Premier wijst VVD-motie af, maar is bereid tot overleg met Kamer BVD gaf minderjarige geen mini-zendertje PvdA ZAL KOMENDE MAANDEN Tien jaar geëist voor bankoverval 0 „PIETEPEUTERIG PRIEGELEN” Fin gezonken n d r dit dw] □ooEnÉi Comité Ternaaien bij ambassadeur 1-: don troonrede niet SCHIETPARTIJ ROND HILTONHOTEL Minister antwoordt Kamerlid BRITSE CONSUL IN MEXICO ONTVOERD Financiële beschouwingen in Tweede Kamer Premier van Cambodja neemt ontslag „Weglaten God uit demonstratief” 7 DONDERDAG 11 OKTOBER 1973 Bijstandsnormen Abortus Zeer omzichtig Griezelige zaak Werkgelegenheid J Dwingende eis „Buiten proporties” Den Uyl: Over huurwaarde valt te praten volgens (Van onze parlementsredactie) (Van onze parlementsredactie) VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: (Van onze parlementsredactie) voor WFERRAPPORTEN 25 0 12 DEN HAAG. Minister-president Den Uyl heeft er vanmorgen vroeg in de Tweede Kamer zijn teleurstelling over uitgesproken, dat het weglaten van de bede uit de laatste zin van de troonrede zoveel misverstand, teleur stelling en ergernis heeft veroorzaakt bij hen op wier steun het kabinet graag zou willen rekenen. wa; bijd tre< DEN HAAG De Partij van de Arbeid zal bij de behandeling van de verschillende begrotingshoofdstukken in de komende maanden „piete peuterig priegelen” om nog een aantal verbeteringen in de begroting aan te brengen. Dat verklaarde de financieel expert van de PvdA-fractie, de heer Dolman gisteren bij de voortgezette financiële beschouwingen in de Tweede Kamer. GUADALAJARA (Reuter en AP). In de Mexicaanse stad Guadalajara is gisteren de Britse consul Anthony Willi ams ontvoerd. V Agr side de PNOM PENH (Reuter). De Cam bodjaanse premier In Tam heeft bij president Lon Nol zijn ontslag ingediend. De reden van zijn besluit is niet bekend. regen regen regen regenbui regen regenbui regen regen regen geh. bew. onbew. zw. bew. 1. bew. regen mist regen zw. bew. h. bew. sneeuw mist zw. bew. geh. bew. mist regen mist onbew. 1. bew. h. bew. 1. bew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. mist zw. bew. geh. bew. regen 1. bew. h. bew. 1. bew. 14 16 15 11 15 11 15 13 15 14 9 20 23 12 21 14 15 19 16 13 25 24 24 16 22 24 24 4 18 11 22 uur uur uur uur 7 0 0 0 0 3 0 0 de middengroepen noemde hij in de regeringsvoorstellen onevenredig groot. De maatschappijvernieuwing die het kabinet via het onderwijs wil bereiken is niet het inpompen van een socialisti sche visie maar een onderwijsbeleid dat voortkomt uit het overleg van alle be- gelijk zullen moeten blijven. Daar wordt nog op gestudeerd, zei hij. trokkenen: ouders, leerlingen, leerkrach ten, onderwijsorganisaties en kerkelijke instanties die nauw te maken hebben met de veranderende maatschappelijke inzichten, zei de premier, die hiermee inging op het verwijt van Wiegel dat het kabinet zou proberen de maatschappij in haar richting te veranderen via het on derwijs. van te Met grote meerderheid heeft de ge meenteraad van Enschede besloten dat in deze gemeente fluoride toegevoegd blijft worden aan het drinkwater. 4 18 ii 4 7 11 5 4 4 2 2 16 5 7 7 8 14 12 4 12 11 12 3 4 7 15 13 21 N ver reel liet hij •P „B proc gew o no no w nno nno ono ono no n wnw n nno no wst wzw zzw wst wnw ver nno ver wst nno wzw wst nw wst zzw nnw wst, nnw nnw wst nno wst nno n no wst Ai gen adv, wer< Agn de op f ven juri vaaï kaa o 4 0 0 0 0 o o o o 6 o 0.1 o Een samenhangend welzijnsbeleid be staat op dit moment nog nauwelijks, meende Den Uyl. „Dat kan ook niet want de inzichten zijn hierover de laat ste jaren sterk veranderd”. Hij zegde Andriessen (KVP), Van Thijn (PvdA) en Terlouw (D’66) toe dat zowel aan een algemene kaderwet als aan deelwetge- ving zou worden voortgewerkt om een vertraging te voorkomen. In het begin van 1974 zal het kabinet komen met een knelpuntennota met betrekking tot het welzijnsbeleid. Op korte termijn ook zal de regering een uitgebreid stuk publiceren over de problematiek van de buitenlandse gast arbeiders. Ofsc het M Idaarb toch b neel c Men 1 een Israel de vri begont geen e wordei tiek, i Midde: Men delen rael e tameli. grijper Ooster Israel Wat diepe wordt ging, tnenta partij eenvot bijbels joodse wat e feiten een b Israel, en gec Teven rol die in de eeuw ten hi om ir ontwil patroo mogel: hoogte gegevt van hi scher ontsta intern omspe menta de boi en b< wellic op dit zen d ve uit publie schier harige die o' worde Hoe recen' kinge: tegen, van s uitgeg bleek 67 pe dan E traal de ne totaa 15 9 i 15 17 1 4 19 7 16 1 0 2 0.5 Den Uyl sprak de wens uit dat de confessionele partijen nog dit parlemen taire jaar komen met hun initiatiefwets- ontwerp over abortus, zodat de regering haar wetsontwerp kan intrekken en het confessionele voorstel samen met het rdi- mere PvdA-initiatiefwetsontwerp in de Tweede Kamer behandeld kan worden. De heer Beuker (RKPN) vroeg de minis ter president of de bewindslieden voor lopig nog de huidige wet dienen uit te voeren. Den Uyl wilde hier echter niet volmondig positief op antwoorden. DEN HAAG. De BVD maakt bij voorkomende gevallen inderdaad gebruik van schuilnamen. Er is echter geen sprake van dat de BVD een minderjari ge heeft aangezet om vingerafdrukken van een prominent lid van de Rode Jeugd op een vuurwapen te verkrijgen. Er is door de BVD geen mini-zendertje aan de contactpersoon ter hand gesteld en de BVD heeft ook geen zeggenschap over de vraag of een strafklacht tegen iemand geseponeerd wordt. „Voor dat laatste heeft men medewer king nodig van grote groepen van onze bevolking. Die groepen hebben het recht om hun mening voor die medewerking te geven. Dat geldt voor de vakbewe ging, maar ook voor andere groepen. De regering zal in goed overleg het "beleid voeren, maar de eigen verantwoordelijk heid wel nemen. Wij zijn niet van plan voor druk van wie dan ook te zwich ten”, aldus Den Uyl. Hij ontkende in antwoord op kritiek van Wiegel en Koekoek dat het kabinet de landbouw en de middenstand in de kou laat staan. „Wij erkennen dat de laagste inkomens in die groepen achter lopen in inkomensstijging bij die van de gemiddelde loontrekker. Maar dat heeft veel meer te maken met structurele oorzaken. Lonen komen bij afspraak tot stand, prijzen niet. Om de lagere inkomens tegemoet te komen in deze bedreigde groepen, kiezen wij voor de weg van bijvoorbeeld de fiscale oudedagsreserve voor zelfstandi gen, tegengaan van verstoring van dis tributiepatronen (winkelen in de groene wei) en verder voor uitbouw van de ontwikkelings- en saneringsfondsen”. voort uit geestelijke crisisverschijnselen, verveling en vervreemding van de maat schappij. Van strenge straffen kan men in de strijd hiertegen niet veel verwach ten. De oorzaken moeten worden wegge nomen en het kabinet wil dit doen door democratisering, welzijnszorg, krotoprui- ming en verbetering van het onderwijs”. Het werkgelegenheidsprogramma van de regering noemde de VVD’er een slechte gok. Werkgelegenheid wordt wel geschapen, maar is niet blijvend, meende hij. Een vrees, die ook Vermaat naar voren bracht. Van Aardenne meende ook dat een belastingverlaging beter zou kunnen werken, omdat hierdoor juist de conjunctuur bevorderd wordt. Op interruptie van Koekoek, die vroeg waarom dan niet gekozen wordt voor loonstijging uitsluitend in centen, liet de Zonnige perioden met hier en daar een bui. Vrij koud met kans op nachtvorst. Aantal uren zon: 2 tot 8. Minimum tempe ratuur: van 1 tot 5 graden onder normaal. Maximum temperatuur: van 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 percent. Normale temperaturen tot 17 oktober: mini mum 6, maximum 15 graden. Over de toename van de ontwikke lingssamenwerking zei de PvdA: „De regering stelt een bedrag van 1,5 percent van het nationaal inkomen in 1976 in het vooruitzicht. Als wij zo doorgaan komen wij straks honderden miljoenen te kort, terwijl de begrotingsruimte toch al steeds krapper wordt”. Deze wens van de regering noemde hij daarom een enorme opgave die zijn fractie overigens graag zou willen helpen realiseren. De alternatieve begroting van de VVD ondervindt in de ogen van de PvdA’er slechts weinig waardering. De VVD’er Van Aardenne benadrukte dat alle groe pen bij de belastingvoorstellen van de VVD beter af zijn. De drukstijging voor De Belgische ambassadeur in Neder land, W. van Cauwenberg, ontving gis termiddag het Aktiekomité Ternaaien. Op de foto, v.l.n.r. (zittend) Jep Quekel, Nico Prick, de ambassadeur en (staand) Anton Werken en Mart Snijders. Mi nister-president Den Uyl heeft overigens gisteravond de Tweede Kamer meege deeld dat de Belgische regering nog geen besluit heeft genomen over de vestiging van een raffinaderij bij Ternaaien. Minister Van der Stoel van Buiten landse Zaken heeft vorige week nog de Belgische ambassadeur in Nederland ontvangen. De minister-president zei het redelijk te vinden dat de Belgische rege ring eerst haar besluit neemt, vervolgens haar gedachten laat gaan over de ge wenste plaats van vestiging en daarna overleg voert met de meest betrokken Nederlandse bewindslieden. Bij de verhouding tussen directe en indirecte belastingen maakte hij de op merking dat er nu al een gat van zeven miljard tussen beide ligt, wil men in EEG-verband tot een fifty-fifty verhou ding komen. schieten, toen een van hen in de hand was geraakt. De rechtbank zal op 24 oktober uit spraak doen. De minister-president begroet, voor dat hij aan zijn rede begint, wuivend zijn vrouw die in een der loges het Ka- mergebeuren volgt. Als dit kabinet nu die ruimte gaat gebruiken is daar geen bezwaar tegen bij de KVP, mits men zich realiseert dat de jas al zo krap is geworden dat de naden uitgelegd moeten worden om ra fels te voorkomen. Tegen die achter grond stelde hij zjjn kritische vragen, die de drukverzwaring voor de midden groepen, de verdeling van de druk tus sen directe en indirecte belastingen en de werkgelegenheid omvatten. Na het incident van dinsdagmiddag, toen een man tijdens de rede van Hans Wiegel in de Tweede Kamer doordrong, zijn maatregelen genomen om de toe gang nog beter te beveiligen, zowel bij de hoofdingang als de toegang tot de publieke tribune. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlisslngen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tunis Vier, met machinepistolen gewapende, jonge mannen namen dr. Williams, de Britse concul in Gaudalajara in Mexico, mee. Het is niet bekend of een losgeld is geëist. De perssecretaris van de ambas sade heeft de mededeling bevestigd noch tegen gesproken. Weer in binnen- en buitenland Met de behandeling van deze straf zaak is overigens nog geen streep onder de affaire gezet. De Nederlandse over heid heeft nog een klein appeltje te schillen met de overigens allang ver trokken Israëliërs. Weliswaar hebben veiligheidsfunctionarissen van El Al op Schiphol enige faciliteiten waar het gaat om het dragen van vuurwapens, maar zij worden geacht elders niet met pisto len op zak te lopen. Over de door vele fractieleiders ge noemde onveiligheid en gevoelens van bedreigingen in ons land zei Den Uyl: „Die toenemende agressie overal in de westerse cultüur en daarbuiten komt meegedeeld op vragen van het Tweede- Kamerlid dr. B. van der Lek (PSP). De minister die antwoordde over een zaak die overigens een voorganger be trof, is bereid opheldering te verschaffen over de werkelijke gang van zaken rond de vermeende criminaliteit van de Rode Jeugd in Eindhoven. Hij zal dit doen in de vaste commisie voor de inlichtingen en veiligheidsdienst. De minister wijst er overigens op, dat daarbij nooit gespeurd wordt naar cri minaliteit van een groep, maar dat altijd gelet wordt op gedragingen van indivi duele personen. Over het gebruik van minderjarige personen bestaat een aan wijzing, volgens de minister, die uit 1968 dateert. Aan de in deze aanwijzing ver melde en geëiste toestemming van d« ouders van minderjarigen is overeen komstig deze aanwijzing voldaan. De minister heeft hiermee een zaak beantwoord die grote publiciteit trok, namelijk de arrestatie van een lid van de Rode Jeugd Eindhoven, hetgeen vol gens publikaties erop neerkwam dat de BVD een minderjarige als BVD-infor- mant had laten optreden. „Een dergelijke reactie hadden wij niet verwacht”, zei Den Uyl. „Wij hebben geen demonstratieve daad willen stellen. We hebben ons alleen maar afgevraagd of we God in de troonrede konden opdringen aan de mensen die niet in Hem geloven. Door de aangepaste formule hoopten we gelovigen en niet-gelovigen op dezelfde tekst te kunnen verenigen.” Bij de werkgelegenheid was zijn drin gende vraag: hoe zit het nu met de aanpak van de structurele werkloosheid. Peijnenburg herinnerde eraan dat zijn fractievoorzitter al had aangedrongen op herstel van de investeringsaftrek voor machines naast die voor gebouwen. De afdeling Hollandscheveld van de Boerenpartij heeft een brief geschreven a?n de koningin, waarin men zijn onge rustheid uitspreekt over het niet op het tv-scherm brengen door de NOS van partijvoorzitter Koekoek bij de algemene beschouwingen. Volgens secretaris J. Okken gebeurt het herhaaldelijk dat van toespraken van Koekoek geen beelden worden uitgezonden Wanneer de NOS de partij blijft discrimineren, zullen de leden van de partij geen kijkgeld meer betalen, aldus Okken. De PvdA’er wilde zijn „waslijst van twijfels en kritiek” niet nu al spuien, maar hij noemde al wel een aantal punten waarop zijn fractie zal terugko men. De ruilverkavelingsprojeeten zou den volgens hem niet in volle omvang moeten worden voortgezet, het behoud van landschappelijke elementen zou minder geld moeten gaan kosten, de kosten voor civiele verdediging zouden voorlopig beperkt moeten worden en de subsidie van de regionale luchtvaartter reinen zouden moeten worden afge schaft. „Met de landbouw zal een derde ronde van gesprek plaatsvinden als duidelijk is wat de werkelijke gevolgen zijn van de revaluatie. Maar dat is nu nog niet te bezien. Dan zullen we bekijken of de compensatie voldoende is of dat er meer gedaan moet worden”, aldus Den Uyl. Het debat kreeg een pinnig karakter door de dwingende eis aan de premier uit te leggen wat de regering bedoelt met de kwestie van centen en procenten in de Troonrede. „U kiest voor een partij aan de onderhandelingstafel”, stel de Andriessen van de KVP, „en wat is uw visie op langere termijn?” „Ik kan u daar nu geen grote cate chismus, zelfs niet een kleine over ge ven, maar ik wil wel zeggen dat de verschillen in inkomens veel te groot zijn in dit land. Hoe die afstand ver kleind moet worden staat ter beoorde ling van het bedrijfsleven zelf. Wij heb ben alleen willen zeggen dat we de richting van de helft in procenten en de helft in centen juist achten”. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Premier Den Uyl heeft gisteravond alle door de oppo sitie ingediende moties tegen het regeringsbeleid verworpen. De moties van de VVD en DS’70 over de belastingdruk en van de CHU’er Kruisinga om het midden- en kleinbedrijf en de landbouw meer evenwichtig te be handelen, wees de minister-president resoluut van de hand. Hij voelt ook niets voor de VVD-motie, die de verhoging van de huurwaarde van eigen woningen onbillijk noemt. Hoewel de minister-president, die over dit punt van vele kanten sterk werd aangevallen, de maatregel nog steeds billijk noemt, is hij wel bereid in overleg met de Tweede Kamer de ver hoging van de huurwaarde te beperken. Het kabinet staat of valt volgens de premier met de gelijktijdige uitvoering van inflatiebestrijding en inkomensni vellering. Den Uyl verwierp de stelling van de heer Wiegel dat de nivellering voor het kabinet belangrijker zou zijn dan de inflatiebestrijding. De ARP’er Vermaat, die van mening was dat er volgend jaar maar weinig ruimte voor loonsverbetering is, ver klaarde dat de begroting erg hoog is uitgevallen. Vraagtekens zet hij achter de voorgestelde verhoging van de huur waarde van de eigen woning, het statie geld op auto’s en de geringe verruiming Dat is een zaak die BVD niet aangaat. Dit heeft de minister van Binnenlandse Zaken, mr. W. F. de Gaay Fortman, Ook de ARP’er Vermaat deelde deze mening. De VVD’er noemde het onrecht vaardig dat de regering de wensen van de vakbeweging uitvoert, terwijl de zwakken in de middengroepen en de zelfstandigen, die geen machtige vakver eniging bezitten, allerlei verzwaringen krijgen opgelegd. De optrekking van de bijstandsnorm tot het netto minimumloon, waarom de christen-democraten, de progressieven, de vakbeweging en ook de sociale dienst hadden gevraagd, was volgens de pre mier hard nodig. Het past in het beleid om de laagste inkomens tegemoet te komen, zei hij in antwoord op het ver wijt van de VVD’er Wiegel die een gelijk inkomen voor werkers en niet- werkers onrechtvaardig achtte. De gelijktrekking betekent Den Uyl echter nog niet automatisch dat in de toekomst de bijstandsnorm het minimumloon en ook de aow aan elkaar Een opmerkelijk geluid liet de heer Verbrugh van het GPV horen. Hij had geen waardering voor de tegenbegroting van de VVD. en met name niet omdat hij het vorige kabinet verweet dat het zeer veel concessies had gedaan aan de sociale partners om tot een sociaal con tract te komen. „Ik hoop dat dit kabinet en met name deze minister van Finan ciën de poot stijfhondt en erin zal sla gen om zijn doelstelling, verlaging loon- en prijsstijging, onverkort handhaven”. BONN (Reuter). Het 1.347 ton me tende Finse schip „Ceres” is op 45 mijl ten noordwesten van de Finse plaats Mantyfnoto in de Botnische golf gezon ken. Het schip had negentien man aan boord. Dit is gemeld door het Zweedse kuststation Haernosand. Een Zweedse helikopter en een Duits vaartuig zijn op weg naar de opgegeven positie. AMSTERDAM (ANP). Met als ver zwarende omstandigheid, dat zij voor het plegen van de overval speciaal naar Nederland waren gekomen, heeft de of ficier van Justitie bij de rechtbank in Amsterdam gisteren tien jaar met aftrek geëist tegen de drie Fransen, die op 9 mei de Amro-bank aan het Valerius- plein te Amsterdam beroofden van circa 75.000. van de fiscale oudedagsreserve zelfstandigen. Evenals Van Aardenne vroeg hij de regering rekening te houden met die groepen die in hun inkomen verliezen lijden als gevolg van de revaluatie van de gulden. Het drietal, dat meteen door twee surveillancewagens van de Amsterdamse politie werd achtervolgd, had dubbele pech. Eerst botste hun gestolen Fiat op de Apollolaan tegen een bestelwagen op en vervolgens liepen zij bij hun vlucht in de hal van het Hilton Hotel tegen veiligheidsagenten van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al op, die prompt het vuur openden. Daarbij werden één van de veiligheids agenten en één van de drie Fransen gewond. Met een mededader werd de Fransman bij de zij-uitgang gearresteerd door de politie, die het hele hotel in een oogwenk had omsingeld. De derde Fransman liep 20 minuten later in de val in een scheerstoel van de kapsa lon in het hotel, waar hij zich met grote zelfbeheersing als hotelgast had gemeld. Uit het verhoor ter zitting bleek, dat de drie verdachten maanden tevoren be sloten hadden hun slag in Amsterdam te slaan. Ze hadden gehoord, dat de Am sterdamse politie uiterst lankmoedig zou zijn en weinig efficiënt georganiseerd. VRIJDAG 12 OKTOBER Hoog water 3.22 uur en 15.40 Laag water 11.33 uur en 23.51 VRIJDAG 12 OKTOBER Zon op 6.59 uur onder 17.53 Maan op 17.31 uur onder 7.32 premier weten dat hij zelf best ook die weg op zou willen, maar het is niet aan de regering dat uit te maken. „Wij hebben alleen ons oordeel gegeven en niets dwingends voorgeschreven”. Voor alle drie verdachten trad als raadsman op mr. G. Th. Keune, die een straf van tien jaar buiten proporties noemde. Hij wees er op, dat de verdach ten bij het Hilton hotel de handen omhoog hadden gestoken, zij het met hun pistolen erin en dat zij pas waren gaan 7 6 5 6 6 7 7 5 7 8 2 17 3.22 uur en uur en De heer M. W. J. M. Peijnenburg, de financieel expert van de KVP, benadert het kabinet zeer omzichtig. Hij had kri tische opmerkingen, maar zei er meteen bij dat dit aanmoedigingen zijn vanaf de wal nu het kabinet naar links wil stu ren. Hij meende dat dit komt dank zij de stuurmanskunst van oud-minister Nelissen, die met steun van oud-premier Biesheuvel gezorgd had voor een heu veltje (begrotingsruimte) en door de drastische aanpak van de uitgaven, de uitgavenstijging in de hand had gehad. Hij hield minister Duisenberg van Fi nanciën voor dat, als hij nu de kostenin- flatie wil aanpakken, dit alleen kan als de sociale partners met hem willen sa menwerken. Hij vond het nemen van een voorschot op dat slagen van het sociaal contract daarom een griezelige zaak, en hij keek met zorg aan tegen de stijging van de overheidsuitgaven in één keer en hij keek met nog grotere zorg naar de voornemens van dit kabinet om in de komende jaren op tal van gebie den veel meer te gaan doen. Hoe denkt u dat in het kader van de meerjarenplanning te doen, zonder een drukverzwaring, was zijn dringende vraag aan het kabinet. i»?-i rU. •F

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2