Escorte van vier straaljagers tot Lod WEG trek in Modelvliegtuig Goedkeuring Senaat gekaapt anti-oorlogswet Een vernieuwde Kantine CRM een uur belangen Bank Mees Hope staat klaar voor r debehartiging van uw financiële Personenauto met diesel nog lang bezet Experiment op basis Audi 80 NIEUWE MOTOR VOOR VEGA van de ruijter Hogere omzet Skoda Nog 2 dagen... Sensationele verbouwingsopruiming Bank Mees Hope nv len kaas voor uw tosti, voor de marcaroni, bij een glas wijn en over de soep... jeboden Tromp kaas specialiteit 19 DONDERDAG 11 OKTOBER 18 1973 en AANTRE1 IBMHI a edereo Ons interieur is vernieuwd. Zodat u nu in een plezierige, moderne omgeving geadviseerd kunt worden over o.a. de volgende interessante mogelijkheden: aagd XIJK SPAREN Bank Mees Hope geeft de hoogste rente voor uw spaargeld. Afhankelijk van de opzegtermijn varieert de rente van 5% (opzegtermijn 1 maand) tot 81/2®/o (5 jaar vast). Zo kan het ook: Een experimentele studie van een nieuwe vier- deurs coupé op basis van de Audi 80. Het geheel werd ontworpen in samenwerking tussen Giugiaro (Ital Design) en Karmann. KASBHJETTEN AAN TOONDER Het schrandere spaarsysteem, dat vele voordelen biedt. Zeker nu de rente voet hoog is: 7s/4% p.j. voor 2-jaars en81/2°/op.j. voor 5-en 8-jaars kasbiljetten. Nieuws in 't kort Escorte O* i ADVERTENTIE Vrijwilligers vanuit ADVERTENTIE ADVERTENTIE Marktplein IJmuiden ...en alle andere soorten kaas, waar u maar trek in kunt krijgen, vindt u bij Tromp kaas. Want als één van Nederlands weinige eksklusieve kaas- specialisten, presenteren wij maar liefst 160 verschillende soorten kaas! Plus de kaasplankjes, de speciale mesjes en het frisse flesje wijn erbij. Ga maar eens kijken bij Tromp., en proeven van het kaasplankje.dat er altijd voor u klaarstaat. in Haarlem: Gen.Cronjéstraat 87 in Santpoort-Z.: Bloemendaalsestraatweg 138B iderwelst Kasten, theekast- Ideropna- 24431. wwvww WWWM ïr. zonni* erw. nut met vol ongeman. Dus instappen en wegwezen voor de „Meubelverkoop van Uw leven” bij Haarlem, Houtplein 8, tel. 023 - 3159 50 en rustig et schuur taat en is n 49.750 na IS u. laties t, woninja bieding® 'V, Heili- enie. Tel ERLANGEN (AP). Een hobbyist uit de Westduitse plaats Erlangen heeft ver bluft moeten aanzien hoe zijn radiogra fisch bestuurde modelvliegtuig door een onbekende man werd gekaapt. De eigenaar vertelde de politie dat hij zijn toestelletje ter waarde van duizend mark had laten starten en dat de vlucht voorspoedig leek te verlopen. Maar op een afstand van ongeveer 1.600 meter luisterde het model ineens niet meer naar zijn radiobevelen en landde vlakbij de eigenaar van een geparkeerde auto. Deze pakte het toestelletje op en reed weg. De politie neemt aan dat de „ka per” gebruik heeft gemaakt van een zender met dezelfde frequentie als die van de modelbouwer. Schiphol naar Israel reserve-officieren is Ralph Inbar, regis seur bij de Tros. „Maar”, zo verzekert men mij in de ambassade, „wij zijn het niet die bepalen wie terug moet en wie kan blijven. Dat doet El Al.” Op Schiphol blijkt dat overduidelijk. Een echtpaar dat zich al leen in het Hebreeuws en het Vlaams kan uitdrukken moet achterblijven. De man is reserve-officier en mag mee, maar om zijn temperamentvolle vrouw zit de oorlogvoerende staat nu klaarblij kelijk niet zo te springen. Ze kunnen kiezen: of de man alleen, zodat een plaats vrij blijft voor een andere officier, of geen van beiden. Meer dan bij de andere circa twintig achterblijvers een Boeing 707 biedt plaats aan 190 passagiers ontaardt bij de vrouw de teleurstelling geleidelijk in verontwaardiging. „We zitten hier al van zaterdagavond”, verzekert ze me, als. ze vuur komt vragen voor haar zoveelste sigaret. Zul ke taferelen zullen zich in de komende dagen wel meer voordoen, want de toe loop uit verschillende Europese landen en zelfs uit New York is zó groot, dat El Al in de huidige omstandigheden niet in staat moet worden geacht aan alle ver voersvraag te voldoen. Elke El Al-piloot kan zo van uniform wisselen om met een Phantom de vijand te belagen, zoals trouwens in meer landen het geval is. El Al heeft zijn dienstenpatroon drastisch ingekrompen. Diesels als krachtbron voor personenwagens zijn nog steeds in trek. Een goed voorbeeld daarvan is de Opel Rekord met dieselmotor en de aankondiging van GM ook de Caravan met een dergelijke krachtbron uit te rusten. En dan natuurlijk Daimler-Benz, de oudste autofabriek ter wereld. Reeds in 1971 had dit bedrijf meer dan een miljoen personenwagens voorzien van een diesel motor van de band laten rollen. te koop tpoort of f 90.000 GL 97} Sinds de introduktie van de Ford Es cort. vijfenhalf jaar geleden in Brus sel, werden van deze wagen 1.750.000 eenheden vervaardigd. Daarmee is de Escort een van de best verkochte modellen in Europa geworden. Ook Skoda heeft de prijzen van zijn auto’s verlaagd. In het algemeen met 1,8 procent. De Skoda S 100 kost nu ƒ6.656,- en de Skoda S 110 R coupé komt thans op 8.665,- omdat de Skoda-importeur zijn jubileum- aanbieding ook handhaaft voor 1974 zijn al deze prijzen inclusief BTW, radio en een ML-behandeling. Het huidige voorstel is een compromis van afzonderlijke ontwerpen die al eer der dit jaar door Huis en Senaat zijn aangenomen, echter met een kleinere meerderheid dan nu. President Nixon heeft de Congresleden dringend gevraagd geen beperking aan te brengen in zijn macht om het land te beschermen door militaire strijd te be ginnen zonder op goedkeuring van het parlement te wachten. Maar de senatoren, geprikkeld door acht jaar van militair geweld in Viet nam en door het verlies van hun rol bij het bepalen van de Amerikaanse poli tiek, hebben het pleidooi van de presi dent naast zich neergelegd. op Schiphol waren hadden geen oproep. Ze hebben hun spullen gepakt toen ze hoorden dat de oorlog was uitgebroken. De meeste passagiers voor de vlucht van dinsdag zijn tussen 20 en 35 jaar oud. Behalve reserve-officieren, kregen ook ouderen die van vakantie terug willen aar hun gezin voorrang by de toewijzing van zitplaatsen. De jongeren wilden wel iets over hun beweegredenen zeggen, maar bijna zon der uitzondering op voorwaarde dat geen namen worden vermeld. Eén zo’n uit zondering is de 27-jarige Yona Shishan, die drie maanden geleden haar kibboets WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse Senaat heeft gisteren met grote meerderheid de laatste versie goedgekeurd van een wets ontwerp dat beoogt de president de macht te ontnemen om oorlog te voeren zonder goedkeuring van het Congres. De stemverhouding was 75 voor en 20 tegen. President Nlxon heeft eerder al ge dreigd dat hij, mocht het ontwerp tot wet verheven worden, er zijn veto over zal uitspreken. De meerderheid die het voorstel in de Senaat kreeg is voldoende om een der- gelijk veto ongedaan te maken. Het is evenwel nog niet zeker of het Huis van Afgevaardigden, waarvan vaststaat dat het zijn goedkeuring aan het ontwerp zal geven, dit zal doen met een tweeder den meerderheid, die noodzakelijk is om Nixon’s veto te torpederen. Een getal, dat thans aanzienlijk is gestegen. Daimler-Benz heeft de die- sel-personenwagen tot ontwikkeling gebracht. De aanzet hiertoe stamt uit 1926, toen de firma’s Daimler en Benz besloten voortaan gezamenlijk verder te gaan. Een van de eerste fusies in de autohistorie. De gevolgen waren belangrijk. Beide constructeurs wa ren onafhankelijk van elkaar reeds bezig met de verdere ontwikkeling van de krachtbron, die door Rudolf Diesel in 1894 voor het eerst was geconstrueerd en beproefd. Maar het zou tot 1923 duren voordat de eerste proefrit met een viercilinder diesel, gebouwd in een 5-tons vrachtwagen, werd gehouden. Benz had als eerste het zover weten te brengen. Een jaar later prijkte zijn diesel-vrachtwagen op de autosalon in Amsterdam. Toen kreeg Amsterdam nog wereldpri meurs binnen zijn muren. Overigens stonden een jaar later in Berlijn drie diesel-voertuigen en wel van Benz, Daimler en Mann. Met de fusie tussen Benz en Daim ler kwam vrijwel de gehele diesel- onwikkeling in handen van één be drijf. De gevolgen zijn nu nog merk baar. In eerste instantie vervaardigde het Daimler-Benz bedrijf vrachtwa gens met dieselmotoren. Pas twaalf jaar na de eerste proefrit met de diesel-vrachtwagen, kwam de perso nenwagen aan de beurt. In 1936 werd op de Berlijnse autosalon door Daim ler-Benz de eerste personenwagen met dieselmotor geïntroduceerd: een sensatie. Reeds het jaar daarop wer den ze in serie gebouwd en in 1948 kwam de grote doorbraak: de Merce des 170 D -een kleine viercilinder wagen, economisch zowel in aanschaf als gebruik - beleefde een onwaar schijnlijk groot sukses. Er kwamen opvolgers die eveneeris suksesvol waren en Daimler-Benz groeide uit tot de grootste diesel- producent ter wereld. Tot op de dag van vandaag worden diesels geleverd in personenwagens. Niet meer alleen door Daimler-Benz. Ook door onder andere Opel en Peu geot. Is de dieselmotor dan zo voor delig? Dat hangt onder meer af van het doel waarvoor men een personen wagen aanschaft en van het aantal jaarlijks afgelegde kilometers. De dieselmotor onderscheidt zich van de benzinemotor doordat hij slechts zui vere lucht aanzuigt, deze lucht tot een zeer hoge druk samenperst, waarna een injectie met brandstof spontaan een explosie laat ontstaan. De dieselmotor werkt met meer ge luid, en heeft niet die verfijnde tech nische capaciteiten van een hoog ont wikkelde benzinemotor. Daar staat de lange levensduur van de diesel tegen over, het feit, dat de brandstof min der kostbaar is, en het belangrijke feit, dat de dieselmotor -vergeleken met de benzinemotor- slechts een mi nimum aan schadelijke stoffen in het milieu uitstoot. Lijnvliegtuigen die nu naar Israël vliegen, worden honderden kilometers voor de Israëlische kust opgevangen door vier Israëlische straaljagers. Zij begeleiden het toestel twee aan weerszijden, een erboven, een eronder naar Lod, tot het luchtschip en zijn lading veilig zijn geland. De passagiers moeten gedurende dit gehele excorte in de veiligheidsriemen blijven zitten. De Boeing van El Al arriveerde dins dagmorgen vrij vroeg op Schiphol. Tot verbazing van de Verkeersleiding zat er niemand in. Een foutje in Zürich alle passagiers waren daar uit het toe stel gezet. Om kwart voor drie moest het toestel naar Tel Aviv terugkeren. Halverwege de slurf van de B-pier, vanwaar de passagiers voor Tel Aviv vertrokken, stond over de volle breedte een dranghek. Drie rijkspolitiemannen en een Israëlische veiligheidsvrouw con troleerden de kaartjes. Aan het eind van de pier moest iedereen met zijn bagage naar beneden, na nogmaals te zijn ge controleerd. Beneden barstte veiligheidsmannen. De ene rijkspolitieman die zich daar bevond, hoefde geen hand uit te steken. Buiten stonden twee bussen, waarmee later de passagiers onder zware escorte naar het vliegtuig werden gereden, dat geflankeerd door een tank van de mare chaussee ver weg op het platform stond geparkeerd. Na de controle beneden werd iedereen weer naar boven gezonden, toen bleek dat er meer passagiers dan stoelen wa ren. Dat had later opnieuw een controle van lijf en goederen tot gevolg, waarbij weer alle bezittingen van hun verpak king werden ontdaan. Ruim een uur na de officiële vertrektijd, om vier uur, keerde de tank van de marechaussee bij het stationsgebouw terug, terwijl de El Al-Boeing zijn aanloop nam. (Van onze verkeersredacteur) SCHIPHOL De Israëlische staatsluchtvaartmaatschappij El AI heeft dinsdag een Boeing-707 van Tel Aviv via Zürich naar Amsterdam gezon den, waarmee in de middag in hoofdzaak joodse vrijwilligers naar Israël zijn teruggekeerd. Sinds zaterdag de oorlog in het Midden-Oosten is uit gebroken, is dit het eerste passagierstoestel dat van Schiphol naar Tel Aviv is gevlogen. De KLM stuurde gisteren een DC-10 voor een retourvlucht naar Israël. Gal-On in de Negev verliet om in Stockholm pedagogie te studeren. Er zijn ook een paar Nederlanders bij, van wie sommigen zowel een Nederlands als een Israëlisch paspoort hebben. Eén van hen weet dat hij naar de hoogvlakte van Golan zal worden gestuurd, meer inlichtingen wil hij niet bekendgemaakt zien. „Over twee weken”, zegt hij, „kom dan nog maar eens praten.” Officieel heeft Israël zijn in het bui tenland verblijvende reservisten nog niet opgeroepen, maar een Israëlische veilig heidsman op Schiphol vertelt me, dat hun ploeg in de komende dagen sterk zal worden uitgedund. Een aantal moet terug, want het va derland is in gevaar. Sommige reserve- officieren krijgen, als zij de Israëlische ambassade in Den Haag bellen, te horen dat zij er goed aan doen naar Israël te gaan als zij dat willen. Eén van deze Het Tsjechische merk Skoda zit duidelijk in de lift. De importeur verwacht, dat over 1973 voor Neder land een omzetstijging kan worden verwacht van ongeveer vjjftien per cent; dat is bijna viermaal zo groot als het landelijk gemiddelde van vier percent. Ook in 1972 maakte Skoda een goed omzetstijging mee en wef van 12,5 percent. Ongetwijfeld moet dit gezien wor den tegen de achtergrond van stij gende prijzen voor het autogebruik. De Skoda-modellen liggen daarbij niet alleen in een aantrekkelijke prijsklasse (tussen de zesduizend en negenduizend gulden) maar zijn te vens uitgerust met motoren die een economisch gebruik mogelijk maken. De Skoda 100 bijvoorbeeld, het goed koopste model, is uitgerust met vier cilinder motor, achterin geplaatst, die genoegen neemt met normaal-benzi- ne. De krachtbron levert een vermo gen van 48 sae-pk en komt daarmee op een top van 125 km/uur. Volgens de fabriek is het verbruik 7 liter brandstof op 100 km. Het is een vierdeurs model en van huis uit uit gerust met radiaalbanden, kinderslo- ten op de achterportieren, noodknip- perlichtinstallatie, enz. Belangrijk technisch detail: de wagen bezit een wisselstroom dynamo. Uitgaande van dit basistype heeft Skoda enige varianten ontwikkeld met meer luxe en een sterkere motor. De Skoda S 110 LS bijvoorbeeld, heeft een krachtbron van 1107 cc, die 53 sea-pk levert. Voldoende voor een top van 135 km/uur. Deze LS is uitgerust met dubbele carburateur en onder meer twee halogeenlampen. Tenslotte het paradepaardje, de Sko da coupé met een top van 145 km/uur. DEN HAAG. Twintig leden van de Beroepsvereniging voor Beeldende kun- itenaars (BBK) uit Amsterdam, Rotter dam en Den Haag hebben gistermiddag gedurende een uur de kantine van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk aan de Steen- voordelaan te Rijswijk bezet gehouden. De bedoeling van deze bezetting was de zogenaamde Stipendium-commissie van het ministerie te dwingen tot een ge sprek. De BBK verwijt de commissie dat deze de talrijke aanvragen voor een stipendium (rijkstoelagen, studiebeurzen en buitenlandse reizen, enz.) niet zorg vuldig genoeg behandelt en dat er zelfs sprake is van „vriendjespolitiek”. Omdat de leden van de commissie met op de eis tot een onderhoud op deze manier wilden ingaan en er ordeversto ringen zouden dreigen, werd de hulp van het hoofd directe kunsten van het departement, drs. Theo van Velzen, inge roepen. Deze deed een (telefonische) po ging de commissieleden te vermurwen beneden te komen, waarop echter op nieuw niet werd ingegaan. Drs. Van Velzen wees er toen op. dat volgens afspraak met minister Van Doorn de BBK-delegatie vrijdag zou worden ontvangen. De bezetters trokken zoch daarop uit het gebouw terug. De stipendium-commissie heeft inmid dels ten stelligste ontkend dat zoals de BBK dat noemt „al meer dan een half jaar een verzoek tot een gesprek met de commissie loopt”. De BBK verze kert dat nog altijd op zo’n verzoek niet is ingegaan. Het directe initiatief tot de bezetting is genomen afgelopen zondag tijdens een vergadering van het BBK- bestuur in Amsterdam door Simon Frank, Amsterdam en Londen zijn nu, meer dan andere Europese luchthavens, de plaatsen waar jonge joden van verschil lende soms dubbele nationaliteit zich verzamelen om een plaats te bemachti gen in een toestel naar Tel Aviv. De meesten die dinsdagmiddag Volgend jaar zal de Chevrolet divi sion van G.M met een beperkt aantal sportversies van de Vega uitkomen. Voor deze sportieve versie is een motor met een hoog vermogen ont wikkeld, volgens een woordvoerder van het bedrijf, zelfs een van de meest verfijnde zuigermotoren van Amerika. Hoe ziet deze krachtbron er dan wel uit? In samenwerking met Cos- worth-engineering in Engeland is een cilinderkop ontwikkeld, met een door een kleine computer geregelde benzi- ne-inspuiting. Deze Cosworth-Vega combinatie levert een vermogenwinst van 87 procent, ten opzichte van de normale Vega-basismotor. Daarbij is de nieuwe krachtbron vijftien per cent lichter. De nieuwe krachtbron zal voldoen a an de uitlaatgasvoor schriften die in 1974 van kracht wor den in de USA. De nieuwe cilinderkop bestaat uit aluminium en omvat een dubbele bo venliggende nokkenas met riem-aan- drijving. Een nokkenas bedient de inlaatkleppen, de andere de uitlaat kleppen. Per cilinder zijn er twee inlaat en uitlaatkleppen. Omdat de groep kleppen onder een hoek zijn ingebouwd, ontstond een dakvormige verbrandingskamer, met de bougie daar centraal bovenop geplaatst. De dubbele inlaatkleppen geven een goe de werveling van de brandstof in de verbrandingskamer, waardoor een meer volledige verbranding wordt be vorderd. Het hoofdbestanddeel van het elek tronisch inspuitssteem bestaat uit een kleine computer die boven het handschoenenkastje is geplaatst. Deze computer krijgt voortdurend operati onele gegevens van belangrijke motor. onderdelen en meet onder meer de atmosferische druk. Op basis van al deze gegevens bestuurt de computer de brandstofverstuivers in elke in- spuit-opening. Hierdoor wordt onder meer een precieze dosering van de brandstof verkregen, wat neerkomt op minder verbruik. De nieuwe moto ren worden thans beproefd. Zij heb ben een inhoud van twee liter (in plaats van tot nu toe 2.3 liter) en ontwikkelen netto 153pk bij ongeveer 6000 t.p.m. het bijna van de

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19