Bankdirecteur RAMPZALIGE ONTWIKKELING OP NEDERLANDSE WEGEN fraudeert: Straks te weinig orthopeden voor operaties buit 1 miljoen Ziekenfondsraad zal meer dan ooit toezicht houden Rel rond nuntius in Bondsrepubliek D Van Mierlo wellicht re hoofdredacteur HP een miljoen gulden aan prijzen Korps rijdende artillerie heropgericht „Fusie RPS en spaarbanken belangrijk” in VN voor Zuidafrikaan Weinig gehoor Nog geen erkenning van Guinee-Bissau GEHEIME ACTIE BIJ VATICAAN Zaak VOORTBESTAAN BLAD NOG ONZEKER RESTAURANT OVERVALLEN Arg afg< ZAT 2 ZATERDAG 6 OKTOBER 1973 c Premier Den Uyl: w (Van onze redactie economie) DEN HAAG. In het kader van het nieuwe prijsbeleid zal van overheidszijde scherper toezicht worden gehouden op de prijzen in de gezondheidssector. Huisartsen, specialisten, apothekers en ziekenhuizen zullen zich moeten matigen. Vanuit de ministeries van Volksgezondheid en Economische Zaken wordt dan ook sterke druk uitgeoefend op zieken fondsen en organisaties van medewerkers, die op het ogenblik voorbe reidingen treffen om nieuwe overeenkomsten voor volgend jaar te gaan ontwerpen. Ook de Ziekenfondsraad zal meer dan ooit tevoren zijn toe zichthoudende rol in dit opzicht moeten vervullen. Kunstgewricht Een volledig verzorgde 14-daagse vakantie (plus 999 zakgeld) voor 2 personen naar Kenia/Tanzania is één van de vele hoofdprijzen in de Nationale Puzzelactie t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie. Deze prijs werd aangeboden door de Belgische luchtvaartmij. SABENA APOTHEKERS - (Van onze correspondent) Scherp toezicht op prijzen medische sector (Van onze parlementsredactie) (Van onze redacteur in Bonn) (Van onze Amsterdamse redactie) ADVERTENTIE Tegelijkertijd stroomde een reeks dele gaties van Afrikaanse en ook van Azia tische en Latijnsamerikaanse landen de zaal uit, zoals deze foto toont. De o: door d dagen krijgt 1 bedoeld die doe distisch keerde Vast doorgar bij Wei sche ti premiei gebodet gijzelaa gehaast schijnli iets da binnenl Kreis kend te aanbod deel v; Arabise dankba gandast sche o' gemaak heeft haar r aan mi Oosten i moet gi haar k wat ha deze si regerin nome gering dat zij haar o zien. I verharc tenrijk Arabist vallig i offer n door G praat. Niem lijk vei het alli in wei een bij mende BONN. De pauselijke nuntius in West-Duitsland is het mikpunt geworden van felle aanvallen uit de rooms-katho- Iteke kerk, nadat hij heeft geprobeerd de bisschop van (het Westduitse) Limburg tot aftreden te dwingen. Angst, dat on der bisschop Wilhelm Kempf „Neder landse toestanden” zouden kunnen ont staan, is voor de nuntius, aartsbisschop Carrado Bafile blijkbaar de voornaamste drijfveer geweest. Dagelijks neemt het aantal patiën ten als gevolg van ongevallen in het verkeer toe, aldus prof. Van Rens. Als deze toeneming in gelijke mate voortgaat dan zal het aantal gewon den dusdanig toenemen dat behande ling op den duur niet meer mogelijk is. De Nijmeegse hoogleraar pleitte voor krachtige preventieve maatrege len. De overheid zal tevens bij haar burgers moeten peilen tot welke of- geven van onderwijs in de orthopedie (behandeling van ziekten van botten en gewrichten). DEN HAAG (ANP) Het korps rij- dende artillerie is opnieuw opgericht Het koninklijk besluit, dat deze herop richting regelt, is geplaatst in een don derdag uitgegeven staatsblad. o zo n wzw ozo o wzw z onbewolkt licht bew. geheel bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt regen onbewolkt licht bew» BUI leden hebbe Raul om gt vrije een k in zee Per geïnst DEN II he wekeH heid 1 Nederl Het tenisse onder port v Buiten gen te „Var cretari om de den. ÏV in het meded 21 21 22 21 24 20 22 22 211 25 14 21 22 22 24 23 10 21 13 20 22 Vluc gentij r aangeh aanse ben, v als vli willen het Ne Aires Dezz stemm nië te leerd Bueno deze i: de VA Naai heeft Bueno bijzon bleem kabine De kend Augus een b< toestai De heeft Het uitlekken van Bafile’s plan ontke tende een golf van solidariteit met de Limburgse bisschop. Deze zal nu in een boodschap, die zondag van alle kansels wordt voorgelezen, zelf stelling nemen en „zeker niet resignerend”, aldus een van zijn medewerkers. In de kritiek wordt echter ook gesuggereerd dat de 70-jarige nuntius, die reeds dertien jaar in Bonn is, maar beter kan verdwijnen. matische oorzaak ligt in veel gevallen van het ziektebeeld ten grondslag. Hij voorzag een belangrijk tekort aan orthopeden. De wachtlijst van patiënten voor de universitaire ortho pedische afdeling te Nijmegen be draagt thans het tienvoudige van de opnamecapaciteit. De orthopedie zal zich in de toe komst ontplooien in de richting van de biomechanica en medisch technolo gie, voorspelde prof. Van Rens, zodat het nodig zal zijn op den di r zoge noemde medische ingenieurs in de or erzoekingen in te schakelen. ROTTERDAM (ANP). De rijksre- cherche heeft de 44-jarige directeur van de Rabo-bank in het Zuidhollandse Klaaswaal gearresteerd omdat hij ervan wordt verdacht via onregelmatigheden in de financiële administratie een bedrag van tenminste één miljoen gulden te hebben verduisterd. De directeur, reeds vijftien jaar in dienst van de bank, heeft een vrijwel volledige bekentenis afge legd. De bank is verzekerd tegen schades die door frauduleuze handelingen van personeel ontstaan. Er zijn regelmatige contacten tussen Nederland en Denemarken over deze kwestie. De Scandinavische landen zijn overigens ook nog niet tot erkenning overgegaan. De premier zette uiteen dat hij graag de nieuwe regering wil steu nen, maar hij vroeg zich af of Guinee- Bissau wel het beste gediend zou zijn met erkenning door Nederland. Niettemin bepaalde de voorzitter van de vergadering op grond van precedenten dat de Zuidafrikaanse delegatie deel kan blijven nemen aan het werk van de vergadering. Hij verzocht de Zuidafri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Hilgard Muller naar het spreekgestoelte te komen- Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Innsbrijck Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Mijnchen Nice Oslo Eanjs Rome Split Stockholm tyenen Qasablanca firtanboel >ÏSs Palmas New Vork Tot het bisdom Limburg behoren gro te steden als Frankfurt en Wiesbaden. Het is echter bepaald geen „eiland van Nederlands katholicisme in Duitsland” schreef gisteren de Frankfurter Allge- meine Zeitung. De 57-jarige bisschop Kempf gaat door voor conservatief, maar vooral ook zeer tolerant. Hij heeft gepleit voor toelating van beproefde, ge huwde mannen tot het priesterambt. Hij heeft bovendien voormalige oud-katho- lieke priesters, die al getrouwd waren, in LEIDEN (ANP). Drie vermoedelijk Ambonese jongens hebben gisteren een roofoverval gepleegd in het Chinees- Indische restaurant Winner in Leiden. De rovers verdwenen met een porte monnee, waarin ongeveer 600 zat. Het korps zet de traditie voort van het per 15 april 1946 opgeheven korps rij dende artillerie en zal als oprichtingsda tum herdenken 21 februari 1793. De heroprichting moet gezien worden als een zaak van traditie, aldus een woordvoerder van de legervoorlichtings- dienst. De Koninklijke Landmacht heeft momenteel een afdeling rijdende artille rie onder de naam „Gele Rijders”. De algemene vergadering van de Vere nigde Naties heeft gisteren de geloofs brieven van de Zuidafrikaanse delegatie afgewezen met 72 tegen 37 stemmen en 13 onthoudingen. Haar commissie voor de geloofsbrieven had met één stem meerderheid aangeraden de geloofsbrie ven te aanvaarden. max neersl. 0 0 o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o n o o o o T5 o tura. Ir. Bosma zou in het weekeinde d« HP-redactie van de directievoorstellen op de hoogte brengen. Mocht de Bonaventura-directie beslui ten de HP te blijven uitgeven en een nieuwe hoofdredacteur te benoemen, dan krijgt zij in ieder geval te kampen met de wensen van de kandidaat-hoofdre- dacteuren van de HP-redactie. De drie kandidaten zouden slechts onder bepaal de voorwaarden willen samenwerken met de huidige directeur van Bonaven- tura, Henny ten Brink. Tot nu toe nam mr. W. L. Brugsma het hoofdredacteurschap van de Haagse Post waar. De heer Brugsma was tot vorig jaar november hoofdredacteur van het blad, maar kondigde toen aan om gezondheidsredenen ontslag te willen ne men. De directie van Bonaventura be noemde in juli dit jaar zonder de HP- redactie te raadplegen de hoofdredacteur van Elseviers Weekblad, J. Folkertsma, als Brugma’s opvolger. De redactie slikte die benoeming niet, ging in staking en werd daarop in zijn geheel door de Bonaventura-directi» ontslagen. Een week later werd, na be middeling van het Tweede-Kamerlid mr. Anneke Goudsmit (D ’66), dit ontslag weer ingetrokken. Ir. Bosma kreeg als voorzitter van het college van beleidsbe paling opdracht naar een oplossing van het conflict te zoeken. De heer Brugsma kwam tijdelijk terug als hoofdredacteur. Volgens een mededeling van de VARA gaat hij binnenkort als commentator meewerken aan de actualiteitenrubriek Achter het Nieuws. dienst genomen en in een geval zelfs de leiding van een parochie gegeven. Bafile heeft zich niet direct tegen dat „centrum van uitbreiding van de or de”, zoals hij het bisdom heeft genoemd, gericht, maar via een geheime actie bij het Vaticaan. Hij stelde in een brief voor om de bisschop een administrator uit Rome te sturen. Door de activiteiten van zo’n functionaris zou de bisschop tot aftreden kunnen worden gedwongen. Een kopie van de brief, die niet voor Duitse lezers bestemd was, werd door een ambtenaar in het Vaticaan naar de Bondsrepubliek gezonden. NIJMEGEN. In het jaar 1990 zullen, als de huidige trend doorzet, op de Nederlandse wegen naar ver wachting ruim 5000 doden vallen en 150.000 gewonden. Deze sombere voorspelling deed gisteren prof. dr. Th. J. G. van Rens in de aula van de Katholieke Universiteit te Nijmegen. Met het uitspreken van de rede „Fu turologische gedachten over orthope die en gezondheidszorg”, aanvaardde hij het ambt van hoogleraar in de faculteit der geneeskunde, voor het In zijn vorige functie (ziekenfondsdi recteur) ging hij herhaaldelijk fel te 1 keer tegen de scherp opwaartse kosten- AMSTERDAM. De redactie van het weekblad de Haagse Post ziet het liefst mr- H. A. F. M. O. van Mierlo, Tweede- Kamerlid voor D ’66, als nieuwe hoofd redacteur. Het college van beleidsbepa ling van Bonaventura, uitgeefster van de HP, is akkoord gegaan met een voor dracht van de redactie, waarop behalve mr. Van Mierlo als tweede en derde kandidaat zijn genoemd: drs. A. Nuis, hoofdredacteur van uitgeverij Het Spec trum en drs. A. J. Cuppen, hoofdredac teur van De Tijd. Voordat een nieuwe hoofdredacteur wordt benoemd, zal ech ter eerst moeten worden vastgesteld of de Haagse Post blijft voortbestaan. Het college van beleidsbepaling, onder voor zitterschap van ir. J. Bosma, heeft daar over vrijdag de gehele dag en avond vergaderd met de directie van Bonaven- 21 28 25 25 24 11 23 07 25 in *>9 I 21 25 DEN HAAG (ANP) Een vorm van samenwerking tussen de Rijkspostspaar- bank en de bondsspaarbanken zou be langrijk z(jn, Deze mening van ’t kabinet heeft premier Den Uyl gisteravond ver tolkt na afloop van de wekelijkse verga dering van de ministerraad. Met nadruk wees de premier erop, dat nog niet gesproken kan worden van een overeen komst. Het onderzoek naar de omvangrijke malversaties is nog in volle gang. Ge vreesd wordt dat het bedrag, gemoeid met de knoeierijen, uiteindelijk ruim boven de één miljoen zal komen te liggen. Op het ogenblik telt ons land al enkele duizenden patiënten die met een kunstmatig heupgewricht rondlo pen. Extra aandacht vroeg de hoogle raar voor het toenemend aantal ge vallen van lage rugklachten. Van 1969 af registreerde het GAK in twee jaar tijds bijna 38.800 gevallen met een totaal ziekteverzuim van 1.060.000 dagen, dit betekent een ziekengelduit kering van 30 miljoen, rekende prof. Van Rens voor. Een psychoso- Volgens de hoofddirectie van het bankconcern verrichtte de directeur, ge trouwd en vader van drie kinderen, de malversaties via de rekening van een belangrijke cliënt uit de overheidssector. De bedragen die hij de afgelopen jaren door knoeierijen in de boeken „vrij maakte” gebruikte hij voor het doen van aanzienlijke particuliere uitgaven en ook voor de opvulling van de achterstand die was ontstaan bij het afdragen van assu rantiepremies, die klanten aan hem had den betaald. Hierbij moet worden uitgegaan van het feit dat de prjjzenbeschikking van het kabinet-Den Uyl niet alleen betrek king heeft op goederen, maar ook op diensten. Ook alle verrichtingen in de gezondheidszorg vallen daaronder. Legio zijn voortdurend de klachten over de stijging van de kosten in de gezond heidszorg. Staatssecretaris Hendriks heeft zich ernstig voorgenomen daaraan met kracht paal en perk te stellen. De ziekenfondsen treffen voorberei dingen voor betere controle op de decla raties van hun medewerkers. De grote „verschrijvingen” van twee Eindhovense röntgenologen en andere knoeierijen hebben ertoe bijgedragen dat de zieken fondswereld nu uiterst oplettend is ge worden. Vanuit de Ziekenfondsraad is het initiatief gekomen een controlesys teem te ontwerpen, dat geen onregelma tigheden toelaat. Het zal echter nog wel enige tijd duren voordat zo’n systeem er is. Daarop zullen de fondsen niet wach ten. Zij gaan bij de komende onderhan- delingen met specialisten voorwaarden stellen, zodat er beter kan worden ge controleerd. Onder meer willen de fond sen afdoende geregeld zien dat zij niet dezelfde prijzen betalen voor verrichtin gen van laboranten, analisten en andere hulpkrachten als voor verrichtingen van de specialisten zelf. Ook zullen de inko mens van specialisten met elkaar wor den vergeleken om te zien waardoor de opvallende verschillen, die uit het on derzoek bleken, zijn te verklaren. fers men bereid is om te komen tot een gezond verkeer. Sprekend over zijn vakgebied merkte prof. Van Rens op dat de behandeling van gewrichtsslijtage in de toekomst waarschijnlijk een voor namelijk chirurgische zal zijn: men gaat zieke gewrichten vervangen op de wijze waarop een tandarts een versleten kies van een kroon voorziet. Is de slijtage van een heupgewricht zo ver gevorderd dat er sprake is van complete destructie, dan behoort vol ledige vervanging van dat gewricht tot de mogelijkheden. tendens. Nu krijgt hij de kans dit stre ven waar te maken. Daarbij is hij verze kerd van de steun van zijn medebe- windsman Lubbers, die de afgelopen maanden de ondankbare rol van „prij- zenbewaker” met alle middelen heeft aangevat. Beide bewindslieden hebben laten merken dat alle prijzen in de gezondheidszorg met zeer kritisch oog zullen worden bekeken. Met name heeft de staatssecretaris te kennen gegeven dat bij verhoging van tarieven en vergoedingen in overeen komsten van ziekenfondsen met mede werkers alle „automatisme” moeten verdwijnen. Aanpassing aan reële kos tenstijgingen moeten uiteraard worden overwogen. Maar zelfs daarbij moet ma tiging in acht worden genomen. Met name een onderdeel als „praktij kkosten” (al vaak een steen des aanstoots) loopt de kans niet voor verhoging in aanmer king te komen. In vele gevallen is juist daarover de laatste jaren kritiek uitge.- oefend vanwege „trendmatige” verhogin gen. DEN HAAG. De Nederlandse rege ring gaat voorlopig nog niet over tot volkenrechtelijke erkenning van de staat Guinee-Bissau, de vroegere Portugese kolonie in Afrika- Premier Den Uyl zei gisteravond tijdens de persconferentie na afloop van het kabinetsberaad dat er eerst meer duidelijkheid moet komen op bijvoorbeeld een vraag als „oefent de nieuwe regering werkelijk macht uit?”. Wanneer het aan de besturen van de RPS en de Bondsspaarbanken ligt, zul len de vorige week aangekondigde plan nen voor een fusie tussen beide organen zo snel mogelijk gerealiseerd worden. Omdat een werkelijke fusie nog vele problemen met zich mee zal brengen en er nog vele moeilijkheden bestudeerd moeten worden, zal het nog geruime tijd duren voor er een definitief besluit zal vallen. Op een door beide partijen belegde persconferentie kon daarom ook nog weinig concreets meegedeeld worden. Vast staat dat overeenstemming is bereikt over het instellen van een gemeenschappelijk onderzoek naar de mogelijkheden van een fusie waarbij ook de inpassing van de Postgiro wordt betrokken. VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: Aanhoudend rustig nazomerweer met kans op mist in de nacht en ochtend. Aantal uren zon: 2 tot 9. Minimum temperatuur: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Maximum temperaturen: van 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Normale temperaturen tot 12 oktober: minimum 10, maximum 15 graden. Weer In binnen- en buitenland onbewolkt zo mist ono mist ozo mist no mist windst. mist ono mist o mist windst. onbewolkt ono licht bew. geheel bew. geheel bew. onbewolkt w onbewolkt ozo licht bew. o onbewolkt windst. onbewolkt zw m/s onbewolkt zzo onbewolkt o half bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. licht bew. onbewolkt wtn(Jst. zzw windst. zzw o windst. windst. ozo n no nno Met deze richtlijnen op de achter grond is reeds alom vooroverleg aan de gang tussen fondsen en medewerkers. Ook zullen de ziekenfondsen nog nadere gesprekken voeren met de staatssecreta ris om precies zijn gedachten te verne men. De kans bestaat dat ook de apothe kers nog nader zullen worden gemaand hun aan ziekenfondsen te declareren vergoedingen op de helling te zetten. De berichten over een te grote marge tussen inkoop- en verkoopprijzen in de farma cie zijn uiteraard aan deze gang van zaken niet vreemd.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2