Zi Geestelijk AART STAARTJES 250 KEER Leven Co’tn Verbannen bisschop Nederland O'Brien Winter bezoek aan ZIJN ZULKE Voorbereiding voor Raad van kerken kerkenconferentie wil evangelisch in nieuwe fase Prof. H. Berkhof nieuwe voorman Raad van kerken DWAZEN" „WESTERLINGEN politiek beraad za' TWEEDE POGING 4 God „kapitalisme Dag zal komen Cultuur Angst ZATERDAG 16 6 OKTOBER 1973 Erbij u POPULAIR Hij ziet er niet uit als een banneling en evenmin als een bisschop, Colin Winter. Toch is hij beide, Colin Winter, bisschop van de Anglicaanse kerk in Namibia (ook wel Zuidwest-Afrika genoemd) en sinds kort verbannen wegens zijn al te openlijk uitgesproken weerzin tegen de apartheidspolitiek van het Zuidafrikaanse bewind onder Vorster en de marionettenregering in Namibia. 1 - -■) bracht Het met hem. genezen, geen nog generaties lang zichtbaar blijven”. SCARLETT PAASMAN voor Staartjes er tot dan. de Naties en Zuid-Afrika en de Zuid afrikaanse regering. Pretoria heeft de voormalige Duitse kolonie ingelijfd. Namibia is een belangrijk centrum voor koperwinning en heeft de rijkste diamantvelden ter wereld. Sii lig sers helm (nog) op g' warn doen tact nen nog Voor wel De De raad van Kerken, die deze confe rentie belegt, heeft ook aan kerkeraden, parochieraden en plaatselijke raden van kerken gevraagd driemaal een uur van hun vergadertijd aan deze gesprekstof te wijden. Verzocht werd verder om voor deze bijeenkomst ook leden van bestaan de oecumenische gespeksgroepen en ac tie- en jongerengroepen uit te nodigen. De Raad van Kerken gaat dit najaar verhuizen van Utrecht naar Amersfoort. Het gebouw aan de Maliebaan 88 in Utrecht is te klein geworden voor de activiteiten die men in de loop der jaren is gaan ontplooien. In Amersfoort zal de Raad van Kerken huurder worden van een aantal ruimten in het Oud-Katho- liek seminarium. „Ik heb mijn werk nooit als leider schap gezien, maar als dienstverlening. onder redactie van Ronald Kraayeveld „Hi opge\ krijg, gen i bij d percent. Dit seizoen hebben we bo vendien geen concurrentie van een kinderprogramma op het andere net”, aldus Trudy van Keulen. om erg blij dat we dit seizoen weer naar tien voor zeven gaan. In het verleden haalden we daarmee een kijkdichtheid van tien tot vijftien een van de programma: „Hoewel de Zuidafrikaanse regering Namibia misbruikt als wingewest, zal ze het land nóóit echt krijgen. Er is totaal verzet en op een dag zal de gehele zwarte bevolking nee zeggen, zodat de hele economie, die op hen berust, omdat geen blanke zulke smerige karweitjes opknapt, ineenstort. Tot nog toe is zo’n staking nooit massaal genoeg geweest en werden de mensen letterlijk naar hun werk teruggeslagen, maar de dag zal komen dat de Namibiërs de uitbuiters van hun rug zullen schudden en einde lijk vrij zullen zijn.” „Ik voel me ook geen bisschop”, zegt hij. „Bisschop zijn is voor mij: bang zijn, omdat je de dingen die je hebt gezien, moet vertellen. Ik móet getuigen van de martelingen, de terreur van de angst, al het lijden. Door die getuigenis word je zelf ook zwart. Want in Zuid-Afrika word je onherroepelijk ingedeeld naar de racistische maatstaven die de blanken daar hanteren. Als je voor de zwarte bevolking bent, ben je tegen de blanke. Zo ervaart de blanke minderheid dat nu eenmaal.” hier binnengekomen en hebt hier gepro. fiteerd terwijl wij onderdrukt werden. Jullie hielden het systeem in stand.” „Om ons westerlingen onze welvaart te doen behouden, gebeuren er dingen zoals in Zuid-Afrika. Omdat wij olie en goud en dergelijke willen hebben en daar goed aan willen verdienen, houden westerse, en dus ook Nederlandse, maat- Ik vroeg hun: wat willen jullie dat ik doe, wat vragen jullie van me? Op dit moment, nu ik uit Namibia ben gezet, kan ik hun spreekbuis zijn. In Namibia zijn de priesters erg nederig, omdat onze mensen, onze parochianen, niets zijn. Dat wil zeggen als niets worden be schouwd. Onze kerken zijn kapot, er zitten gaten in de daken en de kippen en geiten lopen er in en uit. De negerbe- volking kan meer voor ons doen dan wij voor hen. Zij kunnen ons bevrijden. Uit ons egoïsme, van onze God „kapitalis me”, van onze sociale onstabiliteit.” De Anglicaanse bisschop Colin O’ Brien Winter was een paar dagen in Nederland. Winter, die twee jaar ge- de-beheeiCdmmissie-vttn de Verenig- leden Namibia werd uitgezet omdat hij zich al te zeer uitsprak tegen de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek, reist op verzoek van zijn vroegere parochi anen de hele wereld af om spreek buis te zijn van de onderdrukte be volking. Het programma blijkt redelijk po pulair, zegt regiseuse Trudy van Keu len. Hoewel de waardering, zoals die gemeten wordt door een speciale NOS-afdeling, hetzelfde bleef, daalde kijkdichtheid aanzienlijk. Het heeft de samenstellers niet zo verontrust- „We zaten op een onmogelijk tijdstip, zondagmiddag vijf uur. We zijn daar- „Dan is er de altijd durende dreiging dat je opgepakt zult worden door de politie. Regelmatig worden zwarte lei ders gearresteerd en in de gevangenis opgesloten. Tegen de tijd dat hun zoge noemde „zaak” voor zal komen, worden ze uit de gevangenis ontslagen, de „zaak” is dan zogenaamd geseponeerd.” schappijen en regeringen het apartheids- bewind de hand boven het hoofd. Zelfs al zóuden deze buitenlandse maatschap pijen hun geringe aantal inlandse werk nemers behoorlijk betalen wat niet gebeurt dan nog zou dat nauwelijks verschil maken.” Prof. dr. H. Berkhof, hervormd hoog leraar in Leiden, wordt met ingang van 1 januari 1974 de nieuwe voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland. Hij volgt als zodanig de gereformeerde dr. A. Kruyswijk op, wiens zittingsperiode op 31 december eindigt. De nieuwe voor zitter werd gekozen buiten de leden van de Raad van Kerken. Voor zijn verkie zing moesten daarom eerst de statuten veranderd worden. wind voor 85 percent afhankelijk is van die buitenlandse ondernemingen.” afgelopen weekeinde Winter door in Driebergen waar een .r i' >r conferentie werd gehouden over Namibia. Enkele dagen daarvoor was hij te zien in het programma Ken merk. In Amsterdam had onze mede werker Scarlett Paasman een gesprek „Hoe ze cultureel ontwikkeld zijn met muziek en dans en beeldende kunsten, hoe weinig agressief ze zijn. Als je de oorspronkelijke sociale voorzieningen in Afrika ziet, realiseer je je dat er in bijvoorbeeld Engeland helemaal geen so cialisme is, geen schijntje. Waar de kin deren van de socialistische voormannen op dure kostscholen zitten. De enige voorsprong waar wij ons, sinds nog niet eens zo lang, op kunnen „beroemen” ii de techniek en het geweer. Er is genoeg in de Afrikaanse volkeren waar wij heel wat van zouden kunnen leren.” Zoals bekend vormt het beheer over Namibia een twistpunt tussen Het thema „Bevrijding” is gekozen in navolging van de Wereldraad van Ker ken die in 1975 in Djakarta bijeenkomt onder het motto „Jezus bevrijdt en vere nigt”. Van februari tot juni volgend jaar zullen de gespreksresultaten worden verzameld en geëvalueerd. In het najaar van 1974 houdt de Raad van Kerken twee soorten ontmoetingen: een van de delegaties uit de plaatselijke oecumene - drie bijeenkomsten van 500 personen - en een van vertegenwoordigers van de hoogste beleidsorganen van de leden kerken: de kerkenconferentie. Bij de Raad van Kerken in Utrecht zijn reeds veel aanvragen voor de brochure binnen gekomen. bia ben je niet veroverd totdat je dood bent en dan neemt de volgende het over.” „Nu, als banneling, mis ik enorm de geweldige pastorale contacten. Nu word ik wel eens wanhopig. Je moet tenslotte bisschop voor iemand zijnDe soli dariteit van de negers is zo fantastisch, dat er geen ruimte is voor wanhoop. En de zin voor humor die ze hebben, helpt hen de moed erin te houden- Nu ik hen mis, ontbreekt het mij soms volkomen aan moed.” „Wij westerlingen zijn zulke dwazen. Al zolang steunen we de verkeerde, steunen we de uitbuiting en onderdruk king, hebzucht en kapitalisme, geweren en geld. Wanneer zullen we eindelijk eens leren om mensen te steunen. Dat geldt voor ons allemaal. Wij beletten onze westerse firma’s niet om premier Vorster van Zuid-Afrika en zijn beleid te steunen, terwijl Vorster en zijn be- Die! Hij w theraj Hij w wel e men een g weinii enig i ten bi Het komt ook n het a heel antwc woorc neren, zonde zegt I aan d in de „En toe ook.” in we op. H denk wel? vader klap der h „Hi dr. B houde lijken ander gen, 1 op zi de di hele 1 ergste Ma; meen een waan uit zi niets het ji dekki beet, broek schrij begin „Bisschop zijn betekent voor mij ook dat er van je gehouden wordt, veel meer dan ik gehaat word. Door de kant van de zwarte bevolking te kiezen, ben ik een van hen geworden, dat is geen kwestie van kleur maar van identiteit. Ik ben nu Afrikaans, ook al kom ik uit Engeland en heb ik blauwe ogen.” Hij mee van z: sen, i onder het N zegt n Als hij ei zijn comm Na ee te zijl zijn o blijk' de kl; de he gehad D’icl toen i trum P. D. zag ki patiën wegen zondei Ik he hier. Mae terugz afmak zettin; waarc ook b: verset verwo dat hi wel b lijks broek gen: het n moeiti Vor onder een gi precie kjjkt Maar 90 km paal I „Je kan mensen eronder houden door ze bang te maken. De zwarte Zuid- Afrikaan is altijd bang. Daar zorgt de politie die onder meer beschikt over elektrische stoelen heus wel voor. Er is zelfs een tijd geweest dat mensen werden opgesloten in grote kooien, waarin zo veel mensen werden gegooid dat ze op elkaar gepakt stonden en niet eens konden zitten. Een van mijn pries ters is daar 107 dagen in geweest”. De Raad van Kerken in Nederland wil alsnog proberen een evangelisch politiek beraad te houden tussen christen-politici en vertegenwoordigers uit de kerken. Dat valt op te maken uit de woorden van de voorzitter van de Raad van Kerken, dr. A. Kruyswijk, voor de NCRV-radio. Wel wordt gedacht aan een andere opzet dan de mislukte poging vorig jaar, toen de politici, kort voor de Tweede Kamerverkiezingen in november 1972, niet bereid bleken tot een openhar tig gesprek. „Dan wordt er ook sie over de apartheid aangevoerd dat de vrijwel geheel negroïde bevolking van het werelddeel Afrika ver in ontwikke ling achter is gebleven bij de ander» werelddelen, zoals bijvoorbeeld de wes terse- Maar ik heb gezien hoe de demo cratie bloeit onder de negerbevolking als nergens anders. Hoe er inspraak bestaat en al heel lang bestaat, zonder enig probleem. Hoe zij hun weeskinderen en hun ouden van dagen verzorgen en hoogachten en ze beslist niet, zoals wij, in tehuizen stoppen.” Aan de hand van het gespreksboekje, „Bevrijding” zullen*OV«tal in ons land tot december drie of meer interkerkelij ke gespreksavönden Worden gehouden ter voorbereiding van de Kerkenconfe rentie 1974. „De strijd om de vrijheid, de enige strijd die er is in Zuid-Afrika, gaat door. Maar als de strijd eindelijk gestreden is, ook als Namibia vrij zal zijn van over heersing, komt er nog een lange strijd om een gevoel van eigenwaarde te ver werven. Als je generatie op generatie niet anders hebt gehoord dan: jij bent niets, nog minder dan niets, kan een gevoel van eigenwaarde niet van de ene dag op de andere ontstaan.” „Een Amerikaans negerechtpaar, dat ik ken, dat hoog op de maatschappelijke ladder is gestegen, heeft mij ooit iets gezegd dat voor de negerbevolking van Namibia ook zal gelden: „Al betaalde je voor elk van ons een miljoen dollar om ons te genezen, geen dokter zal de wonden die zijn geslagen, kunnen he len.” Inderdaad, de wonden, door ons veroorzaakt, zullen moeilijk genezen en „Een vrouw kwam me eens vertellen dat ze met een hele aardige, hele oude negerpriester had gesproken, die onder mij zou ressorteren. Ik zei dat dat niet kon. Toen noemde ze zijn naam. Het bleek dat het een priester van 37 jaar was die slechts door de martelingen die hij had ondergaan eruit zag als een oude man. De constante angst waarin de mensen daar leven laat zijn sporen wel na, ja. Welke zwarte je ook vraagt waar hij het meest bang voor is, er bestaat maar één antwoord: de politie- Wij alle maal werden nerveuze wrakken door altijd die dreiging.” „Als er stakingen zijn, wordt er vaak beschuldigend naar mij en andere blan ke voorvechters van gelijkheid en vrij heid, gewezen. Mensen als bisschop Win ter stoken de zwarte bevoking op stakingen en oproer, zeggen ze Maar de zwarten staken heus niet mij. Ze vechten omdat ze al 70 jaar vechten en zoals ze door zullen vechten tot hun dood en zoals de volgende generaties zullen doorvechten. In Nami- „Neger in Zuid-Afrika minder dan een slaaf” Met name dr. Bas de Gaay Fortman (PPR) in „Hervormd Nederland” en ds. L. H. Ruitenverg in „Tijd en Taak" hebben gepleit voor een opnieuw opne men van de draad die kan leiden tot een evangelisch politiek beraad. Ook dr. Kruyswijk acht een dergelijk beraad van uiterst groot belang. „Wij hebben hier in Nederland een bonte wereld van politieke mogelijkheden en zienswijzen, ook wat betreft het verband met het evangelie. Wanneer wij met elkaar beraadslagen over de vragen hoe het evangelie relevant kan zijn in de huidige samenleving, is dat een zaak waar christenen met elkaar mee te ma ken hebben voor het persoonlijke, maatschppelijke, kerkelijke en politieke leven”, zo zei dr. Kruyswijk voor de NCRV. „De strijd van de zwarte bevolking in Zuid-Afrika is geen economische strijd. Het is een vrijheidsstrijd, een strijd om mens te mogen zijn, om menselijke waarheid te verkrijgen. Zolang Gulf Oil 200 zwarten tegen een letterlijk honger loon in Angola in dienst heeft, en als excuus voor haar uitbuitersmethoden aanvoert dat die 200 mensen nu tenmin ste iéts verdienen terwijl van de 56 miljoen dollar die Gulf elk jaar uit Angola wegsleept onder meer 20 percent van de hele Portugese oorlogvoering betaald wordt blijkt het het westerse credo „geld voor alles” te zijn.’ „In Zuid-Afrika hebben de buiten landse maatschappijen en de blanke minderheid één motto: profiteren ten koste van alles. In Zuid-Afrika zijn de negers minder dan slaven. Als slaaf ben je beter af. Want dan ben je het eigen dom van iemand, die er baat bij heeft dat je in een redelijke gezondheid ver keert, die je dus meestal evengoed zal behandelen als andere eigendommen, zo als een paard bijvoorbeeld. Nu moeten ze zich werkelijk kapot werken voor ongeveer een gulden per week en als ze opgebruikt zijn, worden ze weggedaan.” „Daarbij is Zuid-Afrika een politie staat. Er is geen enkele vrijheid die jullie hier kennen. Een man hoorde dat zijn vrouw, die gedwongen ergens anders woonde, was overleden, hij wilde haar gaan begraven. Daar moest hij een toe- stemmingspasje voor halen. Het bureau waar hij daarvoor naar toe moest, sloot vrijdagmiddag om half vier. De man kreeg geen toestemming zijn werk eer der te verlaten en kon dus ook niet naar de begrafenis van zijn bloedeigen vrouw. Dat soort dingen is normaal in Zuid- Afrika.” De drie onderwerpen van de brochure - bevrijding tot geloof, tot het beleven van gemenschap en tot het doen van gerechtigheid - zijn gebaseerd op uit spraken van Dietrich Bonhoeffer, op ge sprekken met prior Roger Schutz van de oecumenische kloostergemeenschap in Taize en met moeder Teresa, die in de sloppen van Calcutta werkt. Morgen komt Aart Staartjes voor de 250ste maal op het scherm in de 400ste aflevering van het Ikor-pro- gramma „Woord voor Woord." Staartjes werkt sinds september 1967, met een onderbreking van een jaar mee aan dit in 1964 gestarte pro gramma. In het begin kwamen er voor namelijk uit orthodox-protestantse hoek nogal wat kritiek op het pro gramma, met name op de persoon van Aart Staartjes zelf. Waar men zich vooral zorgen om leek te maken was de vraag of Aart wel achter stond. Ds. Karei Eyckman, samenstellers van het „Aart staat nog steeds achter de manier van vertellen. Hij wil alleen niet dat kijkende kinderen die verha len geloven omdat ze weten dat hij er ook in gelooft.” „Woord voor Woord” richt zich op de leeftijdsgroep van de acht- tot twaalfjarigen. „We gaan niet iets uit de bijbel uit de weg omdat het on derwerp al of niet te moeilijk zal zijn”, zegt Eyckman. Hij vertelt ver der dat in dit seizoen weer van voren af aan begonnen zal worden in de bijbel. „We hopen dan mogelijk in het verleden gemaakte fouten te ver beteren. Verder is natuurlijk een nieuwe groep achtjarigen die we het programma willen laten zien.” „Er zijn drie dingen waardoor de situ atie kan blijven zoals die is. Ten eerste de apartheidspolitiek: de mensen met een pistool tegen het hoofd en voortdu rende grote dosis angst, dwingen; punt twee: de buitenlandse ondernemingen die de mensen voor een schijntje uitbui ten en ervoor zorgen dat het prachtige land binnen een paar decennia een grote woestenij zal zijn en ten derde de we- terse wereld die er helemaal niets aan doet. Deze drie dingen samen zitten op de rug van de zwarte mensen in Zuid- Afrika. En ook een firma die zich wil beroepen op het feit dat zij toch iets beter betaalt dan de anderen, zal er uiteindelijk toch uitgegooid worden. De Sheli-employé die bijna krepeert van honger op het loon dat hij voor zijn bloed-, zweet- en tranenwerk krijgt, en elke andere neger, zal ooit zeggen: wat voor verdediging jij ook hebt, je bent

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 16