Brandvrije brievenbussen Provinciale aan de straat pluimveeshow in De Slof Oud-Beverwijker Verdachte reed met auto op stiefzoon in N gewond in Sinaï-woestijn NMI Gestolen auto na jaar terug Heeft U nog nooit op fluweel gezeten? Voor het weekend kan dit geregeld zijn! Warm hoeft niet duur te zijn! Bepaal uw eigen winst met NMB Spaarwinstbiljetten behang met bijpassende gordijnen! i. Fluoridering 3 Chili Fluoridering 4 U hebt keuze uit 6 mogelijkheden: S. W. J. Piek en Zn. OPZET IN PANIEKSITUATIE BETWIST constructie- bankwerkers elektro- monteurs machine bankwerkers instrumenten monteurs (M R) GOZ praat weer mee over ziekenhuizen 15 VRIJDAG 12 OKTOBER 1973 Looptijd U stort iet en hoogovens* estel v.a. 13,— 15,— v.a. a :on- :on- 873,44 4.367,20 714,70 3.573,49 621,49 ƒ3.107,44 2 2 6 6 ƒ1.000,- 5.000,- ƒ1.000,- 5.000,- ƒ1.000,- 5.000,- □c Clementie Pioneer Pioneer Best Zo lang de voorraad strekt Wharfdale Denton II Luidsprekerboxen Wij kochten een voordeel partij voor U jaar jaar 4!4 jaar 4/2 jaar jaar jaar 7 7 7% °/o 7% °/o 8% 8’4 TIK NU EEN HOOFDTELEFOON OP DE KOP Onbeholpen Hooivork Rente U ontvangt °/o grote aW®^: ADVERTENTIE LEZERS H1H LEZERS ADVERTENTIE (Discussie gesloten, red:) ADVERTENTIE VOOR TAPIJTREINIGING TELEFOON 31 32 15 Zijlstraat 59 - Haarlem ADVERTENTIE aW®1^ ADVERTENTIE Truien met ronde hals Bewerkte spencers ZIJLSTRAAT 53 - HAARLEM lat-, Hoogovens vraagt voor onderhouds- en reparatiewerkzaamheden Minimum aanvangssalaris (vanaf 21 jaar) 15.425,- bruto per jaar in dagdienst of 18.740,- in ploegendienst. Aanstelling op hoger salaris afhankelijk van vakbekwaamheid. Vakopleiding en ervaring vereist. Leeftijd tot 50 jaar. Ze richt zich tot de links georiënteer de groepen in Nederland om er uiting aan te geven hoe het merendeel van de Chilenen in Nederland, en de Nederlan ders, die in Chili gewoond of gewerkt hebben zich voelen onder de belachelij ke en ongegronde protestmanifestaties tegen Chili en de Chilenen. Mevrouw Rugebregt-Paredes omschrijft dat gevoel niet. Ik denk echter dat ze een gevoel van diepe verslagenheid en teleurstelling zullen hebben, althans die indruk kreeg ik van de Chilenen die in Amsterdam tegen de coup demonstreerden en van de paters en journalisten die uit Chili gezet Voor degenen die ver van de straat afwonen betekent het, dat men de post niet meer thuisbezorgd krijgt, maar deze zelf uit de brievenbus aan de straat moet halen. Men moet er dus het huis voor uit en dat kan bij ziekte wel eens moeilijkheden opleveren. Maar mogelijk dat de postbestellers rekening kunnen en willen houden met de bijzondere om standigheden. in ploegendienst (diploma VEV-M1T vereist) in dagdienst of in ploegendienst. B. GROOT. IJmuiden. Vraag eens Inlichtingen over deze nieuwe spaarmogelijkheid. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK I JW Schriftelijke sollicitaties ónder nr. HF 742 te richten aan: Hoogovens IJmuiden Personeelsvoorzieni ng Hoofdkantoor 2. Telefonische inlichtingen: 02510-94000. 70.- NU 42.50 99.- NU 69.- 59.50 NU 39.50 van 56, wijk in dagdienst (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De ruim 20-jarige oud-Beverwijker Salla Soesan. die an derhalf jaar geleden naar Israël vertrok en sindsdien in een kibboets aan de Libanese grens verbleef, is een van de vele slachtoffers van de oorlog in het Midden-Oosten geworden. De heer Soesan die deel uitmaakte van een aan het zuidelijk front strijden de tankdivisie, is met ernstige verwon dingen aan de benen in het ziekenhuis in Petach Fikwa opgenomen. Mr. Seunke ontkende niet alleen het bestaan van voorbedachte rade, maar helemaal van opzet. Er waren tekenen genoeg die daar op wezen zei hij, met name de bedreiging die later werd uitge voerd, maar hij noemde het niet meer dan een ongelukkige samenloop van om standigheden dat dat gebeurd was. Hij Normaal 188.- NU 135.- HEEMSKERK. Bij de flats aan de Luxemburglaan is donderdag een perso nenauto teruggevonden, welke auto een jaar geleden in de gemeente Velsen werd ontvreemd. De auto verkeerde nog in prima staat en zelfs de met auto verdwenen papie ren van de oorspronkelijke eigenaar wa ren nog aanwezig. Het motorvoertuig, dat door een ver zekeringsmaatschappij aan de eigenaar werd vergoed, wordt aan deze maat schappij overgedragen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Van 13 tot en met 16 december zal het vrijetijdscentrum De Slof weer het toneel van duizenden konijnen, pluimvee, sierduiven, cavia’s en sier- en water- vogels op de provin ciale tentoonstelling van de N.K.B, afde ling Noord-Holland. De organiserende vereniging Jong Leven uit Uitgeest, deze maand in het teken van het tienjarig bestaan, verwacht ruim 900 dieren in de Slof. w Met een gevoel van walging heb ik het ingezonden stuk over Chili van me vrouw Rugebregt-Paredes in uw blad van 28 augustus gelezen. Zij richt zich daarin tot de links geörienteerde groepen in Ne derland, die respect moeten op brengen voor de beslissing (lees staatsgreep van het volk. Deze uitdaging alleen al is waard om bij stil te blijven staan. In „Achter het nieuws” van 28-8 ver klaarde admiraal Merino dat tot op de dag van de He september niemand, uitgezonderd de legerleiding van de staatsgreep afwist. Het is eigenlijk onno dig om te zeggen dat vier officieren niet hetzelfde is als het Chileense volk. (Van onze rechtbankverslaggeefster) HAARLEM. „Echt, ik heb nooit het plan gehad om hem van kant te ma ken.” Voor de laatste keer probeerde de verdachte, een 46-jarige man de Haar lemse rechters te overtuigen van zijn onschuld in een zaak waarin sommige feiten zo pertinent tegen hem waren. Op 12 oktober 1972 was die explosie in zijn leven waar hij nu al een jaar de nasleep van draagt. Op die dag reed hij met zijn auto in op de zoon van de vrouw waarmee hjj samenleefde. De gevolgen waren gelukkig niet al te ernstig, al zijn drie gebroken ribben natuurlijk geen sinecure. erop attent dat de vrouw weliswaar zeer concreet was bij de politie maar toen was ze ook in de war, tenslotte was De volgende fase: samen reden die twee naar de politie. Onderweg keek verdachte nog even in het café of de jongen daar zat. Dat klopte hij rende zelfs naar buiten. „En niet om rustig te praten, maar om een hartig woordje te spreken”, aldus mr. Seunke. Verdachte vluchtte in zijn auto, werd daar belaagd en toen gebeurde het opeens, met gedoofde lichten reed hij achteruit, gaf gas en ging vooruit, sleepte de jongen mee. Uiterlijke omstandigheden, beves tigd door omstanders. Maar: was het de bedoeling? Vrijspraak moest er dan volgen, want wat er ook gebeurd was, het voldeed niet aan de omschrijving in de ten laste legging.Zo niet, dan vroeg hij clementie, met name in de onvoorwaardelijke ge vangenisstraf. Hij wees op verdachte» psychische toestand, het feit dat hij is afgekeurd, lange tijd werd verpleegd, en zich moeilijk aan de maatschappij, laat staan aan de gevangenis kan aanpassen. Momenteel woont hij in Friesland, wordt daar psychiatrisch verpleegd po liklinisch) en, zoals hij in zijn laatste woord zei: „Laat me daar rustig verder leven.” Aangezien hij niet in voorarrest meer zat zou volgen van de eis beteke nen dat hij weer uit vrijheid de onvrij heid in zou moeten. Uitspraak 25 oktober. De officier van justitie, mr. Van der Valk-Bouman, meende dat men niet moet spreken van voorbedachte rade, maar alleen van een poging tot zware mishandeling. Verdachte kwam ter zit ting over als een wat onbeholpen en wereldvreemde man de officier vond hem ook geen geweldenaar. Een straf blad ontbrak zelfs. Iemand die, aldus de officier, in deze moeilijke situatie onjuist en gevaarlijk handelde. Dat die situatie moeilijk was, dat er angsten bestonden, dat wilde hij niet ontkennen. Tegen woordig, zo dacht hij wordt niet meer zo zwaar getild aan deze zaken, het gebruik van geweld tegen elkaar. Maar wil de maatschappij zich handhaven dan moet dit ernstig bezien worden, meende hij. Hij vroeg zes maanden waarvan drie voorwaardelijk. Reeds geruime tijd houdt het Actieco mité Anti-fluoridering Kennemerland ons bezig met zijn voornamelijk emotio neel getinte publicaties. Steeds weer wijst men ons er op hoe slecht die fluoridering wel zou zijn voor het men selijk organisme. Met rapporten of cij fers die iets zouden kunnen bewijzen is men minder snel. Wel schermt men voortdurend met de term „medicijn”. Nu past men in het algemeen medicijnen toe, om een genezingsproces te bevorde ren, terwijl fluoride wordt toegevoegd om het gebit preventief te beschermen. Het Nederlandse drinkwater bevat ge middeld 0,1 mg. fluoride per liter. In Velsen wordt daar 1 mg/ltr. aan toege voegd. De totale dosering is derhalve gelijk aan 1,1 mg/ltr. Verhoging van de natuurlijke drempel van 0,1 mg. tot 1,1 mg. resulteert in een vermindering van het tandbederf met meer dan 50 pet.. De schadelijkheid van dosering van die 1,1 mg/ltr. is echter nimmer aangetoond. In grote delen van de Verenigde Staten en bijvoorbeeld Kenya en Ethiopië bevat het drinkwater respectievelijk 1, 25 en 68 mg. fluoride per liter. In feite maakt men zich dus druk om 1,1 mg. fluoride per liter. Zich blijkbaar bewust van zijn wankele basis nam het comité onlangs zijn toevlucht tot een enquête Na jaren negatieve indoctrinatie en intimidatie stond de uitslag bij voorbaat vast. Toch was er enig gegoochel voor nodig, om het tegenstanderspercentage op 83 te bren gen. Nu maar hopen, dat de raad zich 18 oktober wat intelligenter opstelt dan het comité tot dusver deed. Waar men ove rigens de brutaliteit vandaan gehaald heeft, om te trachten de rekening van al dit geknutsel in de schoenen van de gemeente te schuiven, is mij een raadsel. G. J. ZWENNE, IJmuiden. Aan dit gebeuren was wel het een en ander voorafgegaan. Zo zou de man zich bedreigd en angstig gevoeld hebben door de zoon (ook geen klein kind meer) van zijn vriendin. Vraag was of hij op die bewuste avond van de twaalfde oktober met voorbedachte rade op hem inreed, de rustige uitvoering van een eerder geuit dreigement; of dat in ieder geval de opzet in hem op dat moment aanwe zig was de jongeman te overrijden. Of was het een uiterst ongelukkig toeval in een keten van angst en paniek. Op de oktoberdag in het vorige jaar kwam de zoon van verdachtes vriendin weer eens voor de zoveelste keer aan de deur. Er ontstond een woordenwisseling, verdachte stak met een hooivork in de vingers van de zoon, die hij, ook niet erg verstandig, door de brievenbus had ge stoken. Daarna belde hij de politie, ang stig, en in paniek. Zijn eis: haal die jongen weg. Zo niet, dan dreigde hij hem te overrijden: „als ik hem voor de auto krijg rijd ik hem kapot”, zei hij tegen de vrouw en een vriend. Was dat waar? De vrouw, overstuur, wist het gisteren niet meer. Verdachtes raads man, mr. Seunke, maakte de rechtbank Een andere manier van sparen, met een leuke spaarwinst na 2, 41/2 of 6 jaar. De NMB Spaarwinstbiljetten zijn aan toonder; zij zijn te verkrijgen aan de kas van elk NMB kantoor. 1 Ik voel me geroepen nu eindelijk eens te protesteren tegen de mijns inziens misselijke manier waarop het z.g. Anti- Fluorideringscomité actie voert. Men doet het voorkomen of het tegen iedere vorm van democratie is, dat fluor aan het water toegevoegd. Terwijl al jaren geleden de gekozen gemeenteraad in volle vrijheid en in volle openbaarheid tot dit besluit is gekomen. Na diepgaan de besprekingen en voorlichting door deskundigen. Het heeft allemaal in de kranten gestaan, maar de anti-fluor mensen van nu hebben het blijkbaar niet gelezen. Een paar jaar later heeft op verzoek van een der fracties de gemeenteraad zich opnieuw met deze zaak bezig gehouden. De meerderheid was van oordeel dat de fluoridering gehandhaafd moest blijven in het belang der volksgezondheid. Tandartsen zijn er gelukkig mee en waarschuwen tegen opheffing der fluoridering. Zij weten er niks van. In uw eigen blad stond eens een enquête onder de Velser huisartsen over dit probleem. Niemand van de geênqueteerde artsen had o oit iets ge merkt van nadelige gevolgen van fluori dering. Ze weten er ook niks van. Alleen het comité weet het. De raadsleden in clusief B. en W. zijn sufferds. Uitgezon derd dan die leden die tegen stemden. Ik weet wel dat het actiecomité dit niet zégt maar het wordt gesuggereerd. En dat is misschien nog erger, of in ieder geval gevaarlijker. Onlangs las ik dat men minister Vorrink iets wilde aan doen, toen ze in Velsen was. Want dat was de misdadigster. Het arme mens was pas in functie. En nu weer de enquête van het NIPO. Nou ’t valt me nog mee, ’t had op deze manier ook wel 93 pet kunnen zijn. Met het aanbieden van de resultaten van het opinieonder zoek wèèr de suggestie van: „Wat zijn jullie toch een sufferds!” en „Wij zullen ’t wel even opknappen voor jullie”. Als of ’t de taak van een gemeenteraadslid is, om langs de huizen te gaan om te informeren hoe hij/zij moet stemmen De taak van een gemeenteraadslid is, zich zo goed mogelijk te (laten) informe ren en dan in volle vrijheid en open baarheid zijn/haar stem uit te brengen. Welnu dat hebben ze gedaan, zowel de voor- als de tegenstemmers. Er is nog weer eens een hoorzitting geweest, waarop deskundige voor- en tegenstan ders van fluoridering de raadsleden heb ben geïnformeerd. Het is wel gebleken dat het geen eenvoudige zaak is, maar bijzonder ingewikkeld. Behalve dan voor ’t actiecomité. Voor hen is het een simpele zaak. Actie voeren voor of tegen iets vind ik prachtig. Gelukkig is daar ieder vrij in. Men denkt heel democra tisch te zijn, veel democratischer dan de gemeenteraad. Maar in werkelijkheid ondermijnt men de democratie en speelt men gevaarlijk spel. Gevaarlijk, omdat men suggereert dat het met onze geko zen gemeenteraad maar een minne boel is dat men zeer nalatig is. Het NIPO- onderzoek wijst uit, dat 32 pet van de bevolking helemaal niet eens wist, dat er fluoride in ’t water zit! Desondanks zijn ze er allemaal tegen! Niet omdat men ook maar iets geïnformeerd is over voor- en nadelen, maar omdat het van „de overheid” komt. Een „overheid” die nogmaals in volle vrijheid geko zen is en besluiten neemt. En die wél weet, dat er fluoride in het water zit. Ik drink al 8 jaren met u gefluorideerd water en ik ben er nog nooit misselijk van geworden. Als ik wel misselijk word, is het van de demagogische, arro gante manier waarop dit comité actie voert. Al zal men het wel goed met ons voor hebben, daar ben ik van overtuigd. Uniek! Europa’s grootste stalenboek. BAKKER’S^BEHANG Gen. Cronje'straat 135, tele- foon023-255432. Herensingel 5 Hoek Amsterdamstraat, tele- toon 023-322377 JVC A5 BEN HAAG-UTRECHT - Het Ge meenschappelijk Overleg van Zieken fondsorganisaties gaan weer meedoen in het overleg van en over de academische ziekenhuizen. Dit overleg werd enige tijd geleden afgebroken. De fondsen zijn daartoe bereid op basis van de toezeggingen die namens de èregering zijn gedaan. Nu zij inspraak krijgen in het beleid hopen zij „een eind te maken aan de geldverspilling, die werd veroorzaakt door een gebrek aan coördi natie met het overige ziekenhuisbeleid”. aldus het GOZ. zijn. Zij, en die linkse groeperingen demonstreerden tegen de brute moord op een moeizaam tot stand komend democratisch en rechtvaardig systeem. Een systeem, waar de junta nu met bruut geweld een eind aan heeft ge maakt, nadat de situatie daarvoor rijp gemaakt was door fascistische stromin gen in de oppositie, een christen-demo- cratisch blad als „El Mercurio” en de vrouwenmacht „Podor feminina”. Zij en niet te vergeten Amerikaanse bedrijven zoals o.a. I.T.T. en Kennecolt hebben Chili langzaam gewurgd. Maar Allende bleef ademen. Nou, ook daar is nu letterlijk een eind aan ge maakt. Vergeet niet dat Allende gekozen was door het volk en dat het enkele jaren daarna niet gelukt is om hem legaal als president af te zetten. Dan maar illegaal, met tanks, geweren en vliegtuigen. Dit is fascisme in de ruimste zin van het woord. Aangezien de briefschrijfster de coup steunt, jazelfs toejuicht, kan ik haar ook niet anders als fasciste betitelen. Zij noemde ook nog die tienduizend extremisten uit extremistische landen die deel zouden hebben gehad in de morele en materiële chaos waarin Chili was gevallen. Wat dat aandeel in de chaos betreft draait zij de zaak weer eens mooi om, maar dat is nl. aangetoond. Als zij echter schrijft over extremisti sche landen, moet u er natuurlijk wei bijzetten dat het rechts extremistische landen zijn zoals Bolivia en Brazilië. Het gaat hier om politiek gezochte mensen. Mensen, wier grootste misdaad het was om voor een verpauperde bevolking op te komen met alle risico’s vandien (mar telingen, executies etc.). De landen waar zij vandaan komen namelijk, worden al sinds mensenheuge nis uitgezogen door (hoofdzakelijk) Amerikaans neo-kolonialisme. Allende nam deze mensen in bescherming, de junta stuurt ze een wisse dood tegemoet. Dat ziet mevrouw Rugebregt toch niet graag gebeuren of wel soms? FRANK VAN HET KAAR Haarlem. «fff® (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In Beverwijk en Wijk aan Zee zullen binnenkort 750 speciale brandvrije en bijna niet te ver nielen brievenbussen worden geplaatst aan de straat, bij panden waarvan de voordeur meer dan tien meter van de openbare weg afligt. De PTT heeft deze maatregelen voorgeschreven om het de postbestellers wat gemakkelijker te ma ken en tijdwinst op de route te boeken. ADVERTENTIE -« KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL 023-320'244 duidelijker, ja verdachte had het gezegd. Maar beide zeiden: hij meende het niet rijden met de auto en toen de ander niet gezien had.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15