Tel Aviv maakt hoge verliescijfers bekend: Na afloop van oorlog Politieke crisis Vier doden bij bedreigt Israel nieuw t Bekrachtiging benoeming echter niet in gevaar beter op atoomkoppen praat met Heath Nederlandse ^SRVJ Washington belooft Israel oorlogsmaterieel Premier Ijsland Geen hoop meer voor bemanning baggermolen paters uit Chili gezet Ook Ford niet zuiver op de graat NAVO-oefening Pentagon past h s 3 A LM Mfll 99 99 F Gratis kopstuk bij SRV cacaodrank van 93 voor 85 L’ A jj» 3 Wel afhankelijk van omvang Sovjethulp I DIJKVAL LANGS WESTERSCHELDE 2 jfAANDAG 15 OKTOBER 1973 Panthom stort neer tie ra Over visserijgeschil Reddingspogingen gaan door (Van onze speciale verslaggever, Henk Kolb) TEL AVIV Israel heeft zijn eerste verliescijfers bekendgemaakt. Tij dens een week oorlog zijn aan het Suez-front en in de hoogvlakte van Go lan 657 militairen gesneuveld, onder wie een generaal. Er zijn in die tijd 3.000 gewonden gevallen. Aan materieel zou Israel, volgens sommige niet- officiële zegslieden, zo’n 300 tanks en 50 tot 70 vliegtuigen, waarbij veel Phantoms, hebben verloren. WASHINGTON (UPI) De Amerikaanse regering heeft vo rige week al besloten Israel een aantal vervangende gevechtsvlieg tuigen en ander wapentuig te le veren voor het goedmaken van ver liezen, maar de hoeveelheid en snel heid van levering zal zij laten af hangen van de omvang van de Rus sische hulp aan de Arabieren, zo deelden regeringskringen in Wash ington gisteren mee. Overgave (Van onze redacteur in Washington, mr. Henk Leffelaar) WASHINGTON Nauwelijks was Gerald Ford door president Nixon benoemd als opvolger van Spiro Agnew, of ook hij werd be trokken in berichten over onregel matige financiële transacties. De feiten, zoals ze tot nu toe bekend zijn, lijken echter nog geen aanlei ding voor het Congres te zijn om de bekrachtiging van zijn benoe ming te blokkeren. Wedloop Nixon «r <•'- ADVERTENTIE Oorlog gaat nog meer offers eisen niet het „Wij zullen het evenwicht in stand vice-president als GERALD FORD Chi- nog de van idse zal n de idal zij uwe zijn bekrachtiging door het Congres. Het laat zich aanzien dat een verdere afkalving zal plaatsvinden. De schade kan mogelijk een half mil joen bedragen. ich« ën- !0P- hij, gen, zal ecte sa- >ar- i op »e- iig )1- te en rd li ne, ide os- ?ne ing dat in- het gen on dat ens he- or- be- het ing ng Hi de nt Hl. is te id. opdracht gekregen om zich na een week vechten over te geven opdat zij niet allemaal zouden sneuvelen en ook opdat Israël volledig van zijn vuurkracht in dat gebied gebruik zou kunnen maken. Het feit dat de listige Gadhaffi tot nu tok op het verlies van enkele vliegtuigen na buiten de strijd is gebleven, betekent dat hij in de tweestrijd met Sadat om de heerschappij in de unie die Libië en Egypte willen vormen, zeer veel sterker komt te staan. Een gerunïeerd Egypte zal slechts mogen delen in de giganti sche reserves die Libië uit zijn olievoor raden overhoudt, in ruil voor de macht die Gadhaffi zich wenst. Voor het Wes ten zijn grote oliebelangen in dit houden en doorgaan met overeengeko men leveranties”, zei Alexander Haig, het hoofd van president Nixons staf in het Witte Huis, na een onderhoud met de president. „Wij voeren intensief over leg over de speciale vereisten die uit de situatie zijn voortgevloeid”, voegde hij eraan toe. gebied in het Midden-Oosten is dit een allerminst prettig vooruitzicht. De rol van koning Hoessein van Jor danië blijft raadselachtig zijn leger is vermoedelijk wel dapper, maar toch te zwak en zijn luchtmacht te klein om de strijd op twee fronten, namelijk in Syrië en in de Jordaanvallei, met Israël te kunnen riskeren. Het is de vraag in hoeverre zijn keurkorps dat nu op Sy- risch grondgebied heeft postgevat, con tact met de Israëlische strijdkrachten uit de weg zal gaan. Golda Meir zei tijdens een persconferentie: „Als ons een tank voor de voeten komt, dan gaan we niet vragen van wie die is dan vernieti gen we die”. het onderhoud van de wapens gaan een rol van toenemende betekenis spelen met andere woorden: de toestand aan het Suez-kanaal begint nog v jór Israël aanvalt op een uitputtingsslag te gelij ken, waarin het grote technische over wicht dat Israël heeft, op den duur van doorslaggevend belang kan worden. Johannesson was begin deze maand door premier Heath uitgenodigd, nadat Engeland akkoord was gegaan met IJs- lands eis alle Britse oorlogsschepen uit het visserij gebied terug te trekken. De militaire autoriteiten in de leense provincie Valparaiso hebben twee uit Nederland afkomstige rooms-katholi- ke priesters uitgewezen. In hun woning in Vina del Mar zouden wapens, mate rieel voor een veldhospitaal en extremis tische propaganda gevonden zijn. Naar gisteren in Santiago werd bekendge maakt gaat het om de paters Hendrik Dielis en Gilbert de Jong. I Vegas hebben mogen uitbreiden, hoewel dat tegen de trust- en monopoliebepalin- gen indruiste. DH is grofweg de prijs die Israël tot nu toe heeft betaald, omdat de vermis ten niet zijn meegerekend. Die prijs is nu al hoger dan die van de oorlog in 1967 toen ongeveer 750 man sneuvelden, hoger ook dan het dodencijfer van Nas sers massieve artilleriebeschieting over het Suezkanaal, waarbij ruim 600 Israë li’s het le venlieten. Minister van defensie Dayan heeft echter in een toespraak voor radio en televisie gisteravond gewaarschuwd dat Israël een nog aanmerkelijk groter offer zal moeten bréngen voordat deze oorlog ten einde is, doch dat tegen die tijd, beloofde hij, Egypte en Syrië de lust tot oorlogvoeren geheel zou zijn vergaan. Sedert twee dagen ligt Damascus bin nen het bereik van Israëls verdragend geschut. Maar op sommige plaatsen zijn de pantsertroepen de hoofdstad al aan merkelijk dichter genaderd dan de ruim 20 kilometer die de zwaarste artillerie kan overbruggen. De hoofdmacht van het Syrische leger lijkt verslagen zo gelooft Tel Aviv, en noch de reeds gehavende pantserdivisie van Irak, noch het keurkorps van onbe kende grootte d at Hoessein naar Syrië heeft gezonden,, kan daaraan iets veran deren En omdat alle Syrische gevange nen klagen over gebrek aan water, laat de Israëlische televisie dan ook voortdu rend opnamen zien van soldaten die zich onder een dikke straal uitvoerig staan in te zepen. Inmiddels dringt zich de vraag op welke betekenis de hulp heeft die de Arabische landen hun strijdende Egypti sche en Syrische wapenbroeders bieden. Gistermiddag zijn boven het Suezkanaal twee Mirages neergeschoten, waarvan de Israëlische legerwoordvoerder vertelt dat ze uit Libië afkomstig waren. Frankrijk, WASHINGTON (DPA). Het perso neel dat is belast met de bewaking van de ongeveer 40.000 kernwapens waarover de Verenigde Staten beschikken, heeft naar aanleiding van de oorlog in het midden-Oosten en de toenemende ter reur van Palestijnse vrijheidsstrijders, de opdracht gekregen zonder pardon met scherp te schieten op dieven en sabo teurs. In noodgevallen is men gemach tigd indringers dood te schieten. ANSBACH (AFP en AP). - Vier Ameri kaanse militairen zijn zaterdag om het leven gekomen en epn Westduitse burger is ernstig gewond toen tijdens NAVO- oefening „Reforger V” een Phantom-ge- vechtsvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht neerstortte op een geblin deerd infanterievoertuig van een Ameri kaanse landmachtonderdeel. Voor de tiende keer binnen twee jaar is zaterdag ingebroken in de winkel van een installatiebureau in het Noord- brabantse Rijen. Het alarmsysteem werkte wel, maar de dieven waren ra zendsnel. In de tweede plaats wil de commissie nagaan of geld uit de onderwereld, van de speelbanken in Miami, op een of andere manier terecht is gekomen in de fondsen van de herverkiezingscommissie van de president, en mogelijk ook bij Bebe Rebozo, ee n van de Nixons per soonlijke vrienden. Rebozo heeft een bank in Key Biscayne, en stelde met een andere vriend van Nlxon, een eveneens wat mysterieuze zakenfiguur, Robert Ablanalp, bijna drie miljoen gulden be schikbaar om de president in de gele genheid te stellen zijn villa in San Clemente te kopen. En tenslotte wil de commissie weten waarom de nu in Londen ondergedoken miljardair Howard Hughes 300.000 gul den aan Rebozo gaf. Volgens berichten zou Hughes kort na deze gift (die later door Rebozo geretourneerd zou zijn) zijn keizerrijk van hotels in de gokstad Las De Israëlische acties in het gebied van het Suez-kanaal worden vermoedelijk bemoeilijkt door het feit dat er in ver schillende versterkingen aan het kanaal nog Israëlische eenheden doorvechten. Zaterdag heeft een groep van 42 man brovnik, om daarna hun vracht aan de Arabieren af te leveren. Dat wordt uit gewoonlijk goed ingelichte bronnen in de Joegoslavische hoofdstad vernomen. President Tito heeft voor deze hulpdien sten aan Egypte één voorwaarde gesteld: de existentie van de staat Israël mag door de Arabieren ook als ze de oorlog winnen niet direct worden be dreigd. In het conflict tussen Israël en de Arabieren heeft Tito altijd al de kant van de Arabieren gekozen. Een van de redenen hiervoor was, zodoende de Joe goslavische invloed in de landen van de Derde Wereld te consolideren. Al sinds vele maanden konden waarnemers in Belgrado een intensieve uitwisseling van militaire experts tussen Joegoslavië en Egypte registreren. Het staat vast, dat een groot deel van de Russische specia listen, die door Egypte naar huis waren teruggestuurd, door Joegoslaven zijn vervangen. Daarnaast heeft Joegoslavië sinds jaar en dag wapens naar het Midden-Oosten geëxporteerd, vooral naar Egypte, Soe dan en Algerije. Nog deze zomer heeft de Joegoslavische generaal Vojatuvic verklaard dat Joegoslavië veel meer wa pens uitvoert dan invoert, en dat deze export nog behoorlijk zou stijgen. In politieke kringen in de Joegoslavische hoofdstad was men er allang van over tuigd, dat er tussen de Sovjet-Unie en Joegoslavië een geheime overeenkomst bestond, om ingeval van e enmilitaire portvluchten uit de Sovjet-Unie naar escalatie in het Midden-Oosten de trans- de Arabische landen via Joegoslavië te laten verlopen. „melkschandaal” is een van de talrijke affaires die nog uitgezocht zullen wor den. Ford bleek zijn kantoor in het Huis van Afgevaardigden ook ter beschikking te hebben gesteld van zogenaamde „lob byisten” dat zijn door belanghebbende industrieën betaalde personen om Con gresleden te bewerken een voor de in dustrie gunstige stem uit te brengen op wetsvoorstellen die voor deze bedrijven van belang zijn. Dit „lobbyën” is een in de Verenigde Staten geaccepteerde en wel het de vraag is in hoeverre het wel het de vraag is in hoeverre ht aanvaardbaar is dat Congresleden hun kantoor en faciliteiten ter beschikking stellen, zoals Ford gedaan blijkt te heb ben. Fords „overtredingen” zijn, vergeleken bij Agnews zelfverrijking, naar Ameri kaanse maatstaven echter zo minimaal, en bovendien zo algemeen onder de politici, dat het onwaarschijnlijk is dat ze een belemmering zullen vormen voor Naar verluidt, gaat het de commissie om drie punten bij dit onderzoek. In de eerste plaats om uit te vinden hoe Nixon twee kostbare huizen, een in Florida en een in Califomië, heeft gefinancierd. Hoewel de president daarover al drie, steeds weer verschillende, verklaringen heeft afgelegd, blijft het mysterieus hoe vooral de koop gesloten was. Volgens deze berichten zou Ford in de verkiezingen van 1970 voor zijn zetel in het Huis van Afgevaardigden ongeveer 30.000 gulden aangiften ontvangen heb ben voor zijn campagne, zonder deze officieef te rapporteren, zoals de wet vereist. De schenkingen werden gedaan in de vorm van cheques, die op Fords naam waren uitgesehreven. Ford zei, dat hij deze cheque had gestort in het Repu blikeinse fonds voor de verkiezingen van Congresleden. Vervolgens zou dezelfde functionaris van dit fonds, dat het geld in ontvangst had genomen, ongeveer 35.000 gulden naar Fords kiesdistrict in Michigan ge zonden hebben ter betaling van rekenin gen voor drukwerk en advertenties die in Fords campagne werden gebruikt. Dit proces - het „wassen” van geld door het eerst op een andere rekening te storten, zodat het moeilijk is om de oorsprong te achterhalen - werd in de Watergate affaire veelvuldig toegepast. Uit de lijsth van contribuanten aan Fords verkiezingscampagne blijkt verder, dat hij bijna 10.000 kreeg van een van de grote melkindustrieën, die later bijna een miljoen stortten voor Nixons herkie zing, en daarvoor toestemming kregen om tegen de toen heersende prijscontro les in hun melkprijzen te verbogen. Dit CALAIS (ANP). Het bergingsvaar- tuig „Bever” van Smit Tak uit Rotter dam heeft gistermorgen een van de zes opvarenden van de donderdag voor de kust van Frankrijk gekapseisde bagger molen „Cap de la Hague” in veiligheid kunnen brengen. Het is de ongeveer 25- jarige Fransman Girard Lionel. De „Bever” was donderdagmiddag aangekomen op de laats waar de bag germolen lag. Door de slechte weersom standigheden was men echter genood zaakt dezelfde avond weer de haven van Calais binnen te lopen. De hoop nog meer opvarenden levend aan te treffen is zeer klein geworden. Zodra de zee en de weersomstandigheden het toelaten, zal het reddingswerk worden voortgezet. Van de 15 opvarenden van de bagger molen zijn er nu drie gered, twee dood aangetroffen en worden er nog tien vermist, van wie er misschien nog vijf aan boord van het wrak zijn. Onze redactrice in Wenen, Ans Salo- monson, tekent hierbij aan dat de Rus sen via Joegoslavië een luchtbrug naar de Arabische fronten hebben ingesteld. De machines met wapens en munitie uit de Sovjet-Unie starten in de Oekraïne en Hongarije, maken een tussenlanding op het vliegveld van Belgrado of Du- Het Amerikaanse atoomwapenarse- naal van ongeveer 40.000 stuks varieert van kleine atoomgranaten tot de mega- tonbommen. dat vele malen heeft verzekerd dat de 200 toestellen die het destijds aan Libië leverde, niet voor de oorlogvoering in het Midden-Oosten zouden worden ge bruikt, staat daarmee nogal in zijn hemd, zij het dat geen zinnig mens natuurlijk ooit heeft geloofd aan de betrouwbaarheid van Gadhaffl’s belof ten. BRESKENS. Aan de oever van de Westerschelde tussen Breskens en Hoofdplaats heeft zondagmorgen een dijkval plaatsgevonden over een afstand van ruim 100 meter. De dijk was in beheer en onderhoud bij polder Hoofd plaat en nu bij het waterschap het Vrije van Sluis. LONDEN (UPI). Premier Olafur Jo hannesson begint vandaag in Londen be sprekingen over een oplossing van het visserijgeschil tussen Ijsland en Enge land. Volgens een bekendmaking van het Westduitse ministerie van Defensie in Bonn zijn de doden de twee beman ningsleden van de Phantom en de be stuurder en radioman van het legervoer tuig. Aan Reforger-V nemen 50.000 soldaten deel van wie er 11.000 per luchtbrug uit de Verenigde Staten zijn overgebracht. De soldaten komen uit Amerika, West- Duitsland en Canada. Zo langzamerhand begint onder de Arabische landen een vreemde wedloop te ontstaan. Namelijk om net zoveel hulp te bieden, dat er na afloop van de strijd geen afvalligheid kan worden ver weten, maar toch net niet genoeg hulp om volop mee te delen in de misère van de aanstaande nederlaag. Die nederlaag komt. Onafwendbaar, z« zei Dayan op de televisie. Hij voegde eraan toe geen Egyptenaar te willen zijn tegen de tijd dat Israël in de Kanaalzo ne ten aanval trekt. De ontwikkelingen in Syrië moeten wel demoraliserend werken op de Egyptische troepen die dag aan dag oprukken naar de Israëli sche linies en ook dag aan dag weer worden teruggeslagen door een strijd macht die zich nog voor de aanval moet formeren. Gisteren hebben de Egyptena- ren 200 tanks verloren, zo zeggen de Israëliërs. Dit betekent niet alleen maar een voortdurend verlies aan materieel, maar ook aan manschappen, die een zekere graad van technische vaardigheid moeten hebben. De tijd werkt op die manier in Israëls voordeel. Een Arabische kameeldrijver ziet Is raëlische tanks oprukken naar het front in de Sinai-woestijn. Inmiddels heeft de Watergate-commis- sie van de Senaat aangekondigd een onderzoek te zullen instellen naar de persoonlijke financiën van president Nixon. De commissie zal daartoe al Nixons persoonlijke bankrekeningen en belastingaangiften opeisen, wat vermoe delijk weer tot een nieuwe rechtzaak zaf leiden wanneer de president ze, evenals de geluidsbanden, weigert af te staan op grond van presidentiële immuniteit. heid van het leger werden als aantastbaar beschouwd, terwijl de mili taire kracht van de Arabieren op nihil werd geschat. Dit waardenstelsel is als een kaarten huis ingestort. Er is iets geknakt bij de Israëliërs. Het was na 1967 allemaal zo mooi. Waarom was deze oorlog nodig? De rechtse oppositie zal de regering lastige vragen gaan stellen. Er zal een discussie loskomen die voor Israël zon der precedent is: nationale, bijna onaan tastbare waarden als het leger zullen ter discussie worden gesteld, en paradoxaal genoeg juist door diegenen, die de mys tiek en het nationalisme nog meer ver heerlijken dan de Israëlische Arbeiders Partij, die nu aan de regering is. Steeds opnieuw moeten de Egyptena- ren nieuwe versterkingen over het ka naal brengen; zij zullen steeds meer kostbare tankbemanningen verliezen, technische problemen op het gebied van De order is uitgegaan van het Ameri kaanse ministerie van Defensie en het bureau voor de atoomenergie. Aan de maatregel ligt de vrees ten grondslag dat Arabische guerilla’s zou den kunnen proberen een atoomwapen te stelen om te gebruiken als chantage middel tegen Washington of rechtstreeks tegen Israel in de oorlog tegen het Midden-Oosten. (Van onze redacteur in Tel Aviv, mr. Jaap van Wesel) TEL AVIV. Interne politieke strijd Is nog niet losgebarsten, maar woekert wal al ondergronds: wie is er verant woordelijk voor de catastrofe, want zo mogen we deze oorlog wel noemen, zelfs al zal Israël hem uiteindelijk wel win nen. Gedurende de oorlog worden de vragen wel gesteld, maar antwoorden worden niet verwacht en de discussie wordt uitgesteld tot na de oorlog. E>en klein voorproefje op wat ons te wachten staat hebben we al gezien naar aanlei ding van de vraag of er net als in 1967 een regering van nationale eenheid moet komen. Daar is nu geen behoefte aan, omdat de rechtse partijen niet de ver antwoordelijkheid willen dragen voor de politiek die tot deze oorlog heeft geleid. Dayan heeft gisteren op de televisie een antwoord proberen te geven op de vragen die veel Israëliërs stellen: heeft Israël zich laten verrassen? Nee, zegt Dayan, het was een weloverwogen poli tieke beslissing om niet aan te vallen. Onze politiek bevatte een aantal ingecal culeerde risico’s, die we hebben genomen en konden nemen omdat de strategische voordelen van de grenzen die wij heb ben, ons dat veroorloofden. Het alterna tief was geweest om drie jaar lang gemobiliseerd te blijven wachten, en dat zou een normaal functioneren van de maatschappij onmogelijk gemaakt heb ben. Dayan heeft gisteravond op de Israëli sche televisie zijn politiek van de laatste zes jaar ontkracht. Tot vorige week zaterdag, tot het uitbreken van de oor- log.had hij beweerd dat de Israëlische militaire positie nog nooit zo goed was geweest en dat de Arabieren bij gebrek aan andere mogelijkheden zich uiteinde lijk bij deze realiteit zouden moeten neerleggen. Nu spreekt Dayan over risi co’s van dit uitgangspunt, waar hij zes jaar lang niet over heeft gerept. Wat er ook precies fout moge zqn gegaan, het is alleen al op grond van wat Dayan zei duidelijk dat Israël de zaak heeft onderschat. En dat is niet toevallig. Sinds 1948, en vooral sinds 1967, heeft Israël een image opgebouwd van: wij zijn onaantastbaar, wij zijn superieur en de Arabieren zijn niets waard. De kracht en de geloofwaardig- I w- :Z -x#- f - w XV X j -x xW: x-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3