Dolle pret in uitverkocht Concertgebouw Nederland faalt op Grieks filmfestival met popgroep Focus over C. Spierdijk schreef boeiende historie over oude horloges Ralph Inbar in Israëlisch leger Conflict Paul Acket Mm Cox's. Die smaakt. Cox's. Die smaakt. Cox’s. Die smaakt. FIGUREN UIT HAARLEMSE SINT LUCASCILDE Noordhollands Philharmonisch Orkest du TV-PRODUKTIE WEGGEFLOTEN Uitstel première Kostbaar tapijt op expositie in Apeldoorn SERIE C MEESTERCOMPONISTEN VAR DE 20e EEUW g aan J Impresario spant kort gedin toneelgroep Baal ^ffA^^,napPe/ WOENSDAG 10 OKTOBER 17 1973 I 1 Haarlems werk Fantasie-horloges '0r, Haarta station), emandvat ezig, die je i dingen Irijf vertelt illig niet i even nas aken van :oon (020) maken spraak Uil Dirigent: ANDRÉ VANDERNOOT Concertgebouw Haarlem 20.15 uur 6 vrijdagavondconcerten op 19 okt., 30 nov., 21 dec., 25 jan., 22 febr., 22 maart SHAPIRRA, Naar meer precisie G. SPIERDIJK: Horloges en Horlogemakers. Uitgave H. J. W. Becht’s uitgeversmaatschap pij, Amsterdam. Prijs 45, „ONZE HORLOGES WIJZEN tot op een duizendste van een seconde nauwkeurig de tijd aan. Mocht u na een paar maanden een afwijking van het radiotijd- sein constateren dan deugt het radiotijdsein niet”. Met deze woorden prees enige tijd gele den een Zwitserse uurwerkfa- briek haar produkten aan. Een aardig grapje, denkt u misschien. Maar zo was het toch niet be doeld. Het is tegenwoordig mo gelijk dergelijke horloges te ver vaardigen, dankzij de stormach tige ontwikkeling van de elec tronica, welke, om maar een spectaculair voorbeeld te noemen de reizen naar de maan mogelijk heeft gemaakt. w. f-j Bij Walden en Muyselaar is de tijd stil blijven staan (Van een medewerker) ADVERTENTIE WILLY WALDEN EN PIET MUYSELAAR ADVERTENTIE ADVERTENTIE DEN ADVERTENTIE SJ. K Het is te begrijpen dat verzame laars van antieke horloges voor der gelijke unieke kunstwerkjes enorme bedragen over hadden. In 1964 werd bij Sotheby in Londen een dergelijk Het Filmfestival in Thessaloniki, dat afgelopen zaterdagavond is geopend, is vooral opmerkelijk door de deelneming, igenlijk confrontatie, van verschillende ideologieën. De meeste belangstelling ging THESSALONIKI (ANP). Voor Ne derland was het gisteren geen grote dag op het Tweede Internationale Filmfesti val in Thessaloniki. Door een technische moeilijkheid liepen beeld en geluid van de (niet officiële) Nederlandse inzending ettelijke seconden a-synchroon. Dat was vooral hinderlijk omdat het produkt van de Nederlandse TV-filmer Robert Klin- kert „Ach, een zonnebloem”, in hoofd zaak bestond uit monolgen van de Ame rikaanse dichter Allen Ginsberg en de min of meer hippe figuren die hem omringen. Klinkert, 35 jaar, had de film gemaakt voor de Westduitse televisie. De film werd bijna van het doek gefloten, Klinkert zelf was niet aanwezig. In de negentiende eeuw ontstonden grote veranderingen in de horlogema- kerij. De schrijver citeert uit het in 1937 uitgegeven boekje van de bij oudere Haarlemmers nog welbekende horlogemaker C. ten Boom ter gele genheid van het honderdjarig bestaan van diens (nog bestaande) horloge- zaak in de Barteljorisstraat. dat na 1800 het uit de hand vervaardigen van horloges niet meer zo lonend wTas en dat de horlogemakers zich vooral toelegden op het repareren van uur werken. De overige leden van het gezelschap kennen het klappen van de zweep. Mie- ke Bos en Aase Rasmussen weten waar zij gaan en staan moeten en zingen daarbij het hoogste lied uit. Jessica van Olden, Helen List, Tilly van Duykeren. Marga Jansen en Monica Tjen-a-Kwoei vormen met elkaar een goed getraind balletje, dat de vaart erin weet te hou den. Toen het eigenlijke uurwerk geen problemen meer opleverde lieten de horlogemakers hun fantasie de vrije loop. Zij maakten horloges die niet alleen de tijd, maar bijvoorbeeld ook datums, maanstanden en dergelijke aanwezen. Gedirigeerd door het uur werk kwamen er wijzerplaten met dansparen, musicerende gezelschap pen, berglandschappen met een stro mende waterval en zelfs indécente voorstellingen... Van deze zeer gecompliceerde en kostbare horloges zijn er vrij veel bewaard gebleven, onder meer een beroemd uurwerk van de Franse fir ma Brequet, dat aan Marie Antoinet te zou hebben toebehoord. Het werd in 1783 door een officier van haar lijfwacht besteld, maar kwam pas in 1802 gereed, volgens sommige schrij vers zelfs pas in 1823. Het werd tijdens het dragen automatisch opge wonden en bevatte een repeteerslag- werk, een altijddurende kalender en een centrale seconden wijzer. Het was geheel van goud op enkele stalen onderdelen na. bereikt toen de kleine Karei de Rooy opkwam met een levensgrote trombone en even later geheel onverwacht Peter de Jong met een boemketel. Karei de Rooy bleek een ware virtuoos te zijn op de trombone en Peter de Jong sloeg er lustig op los, dwars door het vel heen! Het repertoire van deze twee is mis schien nog niet groot genoeg om een hele revue te laten draaien, maar als Muyselaar en Walden ermee ophouden, kunnen zij het vaandel rustig aan „mini en. MAXI” overdragen. APELDOORN (ANP). Van vrijdag tot en met zondag wordt in de schouw burg Orpheus in Apeldoorn een tentoon stelling gehouden van Perzisch tapijten. Er zal een tapijt worden geëxposeerd dat een waarde verte-enwoordigt van ongeveer een half miljoen gulden. Dit tapijt is nog nooit uit Perzië geweest, doch met medewerking van verschillende instanties is hiervoor toe stemming verkregen, zo meldt de organi sator van de expositie. De opening vrij dagmiddag wordt verricht door de han- delsattache van Perzië in ons land, drs. Hazemi. Het dubbeltj esdrama dat zij opvoeren voor een telefooncel groeit uit tot lach succes waaraan geen einde schijnt te komen en zij weten precies wanneer zij ermee op moeten houden. De andere sketches zoals „de ideale Vrouw”, de kegelcub „Alle Negen” en „Volgende Pa tiënt” brachten ons toch op het idee ons af te vragen „Waar blijft de tijd”, want het was of de tijd heeft stilgestaan. Er is eigenlijk niets veranderd, Walden en Muyselaar zijn dezelfden gebleven en het publiek reageert nog net als 30 jaar geleden ook al zijn er veel jonge mensen bij die nooit eerder een revue gezien hebben. Samen vormen zij een grote gelukkige familie, die een gezellige avond op prijs weten te stellen. I hoopt het Shaffy-theater in januari van I het volgend jaar te kunnen beginnen. Veel meer houvast over vroegere uurwerkmakers, hun werkplaatsen en hun vaak primitieve gereedschappen hebben oude gildeverordeningen de schrijver geboden. Merkwaardig is onder meer een oude Duitse gildebe- paling, dat een leerling, die na drie jaren gezel was geworden en dan nog een proeftijd van twee jaren moest doormaken, die tijd kon bekorten door met de dochter of de weduwe van de meester-uurwerkmaker te trouwen... Meester kon hij echter pas worden als hij zijn vakkundigheid door een examen had bewezen. In Den Haag bestond dat examen, zo blijkt uit een gildebrief van 1688 van het plaatselijke „oorogiemakersgilde”, uit het vervaardigen van een „sac- koorlogie, gaende en slaende acht en- de twintig uuren.” Ook in Haarlem was er toen een gilde van smeden, slotenmakers en uurwerkmakers, Sint Lucas geheten. Begrijpelijk is dat die oude uur werken geen aanspraak op grote nauwkeurigheid konden maken. Dat was trouwens in die tijd geen groot bezwaar. Alleen zeelieden hadden be hoefte aan een zo nauwkeurige tijd- bepaling voor het vaststellen van de lengtegraad. Daarom loofde in 1714 de Engelse regering een voor die tijd fabelachtige beloning van 20.000 pond Het Concertgebouw was totaal uitver kocht en er moesten heel wat mensen teleurgesteld worden aan de kassa. Pas tegen half twaalf stonden wij weer op straat „Waar blijft de tijd”, dachten wij de avond was omgevlogen. Het grootste succes was weggelegd voor „mini MAXI” Karei de Rooy en Peter de Jong. Wat deze twee dwazen de toeschouwers voorschotelen is werke lijk bijzonder de moeite waard. Prachtig was hun duo voor viool en piano, waar uit bleek dat zij nog meer kunnen dan alleen maar gek doen. Het maximum aan vrolijkheid werd „Horlogiers” moesten in vroeger tijden zowel hun gereedschappen als de uurwerkonderdelen zelf vervaardi gen. In een keur van het Haarlemse Sint Lucasgilde uit 1702 staat te lezen dat zij toestemming kregen het voor hun handwerk benodigde koperwerk zelf te gieten. Volgens Spierdijk is het zeer moei lijk te achterhalen wanneer in Ne derland de eerste horloges zijn ver vaardigd, maar zij waren er waar schijnlijk reeds in het begin van de zestiende eeuw bekend. Er bestaat een horloge, gesigneerd door Jan Ja cobs te Haarlem en gedateerd 1560. In het register van het Sint Lucasgil de komt deze Jan Jacobs voor als „ijzerman.” De in Haarlem zetelende Hollandsche Maatschappij van We tenschappen loofde in 1786 een prijs van twaalf dukaten uit „aan den maaker van eene machine waarop stukken vervaardigd konden worden tot het samenstellen van een horlo ge” Spierdijk maakt in zijn boek ook melding van een merkwaardig testa ment van de horlogemaker Johannes Colombie in de Kleine Houtstraat te Haarlem, gestorven in 1804. Hij liet zijn slaapmuts na aan zijn oudste knecht. Al zijn andere bezittingen, bestaande uit enige onroerende goe deren en 16.000 in contanten, ver maakte hij aan het Gereformeerd Diaconiehuis, het Lutherse Weeshuis en aan het Sint Jacob Godshuis, on der voorwaarde dat gedurende twee honderd jaren kapitaal en rente on aangetast moesten blijven en dat in het jaar 2005 van de totale som fabrieken moesten worden opgericht. Maar hij stelde ook de lonen vast, die de arbeiders in die fabrieken zouden moeten verdienen. Hij deed dit vol gens de daarvoor in 1800 geldende normen Onze beroemde landgenoot Christi aans Huygens blijft in Spierdijks boek uiteraard niet onvermeld, want hij heeft door toepassing van de slin ger en van de balans-spiraalveer in uurwerken een van de allerbelang rijkste bijdragen voor de ontwikke ling van het uurwerk door de eeuwen heen. Bewonderenswaardig is de col lectie van niet minder dan 118 fraaie foto’s van kostelijke produkten van vakmanschap en kunstzin uit vervlo gen eeuwen, sommige in kleurendruk, die dit boek tot een begerenswaardig werk voor kenners en verzamelaars maken. horloge geveild. De koper had er 27.500 pond sterling voor te betalen. sterling uit voor een uurwerk dat zo precies mogelijk de tijd aanwees. Een dergelij k fortuin lokte vele geleer den maar ook veel warhoofden aan met als resultaat dat de speciale be oordelingscommissie „ongelooflijke hoeveelheden kaf moest ziften waarin absoluut geen koren te vinden was.” Pas vijftig jaren later kon de belo ning worden toegewezen aan.... een timmerman, Harrison, die dertig ja ren had gewerkt aan zijn later be roemd geworden chronometer. Nog meer precisie kon pas in de loop van de negentiende eeuw worden bereikt door toepassing van de zo genoemde ankergang. Talrijke minder nauw keurige constructies, hoewel van veel vernuft getuigend, waren daaraan voorafgegaan. De werking ervan wordt in het boek duidelijk gemaakt door een aantal verhelderende teke ningen. Gastdingen ten: LIBOR PESEK, ELYAKUM HANS KOX, WILLEM FREDERIK BON Solisten: SHULAMIT RAN, CLAUDE HELFER, MARJA BON - piano HERMAN KREBBERS, THEO OLOF - viool MARILYN TYLER, HENK SMIT - zang Abonnement 6 concerten 20,(a.i.) c.j.p. geldig. Losse kaarten 4,(a.i.). Abonnements- en kaartverkoop aan de kassa van het Concert gebouw, Lange Begijnestraat 13, Haarlem, van 1015 uur. Telefonisch 320994 van 1215 uur. daarom tot nu toe uit naar wat de grote mogendheden te bieden hadden. Ameri ka trok op de openingsavond belangstel ling met „Godspell” van David Green, zondag kreeg Rusland alle aandacht voor de science fictionfilm „Solaris”, een wat mystieke variant op A space Odys see, zoals Amerika dat enkele jaren geleden op de markt bracht, en dinsdag heeft men met veel belangstelling ken nis genomen van een Chinese documen taire over vondsten in een tweeduizend jaar oud graf en een lange film „Het Rode Vrouwendetachement”. De laatste film is een gefilmd ballet dat het aandeel der vrouwen weergeeft in de vestiging van het nieuwe China. Van de socialistische landen oogstten de inzendingen van Tsjecho-Slowakije, Hongarije en Roemenië tot nu toe veel lof. De Duitse Bondsrepubliek presen teerde zich met een film „De stof voor dromen”, een verhaal over de spionage tussen Oost en West en spelend in de atmosfeer van de op sensatie drijvende grote geïllustreerde weekbladen. Amerika gaf Thessaloniki verder de eer van de wereldpremière van „Once upon a Scoundrel”, een speelse film over de verwikkelingen tussen een grote he- reboer en landarbeider, die beiden dezelfde dorpsschone begeren. De maker, James Elliot, zei in een toelichting op zijn film dat hij er mee waar wilde maken dat hij sex, sensatie, en geweld moe is. Maandagavond tenslotte trok Frank rijk een volei zaal met „Nacht in - merika” van Francois Truffaut. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Ralph Inbar, regisseur in dienst van de TROS, is dinsdagmiddag vertrokken naar Tel Aviv om dienst te nemen in het Israëlische leger. De heer Inbar heeft een dubbele nationaliteit: hij is Nederlander én Israëli. Omdat hij tevens reservist is van het Israëëlische leger, heeft hij dezer dagen een mobili- satieoproep ontvangen, waaraan hij ge volg heeft gegeven. Een van de consequenties van het vertrek van Inbar is dat het zaterdag uit te zenden programma „Musical-In” moet worden overgenomen door regisseur Job Pannekoek. Als Inbar lang wegblijft, zpllen nadere „vervangings”-maatregelen moeten worden getroffen. Hoewel de TROS gelooft dat Inbar bij het vervullen van zijn militaire plichten nauwelijks daarvoor tijd zal hebben, heeft de omroepvereniging hem toch een bandrecorder meegegeven voor het ma ken van radio-reportages over het ver loop van de strijd in het Midden-Oosten. Ït tDiMi 4WL m Ii) I L II t ib. jffl Tin*/ rtli r Over dergelijke hypermoderne uur werken zal men vergeefs iets vinden in het jongste boek van C. Spierdijk „Horloges en Horlogemakers”, uitge geven door H. J. W. Becht in Amster dam, een pendant van het eerder verschenen „Klokken en Klokkenma kers.” De schrijver heeft zich name lijk vooral beziggehouden met het verleden van het draagbare uurwerk sinds het einde van de vijftiende tot het einde van de achttiende eeuw en zich, als zovelen vóór hem, verdiept in de vraag, wie toch wel de uitvin der van het eerste horloge is geweest. En ook hij is tot de conclusie geko men dat een juist antwoord niet te geven is. Drie landen, Duitsland, Frankrijk en Italië maken er aan spraak op de bakermat van het hor loge te zijn geweest, maar concrete bewijzen daarvoor zijn er niet. Het oudste bekende document over „klei ne uurwerken die men bij zich draagt” dateert uit 1462, geschreven door een Italiaan, Bartolomeo Man fredi, die markgraaf Gonzaga aan biedt een „klein uurwerk dat men bij zich draagt” te vervaardigen. Het oudste nog bestaande gesigneerde en in 1551 gedateerde horloge is van Franse makelij. HAARLEM. „Waar blijft de tijd” is een vraag waar niemand antwoord op I’ hoeft te geven. Willy Walden en Piet r Muyselaar hebben die vraag alleen aan I zichzelf gesteld -r in verbazing om- dat zij niet begrijpen kunnen dat zij al I 36 jaar samen optreden. In 1937 zijn zij r begonnen en werden beroemd als de O dames Snip en Snap. Nu, anno 1973, worden zij nog steeds toegejuicht als zij I verschijnen in hun soepjurken en met I; die gekke hoedjes op. De moppen die zij 5 vertellen zijn stokoud en soms in een K nieuw jasje gestoken, maar dat doet er I' niet toe, want het gaat om de manier S waarop. Daar kennen zij alleen het ge- I heim van. genomen voor de volgende tournees. Dat was gebeurd met toestemming van Ac ket. De commissie hoefde daarom vol gens mr. Aerts niet meer aan Acket worden betaald, maar aan MAM, die nog twee Engelse en een Amerikaanse tournee organiseerde, waarbij Focus vooral in Amerika furore maakte. Mr. Ekelmans stelde zich op het standpunt dat het contract is blijven gelden en dat ook commissie moet wor den betaald aan Acket. Volgens hem waren alleen bepaalde werkzaamheden door Acket overgedragen aan MAM. Het tweede twistpunt was de vraag of het tot juni lopende contract al dan niet verlengd was. Acket zegt van wel, zij het met de beperking dat het nieuwe contract, slechts mondeling overeengeko men, alleen betrekking heeft op het continent. Toen Acket een schriftelijke bevestiging van het gesprek van eind april naar De Jong stuurde, kwam er pas 3 maanden later antwoord. De Jong stelde dat het contract niet verlengd was. Een van de medewerkers van Ac ket getuigde dat er bij het gesprek was overeengekomen dat het contract voor Europa verlengd zou worden mits Acket zich meer moeite voor Focus zou ge troosten en niet meer over de commis- siegelden gepraat zou worden. De rechtbankpresident, mr. J. H. C. Slotemaker, zal op dinsdag 23 oktober uitspraak doen. AMSTERDAM (ANP). De Toneel groep Baal, een van de vier nieuwe Amsterdamse toneelgroepen, heeft haar eerste première „Baal” van Bertold Brecht, moeten verschuiven van 12 ok- r tober naar 2 november. De gemeente Amsterdam, die financiële hulp had toe gezegd bij de noodzakelijke verbouwing van de Shaffy-concertzaal, bleek d eze subsidie niet tijdig te kunnen verstrek- D ken, zo deelt de toneelgroep in een I communiqué mee. De toneelgroep, die uitsluite o deze concertzaal is aangewezen en het Shaffy- ■- theater hebben besloten enige noodvoor- I zieningen in de zaal aan te brengen, E zodat de serie van Baal, zij het later en onder geheel andere omstandigheden dan voorzien, toch kan doorgaan. Met de 5, feitelijke verbouwing van de concertzaal HAAG (ANP). De Haagse impresario Paul Acket heeft gisteren in een kort geding voor de president van de rechtbank in Den Haag geëist dat de manager van de popgroep Focus, Yde de Jong, zal worden bevolen het onlangs verlengde contract tussen hen na te komen. Ook wil hij dat De Jong een bevel krijgt aan Acket de afrekeningen ter inzage te geven van de inkomsten van de popgroep bij twee tournees door Engeland en één tournee door de Vere nigde Staten. Namens Acket stelde mr. J. Ekelmans dat De Jong aan Acket commissie moet betalen van tien percent over de ƒ450 duizend die de tournees aan gages heb ben opgebracht. Acket had van juni 1971 tot juni 1973 blijkens een contract met De Jong exclusieve rechten wat betreft de optredens van Focus, aldus mr. Ekel mans. Namens De Jong werd dit betdist door mr. W. Aerts, die te berde bracht dat zijn cliënt na een eerdere Engelse tournee niet tevreden was geweest over het werk van Acket en het Engelse organisatiebureau MAM in de arm had

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17