Fractieleider in Huis van Afgevaardigden Benoeming was verrassing Grote staking Duitse metaal op komst Albert Heijn staakt inkoop Angolakoffie GEEN RENTEVERLIES /paarbank ujazt nedarland Interieur ttaigue zo apart... CT° ^kennemerlaan 38 IJmuiden, tel13781^ Geen Twaalf maanden zomer’' EXQUIS DINEREN Bistro Cantecleer I?l VANDAAG IN ERBIJ: AGENDA pagina 4 Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het olie*dietaat Puzzelactie boven het miljoen Verder in de krant HET WEER CARAVANS ROZIJNENBOLLEN v.d.Vooren bakt ze Onze grote troef U geniet rente over elke volle dag en elk bedrag 't is altijd de moeite waard om even te kijken bij: Z J Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. De oorlog en zijn doden tniHVMfMfmfHWmWffmf/UfUL Kermis geen melkkoe Puzzelt u mee BERENDSEN B.V. Serieus ergeren in Harlingen Spelevaren op de doodsrivier Kind afstaan gaat zo maar niet België krijgt voetbal-Kop Dalai Lama kwam van het dak naar de laagte Levenswerk prof. Tenhaeff in gevaar ZATERDAG 13 OKTOBER 1973 63e jaargang nummer 289 (Van onze t verslaggever) Binnenkort zal in Let grootwinkelbe- Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie f5437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519 E.H.C.O. b.v. a; 1 I van Looij /Abonnement - bij vooruitbetaling - f 9,30 p. mnd., f 27,00 p. kwartaal (p. post f 30,00), p. jaar f 106,20. Losse nummers 40 cent.. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws 4, Radio en tv Strips Kunst Economie Sport Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s waarin opgenomen „ERBIJ” 2 3 3 5 7 7 .9 11 12, 13 WUIIWIHIWIIJI/ll/IIU/ll/IIIIWIIi ZAANDAM -j de filialen van hi drijf Albert Heijn geen Angolakof fie meer worden verkocht. In een brief, die vanmorgen aan de klan ten van AH-winkels werd uitge reikt, deelt de directie mee dat is besloten de inkoop van Angola-kof- fie te staken. Nederig Op de meeste plaatsen droog Op de meeste plaatsen droog weer met vooral in het noor den en midden van het land perioden met zon. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Min. temperaturen van min een graad plaatselijk in het noorden van het land tot ongeveer plus 4 graden in het zuiden. Maxima morgen van 8 tot 12 graden. Moskou, Damascus, Tel Aviv. „De Sovjet-Unie kan niet onver schillig blijven tegenover de mis dadige handelingen van het Israëli sche soldatendom dat slachtoffers heeft gemaakt onder de Russische burgers, die zich in Syrië en Egypte bevonden.” Aldus een Russische waarschuwing gisteravond ver spreid door radio-Moskou. GAAT U VERHUIZEN NAAR HET BUITENLAND Fa. HARTOG J. 'BOEKELAAR Zn. IJmuider Courant GERALD FORD VICE-PRESIDENT (Van onze redacteur in Washington) Aan- Kissinger waarschuwt het Kremlin Midden-Oosten Ga niet te ver in (Van onze redactie buitenland) ADVERTENTIES met de Nationale Puzzelactie? Zie pagina 12 (zie verder pagina 3). (Van een onzer verslaggevers) tot het KNMI bij Plaatwerkerij Spuiterij M.L. Tectyleerstation 70 pk aandrij- In zijn korte toespraak voor een volle zaal in het Witte Huis zei president Nixon dat het tijd wordt voor de natie om de „obsessies van het verleden” ach ter zich te laten en een nieuvie start te maken. Het was duidelijk een verwij zing naar de Watergate-schandalen en cus tot op 32 kilometer zijn genaderd. De Syrische hoofdstad zou binnen het bereik zijn gekomen van de Israëlische artillerie. Portugese koloniale overheersing en uit buiting in Angola ondersteunde. EDISONSTRAAT 4 Telefoon 1 55 44 - IJmuiden Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON: 310561-323488 b.g.g. tel.: 322031 - in intieme sfeer doet u bij Nassaustraat 13 - Haarlem Voor reservering tel. 32.77.99. 5t Ie p m WASHINGTON. Gerald Ford is vanmorgen vroeg door president Nixon benoemd tot vice-president van de Verenigde Staten. De Se naat en het Huis van Afgevaar digden komen vandaag bijeen voor een speciale zitting, waar vastge steld zal worden op welke wijze de benoeming bekrachtigd zal wor den. De eerste aanwijzingen zijn dat de bekrachtiging zelf minder debatten zal opleveren dan de pro cedure ervoor. tieve positie. Hij was het die op het hoogtepunt van de Amerikaanse onlus ten over Vietnam stappen ondernam om William Douglas, een van de rechters van het Hooggerechtshof, een uitgespro ken liberaal, die zich aan de zijde van de demonstranten had geschaard, uit zijn ambt te ontzetten. Die poging liep op niets uit. (Zie verder pagina 4) mogelijke kandidaten, maar hij is nooit als een van de belangrijkste mededin gers beschouwd. In zijn aankondiging zei president Nixon dat hij de republikeinse fractieleider in het Huis van Afgevaardigden onder meer gekozen heeft omdat hij Nixons Vietnam-beleict door dik en dun heeft gesteund en omdat de 60-jarige Ford ook geheel achter zijn defensiebeleid stond. het was de enige verwijzing die Nixon maakte naar de gebeurtenissen van de afgelopen dagen. Spiro Agnew werd di rect noch indirect genoemd en was uiter aard ook niet aanwezig. het Congres heeft gediend, barstten de aanwezige senatoren en leden van het Huis van Afgevaardigden in een spon taan applaus en gejuich uit. Ford ver klaarde: „Ik ben erg dankbaar en ont zettend nederig.” Het is dan ook te verwachten dat de bekrachtiging van Fords benoeming door het Congres geen strobreed in de weg gelegd zal worden. Hij wordt door poli tici van beide partijen gerespecteerd. Ford vertegenwoordigt in het Ameri kaanse politieke spectrum een conserva- In een oorlog worden alle opvattingen van moraal en sportiviteit ondeugdelijk. Daarvoor in de plaats komt een praktijk die onverbloemd „smerig” kan worden genoemd. Nergens ter wereld vechten engelen tegen duivels belligerente partijen doen gelijkelijk aan de smerig heid mee, zij móeten wel omdat het een kwestie van leven en dood is. De Arabische oorlogsvoering tegen Is rael kenmerkt zich al jaren door chan tage, die in de hand wordt gewerkt door het feit dat zij toevallig ruim over dit wapen beschikken. Zij beheersen een derde van de wereld-olieproduktie en hebben daarmee een greep op een evi dent deel van de wereldenergie. Vooral Europa is afhankelijk van deze produktie en het heeft zich te laat georganiseerd om er een alternatief voor te scheppen. De V.S. zijn er eerder mee begonnen en kunnen het beter zonder Arabische olie stellen, ofschoon de Amerikaanse inves teringen nog danig in de knel zouden kunnen komen. Toegeven aan chantage werkt altijd averechts, maar soms ge beurt het wel uit tactische overwegingen om een adempauze te krijgen. Deze oliechantage is Israels gevaarlijkste vij and. zolang geen nieuwe vorm van ener gie de oliemacht uit de handen van Allah heeft gewrongen. Israels politieke vrienden zijn schaars, en zullen door de oliechantage nog schaarser worden. „Wie Israel wil helpen, zal tevoet moeten gaan”. En dat is wel het grootste offer dat men van de techno-mens kan vragen. FRANKFORT (AP). Het vakver bond voor de Westduitse staalindustrie heeft gisteren met overweldigende meer derheid besloten in het gebied van Stuttgart en Mannheim een stakingsactie «f te kondigen die dinsdag gaat beginnen. Tot de bedrijven die hierdoor getrof fen worden behoren Daimlzerb Benz, Porsche, Robert Bosch, Brown, Boveri, IBM en Audi-NSU-Autounion. Het gaat om looneisen. De werknemers had den laten weten bereid te zijn de pro blemen te gaan uitpraten, maar de bond heeft dit geweigerd. Dr. Frederik van Eeden.: Het axioma, het onbegrijpelijke, kan nooit worden bewezen, maar is zekerder dan alle andere dinaen. Fords benoeming kwam onverwacht voor bijna alle politici. Zijn naam werd wel eerder genoemd als een van de De oorzaak van dit besluit moet men volgens de AH-directie niet zoeken in de eventuele gevolgen voor de omzet die de boycotactie van h^t Angolacomité heeft gehad. Albert Heijn wil geen koffie uit Angola meer kopen, omdat zijn inkoop- beleid „het middelpunt van discussies van zeer uiteenlopende en verstrekkende aard is geworden”. Die discussies ont stonden. doordat het Angolacomité Al bert Hejjn via een boycotactie duidelijk wilde maken, dat het grootwinkelbedrijf door de inkoop van Angolakoffie de „Voortzetting van de misdadige hande lingen door Israel zal ernstige conse quenties voor Israel zelf hebben,” aldus de Russische verklaring gisteravond be kendgemaakt door radio-Moskou. „De Sowjet-Unie meent dat de basis voor een rechtvaardige en duurzame vrede in het Midden-Oosten een staking van de Israëlische agressie is,” aldus de verklaring. Israel zou een einde moeten maken aan schendingen en de bezette Arabische gebieden moeten ontruimen. TOER en STA CARAVANS Kip Cavallier Gold- stream Adria Rinel Holliday Nene Valey Saris aanhangwagens De reacties op Nixons bekendmaking waren enthousiast, voorzover het de le den va,n het Congres betreft. Onmiddel lijk nadat de president, nog voordat hij de naam bekend had gemaakt, zei dat hij iemand had gekozen die 25 jaar in Gistermiddag zijn de Israëlische mili tairen aan het Syrische front voor de eerste keer in gevecht geraakt met Iraakse militairen. Volgens de Israëli sche militaire woordvoerder generaal Herzog is Katana, waar belangrijke mi litaire versterkingen liggen het belang rijkste doel voor de Israëlische troepen. Katana ligt op de weg naar Damascus. Op zijn eerste persconferentie in het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken zei dr. Henry Kissinger giste ren dat hij ontstemd is over de houding van de Sovjet-Unie ten aanzien van de oorlog in het Midden-Oosten. Hij liet blijken dat hij voorlopig min der urgentie tekende aan de Russische wapenluchtbrug dan aan de oproep om Moskou tot andere Arabische landen om zich in de strijd te mengen. Deze oproe pen, zei Kissinger, zijn „niet behulp zaam”, aldus meldt onze redacteur in Washington. Wat de luchtbrug betreft zei Kissinger 0 km/u. 'hteruit- dat de Verenigde Staten de aanvoer van wapens tot nog toe weliswaar niet be scheiden, maar in ieder geval „gematigd” vinden en dat het punt waarop het toelaatbaar maximum werd overschre den nog niet bereikt is. Wanneer dat wél gebeurt, zei Kissin ger, „zullen wij niet aarzelen een krach tige houding aan te nemen.” Hij scheen daarmee aan te geven dat de nog maar pas bereikte ontspanning tussen Oost en West dan gevaar zou lopen, en dat de Verenigde Staten zich dan genoodzaakt zouden kunnen voelen om Israel van nieuw oorlogsmaterieel te voorzien. ZANDVOORT. Het geheel over dekte recreatieproject „Twaalf maan den zomer” zit in het slop. Gedepu teerde Staten van Noord-Holland hebben namelijk besloten „voors hands” het bestemmingsplan wijzi ging circuitgebied af te keuren. De wijziging is nodig om de bouw van het project, op het binnenterrein van het circuit, mogelijk te maken. Ook de Verenigde Staten hebben een waarschuwing gegeven. Minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger zei dat Washington krachtig stelling zal ne men w'anneer de Russische bevoorrading van Syrië en Egypte een punt van „onverantwoordelijkheid bereikt”, aldus meldde onze redacteur in Washington gisteravond. Volgens Syrië zijn gisteravond laat de Israëlische strijdkrachten tot staan gebracht en gedwongen terug te trekken. Israel echter 'maakte bekend dat anks van het Israëlische leger Damas- GS namen hun beslissing nu be kend is geworden dat Zandvoort mo gelijk geen nieuwe toevoerweg zal krijgen. Aanvankelijk was het college er vanuitgegaan dat de weg be noorden Aerdenhout zou worden aan gelegd. GS willen de Zandvoortse- laan, die nu op drukke dagen al danig verstopt zit, niet nog verder belasten. Twaalf maanden zomer re kende op 10.000 gasten per dag. Tegen het project als zodanig heeft het college geen bezwaren. Het echtpaar Nixon (rechts) poseert na de benoemingsaankondiging met Gerald Ford en diens echtgenote. Vraagt dan vrijblijvend inlichtingen bij Beijnesweg Haarlem, tel. 32 13 14 Wij zijn gespecialiseerd in verhuizingen door geheel Europa o.a. ook Engeland (Van onze correspondent) Meer dan een miljoen gulden is de opbrengst van vijf puzzels voor de Aktie Natuur. Wederom kwam er deze week twee ton binnen, bijeenge bracht door zo’n 196.000 puzzelaars en puzzelaarster. Een wederom was het lot grillig. Wonnen vorige week in één Haagse straat twee puzzelaars een prijs, nu vielen er twee prijzen in één Venlose straat, Helbeek 60 en 21. Nu met z’n allen op naar het tweede miljoen, dat wanneer iedereen blijft meepuzzelen volgende maand bereikt kan worden. Waarbij er voor trouwe puzzelaars nog een extra prijs is te winnen. De volgende (zesde) puzzel vindt u in deze krant op de achterpagina van het eerste katern. De slagzin en de prijswinnaars van puzzel 5 worden dinsdag door ons gepubliceerd. RIJKSWEG 323 - SANTPOORT TELEFOON 023- 37 70 08 Verwachting van zondagavond: Volgens de AH-directie is het beleid van Albert Heijn „er altijd op gericht geweest de keuzebeslissing aan de klant over te laten. Zowel de verkoop van „Indonesiakoffie”, waarin voor een deel koffie uit Angola is verwerkt, als de totale omzet geven op zich geen aanlei ding de verkoop van Indonesia te beëin digen”. Een landelijk consumentenonder zoek A>u echter hebben uitgewezen, al dus d4 brief, dat „of men klant is of niet, |f men Indonesiakoffie koopt of niet, zeer velen ook bij Albert Heijn, bezorgdheid tonen over de ontstane te genstellingen. Het Angolacomité, bij monde van Sietse Bosgra, meent dat wel degelijk een omzetdaling één van de factoren was die tot het besluit van de AH- directie heeft geleid. De omzet zou in september drie percent lager zijn ge weest dan de geschatte omzet, die AH voor elke maand maakt.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1