hagen (Den), Lokomotiv Plovdiv (Bul)— Honved Boedapest (Hon), Ruch Chorzow (Pol)—Carl Zeiss Jena (O-Dld), Vfb Stutt gart (W-Dld)—Tatran Presov (Tj-Sl), Leeds United (GB)Hibernian Edinburgh (Sch), Feyenoord (Ned)Gwardia Warschau (Pol), Standard Luik (Bel)Unlversitatea Craiova (Roem), Panahaiki Patras (Grk)—FC Twente (Ned), Lokomotiv Leipzig (O- Dld)Wolverhampton Wanderers (GB), Fortuna Düsseldorf (W-Dld)Admira Wac ker (Oos), Aberdeen (Sch)—Tottenham Hotspur (GB), Dinamo Tiflis (SU)—OFK Belgrado (Z-Sl), Nice (Fra)Fenerbahce Istanboel (Tur), Vitoria Setubal (Por)— Racing White Daring Molenbeek (Bel), Olympique Marseille (Fra)FC Koln (W- Dld). MONTEVIDEO (ANP,SID). Luis Cubillas, de 34-jarige middenveldspeler van het nationale voetbalelftal van Uru guay, is de oorzaak geworden van een grote crisis binnen de Uruguayse voet- ba'bond. In december 1972 werd hij in een competitiewedstrijd uit het veld ge stuurd, waarna hij de scheidsrechter in het gezicht spuugde. De bond schorste hem daarop voor het seizoen ’73-’74. Uruguay had zich inmiddels geplaatst voor de eindronden van het wereldkam pioenschap in 1974 in West-Duitsland. De helft van het team werd getransfe reerd naar het buitenland, waardoor er aan regeringszijde lichte paniek ont stond. Dat resulteerde uiteindelijk in amnestie voor alle gestrafte voetballers, uitgevaardigd door de minister van cul tuur, die daarvoor de alleen-verantwoor- delijkheid nam. Dat bracht grote op schudding teweeg. Het bestuur van de voetbalbond en de scheidsrechtersvereni- ging traden in hun geheel af. Zij protes teerden tegen deze inmenging van rege ringswege en dreigden zelfs met een boycot van de wereldkampioenschappen. Met grote moeite konden zij daarvan worden weerhouden. De crisis blijft ech ter. In het nationale team komt niet een bekende naam (zoals die van doelman Mazurkiewicz) meer voor. De hoop van het legioen is gevestigd op de „oudjes”, de belangrijkste van hen is uitgerekend Cubillas. In de partij Schotanus—Wiersma, kampioen schap van Nederland 1972, introduceerde de zwartspeler het tegenspel met 13. 46-35, 16x35. 15. 35x24, 17-21. 16. 38-33, 41-36, 11-17 etc., dat zeer in het algemeen gesproken gebaseerd is op het idee schijf 23 na het vroeg of laat gespeelde 33-28 (tijdelijk) te offeren om een aanval tegen schijf 27 in te zetten. Met de tekstzet accepteert zwart de gesloten vorm van de Roozenburg-opstelling. 14. 38-33, 17-21; 15. 42-31, 21-26. Dreigt dam met 16-21, 26-31, 13-19 en 12-17. 16. 41-36. 11-17. Dreigt het overbekende 23-28 en 18-23. 17. 48-42, 1-6; 18 50-45. En niet 18. 33-28? wegens het verraderlijke 25-30 186-11 19. 34X14, 23x45 20. 14-10 En nu 18-23, 17-22 en 12x5. Aldus won Andreas Kuyken vandaag niet drie, maar ditmaal precies vier weken geleden in de competitie wedstrijd RDGOns Genoegen van de Utrech tenaar De Bruyn. In de partij Wiersma— Kuyken werd nu vervolgd met 184-10; 19. 33-28, 9-14; 20. 28x19, 14x23; 21. 38-33, 6-11! (dreigt 26-31 en 13-19, hetgeen ook 22. 33-28 volgt) 22. 36-31, 10-14! 23. 43-38 (want 33-28 faalt op 14-19, 40-35, 19x30, 35x24 en nu 17-22!!, 23-28, 7-11, 12x41 en 26x48) 14-19. 24. 40-35, 19x30: 25. 35x24, 17-21! 26. 33-28 (om allerlei redenen vrijwel gedwongen) 12-17! 27. 28x19. 18-23 28. 29x9, 20x40; 29. 54x34, 3x23; 30. 47-41, 7-12! (terecht versmaadt zwart de schijfwinst met 25-30 en 23-28). 31. 49-43, 8-13; 32. 39-33, 12-18; 33. 44-40, 13-19; 34. 33-28, 18-22; 35. 27x29, 21-37; 36. „Je moet te veel delegeren. Een wed strijdleider moet wel aan de start- en finishlijn staan. Dat werkt preventief. De coureurs weten dan wie het zaakje in handen houdt”. „In handen” blijkt een veel omvattend geheel. Behalve het vlaggen Keiler heeft wat dat betreft een patent: tijdens het zwaaien met het dundoek springt hij ongeveer een halve meter in de lucht bemoeit een wed strijdleider zich met uiteenlopende zaken voor de race. „Twee jaar van tevoren moet je bij de FIA (Federation Interna tionale de l’Automobile) een grote race aanvragen. Vergunningen van politie en burgemeesters moeten er komen, de in schrijving moet worden geregeld, publi citeit, tijdschema’s eventueel inkorten en ga zo maar door. Je kunt vele dingen aan iemand anders overlaten, maar je moet wel van alles op de hoogte zijn.” Keiler bleek ook op de hoogte van de het verleden geuite wens dat er bij „bos-in” iets nieuws zou moeten komen. Het traject op Zandvoort was daar niet spectaculair genoeg. Keiler ontwierp een nieuwe bocht, zocht een sponsor en creëerde aldus de Panorama-bocht. Voor net publiek een bijzonder aantrekkelijke creatie, voor de coureurs een gelegen heid om het publiek extra van hun kunnen te overtuigen. Philip Keiler heeft meer plannen op stapel staan. Als het aan hem ligt verdwijnen de „sports- cars” maximaal zes wagens en dan °ok nog verdeeld in twee klassen definitief van het toneel. „Aan de ande re kant: je moet de rijders gelegenheid geven zich met elkaar te meten in een race. En wat er waarschijnlijk wel doorgaat, is het instellen van een nieuwe X ■I

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13