dins dag ARABISCHE MINISTERS MORGEN IN KOEWEIT BIJEEN Nederlandsche Vulcaansoord uit rode bedrijven te een miljoen gulden aan prijzen Twee premies Industriebond NKV en BLHP Westduitse metaalarbeiders leggen werk neer Bank verhoogt tarieven Overheid moet greep hebben op fusies Bij Nederhorst kans op 150 ontslagen I |1S leggen ruzie bij uitgeloot cijfers s 1 im* LOONEISEN VAN 20 PERCENT I 19 1 6 OKTOBER 1973 18 RUIM ZICHT: Desnoods vernielen Voorraden VN-resolutie Luns 618e Staatsloterij h’ I LEN lo van iper. ;er. t ’t Lager aanbod ette, iet rt PEVCEOT tod WESTEN VREEST OLIEBOYCOT frit ADVERTENTIE ADVERTENTIE op: *4 062887 062887 031613 031613 ADVERTENTIE u België 25 miljoen ton. West-Duitsland 134 miljoen ton. Ierland 5 miljoen ton. Luxemburg 2 miljoen ton. rele programma van de regering te steu nen. Vorig jaar accepteerde de IG Metall loonsverhogingen van gemiddeld 8,5 per cent. De werkgevers, die eerst onder de 8,5 percent hadden gekreund, gingen de afgelopen zomer zelf extraatjes uitkeren of werden daar door de wilde sta kingen in augustus toe gedwongen. De vakbond, toch al tobbend met de toenemende activiteit van links-radicale groepen in de bedrijven, zag zijn greep op de werknemers verslappen, hetgeen zowel de ondernemers (die ook met de prijsontwikkeling geen maat hielden) als de regering werd verweten. Tal van vakbondsfunctionarissen wil len nu geen vaste cao’s meer en zeker geen looptijd van een jaar.. produktie een economische ramp beteke nen. Denemarken 20 miljoen ton. Frankrijk 137 miljoen ton. 90, miljoen ton. Nederland 27 miljoen ton. Groot-Brittannië 108 miljoen ton. De voornaamste leveranciers van de Verenigde Staten zijn Venezuela, Canada en Mexico. f f f f 013125 012890 001990 003175 094802 055782 071678 95 37 813 149 914 097 3221* '8 I726 15 oktober 1973 Tweede trekking WIJK WEG- TDEN Aanleiding tot de moeilijkheden was vooral de sterke nadruk die de indus triebonden bij de cao-onderhandelingen legden op de inkomensnivellering. Vol gens de unie vroegen zij met hun voor stellen een onevenredig zware bijdrage van met name de middengroepen. De affaire zat de unie zo hoog, dat ze heeft overwogen uit het NKV te treden. Industriebond en unie willen nu stre ven naar het gezamenlijk vaststellen van uitgangspunten voor het beleid dat in 1974 moet worden gevoerd. ?e erken nen de noodzaak van „grotere samen werking voor een gelijkgerichte actie, waarbij de belangen van alle ledengroe- pen evenwichtig gediend moeten wor den.” In het externe overleg zullen te gengestelde standpunten niet worden be nadrukt. Tegelijkertijd met de vergadering van olieproducerende landen komt de natio nale vergadering van Koeweit in spoed vergadering bijeen. De meeste parle mentsleden willen de olieuitvoer naar de VS en het Amerikaanse aandeel in de industrie van Gulf Oil in De Koeweit Oil Company en de veel kleinere Ameri can Independerit Oil Company (Aminoil) opnieuw „in overweging” nemen. Dat zou betekenen dat Koeweit zijn financiële reserves uit de VS en andere landen die Israel steunen zou moeten terugtrekken. De regering van Koeweit staat tevens voor de eis van de machige staat tevens voor de els van de machtige lestijnen onder zijn leden telt tot algehele stopzetting van de uitvoer. Deze vakbond heeft de olie-arbeiders in alle Arabische landen opgeroepen zonodig al le olie-installaties te vernielen. Blijkbaar verdenken zij het Westen van een voor nemen to gewelddadig optreden wanneer de olietoevoer wordt afgesneden. Andere vakbonden in Koeweit willen de produktie tot de helft verminderd zien, maar hebben dat al eerder geëist ter voorkoming van te snelle uitputting van de voorraden. KOEWEIT (AFP, Reuter, UPI en DPA). Ministers van de Arabische olielanden komen morgen in Koeweit bijeen om zich te beraden over de vraag, of zij de olieleveranties aan de westelijke landen al of niet zullen voortzetten. Deze spoedvergadering was vorige week belegd om „de rol van de olie in het licht van de recente ontwikkelingen” te bestuderen. Aanvankelijk zou daarmee vandaag worden begonnen, maar gisteren werd in Koeweit door de secretaris-generaal van de Organisatie van Arabische olie-exporterende landen meegedeeld dat de vergadering tot woensdag was uitgesteld. Feisal heeft president Nixon laten we ten dat, hij uitsluitend een regeling in het Midden-Oosten zal aanvaarden die strikt gebaseerd is op de V.N.-resolutie nr.242: „Volledige terugtrekking van Is rael uit bezet Arabisch gebied, teruggave van Jeruzalem aan de Arabieren en een regeling van het vraagstuk van de Pa lestijnse vluchtelingen”. De secretaris-generaal van de NAVO, Luns, heeft in een vraaggesprek gezegd dat een Arabische oliestop dichtbij een vijandelijke daad zou komen. percent. En het is de vakbond geraden daar rekening mee te houden, want anderhalve maand geleden toonden de arbeiders in verschillende metaalbedrij ven met wilde stakingen aan, dat zij zelf mans genoeg zijn om werkgevers op de knieën te krijgen. Het gaat bij die staking om betere arbeidsvoorzieningen voor de 400.000 metaalarbeiders in het district Noord- Württemberg-Noord-Baden. Hoewel een compromis over onder meer gegaran deerde minimumbeloning van contract- werk, erkenning van het recht op pauzes en beperking van ontslagmogelijkheden bereikbaar leek, besloot vorige week 89 procent van de 256.000 georganiseerde werknemers tot de staking. De grote metaalvakbond, IG Metall, staat volledig achter de actie in het zuiden. Als werkgevers en vakbond niet snel verder praten, zullen de stakingen In Stuttgart slechts een begin zijn. Beide partijen hebben dringend behoefte aan een goed compromis vanwege het kli maat voor de komende loononderhande lingen, maar de vakbond moet minstens zo sterk rekening houden met zijn eigen, geknakte autoriteit. De meeste cao’s moeten per 1 januari worden vernieuwd. Uit de bedrijven ko men de laatste weken eisen voor loons verhogingen die liggen tussen 15 en 20 to Prijzen van f f f f S f f f BONN De Westduitse metaalindus trie krijgt een voorproefje van de sfeer, waarin binnenkort over hoge looneisen moet worden onderhandeld. Vandaag wordt door de 57.000 metaalarbeiders bij DaimlerrBenz en Bosch, de twee indus- triereuzen van Stuttgart, gestaakt. Ifir'IS ffl S ATTENTIE: op een met een gemerkt nummer is tevens een van de lagere prijzen gevallen. UTRECHT (ANP). De Nederlandse overheid moet de bevoegdheid hebben fusies te verhinderen ais niet aan eisen van de overheid wordt tegemoetgeko men. Die eisen zouden moeten voort vloeien uit een door het parlement on derschreven regeringsbeleid. Door fusie plannen op van tevoren aangegeven ter reinen te toetsen, kan de overheid meer greep krijgen op processen waarop ze nu geen of onvoldoende vat heeft. Aldus „Ruim Zicht”, het officiële or gaan van het Nederlands Katholiek Vakverbond. Het NKV vestigt er de aandacht op, dat bij (multinationale) fusies onderne mingen bij ’t kiezen van een vestigings plaats verschillende plaatselijke overhe den tegen elkaar kunnen uitspelen. Als de regering bevoegdheden heeft om voorwaarden te stellen, kan de werkgelegenheidsontwikkeling van de onderneming worden ingepast in het werkgelegenheidsbeleid van de. overheid. Het is een onverteerbare zaak, aldus Ruim Zicht, dat de overheid kostbare en moeizame operaties met de verplaatsing van rijksdiensten moet uithalen, terwijl het particuliere bedrijfsleven op dit ge bied ongestoord zijn gang kan gaan. ■V; met van van met 10.000. Met 500 zal worden afgelost nr. 4 van serie 3300 en met 1000 de nrs. 10 van serie 2948 en 6126, nr. 2 van serie 6386, nr. 9 van serie 7597 en nr. 1 van serie 8389. De volgende obligaties lootten met 500 uit: nr. 1 van serie 1327, nr. 2 van serie 5566, nr. 4 van serie 5519 en 7616, nr. 5 van serie 9400 en 14, nrl 6 van serie 4185 en 7772, nr. 8 van serie 4530 en 8292, nr. 9 van serie 6878 en nr. 10 van serie 4155. Nog eens 480 niet genoemde obligaties van 100 zul len worden afgelost met f 125 elk. UTRECHT (ANP). De Industrie bond NKV en de unie van beambten, leidinggevend en hoger personeel hebben de meningsverschillen uitgepraat die dit voorjaar zijn ontstaan tijdens de cao- onderhandelingen en de totstandkoming van het „Haags akkoord”. Ze hebben besloten, de samenwerking te herstellen en ze zullen streven naar een goede onderlinge verhouding. AMSTERDAM (ANP). De Neder landsche Bank gaat met ingang van 16 oktober haar tarieven over de hele linie met een half percent verhogen. Het wisseldisconto wordt nu 7 percent, het promessendisconto gaat naar 8 per cent de rente voor voorschotten in reke ning courant en beleningen naar 9 per cent en voor anderen naar 8 percent. Verder is ter vermindering van de opwaartse druk op de geldmarkttarieven besloten de extra commissie voor ban ken, die een te groot beroep op de Centrale Bank doen te verlagen van 3 pet. tot 2 percent op jaarbasis, aldus de bank. Deze PEUGEOT 104 waarde ƒ8.595 met zuinige, krachtige 50 pk motor, 135 km/u; voorwielaandrij- ving; versnellingspookje; draaistraal slechts 492 cm; schijfremmen voor, trommelremmen achter; vier portieren; rondom veiligheidssloten; automatische remkrachtverdeler en rembijsteiling is iedere week één van de weekhoofdprijzen, die u kunt winnen wanneer u voor 1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie (t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie) in deze krant. Er komen afgevaardigden uit elf olie landen van de Perzische Golf en Noord- Afrika, kort gezegd om te bepalen of zij de „oliekraan al of niet zullen dicht draaien”. Na de zesdaagse oorlog van 1967 met Israel hebben zij dat drie maanden lang gedaan. Arabische zegslie den menen echter dat dit nu niet het geval zal zijn. Het zal pas gebeuren wanneer koning Feisal van Saoedi-Ara- bië zijn toestemming daartoe geeft, maar deze zal hoogstwaarschijnlijk „nee” zeg gen, aldus de zegslieden. Doel is die landen te treffen die Israel steunen de V.S. voorop en met een totale boycot zou dat niet worden be reikt. De V.S. zouden er ongetwijfeld op den duur wel onder lijden, maar het zou zeker een half jaar duren voordat de gevolgen ginds merkbaar zouden worden en in die tijd zouden de Arabische landen te veel aan inkomsten moeten derven, terwijl zij die hard nodig hebben voor de oorlogvoering. Koning Feisal, de 67-jarige Bedoeïe nenheerser, die al veel geld heeft gesto ken in de Egyptische oorlogsmachine, heeft de Verenigde Staten al gewaar schuwd dat Saoedi-Arabië zijn produktie op het huidige peil zal handhaven wan neer de V.S. geen wijziging in de Israëli sche politiek afdwingen. Aramco, de maatschappij die de oliebronnen in Sa oedi-Arabië exploiteert, is van plan de produktie van 8,2 miljoen barrels per dag op te voeren tot ongeveer 20 mil joen in 1980. Bijna alle extra produktie zou dan bestemd zijn voor het dekken van de olietekorten die de komende tien jaren in de VS worden verwacht. Saoedi- Arabië en de Arabische landen aan de Perzische Golf hebben de grootste aan- getoonde reserves aan olie ter wereld onder hun woestijnzand liggen. Met de Noordafrikaanse landen Alge rije en Libië voorzien zij voor tachtig Kunnen de V.S. dat niet van Israel afdwingen, dan acht hij zich niet ver plicht de olieproduldie van zijn land aan de Amerikaanse behoeften aan te pas sen. Dit dreigement is er een op lange termijn. De uitvoer uit Saoedi-Arabië is al verminderd, niet zozeer om politieke als praktische redenen. Door de buisleiding van deGolfkust naar de Middellandse Zee, die normaal 480.000 barrels per dag vervoert, stroomt nu nog slechts 275.000 barrels per dag voor het geval deze wordt beschadigd bij de gevechten in Syrië, al dus de Aramco (Arabien American Ooi Company). Nog eens 190.000 bar rels per dag stroomt via een onderzeese leiding naar Bahrein, waar deze olie wordt geraffineerd en geëxporteerd. Daarvan gaat het meeste naar het Verre Oosten, in hoofdzaak Japan, dat ook de belangrijkste klant is van Koe weit en Aboe Dhabi (aan de Perzische Golf). In Bahrein en andere kleinere olie- sjeikdommen die geen grote kapitaalre- servxes hebben waarop zij kunnen terug vallen, zou algehele staking van de olie- Meneba. Meneba heeft het gehele uit staande aandelenkapitaal van Hydro- chemie BV in Den Haag overgenomen van de directeur-eigenaar, de heer H. J. Fischer. Hydrochemie importeert apparatuur in de sector milieutech niek, met name waterzuiveringsinstal laties, kunststofmachines en chemi sche apparatuur. Amerikaan»e Philips. North American Philips Lightin Corp., onderdeel van de Amerikaanse Philips-tak, heeft in principe overeenstemming bereikt over de overneming van een deel van de lichtactiviteiten van ITT. Met de transactie zal ongeveer 20 mln dollar 50 mln) zijn gemoeid, aldus Philips. terdam en Gorinchem gemoeid. Beoogd wordt een betere uitgangsstelling te ver krijgen om continuïteit en groei te waarborgen, aldus de directie. Volgens de Stuurgroep is er voor Eindhoven geen plaats binnen deze conceptie en zal naar een andere oplossing moeten worden gezocht. „Dit bedrijf zal verkocht wor den”, aldus een woordvoerder van Ne derhorst Staal. Het advies moet worden gezien als een logisch gevolg van het gevoerde beleid, dat schaalvergroting en rationalisatie tot doel heeft, aldus de directie. Het personeelsbestand in de vier plaatsen waarop het advies betrekking heeft bedraagt in totaal ruim 1900 per sonen, van wie 1079 in Gorinchem, 350 in Delft, 116 in Eindhoven en 371 in Rotterdam, aldus de woordvoerder. De divisie als geheel telt circa 2500 perso neelsleden. De betrokken bonden en de centrale ondernemingsraad zijn vrijdag ingelicht over de inhoud van het rap port. Het personeel is maandagmorgen op de hoogte gebracht. „We hebben het rapport slechts vluchtig kunnen bespre ken. Zo’n belangrijke ingreep vereist een uitputtende behandeling”. aldus districts hoofd W. J. Bod van de Industriebond ji 10-42. I, 29. Tel. Ook de Europese landen buiten de E.E.G. schijnen voorraden aangelegd te hebben. Zweden geeft geen cijfers, maar volgens waarnemers heeft het voor ten minste 65 dagen normaal verbruik in voorraad. Al doen zich nu al moeilijkhe den bij de benzineleverantie in Oosten rijk voor, dit land heeft voldoende re serve voor acht weken. Libië en Saoedi-Arabië zullen overi gens Oostenrijk 330.000 ton ruwe o lie extra leveren om de achterstand in te halen die is ontstaan door het tijdelijk staken van de uitvoer. De eerste tankboot is al onderweg, zo was gisteren in We nen vernomen. Het afgelopen weekeinde waren 70 percent van de Weense benzi nestations uitverkocht. Irak zou de Oostenrijkers 2,4 miljoen ton leveren dit jaar, maar een eerde daar van moet nog komen. De benzine werd dit weekeinde in Oostenrijk gerantsoe neerd. Ook India overweegt rantsoenering maar dat is meer een gevolg van gebrek aan deviezen dan wegvallen van invoer en van een bittere prijzenoorlog tussen de rgering en de drie buitenlandse olie maatschappijen die in dat land raffina derijen hebben Birma Shell, Caltex en Esso. Die prijzenoorlog duurt al twee jaar. Inmiddels heeft het Democratische lid van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden Wilbur Mills een beroep op president Nixon gedaan om een topcon ferentie te beleggen van de oliegebrui- kende mogendheden Japan, West-Duits land, Frankrijk, Engeland en de Sovjet unie, om een „economische chaos in de gehele wereld” te voorkomen. Mills zei, dat het beleggen van een dergelijke conferentie tot de meest ur gente kwesties behoorde, zolang de Rus sische luchtbrug werd getolereerd. Uit een door DPA verrichte navraag is gebleken dat alle landen van de E.E.G. olie voor 65 dagen in voorraad hebben. Wanneer de uitvoer naar de VS zou wegvallen zou dat land nog 90 dagen op zijn voorraden kunnen teren. Japan heeft voor 79 dagen olie in voorraad. De E.E.G. had vorig jaar ongeveer 550 miljoen ton ruwe olie nodig. Bijna tach tig percent daarvan kwam uit het Mid den-Oosten en Noord-Afrika. Verdere leveranciers waren Nigeria, de Sovjet unie en Venezuela. Naar schatting be droeg het verbruik aan minerale olie in 1972. 15,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 200,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende AMSTERDAM (ANP) Bjj de jaar lijkse uitloting van de 2,5 pet. 30-jarige premielening 1967 van Het Rode Kruis is obligatienummer 2461 uitgeloot met 25.000. Op nr. 15593 viel 10.000, op nr. 2614 ƒ5.000, op nr. 18347 ƒ2.500 en op nr. 13816 1.000. Voorts worden 145 obligaties aflosbaar gesteld met 105. Van de 2,5 pet. premielening Amster dam 1951 (Woningbouw-Premielening) is nr. 9 van serie 8453 uitgeloot 50.000. Bij de jaarlijkse uitloting de lening bleek verder, dat nr. 9 serie 7772 zal worden afgelost - Een prijs van 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen pp het nummer: De prijs van 5.000,is gevallen-op het nummer: .f 50.000,is gevallen op het nummer: DOETINCHEM (ANP). De ijzergie terij Vulcaansoord in het Gelderse Ter- borg is voor het eerst sinds jaren uit de rode cijfers. Na een ingrijpende reorga nisatie, waarbij eerder dit jaar 70 perso neelsleden werden ontslagen, heeft de onderneming de opgaande lijn weer te pakken, zegt de directie. De afgelopen drie maanden werd er zelfs een winst geboekt. Vulcaansoord gaat binnenkort het bedrijf uitbreiden met een construetieafdeling, terwijl voorts met de produktie van landbouw werktuigen wordt begonnen. Het Gel derse bedrijf kan daarbij rekenen op steun van de nieuwe Amerikaanse moe deronderneming Howard inc. Het ligt in het voornemen van de directie om in de loop van het volgend jaar het personeelsbestand weer uit te breiden. Een extra prijs van 100.000,is gevallen in de serie S op het nummer: en een troostprijs van 2.000,— op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van 100.000,is gevallen in de serie T op het nummer: en een troostprijs van 2.000,op nummer: van elk van de andere series. procent in de oliebehoefte van West- Europa en voor 95 percent in die van Japan. In het eerste half jaar importeer den de VS uit de landen aan de Arabi sche Golf zes percent van hun totale behoeften aan olie. Minister van Economische Zaken Friederichs is van oordeel dat loonsver hogingen van 12 percent voor enkele bedrijven al niet te verwerken zouden zijn. Het aanbod van de werkgevers zal dan ook vrijwel zeker nog lager liggen. Friederichs weet dat hij er niet meer op mag rekenen dat de vakbeweging met gematigde eisen komt om het conjunctu- GORINCHEM (ANP). Nederhorst Staal BV, een divisie van Verenigde Bedrijven Nederhorst (Nederhorst Uni ted) NV, heeft bekendgemaakt dat een door de „Stuurgroep Herstrukturering” uitgebracht advies ter kennis is gebracht aan de vakorganisaties en de onderne mingsraden, aldus de directie. Dit advies omvat onder andere de concentratie en specialisatie van staalconstructie-activi- teiten in de twee vestigingsplaatsen Go rinchem en Rotterdam. Hierdoor zouden ongeveer 150 indirekt-produktieve ar beidsplaatsen komen te vervallen. Met de herstructurering zijn de activi teiten van de vestigingen in Delft, Rot-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19