Dr. A. E. Leuftink voorzitter KNMG: Oliemaatschappijen uitstel prijsoverleg Wall Street reageerde scherp op oorlog Midden-Oosten bedrijven de andere helft is van harte welkom de bank voor iedereen BEURS Overschot op handelsbalans VS verwacht Kamerlid wil meer weten over NS Foseco Minsep wil activiteit op vasteland Niet om in te bijten 99 99 ?IS 4 HOGE EISEN VAN OPEC ONDERGROND BEURS BLEEF VAST *2 11 ZATERDAG 13 OKTOBER 1973 INFORMATIE WINSTMARGE bij: Halfweg IGERS ZWAARTEPUNT (Van een medewerker) AMSTERDAM De nieuwe uit barsting in het Midden-Oosten maakte van Wall Street een oor- logsbeurs en daar het joodse be standdeel van de effectenhandel in Amerika naar verhouding zeer groot is, reageerde Wall Street met ups en downs al naar gelang de si tuatie er voor Israel beter dan wel teleurstellender uitzag. De onder grond bleef daarginds evenwel vast. Want elke aanwijzing van een wen ding in de krijgsverrichtingen ten gunste van de joodse staat werd direct weer aangegrepen om een felle hausse in het leven te roepen. Een algehele Israëlische overwin ning zal Wall Street bij de huidige stand van zaken zonder twijfel ver over de 1000 brengen. Vrije beroepsuitoefening artsen bewaren De helft van Nederland spaart bij de Rabobank Rabobank S9 Een opluchting was kennelijk ook dat de slepende situatie aan de top met de vice-president als inzet nu tot een ont knoping is gekomen. De eerste koersre- acties zetten zich al snel weer om in een krachtige verbetering. Tussen de rode en bruine herfstbladeren schieten de fleurige vliegenzwammen op uit de bosgrond. Het is een sprookjes achtig gezicht. Maar de paddestoelen zijn niet om op te eten. AMSTERDAM (ANP). Het WENEN (ANP). De oliemaatschap pijen die betrokken zijn bij het overleg over de prijzen van ruwe olie in Wenen hebben gisteren om een uitstel van veer tien dagen gevraagd omdat ze niet kun nen instemmen met de eisen van de Arabische landen. Er is meer tijd nodig voor studie en overleg omdat de ge vraagde prijsverhogingen „bijzonder ern stige en verstrekkende gevolgen” zullen hebben, niet alleen voor de oliemaat schappijen maar ook voor de wereldeco nomie, hebben ze laten weten. UTRECHT (ANP) De Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot be vordering der Geneeskunst is overtuigd van de noodzaak van overleg en medewerking met de overheid en andere partners in de gezondheidszorg om tot een zo hoog mogelijke kwaliteit van de dienstverlening te komen. Aan de bereidheid tot samenwerking verbindt de KNMG evenwel de abso lute voorwaarde, dat de vrijheid van beroepsuitoefening wordt gehand haafd, voor „vrije ondernemers” zowel als voor artsen in dienstverband. De voorzitter van de KNMG, dr. A. E. Leuftink, zei zaterdag op het ledencon gres van de maatschappij in Utrecht, dat de gezondheidszorg onmiskenbaar een periode te wachten staat van reconstruc tie en reorganisatie die diep zullen in grijpen in het functioneren van de art sen als groep en als individu. Andere vrijheden die de KNMG als een recht van de artsen beschouwt zijn de vrijheid, in bepaalde gevallen de arts-patiënt relatie te weigeren (evenals de patiënt een vrije artsenkeuze heeft) en keuzevrijheid van de arts ten aanzien van de plaats die hij binnen de gezond heidsvoorzieningen wil innemen, een vrijheid, die bij een vestigingsbeleid in het geding zou kunnen komen. DEN HAAG (ANP). Volgende week donderdag tijdens het mondelinge vragen uurtje in de Tweede Kamer, wil het tweede Kamerlid Van der Doef (PvdA) van minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat horen welke urgente maatre gelen bij de spoorwegen voor 1974 ge troffen moeten worden. Hij gaat vragen of tot die maatregefen ook behoren: het sluiten van onrendabele lijnen in het oosten van het land, het doen uitvallen van treinen in de „daluren”, verkorting van treinen en verschuiving van lasten naar het goederenvervoer. Voorts zei hij: De artsen zijn door een „eerbiedwaardige traditie” van discretie geheimhouding zeer terughoudend bij het openbaren van patiënten gegevens. Maar als de KNMG daadwerkelijk bij wil dragen aan een effectieve vernieu wing van de gezondheidszorg, zei dr. Leuftink, zal zij de leden moeten moti veren om hun volle medewerking te geven aan verantwoorde informatiever schaffing. Als er een overschot is, meende hij, dan zal dit er snel tot leiden dat de dollar zich krachtig gaat herstellen. Hij noemde de Amerikaanse uitvoer- beperkingen „grote onzin” en zei dat het een grote fout was om de uitvoer van sojabonen en andere produkten aan ban den te gaan leggen. „Je kunt zo maar niet markten in- en uitgaan. Je moet een markt ontwikkelen en, als je hem hebt, vasthouden”. De lm- en Exportbank verstrekt op verschillende manieren geld aan buiten landse kopers die onder meer Ameri kaanse goederen wensen te kopen. Kearns vond het „kortzichtig” als de bank de Sovjet-Unie massale credieten zou gaan verlenen zonder ooit te horen te krijgen wat men daar aan monetaire- en goudreserves wel heeft. Enkele weken geelden deelde de mi nister in antwoord op vragen aan het Kamerlid mee, dat de aanbevelingen van de commissie-Reinoud, die een onder zoek bij de NS instelt, met de Kamer besproken zullen worden. Maar, zo voeg de de bewindsman daaraan toe, de mo gelijkheid moet open blijven dat urgente maatregelen, welke voor 1974 dienen te worden getroffen, doorgang zullen kun nen vinden. Sirtema van Grovestins, directielid van Bank Mees en Hope, die de introduktie op de Amsterdamse effectenbeurs ver zorgt. De Britse maatschappij is werkzaam op het gebied van metaalurgie, construc tie en afval- en waterbehandeling. Zij is ook van plan om haar staalactiviteiten uit te breiden in de VS, Spanje en het Verre Oosten. In Nederland, waar Fose- co drie dochterondernemingen heeft, wil de maatschappij haar waterzuiveringsac- tiviteiten opvoeren. De introductie op de beurzen in Am sterdam, Brussel, Frankfort en Parijs is mede mogelijk gemaakt door enkele grote Britse institutionele beleggers, die bereid waren voor dit doel 400.000 aan delen Foseco af te staan. De omzet op de Londense beurs is gemiddeld 15.000 a 20.000 aandelen per dag, zo is bij de introduktie bekendgemaakt. In hoeverre het nieuwe prijsbeleid van de regering tot winstmargeverkleining bij het bedrijfsleven zal leiden, moet worden afgewacht. Het streven de kos ten te verlagen zal het gevolg van dit beleid zijn. En dat kan een duidelijke bedreiging voor de werkgelegenheid worden. Dit bleek reeds deze week uit berichten over het Rijn-Schelde-Verol- me-concern. Een interne discussienota over eventuele sluiting van overbodige Met een grillig en nerveus Wall Street op de achtergrond bleef er voor het Damrak deze week niet veel anders over dan op een afstand deze bewegingen te volgen. Een belangrijke barometer voor het beursklimaat van de dag was het gedrag van ons hoofdfonds Koninklijke Petroleum. Het gedreig met olie-boycot en dichtdraaien van oliekranen, dat deze week in de Arabische landen weer eens hoogtij vierde, was natuurlijk niet erg bevorderlijk voor het doen verrichten van beleggingsstappen. Koninklijke Petroleum die juist vorige week vrijdag, dus vlak voor het uitbre ken van de nieuwe oorlog, dank zij aanhoudende forse aankopen van een aantal beleggingsmaatschappijen over de barrière van 100 gulden tot 103 gulden was heengetrokken, zag zich nu voort durend teruggedrongen, tot 96 gulden als dieptepunt. Een krachtig herstel in Wall Street blies ook hier de koers weer even op, hetgeen echter weinig zegt. Want elk nieuw Arabisch dreigement met betrek king tot de olievoorziening tast de bui tenlandse olie-aandelen in Wall Street onmiddellijk weer aan. is de bedoeling van de Britse maatschappij Foseco Minsep Ltd. om via aandelenruil continentale bedrijven over te nemen. Dit is een van de redenen waarom de gewone aandelen van Foseco op 25 okto ber tegelijkertijd op vier belangrijke Europese effectenbeurzen zullen worden genoteerd, aldus Mr. J. G. A. Baron Omdat de voorgestelde veranderingen bijzonder en verstrekkende gevolgen voor de oliemaatschappijen en de wereld economie kunnen hebben is tijd ge vraagd voor nader overleg. De maat schappijen hebben er geen twijfel over laten bestaan dat zij bereid zijn de besprekingen te hervatten, aldus de ver klaring. Van de kant van de oliemaat schappijen noch van de zijde der olie landen zijn met betrekking tot de aan biedingen en eisen cijfers genoemd. In gewijden wisten echter te vertellen dat de OPEC de prijs van ruwe olie uit de landen aan de Perzische Golf tenminste op 4,20 dollar per vat (bijna 160 liter) zou willen stellen. Op het ogenblik be draagt de gemiddelde prijs 3 dollar. Anderen zeiden te geloven dat de olie landen met niet minder dan 6 dollar genoegen zullen nemen. De vernieuwing van de kennis der artsen gebeurt via talrijke plaatselijke en regionale nascholingsactiviteiten, een nationale opzet ontbreekt echter. Dr. Leuftink zei het ernstig te betreuren, dat het interuniversitaire instituut voor na scholing, waarin de KNMG zou deelne men, door ambtelijke aarzeling en touw trekkerij nog ver af lijkt. WASHINGTON (AP) Hebry Kearns, die binnenkort aftreedt als presi- dent-directeur van de Amerikaanse Im- en Exportbank, heeft gisteren meege deeld dat Amerika in 1974 een overschot op de handelsbalans zal hebben van 3 ft 5 miljard dollar. In de laatste twee jaar heeft Amerika’s handelsbalans grote te korten te zien gegeven. Over de toekomstige gezondheidszorg zei dr. Leuftink, dat veel voor de plan ning noodzakelijke informatie nog ont breekt, zoals harde cijfers met betrek king tot de effectiviteit van medische methodieken al of niet in relatie tot de organisatiestructuur waarbinnen ze wor den gebruikt. Ten aanzien van de kosten van de gezondheidszorg is meer infor matie voorhanden. Hierdoor ontstaat Bijdrageregeling. Een woordvoerder van de Ziekenfondsraad heeft gisteren ont kend dat de commissie verstrekkingen van de raad de eigen bijdrageregeling voor de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten „zonder meer wil af schaffen”. Volgens de woordvoerder gaat de commissie zich over deze regeling nog diepgaand beraden. Het ligt niet in de verwachting, werd bge- zegd, dat de raad nog deze maand een advies over de regeling aan staatsse cretaris J. Hendriks van Volksgezond heid zal uitbrengen. dat deze week in de Tweede Kamer over de rijksbegroting werd opgevoerd. Maar het werd nog eens duidelijk dat zonder een loon- en prijsakkoord, dus afspraken op breder vlak, het financiële beleid gericht op inflatiebeperking niet rond te noemen is. Erg verhelderend waren de beschouwingen dan ook niet. Zij het dat wel duidelijk is dat de huidige regering ook in een groot deel van 1974 de scepter zal kunnen zwaaien. werven leidde tot ernstige onrust bij het concern en tot een fikse koersdaling van tien gulden. Ondanks de deze week uit gesproken verwachting een 20 percent hogere winst te kunnen behalen dan in 1973. Ook Albert Heijn bleek in de 'eerste helft van 1973 de dupe te zijn geworden van de kostenslag. Óf liever gezegd de vroegere Simon de Wit, die nu binnen het AH-concern onder de naam van Simon de stunt van bevroren prijzen uithaalt Dit heeft kennelijk tot zulke kleine winstmarges geleid dat een om zetstijging van 15 procent gewoon te klein was om het winstverlies goed te maken. Het concern leed een winstda ling van 30 percent. En het aandeel dat de vorige week nog een van de favorie ten van het grote beleggingskapitaal was, moest er deze week van 123 gulden tot 100 gulden door terug. Ook de confectiefabriek Macintosh, dochter van de Staatsmijnen en voor beeld van gezonde over een aantal jaren volgehouden groei, leed deze week een gevoelig koersverlies van 160 gulden op 145 gulden door winstverwachtingen die op stagnatie van die groei duidden. De obligatiemarkt bleef deze week overwegend positief zonder echter be langrijk terreinwinst te kunnen boeken. Maar de nieuwe lening van de Bank Nederlandsche Gemeenten werd een suc ces waardoor de eerste noteringen zich even boven de emissiekoers konden stel len. De overheid is bezig, haar invloed op grote delen van de gezondheidszorg be langrijk te versterken. De politieke kleur van de zittende regering is daarbij niet van primair belang en leidt hoog stens tot nuanceverschillen in de uitvoe ring. Overleg is onmisbaar, aldus dr. Leuftink. De situatie in Zweden laat zien, tot welke storingen in de bereik baarheid van de medische dienstverle ning eenzijdige, op politieke gronden af gedwongen hervormingen kunnen leiden. Onder de vrijheid van beroepsuitoe fening verstaat de KNMG onder meer de vrijheid binnen de grenzen van de redelijkheid de methoden en middelen toe te passen die de patiënt nodig heeft. Dat geldt ook voor de arts in dienstver band, wiens relatie met zijn patenten niet door hiërarchische verhoudingen zal mogen worden beïnvloed. Dr. Leuftink erkende, dat het onvermijdelijk wordt, het begrip vrijheid van behandeling te vertalen in priorieitenstelling. Hij eiste bij voorbaat voor de KNMG daarbij een „zeer zware stem” op. De vijf man tellende onderhandelings- delegatie van de dertien oliemaatschap pijen die bij het overleg betrokken zijn hoopt Wenen nog in de loop van de dag te kunnen verlaten, werd meegedeeld. De maatschappijen hebben in 1971 de Overeenkomst van Teheran ondertekend waarin de prijzen werden vastgesteld voor olie uit Aboe Dhabi, Iran, Irak, Koeweit, Qatar en Saoedi-Arabië. De in totaal uit elf landen bestaande OPEC heeft om herziening van deze overeen komst gevraagd omdat de oliemaat schappijen „meer winst maken dan waar ze recht op hebben.” De overeenkomst, die voorziet in een jaarlijkse stijging van de prijzen met 2,5 percent, wordt als verouderd beschouwd omdat de inflatie in de landen die de Arabische olie afnemen rond de acht percent per jaar schommelt. Ook de wisselkoersveranderingen die sedert 1971 tot stand zijn gekomen (devaluatie van de dollar en het omlaag „zweven” van het pond sterling en andere valuta’s) zijn voor de produktielanden nadelig. De andere leden van de OPEC zijn Algerije, Indonesië, Libië, Nigeria en Venezuela, die afzonderlijke prijsover- eenkomsten met de oliemaatschappijen hebben gesloten. De voornaamste onderhandelaar van de oliemaatschappijen, George T. Piercy van Exxon, heeft verdaging van de be sprekingen voorgesteld tijdens een on derhoud met sjeik Achmed Zaki Jamani, minister van olie van Saoedi-Arabië en leider van de Arabische delegatie. Ze kwamen tot de conclusie dat het geen zin had de vergadering die voor vrijdag op de agenda stond te laten doorgaan. De oliemaatschappijen wachten nog op de officiële reactie van de OPEC, de organisatie van olie-exportlanden, op het verzoek om uitstel. volgens dr. Leuftink het gevaar, dat bij gebrek aan gegevens omtrent de baten bij de planningsprocedures een onevenredig grote waarde zal worden toegekend aan de informatie over de kosten. In een officiële verklaring van de oliemaatschappijen staat onder meer dat de onderhandelaars voorstellen voor een herziening van de overeenkomst hebben gedaan die een erkenning inhouden van de nadelige invloed van de inflatie in de industrielanden op de koopkracht van de olielanden. Ook zijn de oliemaatschap pijen het er mee eens dat de prijzen van ruwe olie te laag zijn. Tijdens de be sprekingen bleek echter dat de eisen van de olielanden veel hoger lagen dan het aanbod van de maatschappijen. Gelukkig voor de Koninklijke ligt het zwaartepunt van het Koninklijk Shell- concern niet in het Arabisch gebied. Voor de rest van de internationals viel de schade deze week nogal mee en bleef tot enkele guldens beperkt. Alleen Hei neken moest tijdelijk 15 gulden terug. Speculaties over oplopende vrachten markten door de oorlogssituatie in het Midden-Oosten deed de vraag naar scheepvaartwaarden opleven. Vooral Van Ommeren werd deze week sterk weggekocht, hetgeen een koersrijzing tot gevolg had van 15 gulden. Voor de lokale markt werd de beleg- gingsvraag eveneens afgeremd, hetgeen aan de topfondsen te zien was. Rond vijf gulden terug moesten, zij het tijdelijk, Océ-Van der Grinten, Wereldhaven, Ha- gemeijer, AMEV en Amfas, om er maar enkele te noemen. Belangrijk voor de marktsector was het politieke steekspel 21304

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11