Knelpteo 3 spaarvor men, met 4X“,8^%rente?” tere/ „Is het echt waar, ABN, dat ik bij u kan kiezen uit elf verschillende Wie een PHILIPS^ kleuren TV koopt bij van pampen heefft datwel goed bekeken! N 0 Algemene Bank Nederland GROTE MATEN PuZZelffifflffiEEl® Wij staan paf van’t sukses van onze 5% revaluatie-korting, metdaar-boven-op nog ’s 5% meeneem-korting. Kom dus gezwind bij ons langs, om paf te staan van de prijsjes. TOONKUNST MEUBEL - Fluoridering 2 Goed bekeken bij altijd véél meer voorstukken minder „Sterker nog, niet elf maar twaalf1.’ Angolakoffie 2 Angolakoffie 1 Angolakoffie 3 Fluoridering 1 jer 13 1973 en V. Za- KOSTUUMS OVERJASSEN 3 PANTALONS OVERHEMDEN Betere konfektie en herenmode. Zijlstraat 71, Haarlem Tel- 31.07-91 n H I. g Geen wonder met die 8 extra zekerheden een wereldnaam in perzen beleg veilig in perzen koop veilig bij Perez HAARLEM, 38, n van Campen van Campen van Campen van Campen van Campen van Campen van Campen van Cam pen - Levering op consumenten>voorwaarden VRIJDAG 12 OKTOBER HAARLEM:.Prinses Beatrixplein 43 op het Winkelcentrum Parkwijk Tel. 023-337182 ^Gedempte Oude Gracht,5-7 Tel. 023-311965 X. IJMUIDEN: Plein 1945 nr. 54 Tel. 02550-14516 - Philips specialist - Laagste prijzen - Vakkundige voorlichting - Spreekwoordelijke snelle service - Kosteloze uitvoerige demonstratie - Vandaag besteld, vandaag bezorgd - een jaar lang volledige garantie P Bï 75- ffö ADVERTENTIE 0.- II Puzzel w «mé ADVERTENTIE ADVERTENTIE 0 (Discussie gesloten, red.) ADVERTENTIE Y ADVERTENTIE 1919 [xfxlXgKj annampen srleg ook R. BAAY, Santpoort. f J. H. WARNAARS JR„ Aerdenhout. J. CHR. HARTOG, Santpoort winkelcentrum Schalkwijk - en lini- lini- ad- eist. en i co o o co hun ich- fde- te 2G, anno - Met ingang van heden hebben wij de prijzen verhoogd tot 2x/ 25, 2xf 15 en 2x/ 10. De heer Hoogslag stelt in zijn inge zonden stuk van 5 oktober enkele vra gen over onze advertentie in uw blad van 28 september. In deze advertentie werden de Haarlemmers door 392 mede burgers opgeroepen geen boodschappen meer bij Albert Heijn te doen, omdat A.H. weer Angolakoffie verkoopt. Hier onder volgen enige antwoorden op de vragen van de heer Hoogslag. De adver tentie heeft inderdaad heel wat gekost, namelijk 2028. De advertentie is niet betaald door het Angola-comité. maar door de ondertekenaars die hier elk 5 voor betaalden. De gelden komen dus niet uit duistere bronnen zoals de heer Hoogslag suggereert. Het is jammer dat de heer Hoogslag zich niet afvraagt waar A.H. het geld voor zijn advertentie vandaan haalde. Het antwoord hierop is natuurlijk: uit de winst. Een winst die o.m. verkregen wordt uit dwangarbeid van Angolese arbeiders. Daarom hebben wij o.i. de plicht mee te helpen hieraan een einde te maken door inderdaad van onze vrijheid gebruik te maken en niets meer bij Albert Heijn te kopen. Bob van Schijndel, Haarlem Na de hoorzitting van de raadscom missie voor Volksgezondheid, waarin deskundige voor- en tegenstanders van fluoridering aan het woord zijn geweest, kan ik mij voorstellen dat wat het medisch aspect van deze zaak betreft, de raadsleden het helemaal niet weer we ten. Wèl moet het de raadsleden duide lijk zijn, dat, als ze straks, op 18 okto ber, vóór stemmen, ze vooralsnog wetso vertreders zijn, ook al ligt er dan een dictatoriaal wetsontwerp om deze in breuk op de menselijke vrijheid te lega liseren. Bovendien zou vóór stemmen getuigen van een volkomen minachting van de wil van 83 pet van de bevolking (NIPO-enquête!). Wat het medisch as pect betreft, wil ik als leek toch ook nog een opmerking plaatsen. Het is bekend dat er mensen zijn die bepaalde ge- neensmiddelen, zoals bijvoorbeeld peni cilline, kinine en sulfa, niet kunnen verdragen. Merkt een dokter dit, dan stopt hij ogenblikkelijk met dit medicijn en probeert uit te vinden op welk ver vangend preparaat zijn patiënt wel gun stig reageert. Zo kan men zich ook voorstellen dat het lichaam van een beperkt aantal mensen aanwijsbaar ver keerd reageert op het medicijn fluor. (Deze gevallen zijn bekend!) Het is al leen jammer dat er dan geen geneesheer is die kan zeggen: stoppen met dit medicijn, je lichaam verdraagt het niet, we gaan een ander vervangend genees middel proberen. Het enige alternatief wat deze mensen in onze zorgzame maatschappij wordt geboden, is het in jerrycans slepen van medicijnvrije water. Denkt ook hier eens heel goed over na, heren raadsleden. Horizontaal: 1. jongensnaam; 3. die renverblijf; 7. leidsel; 10. reeds; 12. deel van een voertuig; 14. jongensnaam; 16. opera; 18. feestkleding; 20. gewicht (afk.); 21. stad der oudheid; 22. vogelpro- dukt; 23. als eerder (afk); 24. rivier in Duitsland; 26. boos; 29. dappere; 31. Chinese maat; 32. strijdperk; 34. duits persoonlijk voornaamwoord; 35. dom; 37. dierengeluid; 38. vreemde munt (afk.); 40. vragend voornaamwoord; 42. ontken ning; 44. slede; 46. verbinding; 47. spoe dig; 49. heilige (afk.); 50. bericht; 53. vadsig; 55. vaartuig (afk.); 57. goud (frans); 58. deel van amerika; 61. fami lielid; 63. harde stoot; 65. herkauwer; 66. nooit; 69. tieren; 71. begrip; 72. deel van een franse ontkenning; 73. familielid; 74. persoonlijk voornaamwoord; 75. per soonlijk voornaamwoord; 76. bezig; 78. familielid; 80. dwaze; 82. thee (duits); 84. jongensnaam; 85; uniek; 86. land in Eu ropa; 87. zangnoot. 3. Vorig jaar vond 42 pet van de bevolking het juist, dat geprobeerd werd de invoer van Angola koffie te «toppen, (kleine minderheid?); 52 pet vond het onjuist - onderzoek van bureau Langen- dijk (dat veel onderzoeken voor AVRO en Elsevier houdt). 4. Er zijn diverse rapporten en resolu ties van de Verenigde Naties die Portu- gals regime in de Afrikaanse koloniën onmenselijk en onwettig noemen. De actie tegen A.H. is geen kwestie van links of rechts, het is een kwestie van menselijke bewogenheid met het lot van onderdrukten. Tegenstanders van de ac tie bestaan voor een zéér klein deel uit mensen, die op de hoogte zijn van de feiten (mentaliteit: zaken gaan boven mensen; zolang ik het maar goed heb; ieder voor zich, God voor ons allen). Het overgrote deel van de tegenstanders valt echter onder de categorie onwetenden en niet-willen-weten-den. De laatsten zijn bang geconfronteerd te worden met on recht en ellende, die nog steeds in grote delen van de wereld heersen. Om ervan af te zijn wordt dat onrecht en die ellende dan maar ontkend. Het zijn mensen, die liever nadenken over wat ze morgen weer eens zullen aanschaffen (om „gelukkiger” te worden). Als je echter het onrecht onder ogen durft te zien, prijs je je gelukkig met wat je hebt (en dat is veel). Daartegenover stel je dan bijvoorbeeld een paar uur van je tijd beschikbaar om voor organisaties te werken, die dat onrecht bestrijden, of probeer je andere mensen van hun on wetendheid te bevrijden. Voor n paar gulden per week blijf je op de hoogte van het wereldgebeuren en behoor je niet meer tot de zwijgende (onwetende) massa. „Onwetendheid is de bron van alle kwaad”. (Socrates). Mijn schrijven is een reactie op het ingezonden stuk anv J. L. Hoogslag van vrijdag 5 oktober. Allereerst dit: De advertentie in deze krant van zaterdag 29 september (die bijna pagina, en niet een kwart pagina bes loeg) kostte ruim f 2000. Het initiatief kwam niet van het Angola-comité, maar van een stel particulieren. De bron van de geld middelen was niet één of andere duiste re extreem-linkse organisatie, gesteund door Rusland of zoiets; néé: de adver tentie is door de ca. 400 ondertekenaars zelf betaald. Het feit, dat mensen uit alle lagen van de bevolking arbeiders, juristen, huisvrouwen, doktoren, maat schappelijk werkers, rectoren, de direc teur van het Frans Halsmuseum tot de ondertekenaars behoren, ontkracht volledig het vaak gehoorde argument dat het om een kleine, extreme groepe ring gaat, die „natuurlijk” de bestaande orde en democratie omver wil werpen. Nog enkele feiten voor twijfelaars: 1. Uw dagblad 4 oktober (ANP be richt) pagina 4: 15 bekende Nederlanders roepen A.H. geheel te mijden, zolang daar Angola koffie wordt verkocht; en kele namen: dr. J. Buskes, de predikant; prof. dr. Fiolet, secretaris van de Raad van Kerken; dr. Jager; prof. Verkuyl. 2. Twee uitspraken van Marga Klom- pé: „Ik beschik over gegevens die er op wijzen, dat een belangrijk deel van de Afrikaanse bevolking van de Portugese koloniën in dwangarbeid te werk wordt gesteld. Dit is in strijd met het evangelie en met het recht op ontwikkeling in vrijheid voor ieder mens”. „Zo’n concre te actie (koffie-actie) heeft het gunstige effect dat de mens met de neus op de werkelijkheid wordt gedrukt”. strik; 33. nihil; 36. land in europa; 39. manad; 41. reeds; 34. verlaagde toon; 45 onder het nodige voorbehoud (Lat. afk.); 48. uitroep; 50. drank; 51. meisjesnaam; 52. lokspijs; 54. altijd; 56. titel; 59. om hoog kijken; 60. inhoudsmaat; 62. deel van de dag (afk.); 64. plaats in afrika; 67. elk; 68. lichaamsdeel; 70. maanstand (afk.); 71. dunne; 73. smalle weg; 75. bevestiging; 77. grondtoon; 78. voorzet sel; 79. voorzetsel; 80. gewicht (afk.); 81. Chinese maat; 83. en anderen (afk.). OPLOSSING PUZZEL NUMMER 40: Horizontaal: 1. de; 3. steno; 8. zo; 10. alm; 12. fortuin; 14. pil; 15. kamelot; 16. robijn; 17. keg; 19. wit; 21. rat; 23. abt; 25. zee; 26. hak; 28. min; 29. ork; 31. el, 32. kolonel; 34. voor; 35. idool; 37. rel; 38. lamme; 39. sate; 40. theater; 42. p.e.; 43. t.a.t.; 44. ara; 45. nol; 46. pet; 47. den; 48. aal; 50. gat; 52. net; 55. flauw; 57. duperen; 60. rio; 61. dadelijk; 63. los; 65 m.s.; 66. Laren; 67. r.i. Verticaal: 1. da; 2. elk; 3. sol; 4. trok; 5. etter; 6. nu; 7. oir; 8. zin; 9. 0.1. 11. manie; 12. fez; 13. nok, 14. pijnboom 18. gamelan; 19. weldaad; 20. bal; 22. til; 24. trompet; 25. Zeist; 26. hol; 27. kor- haan; 30. kreet; 32. koe; 33. nee; 34 V.A.R.; 36 Otterlo; 38. lel; 40. tra; 41. tor; 46. parel; 49. leder; 51. mud; 53. tule; 54. pek; 55. fis; 56. wal; 58. pijn; 59. nor; 60. r.m.; 62. da; 64. si. De belangrijkste belemmeringen op de Nederlandse wegen zijn: Amsterdam(Ajax Stadion) Bezoe kers van wedstrijden in het Ajax-stadi- on in Amsterdam dienen met enige ver traging rekening te houden. Verkeers deelnemers die via de wegen Utrecht Amsterdam of AmersfoortAmsterdam naar het stadion gaan, moeten in het vervolg een met borden aangegeven om- leidingsroute naar de parkeerterreinen volgen. Van deze parkeerterreinen vindt gratis vervoer naar het stadion plaats. Geadviseerd wordt om steeds tijdig te vertrekken om op tijd in het stadion aanwezig te zijn. SittardMaasbracht Op de oude rijksweg SittardMaasbracht wordt de spoorwegovergang bij Susteren vanaf zaterdagavond 13 okober 1973 te elf uur, tot zondagochtend 14 oktober 1973 te zes uur, en van zondagavond 14 oktober te elf uur tot maandagochtend 15 oktober 1973 te zes uur of zoveel korter of langer als noodzakelijk is, gesloten voor alle verkeer in beide rich tingen met uitzondering van (bromfiet sers. Een omleidingsroute is met borden aangegeven. GroningenEmmen en AssenVeen- dam Op dinsdag 16 oktober 1973 dient het verkeer op de wegvakken Gro ningenEmmen en AssenVeendam de gehele dag rekening te houden met ver traging in verband met de paardenmarkt te Zuidlaren. Het doorgaande verkeer wordt geadviseerd deze wegen zoveel mogelijk te mijden. Bezoekers van de paardenmark wordt De heer Hoogslag voelt zich in zijn „vrijheid” aangetast door die „vervloekte” politiek en de „linkse”-minderheid, blij kens zijn ingezonden brief Angolakoffie 2 in uw blad van 5 oktober. Ik kan hem verzekeren dat de ondertekenaars van de oproep tot boycot van A.H. vogels van diverse pluimage zijn: gereformeer den, hervormden, katholieken, humanis ten, pacifisten, socialisten etc. etc. Ook de oproep van 15 bekende Nederlanders uw blad van 5 okt.) komt duidelijk niet van overwegend linkse zijde. Gelukkig zijn er mensen die verder kijken dan links en rechts en die bereid zijn terwil- le van acties als de onderhavige met elkaar samen te werken. Wat maakt de heer Hoogslag zich druk over de vraag waar dat geld dan wel vandaan komt. Nu, heel gewoon van de mensen, die met hun naam te kennen hebben gegeven achter deze actie te staan. Het zijn beslist niet dit soort acties die de poli tiek „vervloekt” doen zijn! Heeft de heer Hoogslag zich wel eens gerealiseerd ten koste waarvan hij in vrijheid zijn kopje koffie geniet? Welnu, laat hij dan de ingezonden brief van de heer Goedhart: Angolakoffie 1 (ook in uw blad van 5 oktober) maar eens goed lezen. Ik haal er één zin uit: „er zijn plantages waar 35 percent van de arbeiders tijdens het seizoen bezwijkt” Een hoge prijs voor een kopje Angola-koffie, vindt u niet? dringend verzocht de door rode letters op gele ondergrond aangegeven routes naar Zuidlaren te volgen. EindhovenTilburg Op de auto snelweg EindhovenTilburg wordt ter hoogte van Best-Oirschot de rechter rij strook afgesloten voor het verkeer in de richting Tilburg. Er is een algemeen inhaalverbod en een maximum snel heidsbeperking van 70 kilometer per uur. AmersfoortMaarn De werkzaam heden op deze weg duren voort. Het verkeer in beide richtingen dient op werkdagen van zonsopgang tot ’s mid dags vier uur met vertraging rekening te houden. Er is voor het verkeer in beide richtingen slechts één rijstrook beschikbaar. De afwikkeling van het verkeer wordt met verkeerslichten gere geld. Het verkeer wordt geadviseerd ge durende de werkzaamheden de weg te mijden. UtrechtDen Haag Verkeersbelem- mering voor het verkeer in beide rich tingen kan bij Nootdorp ontstaan. Er is één rijbaan voor het verkeer afgesloten. Wisselend met het verkeersaanbod wor den hiervan tijdens de spitsuren twee rijstroken opengesteld voor het verkeer in één rijrichting. De linker rijstrook is verboden voor voertuigen breder dan twee meter. NijmegenVenloRoermond In de bebouwde kom van Gennep worden werkzaamheden uitgevoerd. Het verkeer gaande in de richting Nijmegen wordt vóór Gennep omgeleid via Ottersum. Het verkeer gaande in de richting Venlo kan de normale route volgen, doch heeft slechts één rijstrook ter beschikking. Verder wordt op dit traject in de be bouwde kom van Venlo nog steeds ge werkt. Het doorgaande verkeer in beide richtingen wordt geadviseerd Venlo te mijden en via Halen over de Napoleons- weg te gaan. LeidenAlphen aan den Rijn—Bode graven Op werkdagen worden hier bepaalde plaatsen van de rijbaan afge zet. Bij deze afzettingen wordt met ver keerslichten geregeld. Klaverblad Oudenrijn Op het cen traal viadukt van Oudenrijn blijven een aantal verkeersbeperkende maatregelen van kracht voor het verkeer op de route Utrecht Den Bosch. Voor dit verkeer zijn in beide richtingen twee rijstroken beschikbaar. De linker rijstrook is daar bij ook verboden voor voertuigen breder dan twee meter. UtrechtEdeArnhem Te Ede blijven in elke verkeersrichting twee versmalde rijstroken beschikbaar. Ook hier is de linker rijstrook voor voertui gen met een breedte van meer dan twee meter verboden. Utrecht—Den Bosch Op werkdagen dient het verkeer in de richting ’s- Hertogenbosch van zonsopgang tot ’s middags vier uur met verkeersstrem ming tekening te houden. Alleen de vluchtstrook en een gedeelte van de rechter rijstrook zijn voor het verkeer beschikbaar. LEZERS «M» LEZERS De oude vraag „Wat is waarheid?” doemt weer op als wij in het radiopro gram Echo van de KRO van 22 juni 1973 prof. Backer Dirks, voorstander van fluoridering van leidingwater, horen zeggen: „Het tandbederf in een stad als Rotterdam, waar nu al lang het water is gefluorideerd (7J/2 jaar), is bij de jeugd tot ongeveer iets minder dan de helft teruggebracht. De stichting Schooltand- verzorging Rotterdam geeft desgevraagd daarentegen de volgende cijfers omtrent de vullingsgetallen, resp. over de jaren 1963 tot 1973: 1,62 - 1,50 - 1,38 - 1,39 - 1,25 - 1,58 - 1,75 - 1,46. Hoe kan prof. Backer Dirks een terugbrenging tot iets minder dan de helft hier in zien? Onze conclusie is, dat als het vullingsgetal een maatstaf is voor de effectiviteit van de fluoridering, dat er dan in Rotterdam in 7 jaar fluoridering geen enkel resultaat is geboekt. Het jaarverslag van de stich ting Schooltandverzorging Tiel, bespro ken in het Tijdschrift voor tandheelkun de, 79e jrg., juni 1972, blz. 295/260 ver meldt dat het percentage „goed gebit” voor Tiel 75 is en voor de overige (niet gefluorideerde) gemeenten 60. Ik kan niet inzien dat de gebitten in Tiel zo veel beter zijn dan in de andere ge meenten, temeer daar in Tiel alle zorg van voorlichting, voeding en dergelijke intens gepropageerd wordt en in de andere gemeenten niet. P. VAN ZALINGE, Haarlem Prijswinnaars puzzel nummer 40: f 25,00: P. M. Kok, Kastanjestraat 21, Haarlem; 25,00: mevr. G. van Dongen, Lange Nieuwstraat 75, IJmuiden; f 15,00: A. M. van Schendeler, Jacq Perklaan 7, Heemstede: 15,00: mevr. M. L. Manche, Narcissenstraat 17, Sant- poort-N.; 10,00: J. TH. Bruins, Duin- laan 23, Bennebroek; f 10.00: F. Stroe- thoff, De Noostraat 34, IJmuiden. Verticaal: I. goud (frans) 2. platte steen; 4. vaartuig; 5. anno (afk.); 6. schouwburgplaats; 7. geheel de uwe (afk.); 8. gevaar; 9. soort onderwijs (afk.); 10. vriend (frans); 11. bergruimte; 13. familielid; 15. de oudere (afk.); 17. verstand; 19. zoogdier; 21. bezittelijk voornaamwoord; 23. putemmer; 25. in wezen zijn; 26. vogel; 27. palm; 28. weg met bomen; 30. of dergelijke (afk.); 31. 5 6 6 ï2 33 12 3 0 29 62 '9 9 13

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13