Adagio Hammer klavier SIMON CARMIGGELT 60 JAAR adembenemend gedanst Amsterdam MISS PARIS EN PILLBOXEN MET EN ZONDER MUZIEK Oud-studenten met Gijsbreght gti dé orgelstad „Ik knutsel wel eens met exacte waarheid” DOOR HET NATIONAAL BALLET HAN LAMMERS: UmEBOEK-TOP-TIEN 9 ZATERDAG 6 OKTOBER 1973 De kinderen „Ademtocht” Mickery trekt algemeen directeur aan Gerard van het Reve en Alfrink over Maria bach niet in het programma staat vermeld). op het Hammerklavier- sonate Opus 106 van Beethoven. De choreograaf heeft zich laten in spireren door de wijze waarop Christoph Eschenbach dit adagio speelt en gebtuikt voor de uitvoe ring dan ook een bandopname van deze pianist. (Wegens het enorme belang dat Van Manen terecht aan deze uitvoering hecht, verbaast het me wel, dat de naam van Eschen- „Kleinigheden” DE MEDEDELING dat Parijs ook voor dit modeseizoen een nieuwe haarlijn heeft gecreëerd zal u wellicht niet meer ver bazen. Verantwoordelijk voor dit halfjaarlijks terugkerende evenement is het zichzelf zeer respecterende college, dat schuil gaat achter de indrukwekkende naam: Syndicat de la Haute Coiffure Francaise et Coiffure Creation. De nieuwe haarmode- lijn voor herfst en winter werd zeer lieftallig tot Miss Paris ge doopt (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM In een lijstje aan de wand hangen twee rijen foto’s. Een rij van de zoon, een rij van de dochter. Van de periode van baby tot het begin van de puberteit. „Zie je hoe die neus van mijn zoon hier pas begint te groeien? Twee foto’s en twee jaar later is ’ie uitgegroeid tot een enorme kokkerd”. Tussen de vele foto’s op de werk-slaapkamer van Simon Car miggelt, is er één van een heel oud, gekrompen, in eenvoudige kleder dracht gestoken vrouwtje „Mijn grootmoeder van vaderszijde. Ze is in Gelderland geboren, in Brummen. Ze heeft daar haar hele leven gewoond en is er ook doodgegaan. Als jong meisje werd ze „mooie Leentje” ge noemd. Op deze foto is ze al ongeveer 90. Ze is 92 geworden. Het lijkt me vreselijk om zo heel oud +e worden”. AMSTERDAM Het Nationale Ballet bracht donderdagavond zijn eerste première van het nieuwe sei zoen, en het mag wel met iets heel bijzonders komen, wil het de indruk van dit werk nog eens overtreffen. Het ging om de choreografie, die Hans van Manen maakte Adagio uit de 4 SIMON CARMIGGELT ADVERTENTIE wethouder H. Volgens Miss Paris van het Syndicat. een en HET ƒ7.90 een CONRAD VAN DE WEETERING. Voor uw airconditionings-, ventilatie- en verwarmingsplannen in woningen, winkels, kantoren, etc. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Mickery heeft met Ingang van 1 okt. de top gesplitst in ’n algemeen directeur en een artistiek di recteur. Tot dusver verenigde Ritsaert te Cate, oprichter van Mickery, beide functies maar dagelijks desognes stonden de artistieke activiteiten steeds meer in de weg. De scheiding van functies zal ruimere mogelijkheden moeten scheppen tot activering van de artistieke voorpost binnen de internationale theaterontwik- kcling die Mickery ook nu inneemt. Algemeen directeur is Peter Schreiber (32 jaar) geworden, die tot voor kort de functies maar dagelijkse besognes stonde nationale associatie van het amateurto neel was. Hij studeerde theaterweten schappen aan de Vrije Universiteit van Berlijn, is lid van de algemene raad van het Nederlands Centrum van het Inter nationaal Theater Instituut en heeft zit ting in de coördinatiecommissie (Unesco) van alle internationale theaterorganisa- ties. orgelbouw- herkenbaar Ziehier hoe het vermaarde Syndicat zijn Parijse Miss, die u wat mij betreft ook best mademoiselle mag noemen, de ganse wereld doorstuurt. U zult haar nog wel tegenkomen. Vitaminerijke borstvoeding muzikaal hoedje. Ik hoop dat u zich nu alle zorgen uit het hoofd kunt zetten en u zich alleen het hoofd nog even zult bre ken over deze en nog vele andere modieuze zaken. Londens pillboxje, dat de welluiden de en historische naam Pompadour kreeg toebedeeld. Als derde werkje vóór de pauze zagen we nog een virtuoze pas de deux uit Gayaneh door Maria Aradi en Zoltan Peter. Het is een merkwaardig werkje, waarin veel effectief stuntwerk wordt afgewisseld door een liefelijk spel van een jongen en een meisje. Het is plezie rig om te zien, maar het is moeilijk om er enthousiast over te worden omdat er nogal weinig lijn in is te vinden. Aan de uitvoerenden lag dat zeker niet. De hele voorstelling, behalve het Adagio Ham mer Klavier, werd begeleid door het Nederlands Ballet Orkest onder leiding van Maarten Smit. Na de pauze volgde nog: Hier rust: een zomerdag. HILVERSUM (ANP). De sterke op leving van de Mariaverering is voor de NOS-radio aanleiding tot het uitzenden van twee radioprogramma’s over dit on derwerp. Het eerste programma, „wees gegroet Maria.handelt over de indi viduele Maria-beleving. Het wordt uitge zonden op zondag 7 oktober van 15.45 tot 16.20 uur via Hilversum I. Inter- vieuws met Alfrink, Zwartkruis en Ge rard van het Reve. heidens oord” 12,50 - „Mythen en Haarlem Jansweg 42 Telefoon (023) 32 05 00/31 20 43 voor via „De magische ƒ15,90 ƒ45,— 12,90 GTI Warmtetechnlek Haarlem bv Het gemeentebestuur wil bevorderen dat daarvoor in aanmerking komende orgels zo goed mogelijk worden gebruikt door jonge organisten, die hun opleiding aan een van de Amsterdamse conserva toria ontvangen. Zodra belangrijke or gels in handen van de gemeente zullen zijn gekomen willen B. en W. overwegen weer een stadsorganist aan te stellen. I onder redactie van Bé ter Maat De stad blijkt over 42 monumentale orgels te beschikken, waarvan zeven die zich nog in hun oorspronkelijke staat bevinden en 17 waarin de kunst van vroeger eeuwen bewaard is gebleven. Simon Carmiggelt heeft jarenlang de bij zijn kinderen opgedane inspiratie in Kronkels verwerkt. Toen volgde er een lange, lange stilte over zijn eigen nage slacht, die pas werd doorbroken toen de UIT HET GOEDE ENGELAND een volslagen ander, doch charmant pill box-je, zeer nostalgisch en passen in het huidige modebeeld Cyclaamkleu- rig velours werd voor dit modelletje gebruikt en het is helemaal af met de voile en de grote organza toef. Het blijft me een raadsel hoe dit verschil mogelijk is tenzij degene die dit werk de laatste tijd repeteerde, in da mening verkeert dat werken van Balan chine zo mechanisch weergegeven moe ten worden. Hij vergist zich dan, in de groep van Balanchine zelf worden zijn werken juist met een opvallend plezier uitgevoerd. waarom je het kan. Dat is echter ook het boeiende van dit werk. Als je ouder wordt heb je gelukkig het idee als het een tijdje niet zo lekker gaat: het kwam altijd wel weer terug na een poosje”. Amsterdam: „Amsterdam is nou een maal een heel bijzondere stad. Ik heb heel lang in Den Haag gewoond, pas in 1944 ben ik hier gekomen en ik heb nog steeds een zwak voor Den Haag. En terwijl je dat helemaal niet verwacht, bestaat er wel degelijk Haagse Volkshu mor. Maar een Amsterdammer is een soort mens dat voor een rubriek als de mijne geschikt is. Een Amsterdammer praat verrukkelijk, openhartig, ’t Kan ze niet schelen wat je bent, maar hoe je bent. Ik vind dat een heel aardige eigen schap”. De winkel werd opgedoekt toen Simon twaalf was. Zijn ouders vonden dat hij de „handel” maar in moest, hij speelde als kind immers al zo graag „winkeltje”. De zoon volgde het advies van zijn ouders niet op. Hij ging toch de journa listiek in. Verslaggever:brandjes, recht bank en zo. Zijn vader had er weinig vertrouwen, in, vond dat Simon mislukt was op school, want hij maakte de middelbare school niet af. „Mijn vader was een pessimistische man. Ik lijk wel Op een gegeven moment komen d e andere twee paren terug en dit vloeit automatisch over in een volgende pas de deux, totaal anders dan de eerste, maar wel met een gelijksoortig traag karakter. En tenslotte krijgt Han Ebbelaar letter lijk de bal toegeworpen in de vorm van Alexandra Radius, met wie hij de aller mooiste pas de deux van het hele werk uitvoert. met een klein, net handschrift. Zo schrijft hij al zijn stukjes. En als het geplaatst is, gaat er een „choolmeester- krul” doorheen. Simon Carmiggelt wordt morgen 60 jaar. Volkomen toevallig zal die avond op de televisie een van zijn, door hem zelf voorgelezen „Kronkels” worden uitgezonden. „Laat dat nou net een stukkie zijn over een man die dood gaat. Ik heb, toen ik daar achter kwam, toch maar even gevraagd of ze dat met een wat vrolijker stukje uit de voorraad wil den omwisselen”. Er gebeurt heel wat, ter gelegenheid van Kronkel- Carmiggelts verjaardag. Vrijdag was er een receptie in het gebouw van Het Parool, voor de vrienden en col lega’s van de 60-jarige; een dezer dagen komt er een elpee uit, waarop Carmiggelt een aantal verhalen voor leest uit zijn bundel „Kroeglopen”; en ook zal er een fotoboekje verschijnen van „Singel 262”: „Kijk, S. Carmig gelt, de schrijver in beeld’. In zijn huis aan het Wetering-plantsoen in Amsterdam wilde de man, die zo’n 80 bundeltjes heeft volgeschreven met alleen al „Kronkels”, wel praten over dat schrijven, het ouder worden, kin deren en kleinkinderen, Amsterdam en de café’s waar hij zo vaak geïn spireerd wordt. Wat hier te zien was, getuigde van een lichaamsbeheersing bij deze beide dan sers, die zeker voor ons land uniek mag heten. Eindelijk staat hier, ten eerste dank zij de choreografie, maar zeker ook dank zij de uitvoering door alle zes solisten, een ballet, waardoor je in dien je dat niet al deed van de dans zou kunnen gaan houden. Hetzelfde geldt voor de muziek, als je al niet van Beethoven hield, ga je dat door deze voorstelling zeker wel doen. De voorstellingbeg on met een heruit- voering van Concerto Barokkocco, ge maakt door George Balanchine op het dubbel vioolconcert van Bach. Het werd keihard, perfect machinaal gedaan. Een leger kon niet beter gedrild zijn, maar aan dansen kwamen we wel wat te kort. En dan te bedenken, dat Balanchine dit werk zeker met evenveel liefde voor de muziek gemaakt heeft als Van Manen zijn jongste ballet. Het leek wel of de dansers die muziek niet hoorden en alleen maar stug doortelden. Jammer, want technisch kunnen ze dit werk zeker aan, vooral als je weet dat de solisten Sonia Marchiolli, Alexandra Ra dius en Henny Jurriëns heten. En dus dezelfden zijn die bij Van Manen een zo prachtig doorleefde creatie lieten zien. En mede omdat die muziek vaak bijzon der zacht klinkt, zou je van een adem benemend werk kunnen spreken. Het publiek raakte dan ook nauwelijks uit geklapt nadat het vier en twintig en een halve minuut muisstil had zitten kijken en luisteren. Toen Hans van Manen zelf zich tenslotte bij zijn dansers voegde, brak er naast het al heftig applaus nog een orkaan van bravo’s los. Hier kan uw coiffeur zich weer op nieuw uitleven. Is de keus kort, dan moet het haar krullen en ge- efileerd worden. Blijft het daarente gen lang, dan wordt het bot geknipt en zal uw kapper de haren in een punt verwerken en naar binnen krul len. een beetje op hem, maar ik hel meer over naar het sceptische”. ..Mijn rubriek heb ik vrij snel gekre gen omdat degene die het eerst deed met ruzie wegging. Mijn baas wist dat ik zoiets graag wilde en liet mij het voor taan doen. De rubriek heette „Kleinighe den” Ik verdiende toen tachtig gulden in de maand. In zekere zin heb ik wel het ideaal van mijn jeugd verwezenlijkt. Maar je weet nooit zeker dat je het kan. Het is een eindeloos prutsen en knutse len, altijd weer. Niet weten óf je kan en JA, EN DAN HOUDT de meester nog wat haar over tussen de omlijs ting en het kruincirkeltje. Daar mag hij nu naar eigen inzicht mee experi menteren. Kennis van zaken komt niettemin wel om de hoek kijken, want hij moet de vorm van hoofd en gezicht van zijn „slachtoffer” wel goed voor ogen houden. Mogelijkhe den: kort, korter, kortst of lang, lan ger, langst. Blijft over de nekpartij. kleinkinderen dingen gingen zeggen en doen. „Mijn kinderen gingen opponeren, wilden niet meer dat ik over ze schreef. Nou ja, dan doe je het ook niet meer Met de kinderen van mijn zoon kan het nog een paar jaar, die zijn nog zo jong, maar die van mijn dochter worden Het stuk begint met alle dansers in een gelijke beweging waarbij ieder ech ter zijn best doet, die beweging volko men uit de muziek te laten voortkomen en niet mechanisch volgens opdracht uit te voeren- Meteen al is alle aandacht gevestigd op de ademtocht van die mu ziek. Na enige tijd verlaten twee {toren het toneel en voert het derde paar een pas de deux uit waarbij het accent komt te liggen op bijzonder langzame bewe gingen, zo langzaam, dat de gedachten soms gaan naar het stappen en springen van de mannen op de maan. Er is niets te veel, alles is functioneel, en zelfs de richting van de ogen van de dansers is geregeld en sluit aan bij de totale stem ming. MISS PARIS-KAPSEL zal, naar ik veronderstel, wel zonder „hoofdelijke stemming worden aan vaard. Van het onlangs in Florence gelanceerde grapje zou ik dat niet zonder meer durven beweren. Klap stuk op het plankier was de hoofd tooi met muziek, waarvoor twee ge- monokineerde Florentijnse schonen kwamen opdraven, wier borstvoeding uit een melange van zomerse groente en dito fruit bestond. De extravagan te hoofdeksels waren geconstrueerd uit enorme alluminium pillboxen met ingebouwde radio’s, en om het geheel nog wat meer volume te geven was men op het lumineuze idee gekomen er nog een soort van megafoons op te zetten. Naar ik mocht vernemen wa ren deze milieuverontreinigers, de Hemel zij gedankt, niet voor de ex port bestemd. „Als ik om de een of andere reden niet meer zou kunnen of mogen of willen publiceren, denk ik dat ik ge woon een schrift zou nemen en zou opschrijven wat me elke dag de moeite van het opschrijven waard lijkt”. Naast de draagbare gele schrijfmachine ligt zon schrift. De blaadjes volgeschreven langzamerhand al te groot”. „Mijn kleinzoon was ongeveer tien jaar en had iets aardigs gedaan voor zijn zusje. Ik gebruikte dat voor een Kron kel. Op school werd hij ermee gepest: op die leeftijd dóe je niet aardig tegen meisjes en zeker niet tegen een zusje. Hij verklaarde naar aanleiding daarvan: opa mag niet meer over mij schrijven”. „Een andere, nog heel jonge kleinzoon, weet dat er in een bundel een verhaaltje over hem staat en dat mensen daarom moeten lachen. Altijd als hij hier is, vraagt hij: „Opa, lees die mop over mij nog eens voor”. Dat doe ik dan, maar hij kan er niet zo erg om lachen. Er kan slechts een klein glimlachje af”. Carmiggelt. Een mooie naam. Engels van oorsprong. Uit de tijd dat de graaf van Leicester in ons land vertoefde. Er kwamen met de graaf ook een paar „Carmichaels” naar Nederland. Sommi gen zijn blijven hangen en verneder landsten. Erg veel jaren later had een echtpaar Carmiggelt een hoeden- en pettenwinkeltje. Zij hadden ook een zoon die Simon heette en vanaf zijn tiende jaar verhaaltjes schreef. Hij wilde geen schrijver worden, nee, journalist. Met een rubriekje in een hoekje van een krant. Het Nationale Ballet in „Adagio Hammer klavier” van Hans van Manen. Lammers (Kunstzaken) is Amsterdam dé orgelstad van ons land. „De stad heeft een rijk bezit aan orgels. Sommige zijn vervallen, maar niet onherstelbaar,” aldus Lam mers. Het ballet is zichtbaar met liefde ge maakt. Er zijn zes dansers (drie paren) en die bewegen zich niet op de noten maar op de spanningen tussen de noten. Het gevolg is dan ook, dat je meer dan bij de meeste balletten gedwongen wordt om naar de muziek te luisteren. AMSTERDAM (ANP). Indien mo gelijk zal Amsterdam in het jubileum jaar 1975 een kerkorgelconcours houden ter ere van Sweelinck, de grootste com ponist die ons land heeft voortgebracht. Een belangrijke voorwaarde is dat enke le belangrijke orgels tegen die tijd weer speelkfaar zullen zijn. Vooral wordt ge dacht aan de orgels in de Oude Kerk, de Ronde Lutherse Kerk, de Duif en de Mozes- en Aaronkerk. Ook door het organiseren van orgeltochten en orgelda gen zal bij het publiek belangstelling worden gewekt en vergroot voor de orgels en hun muziek. Een en ander wordt aangekondigd in een orgelnota van B. en W. Jean-Paul Vroom zorgde voor een lichtblauw achterdoek, dat via een windmachine in constante golfbeweging wordt gehouden. De drie danseressen, Sonja Marchiolli, Monique Sand en Alexandra Radius dragen halflange, dunne witte kostuums en de drie heren, Francis Sinceretti, Henny Jurriëns en Han Ebbelaar hadden een bloot bovenli chaam bij een witte tricot. DE TIEN MEEST GEKOCHTE BOEKEN IN SEPTEMBER 1973 1. Leonard de Vries - „De dolle entree van automobiel en velocipee” 9.90 (De Haan) 2. Drs. Ph. M. Bosscher e.a. - Het hart van Nederland, steden en dorpen rond de Zuiderzee” S. Hugh Jans - „Bistro koken” (Van Dishoeck) 4. Michael Bond - „Paddington 1, onze kleine beer”, „Paddington 2, meer avonturen van de kleine beer” 6.90 per deel (Van Holkema Warendorf) 5. W. F. J. Hana - „Klokkenkijkboek” (Fibula-Van Dishoeck) 5,90 6. James A. Michener - „De Bloemen kinderen van Torremolinos” 24,90 (Van Holkema Warendorf) 7. Henk Barnard - „De Marokkaan en de kat van tante Da” (Van Holkema Warendorf) 8 Selma H. Fraiberg - wereld van het kind” (Paul Brand)' 9. Edna O’Brien - „Een (Agathon) 10. Dr. Sophie Ramondt sagen van de Griekse wereld” 9.90 (Fibula-Van Dishoeck) VERKRIJGBAAR IN ELKE BOEKHANDEL AMSTERDAM. (ANP) De „Gys- breght” van Vondel wordt met Kerstmis in de Westerkerk in Amsterdam opge- voerd. Het is een reprise van de voor stelling, die in het begin van de Tweede Wereldoorlog door oud-leden van het Leidse en Utrechtse Studenten Toneel uit de jaren dertig in de stadsschouw burg in Utrecht werd gegeven onder regie van Carel Briels. OF U ZICH DIT KAPSEL nu eigen wilt maken of niet bovendien be denken vele creatieve en vingervlug ge coiffeurs zelf ook nog wel eens iets anders het Parijse juffertje laat zich hoe dan ook beslist niet weerhouden. De omlijsting van haar gezicht wordt bepaald door een rand haar van zes centimeter; vrij lang dus, Vanonder de even omgekrulde pony kunnen haar ondeugende oogjes dan nog net het kruingedeelte van haar charmante kopje bekijken. Dat geeft dan korte haren te zien in een cirkelvorm met een doorsnee van acht centimeter. De oud-studenten hebben het idee voor een heropvoering enthousiast be groet. De eerste repetities van hoofdrol len en reien zijn begonnen. Allen die in 1942, vóór de cultuurkamer werd inge steld, aan de voorstelling meewerkten en zich daartoe ook nu nog in staat achten hebben hun taken weer op zich geno men. „Ook al zou ik niet meer schrijven om te publiceren, toch.Als ik in Parijs ben en gewoon wat aantekeningen maak van dingen die ik leuk vind, of die me opvallen en die ik later eventueel wil uitwerken, dan merk ik dat ik toch voor de drukpers schrijf. Zulke notities, im- pressietjes hebben vaak al meteen een kop, een midden en een staart en ik hou vaak deels onbewust al rekening met de beperkte ruimte van mijn c’olumn”. „Als ik brieven schrijf heb ik dat helemaal niet. Dat is gewoon gewauwel. Bijvoorbeeld mijn correspondentie met Van ’t Reve”. (de brieven van Van ’t Reve aan Simon Carmiggelt zijn gepu bliceerd in „Taal der liefde”.„Als hij schrijft, dan is het meteen titeratuur. Bij mij is het met brieven het tegendeel het geval. En wat bij mij bruikbaar was om te publiceren, dat heb ik al in „Kronkels” verwerkt”. „Soms gebruik ik dingen van mezelf in stukjes. Gedachten die ik koester, die dan in de mond van een vreemde leg. Voor Wim Sonneveld heb ik eens een tekst geschreven van een vader wiens dochter trouwt en die daar niet onver deeld blij mee is. In zekere zin was ik die vader zelf. Ja, ik knutsel nogal eens met de exacte waarheid”.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9