KERBERTASIEL IN VELSEN IS HOOGNODIG AAN VERNIEUWING TOE Haven Schoolhoofd J. W. Bos kreeg bij afscheid een nieuwe fiets Als lid van hetNW ben je minder afhankelijk {bon Ik geef mij hierbij op als lid van de NVV-bond voor mijn beroep: Mijn naam is: oüi lOP Herfst Winter *73-74 iEsw' a om 7 al MEER DAN TWINTIG JAAR AAN VAN OSSENDORPSCHOOL w a U Mi ■R 1 V R IJ D A G 1 2 OKTOBER 1973 tie Door Ko van Leeuwen Streekkasiel La Lignc «.Miss Paris'* Verdronken meeuw Wilde kat. >70 3fi >g T 5 36 in 1, sn. m- Besmettingsgevaar I Er blaffen heel wat Sloebers in IJmuiden ;l J MUIS ADVERTENTIE V///////I Kort haar is mode zegt Parijs i ond ’ost ADVERTENTIE ion. nen De nieuwbouw van het asiel moet voor de oude bebouwing komen. Op de foto de vier werkers van het asiel, beschei den op de achtergrond, op het terrein waar straks gebouwd moet worden. Lid Syndicat de la Haute Coiffure Fran?aise suk san Samenspel van coupe en kleur Om de coupe zoveel mogelijk, tot zijn recht te laten komen raadt het Syndicat de la Haute Coiffure Frangaise aan om ook de kleur van het haar een apart reflet te laten geven door uw adviseur en createur. X Louis Pièrlöt Zijlstr. 88, Haarlem tel. 310817-310945 Leonard Wagenweg 29 tel, 324397, H’lem Maison Mary Zandvoortseln. 156 Heemstede-Aer- denhout, tel. 240258 John A. Suyker- buyk B.V. Thorbeckestraat 11 Zandvoort tel. 02507-3382 ■i^ii lis, ?S :s- an ze |e- tmlim j| Uit de dierencollectie, die in de loop der jaren in het asiel werd binnenge bracht, heeft Kraayenoord de mooiste exemplaren van de overledenen be waard. Statig opgezet, op ’n boomstam in de hoek van de kamer kijken een rans uil, een torenvalk, een specsht en een ekster je met kunstoogjes aan. Op de schoorsteenmantel staat een marter in verstilde sluipgang. „Vroeger deed je ze weg, maar steeds meer dieren dreigen uit te sterven, daarom heb ik ze maar laten opzetten”, zegt de asielhouder. minstens een week kunnen houden. Dat is toch wel het absolute minimum. Nu gaat dat dikwijls niet. Er is geen plaats en het gebeurt dus echt wel dat er katten moeten worden afgemaakt, die pas zo’n dag of drie bij ons zijn. Als er dan een dag later iemand komt, dan durf je niet te zeggen wat er met het dier gebeurd is”. De eerste assistente van het Kerbert- asiel, Annelies Oxenaar, bezig met het onderzoeken van een fraaie Duitse Her- ier in de veel te kleine behandelkamer van het asiel. Schoolhoofd J. W. Bos verrast door het cadeau van de ouders. Het werd aange boden door voorzitter Broek (rechts). Opvolger Groos (links) helpt hem bij het uitpakken. IJMUIDEN. In de Van Ossendorp school zakte gisterenavond van het pla fond van het gymnastieklokaal een fon kelnieuwe fiets bestemd voor hoofdon derwijzer W.J. Bos die afscheid nam. Hij deed dit onder overweldigend grote be langstelling van leerlingen, oud-leerlin- gen, ouders, collega’s, wethouder Roes- singh van onderwijs, de rijksinspecteur en ve?e anderen. De gymnastiekzaal was dan ook tot de nok gevuld. Dierenvrienden die lid willen wor den van de Dierenbescherming afde ling Velsen, kunnen zich daarvoor opgeven bij het secretariaat van deze vereniging, t.n.v. P. Smit, Melklaan 19 in Velsen-Noord, telefoon 02510 - 27289. Of bij het Kerbertasiel, tele foon 02550 - 15744. maar personeelsschaarste houdt dat te gen. Hij werkt in het asiel samen met zijn vaste assistente Annelies Oxenaar en ook zijn zoon Denis springt dagelijks bij. Op vrije middagen krijgt dit drietal nog hulp van Carla Boerrigter, die ook haar dierenliefde in daden omzet. De behandelkamer noemt hij veel te bedompt. Een goede ventilatie is er niet mogelijk en dat is juist bij dieren met al hun luchtjes erg belangrijk. Het asiel in de Heerenduinen werd in 1953 gebouwd. Ruim tien jaar later werden de honden- verblijven aangepast om tot een zo hy giënisch mogelijke huisvesting te kunnen komen. Er kwamen tegels in de hokken en een centrale verwarming bezorgde de dieren ’s winters meer comfort. Het lieft zou Kraayenoord de accommodatie voor honden ook verder uitbreiden, 7///////' Volgens de asielhouder heeft menigeen nog steeds een verkeerd beeld van een dierenasiel. „Het is beslist niet bestemd voor opname van zieke dieren”, aldus Kraayenoord. „Dat zou het besmettings gevaar zo in de hand werken, dat je wel met alles zou kunnen stoppen. De ruim te is er gewoon niet voor. Maar we krijgen natuurlijk wel dieren, waarvan later blijkt dat ze niet in orde zijn. Daarom wil ik pleiten voor een quaran taine verblijf voor nieuw aangekomen dieren”. Die wilde kat komt nu ook regelmatig in de open vogelkennel op vriendschap pelijk bezoek, zonder ook maar één kwade gedachte in petto te hebben. De open vogelkennel is door de asielbeheer der enige tijd geleden gemaakt, toen een meeuw die onder de stookolie zat, bij het asiel was binnengebracht. De meeuw werd gereinigd en om wat op verhaal te komen in de toen nog geheel afgesloten vogelkennel gezet. Daar werd het dier zo mak, dat het na vrijlating steeds rond de kennel bleef cirkelen. Later maakte het wat grotere rondjes en kwam in het zwembad in de Heerenduinen terecht. „Verschillende malen kreeg ik die meeu- terug, want hij liet zich door kinde ren zo maar pakken”, vertelt Kraaye noord, „maar op een keer liep het slecht af voor het beest. Kinderen hadden hem met z’n kop onder water gehouden en verdronken. Om zulke dingen te voorko men, heb ik toen die open kennel ge maakt. Nu kunnen wilde vogels meteen wegvliegen als ze weer op krachten zijn, zodat ze niet te mak worden”; Achter ieder lid staat de macht van meer dan 650.000 andere leden van het NVV Veel hilariteit oogstte wethouder I Roessingh met zijn woorden „Onderwij- I zers, zijn eigenwijze, luie en domme j mensen”. Hij bedoelde daarmee te zeggen dat onderwijzers over een grote eigen I wijsheid moeten beschikken om kinde- I ren les te kunnen geven. In de ogen van I het publiek zijn zij lui omdat zij hun leerlingen voor zich laten werken en dom omdat het onderwijs nu eenmaal I geen vetpot is en elders in de maat schappij meer te verdienen valt. Woorden van dank sprak de wethou der voor het verdienstelijk feit dat het schoolhoofd Bos meer dan twintig jaar de leiding heeft gehad over de Van i Ossendorpschool en in totaal vijfenveer tig jaar het onderwijs gediend heeft. I Namens het gemeentebestuur overhan digde hij een geschenk onder couvert. Namens de oudercommissie bood voorzitter Broek de fiets aan. Woorden totafscheid werden oo kgesproken door I voorzitter Smit van de algemene onder- I wijzersbond, waarna aan de heer Bos de taak was de fancy fair waarmee op I informele wijze zijn afscheid werd ge- vierd te epenen. Hij ontving daartoe een grote schaar van zijn opvolger Bob Groos en nadat hij een sierlijk lint had doorgeknipt kon het gezelschap zich langs de verschillende sands in de loka len verspreiden. We gaan praten over welke dieren nu wel en niet bij elkaar kunnen. Kraaye noord is daar resoluut in. „Allemaal kun nen ze bij elkaar”, zegt hij stellig. „Het is alleen een kwestie van wennen. Een hond en een kat kunnen altijd bij el kaar”. Dan vertelt hij het verhaal van de wilde kat: „Een poos geleden kreeg ik van iemand een wilde kat. Met de katteval was dat beest gevangen en zo’n dier wordt altijd af gemaakt. Daar heb je niets aan als hij helemaal verwilderd is. 4-G - Deze BON in gesloten envelop (zonoei postzegel) zenden aan; NVV, Antwoordno 5570, Amsterdam-W IJMUIDEN. Donderdag arriveerde in IJmuiden: Casimir Le Quellec, Rot terdam; Meppel, Dagenham; Finla, Em den; Mor. Setubal, Rouen, IJmuiden; Johannes Fritzen, Lulea, IJmuiden; Roe lof Holwerda, Grangemouth, IJmuiden; Zaanstroom, Felixtowe; Vechtstroom, Hull; Berengaria, Bremen; Canis, Ber gen; M 1 Transporter, Antwerpen; Ba salt, Flixborough; Preserver, Noordzee; Bram, Teignemouth; Ivanov, Zwarte Zee; Sword, Cartagena; Clione, Noord zee, IJmuiden; Bourgogne, Kristiansand; Tor Dania, Gothenburg; Borkum, Gent; Calvijn, Gefle; Royal Enterprise, Rotter dam; Jumme, Karlsham, Velsen; Capel- la, Halmstad. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Essi Kristine, IJmuiden, Tubarao; Brin- da, IJmuiden, Whitby; Titan Service, IJmuiden, Cont. Plat; Billeborg, Bremen; Audrey Johanna, Dundee; Yuki, Impe ria; Levern IJmuiden, Londen; Brinio, Great Yarmouth; Hektos, Zaandam, Antwerpen; Canopus, Antwerpen; Ciu dad de Medelin, Bilbao; Higland, Lon den; Balticborg, Delfzijl; Memel, Dagen ham; Oliver, Bremen; Vikaren, Sonden- borg; Markborg, Beverwijk, Delfzijl; Memel, Dagenham; Oliver, Bremen; Ka mensk, Hullij; Willmary, Whitby; Clio ne, IJmuiden; Lowestoft; Wilken, Bever wijk, Rotterdam; Heros, Kotka; Vecht stroom, Hull; Katwijk, Sheerness; Tide 2, Nantes; Zaanstroom, Felixtowe; Bo- nassola, IJmuiden, Gdynia; Canis, Rot terdam; Bavaria, Bremen; La Palona, Zaandam, Londen; Berengaria, Bremen; Bilstein, Rotterdam; Stefan J. Kolding, IJmuiden. Vrijdag gearriveerd: Germania, Rot terdam; Benoil, New Castle; Anita Von Bargen, Flixborough. Vrijdag vertrokken: Birthe Flint, Kol ding, IJmuiden; Basalt, Flixborough; Free Enterprise II, Zeebrugge; Kariba, Bremen; Achilles, Willemstad; Tor Da nia, Gothenburg; Olympic Valley, New York; MI Transporter 1, Frederika; Mor Setubal, Kolding, IJmuiden. Straat: B Plaats: Geboortedatum: Nationaliteit: Mijn beroep is: Ik werk bij: Adres bedrijf: Aard bedrijf: Ik had de val hier achter neergezet en op de een of andere manier wist het dier te ontsnappen. Die kat bleef hier rond het asiel hangen en ik lokte hem al eens met een schoteltje kittekat. Dat at ie met plezier op, maar als 't beest maar een glimp van je zag, was het vertrokken. Maar wél ging ie naar de open hondenhokken en steeds maar kop jes geven aan de honden. Toch was dat beest echt wild. Als je hem naderde, ging ie ontzettend te keer, krijsen en blazen. Op een keer kom ik ’s morgens in het stookhok en daar ligt die wilde kat in een mandje. Naast hem heel broederlijk een duif en daar was hij de beste maatjes mee. Het dier komt hier nog steeds, maar moet van mensen nog steeds niets hebben”. VELSEN. De Dierenbescherming afdeling Velsen is al enige tijd ijverig in de weer om door mddel van acties con tanten in te zamelen die speciaal be stemd zjjn voor de vervanging van een belangrijk deel van het Kerbert asiel. Di opvangcentrum voor die ren, dat in een fraaie verborgen hoek achter het zwembad aan de Hee- renduinweg ligt, is hard aan vernieuwing toe. Met name de spreekkamer en de accommodatie voor katten laten alles te wensen over. Erg belangrijk is ook de bouw van gescheiden wachtkamers, om dat de dierenvriend in het Kerbert asiel terecht kan met zieke dieren, terwijl ook gezonde beesten nu van dezelfde ruimte gebruik moeten maken. Besmet tingsgevaar is daardoor verre van denk beeldig. vrouw/man De beheerder van het asiel, W. Kraay enoord vertelt dat hij nu een verblijf- heeft voor 22 katten. „Veel te weinig”, zegt hij, „Dat moet meer dan verdubbeld worden. Nu weten we niet meer waar we met die dieren naar toe moeten. Als iemand hier een gevonden kat komt brengen, moet je zo’n dier eigenlijk „ffl'-r11 rui’ Dat het Kerbertasiel te klein gewor den is, schrijft de asielhouder voor een belangrijk deel toe aan de bevolkings toename in de twintig jaar dat het bestaat. „Dit is een streekasiel”, vertelt hij. „Dat wil zeggen, dat buiten de woonkernen van de gemeente Velsen ook Beverwijk, Heemskerk, Uitgeest en Castricum er van moeten kunnen profi teren. Castricum is sinds kort wel offi cieel afgevallen, maar heeft zelf geen opname, dus voor zwerfdieren vallen ze toch op ons terug”. Ook wil hij even kwijt dat er naar zijn mening veel te weinig mensen lid zijn van deze afdeling van de Dierenbe scherming. „In dit hele grote gebied tellen we slechts 12.000 leden. Dat is een pietluttig beetje”, vindt Kraayenoord, „Maar het komt misschien wel omdat de mensen het niet zo weten. Ik vind dat eigenlijk iedereen die een huisdier heeft, of dat nou een hond, kat of een hok met vogels is, lid dient te zijn van een instelling als de Dierenbescherming. Het kost ze drie rijksdaalders in een heel jaar en daarvoor krijgen ze maandelijks nog het krantje thuisgestuurd. Zo’n lage contributie kan in deze tijd toch niet meer echt bezwaarlijk zijn?” Leden kunnen tegen een kleine ver goeding ook gebruik maken van het katten- en hondenpension van het asiel. In de maanden juni tot half september is daar echter nu nog maar nauwelijks plaats. Ook met kerstmis zitten de hok ken vol. Overigens is het dierenasiel een vraag baak voor de meest uiteenlopende soor ten dierenvrienden. Kraayenoord weet te vertellen van mensen die hun hond naar het asiel komen brengen als deze moet gaan jongen. „Ja, dan hoeven ze niet meer. Dan willen ze zo’n beest gewoon kwijt. Het gebeurt ook dat ze later terugkomen, één van de jonkies meene men en hun oude hond hier laten. Ge woon inruilen, net als met een auto. Ik probeer ze dan nog wel eens over te halen de oude hond ook weer mee te nemen, maar dan zeggen ze: Ik heb nou toch een jong, wat moet ik nog met die oude hond”. De jonge hondjes die in het Kerberta- siel geboren worden heten al jaren Sloe ber. „Dat is vanzelf zo gegroeid”, zegt Kraayenoord. „Als ik die kleine bibberi ge hondjes zie, dan zeg ik altijd Goh, wat zijn ’t toch een sloebertjes. En ze moeten voor het gemak een naam heb ben, dus ik denk er niet lang over na, he+ wordt dan gewoon Sloeber één, Sloeber twee, Sloeber drie en zo verder. D’r zullen dus heel wat Sloebers blaffen in IJmuiden”. 1 it!!"" -4 ;u I •v -■ "*:u Ui u I Ujlil ‘d ti< u u tir - 3 inlklfe® 5’±%.a w j jHhiii'iy mB

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7