Israëlische generaal Aharon Yaariv: aan de gang was d wapens aan Israel Sartre voor de rechter Vier Chilenen doodgeschoten „Drie miljoen „Alsof er geen oorlog imniKKiH J vrijwilligers” „Versnelde levering Oliedommen in het 4idden*Oosten een miljoen gulden aan prijzen 99 Gratis kopstuk bij Toeristen in Israel 95 LEDEN AMERIKAANS CONGRES SENAAT WELLICHT AKKOORD MET „PIRATENWETJES 3 WOENSDAG 10 OKTOBER 197 3 Radarstation Raketbases Tankslag Amin van Oeganda COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN „NA OVERVAL” chocoladehagel 400gram melk of puur 10 cent korting „Bescherming” Deze lichtgewicht Singer Starlet kunt u iedere week winnen, wanneer u voor ƒ1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie voor de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie in deze krant. De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer, met de slimme „één-hands-greep” is eenvoudig te bedienen, geen inge wikkelde obstakels of constructies. Hij kan zig-zaggen en blindzo- men; maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan. En dat is heel wat voor zo’n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde ƒ549. Als u niet wint heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 299. Perw Irak E®P* (Van onze redacteur in Jeruzalem) OD ADVERTENTIE (Van onze redactie buitenland) ADVERTENTIE nomen 5? AMX-30, i school en met ar fila- ivakken en met sel van e ook pro- g dat ebeu- lidige l kan zijn, voor !t om en te i van lisin- teluid oelen aagde staan het I zal i van wor- Thijn het lent, arde: srael. Deze wapens, die e en bereik hebben van zeventig kilometer en een halve ton aan explosieven kunnen vervoeren, blij ken overigens al in de nacht van zater dag op zondag te zijn gebruikt. Egypte en Syrië beweren dat ze in totaal tweehonderd Israëlische vliegtui gen hebben vernietigd. Over de eigen verliezen zijn geen totaal-cijfers bekend, maar deze moeten zeer hoog zijn vol gens Israëlische oorlogscorrespondenten aan het Suez-kanaal die spreken over „hopen doden”. Bij het Israëlische bombardement op Damascus, dat gericht was tegen het Syrische ministerie van Defensie en eeen radiostation, zijn veel slachtoffers onder de burgerbevolking gevallen. Gesproken wordt over tientallen doden en gewon den. Het bombardement was bedoeld als een vergelding voor de beschieting met nieuwe zware Russische raketten vanaf Syrië op dorpen en nederzettingen nabij Nazareth. Irak en Algerije hebben inmiddels be kend gemaakt dat ze straaljagers hebben gestuurd naar de fronten. Behalve deze landen hebben ook Koeweit, Marokko en Soedan aangekondigd Syrië en Egypte met alle mogelijke middelen te steunen. Partijleider Breznjev heeft in een brief aan de Algerijnse president Boumedien ne een beroep gedaan „solidair te zijn” met Egypte en Syrië. WASHINGTON (UPI, OPA en AP). Achttien leden van Amerikaanse Huis van Afgevaardigden hebben het Congres voorgesteld aan te dringen op een on middellijke verscheping van alle militai re vliegtuigen die Israel in de Verenigde Staten heeft besteld. In plaats van vlieg-, tuigen die nog niet voor levering gereed zijn zouden toestellen van de Ameri kaanse luchtmacht in leen gegeven moe ten worden. Israel zou vijftig tot tachtig Phantom- en Skyhawk jachtbommenwerpers in de VS hebben besteld. De 500.000 inwoners van Tel Aviv is gisteravond aangeraden voldoende voed sel en waterop te slaan in hun schuil kelders. een aan zowel in bezet gebied als daarbuiten gaat het toeristenverkeer gewoon door. motie- tot de ken en aanzien pnieuw win- amer ictie- itge- a het ■kla- rtij- voor slijn. zoe- van nnen ring, gaan voor logs- iter- ble- rne- itia- taire De Na taan aan- ge- het DAG 11 DAG Saoedi-Arab» m Au- n rege- se regi- Wij spraken in een Arabisch hotel in Oost-Jeruzalem met een groep Neder landse toeristen, onder wie het AR- Tweede-Kamerlid Tjeerdsema: „Wij zijn natuurlijk erg nieuwsgierig. Wij krijgen wel wat informatie uit de Engelse kran ten en de radio. Wij hebben de indruk dat de toestand niet zo ernstig is en maken ons geen enkele zorg over de toekomst.” De groep bevond zich bij de klaag muur toen op Grote Verzoendag (zater dag) om twee uur de sirenes begonnen te loeien. Het toeristisch programma werd echter gewoon voortgezet. Pas ’s avonds werd duidelijk dat er iets aan de hand was, toen de mannelijke gids werd opge roepen voör het leger, terwijl er in het hotel verduisterd moest worden. „Het enige opvallende in Jericho”, zo vertelt de groepsleider dominee Halle- was, „was misschien het grote aantal soldaten op de toppen van de heuvels op weg naar de bijbelse plaats”. Overigens arriveerden gisteren onge veer 350 toeristen op de luchthaven van Zürich die in verband met de oorlog in het Midden-Oosten hun vakantie in Is rael hebben afgebroken. i en de hebben onder- ns vre- ij geen tg moet tweede e twee Gistermiddag Iaat werd gemeld dat Cairo werd gebombardeerd. Dit werd niet bevestigd, maar wei zouden de Is raëliërs vliegvelden in de buurt van de Egyptische hoofdstad hebben gebombar deerd. Aan het noordelijke front - de Go- lan-hoogte tussen Israel en Syrië - „is het nog te vroeg om te kunnen zeggen dat wij het Syrische leger hebben ver slagen”. Het Amerikaanse vliegdekschip „Inde pendence” en het helicoptervliegdekschip „Guadalcanal”, die behoren tot de Ame rikaanse ogenblik Middellandse Zee. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM De vierde oorlogsdag heeft niet de beslissing gebracht die velen vooral in Israël hadden verwacht. „De fronten hebben zich ge stabiliseerd”, zei generaal-majoor Aharon Yaariv, het voormalige hoofd van de Israëlische militaire inlichtingendienst gisteravond op een pers conferentie in Tel Aviv. „Dit wordt geen korte oorlog”, aldus Yaariv, die de militaire situatie als volgt samenvatte: Dit was in Israel niet bekend gemaakt om het moreel van de bevolking niet aan te tasten. De aanval op Damascus was kennelijk ook bedoeld om psycholo gische redenen, om paniek te veroorza ken in de Syrische hoofdstad. Israel heeft Libanon, waar de Israë liërs een belangrijk radarstation hebben vernietigd, gewaarschuwd zich niet in de strijd te mengen en dat de infiltraties van Palestijnse guerrilla’s vanuit Zuid- Libanon beëindigd moeten worden. SANTIAGO (Reuter). Vier Chile nen, leden van „een groep van twintig saboteurs” die gisteren in Santiago een watervoorzieningsinstailatie „wilden overvallen” zijn door de politie doodge schoten. Hanoi" 1, heeft tiecomi- [et geld jw van De Israëlische plaats Migdal Ha ’Emek waar huizen werden verwoest na een be schieting door het Syrische leger. JERUZALEM. De toeristen die zich in Israel bevinden merken nauwelijks iets van de dramatische gebeurtenissen van de tochten doorgang, alsof er niets aan de hand is, De „Guadalcanal” heeft tweeduizend mariniers aan boord. „Zij kunnen even tueel worden ingezet voor de bescher ming van uit het Midden-Oosten te re patriëren Amerikaanse onderdanen”, al dus het Amerikaanse ministerie van De fensie. Het Amerikaanse vliegdekschip „Frank lin D. Roosevelt” zal „vermoedelijk” vandaag uit Barcelona vertrekken. Het schip zal zijn normale program afwer ken”. YAARIV VERKLAARDE dat Israel in 78 uur van verbitterde gevechten de Arabische legers zware verliezen heeft toegebracht. Over de Israëlische verlie zen, die volgens deskundigen van het Amerikaanse ministerie van Defensie ook hoog zouden zijn, worden in Israel geen gegevens verstrekt. De Israëlische luchtmacht heeft vol- zesde vloot, koersen op het in het oostelijk deel van de De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Abba Eban, heeft telegram van rouwbeklag gestuurd zijn Noorse ambtgenoot Daginn Vaarvik, na de dood van een Noorse VN-waarne- mer, diens echtgenote en een kind als gevolg van het Israëlische bombarde ment van giseren op Damascus. De politie schoot met machinepistolen op de aanvallers, van wie er zestien wisten te ontkomen. DEN HAAG (ANP). De Eerste Ka mer zal naar het zich laat aanzien wellicht akkoord gaan met de piraten wetjes, waardoor de illegale zeezenders als Veronica en Radio Noordzee zullen moeten verdwijnen. Dit is af te leiden uit de gisteren door de fracties ingebrachte standpuntbepa lingen. Op één punt zouden de Egyptenaren 15 kilometer zijn doorgestoten. Een Isa- relische pantserbrigade zou zijn vernie tigd. De commandant en honderd solda ten zouden gevangen zijn genomen. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Voor het eerst in zijn al langdurige en roerige loopbaan heeft de beroemde Franse filosoof Jean-Paul Sartre zich gisteren voor een rechtbank in Parijs moeten verantwoorden tegen de beschuldiging opruiende taal te heb ben gespuid in een van de vele periodie ken, waarover hij formeel de leiding voert. Indertijd had generaal De Gaulle van wege diens internationale aanzien Sartre persoonlijk buiten of boven de wet ge steld, door zijn ministers te verbieden ooit een gerechtelijke vervolging t egen hem aanhangig te maken. Van die ge dragslijn is zijn opvolger, president Pompidou, nu blijkbaar afgeweken, al was het dan ook niet de regering maar het fascistische weekblad Minute dat het proces nu heeft aangespannen. In juni 1972 maakte het Maoïstische weekblad de redacteuren van Minute uit voor „OAS-moordenaars, anti-semieten en voormalige collaborateurs die hun gerechte straffen niet zouden ontlopen zodra de grote dag van de revolutie zou zijn aangebroken”. CAIRO, BEIROET. Saoedi-Arabië heeft alle militaire verloven ingetrok ken. Alle militairen moeten zich bij hun onderdelen melden „om hun heilige plicht te vervullen”. Volgens de laatste Egyptische bekend makingen zou in de Sinaï op twee plaat sen een grote tankslag hebben plaatsge vonden, waarbij de Israëliërs honderd tanks zouden hebben verloren. In een deel van de Nederlandse pers is gisteren een foto gepubliceerd, die tegen de achtergrond van voorbijtrekkende Is raëlische tanks op de Golan-hoogten het lijk van een Syrische soldaat toont, met het hoofd liggend op de gebogen linker arm. Het is alsof de Syriër een rustig slaapje doet tussen de krijgsverrichtin gen door, maar in werkelijkheid zal hij nooit meer ontwaken. Ons blad heeft deze foto niet gepubli ceerd, omdat de redactie meent dat het afbeelden van verongelukte of doodge schoten mensen de grens van de journa listieke ethiek overschrijdt. Dat is waar schijnlijk een ouderwets standpunt, maar het is in ieder geval niet in strijd met onze informatie-opdracht. Want men behoeft geen lijken op foto’s af te beelden om het publiek duidelijk te maken dat er in een oorlog doden val len. In het journalistieke vak noemen reeds velen dit standpunt te puriteins, te preuts. Er wordt ook steeds meer mee gebroken, meestal onder het argument dat men wars is van taboes, soms onder de leuze dat het juist goed is, de lezers te confronteren met de gruwelen van het krijgsbedrijf en dat in dit opzicht illustratiemateriaal indringender werkt dan woorden. Zo krijgt men de merkwaardige situa tie dat in de journalistiek de esthetica in conflict komt met de moraal. Misschien is deze, op zich onbelangrijke kwestie, kenmerkend voor de ontwikkeling van de mentaliteit in het moderne maat schappijbeeld. Aan de ene kant staat het publiek dat in toenemende frequentie geschokt wordt door al het gruwelijke van dit leven, aan de andere kant staan de publiciteitsmedia die oorspronkelijk zo fatsoenlijk wilden zijn om het pu bliek niet ruwer te schokken dan nodig was voor de informatie, maar nu neigen naar de opvatting dat het schokken noodzakelijk is om de moraal te zuive ren. Intussen is echter vooral door de praktijk van de televisie gebleken, dat met al te veel geschok de morele zin wordt afgestompt, zodat men tenslotte nérgens meer gevoelig voor is. Waarschijnlijk zullen wij met onze beslissing om de foto van de Syrische soldaat niet op te nemen, straks in de tang worden genomen als wij de resul taten van de jaarlijkse wedstrijd om de prijs voor de persfotografie willen publi ceren. Want deze foto zal waarschijnlijk bij de winners behoren. Dit „kijkje in de journalistieke keu ken” dient slechts ter inleiding van de vraag, of de publiciteitsmedia in deze tijd niet eigenlijk de specifieke opdracht hebben om op een zo hard mogelijke manier af te rekenen met het verschijn sel „oorlog” en hun publiek daarom misschien desnoods ruwweg met de neus op de details ervan te drukken. In het actuele geval van de Arabisch-Israeli- sche strijd dringt deze vraag zich met nog des te meer nadruk op, omdat men gens generaal Yaariv de volledige supe rioriteit in het luchtruim. De Egyptische en Syrische luchtmachten zouden 150> toestellen hebben verloren. Volgens Amerikaanse bronnen zijn veertig Israë lische vliegtuigen buiten gevecht gesteld. Volgens president Amin van Oeganda hebben zich in zijn Afrikaanse land drie miljoen burgers gemeld om vrijwillig tegen Israel te vechten. Oeganda heeft ongeveer tien miljoen inwoners. Koeweit heeft zijn strijdkrachten ter beschikking gesteld aan Egypte en Syrië. Het leger telt 7.000 man uitgerust met circa tachtig verouderde tanks afkomstig uit India en Engeland. Ook Algerije, Marokko en Soedan hebben militaire hulp aangeboden aan Cairo en Damas cus. Libië trof gisteren voorzorgsmaat regelen tegen een mogelijke Israëlische aanval bij vitaal belangrijke punten. De Afrikaanse staat Dahomey heeft gisteren de diplomatieke banden met Israel ver broken. Langs het Suez-kanaal hebben de Israëliërs de bekende Bar Lev-verdedi- gingslinie grotendeels opgegeven. Het vooruitgeschoven Israëlische front be vindt zich op drie tot vijf kilometer van het kanaal. Niettemin lijkt duidelijk dat de Israë lische luchtmacht, die tijdens de Zes daagse oorlog in 1967 de Israëlische overwinning zeker stelde, ditmaal min der gewicht in de schaal kan werpen. Het schijnt dat de raketbases die Egypte met Russische steun bij het Su ez-kanaal heeft gebouwd een geducht wapen zijn tegen de Israëlische lucht macht, hetgeen verklaart waarom de Israëliërs er niet in geslaagd zijn defini tief de aanvoer van Egyptische tanks en bevoorrading over de drie bruggen die nog intact zouden zijn over het Suez- kanaal te verhinderen. Generaal Yaariv doelde hier kennelijk op toen hij gisteravond zei dat de steun die de Egyptische en Syrische legers krijgen van „buitenlandse elementen, die alsmede de grote hoeveelheden materiaal uit de Sovjet-Unie een „groot gewicht” in de schaal leggen”. Voorts speelt het slechte weer bij het Suez-kanael de Israëliërs parten. De laaghangende bewolking belemmert de Israëlische piloten hun zicht. laatste dagen. Alle geplande vinden vrijwel ongewijzigd geneigd is in deze situatie partij t e kiezen en de tegenpartij zo veel moge lijk vernietiging toe te wensen. Dan rijst het beeld op van de recente topconferentie van Arabische staatslei ders, zogenaamd gewijd aan het vredes plan Kissinger, maar naar later is ge bleken aan de samenzwering tot genie pig geweld tegen de Israëlische samenle ving. Er zullen geen foto’s in het nieuws komen die de neergeschoten lichamen van Sadat, Gadaffy en andere Arabische topfiguren tonen. Want deze samen zweerders sneuvelen niet. Wie wel sneu velen op de hoogvlakte van Golan, in de Sinaï-woestijn, in de straten van Port Saïd en overal waar de botsingen plaats hebben, dat zijn de naamloze soldaten. Boeren, arbeiders, huisvaders, jongeman nen schapen uit de reusachtige kudde die willoos wordt opgedreven naar de slachtplaatsen. Israëlische en Arabische schapen die liever vredig zouden grazen, hun jongen zogen, hun wol leveren aan de industrie in ruil voor een karig maar vreedzaam leventje. De schapen in de Palestijnse vluchtelingenkampen mogen hierbij niet ongenoemd blijven, want zij hebben nooit een groene wei of een warme stal gekend. Maar ook zij wor den al een kwart eeuw gemanipuleerd en geïndoctrineerd om zich als wolven te gedragen. Het gif van een overtrok ken patriottisme houdt hen op het ni veau van verbittering en haat. De onnoemelijke rijkdommen van oliestaten in het Midden-Oosten, de tota liteit van staatsmanhersens in het Mid den-Oosten, de som van macht en aan zien en politieke vaardigheid van het Arabische Midden-Oosten die ontzag lijke potentie heeft nooit kunnen berei ken dat de vluchtelingenkampen der Pa- lestijnen werden opgeruimd, de bewo ners ervan aan behoorlijk werk gezet, de gezinnen in gerieflijke huizen onderge bracht. Het zou gekund hebben, maar de machthebbers hebben het niet gewild. Want hongerige en van alles beroofde mensen zijn gemakkelijker te manipule ren als vee dat tot stampedo’s moet worden opgejaagd in het groteske droe vige drama van Wild West in het Mid den-Oosten. Met een klein percentage van de im- provisatiekunst, vaardigheid, ambitie, maatschappelijke zin en inventiviteit die het Israëlische volk kenmerken, had de rest van het Midden-Oosten eveneens een welvarend en sociaal verzorgd we relddeel kunnen worden. De Arabische haat tegen Israel wordt herleid tot Pa lestijnse vaderlandsliefde, maar is in fei te de uitvinding van Arabische feodale heersers die de democratie en de sociale ordening nog erger haten dan het joden dom, en daarom op Israel jagen als op de zondebok. Het lijk van een naamloze Syrische soldaat is de dode tolk van het oliedom me element, dat in het Midden-Oosten liever mensenlevens dan eigen belangen offert. „GEEN KORTE OORLOG” L^^Turhijf Syrië cel* L Joodse Amerikanen hebben binnen en kele dagen ruim 130 miljoen dollar voor Israel bijeengebracht. „Het geld stroomt binnen, vertelde een functionaris van de organisatie „United Jewish Appeal” in Washington, Aangezien de Amerikaanse wet het inzamelen van geld voor wapenaankopen verbiedt zal het voor „sociale en huma nitaire hulpverlening” aan Israel worden overgemaakt. De Joodse-vrouwenorganisatie Hadas- sah deelt mee dat zij wordt overstroomd met aanmeldingen van artsen en ver pleegsters die naar Israel willen gaan. Volgens het Israëlische blad „Ma’ariv” van gisteren is de Israëlische minister van Financiën Sapir van plan een staatslening met gedwongen inschrijving af te kondigen ter grootte van circa 700 miljoen gulden ter bestrijding van de kosten van de nieuwe oorlog. Sapir zou verder contact hebben opge- met rijke joden elders in de wereld met de vraag in de kosten te willen bijdragen. Het Franse blad „Provecal” heeft ge meld dat er op de kade van Marseille elf tanks en enige bulldozers gereed staan voor verscheping naar Libië. De krant illustreert dit bericht met een foto waarop men enige tanks ziet die met dekzeilen zijn gecamoufleerd. Volgens het ministerie van Defensie in Parijs zijn de elf tanks van het type AMX-30, bestemd voor Saoedi-Arabië. i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3