Vice-president wil weten hoe pers aan informatie komt Een kwestie diplomatie van vastgesteld Den Uyl zwijgt over it relatie met Chili de Chili-coup Zuid-Amerika na Volkspremies voor 1974 „Staken is geen motief voor Wenen blijft visums geven aan joden j ontslag” Russische joden demonstreerden in Moskou DEMONSTRATIE BIJ MARINEBASIS Koop uw 60+/65+-kaart nu! Bruno Kreisky op persconferentie: Zaak wel besproken in kabinet Argentijns kabinet afgetreden voordelig uit met NS f I i Mi f 3 ZATERDAG 6 OKTOBER 1973 Spaanse rechter COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN „Technisch” Alle emigranten Volmacht Guerrilla Smokkel Alle redacteuren Alleen president +w J W: Agnew dagvaardt journalisten ADVERTENTIE datum genoemde op s rij- richt erop- don- de de tellen •ijk» Ge- oeid •uim i te men daarvan blijkbaar betere econo mische en politieke resultaten. Voor zover te beoordelen, heeft de militaire junta in Chili het plan dit voorbeeld te volgen. Dat zal vermoe delijk uitlopen op een breuk in het verbond van Spaans-sprekende lan den in Zuid-Amerika. De pogingen van de Argentijnse ex-president La- nuse, en nu die van Juan Peron, om het Andes-blok te verstevigen, zijn tot ondergang genoemd. Peron is en blijft, evenals zijn regeringsmedewer kers, erg voorzichtig in zijn uitlatin gen ten opzichte van de nieuwe Chi leense regering. Dat wijst erop dat hij voorkomen wil dat de Chileense militaire junta definitief de zijde gaat kiezen van de Brazilianen. Daarom is de diplomatieke erkenning van de junta door de Argentijnen voor nie mand een verrassing. Niet alleen krijgt Chili momenteel alle mogelijke hulp uit Argentinië om de catastrofale situatie op het voed- Een aantal premies moet nog worden vastgesteld, onder andere de ziekenfonds premie en de premie voor de arbeidson geschiktheidsverzekering wao. Het premiepercentage van de aow is bepaald op 10,8 tegen 10,4 thans. In de macro-economische verkenning was uit gegaan van een percentage van 10,6. De premie voor de aww blijft onver anderd 1,6. Dit percentage kwam voor in de macro-economische verkenning. De premie voor de akw is vastgesteld op 1,9 percent, thans 1,8 en die voor de kwl op 3,6 ercent (nu 3,2 percent). De macro-economische verkenning noemde respectievelijk: 1,9 en 3,6 percent. De premie van de awbz is vastgesteld op 2,65 percent (thans 2,6). De verkenning ging uit van 2,8 percent. in de >rden een :ings- heeft rtille- eslui- i een i, dan i met ifdre- dri» paal- erken aven- niet, i zijn recti» a be- d mr. itslag g al» dsbe- van igsma cteur. IARA itator ibriek het ge- de een :tor. iren rrij- van ook l die ssu- lad- ;re- van dse can den rag te eds eeft ige- ides van WfflDAGWDAG I j in het rij- gsda- De coup tegen president Juan-José Torres in augustus 1971 werd georga niseerd in Brazilië, en pro-Argentijn se vleugels in de strijdkrachten daar hebben weinig meer in te brengen. In Uruguay schijnt president Juan Borbaberry erop uit te zijn een vrij willige politieke integratie van zijn land met Brazilië te verkrijgen. Hij hoopt de toekomst van zijn land (sociaal, politiek en economisch) te kunnen verbinden met Brazilië, de grote buurman. Ook Paraguay schijnt tegenwoordig meer contact te willen zoeken met Brazilië dan met Argenti nië; evenals in Uruguay verwacht buitenlandse Allende-aanhangers Chili dat klaar zou staan om volksfrontregering te verdedigen. Wat Chili betreft is volgens velen onder de huidige omstandigheden de best mogelijke oplossing een soort regering zoals in Peru: geen directe militaire dictatuur, en herstel van de door interne en externe blokkades veroorzaakte economische chaos. BUENOS AIRES (Reuter) De acht leden van de Argentijnse ministerraad hebben gisteren aan tijdelijk president Raul Lastiri hun ontslag aangeboden, om gekozen president Juan D. Peron de vrije hand te laten bij het formeren van een kabinet waarmee hij op 12 oktober in zee gaat. Peron wordt geïnstalleerd. als doelwit voor het Arabische terroris me vervalt. Als Oostenrijk in boze reac ties op het verwijt dat het voor chanta ge is gezwicht nu maar niet verder gaat dan oorspronkelijke bedoeling van Kreis ky en minder hulp gaat verstrekken aan uit de Sovjet-Unie vliedende joden. Want dan zijn die emigranten werkelijk het slachtoffer en verspeelt Israel de kans dat het langs geheime diplomatieke wegen goede vrienden met Oostenrijk kan blijven om zodoende het optimale te bereiken voor de emigranten. (Van onze correspondent in Santiago, Henk Ruyssenaars) SANTIAGO. Het begint duidelijk te worden dat de coup in Chili niet alleen gevolgen zal hebben voor land en inwoners zelf, maar voelbaar zal zijn in elk deel van de wereld, speciaal natuurlijk in de landen van de Derde Wereld. Wat Zuid-Amerika betreft, be staat er weinig twijfel over dat Brazilië het land is dat het meest voordeel gaat trekken uit deze politieke verandering die op het con tinent heeft plaatsgevonden. WASHINGTON (DPA, UPI). De advocaten van vice-president Spiro Agnew van de Verenigde Staten hebben gisteren dagvaardingen gestuurd aan journalisten van onder andere de Washington Post, de New York Times, de Washington Star-News en het tijdschrift Time, om erachter te komen hoe details over het onderzoek naar vermeende corruptie van Agnew in Maryland in de publiciteit zijn gekomen. tgsma aagse s tot r van n om n ne- i be- HP- icteur ■tsma, Japanse studenten, omringd door op roerpolitie, demonstreerden gisteren bij de Amerikaanse marinebasis in Yoko- soeka. Zij protesteerden ter gelegenheid van de aankomst van het Amerikaanse schip Midway, dat door een nieuwe re geling tussen beide regeringen Yoko- soeka als basis kan gaan gebruiken. selfront te verbeteren, maar zelfs is al voorzichtige Peronistische kritiek hoorbaar. Men verwijt in Buenos Ai res de Verenigde Staten een vinger in de pap te hebben gehad bij de laatste coup, maar zegt tevens dat Allende’s fiasco ook gedeeltelijk werd veroor zaakt door het te hard van stapel lopen van zijn aanhangers. In de meeste massamedia in Zuid- Amerika treft men hetzelfde com mentaar aan: de Braziliaanse geo politieke pressie heeft de Stille Oce aan bereikt. Argentinië begint steeds meer af te glijden; de verzwakking van de militaire regering, bevestigd door de overneming door Peron, vormt hiervan het bewijs. Er is nu ook uitgelekt dat men in Brazilië op regeringsniveau ervan op de hoogte was dat de coup in Chili zou plaatsvinden. Men rekende er echter op dat president Allende ten minste nog een gedeelte van het land onder controle zou kunnen houden. Verwacht werd ook dat Argentinië de troepen die Allende trouw zouden blijven, daadwerkelijk zou steunen. Overschat werd tevens het aantal Jaarkaart 60+/65+ 50.-, voor ’n 65+~echtpaar 75.-; 3-maandskaart 60+/65+ ƒ20.-, voor ’n 65+-echtpaar 30.-. Vraag de folder aan ’t loket. De relaties tussen Oostenrijk en de Sovjet-Unie spelen natuurlijk ook een rol in deze geschiedenis. Als die relaties verslechteren, kan Moskou op allerlei manieren verhinderen dat Wenen goed blijft functioneren bij het doorzenden van emigranten. Een Oostenrijkse bui ging in de richting van de Arabische wereld mag misschien een al te drasti sche poging zijn om Moskou gunstig te stemmen, het is toch zeer waarschijnlijk dat Kreisky iets dergelijks heeft gepro beerd en geïmproviseerd. Het is geen be leid dat grote bewondering verdient, maar een snelle en doeltreffende officië le reactie op een terroristendaad is bijna altijd onvoldoende of gebrekkig. Er is geen tijd voor goed overleg en men moet over een behoorlijke visie beschik ken om precies datgene te doen en te zeggen dat later op geen enkele wijze averechts kan uitwerken. Kreisky en Golda Meir hebben waarschijnlijk bei den slecht gekozen wat hun eerste reac ties betrof. En dan is het als staatslei ders moeilijk om terug te krabbelen, ongelijk te bekennen en om te zwaaien. Intussen is Schönau nog steeds open en uit niets blijkt dat de joodse emi granten uit Rusland in Oostenrijk aan een gesloten deur kloppen. Wel is duide lijk dat Schönau een gevaarlijk doelwit vormt en dat zijn tijdelijke bewoners zich van hun betrekkelijke onveiligheid terdege bewust zijn. Het verzamelen van grote groepen mensen die een doelwit van terrorisme vormen is niet verstandig. De veiligheid van deze mensen moet uitgangspunt zijn voor ieder beleid. Wellicht is dat toch nog het enige Oostenrijkse uitgangspunt. Zowel de Washington Post als de New York Times bladen die het team NixonAgnew niet gunstig zijn gezind heeft tegenactie in het vooruitzicht gesteld. De kanselier betoogde voorts^ dat hij toegegeven had niet omdat hij zelf ge terroriseerd werd, maar omdat drie Rus sische Joden in doodsangst verkeerden. De vraag, hoe lang Russische emigranten in Oostenrijk zouden mogen blijven was ,een technisch probleem’, dat met de betrokken autoriteiten besproken moest worden. DEN HAAG (ANP) De premieper centages voor de algemene ouderdoms wet aow, de algemene kinderbijslagwet akw. de kinderbijslagwet loontrekkende kwl en de algemene wet bijzondere ziektekosten awbz gaan volgend jaar in meer of mindere mate omhoog. De premie voor de algemene weduwenwet aww blijft onveranderd. Dit heeft het kabinet in zijn gisteren gehouden vergadering beslist. pinie om te helpen het leven te redden van Louis Corvalon, de secretaris-gene- raal van de Chileense communistische partij, die onlangs is gearresteerd en waarschijnlijk ter dood veroordeeld zal worden. Gierek deed zijn oproep in een tele gram aan VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim. WENEN (Reuter). Kanselier Bruno Kreisky van Oostenrijk heeft gisteren verklaard, dat hij een internationale in stelling toestemming zal geven het door gangskamp voor joodse emigranten in Oostenrijk over te nemen, dat hij een week geleden beloofde te besluiten om vrijlating te bewerkstelligen van gijze laars in handen van twee Arabische extremisten. Vluchtelingen uit Chili, die in de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Aires zijn aangekomen en de Braziliaanse, Bolivi aanse en Uruguyaanse nationaliteit heb ben, vragen Nederland om diegenen die als vluchteling naar Nederland zouden willen toegaan, toe te laten. Dit heeft het Nederlandse Chili-Comité uit Buenos Aires vernomen. Dez-' vluchtelingen hebben geen toe stemming gekregen om zich in Argenti nië te vestigen en worden volledig geïso leerd gehouden op de luchtha.en van Buenos Aires, aldus het comité, dat zegt deze informatie te hebben gekregen van de VARA-correspondent Jos Sohurink. Naar aanleiding van deze berichten heeft de Nederlandse ambassadeur in Buenos Aires opdracht gekregen nadere bijzonderheden te verschaffen. Het pro bleem van de vluchtelingen was bij het kabinet onbekend, aldus Den Uyl. De Chileense militaire junta heeft be kend gemaakt dat junta-leider generaal Augusto Pinochet donderdag 11 oktober een belangrijke rede zal houden over de toestand in het land. De Poolse partijleider Edward Gierek heeft een beroep gedaan op de wereldo- Maar Kreisky legde er de nadruk op, dat het kamp in Schönau alleen beheerd kan worden door ,een internationale in stelling met een algemene verantwoor delijkheid en erkenning’, zoals bijvoor beeld het Internationale Rode Kruis. Op eën persconferentie deed’ hij- een beroep op andere landen, de last te delen van de doortocht van Joodse emi granten. Oostenrijk, verzekerde hij, zou visums blijven verstrekken aan Russi sche Joden maar de Israëlische of ande re autoriteiten zouden hen zo snel moge lijk uit Oostenrijk weg moeten loodsen. Volgens Kreisky moet een internatio naal lichaam, dat wellicht Schönau zou De advocaten van de vice-president kregen woensdag van een federale rech ter toestemming verklaringen onder ede te eisen van personen die geacht kunnen worden licht te kunnen werpen op de herkomst van de details. De Washington Post en de New York Times verklaarden dat zij de dagvaar dingen zouden bestrijden op grond van de overweging dat het dwingen van journalisten tot het prijsgeven van hun bronnen, een schending van het eerste grondwetsamendement is. De Star-News schreef dat als verslag gevers gedwongen worden hun bronnen te noemen, de nieuwslevering aan het publiek ernstig zal worden geschaad. De advocaten van Agnew kregen hun volmacht van rechter Walter E. Hoff man, toezichthouder op het onderzoek dat een grand jury in Baltimore naar Agnews verrichtingen als hoge gezags drager in Maryland voor zijn verhuizing naar Washington, instelt. De vice-president kondigde zijn nu genomen stappen het vorige weekeinde in een toespraak in Los Angeles aan. De gedagvaarde journalisten zijn Ri chard Cohen van de Post, Robert Wal ters en Ronald Sarro van de Star-News en Nicholas Gage van de New York times. Als u nu uw 60+-dameskaart of 65+-kaart koopt, profiteert u meteen van die gratis reisdag in oktober. Kies voor die vrije reisdag uit elke dinsdag, woensdag, donderdag en zaterdag van deze maand. De situatie betekent echter een aanmoediging voor de groepen in Zuid-Amerika die links van het com munisme staan. Zij geloven eens te meer het bewijs te hebben dat een vreedzame weg naar het socialisme onmogelijk schijnt te zijn. Vandaar de nu al toenemende guerrilla-activitei- ten. De Chileense communistische partij was altijd al meer conservatief dan de socialistische partij, maar de eer ste heeft nu het bewijs geleverd dat het consolideren van haar positie geen oplossing vormt. Door niemand wordt eraan getwijfeld dat dit onder meer repercussies teweeg zal bren gen op het denken en doen van de communistische partijen in bijvoor beeld Frankrijk en Italië, en niet in hét minst in de landen van de Derde Wereld. Wat Latijns-Amerika betreft is de situatie labiel: het machtseven wicht is verstoord; op de sociale na delige gevolgen wordt gewacht. De vijf demonstranten werden opge pakt. Twee Amerikaanse verslaggevers van UPI die foto’s maakten, werden mishandeld en korte tijd vastgehouden. Dit laatste gebeurde ook met een corres pondent van het Amerikaanse tijdschrift Time. Vorige week was er ook een kleine joodse betoging gehouden voor het mi nisterie van Binnenlandse Zaken in het centrum van Moskou. De Argentijnse houding ten opzich te van Chili is momenteel nog twee slachtig; een defenitieve bepaling er van heeft nog niet plaatsgevonden. Men accepteert honderden politieke vluchtelingen, maar waarschuwt er regelmatig voor dat niet meer „poli tieke extremisten” opgenomen kun nen worden. Anderzijds staat men oogluikend een enorm smokkelver- keer aan de Chileens-Argentijnse grens toe. Hierbij gaat het voorname lijk om mensen, wapens voor de guerrilla’s en voedsel. MADRID (UPI). Het Spaanse hoog gerechtshof heeft bepaald dat deelne ming aan een staking niet voldoende reden is voor ontslag van een arbeider. Dit hebben juridische kringen in Madrid gisteren meegedeeld. Het vonnis, dat een precedent is in een land waar stakingen verboden zijn, werd geveld in de zaak van een haven arbeider in Sevilla, Francisco Alfaro. De man die gekozen was als vertegenwoor diger van de werknemers, werd vorig jaar ontslagen omdat hij had. deelgeno men aan een staking. Volgens genoemde kringen aanvaardde het hof het argument van de verdedi ging dat deelneming aan een staking niet voldoende reden tot ontslag was en dat Alfaro niet verantwoordelijk kon worden gesteld voor de staking die door „ondermijnende elementen” was georga niseerd. De werkgever van Alfaro kreeg opdracht hem weer in dienst te nemen en schadevergoeding te geven voor de tijd dat hij werkloos was. De ongelukkige kwestie Schönau is. er door de ontwikkelingen van de laatste dagen niet duidelijker op geworden. Zij krijgt het aspect van een op zich goed bedoelde en verantwoorde diplomatie, die door verkeerd begrip en propagan distische trucs onherroepelijk de ver keerde weg is opgedreven. Vast staat dat de sluiting van het doorgangshuis voor geëmigreerde joden bij Wenen, Schönau, niet door de Arabi sche treinkapers is geëist maar door premier Kreisky van Oostenrijk is aan geboden als een soort losgeld voor de gijzelaars. De terroristen hebben zich gehaast dit aanbod te aanvaarden, waar schijnlijk omdat zij blij waren althans iets dat op een succes leek te kunnen binnehhalen. Kreisky heeft zich blijkbaar misre- kend ten aanzien van het effect dat zijn aanbod zou hebben op de joodse en een deel van de niet-joodse buitenwereld. Arabische staten hebben zijn „losgeld” dankbaar aangegrepen voor een propa gandastunt en er een levensgrote Arabi sche overwinning op het Zionisme van gemaakt. De Israëlische premier Meir heeft wellicht enigszins overhaast in haar reactie de Arabische trompetters aan muziek geholpen. Dat zij later in Oostenrijk nul op het request kreeg moet gelegen hebben aan een tekort van haar kant aan diplomatieke handigheid, wat haai- niet kwalijk te nemen valt in deze situatie, maar dat de Oostenrijkse regering heeft getroffen in haar auto nome eigenwaarde- De Oostenrijkse re gering wilde niet de schijn op zich laden dat zij zich door Israel liet dwingen haar oorspronkelijke beslissing te her zien. De standpunten zijn wederzijds verhard en het resultaat is nu dat Oos tenrijk zit opgescheept met een stuk Arabische dankbaarheid dat niet welge vallig is, terwijl Israel de rol van slacht offer moet blijven spelen die het land door Golda Meir min of meer is aange praat. Niemand wil terug, niemand wil open lijk verklaren dat hij fout geweest is en het allemaal anders heeft bedoeld. Maar in werkelijkheid is het waarschijnlijk een bijzonder groot belang voor de ko mende joodse emigranten dat Schönau overnemen, ook de verantwoordelijkheid hebben voor allerlei emigranten, en niet alleen voor joden. Dr. Kreisky las een telegrani voor van het internationale bestuur van de Joodse Defensieliga’ in Tel Aviv, waarin gedreigd wordt met .Joodse contra-ter- reur’ tegen Oostenrijkers. Volgens de kanselier is het niet nodig, dat emigrerende Joden per trein half NederOostenrijk doorreizen met de daaraan verbonden .administratieve rompslomp’- Al deze administratie kan naar de mening van de Oostenrijkse bondskanselier in Israel verricht worden en zou daar ook verricht behoren te worden. MOSKOU. De Russische politie heeft gisteren een einde gemaakt aan een betoging van enkele joden die pro testeerden tegen de weigering van de autoriteiten hen te laten vertrekken naar Israel. DEN HAAG (ANP) Premier Den Uyl heeft gisteravond, na afloop van het wekelijks kabinetsberaad, zwijgzaam heid betracht over de verhouding van Nederland tot Chili. Het kabinet sprak wel over de gebeur tenissen in het Zuidamerikaanse land, onder andere aan de hand van het rap port van minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken over zijn besprekin gen te New York en Washington. „Van der Stoel intervenieerde bij se- cretaris-generaal Waldheim van de VN om de terreur in Chili te doen ophou den. Maar omdat de positie van mensen in het geding is, doe ik geen verdere mededelingen”, aldus drs. Den Uyl. De staf van het bureau van Time in Washington zei dat in de dagvaarding geen bepaalde journalist werd genoemd, maar dat zij was gericht aan ’alle redac teuren en journalistieke medewerkers’. Het Amerikaanse ministerie van Justi tie heeft gisteren als zijn mening uitge sproken dat een vice-president van de Verenigde Staten in staat van beschuldi ging kan worden gesteld zonder dat eerst stappen door het Congres tegen hem zijn genomen. In een officieel stuk gericht aan het district court in Baltimore, Maryland, verklaart het ministerie dat alleen de president van de Verenigde Staten niet gedagvaard kan worden, voordat de weg daartoe door het Congres is gebaand. Agnew had geargumenteerd dat de grondwet hem immuniteit van rechts vervolging biedt wanneer hij niet eerst door het congres in staat van beschuldi ging is gesteld. Het ministerie van Justitie wijst er in zijn brief aan het district court ook op dat enkele beschuldigingen die tegen Agnew zijn ingebracht vallen onder de bepaling dat ze vijf jaar na datum niet meer strafbaar zijn. De beschuldigingen slaan op handelingen die hij gepleegd zou hebben vóór hij op 20 januari 1969 vice-president werd en nog gouverneur van Maryland en hoogste bestuursambte naar in de provincie Baltimore was. J, *1 '/i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3