HV ARBITERS KNVB gaat nu geld vragen IRRITEREN DE BELGEN voor alle televisieflitsen Minister wacht Oninteressante partij intweekamp ANDREIKO STREEFT NAAR VERVLAKKING Jan regc Programma JANUSZ KOWALIK WISO rond on sport7 Exi crk zon de andere helft is van harte welkom de bank voor iedereen Bi „Pools elftal is een hechte eenheid” o o co <1 C0U1 Paraguay vraagt om uitsluiting Argentinië Harige pornografie WOENSDAG 10 OKTOBER 1973 22 WOE Is Door Ton Sij brands Rustig (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) staat niet gaa (Vai af wachten partij aan. 1. 28-jarige Kowalik niet eenheid dat bij ADVERTENTIE De helft van Nederland spaart bij de Rabobank (V; f Van Strien: „Ik heb de afgelopen jaren bij tientailen interlands over de hele wereld gefilmd. Zolang dat om flitsen ging voor het journaal van mijn opdrachtgever ITN (Independent Television News, een Brits commer cieel station, red.) heb ik daar nooit voor hoeven te betalen, ook in Ne- opnamen te maken. Hoe lang men die dan uit wil zenden doet er niet toe. Als men iets bijzonders wil, dan moet daar voor betaald worden. Wij heb ben ons bij die buitenlanders aange past. Bemiddelaar Bob Spaak is het be paald oneens met de KNVB-official. Hij heeft zijn uiterste best gedaan de bond tot andere geachten te brengen. „Omdat,” zegt Spaak, er nergens ter wereld geld wordt gevraagd voor flit sen van maximaal drie minuten. De KNVB neemt in deze kwestie dan ook een afwijkende houding in en In antwoord op vragen van het Twee- de-Kamerlid van Gorkum (PPR) zegt de bewindsman dat bij hem de vraag is gerezen of de inkomens van prof-voet- ballers in sommige gevallen nog wel aanvaardbaar genoemd kunnen worden. Een uitspraak wilde de minister hier echter niet over doen omdat hij niet de beschikking heeft over exacte gegevens. 1 2 HAAI normaal Je comp in het kandida achterg» stuurlijl 19-23 2. 28x19 14x23 37x28 10-14 5. 35-30. passieve voortzetting; 35 in het spel, maar 1 1MST1 wrden i ien (kla irganisee mateurs ie overv lening n plaats in na vooi toren op De ko POlgt uil 1. Jan IFons Fedor d< Jan Alir 10 punt< punten; X punti !1 punte ten; 10. HILL1 C van <i ïe leed de Tre DEN Bond h' den ove clubs di lopen i voorzitt Kleden nieuwe tractiev ou tot results: timente maal c (eweest ma- Te- Raboba Raas v Sonde v daagse C a klass Sonde v ran de ïraakma Tour, 3d Me Oml ran de - Cees ta var ïeroepsn ie eerst' rerd op fats ti< ki.een [ewaard< DEN HAAG. Minister Van Doom van CRM is niet van plan in te grijpen in het huidige transfersysteem van de KNVB waarbjj voetballers van de ene voetbalclub naar de andere kunnen wor den doorverkocht. De minister wil af wachten wat de KNVB zelf gaat doen nu een commissie van onafhankelijke deskundigen de voetbalbond dezer dagen heeft laten weten dat het huidige trans fersysteem in strijd is met het geldende arbeidsrecht. Fedor n Dries ïederlar sn de twe o\ leen og (orden. Valt de belangstelling voor het du el van vanavond nog wel mee, bij de beslissingswedstrijd op 18 november tegen België worden er televisie-equi- pes uit heel Europa en zelfs uit Zuid- Amerika verwacht. Al met al kan dat de KNVB een flinke duit opleveren. Volgens Huijbregts zullen die extra- inkomsten echter niet worden aange wend om het gat, ontstaan door te genvallende belangstelling van spon sors voor het Nederlands elftal, op te vullen. „Die bedragen tellen we ge woon op bij de recette. Dat geld hebben we hard nodig voor onze hele huishouding,” aldus Huijbregts. DEN HAAG. Ook de zesde partij uit de tweekamp om de wereldtitel dammen is in remise geëindigd. Daarmee bedraagt de stand 7-5 in mijn voordeel. Men kan zich moeilijk aan de indruk onttrekken dat de partijen iets minder interessant worden naarmate de match vordert. Daar ben ik zelf natuurlijk voor een belangrijk gedeelte verantwoordelijk voor, maar in nog grotere mate mag Andreiko aansprakelijk worden gesteld: hij immers is het die ondanks een ach terstand (en geen „gewone” achterstand, want zelfs in het hypothetische geval dat hij gelijk zou komen moet hij nog een partij winnen om de wereldtitel te heroverei) hardnekkig voortgaa compli caties te weigeren en vanaf de opening systematisch naar vervlakkende varian ten streeft, die hem de wat passievere stellingen laat zonder dat het evenwicht noemenswaard verbroken wordt. Om te illustreren dat dit geen loze kreten zijn breng ik u graag even de openingen van de tot nog toe gespeelde partijen in herinnering. Ik bedoel maar. Andreiko wekt mo menteel de indruk eerder op een zo draaglijk mogelijke nederlaag uit te zijn dan op herovering van de wereldtitel. tensief contact met de clubtrainers, zo dat zij zich bij elkaar aan kunnen passen. DEN HAAG (ANP). Het begint naar uit te zien, dat de nieuwe prof- schaatsorganisatie (WISO) deze winter daadwerkelijk van start gaat. Na de bliksemreis van Jan Klok naar Noorwe gen, Zweden en Finland zijn vijftien van de oorspronkelijke zeventien ISSl- rijders gecontracteerd. Alleen Jos Valen- tijn (die terug wil naar de KNSB) en Eddy Verheyen hebben tot dusverre nor niet getekend. Tom Okker verloor in Barcelona in de tweede ronde van de Zweed Kjell Johansson: 0-6 4-6. derland niet. Ik wist daarom niet wat ik hoorde toen Jan Huijbregts (secre taris betaald voetbal, red.) me deze week meedeelde dat ik voor die twee minuten van Nederland-Polen vijf honderd pond zou moeten betalen. Ruim de helft van onze zuiderburen is tevreden over de accommodaties, al zou aan de parkeergelegenheid in de onmid- dellijke omgeving van de stadions nog veel gedaan kunnen worden. Veertig percent van de ondervraagden gaat meer dan drie maal per maand naar een voetbalwedstrijd. Zestig percent bezoekt alleen de Belgische eerste klasse (onze eredivisie). Voor zaterdagavondvoetbal is 57 percent. De Wiso, die vandaag een definitief bestuur krijgt, heeft een vertegenwoor diger aangesteld voor geheel Scandina vië. Het is Harry Bemanden uit Hamre- sand, beter bekend als de toekomstig» schoonvader van Cees Verkerk. In Zwe den zullen de organisatorische zaken worden behandeld door de vader van Hasse Börjes. In Helsinki is een comité gevormd. De WISO hoopt binnenkort rond te komen met vier of vijf grote sponsors. Het wedstrijdprogramma is goeddeels rond, wat betreft de vijf wedstrijden van de Grand Prix. De eerste wedstrijd vindt omstreeks half december plaats in Den Haag, daarna wordt op 5 en 6 janauri in Helsinki gereden, op 11 en 12 januari in het Zweedse Rattvik, en tus sen 15 januari en 9 februari in Oslo. De reeks wordt afgesloten met het wereld kampioenschap rond half februari in Den Haag. De Wiso heeft verzoeken gericht tot de gemeentebesturen van Helsinki en Oslo om gebruik te mogen maken van de gemeentelijke banen. In Oslo is dat het beroemde Bislet. Beide bestuurscolleges staan er niet onwelwil lend tegenover. Ter afsluiting van het seizoen denkt de WISO aan een trip naar Japan of de Verenigde Staten (of eventueel beide). Meer dan de helft van de geëquêteer- den zegt dat de vele overtredingen er de oorzaak van zijn dat er minder publiek naar de wedstrijden komt. Verder is 84,6 percent van de Belgen van oordeel dat de scheidsrechters strenger moeten op treden. Achttien percent van de inzen ders vindt dat er momenteel in België beter gevoetbald wordt dan vroeger. Ruim 40 percent echter vindt het spel peil vandaag de dag beduidend minder dan vroeger. Over de verhoging van de entreegelden maken de Belgen zich niet druk. Twee derde van het aantal deelne mers aan de enquête vindt niet dat het voetbalbezoek te duur is. De b deze g afschaf men hi het fei nieuwe was vo punt. 1 ook de ven of treffen uur zu gels w toegepr één va definiti zit er dan nog een kansje voor ons in. Het een derby en daarin is vaak alles mo gelijk”. HELSINKI. De voorzitter van de Finse voetbalbond, Osmo Karttunen, heeft een klacht ontvangen van het hoofd van de douane van Albanië over het lange haar van de Finse voetballers, die maandag in Tirana zijn aangekomen in verband met de vandaag te spelen kwalificatiewedstrijd voor het wereld kampioenschap. De douanebeambte liet Karttunen onder meer weten dat „de lange lokken van uw spelers pornogra fisch zijn”. Een andere theorie is dat hij mij met zijn rustige sprei in slaap probeert te sussen om ter zijner tijd toe te slaan. Aan welke theorie het meeste geloof moet worden gehecht is moeilijk te bepalen. Feit is dat iedere puntendeling mij een stap dichter bij titelprolongatie brengt en het dus vanuit mijn standpunt bezien onverstandig zou zijn coute que coute een beslissing te forceren. Tot zover deze taktische bespiegelingen. Hieronder de notatie van de zesde partij. Als het nou over een speciale lange reportage ging zou dat zeer redelijk zijn. Maar voor twee minuten is dat belachelijk. Als we daaraan gaan be ginnen is het einde zoek. De ITN is dan ook niet van plan te betalen. Voor de Engelsen hoeft het niet meer.” Er kwamen 25.000 reacties bij de KBVB binnen. De Belgische bond heeft nu op grond van 2000 reacties die zij al door genomen heeft, een voorlopige uitslag bekendgemaakt. Er wa rijke en de distri de topwc gastploeg Nivoc ui toen op werd eer ffisseleni attent re opgezette ral lag b kracht. I ran HVS door de de. Keer De Davis-cupwedstrijd tussen Iran en Israel is uitgesteld in verband met de oorlog in het Midden-Oosten. ons lopen er genoeg spe lers van klasse in het team, maar als Het Poolse elftal is daardoor een fy siek en conditioneel krachtiger geworden. De eerste en vijfde partij, waarin mijn tegenstander zwart had, werden geopend met 1. 33-29 19-23 2. 35-30 14-19. Bekend mag worden verondersteld dat zwart met 2. 20-25 de Roozenburg-opstelling kan accepteren, hetgeen tot interessant spel kan leiden. In de eerste partij vervolgde ik met 3. 40-35, in de vijfde werd 3. 30-24 gespeeld: in beide gevallen kwam wit iets gunstiger uit de opening. In de partijen waarin Andreiko wit had, zoals de vierde en zesde, vervolgde hij na 1. 32-28 19-23 2. 28x19 14x23 met vervlakkende varianten als 3. 37-32 10- 14 4. 41-37 14-19 5. 33-28 (werd tot op heden voornamelijk door Andreiko’s se condant Koeperman gespeeld wanneer deze weer eens op een puntendeling uit was) of 3. 33-28 23x32 4. 37x28 10-14 5. 35-30 etc., terwijl wits scherpste reactie bestaat uit het systeem met 3. 37-32 10- 14 4. 35-30 (of ook 4. 41-37 14-19 5. 46-51 5-10 6. 35-30), dat in de derde partij (Andreiko zwart) tot een bijzonder inte ressante stelling leidde. eenheid lukt het dit seizoen niet zo best. Ik geloof dat dat de voornaamste oorzaak is van onze tige resultaten. gen Feyenoord zul len we zondag beter moeten spelen dan we de laatste weken gedaan hebben, an ders zit er geen winst in. Feyenoord is sterker dan Spar ta. Dat heeft ieder een kunnen consta teren. Maar als wij elkaar zondag mis schien beter weten te vinden, wie weet ASUNCOIN (ANP). De voetbalbond van Paraguay heeft de internationale voetbalfederatie (FIFA) gevraagd Argen tinië uit te sluiten van deefeneming aan de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap 1974. Argentinië bereikte de eindfase van de titelstrijd door zondag in Buenos Aires met 3-1 te winnen van Praguay, dat door dit resul taat werd uitgeschakeld. Het Duitse koppel Schulze-Renz heeft de Zesdaagse van Berlijn gewon nen. Duyndam-De Wit werd derde. Prinses Ann van Engeland zal van 25 tot 29 oktober met haar verloofde deelnemen aan een samengestelde wed strijd in Boekelo. Joke van Beusekom en Marjan Lues- ken zijn gekozen in het Europese bad mintonteam dat op 27 oktober uitkomt tegen de ploeg van Nord-Rheinland Westfalen. dat heb ik de bond verteld ook. Men kan in Den Haag wel zeggen dat geïnteresseerden zich dan maar tot de NOS moeten wenden, maar dan ver geet de KNVB dat de mensen die voor een journaal werken daar geen gebruik van kunnen maken omdat het overzetten van de beelden te veel tijd in beslag neemt. Bovendien zou dat voor ons een hele klus extra werk betekenen.” „Het is waar. Het Poolse nationale elf tal is de laatste jaren sterk vooruit gegaan. Er werd in Polen al tijd wel goed gevoet bald, maar in het Poolse team kwam dat eigenlijk nooit zo goed uit. Sinds de komst van de nieuwe trainer Gorski is daar echter verande ring in gekomen. Hij heeft de zaken veel professioneler aan gepakt. Er worden vele korte centrale trainingen gehouden. Verder houdt hij in- Bemiddeling van Studio Sport-chef Bob Spaak mocht niet baten. De bond handhaafde haar standpunt. Jan Huijbregts: „Wij brengen het principe van de vrije nieuwsgaring met deze maatregel niet in gevaar. Er bestaat nog altijd een mogelijkheid om beel den van de NOS over te nemen. Zo wordt er over de hele wereld ge werkt. Wij hebben ervaren dat er in andere landen ook geld wordt ge vraagd wanneer een televisiestation geen genoegen neemt met een over name uit de rechtstreekse uitzending en zelf een ploeg stuurt om eigen blijft tenslotte Volgens Janusz Kowalik ziet het winnende totformulier er zondag zo uit: I PSV—GA Eagles UtrechtAjax I HaarlemMW B AZ ’67De Graafschap B FeyenoordSparta B NACTelstar B TwenteDen Haag NEC—Roda C B AmsterdamGroningen B VeendamDordrecht g PECVitesse Den BoschWillem II Fortuna SCVolendam (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Welgeteld 22 lentes telde de talentvolle international Janusz Kowalik, toen hjj na een vakantie in Amerika besloot niet meer naar zijn geboorteland Polen terug te keren. Via de Verenigde Staten, waar hjj zjjn met voetballen verdiende geld in een motel belegde, kwam de Poolse aanvaller (twintig maal international) naar Nederland om uiteindeljjk in het Spartaanse Kasteel domicili te kiezen. Deze week greep de Rotterdamse Pool de komst van het Poolse voetbalteam aan om een paar dagen in z(jn moerstaal met oude bekenden te babbelen. „Erg leuk”, vertelt hjj, „er zijn nu nog spelers bjj waar ik in 1967 nog mee gevoetbald heb. Dat was als voetballer een fijne tijd. Maar die periode heb ik definitief afgesloten. Mijn toekomst ligt niet in Polen”. Zelfs de successen van het Poolse voetbalteam, waar hjj uiteindelijk zelf nog in mee had kunnen delen, kunnen de nu doen terugverlangen. HAARLEM/DEN HAAG. De KNVB laat met ingang van de inter land van vanavond geen enkele ca meraman meer gratis toe tot het wedstrijdterrein. Zelfs voor reporta ges korter dan drie minuten (de li miet die internationaal wordt gesteld voor de vrije nieuwsgaring) zullen de filmers en televisiemensen rond de drieduizend gulden op tafel moeten leggen. Het eerste slachtoffer van deze straffe maatregel werd de Haar lemse cameraman Piet van Strien die deze week de KNVB toestemming vroeg voor flitsen van in totaal twee minuten van de interland Nederland- Polen. en omdat 34. 44-40 zwart zeer goed. 33. 29x40 34. 35x44 12-18 en remise overeengekomen Vandaag is het een rustdag. Morgen vangt om half vier in het Nederlands Congresgebouw te Den Haag de zevende Het was een ontmoeting die werd ontsierd door talrijke overtredingen van grove aard. Paraguay beschuldigt Argen tinië ervan de „regels van fair play ernstig te hebben geschonden”. Tevens is de FIFA telegrafisch gevraagd de Chi leense scheidsrechter Rafael Hormazabel af te voeren van de internationale lijst van arbiters. ANDREIKO—SIJBRANDS: 1. 32-28 3. 33-28 23x32 4. Een uitgesproken wit brengt schijf geeft zwart gele genheid een fikse voorsprong in ontwik keling te behalen. 5. 13-19 6. 30-25 8-13 7. 41-37 2-8 8. 37-32 4-10 9. 39-33 19-23 10. 28x19 14x23 11. 29x19 14x23 12. 44-39 5-10 13. 50-44 10-14 14. 34-29 23x34 15. 40x29 16-21 16. 32-28 21-26 17. 47-41 26x37 18. 41x32 18- 23 19. 29x18 12x23 20. 46-41 7-12 21. 36- 31 12-18 22. 31-27 8-12 23. 42-37 3-8 24. 37-31 11-16. De interessantste voortzet ting. 25. 41-36 17-21 26. 48-42 21-26 27. 42- 37 14-20 28. 44-40 20-24 29. 40-34 9-14 30. 45-40. Na 31. 49-44 14-20 32. 44-40 20-25 zou zwart de beste kansen hebben, om dat op 33. 40-35 sterk 15-20! volgt. 30. 6-11. 31. 40-35 23-29 32. 34x23 18x29 33. 39-34. En niet 33. 49-44? 14-20! BRUSSEL. Spelbederf en een slechte arbitrage weerhoudt vele Belgen ervan om nog langer voetbalwedstrijden bij te wonen. De Belgische voetbalbond hield onlangs via enquêteformulieren in de dagbladen een onderzoek naar de verminderde belangstelling voor de voet, balwedstrijden in het afgelopen seizoen. Wat dat betreft kunnen we daar 'op het ogenblik Sparta nog wel wat van leren. Bij 1 1 3 1 1 1 1 3 1 1 1

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 22