Moskou versterkt Middellandse- Zeevloot Beslissing in Midden-Oosten nog ver weg Onrust bij Rjin- Schelde-Verolme Drs. Amelsvoort genoemd als concern minister Pakhoedplan in Franse motie gevaar door van wantrouwen bezwaarschrift verworpen in Amsterdamse haven Ambassade van Chili kwartier bezet FRANK bantmode WEDDEN? dat MEDINA een stuk voordeliger is? Chileens „gevangenschip” AGENDA pagina 7 Het woord is aan... WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN LEEG TERUG Verder in de krant - Wat ziet Ankie Maar die mantel HET WEER bontmantel van STROET-VIVO EXTRA: Frank. geworden - Weet ik niet. geeft haar zoveel allure. Die er goed uit. Is ze slanker MET GEVANGENEN DE ZEE OP, MEDINA-CARPETS Politiek voordeel (Van onze redacteur in Jeruzalem) Vrees voor ontslagen OPVOLGER BROUWER 2 3 Kunst 17 Bibliotheek 19 Radio en tv 21 Beurs 22, 23 Regen L. Nieuwstr. 9 - Pegasusstr- 56 v WOENSDAG 10 OKTOBER 1973 63e jaargang nummer 286 Strips Economie Sport Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s Barteljorisstraat 5 Haarlem, 19 21 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519 PERSPEX op maat In kametbreed tapijt enz.! Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3,15 Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 13 17 LETTERS - LICHTBAKKEN eigen ontwerp-studio Lettersystemen Zwaar bewolkt met enige tijd regen. Meest matige wind tussen zuidwest en west, morgen aan de kust draaiend naar noordelijke richtingen. Minimumtempe raturen van 12 tot 6 graden, maxima morgen rond 12 gra den. Misdadigers Eén lijn” i jïx Lessing moeten Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. Malik loopt uit V eiligheidsraad (Van onze redacteur in Washington) Beeld van het Israëlische bombardement op Damascus, gisteren. (Zie pagina 3). WEER BOMBARDEMENTEN (Zie verder pagina 3) (Van een onzer verslaggevers) het plan (Advertenties) tot het KNMI Nadat de Russische ambassadeur Ja kob Malik de zaai had verlaten, hervatte B V 023266277 023-317665 075-167160 DEN HAAG (ANP). Vier jongeren hebben vanmorgen de Chileense ambas sade in Den Haag een kwartier bezet gehouden. De jongelui zijn van het Chi- li-comité, dat gelijktijdig met de bezet ting een verklaring uitgaf. Itr. fles Vivo Cassis van 1.28 nu 99 ct. Fles Martini, rood of wit van 6,05 nu 4,95 Vivo luiers 30 stuks van 2,90 nu 2,25 Sunil voordeelvat v. 16,30 nu 11,98 1 pak A.H.O. Speculaas 1,23 nu 98 ct. vervult „holding Was u zelf aan boord? „Ja”. Vol gens getuigen is het schip ook met gevangenen uitgevaren en leeg terug gekomen. Er verschijnt een diepe rimpel op het voorhoofd van de kapi tein, waarna hij heei nadrukkelijk zegt: „Ja, dat waren er 150.” PARIJS (AFP/Reuter). In de afge lopen nacht is in de Franse Nationale Vergadering na een lang algemeen debat een motie van wantrouwen tegen de regering verworpen. Volgens goedingelichte kringen in Is- tanboel zijn het een kruiser van de Svedtov-klasse en twee met geleide pro jectielen uitgeruste onderzeebootjagers van de typen „Kasjin” en „Kotlin”. Dezelfde kringen wijzen erop dat ook na het uitbreken van de zesdaagse oor log in 1967 de Sovjet-Unie haar Middel landse Zeevloot heeft versterkt. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid drs. M. J. J. Amelsvoort (KVP) zal waarschijnlijk de opvolger worden van minister Brouwer van Landbouw en Visserij, die wegens gezondheidsredenen zijn ambt heeft neergelegd. Vandaag zou beslist worden wie de post op dit minis terie zou gaan bezetten. Diplomaten in VN-kringen menen dat zelfs als de Syriërs en Egyptenaren tot de oorspronkelijke grenzen van voor het conflict worden teruggedrongen, zij een belangrijk politiek voordeel zullen heb ben behaald. DJAKARTA (Reuter). Zeventwin- tig mensen zijn gisteren in Midden-Java om het leven gekomen en vijf gewond geraakt bij een botsing tussen een trein en een vrachtauto. Gen. Cronjéstraat 4 Haarlem Grote Houtstraat 166 Haarlem Gedempte Gracht 44 Zaandam A. Cuypstraat 175-179 Amsterdam 020-764025 Haarlemmerstraat 139 Amsterdam 020-233942 Postjesweg 79 Amsterdam 020-124896 De heer Amelsvoort, die 43 jaar is, deed in 1956 doctoraal examen in de economische wetenschappn aan de Ka tholieke Economische Hogeschool in Til burg. Hij was werkzaam als economisch analist op de Amerikaans ambassade in Den Haag en als hoofd van de afdeling economische statistische zaken bij de postcheque- en girodienst. Van 1969 tot ’71 was hij senator. Drs. Amelsvoort is afdelingsdirecteur algemene zaken Boe renleenbank in Eindhoven. van Looij Abonnement - bij vooruitbetaling f 9,30 p. mnd., f 27,00 p. kwartaal (p. post f 30,00), p. jaar f 106,20. Losse nummers 40 cent.. De nota van de concern-directie pleit o.a. voor sluiting van de machinefabriek van Wilton-Fijenoord en concentratie van de machinebouwactiviteiten bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij. De scheepsreparatieafdelingen zouden moe ten worden samengevoegd bij Wilton Fije- noord. De drie industriebonden en de gekozen leden van de centrale ondernemingsraad hebben al laten weten zich volstrekt van het rapport te distanciëren. Ontslagen zullen niet worden geaccepteerd. ROTTERDAM (ANP). Bij de be drijven van het Rijn-Schelde-Verolme concern in het Waterweggebied is grote onrust ontstaan over het verschijnen van een discussienota van de directie voor herstructurering van de bedrijven in en rond Rotterdam. Vooral bij de werf Piet Smit (1000 man personeel) en bij de werf Waalhaven (400 man perso neel) heerst een zeer gespannen stem ming omdat in het rapport aanbevelin gen te vinden zijn voor sluiting van beide bedrijven. Hoewel de RSV-directie erop blijft wijzen dat er slechts sprake is van een discussiestuk vreest het perso neel dat, wanneer de voorgestelde her structureringsplannen zullen doorgaan, de komende jaren vele honderden men sen moeten worden ontslagen. haven was. Hoeveel gevangenen er aan (boord zijn gebracht? „250. Dat waren mensen, die zich na de avond klok nog op straat bevonden. Na een nacht mochten ze weer naar huis”. Spaarne 34 - Haarlem - Tel. 320077 Diverse verwisselbare Tijdens ons bezoek aan boord rie pen de bemanningsleden (43, waaron der 16 officieren) van de in Japan gebouwde Maipo (10.680 ton): „Finito Allende”. Ze toonden zich duidelijk ingenomen met de coup van de gene raals. „We kunnen nu weer brood, boter en sigaretten krijgen en het is eindelijk weer vrede”, meenden zij. De vraag of een vrede zonder vrij heid geen hoge prijs is .lijkt ze nau welijks te interesseren. „Wat heb je aan vrijheid als je niets te eten hebt, zoals onder Arende?” Of er op dut schip van de „Com- pagnia Sud-Americana de Vapores” politieke gevangenen hebben gezeten? Een officier ontkent dat glashard, maar zijn collega beaamt dat later wel. „Het waren hooguit 15 extremis ten. Gevaarlijke mensen zonder ver antwoordelijkheidgevoel”, voegt hij er voor de duidelijkheid aan toe. De kapitein ligt op het moment van onze korrjst te slapen, maar na enige aandrang is iemand bereid hem te wekken. Een half uur later ver schijnt Carlos Godoy Noranbuena in vol ornaat. H|j maakt een nerveuze indruk, maar s bereid enkele vragen te beantwoord »n. We vragen wat er precies in de haven van Valparaiso op het schip is gebeurd. Hij vertelt dat de Maipo door de marine werd gevorderd, om dat het het enige lege schip in de Wat is er met hen gebeurd en waar zijn ze naar toe gebracht? „Daar kan ik geen mening over geven. Dat moet u aan de autoriteiten in Chili vra gen”. Terwijl we het schip verlaten roept een Duitse matroos dat het onder Allende een „grote zwijnerij” was en dat de westerse kranten onbegrijpe lijke leugens hebben geschreven. De Maipo vertrekt vannacht naar Ham burg. De lading bestaat voornamelijk uit ijzererts. De redenering is, dat zij getoond heb ben een strijd te kunnen voeren waarop Israel en ook vele westerse Israel-aan- hangers niet verdacht waren. Inmiddels zijn er vragen gerezen over de Amerikaanse positie bij het conflict in het Midden-Oosten. In zijn rede voot de Veiligheidsraad vermeed de Ameri kaanse ambassadeur en ex-journalist John Scali een duidelijke uitspraak over de grenzen waarop de strijdende partij» en zich terug zouden moeten trekken. Dit wierp onmiddellijk de vraag op of Washington een ingrijpende wijziging had aangebracht in zijn tot nog toe ingenomen politieke positie, die inhield dat de grenzen van de oorlog van 1967 gerespecteerd dienen te worden. Ameri kaanse regeringsfunctionarissen en ook ambassadeur Scali zelf vermeden echter hierover in details te treden. Verwachting van donderdagavond kan voortduren. De sleutel tot de beslis sing in deze oorlog is vooral het Egypti sche luchtverdedigingssysteem, dat uit SAM-raketten bestaat. Voor Israel erin geslaagd zal zijn dit systeem te neutrali seren, valt geen beslissing te verwach ten. Volgens Amerikaanse schattingen kan Israel de Egyptische strijdkrachten terugslaan, maar ten koste van een hoge prijs. Op verzoek van Egypte zijn de waar- nemersposten van de VN op de westelij ke oever van het Suezkanaal gesloten. De waarnemers zijn naar Cairo geëva cueerd. De Egyptische autoriteiten ston den er op dat de VN-waarnemers zich van de bestandslinie zouden terugtrek ken, hoewel een dergelijk besluit eigen lijk alleen door de Veiligheidsraad kan worden genomen. Leden van het Amerikaanse Congres hebben er bij president Nixon op aange drongen meer vliegtuigen naar Israel te sturen ter vervanging van de geleden verliezen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Het Chileense vrachtschip „Maipo”, dat enkele we ken geleden nog omstreeks duizend gevangen genomen aanhangers van president Allende naar onbekende be stemming heeft vervoerd, is gisteren in de Amsterdamse Suez-haven aan gekomen .Het is het eerste schip uit Chili dat na de machtsovername Ne derland aandoet. Jmuider Courant De Israëlische luchtmacht voerde van morgen weer bombardementen uit op beide fronten. Een factor die de zaken mogelijk kan escaleren zijn de beschie tingen met de Katjoesha-raketten door Palestijnse commando’s vanuit Libanon. Israel heeft gisteren Libanon gewaar schuwd dat het Libanon verantwoorde lijk houdt voor a cties die van haar grondgebied plaatsvinden. Het gevaar van een uitbreiding tot Libanon lijkit op dit moment niet groot, maar is toch niet geheel uit te sluiten. De Egyptische tanks aan het Suezka naal hebben zich ingegraven en alles wijst erop dat de strijd nog geruime tijd ambassadeur Tekoah zijn betoog en zei dat het geen wonder was dat Malik was vertrokken, want, zei hij, het was de Sovjet-Unie die verantwoordelijk was voor een belangrijk deel van de huidige strijd in het Midden-Oosten. „De Sovjet- Unie”, zei Tekoah, „heeft zich op één lijn gesteld met de barbaarse haat (van de Arabieren) en heeft de Arabische staten voorzien van allerlei wapens.” De Veiligheidsraad vervult op dit ogenblik een „holding action” dat wil zeggen het in een staat van paraatheid blijven tot dat een van de betrokken partijen in de strijd een be roep doet op interventie door de Raad. cus sprak van een hevige strijd. Aan de gevechten in dit gebied was gisteren bij het vallen van de avond een einde gekomen. NEW YORK. Hef nieuws van dc Israëlische bombardementen op Damas cus en Cairo bereikte de Veiligheids raad terwijl deze voor de tweede achter eenvolgende dag in zitting was over de crisis in het Midden-Oosten. Toen ook de Israëlische ambassadeur bij de Vere nigde Naties, Joseph Tekoah, zijn mede leven uitsprak met de bij de bombarde menten in Damascus om het leven geko men buitenlandse diplomaten en Syri sche burgers, protesteerde de Russische VN-vertegenwoordiger Jakob Malik, en verliet onder langdurig applaus van de verzamelde Arabische diplomaten en journalisten de vergaderzaal van de Vei ligheidsraad. „Ik wens de uitspraken van medeleven van internationale moordenaars en gangsters niet aan te horen”, zei Malik. Hij keerde echter terug nadat ambassa deur Tekoah zijn toespraak had beëin digd. I ISTANBOEL (AFP). Drie Russi sche oorlogsschepen, komende uit de Zwarte Zee en op weg naar de Middel landse Zee, zijn vanochtend de Bosporus gepasseerd. De socialistische en communistische oppositiepartijen kregen slechts 181 stemmen voor de motie, 65 te weinig voor een meerderheid. Deze uitslag stond bij voorbaat al vast wegens de grote regeringsmeerderheid in de Nationale Vergadering. De oppositie had de motie voornamelijk ingediend om een diepgaand debat over de regerings- politiek uit te lokken. De regering kreeg vooral kritiek te horen op haar politiek inzake het Midden-Oosten en haar houding na de staatsgreep in Chili. JERUZALEM De luchtbom bardementen die Israel vanmorgen in Egypte heeft uitgevoerd zijn een voortzetting van de poging om het Egyptische luchtsysteem te ont wrichten. Vanmorgen werden hoofdzakelijk radarinstallaties ge bombardeerd in de Nijldelta en aan de Middellandse Zee. Maandag werden al raketbases bij Port Said gebombardeerd. De gevechten zijn vanmorgen zowel aan het Suez kanaal als in de Hoogte van Golan, na een betrekkelijk rustige nacht, hervat. De nacht hebben beide par tijen benut om versterkingen aan te voeren en zich te reorganiseren. Naar schatting 16000 man Iraakse mi litairen met honderd zware tanks zijn Syrië binnengetrokken. Dit meldt het blad l’Oriënt de Jour te Beiroet. Irak heeft beloofd militaire hulp te sturen voor de strijd tegen Israel. Volgens offi cieuze berichten zouden ook Iraakse Migs aan de strijd deelnemen. Het Israëlische leger is, ondersteund door de luchtmacht, vanmorgen een grootscheeps tegenoffensief begonnen te gen de Syrische troepen rond Koeneitra, de belangrijkste stad op de hoogvlakte van Golan. Een woordvoerder in Damas- Ambassadeur Malik had in zijn toe spraak over de bombardementen op Da mascus en Cairo de Israëlische premier, mevrouw Golda Meir, en de Israëlische minister van Defensie Mosje Dayan, „in ternationale misdadigers” genoemd, wiens handen besmeurd waren met het bloed van de moord op buitenlandse burgers. Malik doelde hiermee op tegengespro ken berichten dat bij de Israëlische bombardementen op Damascus ruim 30 Russen om het leven kwamen, toen het door de Sovjet-Unie gefinancierde cultu rele centrum werd getroffen. Geen enkel mens zou móeten. BEVERWIJK. Tegen de gedeeltelij ke herziening van het bestemmingsplan Stadscentrum Beverwijk, dat gedurende een maand op het stadskantoor ter visie is gelegd, is één bezwaar ingediend. Dit bezwaar is afkomstig van de stichting Stadspromenade Beverwijk (voormalige Kopspijkergroep), die hiermee de ge meente wil overtuigen van haar idee dat, als alle winkelplannen zoals die in het bestemmingsplan zijn geschetst doorgaan, in Beverwijk overbewinke- ling ontstaat. De herziening was nodig toen Pakhoed uit Rotterdam, dat in het centrum van de stad een groot winkelcentrum wil bouwen, met een wat gewijzigde bouw tekening kwam en de winkels niet bin nen de oude grenzen van meende te kunnen bouwen. De gemeente Beverwijk is bijzonder ontstemd over het bezwaar van d« Stichting Stadspromenade. De raad heeft indertijd zeer uitvoerig over de herzie ning gesproken en meende toen dat het toen reeds voorgenomen bezwaarschrift van de Stichting er niet zou komen. Vanmorgen zei een raadslid ons: „Nu er een bezwaar tegen de Pakhoedplannen is ingediend, kunnen we die beter laten varen en opnieuw beginnen.”

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1