POSTDUIVENVERENIGING DE BONTE DUIF VIERT GOUDEN JUBILUEUM Haven in Velsen-Noord besproken Nieuwe tanker op proefvaart Qjd vishal WINTERSPORT SHOW Examens Twee gewonden in verkeer QROTE MARKT 12: de andere zaak in modieuze lederen kleding „Danseres zonder benen” Santpoortse Dreef gedeeltelijk afgesloten Kort IJmondnieuws Hoogovens uitverkocht REISBUREAU DE MAGNEET GRETHA DE BRUIJN SPORT TJ numBERCXIE L. WOENSDAG 5 1 0 OKTOBER 19 7 3 TJMUIDER COURAN'i Hoe oud? De mist in Niet alleen om WOENSDAGAVOND 24 OKTOBER RESERVERINGEN VAN KOSTELOZE PLAATSEN BIJ DE ORGANISATOREN I I I A geld Op hun gemak Hotel-Restaurant „Die Raeckse” Aanvang 20.30 uur De Duivenmelker laat ze graag vliegen (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE is (Van onze correspondent) ADVERTENTIE Barteljorisstraat 25 - Telefoon 32 11 40 Twijnderslaan 7-9 - Haarlem Gen. Cronjéstr. 125 - Telef. 255057 - Haarlem Telefoon 023-31 33 58 Binnenweg 187 - Heemstede - Tel. 28 72 81 ionin- er Be. >p het entolk uiten- Wanneer een duif helemaal op krach ten is, begint voor iedere duivensport liefhebber het lieve leven. Dan is het inkorven geblazen en de duiven gaan met onnoemelijke hoeveelheden op tran- port om vaak vele honderden kilome ters van het ouderlijk hok te worden gelost. Een zaak waar veel tijd, veel spanning, maar üvooral ook veel geld in gaat zitten. Twintig duiven insturen voor een vlucht, is voor een echte duivenmel ker geen uitzondering. Voor elke duif moet vracht betaald worden en het risi co dat hij niet terug komt, blijft altijd aanwezig. opleervluchten zijn erg belangrijk om zo’n duif goed in vorm te brengen”. de de waarop geregi- Havenstraat. Wegens werkzaamhe den aan de leidingen van de openbare nutsbedrijven is de aansluiting van de Havenstraat op de Parallelweg te Bever wijk met ingang van 15 oktober gedu rende 2 weken voor alle rij verkeer ge sloten. Zwemdiploma. In het sportfondsen- bad van Beverwijk slaagden 48 kandida ten voor het a-diploma. I I I I I I INMP, neege- g van orlich- ie tol- ïsmid- lt „ge- k IJMUIDEN. Aan de IJmuidense vis- serijschool zijn geslaagd voor het diplo ma motordrijver: G. Piersma, J. Groen en P. Stiekel. VELSEN. „Wie van zijn geld wil laten wuiven, rookt sigaren en houdt duiven”, luidt een veelgebruikt spreek woord. Het wil maar zeggen dat het houden van duiven, en dan wordt vooral de wedstrijdsport naar voren geschoven, niet direct een uiterst goedkope zaak is. Toch ontpopt de duivensport zich als liefhebberij bij uitstek verdeeld over alle maatschappelijke lagen. Het is niet alleen de sport van de rijkaard, óók, en vooral, de „gewone man” steekt er zijn geld in. Al zal de manier van duiven houden soms wel duidelijk verschillen. Op de foto de heer P. A. Verschuren uit Driehuis, het oudste lid van De Bonte Duif, bij zijn grote trots: Zijn hok met postduiven. Volgens secretaris Swart gaat het de ware duivensportliefhebber niet om geld te verdienen. „Dan kan je er beter meteen mee stoppen”, vindt hij. „Wan neer iemand tegen mij zegt dat hij aan z’n duiven verdient, dan geloof ik hem gewoon niet. Dat bestaat niet. Daar kos ten ze veel te veel voor als je het goed doet. En ze moeten goed voer hebben. Dat is voor alles belangrijk. Een duif die geen goed voer krijgt, kan niet sterk worden. Die wordt ziek en een zieke duif vliegt niet”. Een nieuw tankschip zal zich binnen kort voegen bij de tankvloot welke de wereldzeeën bevaart. Het is de 228.600 tons dead weight turbine tanker ’’British Progess. Het schip werd gebouwd bij de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Maat schappij in Amsterdam en ligt op dit ogenblik afgemeerd bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde” aan de Scheldepoort in Vlissingen. Op donder dag 11 oktober zal de tanker, welke 330 meter „over all’’ lang en 48,68 meter breed is, worden overgedragen aan de reder B.P. Tanker Company Ltd., in Londen gevestigd. Op de foto de „British Progress” tijdens de proefvaart, gefoto grafeerd door Aerophoto Schiphol. Zo zal de ware liefhebber, die een wat bescheidener beurs voor zijn hobby kan opentrekken, meer aandacht schenken aan het zelf kweken van een duif van formaat, terwijl de man die de geldbui del wat luider kan laten rinkelen een duidelijk sneller middel heeft om een favoriete vlieger aan zijn collectie toe te voegen. Zulks dan weer tot genoegen van de kweker van zo’n duif, die daar door zijn liefhebberij een financiële im puls kan geven. Zo wast de ene mei kershand de andere, en velen kunnen door de jaren heen genieten van een mooie en vooral ook spannende hobby. Zoals bijvoorbeeld de leden van de postduivenvereniging „De Bonte Duif” uit Velsen. Deze bestaat op 23 oktober precies vijftig jaar, welk gouden jubi leum op zaterdag 20 oktober aandacht- krijgt door een feesitelijke receptie. Deze zal worden gehouden in zaal „De Griffi oen”, Frans Naereboutstraat 9, te IJmui- den, van 16.00-18.00 uur. SANTPOORT. Met ingang van maandag 15 oktober aanstaande zal de Santpoortse Dreef tussen de Hagelinger- weg en de Corantijnstraat voor alle verkeer gesloten zijn. Dit in verband met werkzaamheden verbonden aan de verbetering van het kruispunt Hagelin- gerweg-Santpoortse Dreef. De werk zaamheden zullen ongeveer vier weken duren. IJMUIDEN. Een zestienjarig meisje op de fiets werd gisteren aan het hoofd gewond toen zij op het kruispunt Pleia- denplantsoen-Planetenweg in botsing kwam met een personenauto. Het kind werd naar het Zeeweg Ziekenhuis ge bracht. De politie heeft een onderzoek gaande naar de oorzaak. Op de Willem de Zwijgerlaan in Sant poort moest een zestienjarige bromfiet ser uitwijken voor een auto. Hij reed tegen een geparkeerde wagen op. De ongevallendienst behandelde de jongen aan zijn knie en bracht hem naar huis. Pottenbakken. In het buurthuis Wijk aan Duin aan de Beverwijkse Wil- genhoflaan is elke donderdagmiddag van 16 tot 17.30 uur een pottenbakkersgroep voor kinderen van 12 tot 14 jaar. De 15- 17 jarigen kunnen in het buurthuis elke vrijdagmiddag van 16 tot 17.30 uur pot tenbakken. De groepen gaan bij een kermis en een galerie op bezoek om meer aandacht te geven aan de verschil lende stijlen van werken en om ideeën op te doen. VELSEN-NOORD. Tegen de ach tergrond van de huidige gebeurtenissen in het Nabije Oosten, werd de bijeen komst van de afdeling Velsen-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwenbond dinsdagavond in „De Meerpaal” een spe ciaal karakter verleend. Mevrouw A. Goudappel-Bos uit Amstelveen besprak hier namelijk het boek „De danseres zonder benen” van Clare Asher-Pinkhof. welke schrijfster zij in 1969 in Haifa (Israel) had ontmoet. Dinsdagmorgen werd in IJmuiden aangevoerd: 450 kg tong, 36 kisten tar bot en griet, 413 kisten kabeljauw, 21 kisten koolvis, 323 kisten schelvis, 233 kisten wijting, 1076 kisten schol, 52 kis ten schar, 2071 kisten haring, 395 kisten makreel, 102 kisten varia. melen dan met de voerbus en laten hun liefste fluitje horen. Swart niet. Hij zegt: „Ik kan niet fluiten. Ik praat ze naar binnen. Zie je de duiven aankomen, dan moet je je zo normaal mogelijk gedragen. Door de week heb ik altijd een stofjas aan als ik m’n duiven ver zorg, dan kan ik niet op zondag in m’n witte overhemd bij het hok gaan staan. Dan komen ze gegarandeerd niet binnen. Elke onregelmatigheid houdt ze van het hok weg”. Dan maar afwachten of je duiven een prijs bij elkaar gevlogen hebben. Trou wens bij De Bonte Duif wordt niet alleen om geld gestreden. Wekelijks is er ook een fruitmand of een taart te ber- dienen. Verder is de vereniging aange sloten bij de IJmuider Concours Com missie, een overkoepelende vereniging, len. Nog voor het middaguur waren de 7200 beschikbare toegangsbewijzen uit gegeven. BESOMMINGEN KW 15 34.000, KW 39 (6000, KW 49 f30.000, KW 144 4700, KW 195 31.000, KW 206 f 29.000, VL 142 28.000, WR 57 f26.000. HA 60 1300, HA 106 2300, KG 9 f 950, UK 200 450, UK 218 f 4000, UK 245 1900, VD 89 2400, YE 89 f2400, IJM 23 ƒ2100, IJM 94 1400, ZL 6 1200. SPANVISSERS: UK 141 en UK 271 1600, UK 78 en UK 107 8200, UK 135 en UK 145 4000, UK 106 en UK 234 f 3100, EH 7 en VD 6 5500, KW 33 en KW 180 6100, VD 15 en VD 128 f4400.— IJMOND. Op Hoogovens’ uitnodi ging aan de IJmond-jeugd om tijdens de Ekomende herfstvakantie een bezoek aan het bedrijf te brengen, heeft de jeugdige bevolking zo overweldigend gereageerd, dat er maandag al spoedig geen kaartjes meer beschikbaar waren. Drommen jon gens en meisjes hadden zich reeds vroeg naar de diverse uitgiftepunten begeven om een gratis spoorkaartje voor de Hoogovens’ stoomexcursietrein af te ha- Hoe oud moet een duif zijn, wil hij vluchten kunnen maken? Swart: „Dat gebeurt al heel jong. Met zes weken gaan ze vaak al de korf in. Sommige piepen nog als ze voor het eerst wórden ingekorfd. Als ik zelf nou jonge duiven heb die het een beetje goed doen, dan haal ik ze d’r uit. Dan laat ik ze niet meer aan grote vluchten meedoen. Er zijn er genoeg die er anders over den ken, iedere duivenmelker heeft zijn ei gen inzichten nu eenmaal. Maar ik vind dat je hem beter kunt bewaren tot het jaar daarop, dan is zo’n beest sterker geworden en kan beter tegen die lange vluchten op. Als je zo’n jonge duif meteen het eerste jaar laat doorvliegen, ook al maakt ie dan leuke tijden, is misschien het jaar daarop helemaal af- gejakkerd”. Als je met een duivenmelker gaat praten, rollen de „vaktermen” hem wel dra over de lippen. Zo ook met secreta ris Joh. Swart van De Bonte Duif. Al gauw praten we over het mooiste wat een duivenliefhebber van zijn vogels verwacht, het maken van weds:-.<jd- vluchten. „De echte liefhebbers beginne zo rond januari, februari, te koppelen vertelt hij. „Dan zijn er in februari of maart jongen. Dal is een mooie tijd om jonge duifjes te krijgen Een week of vier later breng je ze buiten en laat ze dan maar eens rustig betijen. Ze zijn tamelijk gewend aan hun vertrouwde hok, dus het is wel zaak te zorgen dat ze zich daarbuiten ook op hun gemak voe len. Je merkt het ook met uitvliegen als ze iets ouder zijn. Als je het hok opent, dan stormen de oudere duiven naar buiten, de jonkies blijven nog wat on wennig op de plank zitten”. „Maar lang duurt het dan niet meer, of ze gaan met de oude duiven mee de lucht in. En dan gaat het echte werk pas beginnen. Ze moeten korte vluchten gaan maken, goed leren binnenkomen en je moet ze zelf ook leren kennen. Goed op hun gedragingen leiden. Dat wil zeggen dat je er veel tijd aan moet heben. Ook die waarvan alle verenigingen in Velsen, ook die in Santpoort, zijn aangesloten. In dit verband wordt er ook gestreden om de Opa Vissertrofee en zijn er de Potten en Pannenvluchten, waarvoor aantrekkelijke prijzen worden uitge loofd, zoals een electrische naaimachine, Zaanse klok of cassetterecorder. „Er kan alles gebeuren met je dui ven”, zegt Swart, „ook met de beste duif kan er iets misgaan. Ze hoeven maar in de mist terecht te komen, of in Frank rijk in de greep van een roofvogel te raken, en het is afgelopen. En het komt regelmatig voor dat je een duif ver speelt. Niet elke week, maar toch heel dikwijls. Dat hoeft heus niet altijd op een lange vlucht te zijn, hoewel het gevaar dan natuurlijk wel groter is. Maar er was eens een korte vlucht, vanuit Roosendaal toen kwam de hele ploeg boven de Maas in een mistbank terecht. Die vlucht heeft een dag of zeven opengestaan. Geen duif kwam er eerder binnen. Als ze in de mist terecht komen, raken ze elk richtingsgevoel kwijt”. Het vluchten maken is een spannende aangelegenheid. Swart zegt met een ver zaligde glimlach: „Daar leef je de hele week naar toe. Je gaat je duiven in de gaten houden. Je leeft met ze mee. Ze tonen zich ook, ze laten zien dat ze willen vliegen. Het is belangrijk dat je ze daarom kent, om inzicht te krijgen welke je moet meegeven”. Het mooiste van zo’n vlucht is het binnenhalen. Veel duivenmelkers ram- causerig door de aanwezige dames werd beluisterd, kan worden geconcludeerd dat een en ander bijzonder op prijs werd gesteld. De volgende bijeenkomst is vastgesteld op dinsdag 13 november, waarvoor dan ook de echtgenoten wel kom zullen zijn. Onderwerp en film zijn dan gewijd aan de kerken achter het Ijzeren Gordijn. PRIJZEN Per 1 kg.: gr. tong 10.08-9.60, m. tong 10.12-9.50, kl tong 9.11-8.50, tong 1 9.03- 7.73, tong 2 8.07-747, tarbot 874-8.30, zalm 10.80. Per 40 kg.: tarbot 243-120, griet 184- 71, kabeljauw 1 128-93, kabeljauw 2 126- 90, kabeljauw 3 120-100, kabeljauw 4 110-92, kabeljauw 5 88-64, koolvis 2 88. koolvis 3 88-65, koolvis 4 63, schelvis 2 104-77, schelvis 3 83-65, schelvis 4 69-55, schol 1 79-72, schol 2 77-70, schol 3 96- 59, schol 4 88-65, wijting 2 52, wijting 3 80-34, wijting 3 96-59, wijting 4 50-47, makreel 1 60-57, makreel 1 60-57, ma kreel 2 45-20, makreel 3 40-17.60. haring 1 35.80-31, schar 84-51, ham 202, hors makreel 28, haai 55-36, poon 24, brasem 23, krab 18-17, bot 48-38, fint 34-21, rode poon 77, tongschar 117-95. Tienergroep. De Zandkraai te Heemskerk wil starten met een tiener groep voor jongens en meisjes van 13-15 jaar. Het is de bedoeling, dat men allerlei activiteiten gaat ontplooien, zoals han denarbeid. spel, dansen gezellige bijeen komsten of men z’n allen er op uit. De groep functioneert elke vrijdagavond van 7-9 uur en de kosten bedragen drie gulden per maand. Dierenbescherming. De vorige maand in Velsen-Noord gehouden col lecte voor de dierenbescherming afdeling Velsen en omstreken heeft 1243,- opge bracht. Een extra actie van leerlingen van de Delcourt van Krimpenschool bracht nog eens 309,- Het totaalbedrag van de collecte komt ten goede aan het in IJmuiden gevestigde Kerbertasiel van de Dierenbescherming. Mevrouw Goudappel begon met de levensgeschiedenis van de schrijfster die in 1896 in het Amsterdamse doktersgezin Pinkhof is geboren. Zij bracht haar jeugd door in de jodenwijk van de hoofdstad, waar zij als gevolg van een grote belangstelling voor kinderen op achttienjarige leeftijd als onderwijzeres werkzaam werd. De titel voor haar b<_ k ontleende zij aan een droom uit 1936, waarin een danseres zonder benen boven de wolken zweefde. Dit idee werd door haar in 1953 in een roman verwerkt. Volgens mevrouw Goudappel is Clare Asher een vrouw die uitzonderlijk veel leed heeft moeten ondergaan, hoewel zij toch telkens de moed weer wist op te brengen nieuwe taken te accepteren. Reeds op bijna dertigjarige leeftijd werd zij de weduwe van de Groningse opper- rabijn Afram Asher. waarop zij met zes kinderen achterbleef Daarvan verloor zij twee zoons in een concentratiekamp. Later emigreerde Clare Asher naar Is rael, waar zij zich nog geregeld inzet voor het culturele leven. In zekere zin worden hiermee haar activiteiten in Amsterdam voortgezet, waar zij met haar echtgenoot het joodse „Ons Huis” heeft opgericht. Afram Asher was ook de eerste voorzitter van de jonge Zionis tenbond. Uit de grote aandacht waarmee deze IJMUIDEN. Dinsdag arriveerden in IJmuiden: Djatibarang, Balawan; Instel Riems, Nordköping, Velsen; Titan Servi ce, Cont., IJmuiden; Spaarnestroom, Huil; Grete Krönke, R’dam, IJmuiden; Niederheim, Antwerpen; Sea Service, R’dam; Diorit, Wilhelmshaven; Nordkyn, Noordzee, Beverwijk; Santa Helene, Ro chester, IJmuiden; Gena-F, Londen, IJ muiden; Louise, Hamburg; Condel del Cadugua, Sagunto, IJmuiden; Gazelle, Boston, Zaandam; Irish Gate, Grimsby, IJmuiden; Martha Friesecke, Withby, IJ muiden; Trouphead, Ostende; Autority, Confreville, Beverwijk; Vikaren, Vugo; Margareta-B, Parainen, Beverwijk; Tor Hollandia, Gotenborg; Audrey Johanna, Lerwick; Stefan-J, R’dam. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Nordkyn, Flixborough; Hans Oldendorff, Savona, IJmuiden; Foxtongate, Flixbo rough; Medisun, Hamburg; Titan Servi ce, Cont. Plat., IJmuiden; Efficatia, Ro chester, IJmuiden; Kotavajar, R’dam; Oranjebont, Delfzijl, Zaandam; Rostov, Blac Sea; Royal Enterprise, R’dam; Jea- n-E, Londen; Taras, Hamburg; Zaan- stroom, Felixtowe; Vechtstroom, Hull; Rita, R’dam; Yuma, Bremen; Cape Hat teras, Antwerpen, IJmuiden. Woensdag gearriveerd: Ciudad de Me- delin, Antwerpen; Marie Christine, Ke- mi, Beverwijk; Katwijk, Antwerpen; Olympic Valley, Rouen ;Balticb org, Vay- a; Bilstein, Patimienie, Zaandam; Alca, Kotka, Velsen; Staghound, New York; Hasnola, Gdynia, IJmuiden. Weosndag vertrokken: King Jaja, La gos; Elmina Palm, Hamburg. Heeft de duif eenmaal de trengels achter zich gelaten, dan is het snel werken. De klok is al bij de hand, de rubber ring wordt van de poot gescho ven en in de klok geklikt, nauwkeurig de aankomsttijd streerd wordt. asgji;

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5