SADAT VOELT HETE ADEM VAN GADAFFI IN DE NEK Geen akkoord in Wenen over olie West-Europa voor olie vooral opheldering Turkije Olievondst in Nigeria Chili wenst J Religie speelt belangrijke rol bij verkiezingscampagne in afhankelijk van Midden-Oosten J Voorraadvorming in EEG voor 65 dagen Erkenning van junta „WEG MET MINI-ROKKEN, BLANKEN EN RENTE” 15 WOENSDAG 10 OKTOBER 1973 OPEC-onderhandelingen Fataal Geheimen Hete adem de ert Aanvoer afgenomen 50 Ie Primitief Ultimatum n. (Van onze redacteur in Istanboel) ISTANBOEL De campagne voor de Turkse parlementsverkiezingen van 14 oktober is in volle gang. Niet langer belemmerd door de staat van beleg die eind september overal werd opgeheven, neemt zij dagelijks vin niger vormen aan, maar tot ernstige incidenten is het nog niet gekomen, afgezien van de gebeurtenissen in Izparta, waar oppositieleider Ecevit en zijn partijgenoten werden gestenigd. De grootste steen die werd gegooid heeft Ecevit bewaard om later cadeau te doen aan Demirel „als aan denken”. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar deze spaarmogelijkheden. InHH W iKv NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK SINAI: EEN LEVENSGROTE VAL (Van onze redacteur in Brussel) ADVERTENTIE in LAGOS (AP). De Delta-oliemaat- schappij, die zich in Nigeriaans tMzit bevindt, heeft gisteren bekendgemaakt in de buurt van de stad Benim in het centraal-oostelijk deel van het land, olie te hebben aangeboord op een diepte van ruim 4.0Gfr meter. jf 1- -)■ Daarbij speelde niet alleen het weten schappelijk uitgedokterde dieet een rol voor de soldaten die in de hete Suez- kanaal-zone een zelfde of ongeveer ge lijke arbeidsprestatie moeten kunnen le veren als in een beter klimaat, maar in de allereerste plaats een verdedigingsli nie, met ingebouwde zwakke plekken. Langs het op deze manier voorgespan nen beton van Israels militaire en stra tegische vaardigheid en vindingrijkheid zouden de Egyptenaren onvermijdelijk worden geleid naar de ruime zandvlak ten van de Sinaï, waar vele kilometers verderop zware Israëlische versterkingen waren neergelegd om een triomfantelij ke opmars” te stuiten. Een eerherstel is nog uitsluitend te vinden in het zoeken naar een vreedza- HIERBIJ DOELDE Ecevit op het mili taire ultimatum van 12 maart 1971 dat tot Demirels aftreden als premier heeft geleid. Ecevit zelf heeft dit ultimatum toen fel bestreden. Tot aan de gebeurtenissen in Izparta had Ecevit rechtstreekse aanvallen op Demirel vermeden. En dat was ook om gekeerd het geval. Toen de beide partij - karavanen elkaar ergens langs de Zwar te Zee op de weg tegenkwamen, hebben de twee partijleiders elkaar nog toege wuifd. Demirel voelt zich eigenlijk in veel sterkere mate belaagd door twee nieuwe partijen die nog rechtser zijn dan de zijne (die men de Turkse WD zou kunnen noemen). Het gaat om de democraten onder Bozbeyli die het spookbeeld van de op gehangen rechtse premier Menderes op roepen (de bijna 90-jarige oud-presi- dent Bayer houdt overal in den lande spreekbeurten waarin hij Demirel kapit telt omdat hij als premier zes jaar lang niet heeft gezorgd dat het gebeeente van zijn voorganger fasoenlijk werd begra ven) en vooral de Partij van Nationale Redding die op de religieuze instincten van boeren en middenstanders werkt. In Ecevits entourage kan men zich niet onttrekken aan de hoop dat de zaken een dergelijke keer nemen. Maar mis schien geeft men zich in deze gelederen niet genoeg rekenschap van het gevaar dat Erbakans Gadaffiaanse geluiden niet slechts voor Demirel, maar voor de hele opzet van de moderne Turkse republiek inhouden. Uit niets zo werd gezegd is nog bete ken dat de Arabische landen, in een poging het westen te dwingen de steun aan Israel op te geven, hebben besloten minder olie te gaan sturen. In Londen is namens de Britsh Petro leum en de Shell meegedeeld dat hun toevoer sinds het uitbreken van de oor log nog niets achteruitgegaan. Het verminderen van de olieaanvoer in Groot-Brittannië komt in de eerste plaats door het sluiten van de aan de Middellandse Zee gelegen havens van Babias (Syrië) en Tripoli (Noord-Liba- non). In deze havens komt via huislei- dingen olie aan uit Noord-Irak als regel ongeveer 1.2 miljoen vaten per dag. Nu bedraagt die doorstroom ongeveer 1 mo- joen vaten. Het consessiegebied waar men boort heeft eerst toebehoord aan de BP-Shell combinatie, die het terrein twee jaar geleden prijs heeft gegeven. in Het totale verbruik aan ruwe olie van de EEG-landen over 1972 wordt op bij na 780 miljoen ton getaxeerd en aange nomen wordt dat dit jaar meer ruwe olie zal worden ingevoerd. Dat de Euro- markt voor haar bevoorrading met ruwe olie vrijwel geheel afhankelijk is van de Aziatische en Afrikaanse producenten is algemeen bekend. In 1972 moest vijftig SEDERTDIEN IS de verdedigingslinie aan het Suezkanaal met zoveel beton volgegoten, dat de huidige lichting Israë lische militairen zich nog nauwelijks zal herinneren dat Egyptische scherpschut ters aanvankelijk werden gadegeslagen vanachter eenvoudige zandzakken, met behulp van hetzelfde soort periscoopjes dat in de residentie op prinsjesdag werd verkocht om ook degenen die achteraan stonden een ruime blik op de landsvrou we mogelijk te maken. Militaire geheimen liggen doorgaans niet op straat, maar de opzet van het Israëlische verdedigingssysteem langs het Suezkanaal is al sedert jaar en dag breedvoerig gepubliceerd. Demirel is wel genoopt erop in te gaan, overal waar hij komt. Ook hij drinkt geen water onder het spreken (en heeft dan ook al eens zijn stem verlo ren). „Hebben wij in de zes jaar van ons bewind ook maar iemand belemmerd in het uitoefenen van zijn religie. Wie heeft gezorgd dat er weer genoeg muez zins kwamen om van de minaretten tot het gebed op te roepen? Wie heeft tientallen scholen geopend voor imams (gebeidsleiders)?” Maar ook: „De hemel is geen woning die je met een sleutel kan openen. Geloof is een kwestie van persoonlijke gezindheid, niet van politie ke organisatie.” OVER DE warme ontvangst in Izparta zei Ecevit achteraf: „Overal elders heeft het orde-apparaat onder auspiciën van de partijloze premier Talu goed gefunc tioneerd, maar deze stad bleek volledig in handen te zijn van de stoottroepen van Demirels broer en zo hebben we een voorproefje gekregen van wat er zou gaan gebeuren als Demirel weer aan de macht zou komen.” Hij zei ook: „Wij hebben ons niet op de vlucht laten jagen. Het waren anderen die dat hebben ge daan.” (Van onze redacteur in Santiago) SANTIAGO-DEN HAAG De Chi leense junta heeft de Nederlandse am bassadeur in Santiago om opheldering gevraagd over de houding van de Neder landse regering tegenover het nieuwe bewind in Chili, dat op 11 september door een staatsgreep aan de macht kwam. De Nederlandse ambassadeur in Santiago werd maandag op het Chileen se ministerie van Buitenlandse zaken ontboden om de positie van de regering toe te lichten. En wie ooit des ochtends om acht uur bij Egyptische kazernes de dienstplichti gen heeft zien aantreden en het fanatis me heeff ondergaan waarmee veilig heidsfunctionarissen het fotograferen van een in triplex opgetrokken model van de jongste MIG verhinderen, beseft dat het niet alleen maar de gevreesde volksziekte bilharzia is, die dit volk belemmert in zijn wanhopige strijd om met nieuwe tijden gelijk tred te houden. Dit bericht heeft al een verontwaar digde reactie uitgelokt van het Chili Comité Nederland, dat meent dat de regering „onder sterke druk staat van de rechtse partijen, het bedrijfsleven en haar eigen ambtenaren, om op eerder ingenomen standpunten ten aanzien van Chili terug te komen”. Dat was al ze toen Nasser tijdens zijn zogenaamde „uitputtingsoorlog” tonnen granaten afvuurde op Israëlische stellin gen, die meters diep onder het zand hun voornaamste weerstand ontleenden aan de in stukken gebrande rails van de spoorlijn naar Kantara. DEZE PRIMITIEVE propaganda, die op het „herstel van de Anatolische iden titeit” is gericht, slaat aan bij de simpele boer en vooral bij de kleine ambachts man die nog niet door het kapitalisme is bestreken. De eerste winning bracht ruim 9.000 vaten per dag op en de olie die naar boven kwam „bevatte nagenoeg geen zwavel”, aldus is vernomen. De Delta-maatschappij werkt op tech nisch gebied samen met de Pan Ocean Oil Corporation uit New York. De Chileense stap komt op een mo ment dat in Den Haag duidelijk is geworden dat de Nederlandse regering liever wil vermijden dat de kwestie van wat genoemd wordt „het continueren van de betrekkingen met Chili” op for mele wijze aan de orde wordt gesteld. De negen partners zijn er overeen komstig onderlinge afpsraak toe gehou den voor 65 dagen normaal verbruik in voorraad te houden. Na 1 januari 1975 zal dat een voorraad voor negentig da gen verbruik moeten zijn. In Nigeria is een aantal binnen- en buitenlandse oliemaatschappijen werk zaam en de totale opbrengst bedraagt nu twee miljoen vaten per dag. De helft hiervan komt op rekening van de Brits- Nederlandse onderneming. Intussen is Erbakan van rechts, net als Ecevit van links, duidelijk in opmars. In de entourage van Demirel heeft men de hoop op een hernieuwde absolute meerderheid allang opgeheven, maar nu begint men zich zelfs af te vragen of zijn partij wel de grootste zal blijven. Als zij van rechts erg wordt geplukt, zou de RVP onder Ecevit wel eens kunnen gaan zegevieren. DIT LAATSTE gaat des te beter nu de vastenmaand Ramadan is begonnen waarin men overdag niet mag eten en drinken. De meetings van de partij krij gen daardoor nog sterker het karakter van „diensten”. Tijdens de speeches wordt door de spreker geen druppel water gedronken, en na afloop gaan alle deelnemers plechtig naar de moskee voor het gebed. „Nationale ontwikkeling,” zegt prof. Er bakan, de drijvende kracht van deze partij, „kan alleen geschieden met liefde voor het gebed.” Het embleem van de partij is een sleutel met de baard omhoog: symbool voor de hemel die kan worden geopend. Daarvoor moet voor alles de moraliteit worden gered die door westerse invloe den wordt bedreigd. „Als wij aan de macht komen”, zegt Erbakan, „dan zul len onze kinderen weer worden bij ge bracht hoe ze zich tegenover hun ouders moeten gedragen.” Weg met de minirokken (al draagt, naar verluidt, mevrouw Erbakan er zelf een), weg met de films uit het Westen, weg met de televisie, weg met alle geneugten van de verdorven grote stad waar de „rijke minderheid” woont, die de bevolking uitzuigt. Oliemaatschappijen en reders in Lon den meldden gisteren dat de aanvoer van olie uit het Midden-Oosten al is afgenomen. Maar dit zou een gevolg zijn van „geografisch en niet van politieke omstandigheden”. BRUSSEL. In verband met de mo gelijkheid dat de Aziatische en Afri kaanse olieproducerende landen hun ex port naar de Verenigde Staten en naar West-Europa weleens zouden kunnen Izparta is namelijk geboorteprovincie en bolwerk van de rechtse oud-premier wiens Gerechtigheidspartij deze keer weer als grootste uit de bus hoopt te komen. Zes bij de OPEC (Organisatie van olie-exporterende landen) aangesloten landen Saoedi-Arabië, Iran, Irak, Koeweit, Qatar en Aboe-Dhabi eisen een herziening van het in 1971 tot stand gekomen akkoord van Teheran betref fende basisprijzen voor ruwe olie. Op de vraag of de besprekingen, die worden gehouden op het hoofdkwartier van de OPEC in Wenen, vandaag zullen worden hervat, antwoordde de secreta- ris-generaal van de OPEC, de Algerijn dr. Abderraham Khene: „Ik hoop dat dat het geval zal zijn”. Beide partijen verklaarden dat er tij dens het overleg van gisteren geen akkoord is bereikt. De oliestaten aan de Perzische Golf hebben hun eisen betref fende een verhoging van hun olie-in- komsten maandag bij het begin van de onderhandelingen voorgelegd aan een vijf man tellende delegatie van de wes terse oliemaatschappijen. Een woordvoerder van de olieconcerns sprak de verwachting uit dat beide par tijen vandaag contact met elkaar zullen opnemen voor een afspraak betreffende een volgende bijeenkomst. Naar verluidt is er absoluut geen sprake van misluk king der onderhandelingen. Een afge vaardigde, die anoniem wilde blijven, zei dat men bij de besprekingen niet op hindernissen is gestuit en dat er vooruit gang is geboekt. De Chileense, machthebbers” (zoals premier Den Uyl de junta heeft ge noemd) doorkruisen met hun verzoek om opheldering het beleid van met na me minister van der Stoel, die deze netelige kwestie om politieke redenen zoveel mogelijk wilde omzeilen. BOVENDIEN heeft hij te maken met de hete adem die de Lybiër Gadaffi hem steeds krachtiger in de nek blaast. Het kan zijn dat zijn met Syrië zorg vuldig gecoördineerde actie Gadaffi in de ogen van de Arabieren moet ontluis teren als de man die wel van vechten praat maar (nog?) niets doet maar het kan ook zijn om zijn officieren te overtuigen van de onmogelijkheid van hun verlangens. (Door onze speciale verslaggever, Henk Kolb) TEL AVIV Het is een tragische waarheid, die Israel al sedert 1968 aan de Egyptenaren heeft voorgehouden: De Sinai-woestijn is een levens grote val voor een troepenmacht die in oostelijke richting het Suezkanaal wil oversteken. Het is uiteraard nog aanmerkelijk tragischer, dat Egyp tische bevelhebbers dergelijke objectieve waarheden soms niet tot het middelpunt van hun beslissingen maken. WENEN (ANP). De tweede dag van onderhandelingen tussen Arabische oliestaten en westerse olieconcerns over een verhoging van de olieprijzen heeft geen overeenstemming opgeleverd en het is onzeker of de besprekingen vandaag zullen worden voortgezet. Na afloop van het gesprek verklaarde ambassadeur Goedhart desgevraagd dat aan Chileense zijde „onbegrip bestaat over de Nederlandse positie”, die in zo verre afwijkt van die van andere West- europese landen dat deze (zoals Enge land) de nieuwe Chileense regering uit drukkelijk hebben erkend. Het vestigen van een bruggehoofd veronderstelt niet alleen maar de ambi tie om aan de overkant van het kanaal te geraken, het houdt in dat de troepen Hoewel de diensten van de gemeen schappen hierover geen nauwkeurige ge gevens verstrekken, hebben wij wél la ten verluiden dat de voorraad voor 65 dagen ruimschoots aanwezig is. Zijn campgane is deels gericht op de boodschap dat dankzij zijn partij, de Republikeinse Volkspartij, het parlemen tair bestel overheid is gebleven en over weg ook met de blanken en de rente, dat on-Mohammedaanse insluipsel dat de bron is van alle duurte en door de joden Turkije is binnengesmokkeld. (Het anti semitisme van deze partij gaat zo ver dat ze zich zelfs heeft gekeerd tegen het lezen, op de middelbare scholen, van de joodse socioloog Durkheim). Weg ook, vóór alles, met Turkije’s associatie met de EEG. verminderen of stilzetten, om op die manier indirect de druk op Israel te verzwaren, wordt in kringen van de Europese gemeenschap herinnerd aan de voorraadvorming van de EEG-landen. De officiële redenering in Den Haag is dat Nederland het nieuwe Chileense bewind „stilzwijgend heeft erkend”. Dit vloeit voort uit een wel vaker voorko mende praktijk in het diplomatieke ver keer, namelijk dat een ambassade, in dit geval de Nederlandse, de gebruikelijke schriftelijke mededeling van een nieuwe regering ontvangt inzake de samenstel ling van deze regering. Nederland heeft deze brief niet terug gestuurd en dit houd in, aldus het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, dat het Chileense regime „stilzwijgend wordt er kend”. Een foto vanuit Egyptisch gebied ge maakt: De brug over het Suezkanaal voert naar het door Israel bezette gebied van de Sinaï. De zandheuvels aan de overkant van het kanaal vormen een onderdeel van de zogenoemde Bar-Les- lijn. STRATEGISCHE gaven, noch een diepgaande kennis van militaire zaken zijn nodig om dit te doorgronden. En er moet dan ook een geheel andere reden zijn die de Egyptische president Sadat tot een naar men mag aannemen fatale misstap heeft doen besluiten. Daarover is naar Arabische trant een vrijwel oneindig aantal speculaties mo gelijk en er zijn daarnaast feiten te noemen, die men dan naar eigen belie ven kan interpreteren. Spaarrente tot De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 41/2% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 81/j% voor onze Spaarwinstbiljetten aan toonder en de N.M.S. - Rentespaarbrieven. zich om naar de overkant te komen eerst aan de Egyptische zijde moeten samentrekken. Wanneer dan vervolgens nadat zich aan beide zijden van het Suezkanaal zoveel troepen hebben sa mengetrokken dat een tegenactie rende ment gaat opleveren de overgang over het kanaal wordt geblokkeerd, zou de luchtmacht de vernietiging yan de strijdkrachten aan weerszijden van de inmiddels dichtgewaaide waterweg kun nen inleiden en bevestigen. eind zal blijven. „Mocht Demirel de verkiezingen onverhoopt winnen, en mochten er dan weer krachten zijn die zijn premierschap willen verhinderen, dan zal onze partij zich tegen deze krachten keren.” Sadat behoeft zich om de volkswil niet te bekommeren. Het Egyptische volk, dat vriéndelijk is en humoristisch en allerminst oorlogszuchtig, dat 'niet vervuld is van wraakzucht, maar sedert Nasser heeft geleerd de zegepralen die het hoofdkwartier in Cairo uitbazuint met enige reserve te beschouwen. Sadat moet zich al jaren overeind houden tegenover een groep jonge officieren die ten strijde wil trekken en tevens politie ke bedoelingen heeft. percent van de behoeften gedekt worden met olie uit het Midden-Oosten en 40 percent uit Afrikaanse landen (voorna melijk Libië, Nigerië en Algerije). De ontwikkeling van de invoer ver toont dit jaar echter belangrijke ver schuivingen. Door de evolutie van de oUepolitiek van Libië ziet het er naar uit dat het aandeel van de Afrikaanse lan den in de voorziening van de Euromarkt met ruwe olie zal teruglopen tot 26 percent. Daartegenover staat een toenming van de bevoorrading uit het Midden-Oosten die tot 67 percent zou kunnen oplopen. Dit wordt mede in verband gebracht met de toename van het verbruik, maar ook met het beleid dat de EEG-landen voeren bij hun voorraadvorming. De grootste Aziatische leverancier van de Euromarkt was in 1972 Saoedi-Ara bië, dat iets meer naar Europa expor teerde dan Koeweit en Iran samen. me samenleving in het Midden-Oosten; met of zonder Palestijnse verzetsstrij ders, met of zonder Arafat. Sadat is Nasser opgevolgd als een man die niet in eerste aanleg naar oorlog streefde. Hij heeft zijn volk willen bevrijden van de dwanggedachte die een jarenlange pro paganda had opgeroepen. Nu dit streven in stukken wordt geschoten is het een klemménde vraag, hoe lang Sadat de voorzienbare nederlaag van zijn troepen zal overleven; kanonnen vlees bederft immers snel.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15