BURGEMEESTER SAMKALDEN ZIET STAD ALS EEN VEELEISENDE VRIENDIN met melk ook Surinamers Hotel tussen de grachten Film Theater Kattenburg Christie’s Bejaardenleed LE Cotton Club: I i Die eenoog r -*- J 12 13 DO ND E R D AG OKTOBER 1973 orden ies te loord. ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING/ 12 0421. L_>' Sik mm. -R V» Lu sn Ruigoord, dat is toch alleen sentimentaliteit (Èffl Het gevolg van petro-chemisehe indu strie. Hoe zou Samkalden het vinden als alarmfase drie moest worden ingesteld op een dag dat op de Dam toevallig de zon zou schijnen? HET BEELD dat men in het buiten land van Amsterdam heeft, wordt vooral bepaald door hippies en drugs. Amster dam zien en dan sterven, heet het al. De stad wordt steeds onveiliger en het loopt de politie een beetje uit de hand. Het korps kampt met een tekort van 1200 man. plaatst. Welke stappen zijn er nog meer genomen? niet meer zo best, de metrognep en het verkeer ver zieken het binnenstadsmilieu, de „betere” gezinnen trekken met bosjes weg, duizenden Amsterdammers zitten zonder werk en als industrielokker valt het westelijk havengebied (nog) naast de prijzen. Over dit soort zaken spraken we met burgemeester dr. Ivo Samkalden. ..Dat gesprek”, zegt Smit, „is erg leer zaam geweest omdat gebleken is hoe zeer men vrij de opvang van Surinamers tekort schiet. Ik ben hoopvoller terugge komen dan ik er naar toe ben gegaan. Ik hoop dat het met die opvang straks veel beter gaat ook als ik mijn tapvergunning er niet door zou terug krijgen. Samkalden heeft het over zijn „druk ke winkel” als hij wijst op de kaleido- scopische verscheidenheid van aspecten, die het leven in de hoofdstad bepalen. Dat maakt het er wel boeiender, maar niet makkelijker op. „Het is vrijwel onmogelijk iets te doen wat bij de ene groep geweldig goed valt, maar niet bij anderen tot heftige reacties leidt”. ALS ENIGE WERELDSTAD op palen plukt ook Amsterdam niet alleen de zoete vruchten van zijn internationale bekendheid. Het stedelijke „spel zon der grenzen” heeft immers ook de misdaad, illegale speelholen en de handel in bloedgevaarlijke narco tica tot bloei gebracht. Maar ook in de eigen boezem rommelt het. De kwaliteit van de palen is allang Samkalden: „Dat is nog een bescheiden raming. In 1960 telde het korps 2310 man en volgend jaar zal de organieke sterkte op 2650 man gebracht zijn, maar in werkelijkheid zitten we er nog 300 onder. Het verloop is vrij groot bij de Amsterdamse politie. Men gaat liever naar korpsen, waar minder sprake is van een stress-situatie zoals hier. Boven dien wordt in 1974 ook de bijstand van marechaussees afgebroken.” „De bezetting van het bureau is ver groot en het gebied verkleind. In de uren, dat het bureau slecht is bezet, worden de mensen nu gesteund door hoger kader. Ook de instructies zijn aangepast. Mensen die op straat na moei lijkheden worden aangehouden, mogen niet meer worden gefouilleerd door de zelfde agenten die ze hebben binnenge bracht.” historische gevels. Er zijn nogal wat historische panden met deze zaak ge moeid en die zullen allemaal in oude luister worden hersteld. GEHOORD op het Waterlooplein, waar tussen de (handels) bedrijven door heftig over de oorlog in het Midden-Oosten werd gesproken. „Met die eenoog ben je nog niet klaar. Met dat zwarte lappie van ’m veegt-ie de hele woestijn schoon”. De liefde tussen de bestuurders in de Amsterdamse regio is nogal bekoeld. Het agglomeratie-overleg: tendeert dat niet meer naar een club van hobbiisten? om personeel waar nu technisch „Bepaald niet, maar het is natuurlijk wel moeilijk om de vraagstukken van Haarlemmermeer en Amstelveen voor zo’n vergadering te combineren met de verlangens van Oostzaan en Landsmeer. Het kan heel bevredigend functioneren, maar dan heb je wel een uitgebreidei apparaat nodig. Wat we meer moeten gaan doen, is een regelmatig overleg mei de colleges van B. en W. in de gemeen ten waarmee we gemeenschappelijke be langen hebben. We hebben deze maand de colleges van Alkmaar, Hoorn en Pur- merend uitgenodigd.” miljoen gestoken. Dezelfde mensen wer ken nu mee aan de stagnatie. Zolang de terreinen niet zijn ontsloten en bouwrijp gemaakt zijn, is het onjuist om te zeg gen dat ze er renteloos liggen. Om te kunnen werven heb je bouwrijpe terrei nen nodig en die hebben we nog niet veel. Wij willen wel dikwijls zo ver schrikkelijk snel resultaten zien, maar je moet je wel realiseren dat dit plan nog geen tien jaar oud is. HET DOSSIER Cotton Club is een dik boekwerk. In de oorlog fungeerde de zaak al als ontmoetingsplaats voor Suri namers. In de jaren vijftig stapten de jet-set en criminele figuren er binnen en het verhaal gaat dat zo’n vijftien jaar geleden hier de eerste marihuana uit Amerika een markt vond. Het kreeg de naam van een centrum voor drugshan delaars te zijn, waar men losjes met schietijzers en messen omsprong en het bij arrestaties hard toe ging. Het laatste incident vormde de druppel die de em mer deed overlopen. Smits kleindochter zou volgens het politierapport een agent met traangas in de ogen hebben gespo ten. Aan het eind van het anderhalf uur durende gesprek meent burgemeester Samkalden: „Je hebt wel een flink aan tal negatieve punten bij elkaar gezet om me daar uitspraken over te ontlokken. Goed, ik maak er geen bezwaar tegen. Maar je beseft toch wel dat we niet gesproken hebben over alles wat hier in deze stad wel van de grond komt aan goede dingen. Je hebt uit de tientallen brandende kaarsen in de Amsterdamse kroon er een paar gehaald, die je scheef zag branden. Maar die vormen met el kaar niet het beeld van de stad als geheel. Thomassen heeft eens gezegd: de haven is een veeleisende vriendin. Deze stad is dat ook.” Over de leegloop van de stad zegt hij „De middengroep valt steeds meer weg en de enige groepen, die sterk toenemen, zijn de jongeren en bejaarden. Het zijn deze groepen die ook het grootste aantal probleemgevallen opleveren. Daarop zijn de uitkeringen uit het Gemeentefonds en andere rijksregelingen niet af gestemd. De stad moet er in toenemende mate geld bijleggen. De stad staat ook fysiek aan een sterkere veroudering bloot. We hebben hier wel 200 bruggen, die door gebrekkig onderhoud in het verleden straks grote problemen gaan geven.” „Ik heb graag de vrijheid om beleids maatregelen te nemen teneinde er voor te zorgen dat ook hier weer het gevoel ontstaat van een vertrouwensrelatie tus sen de politie en bevolking. De dreiging dat dit vertrouwen zou gaan ontbreken, is één van mijn grootste zorgen. Maar dan is het wel nodig dat de politiemen- De Warmoesstraat-brigadiers ervaren dit als bevoogding en willen daar eigen lijk vanaf. „Dat is een logische zaak. Ze moeten werken onder overbelaste om standigheden en ze beseffen dat wel. Ze zeggen: het is rot maar het hoort er nu eenmaal allemaal bij. Alleen die lui boven ons moeten ons natuurlijk niet in de steek laten. It is all in the game. Het grote probleem is dat er nog geen goede klachtenprocedure is. Dit leidt er toe dat veel zaken niet goed of niet snel genoeg worden af gehandeld, terwijl de verant woordelijke mensen niet precies weten wat er aan de hand is. Het is natuurlijk nodig dat die mensen dat overzicht wel houden.” De Herengrachtkant van het nieuwe Centre Hotel, dat uit vier percelen bestaat, zal na de restauratie een geheel andere aanblik bieden. „Zaken als de demping van grachten heb ik altijd mal gevonden, maar de achtergrond van dit soort voorstellen was wel reëel. Je zit met het probleem dat je dit milieu moeilijk bereikbaar kunt maken voor alle middelen van het moderne verkeer. Wij staan nu niet meer voor een dergelijke keuze. In de gracht' parkeren? Dat zou toch niemand meer willen.” MEER NIEUWS Van de grachten. Tussen de Herengracht en het Singel gaat de Britse onderneming Centre Hotels, die reeds het Doelen-, Schil ler- en Caransahotel op het Rem- bandtsplein exploiteert, een nieuw hotel vestigen. Net als in het Pulitzer worden het moderne optrekjes achter Of het helpt? Smit: „Misschien wel. In april word ik 65 en het zou leuk zijn als •k dan van mijn eerste AOW-centjes cens naar Suriname zou kunnen om te tien hoe die jongens het daar hebben.” KATTENBURG wordt - zoals vroeger - ook voor gezinnen met een minimaal budget bereikbaar. Daar zag het bij de nieuwbouwplannen aanvankelijk niet naar uit, maar de gemeente wil dat door een bijzondere individuele huursubsidie alsnog voor mekaar krijgen. Iemand met een jaarinkomen tot 9 mille hoeft per maand slechts 107 gulden te betalen en bij inkomens tot 13 en 16 mille liggen deze huren op 149 en 224 gulden. FILMPRODUCENT Rob Houwer van Turks Fruit wil van „Odeon” een Nationaal Film Theater maken. Een passende bestemming want dit in de gouden eeuw gebouwde monument werd - na als bierbrouwerij en con certgebouw te hebben geacteerd - enkele maanden, nadat in Parijs de cinematografie was uitgevonden, ooit Amsterdams eerste bioscoop. Houwer heeft voor het pand aan het Singel, dat een roemloze dood is gestorven (als veiling en noodzieken huis in de oorlog), 650.000 gulden neergeteld maar de restauratiekosten worden op het tienvoudige van deze som geraamd. Hoe kom je daar aan? Houwer denkt mondiaal en daarom gelooft hij, dat er in de wereld wel mensen te vinden zijn die tien mille over hebben voor een zilveren naam plaatje op elk van de 300 klassieke theaterstoelen in de grote zaal. Een vorm van klantenbinding onder VIP’s, maar waarom ook niet? Ten slotte moet het nieuwe Odeon een internationaal trefpunt voor de film wereld worden, waar gelijktijdig vier films kunnen worden vertoond. Hij ziet het ook als een leuk cadeautje voor de stad, die in 1975 700 jaar bestaat. Dan zou ook de bierreklame er over het witte doek moeten lopen. Zo sla je twee historische vliegen met een klap. „Hoe ben je gekomen: met de auto? Als-ie dubbel geparkeerd stond, zou je het ook naar vinden als-ie werd wegge sleept. Dat is mijn antwoord. Als wij hier milieunormen overschrijden, moet er gehandeld worden. Dat is misschien jammer, maar het moet wel. Alleen: het is gewoon fysiek uitgesloten dat hier een tweede Europoort ontstaat. Neem nou de hele omvang van het terrein. Er zit 5000 ha in heit streekplan, waarvan 300 ha voor groen en dan hou je 2000 ha over voor wegen, sportvelden, droge industrie en de grote industrie. Dat is niet veel.” NAAR ZIJN mening ontbreekt het niet aan gegadigden, maar zo zegt hij „je moet een actief acquisitiebeleid niet aan de grote klok hangen want dan ben je overgeleverd aan iedere slimme onderhandelaar. Een kwestie als Ruig oord doet de werving natuurlijk niet goed. Het betekent praktisch, dat veel bedrijven zeggen: we moeten nog maar effe wachten.” Hoe denkt hij dat probleem op te lossen? „Je kunt er aan denken administratief en technisch neer te zetten op plekken agenten administratief en werk doen. Dat kost geld en we hebben de laatste jaren al een toenemend tekort op de politiebegroting.” De beslissing van burgemeester Sam kalden om behalve de tapvergunning ook gunsten als de muziek en nachtper- missie in te trekken zou voor iedere horecazaak dodelijk zjn geweest, maar bij de Cotton ligt dat anders. De Surina mers blijven komen. Smit: „Veel erger dan het gemis van drank vinden ze, dat de muziek en tv van hen zijn afgeno- men. Voor mij zijn twee dingen bewezen: als ze voelen dat je achter ze staat, laten ze je niet in de steek. Bovendien voelen deze mensen er niets voor in Verenigingsgebouwen te hokken.” I ’Percy, een van de Surinaamse stam gasten, zegt: „Die sluiting vind ik nep. Waardeloos. Daarmee zijn de problemen van het druggebruik niet opgelost. Wij willen niet speciaal in ghetto’s wonen, maar je weet dat kleurlingen in veel zaken in de stad worden geweigerd. Ik zie hier nog veel nare dingen uit voort komen.” HIJ VINDT het enorm belangrijk dat het westelijk havengebied van de grond komt. „De zaak stagneert nu volkomen. Zelfs de terreinen waarover we nu in onderhandeling zijn, kunnen niet toe gankelijk gemaakt worden omdat de sloopvergunningen in Ruigoord gewei gerd worden. Ben je daar wel eens geweest?” (Na een bevestigend ant woord) „Dat stuk te willen behouden, is toch niet mogelijk? Dat is toch alleen sentimentaliteit. Die vertraging treft ook gevoelens, die zeker niet minder respec tabel zijn. Het gaat namelijk om een operatie, die de stad erg goed ter stade komt, waardoor je een groot stuk werk gelegenheid krijgt. Dat wordt nu gefrus treerd. In die grond heeft de gemeen schap terwille van de werkgelegenheid en de haven daar omheen meer dan 100 Op de muur heeft hij nu een stuk Papier geprikt, waarin de bezoekers wordt aangeraden zakenrollers en ophit sers tegen de politie eigenhandig eruit te gooien. En „voor vechtpartijen kunt u beter naar het Midden-Oosten gaan”. rang hebben gekregen. Wethouder Van der Eijden wil daar wat aan doen. Hoe? „Door een sociale cotnrole en het opnamebeleid te houden”, meent hij. „Ik heb nog geen verslag van het Vondelpark gezien maar de politie had er geen revolterende opmerkingen over Eerlijk gezegd speelt het Vondelpark in dit beeld nauwelijks meer een rol. En vergeet niet: een aantal van die zoge noemde hippies zijn hele gewone Am sterdammers. Het probleem van de drugs is heel reëel: onze activiteiten bestaan uit twee gecompliceerde taken, het achterhalen van de handel en het opvangen van de slachtoffers.” „Ome Frits” bestrijdt dat, zoals hij wk kanttekeningen plaatst bij andere belastende gebeurtenissen. „Ze spoot dat traangas tegen het plafond en verder is bet zo, dat de politie provoceerde door de mensen om de haverklap tegen de Kuur te zetten en te fouilleren. Een nogal vernederende behandeling. Dat waren van die jonge agentjes. Ik heb liever de rechercheurs van Narcotica: die weten tenminste met mensen om te gaan”. Hij heeft de laatste tijd veel anonieme telefoontjes gehad met dreigementen als •■We komen vanavond met 50 man om al die zwarten dood te maken” en „We steken de boel in brand”. Smit: „Volgens de politie is het mijn fout geweest dat ik de zaak niet onder controle heb gehouden. Natuurlijk krijg je hier drugs, maar het zijn kleine hoeveelheden. Gro te handelaren komen hier niet”. JACHT OP oude kunst in Neder land. Dat maken de twee grootste kunstveilingsbedrijven uit Engeland, want na Sotheby gaat nu ook Chris tie’s een vestiging in Amsterdam ope nen. Hiervoor heeft dit concern een pand gehuurd op het Rokin. Men is van plan om de verhandelbare Ne derlandse kunst ook op de grote Lon- dense veilingen te brengen. Het zit er dik in dat door deze ontwikkeling nog meer kunst in buitenlandse han den zal komen. Die vrees bestaat ook bij Mak van Waay die, eveneens vanaf het Rokin opererend, toch ook niet de eerste de beste is op kunstvei- lingsgebied. „Deze concurrentie is na tuurlijk niet leuk, maar misschien wordt door deze concentratie de han del in kunstwerken vergroot. Hoewel, persoonlijk zie ik dat niet zo zitten”, zegt direkteur S. Nienhuis. Of het gevolgen zal hebben voor de prijzen? ?„Dat verwacht ik niet, want die liggen hier niet lager dan in Enge land”. IN NOG GEEN twintig jaar is het aantal Amsterdamse bejaarden bijna verdubbeld. Het zijn er 125.000 en dat is allemaal nog niet zo erg als het veel onder hen niet zo beroerd zou gaan. Dat is echter wel het geval, zo blijkt uit de nota „Van bejaardenzorg naar welzijnswerk voor ouderen”. Be langrijkste knelpunt is, dat lang niet alle bejaarden, die er het ergst aan toe zijn ook van een plaats in een bejaardenhuis verzekerd zijn. Dat komt omdat op een mysterieuze ma nier minder urgente gevallen voor- sen weg raken uit die sfeer van mental» en fysieke overbelasting.” SAMKALDEN ziet de regering nog steeds als Amsterdams grootste concur rent. „Dat is tot op heden nog niet veranderd. In de ontwikkelingsgebieden krijgen ze voorzieningen, waar wij in Amsterdam niet aan kunnen tippen.” Welke zaken wil hij tijdens zijn twee de ambtsperiode per se nog afmaken? „Ik heb er een geweldige behoefte aan om die problemen op te lossen, die door een onduidelijk bestuur blijven hangen en tot frustraties in de samenleving leiden. Er zijn hele concrete beslissingen, die in deze stad alleen doordat ze genomen en doorgezet worden, een hoop frustratie kunnen wegnemen.” Feit is dat het voortbestaan van de club ondanks de steun van de klanten door een gevoelig omzetverlies aan een Zijden draadje hangt. Tenzij er iets zou gebeuren. Dat zou het geval zijn als de burgemeester op zijn besluit zou terug komen. De stichting Welsuria en het Surinaams Bevrijdingsfront hebben daarop aangedrongen en enkele dagen geleden is over die mogelijkheid tijdens overleg in het stadhuis gesproken. DE VERHALEN over corruptie: „Ik kan dat geklets niet verhinderen. Je ziet heel duidelijk hoe in bepaalde buurten de seksindustrie manifest naar voren dringt. Dat betekent dat zo’n buurt min der toegankelijk wordt voor mensen, die met die industrie niets te maken hebben. De politie moet zo’n ontwikkeling volgen maar zodra dat gebeurt, zijn er ook die er belang bij hebben dat de politie in een kwaad daglicht wordt gesteld”. Cotton Club-eigenaar Smit met zjjn kleindochter Marjon voor zjjn zaak. Na klachten van Surinamers en vreemdelingen over hardhandig optreden van de politie, zijn enkele „boosdoeners” van het bureau Warmoesstraat overge- DE MELKBOER wandelt met twee kratten melk de Cotton Club aan de Nieuwmarkt binnen. Sinds dit trefpunt voor Surinamers in Amsterdam is drooggelegd, heeft hij het druk. De melk is nodig voor mix-drankjes. CC-eigenaar „ome” Frits Smit zit achter een glas gemberbier. „Dat is nog het beste wat ik je kan aanbieden”, zegt h jj somber Dr. Samkalden erkent dat de mogelijk heden tot vernieuwing van Amsterdam beperkt zijn. Het historische centrum moet in stand blijven en de pleitbezor gers van een moderne city met ver- keersdoorbraken zijn niet meer de ge klofte jongens. Hoe stond Samkalden daar tegenover? nd f-ij F V' I A z/y - - f

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13