Onzin, geluk, toeval? Of paranormaal? LEVENSWERK VAN TACHTIGJARIGE PROFESSOR TENHAEFF IN GEVAAR Parapsychologisch Instituut van Utrecht een unieke instelling Rechters doen Baader-Meinhof-ervaring op 9 I I BLAMAGE VERWIJTEN GROTE FAAM r I 19 ZATERDAG 13 Erbij OKTOBER 1973 18 •r N Het verschijnsel of vermogen van vooruit te kunnen schouwen helderziend te wezen wekte kort voor de eerste wereldoorlog de belangstelling op bij een Rotterdamse jongen, Willem H. C. Tenhaeff, die een schoolkameraad had met een moeder met zekere „paragnostische” begaafdheid. Hij begon over dit soort zaken er zijn méér paranormale verschijnselen dan alleen helderziendheid rijp en groen te lezen, bezocht „mediums” en werd niet alleen steeds meer geboeid door wat hij las en zag, maar hij werd ook steeds kritischer. Hij begreep dat er naast echte paranormale verschijnselen ook bedrog voorkwam en hij leerde allengs het kaf van het koren te scheiden, niet altijd tot genoegen van charlatans. a ’s Ochtends aan het ontbijt zei mijn moeder dat ze gedroomd had PROFESSOR W. TENHAEFF in de J. DE BOER I WIM TIMMERS Mijn tante Lize geen „echte” tante, maar een heel goede vrien din van mijn moeder was naar elders verhuisd, nogal ver weg, en had de gewoonte ons van tijd tot tijd te bezoeken: Zeer onregel matig, tussen twee visites lag de ene keer anderhalf jaar en de andere maal anderhalve maand. Je kon er geen peil op trekken. Ze kwam altijd onaangekondigd, wetend hoe dol mijn moeder was op dit soort verrassingen. O I Op zekere nacht aan het begin van de oorlogsjaren werd ik wakker en realiseerde me dat ik gedroomd had dat tante Lize op bezoek kwam. Ik zag, klaar wakker, nog helder voor me dat ze in mijn droom voordat ze aanbelde eerst door het raam van de eetkamer naar binnen keek, maar er was niemand in die kamer. Ik heb op dat mo ment op mijn van fosforiserende wijzers voorziene polshorloge toen de trots van iedere tiener gekeken: Het was tien minuten voor vier. Het speelt zich af in München. De verdachte is Rolf Pohle, 31 jaar, jurist, zoon van een bekende rechtsgeleerde. Maar dat krijgen de rechters niet te horen. „Mijn naam is mens. Mijn vaders zijn rood, mijn broers zwart, mijn zus ters geel en mijn moeders licht. Ik ben meer dan 10.000 jaar oud.” In Frankfort vertelde Marianne Her zog haar rechters dat ze niet meedoet. En daar heeft ze, aldus haar advocaat, gelijk in, omdat zulke processen en het eraan voorafgaande zgn. onderzoekings- arrest dienen als stille executie van de beschuldigde, die als een gevaarlijk diet te kijk wordt gezet. Over Astrid Proll, die maar liefst sinds mei 1971 in eenza me opsluiting zit (vrees voor bevrijding), is zo iets al gezegd toen ze een tijd geleden als getuige moest optreden in het proces-Mahler. De advocaten namen „demontage van haar persoonlijkheid” Vanaf 1928 heeft Tenhaeff proefperso nen van wie één, Croiset, nogal be kendheid verwierf met paranormale begaafdheden psychodiagnostisch onder zocht. Dat wil zeggen, hij ging na wat voor soort mensen die lieden met parag nostische gaven nu eigenlijk waren, ge woon psychologisch gezien. In 1953 kreeg hij hiervoor, en om veel meer redenen, meer armslag. In dat jaar werd hij in Utrecht bijzonder hoogleraar in de parapsychologie. Hij kreeg daar door de kans het aan de Springweg gevestigde Parapsychologisch Instituut op te bouwen. Dit instituut bestaat 23 november 20 jaar, de eigenlijke aanlei ding tot dit artikel, al zijn er dit jaar nog een paar feiten te herdenken: 45 jaar Tijdschrift voor Parapsychologie, Tenhaeff 40 jaar geleden gepromoveerd en 40 jaar geleden privaatdocent gewor den. Jubilea die niet uitbundig zullen worden gevierd. Twee jaar geleden al noemde het weekblad Vrij Nederland de gebeurte nissen rond de opvolging van Tenhaeff een blamage voor de universiteit. De in vele opzichten onverkwikkelijke zaak heeft al een keer geleid tot vragen in de Tweede Kamer. Sinds een jaar hoort men er niets meer over. Het is niet aan te nemen, maar als dat wijst op een poging om de zaak te laten doodbloeden, dan zou dat toch wel bijzonder kortzich tig en onrechtvaardig zijn. Onrechtvaardig natuurlijk ook tegeno ver de persoon van Tenhaeff, maar vooral tegenover de parapsychologie als onderdeel van de wetenschap der psy chologie. Nederland heeft dank zij Utrecht en dank zij Tenhaeff een grote naam op dit terrein. Het zou jammer zijn een voorsprong te verliezen juist in een tijd waarin de belangstelling voor de parapsychologie als wetenschap toe neemt. richtte Tenhaeff in 1928 toen het Tijd schrift voor Parapsychologie op, dat la ter het officiële orgaan van de Neder landse SPR zou worden. In 1929 werd Tenhaeff secretaris van de vereniging. In 1932 werd dr. Dietz aan de Leidse universiteit toegelaten als privaatdocent in de parapsychologie. Tenhaeff promo veerde in 1933 tot doctor in de psycholo gie bij zijn leermeerster Roels, uiteraard op een parapsychologisch onderwerp. Hij werd in datzelfde jaar aan de Utrechtse Alma Mater toegelaten als privaatdocent in de parapsychologie. Hij werd tevens assistent bij Roels, belast met een pro- paedeutisch college in de experimentele psychologie. Dit voor de in die dagen niet ongebruikelijke beloning van 600 gulden per jaar De leerstoel van Tenhaeff in de pa rapsychologie was de eerste op dat ge bied ter wereld. Niet dat Utrecht het enige centrum van onderzoek op para psychologisch terrein was, maar hiermee De rechters hebben zich erop voorbe reid dat zij met „nazi-zwijn” en „fascis tische uitbuiter” zullen worden aange sproken. Zij zijn er bovendien op voor bereid dat de advocaten, ook al linkse Genossen, zullen proberen hen het bloed onder de nagels vandaan te halen. Een vast element bij zulke processen: de eis van de verdediging dat geen gewapende politiemannen aanwezig zijn. Voor twee rechtbanken in Frankfort speelt zich, bijna tegelijkertijd, hetzelfde af. Daar staan twee vrouwen terecht; 'strid Proll (26 jaar) en Marianne Her zog (33 jaar). Beiden zitten al lang in voorarrest als leden van de Baader- Meinhof-bende, die een paar jaar gele den door de Bondsrepubliek joeg en vooral werd gejaagd. Rolf Pohle zou wapenleverancier van de links-radicale maatschappijbestormers zijn geweest. Om in zijn onderhoud te voorzien moest Tenhaeff lezingen houden en arti kelen schrijven. En hij gaf psychologi sche adviezen. Hij heeft zijn hele verde re leven werkzaamheden als „gewoon” psycholoog verricht. Dat houden van De processen tegen de hoofdpersonen, Ulrike Meinhof, Andreas Baader, Gu drun Ensslin en nog een paar, zullen op zijn vroegst in de lente van het komen de jaar beginnen. Maar intussen is erva ring opgedaan met processen tegen een aantal andere kopstukken (voorop de vroegere advocaat van de buitenparle mentaire oppositie in West-Berlijn, Horst Mahler) en randverschijnselen. In commentaren hebben de laatste dagen enkele toonaangevende kranten erop geattendeerd dat de justitie uit die ervaringen niets schijnt te leren. In München ging het goed tot de zenuwen van een openbare aanklager het blijk baar begaven en en hij Pohle’s advocaat liet arresteren, een advocaat die had verkondigd dat met ongeoorloofde mid delen weerstand mag worden geboden omdat in de Bondsrepubliek een stelsel van klasseheerschappij en onderdruk king zou bestaan. De processen tegen de jurist Horst Mahler, die ervan beschuldigd wordt de oprichter te zijn geweest van de Baa- der-Meinhofgroep, werden onder zware bewaking gevoerd. Op de foto zijn advo caten Schily en Ströbele. stond het toch vooraan. In twintig jaar Tenhaeff is nog steeds beheerder van „zijn” instituut heeft het instituut aan de Springweg in het wereldje van vakgenoten een grote faam verworven. De Vereniging voor Psychical Re search heeft twee jaar geleden het oor deel van de vakgenoten van Tenhaeff gevraagd over diens werk en diens insti tuut. De reactie van de State University of New York was o.a. dat het Parapsy chologisch Instiuut van Utrecht een unieke positie inneemt door zijn aanpak om de parapsychologische verschijnselen te verklaren. „Deze verschijnselen wor den”, aldus dit testimonium, „te vaak kritiekloos aanvaard of afgewezen. De wetenschappelijke aanpak door prof Tenhaeff ontwikkeld, is nodig op dit terrein van studie.” En van de Sorbonne is er de verkla ring dat Tenhaeff de verbanden tussen de parapsychologie en andere takken van wetenschap heeft gelegd. In 1964 werd prof. Tenhaeff zeventig jaar, de leeftijd waarop een hoogleraar met emeritaat gaat. Nu, bijna tien jaar later, is zijn opvolging nog niet geregeld. En daarmee is zijn levenswerk in ge vaar. Binnenkort wordt Tenhaeff tachtig jaar. Zoals gebruikelijk is Tenhaeff inder tijd ook gevraagd wie hij als zijn opvol ger zag. Hij beval een op dat moment in Amerika werkende Nederlandse psychia ter aan die in de parapsychologie thuis was. Deze kandidaat had volgens Ten haeff de bekwaamheden om het Utrechtse parapsychologische instituut te leiden en op peil te houden. De eerste kandidaat van Tenhaeff is afgewezen o.a. door verzet uit medische krijgen. Een medicus die de parapsychologie „be drijft” zou allerlei kwakzalvers met hun zogenoemde parapsychologische activitei ten een schijn van wetenschappelijke betrouwbaarheid geven. Dat is een rare redenering. Het insti tuut van Tenhaeff had er namelijk in de loop der jaren een sociale taak bij gekre gen: het aan de kaak stellen van charla tans en daardoor het bestrijden van kwakzalvers. Hiermee verwierf het insti tuut juist waardering in politieke en justitiële kringen. In dit licht moet men de lezingen van Tenhaeff en zijn popu laire geschriften ook zien. Hij licht op eenvoudige, maar indringende en verant woorde wijze de leek in over wat wel en wat niet kan, anders gezegd, wat bona fide is. Nog een tweede opmerking over de opvolgingskwestie. Zij betreft de aard van de leerstoel. De regering besloot in 1964 dat de bijzondere leerstoel zou worden omgezet in een gewone leerstoel. Dit is te zien als een erkenning van het belang van de parapsychologie als tak van wetenschap. Een erkenning die dan tevens de pionier van dit vak treft. Maar is het dan logisch om het Parapsy chologische Instituut te willen inlijven bij het Psychologisch Instituut van de Utrechtse universiteit? Een verlangen van het Psychologisch Instituut wel te verstaan. En is het te rijmen met de benoeming voor de tijd van een jaar van een onbekende buitenlander „op proef”? Een proef die overigens mislukt is. lezingen voor een breed publiek en het schrijven van artikelen in kranten nota bene en in popualire tijdschriften is hem (later) vaak verweten. Een wetenschaps man schijnt zoiets niet te (mogen) doen. Maar het was eenvoudig bittere nood zaak. Aan de andere kant leverde het ook materiaal op voor de studie van de parapsychologie: verhalen in de trant van tante Lize, door Tenhaeff echter nooit op gezag van de verteller alleen voor waar gebeurd aangenomen. Tenhaeff wordt wel eens gezien als een van de parapsychologie bezeten man. Dat is tot op zekere hoogte waar. Het is waar dat in die zin dat Tenhaeff persoonlijk grote offers voor heeft ge bracht, financieel en door het laten lopen van andere kansen op een eervolle carrière. Maar er moet bij die bezeten heid één aantekening worden gemaakt. Het gaat Tenhaeff om de wetenschappe lijke beschrijving en verklaring van de parapsychologische verschijnselen, waar bij de voorbeelden bona fide moeten zijn. Hij werkt volgens strikt weten schappelijke normen, al zijn popularise ren ten spijt. Trouwens, populariseren wordt tegenwoordig meer en meer „in”, hij was zijn tijd vooruit. Een verdachte komt de zaal binnen. Dat wil zeggen, hij laat zich naar binnen trekken. Voor het gezicht draagt hij, als een boef uit het Wilde Westen, een zwarte doek (versierd met een rode ster). Op de tribunes roepen zijn „Ge nossen” in koor: „De justitie en de staat zijn een gangstersyndicaat.” dat Lize op bezoek kwam en dat deze voordat ze aanbelde eerst door het raam van de eetkamer keek, maar ook in mijn moeders droom was daar niemand. Mijn moeder was eveneens wakker geworden, zich bewust van haar droom, en zo antwoordde ze op mijn vraag ze had inderdaad gekeken hoe laat het was: Tien voor vier. Die middag omstreeks twee uur stond tante Lize bij ons op de stoep. We vroegen het haar meteen en jawel, ze had eerst door het raam van de eetkamer gekeken, maar niemand gezien. Onzin? Geluk? Toeval? Misschien zelfs gewoon gezond verstand? Of een „paranormaal” verschijnsel waaraan vermogens van algemeen menselijke aard ten grondslag liggen? In ieder geval een fenomeen dat in deze en andere vorm de er varing is van meer mensen. Een verschijnsel dat altijd al is „er varen” en dat de belangstelling van veel mensen wekt, ook als zij zelf die ervaring niet kennen. Soms wekt het ook afkeer trouwens. parapsychologische verschijnselen, maar het aantal wetenschappelijke beoefenaren van dit specialisme bleef klein. Dank zij zijn autodidactische scho ling kon Tenhaeff in 1928 reeds zijn doctoraal examen in de psychologie doen. Tegelijkertijd met de persoonlijke vorming van Tenhaeff was er iets an ders gebeurd. In 1882 had het weten schappelijk onderzoek van de paranor male verschijnselen in Engeland een krachtige impuls gekregen door de op richting van de Society for Psychical Research (SPR). In 1919 richtte de Gro ningse hoogleraar in de psychologie dr. G. Heymans in zijn dagen een be roemd man van onbetwist gezag de Studievereniging voor Psychical Re search op, afgekort eveneens de SPR. De belangstellenden voor de parapsycholo gie, onder wie Tenhaeff, verenigden zich. De SPR gaf incidenteel een tijdschrift uit. Zoals het meestal gaat, ook dit ge nootschap dat nog altijd bestaat kende op- en neergang. Aan het eind van de jaren 20 ging het slecht. Samen met de Haagse zenuwarts dr. P. A. Dietz waar, een gevolg van de „sadistische eenzame opsluiting.” De voorbeelden maken school. Bij een Hamburgs proces tegen huisbezetters za ten de aangeklaagden net als Pohle met hun rug naar de rechters en lazen een krant zoals Marianne Herzog. Eén keer heeft een rechter zich niet van de wijs laten brengen en de alles saboterende aangeklaagden met hun advocaten (voor zover nodig per brancard, omdat ze op de grond waren gaan liggen) laten af voeren, om het proces daarna over en zonder hen af te handelen. Is zo iets een goed voorbeeld? De Stuttgarter Zeitung schrijft: „Je ont komt niet aan de indruk dat elke recht bank, die een proces tegen radicalen moet voeren, zijn ervaringen zelf moet verzamelen, de Noordpool bij wijze van spreken nog eens ontdekken wil." De Süddeutsche Zeitung: „Voordat de hoofdprocessen beginnen, moet de justi tie eigenlijk een concept voor haar nieu we type aangeklaagden hebben." Voorlopig overtuigt alleen de ernst, waarmee de rechters zich voornemen om hun zaken tot in de puntjes voor te bereiden. Astrid Proll behoort niet tof de groten, al is ze wegens poging tot moord aangeklaagd. Maar er zijn 35 ordners gevuld met processtukken, er zullen (voorlopig) 396 getuigen worden gehoord. Het proces loopt dan ook tot in het volgende jaar. Het zijn een paar gegevens om aan te duiden wat er nog op de Westduitse justitie afkomt. De jonge Tenhaeff begreep echter ook dat hij deze verschijnselen niet werke lijk goed zou kunnen bestuderen zonder een grondige kennis van de psychologie en de daarmee samenhangende vakken. Voorlopig kwam er echter niets van een academische studie. In de Eerste Wereld oorlog diende Tenhaeff het vaderland als reserve-officier. Daarna werkte hij op het kantoor van zijn vader. Dat was niet zo’n gelukkige greep. De vrije tijd werd dan ook niet besteed aan het voorbereiden van een carrière in het zakenleven, maar aan de parapsycholo gie, dat onderdeel van de psychologie dat zich bezighoudt met de bestudering van de paranormale verschijnselen. Zo als gezegd zijn dat er meer dan alleen helderziendheid. Ook de telepathie het overbrengen van gedachten zonder zintuiglijk waar neembare middelen bij van elkaar ver wijderde personen is een paranor maal of parapsychologisch verschijnsel. Misschien is daarvan ook sprake in mijn moeders en mijn ervaring vlak voor het bezoek van tante Lize. Ik heb het Ten haeff nooit voorgelegd en misschien moet hij er wel om glimlachen of scha teren. Het authentieke verhaal werd slechts gebruikt om te illustreren met wat voor soort verschijnselen de para psycholoog zich o.a. bezighoudt. Dat spaart schrijver en lezer het doorworste len van moeilijke wetenschappelijke omschrijvingen. Tenhaeff verwief zich als autodidact een formidabele kennis. Hij begon ook over parapsychologie te schrijven. Niet alleen in kranten en in populaire tijd schriften, maar in 1922 vervaardigde hij ook al een boekje. Vier jaar later ver scheen van zijn hand zelfs een driedelig Beknopt Handboek tot de Psychical Re search, dat zeer gunstig werd beoor deeld. Tenhaeff was inmiddels sinds 1925 student in de psychologie in Utrecht, waar een jaar eerder prof. Roels tot hoogleraar in dat vak was benoemd. De psychologie is als zelfstandige we tenschap nog vrij jong. In het midden van de vorige eeuw begon pas de ont wikkeling van de psychologie als weten schappelijk vak. Eerst omstreeks 1870 begon de wetenschappelijke analyse van J Êsg_ F

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19