SER is volstrekt verdeeld over vorm een miljoen gulden aan prijzen CENTRALE BEWAKING VOOR PATIËNTEN OP KOMST „Blunder van RSV” toekomstige ziektekostenver zekering S3 'MET KAAS HET KANAAL OVER FES I ff COMMISSIE-DE KORT BESTUDEERDE VIER PLANNEN INDUSTRIEBONDEN OVER NOTA I 1! 21 DONDERDAG 11 1973 OKTOBER Deens systeem (Van onze Haagse redactie) Voorlichting 618e Staatsloterij 024008 079935 044589 097594 067064* 060066 084106 'o 7 83 64 543 676 042 776 1082 Willem Donkers van de Dordtse zwemclub D.Z.V. wil het Kanaal Stel: vanmorgen belt uw -vrouw huilend op dat uw aut0 in de Prak heeft gereden. Stuur een expert ivoor de schade. En een Fleurop-bloemist als troost. Nascholing Bewaking crossen. "Waarom altijd Calais-Dover", vindt Willem, "nu eens Katwijk-Harwich. En terug. Zijn manager en buurman Han Snoeken begeleidt Donkers» Met advies, morele steun en tussendoor kaas uit het vuistje. (NZB-foto) L ADVERTENTIE .h&J' r ;r Apothekers: „Controle op geknoei <1 u ADVERTENTIE serprij» 084227* 084227* 027481 027481 10 oktober 1973 Eerste trekking Volgens de Bilthovense tandarts kun nen administratie en controle door de financiële betrokkenheid van de mensen drastisch worden beperkt. Ook de artsen kunnen van hun tijdrovende administra tie worden ontheven, waardoor de pre ventieve geneeskunde veel meer moge lijkheden krijgt. Belangrijk punt is voor de heer Hupkus ook vooral, dat het begrip „ziekenfondspatiënt” verdwijnt. Medicatiebewaking, zowel voor het ge heel als voor het individu, begint een Een extra prijs van 50.000,is gevallen in de serie X op het nummer: En een troostprijs van 1.000,op nummer: van elk van de andere series. ATTENTIE: op een met een gemerkt nummer is tevens een van de lagere prijzen gevalen. LWERK 31.31.00 >end vaa I uur 2.00-1» ’500 volume, i van tie '68 betaalde aaan. interes- kheden. ■n en lam loon, geheel :ekerd. macie, de organisatie waarbij het merendeel der apothekers in ons land is aangesloten. Voorzitter dr. J. H. M. Winters zegt: „De knoei ers bestaat uit een klein deel, na tuurlijk te veel. Maar de markt situatie maakt controle zeer moei lijk”. Op nadere maatregelen wordt gestudeerd. - grote noodzaak te worden, aldus dr. Winters. Te vaak treden overdoseringen op en onverenigbaarheden van genees middelen, met soms zeer onaangename gevolgen voor de patiënt. Bovendien zal deze gemechaniseerde administratie de apothekers en hun per soneel van veel administratieve romp slomp bevrijden. Garanties moeten wor den ingebouwd dat alleen de bevoegde apothekers toegang tot het systeem heb ben. Bij de opzet van het systeem zal mogelijk worden samenp zerkt met de medische databank, die in wording is. Ook kan wellicht gebruik worden ge maakt van de ervaringen, die de zieken- In de „Schets van een beperkte volks verzekering ziektekosten” van prof. dr. A. C. Drogendij k staat het Deense sys teem model. De huidige diversiteit van ziektekostenverzekeringen wordt opgehe ven door invoering van een verplichte verzekering en één soort verzekeringsin stelling, in casu het ziekenfonds. Deze verzekering zal echter de afdelingen A en B kennen. A omvat de verzekerden beneden de inkomensgrens van bijvoorbeeld 25 mille Het voor dit systeem benodigde geld moet door de arbeid van de totale ge meenschap worden opgebracht. De be lastingdienst moet de pot beheren. Hupkus: „Bij de belastingdienst zijn alle gegevens over inkomen en vermo gen van iedereen aanwezig, waardoor deze organisatie bij uitstek geschikt is om de individuele restitutiepercentages efficiënt en volgens de voorschriften vast te stellen. Hoe hoger inkomen- vermogen, hoe kleiner de restitutie”. OP DE BEGROTING voor 1974 van de apothekersorganisatie is een bedng van drie ton uitgetrokken voor post-acade- misch onderwijs. De KNMP wil deze nascholing bij de leder aan huis bren gen. In feite, zegt het bestuur, is dit de taak van de universiteiten. Maar finan ciële belemmeringen, tekort aan hoogle raren en te grote toeloop van studenten maken verwezenlijking onmogelijk. Daarom wil de KNMP alvast zelf maar beginnen, wel in goede verstand houding met de hoogleraren, maar niet onder hun verantwoordelijkheid. De be doeling is de leden ingesproken bandjes te sturen met illustratiemateriaal, waar op dan een nabespreking kan volgen. Voor een wat verdere toekomst wordt gedacht aan beeldbanden (videotapes). Dit inmiddels is nu echter nog te duur voor verspreiding in de kring van de maatschappij: ruim 1500 leden, van wie ongeveer 1200 praktiserenden. Prijzen van f f f f Tot dusver heeft de KNMP enkele algemene folders o ver geneesmiddelen- gebruik uitgegeven, waarvan miljoenen exemplaren onder het publiek worden verspreid. Binnenkort komt "en aanvul ling met de folder „Geneesmiddelen en rijvaardigheid”. Daarin zal worden verklaard waarom op bepaalde genees middelen een waarschuwing is aange bracht. Verder is in de maak een „Apo- thekerstolk” in acht talen ten behoeve van de buitenlandse arbeiders. Een werkgroep van apothekers en art sen heeft nu op dit punt een beleid uitgestippeld. De hoofdbesturen van art sen- en apothekersorganisaties zullen binnenkort andere beslissingen nemen over deze voorstellen en dan hun leden raadplegen. WAT DE NOODZAKELIJKE meerde re voorlichting aan patiënten betreft, de apothekers zijn nog steeds van mening dat die bij alle geneesmiddelen moet worden gegeven. Met de artsen en in tegenstelling tot de visie van de genees middelenindustrie vinden zij dat die voorlichting op groepen van geneesmid delen betrekking moet hebben. De arts moet in eerste instantie verantwoorde lijk blijven. Als hij dat nodig acht kan hij de apotheek vragen ter nadere infor matie een folder bij het medicijn af te leveren. Zijn ontwerp gaat uit van een op restitutie (teruggave) berustend systeem, dat wordt uitgevoerd door de belasting dienst. In dit plan is geen plaats meer voor de ziekenfondsen. Iedereen wordt naar eigen draagkracht betrokken in de kosten. De restitutie zal steeds in een logische en verantwoorde verhouding moeten staan tot eigen inkomsten ver mogen. Restitutie van 10 percent moet tot hoge uitzonderingen worden beperkt. Deze schitterende RUVA-keuken (waarde 2.475,-) is één van de weekhoofdprijzen, die u naast de andere 173 prijzen kunt winnen, wanneer u voor 1,- deelneemt aan de Puzzel- aktie in deze krant t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermings- educatie. Deze keuken is een geschenk van BV Meubelfabriek RUVA, Varsseveld. ROTTERDAM (ANP). Een psycho logische blunder van de eerste orde. Zo wordt in kringen van de drie industrie bonden in Rotterdam het tussentijds be richt van Rijn-Schelde-Verolme geka rakteriseerd, dat de afgelopen dagen voor zoveel onrust heeft gezorgd bij de RSV-bedrijven in het Waterweggebied. Het KNMP-bestuur gaf zijn mening onder andere naar ai.nleiding van de recente berichten over zwendel met na gemaakte patentgeneesmiddelen. De apothekersorganisatie is van me ning dat controle op in’ >p van partijen tegen lagere prijzen waarvan het voor deel in prijs niet wordt „doorgespeeld” mogelijk moet zijn. Afgezien van geval len waarin de octrooiwet is overtreden, zodat van zwendel sprake is, moeten deze prijsvoordelen worden doorbere kend. De structuur van een belangenorgani satie als de KNMP is echter niet zodanig dat zij de boeken van de leden kan inzien. Dat recht hebben de ziekenfond sen wel. Via de fondsen loopt zeventig percent van de op recepten verstrekte medicijnen. De fondsen zullen trouwens bij de komende onderhandelingen over tarieven en honoreringen voorwaarden over de controle gaan stellen. Het KNMP-bestuur is het daarmee geheel eens. Volgens de voorzitter worden de apo thekers goed gehonoreerd door de zie kenfondsen. Maar dat legt de plicht op te zorgen dat de geneesmiddelen niet onnodig duur worden. Dr. Winters: „Ge neesmiddelen kopen tegen lage prijzen van bonafide groothandels getuigt van goed koopmanschap.” Een onafhankelij ke instantie (accountant bijvoorbeeld) zou de controle moeten verrichten. De maatschappij kan slechts haar leden waarschuwen tegen malafide praktijken- Dat heeft de KNMP dan ook herhaalde lijk gedaan. „Uitwassen moeten worden uitgesneden,” zegt dr. Winters. Als we kunnen zullen we overtreders zeker voor de rechter slepen." computercentrum ;n Heerlen, maar een grote opzet is de bedoeling. Over een aantal jaren zal volgens de huidige plannen in elke apotheek een bedieningspaneel staan, waarop met een enkele handeling precies af te lezen valt welke medicijnen een bepaalde patiënt heeft gekregen. Zodoende kan het ver bruik worden gecontroleerd, over de stijgende mate waarvan de apothekers trouwens ook hun zorgen hebben. Hier mee kan ook worden voorkomen dat een patiënt een combinatie van medicijnen krijgt (omdat hij bij diverse artsen onder controle is), die niet in zijn belang is. CrNiemand woont te ver weg... r\ om bloemen te krijgen. Raadpleeg uw Fleurop-bloemist. Weet u dat de Goudsbloem vroeger als geneeskruid werd gebruikt? U leest erover in het Fleurop-bloemenboek. Spaar de gratis Fleurop chrysal- en pokonzakjes van uw Fleurop- bloemist. Uit een antwoord van staatssecreta ris mr. A. Stemerdink op vragen van het gemeentebestuur van de Noordoostpolder valt af te leiden, dat nog voorhet eind van dit jaar de beslissing kan worden verwacht over de uitbreiding van de militaire oefenterreinen in ons land en de plaats waar de nieuwe terreinen komen. Wat de kroonleden en de vertegen woordigers van landbouw en midden stand gaan doen, is nog niet bekend. Zij kunnen óók nog kiezen uit het plan- Drogendijk en het conceptmodel van Mansvelt-Cohen. Naar verluidt bestond in de commissie-De Kort (waarin ook enkele afgevaardigden zaten namens niet in de SER gerepresenteerde groeperin gen) geen duidelijke meerderheid voor een van de vier structuurschetsen. Daar mee is bewezen, dat de door sommigen wel genoemde lappendeken in de ge neeskundige verzekering inderdaad ook zo’n deken is. In het plan van de drie vakcentrales gaat de fiscus de premies naar draag kracht incasseren. De vakbeweging wil een stelsel van percentuele premies, overeenkomstig de premieheffing bij an dere volksverzekeringen, zoals de AOW (ouderdomspensioen) AWW (weduw- en wezenuitkering) en AWBZ (bijzondere ziektekosten). De volksgezondheidspre- mie zou moeten worden betaald over een nader vast te stellen deel van het inkomen, waarbij rekening wordt gehou den met onder meer burgerlijke staat en gezinssamenstelling. De verzekering, die het hele Neder landse volk moet omvatten zoals ook met AOW, AWW en AWBZ het geval is mag van de vakbeweging geen eigen risico of bij betalingsmogelijkheid bevat ten. In de zogenaamde „Blauwdruk voor een nationaal verzekeringssysteem ziek tekosten”, die afkomstig is uit de sector van het particuliere verzekeringswezen, wordt uitgegaan van een verzekerings recht in plaats van een plicht. De brede scala instellingen, die nu opereren op het terrein van de ziektekostenverzekering, wordt teruggebracht tot twee soorten: de verzekeringsinstellingen A en B. De A-instellingen zijn uitsluitend be stemd voor verzekerden met een inko men onder een nog te bepalen grens; de B-instellingen zijn daarentegen onbe perkt toegankelijk. De belasting zal in dit concept de gezondheidspremie innen in de vorm van een percentage van een premieplichtig inkomen dat gelijk is aan dat van de volksverzekeringen. De kosten dienen te worden opge bracht deels uit een door de fiscus van alle verzekerden (inclusief bejaarden) te innen gezondheidspremie in de vorm van een percentage van een premieplichtig inkomen gelijk aan dat van de volksver zekeringen, deels uit een door de verze keringsinstellingen te heffen nominale premie. 10,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: 1.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op: fondsen al hebben opgedaan met onder zoekingen naar het gebruik van genees middelen. In februari 1974 verwacht de KNMP een rapport over deze zaak, waarna dan de voorbereidingen zullen starten. Men is er van overtuigd dat het opbouwen en beproven van het systeem veel tijd zal vergen. ER IS OOK een alomvattende contro le op de geneesmiddelenverstrekking in de maak. De KNMP wil een centrale gemechaniseerde administratie tot stand brengen. Die komt in de plaats van de huidige uitrekenbureaus in de grote steden, waarover de afhandeling van de vergoe dingen voor medicijnen door de zieken fondsen loopt. Centraal wordt een com putergeheugen, met regionaal vier of vijf bureaus voor de bewerking. Nu al wordt op dit gebied gewerkt via het DEN HAAG „Controle op knoeierijen met de prijzen van ge neesmiddelen is nodig. Maar dat zou een onafhankelijke instantie moeten doen, want onze organisa tie kan niet als politieagent optre den.” Aldus het standpunt van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij ter Bevordering der Phar- Wat de vertegenwoordigers van de vakbeweging en de industriële werkge versverbonden zullen doen, is niet moei lijk te raden. De deputatie van NVV, NKV en CNV zaf haar geloof in het eigen plan „Algemene Volksverzekering Ziektekosten” belijden. De werkgevers zullen zo goed als zeker steun geven aan het „Nationaal Verzekeringssysteem Ziektekosten”. DEN HAAG De Sociaal-Economische Raad is volstrekt verdeeld over de toekomstige vorm, waarin de verzekering tegen medische kosten moet worden gegoten. Er zijn in een speciale SER-commissie (commissie- De Kort) vier plannen bestudeerd en alle vier modellen kunnen in de SER-vergadering volgende week vrijdag rekenen op aanhangers. per jaar en B wordt gevormd door de verzekerden boven die grens. Het ver schil tussen beide afdelingen zit uitslui tend in de hoogte van de nominale premie: in A wordt minder dan in B betaald. Het belastingkantoor maakt achteraf, aan de hand van de aangifte inkomstenbelasting of uit de loonbelas- tingstaat, uit of de inschrijving in A of B juist was. Voor de particuliere ziektekostenver zekeraars en de privaatrechtelijke ziek tekostenregelingen voor ambtenaren is in dit plan geen plaats. Het instituut ziekenfonds blijft wel bestaan, maar het aantal moet drastisch verminderd en in een werkgebied wordt nog slechts één fonds toegestaan. De omvang van de verstrekkingen in de afdelingen A en B is precies het zelfde. Voor de huisarts moet wat A betreft het abonnementen- en voor wat B aangaat het verrichtingensysteem wor den gebruikt. Voor de specialist dient er een honorering per verrichting te ko men. In vakbondskringen wordt het onbe grijpelijk genoemd dat de directie van zo’n groot concern het heeft bestaan na optimistische mededelingen over de winstprognoses het gereedkomen aan te kondigen van een „strategienota” waarin de werksituatie maar mogelijk ook de werkgelegenheid van 1700 man RSV- personeel in het geding is. De industriebonden zijn overigens niet over alle punten van de nota verrast. „We wisten dat er broodnodig een her- structureringsrapport op tafel moest ko men. We wisten ook dat er gesproken zou worden over sluiting van werven. Daarvan waren behalve wij, ook de personeelsleden op de hoogte”, aldus de Rotterdamse districtsbestuurder van het NVV Herman Bosch. De onrust bij Piet Smit en Waalhaven de twee werven die moeten verdwij nen wordt volgens Bosch vooral ver oorzaakt door het feit dat het personeel moeilijk kan aanvaarden dat juist hun bedrijf moet verdwijnen. Een prijs van f 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: De prijs van 5.000,is gevallen op het nummer: 25.000,is gevallen op het nummer: Een extra prijs van 50.000,— is gevallen in de serie L op het nummer: En een troostprijs van 1.000,op nummer: van elk van de andere series. kundige verzorging. Iemand, die daaro ver ook een rapport heeft samengesteld, is de tandarts J. Hupkus uit Bilthoven. Hij heeft zijn plan voorgelegd aan de commissie volksverzekering van zijn ei gen organisatie, de Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering der Tandheel kunde. Dit plan gaat nu ook ter bestu dering naar de SER, aldus de heer Hupkus. Drogendijk voert vijf bronnen van inkomsten aan voor zijn plan: gezond heidspremie (voor iedereen gelijke per centuele gezinspremie), nominale premie, bijbetalingen (waaronder eigen risico), reisbijdragen en bijdragen werkgevers. Winst vergaand Het laatste plan is het conceptmodel ziektekostenverzekering op basis van een vereenvoudigde en uitgebouwde huidige structuur, opgesteld door dr. J. van Mansvelt en drs. J. I. Cohen. Dit model is het minst vergaand. Beide heren willen de huidige ver plichte ziekenfondsverzekering uitbrei den tot de beperkte volksverzekering, waarbij de fiscus wordt ingeschakeld voor inning van de premie. De verschil len tussen fonds- en particuliere tarie ven van de medische specialisten worden aanzienlijk verkleind. De werkgeverspre mie wordt omgezet in een loonbedrag, zodat bij overschrijding van de inko mensgrens niet meer zulke ogenschijn lijk grote verschillen in premie kunnen optreden. De lastenverdeling moet in dit plan beter gespreid raken, aldus de samen stellers, die ook al spreken van A- (ziekenfonds) en B-(particulier) verze kerden. Afgezien van deze vier visies, zijn er in ons land meer gedachten over de toekomstige financiering van de genees- I

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21