Spionnen niet veel wijzer Van Beveren: SNELLE VERVANGING CRUYFF BEDIERF NEDERLAND-POLEN Van Dooyeweerd tweemaal eerste Plotseling vertrek Argentijnse coach SPORT r I I „Ik weet niet wie Ausputzer moet worden w fci ■b ik 9 donderdag Verzoek om dispensatie maakt weinig kans ter ta 23 11 1973 OKTOBER Waarschuwing '9(2) Te weinig Verlosser Chaotisch ipier, Fiasco voerd. ar avers Raadsel voor Andreiko w"1' (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) THEO KLEIN. Verrassingen zijn dus niet uitgesloten. MARC SERNÉ no. t. ct Ton Sijbrands werkt tot diep in de nacht *4 4 3 1 1 0 1 1 0 1 1 3 4 14-2 8-4 3-12 2-9 Voor sporttoto elf van het afgelopen weekeinde heeft zich één deelnemer met alle dertien juist voorspelde uitslagen gemeld. Hij ontvangt bruto ruim 119.000 gulden Het verzoek van Cruyff lijkt erg wei nig kans van slagen te hebben. Sterker nog, het is zo goed als zeker dat Barce lona ondanks alles tot 1 december zal moeten wachten op de nieuwe aanwinst. Lange afstandszwemster Lotty Van Veen heeft afgezien van een reis naar Israel waar ze aan twee wedstrijden zou deelnemen. Ze deed dat in overleg met trainer Stender die adviseerde in ver band met de oorlogssituatie in het Mid- den-Oosten de trip af te zeggen. met zijn secondant Ed Holstvoogd nage speeld wordt. De opening voor de volgen de dag wordt in de nacht ook al doorge nomen. ren Liverse 3.50(2) T I 5 5 5 5 8 7 3 2 ook niet met die oefenwedstrijd van ons tegen Oostenrijk te vergelijken omdat verscheidene van mijn spe lers zich tijdens die wedstrijd moes ten waarmaken. Nederland heeft een beter elftal maar het wenste vana vond duidelijk niet tot de bodem te gaan. Als team imponeerde Polen wel. Vooral fysiek. Deyna was voor mij de uitblinker.” En de Belgische „spion” Raymond Goethals: „Ik heb vanavond weinig nieuwe gezichtspun ten ontdekt. Ik houd me eerlijk ge- ROTTERDAM. Hoe zeer het bank- zitten in Barcelona aan het fenomeen Johan Cruyff heeft gevreten, bleek gis teravond na afloop van de interland te gen de Polen. Ontmoedigd, futloos bijna leunde de Barcelona-vedette tegen de muur van de perskamer. Hij. de Cata laanse redder, had zich voor het eerst van zijn leven moeten laten vervangen we gens ademtekort. „Het is toch wat”, vertelde de zwaar teleurgestelde Oranje- spits, „na veertig minuten had ik al geen adem meer. In de eerste twintig minuten heb ik geen bal goed af kunnen geven. In de rust had ik me al willen laten vervangen. Ik had mijn veters al los. Maar de coach wilde Rensenbrink direct na rust al inzetten voor Keizer. Daarom moest ik toch weer het veld in”. Nog in de kantine van De Kuip pro beerde Cruyff, vergezeld door Barcelo- na-secretaris Baraben, mr. Hogewoning, voorzitter betaald voetbal en Nederlands elftalbegeleider Van Zanten te overtui gen van de noodzaak hem eerder vrij te geven voor zijn nieuwe club. Cruyff: „Ik weet wel dat ik zelf het risico van vormverlies genomen heb toen ik besloot naar Barcelona te gaan. Maar nu ieder een kan zien dat het zo niet gaat, ligt het er maar aan hoeveel belang de KNVB hecht aan het meespelen van een sterke Cruyff in het Nederlands elftal. Ik heb vanavond kunnen merken hoe veel het al scheelt na een maand zonder competitie. Ik kan nu wel ongeveer nagaan hoe ik erbij zal staan als ik nog eens zes weken op non-actief heb gestaan. Vindt de KNVB het desondanks toch belangrijker dat er geen precedent wordt geschapen en weigert men dispen satie, dan zal ik mijn houding tegenover het Nederlands elftal niet wijzigen. Ik vraag me in dat geval wel af of ik voor de wedstrijd tegen België dan nog opge steld zal worden”. zegd meer bezig met de blessures in onze selectie dan met de kracht van het Nederlands elftal *ohan Cruyff balanceert naast de bal. Zijn directe bewaker Cmiekiewiccz wacht ongerust af. tiebestuur mij duidelijk gezegd: ontferm jij je= nu maar over het Nederlands elftal.” Polen mocht dan niet inspireren, het duel zal zeker opnieuw aanleiding geven tot interne discussies. Of zoals sectie- voorzitter mr. Jacques Hogewoning dat formuleerde.: „Na iedere wedstrijd gaan we praten. Evolueren liever gezegd. Na de moeilijkheden in Oslo heeft het sec- geolied werden. In het licht van felle schijnwerpers zit Sijbrands reeds op het podium achter het bord. Andreiko trekt zijn leren jasje uit, hangt het over zijn stoel en neemt plaats tegenover onze landgenoot, die niet op of om kijkt. Pas wanneer hoofdscheidsrechter Raymond Picard aangeeft dat het zover is, geven beiden elkaar en de scheidsrechter een hand. De eerste zetten worden vrij snel gedaan; het zijn de „gewone” openings zetten. Barcelona tegne de tweede divisieclub Oranzc en tegen Arsenal. Op 31 oktober sta ik dan nog in het Europese team tegen Zuid-Amerika. Ik zie maar één mogelijkheid om voor de wedstrijd tegen de Belgen mijn wedstrijdritme terug te krijgen en dat is regelmatig spelen in Barcelona”. De voor het enkelspel ultgeschakel- de Tom Okker, bereikte in Barcelona met Nastase de tweede ronde van het dubbel.. Het duo versloeg Keldie-Kaladis met 6-0, 3-6, 6-2. Het Westduitse voetbalelftal heeft woensdagavond in Hannover de vriend schappelijke interland tegen Oostenrijk met 4-0 (2-0) gewonnen. De doelpunten werden gemaakt door Müller (29 en 49), Weber (45) en Erwin Kremers (80). Er waren 55.000 toeschouwers. Daarna was Nederland-Polen ook af gelopen. In de 1-1 stand (enkele secon den voqr rust had Deyna een fout van het duo Mansveld-Schneider afgestraft) kwam geen verandering meer omdat Nederland vanaf dat moment voetbalde als Ajax zonder Cruyff of Mulder. Ne derland speelde vanaf dat moment zon der een echte spits. Des te meer wisse lingen Fadrhonc aanbracht des te chao tischer werd het vertoonde voetbal. We- ry, Schrijvers, Rensenbink en Van lers- sel hadden de plaatsen ingenomen van Cruyff, de uitstekende Van Beveren, Keizer en Neeskens, maar één flitsende combinatie leverde dit niet meer op. Fadrhonc: „Door allerlei omstandigheden was ik min of meer gedwongen om met een soor „juniorenelftal” te spelen. Het zoeken naar nieuwe spelers gaat tenslot te niet over rozen. Zelfs in de veertig minuten dat er goed gespeeld werd was het duidelijk dat er op tweeëneenhalf punt niet goed werd gevoetbald.” „Dat is natuurlijk ook een kwestie van pech. Voor hetzelfde geld gaat ’ie er twee keer in. Maar daarnaast is het vanavond wel duidelijk geworden dat ik meer wedstrijden nodig heb om in vorm te blijven”, aldus Johan Cruyff, die voor de 18e november, de dag waarop Neder land de beslissende wedstrijd tegen Bel gië speelt slechts drie wedstrijden op zijn programma heef. „En dat is natuur lijk veel te weinig. Ik speel nog met j I door een ober die even voor de partij begint de dagelijkse twee broodjes bele gen kaas en twee broodjes lever brengt. Een collega-ober draagt de kan koffie voor Andreiko en heeft een literfles melk voor Sijbrands onder de arm. De hoofdscheidsrechter plaatst de melk in de koelkast. De fotografen mogen de eerste tien minuten van de partij zowel in de commissiekamer als in de Sweelinckzaal foto's maken. Aanvankelijk was 20 mi nuten voor de fotograferende pers uit getrokken, maar Sijbrands maakte daar bezwaar tegen. Na iedere gespeelde partij spoedt Sij brands zich allereerst naar de opname- ruimte van Teleac om wat commentaar bij de partij te geven. Hiervóór heeft hij al met Andreiko nog even de partij „doorgenomen”. Na Teleac begint Ton Sijbrands aan zijn verhaal voor onze krant. Tegen een uur of elf zoekt hij een eethuisje in de stad op- Tegen mid dernacht laat hij het bad vollopen, waarna de gespeelde partij van de dag Wie het halfje was (misschien Arie Haan, die de geblesseerde Van Hane- gem- wiens kies vlak voor het duel was getrokken niet geheel kon doen ver geten) was nauwelijks belangrijk. Veel frustrerender moet het voor het duo Fadrhonc-Van der Hart geweest zijn dat het uitproberen van Mansveld op de libero-positie op een fiasco uitliep en dat de keuze van Van de Kerkhof als rechterspits op zijn zachtst uitgedrukt niet een gelukkige was. Jan van Beve ren: „Je weet dat je tegen België in Amsterdam in eerste instantie op 0-0 moet spelen. Daarom hadden we drie, vier wedstrijden met een vaste achterste vier moeten spelen. Niet steeds wisselen in ieder geval. Wie er tegen België laatste man moet zijn? Ik zou er niet graag een antwoord op willen geven. De organisatie deugde in het centrum niet. Zoals meer zaken in dit Oranje niet kloppen. Bij Ijsland kon die Geirsson het eerste kwartier door onze defensie wan delen alsof er niemand stond, vanavond kon die Lato hetzelfde. Er worden gewoon geen afspraken gemaakt. Bij een club zeg je die vent is gevaarlijk en jij of jij schakelt hem uit. Dat gebeurt hier niet. Hier stapt het Nederlands elftal het veld op om een partijtje te ballen. Men tiet het wel als het zover is.” ment dat hij een zet gedaan had en de klok indrukte. Het werkte Andreiko op zijn zenuwen. De scheidsrechter maak te de Rus er toen op attent dat zich achter het gordijn een monitor bevond waarop de partij zichtbaar was „Stilte” staat op een groot bord naast de tafel van de beide grootmeesters. Het publiek houdt zich eraan. Slechts het geschuif van de vele schijven die de aanwezigen op hun meegenomen pocket- dambordjes verzetten, is zo af en toe te horen. In de grote Sweelinckzaal, waar 14 van de 20 partijen gespeeld worden mag publiek komen. De overige zes par tijen vinden plaats in de zogenaamde commissiekamer, waar de beide dam mers afgesloten van de buitenwereld zitten. Slechts de beide scheidsrechters houden hen gezelschap. Sijbrands zit veel liever in de commis siekamer, omdat hij daar geen enkele last van storende bijgeluiden ondervindt. Hij kan zich ten volle op de partij concentreren en wordt slechts „gestoord” ADVERTENTIE (Van onze sportredactie) DEN HAAG. „Ohne ihn kein Match”, roept een verbaasde Iser Koe perman uit wanneer een brave suppoost Andreiko naar zijn toegangskaartje vraagt. Nadat Koeperman duidelijk heeft gemaakt dat Sijbrands „tegen deze meneer moet spelen” komt er een ver ontschuldigende glimlach op het gezicht van de kaartjescontroleur. Instructies zijn instructies denkt de man, terwijl hij snel het programma boekje erbij pakt waarin foto’s voorko men van de strijders om het wereld kampioenschap dammen. Even later is hij alles weer vergeten wanneer toer- nooileider Aad Ivens hem zijn dagelijkse twee consumptiebonnen „goed voor een frisdrank of een bier” komt brengen. Andreiko zwaait de toegangsdeur van de Sweelinckzaal in het Haagse Con gresgebouw open. Het is precies half vier. De deur piept nog steeds ondanks het feit dat op verzoek van Sijbrands’ manager Ebbo de Jong de scharnieren Vrolijke gezichten van de bonds- coaches die volgens hun zeggen gister avond niets wijzer werden. V.l.n.r. Ray mond Goethals, een Belgische bondsof- ficial en Sir Alf Ramsey. ROTTERDAM. Sir Alf Ramsey, de Engelse bondscoach die met het oog op de beslissende krachtmeting volgende week op Wembley tussen Engeland en Polen met meer dan ge wone belangstelling Nederland-Polen (slechts 17.000 toeschouwers) bekeek, was in zjjn commentaar kort maar krachtig. „Vriendschappelijker dan hier vanavond werd gevoetbald kon bijna niet”, aldus Ramsey. „Het viel Cruyff: Ik raak m’n vorm kwijt Mr. Hogewoning na het onderhoud: „Ik heb Johan direct gezegd dat hij niet te optimistisch moet zijn, Wij moeten zijn verzoek beoordelen naar de regle mentaire mogelijkheden. Ik zal het natuurlijk doorspelen aan het bestuur, maar ik betwijfel sterk of er een mogelijkheid is om op onze beslissing terug te komen”. Daar was bijvoorbeeld Johan Cruyff, El Salvador (de Verlosser) zoals zijn bij naam in Spanje luidt. De superster van Barcelona, wiens initialen inderdaad identiek zijn aan die van Jezus Christus, raakte vanwege zijn nu al ernstig aan getaste wedstrijdritme in de eerste fase van het duel nauwelijks één bal goed. Na een half uur had Cruyff zich echter wel weer zo aan zijn omgeving aange past dat hij, goed aangespeeld door Kei zer, een uitgekiende pass vanaf de vleu gel richting centrum dirigeerde waar Theo de Jong door klassiek uit het midden op te komen Nederland een 1-0 voorsprong bezorgde. Nauwelijks één minuut later maakte Cruyff een voorzet van Neeskens dood waarna de bal ineens boven de zwak ingrijpende Poolse doel man Tomaszevski via de lat weer in het veld spatte. Na rust creëerde Cruyff nog twee uitgespeelde kansen voor zichzelf, die hij beide miste. Daarna viel hij uit. Theo de Jong maakt hier het Nederlandse doelpunt uit een pass van Johan Cruyff (niet zichtbaar). Kasperczak en Keizer kijken toe. De vriendschappelijke voetbalwed strijd tussen Frankrijk en Italië (onder 23 jaar) is in Parijs in een gelijkspel (1- 1) geëindigd. Italië had bij de rust een voorsprong van 1-0. Het voetbalelftal van Albanië heeft woensdag in Tirana met 1-0 gewonnen van Finland. De stand was al bij rust bereikt. Het was een wedstrijd voor groep vier van de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap. Het komt herhaaldelijk voor dat om een uur of vier ’s nachts de lichten in de kamer van Sijbrands op de bovensta verdieping van het Bel Air hotel, pas uit gaan. Met de receptie is afgesproken dat Sijbrands vóór twee uur ’s middags niet gestoord mag worden. Alle zaken gaan voor die tijd via manager De Jong, die Ton om 12.00 uur wekt. Na het ontbijt c.q. lunch wordt nog snel de opening doorgenomen. Om tien voor half vier verlaat de groep-Sijbrands (Ton, manager en se condant) het hotel en loopt naar het naast het hotel gelegen Congresgebouw. Andreiko is meestal iets later, maar de oorzaak daarvan is ongetwijfeld dat zijn begeleider Koeperman bijna iedereen die hij onderweg tegenkomt groet en aan spreekt. BUENOS AIRES (SID). Omar Sa- vori, trainer van het Argentijnse voetbal elftal, heeft volledig onverwacht ontslag genomen. Na de 3-1 overwinning op Paraquay, waardoor Argentinië zich plaatste voor het eindtoernooi o m het wereldkampioenschap 1974, verklaarde hij: „Ik heb gedaan wat mogelijk was met het Argentijnse voetbal. Met de kwalificatie voor West-Duitsland be schouw ik mijn werk ten einde. Het is nu de taak van anderen mijn werk voort te zetten”. Voor slechts tien minuten, want toen mocht de uitgebluste ex-Ajacied het veld ruimen ten gunste van Henk Wery. Zelden zal Johan Cruyff het terrein met zo’n onbevredigd gevoel verlaten hebben. Het feit dat zijn kortademigheid deels te wijten was aan een lichte verkoudheid, wilde hij niet als excuus naar voren halen. Nee, de driemiljoenen-aankoop van Barcelona erkende ronduit, waar velen de laatste maanden al voor vrees den: Zijn noodgedwongen buitenspelpo- sitie in de Catalaanse hoofdstad, heeft een destructief effect op de conditie van de Nederlandse ster. Cruyff: „De laatste maand heb ik twee vriendschappelijke wedstrijden kunnen spelen. Dat is bij lange na niet voldoende om het wedstrijdritme te houden. Je kan wel veel trainen en dan denken dat je goed in vorm bent, maar een wedstrijd is toch weer heel wat anders. Daarom was ik erg benieuwd hoe het hier vandaag zou gaan. Het is me erg tegengevallen”. Hoewel de Ne derlandse aanvalsleider in de eerste helft met zijn ingrepen de enige Oranje- attractie vormde, was het toch duidelijk dat Cruyff niet de oude was. Niet min der dan drie keer miste hij een goede scoringskans. Op het moment dat Andreiko wat meer tijd voor zijn zet schijnt te willen nemen, staat Ton Sijbrands op en ver dwijnt van het podium achter een groot geel gordijn- Tijdens de eerste partij in de Sweelinckzaal deed zich een merk waardig voorval voor. Andreiko informeerde bij de Belgische hoofdarbiter hoe het toch mogelijk was dat Sijbrands steeds met zijn hoofd achter het gordijn kwam op het mo- 1. Oost Duitsland 2. Roemenië 3. Finland 4. Albanië ROTTERDAM. Even nadat de Bel gische bondscoach Ra'mond Goethals na afloop van Nederland-Polen in het Fey- enoord-restaurant aanstalten had ge maakt om maar weer eens richting Brussel te gaan drentelde hij terug. „Weet ge”, sprak de Belgische keuze- heer licht spottend, „als Nederland met dit materiaal niet de laatste drie in München haalt dan heeft het slecht gevoetbald.” Een doordenkertje van de Belg die niet eens al te grote onzin sprak toen hij uiteindelijk opmerkte dat hij „vanavond weer iets wijzer was ge worden.” Goethals weet het zo langza merhand wel. Voor de zoveelste keer zag hij dat zelfs de steriele aanvalspatronen van de Polen, met het duel van Wem bley voor de boeg tenslotte één van de mogelijke zestien kandidaten voor de eindronden van het wereldkampioen schap, op geen enkele manier de verge lijking kon doorstaan met de zowel individuele als teamkwaliteiten van de wereld-elf van Oranje. Potentiële wereld- elf van Oranje wel te verstaan. Ne derland kon voor de zoveelste keer na melijk niet de inspiratie opbrengen om na de wereldsuccessen op clubniveau ook eens voorzichtig met het nationale elftal in die richting te gaan denken. DEN HAAG (ANP).— De uitslagen van de woensdag op Duindigt gehouden koersen zijn: Ruisvoorn-prijs 2.040 m: 1. Kameleon V (P. Vogelaar) 2.56.2 1.26.4, 2. Jos. 3. Karina Dear. Winn. 15.70, pl. 3.30, 21.30, 2.60 kopp 13.70 trio 11.140,80. Karperprijs 1.520 m: Marcel Regina (A. Knijnenburb) 2.11.8, 1.27.9, 2. Mientje P, 3. Mila G. Winn. 9.30 pl. 3, 1.80, 2.30. Kopp. 1230 Forel-prijs 2.040 m(auto) 1. Jellina P (W. Duivenvoorden) 2.52.7 1.24.7 2 Kastara Woelwa ter, 3. Jheronimus. Win.. 3.90, Pl. 2.40, 4.10, 2.50 kopp 5.80 trio 398, 70. Baarsprljs 2.140 m(leerllngen) 1. Lexy Hol- landia (Conijn) 3.05.1 1.27.3, 2. Karola van Gonny, 3. Lisser Boy. Winn. 4.30, pl. 3.60, S.10. 3.90, Kopp. 8.40. Jaecomo-prijs ca. 1.350 m (ren): 1. Earlydiso (A. Jones) 1.26.8, 2. Frederique, 3. Arequipa. Winn. 2. PL. 1.40, 2.20, 3.10, Kopp.630 trio 112.90. Snoek-prijs 2.040m(Auto) 1. Jan de V. (J. v. Dooyeweerd) 2.55.4 1.26.-, 2. King Westlandia, 3. Ivan van Barke Winn. 3.80, 0L 1.80 2.90 2.70 kopp. 17 20. Brasem priijs 2.140 m: 1. Godetla (W. Dui venvoorden) 2.56.8, 1226, 2. Herol Hollandai, 3. Jose W. Winn. 12.80, Pl. 2.30, 1.60 1.40 kopp 6.50, Trio 496, 50. Mannltosh-prijs ca 1900 m (ren): 1. Bearly (D. Weiss) 2.05.8, 2. Yubarajah, 3 Arkelshofe rose. RWinn. 2.50, pl 1.40, 1.60 kopp 6.30 Zalm prijs 2.140 m: 1. Jeannine D (J. Wagenaar) 2.58.5 1.22.6. 2 Jane Mac, 3. Irish Kennedy. W. Winn. 2.50. Pl 1.40 2.20, 3.-0, kopp. 4.70, Trio 362,30 Zeeltprijs 2.140 m: 1. Larens Roem (J. van Dooyeweerd) 3.05.3 1.28.2, 2. Lightfeet Belwin, 3. Latbi. Winn. 2. Pl. 1.50, 1.60 kopp. 3.90 Totalisator omzet f 212.296 - De cijfers zijn: deelnemers: 498.578; bruto inleg: 1.129.180; prijzenbedrag: 477.643,14. Beschikbaar voor de le, 2e, 3e prijs en de premie elk f 119.410,79. le prijs: 1 winnaar, die bruto 119.410,79; 2e prijs: 36 winnaars, die elk bruto ƒ3.316,90 ontvangen. 3e prijs: 407 win naars, die per kolom 293,30 ontvangen. Indien voor woensdag 31 oktober a.s. geen reclames worden ingediend komt de premie eveneens toe aan de eerste prijswinnaar. De premie van sporttoto no. 6 ten bedrage van bruto 108.528,80 is ten deel gevallen aan de houder van het ft muliernummer u. 2154820. Hij ont vangt nu aan prijs en premie totaal bruto 113.780,19. ïnIP’piwr'Afe V JI* Hl I J

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23