Oude vrijetijdscentrum aan Raamsveld niet meer te handhaven Uitgangspunten peuterwerk c MIJN POES WIL NAAR PARIJS WAT NU? Nappa kleding VELDHUIS Suède- verlegd van moeder naar kind kom je I vanavond? If 11 7 centrum Geen concurrentie met cultureel MARKTBERICHTEN J pONDERDAG 11 OKTOBER IJMUIDER COURANT 1973 I Speelzaal werk nam in tien jaar grote vlucht I Praatavond Dienstencentrum tr s N Groep 8 tot 1 Kostenaspect Zelfde plaats Persoonlijkheidsvorming „Je kunt zelfs stellen, dat de persoon lijkheidsvorming van een peuter door bezoek aan een peuterspeelzaal wordt versneld. Dit klinkt wat kreterig, maar ie voorbeelden liggen in Beverwijk voor bet oprapen. We worden er door moeder regelmatig op gewezen: het kind komt fris thuis, als een mini-individuetje met uitgesproken meningen. Het kind ge draagt zich in dz zaal, temidden van zijn leeftijdsgenootjes, vaak ook anders; bet leert dat andere gedragspatronen denkbaar zijn en vaak ook nog worden gewaardeerd. Het is mogelijk dat een kind, dat door de ouders onbewust in zijn ontwikkeling wordt geremd, zichzelf wordt, een totaal ander gedragspatroon gaat ontwikkelen. Overigens mag de leidster natuurlijk nooit de moederfunc- overnemen.” r Her mooisie lopji iet wereld is het l apijt dat men zelf maakt. Komt onze collectie ADVERTENTIE ZOMER 1974 NIEUWE SLOF (Van een onzer verslaggeefsters) ilosofieën rond peuteropvang In januari 1972 kwam in Beverwijk ADVERTENTIE Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. ADVERTENTIE voor dames en heren Dat betekent concreet: de nieuwe Slof is en blijft van de ongeveer 50 verenigin gen die van de oude Slof gebruik maken en kansen krijgen in de nieuwe Slof op dezelfde voet verder te gaan. De nieuwe Slof zal het cultureel cen trum, of om in gemeentelijke termen te blijven ontmoetingscentrum, niet bijten, jn tegendeel zelfs, de functie van de nieuwe Slof zal een geheel andere zijn dan die van het nog te bouwen ontmoe tingscentrum. Over de kosten van de nieuwe Slof momenteel meer een vergiet dan vrije- Het bestuur van de Stichting Vrijetijds centrum De Slof tijdens de persconfe rentie in de (nog) droge De Slof. 50,- Nieuwbouw op dezelfde plaats. Ook dat is heilig moeten. Hoewel de gemeente tegenover de Stichting liet dóórscheme ren, dat men de nieuwe Slof graag op een andere plaats zou zien, wil De Stichting vasthouden aan die fraaie plek aan het Raamveld. Het peuterspeelzalenwerk heeft in een tij fisbestek van tien jaar een enorme vlucht genomen. Alleen in Arnhem en omgeving al floreren mo menteel circa vijftig peuterspeelzalen, en bij de overkoepelende Werkgroep Kindercentra Nederland zijn inmid dels zo’n tweeduizend peuterspeelza len aangesloten. Van „servicecentra” voor de emancipatie-gedachte aan hangende huismoeders zijn de peuter speelzalen zich meer op het kind, de peuter met zijn specifieke leeftijds problematiek. gaan richten. Een vast leerplan is echter nog steeds niet op papier gezet, wettelijke erkenning en overheidssteun nog niet gere geld. Het peuterspeelzalenwerk is nog volop in ontwikkeling. huren voor verenigingen, die geen al te vette clubkas bezitten. geen beroeps), een gymnastiekzaal, bijza- len, een bejaardensoos en mogelijk een dienstencentrum voor bejaarden. „Maar alles in overleg met de gemete”, stelde de heer Van der Aart nadrukkelijk. Zeven grote verenigingen, die momen teel van de Slof gebruik maken, gaan volgende week een financiële actie op touw zetten om de eerste centen voor een nieuwe Slof binnen te halen. Want ook de verenigingen zien de noodzaak van een nieuwe Slof in, vooral te meer omdat het temidden van de plassen water zo moeilijk is een gezellige sfeer te scheppen... Hoe ziet de Beverwijkse Stichting, die zich statutair ten doel stelt „de ontwikkeling van jonge kinderen te bevorderen door hen in groepsver band samen te brengen onder des kundige begeleiding”, de ontwikkeling inhoudelijk en organisatorisch van het peuterspeelzalenwerk in de IJmond? Bestuurslid drs. J. M. Drent (psycholoog), die enkele maanden in de landelijke organisatie heeft mee gedraaid en ook deel uitmaakt van het bestuuur van de Peuterspeelzalen Velsen, heeft zich stevig in deze pro- blematieek verdiept. Zjjn filosofieën, deels gebaseerd op privé-meningen en deels ook de overtuiging van zijn mede-bestuurders weergevend, zijn hieronder weergegeven. op initiatief van de Stichting Peuter speelzalen Beverwijk en Omgeving de eerste peuterspeelzaal van de grond. Begonnen in een lokaal van de voor malige Zeewijkschool aan de Romer- kerkweg werd de zaal spoedig ver plaatst naar een noddlokalencomplex aan de Laan van Blois. Enkele maan den later richtte de Stichting in het Wijk aan Zeeër Dorpshuis „De Mori aan” een tweede peuterspeelzaal op, twee dagdelen per week geopend. En kele weken geleden tenslotte ging in een lokaal van de Willem Hovyschool aan de Schans een derde peuterspeel zaal van start, die „Calimero” werd gedoopt. Vanavond moet de Bever wijkse gemeenteraad beslissen, of „Calimero” in aanmerking komt voor een startsubsidie van f 5000. Voor 1974 wil het Beverwijkse college de peuterspeelzaal, mits negen dagdelen per week geopend, een subsidie van f 10.000 toekennen. De ouderbijdrage mag in dat geval ten hoogste f 2,25 per kind per dagdeel bedragen. De tekorten van de beide andere door de Stichting beheerde peuterspeelzalen zouden door een verhoging van die ouderbijdrage landelijk ligt deze op circa f 4 per kind per dagdeel kunnen worden opgevangen. „De Stichting Peuterspeelzalen Bever wijk en Omgeving ziet als één van haar belangrijkste taken de ontwikkeling van een leerprogramma voor de peuterspeel zalen. Wij staan daarin uiteraard niet alleen. De overkoepelende organisatie, de Werkgroep Kindercentra Nederland, or ganiseert regelmatig landelijke en regio nale cursussen voor leidsters en be stuursleden, waarin ook de inhoudelijke kant van het peuterspeelzalenwerk wordt doorgesproken. De peuter staat centraal, de juist vormgeving is nog in ontwikkeling.” Op de informatie-avond van 19 tot 21 uur van de Gemeente Politie Haarlem, Florapark 5 hoor je alles over de boeiende opleiding tot agent van politie met een goed salaris. De gemeente, in casu wethouder ir. Camfferman, heeft woensdagmorgen met het bestuur van de Stichting Vrije tijdscentrum De Slof een gesprek over de enthousiaste plannen van de stichting gevoerd. Volgens mededelingen van de Stichting ziet de gemeente geen concur rentiestrijd ontstaan tussen de Slof en het ontmoetingscentrum. Bouwtekenin gen van de nieuwe Slof bestaan nog niet. Via een volgende week te houden enquête onder de gebruikers van de Slof hoopt het bestuur van de Stichting ach ter de ideeën en wensen van de vereni gingen te komen en aan de hand daar van een zogenoemd praatplan te maken, waarin nog van alles kan worden veran derd. Die grote praatavond over de bouwtekening, die binnen een week van de tekentafels kan rollen (uitspraak van drs. C. van der Aart, voorzitter van de bouwcommissie en vice- voorzitter van de Stichting), moet dan op maandag 5 member in de Slof gehouden worden. gramma. Wanneer je een peuter in een bankje zet, belemmer je het groepspro ces, belemmer je ’m in zijn sociale contacten. En juist die sociale vaardig heden ontwikkelen de peuters het meest.” De Slof is momenteel eigendom van de gemeente. Verwaarlozing van het ge bouw heeft er uiteindelijk toe geleid, dat de bestuursleden in de richting van nieuwbouw zijn gedreven. „Want dit kan zo niet langer”, vertelt de heer Schipper. In het globale nieuwbouwplan is een mo gelijkhedenpakket opgenomen, dat bestaat uit: een grote zaal, waarin toneelaccom- modatie voor amateurverenigingen (dus tijdscentrum want overal in het gebouw heeft beheerder Cees Berghuis plastic emmertjes gezet, waarin het door het dak sijpelende regenwater valt is de Stichting nogal terughoudend. Eerst wil men het wensenpakket van de vereni gingen op tafel zien, aldus voorziter J. Logger. Men denkt in ieder geval in de richting van het miljoen. Het bestuur heeft ’t laatste halfjaar zich vrij uitvoerig geïnformeerd over nieuw- bouwmogelijkheden. Het CRM schijnt zich positief tegenover de plannen van de Stichting te hebben opgesteld: subsi dies van het rijk en provincie zijn mogelijk, aldus de heer Van der Aart. Men ziet een kans om 75 percent van de investeringskosten van het rijk terug te krijgen, terwijl in de exploitatiekosten, toch uiteindelijk bepalend voor de huur prijs van de grote zaal (maar dan zonder kolommen zoals in de oude Slof) en de bijzalen, ook lichtpunten zitten als in de nieuwe Slof een dienstencentrum v oor bejaarden zou worden gevestigd. Maar over die betaalbare huren heeft het bestuur zich nog niet uitvoerig gebo gen. Belangrijker vindt men, dat er een nieuwe Slof moet komen, zo meende de heer W. Schipper, penningmeester van de Stichting. Betaalbare zaalhuren vindt de heer C. Berghuis noodzaak, want dat de oude Slof aan het Raamveld zoveel verenigin gen trekt is louter een zaak van lage het ware worden „ingebouwd”, maar dan zou je eet- en slaapgelegenheden moeten creëren. Budgettair is dat voor lopig een onhaalbare kaart. Toch zou er ook voor deze groep, de kinderen van werkende moeders, in de IJmond een prettige opvangmogelijkheid moeten ko men. De oprichter van een kinderdag verblijf zou een oplossing kunnen in houden, doch de Stichting heeft aan het beheer van de drie peuterspeelzalen voorlopig de handen meer dan vol. De groep „Acht tot Eén” gaat nu een inven tarisatie maken van d e behoefte, de werkelijke noodzaak en de realiseer baarheid van zo’n kinderdagverblijf. De Stichting heeft overigens wel een open oog voor hun problematiek.” „Persoonlijk zie ik, terugkerend tot de peuterspeelzaal, geen oplossing in het verlagen van de leeftijd waarop kinde ren de kleuterschool mogen bezoeken. Ten eerste zitten die kleuterscholen al té vol, en ten tweede hebben de peuters behoefte aan een totaal ander leerpro- tomaten 80-183; uien 34-39; waspeen 13- 39; witlof 230-250. Bloemen: anjer 6-28; trosanjer 40-190; chrysant 40-120; chry sant (jaarrond) 120-220; fresia 60-225; berbera 18-40; gladiool 160; iris 40-160; lelie 40-160; nerine 15-42; orchidee 60- 140; roos 15-30; babyroos 4-20. Planten: achmea 450-680; azalea 85; begonia 40- 220; coleus 50; cyclamen 150-760; poin settia 220; ficus 145; hedera 80; kalan- choe 40-70; nephrolepis 80; primula 65; st. paulis 40-130; gemengde planten 65- 145. 5 BEVERWIJK. Tien jaar geleden, in de tijd dat Nederland nog ver trouwd moest raken met begrippen als „Dolle Mina” en „vrouwenemanci patie”, kwamen op initiatief van de Vereniging voor Vrouwen met Aca demische Opleiding in Arnhem de eerste peuterzalen van de grond. De filosofie achter het fenomeen peuter speelzaal richtte zich in die prille beginjaren meer op de vrouw en moeder, dan op het kind: de vrouw zou, eenmaal bevrijd van haar klein ste handenbindertje, zelfstandiger kunnen worden, meer tjjd voor zich zelf en haar idealen kunnen krijgen, zich niet meer tot de volwassenheid van haar kinderen aan huis gebonden moeten achten. Voor de peuterspeel zalen bezoekende kindertjes welis waar geen vast leerplan voor handen, maar kijkend naar de ons omrin gende landen, waar het kleuteronder wijs ook voor peuters toegankelijk is geloofde men de twee-tot vierjari gen met de kleuterschoolmethoden aardig bezig te kunnen houden. BEVERWIJK. De noteringen van woensdag 10 oktober aan de Beverwijkse veilingen waren als volgt. Groenten: aardbeien 110-140; andijvie 12-28; bloemkool 65-142; bospeen 25-65; breek- peen 10-23; boerenkool 30-51; bleeksel derij 20-36; groene kool 15-31; knollen 18-48; komkommer 20-62; prei 32-57; postelein 32-57; pronkbonen 125-200; spi nazie 45-140; sla 6-G8; sperziebonen 155- 310; snijbonen 240-370; spitskool 32-38; Geen paniek, mevrouw H. te A., die komt binnen een week met een fikse kater bij u terug! Mocht u overigens ook wat willen weten over haar eten, vraag dat dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleen daar ligt trouwens het uitstekende Witte Molen VLEES- MENU, nieuwe knabbelbrokjes van puur-natuur en boordevol eiwit. Dat hébben ze niet in Parijs! (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. „Sinds de oprichting, h januari 1972, heeft de Stichting Peu- lerspeelzalen Beverwijk en omgeving llur uitgangspunten voor de oprichting van peuterspeelzalen hondertachtig gra ten zien draaien. Ook in Beverwijk wrd nog gestart vanuit de emancipatie- ledachte, vanuit het bewustzijn dat een Peuterspeelzaal de moeders enkele och tenden per week een aanzienlijke bewe- lingsvrijheid biedt. Dit standpunt is nu volledig verlaten. We richten ons nu volledig op het kind: de peuter met zijn ipecifieke mogelijkheden en leeftijdspro blematiek staat centraal .En dat de moe- itr tijdens de peuterspeelzaaluren nu lens ongestoord kan gaan winkelen, is een bijkomend voordeel. Zeker geen uit- pngspunt meer.” „Kijk, een peuter verschilt wezenlijk van een baby. Baby’s laten de wereld op [ach afkomen. Wanneer zij maar op tijd tan natje en droogje krijgen en eens lilink worden geknuffeld is alles oké. Een peuter begint zich met die wereld te bemoeien, gaat contacten leggen. Wan neer het kind in de inhoud van die contacten wordt teleurgesteld, kan dat bepalend zijn voor de rest van zijn leven. Contactarmoede, vereenzaming: piles kan uit het mislukken van die [vroegste jeugdcontacten voortvloeien, hierin ligt een taak voor de peuterspeel- palen. Nog té veel kinderen zitten, moe derziel alleen, op de flattrap te vereen- pamen. Het is al te zot wanneer voor deze groep geen passende contact- en leermogelijkheden aanwezig zijn.” „Wat kan nu, psychologisch gezien, de taak van een peuterspeelzaal voor de [twee- tot vierjarigen zijn? Zo’n peuter speelzaal is een goede uitbreiding op de beperkingen van het gezin. Het gezin beeft in de loop der eeuwen een aantal [sociale functies afgestoten, het is een beschermd bolwerkje in de maatschappij (eworden. De peuterspeelzaal kan dit [functieverlies goeddeels opvangen .Ieder [gezin, ontwikkelt slechts een facet van ie peuter: de peuterspeelzaal kan de peuter helpen bij het vormen van waar- de-oordelen op het sociaalmaatschappe lijke vlak en op het gebied van de wereldoriëntatie. De peuter moet wijs en [kundig worden in gedragszaken, zijn contactuele mogelijkheden ontwikkelen. Binnen de peuterspeelzaal-gemeenschap liggen daarvoor de mogelijkheden.” „Wat die leidsters betreft, zie je ook dat de peuterspeelzalen zo langzamer hand een eigen identiteit gaan ontwikke len. Waren het vroeger vooral wat oude re, vaak gehuwde, kleuterleidster die de leiding van een peuterspeelzaal op zich namen, tegenwoordig kunnen belangstel lenden a an de Middelbare Huishoud scholen een specifiek vakgerichte oplei ding „kinder- en jeugdverzorging” vol gen. Eén der leidster van „Calimero” heeft bijvoorbeeld deze opleiding achter de rug .De toekomstmogelijkheden voor deze peuterleidsters zijn echter momen teel nog niet zo gunstig: de meeste peuterspeelzalen kunnen aan afgestu deerden slechts halve banen bieden. We willen onze peuterspeelzalen dan ook zo spoedig mogelijk ook ’s middags open stellen.” BEVERWIJK. Het bestuur van de Stichting Vrijetijdscentrum De Slof is voortvarend aan de slag gegaan om volgend jaar zomer op de plaats van het huidige (bouwvallige) vrijetijdscentrum un het Raamveld een nieuwe Slof te kunnen openen. De nieuwe Slof zal de oude Slof qua sfeer nadrukkelijk gaan benaderen, terwijl het bestuur van de Stichting er naar streeft de betaalbare nalhuren van het centrum in de nieuwe vestiging te handhaven. Inschuiven van de nieuwe Slof in het Ontmoetingscentrum van de gemeente wijst men van de hand en is volgens de heer Berghuis en de bestuursleden on mogelijk, gezien de sfeer van de Slof, de gebruiksmethode van het centrum, de sociale functie voor de minder draag krachtige verenigingen en het multi functionele karakter. Peuterspeelzaal: Mogelijkheid tot het ontwikkelen van de sociale vaardig heden. „Daarnaast zou je kunnen denken aan uitbreiding van de leeftijdsgroepen. Bij de Beverwijkse Stichting heeft zich kor telings de groep van acht tot één aange diend, voornamelijk bestaande uit wer kende moeders. Onze peuterspeelzalen lenen zich qua openingsuren momenteel niet voor deze groep. Je zou de ope ningsuren natuurlijk kunnen verande ren, zodat de „Acht tot Eén-ers” als Breestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 MARKTPLEIN 7 IJmuiden - Tel. 1 00 29 Vraagt vrijblijvend demonstratie en documentatie bij .•liffi’

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7