Israëliërs front Komisch duo aan 1 NIEUW SYRISCH OFFENSIEF Stakingsgolf treft België bedwongen met water 1 Engeland-Polen toch helemaal op televisie 1... kom je vanavond? VPRO-TEAM IN CAIRO GESTRAND Ambassade: „Geen Russisch super-wapen voor Syriërs” nijman Het woord is aan... WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Niet de manier Arabische olielanden Washington stuurt mariniers naar Zesde vloot AGENDA pagina 7 Mathot bijna zeker nieuwe minister Verder in de krant van Landbouw HET WEER oriljant ringen KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk KOOYMAN SANITAIR TEL.: 023 - 37 03 50 vluchten uit dollar p C riterum Ontkend Inflatiepremie inzet Nog gesprek met Den Uyl U beltJacobs herstelt! 2 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Beurs 13 Kunst Radio en tv 15 Strips Economie 19 Sport 21, 23 Koud weer /z Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s DINSDAG 16 OKTOBER 1973 63e jaargang nummer 291 (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) „Ja hoor en ’n keuze uit 400 modellen”. Uniek in Nederland. Modehuis A en K Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519 I haven, zei Nixon: „Als ik ons beleid moet omschrijven, dan zou ik zeg gen dat het gelijk is aan dat wat wij in 1958 volgden, toen Libanon bij het conflict betrokken was, en aan dat in 1970, toen Jordanië er bij betrokken was”. JACOBS B.V. Plaatselijk nieuws 4, 5, 7,9,11 11 I I W/UWW/UmfHfanffHfUUHf/mi. Perspex lichtbakken en NEON REKLAMES IJmuider Courant Descartes Ik denk, dus ik ben. der Mije, II. P. Stuurman, II. van Looij Abonnement - bij vooruitbetaling - f 9,30 p. mnd., f 27,00 p. kwartaal (p. post f 30,00), p. jaar f 106,20. Losse nummers 40 cent.. Nixon (Zie verder pagina 3.) ADVERTENTIES (Van onze redacteur in Brussel) (Van onze parlementsredactie) 3 15 tot het KNMI Een VP RO. Volgens de laatste berichten die in 4 1970 waarschuwde Washington de Sy- riërs om hun tanks niet tegen Jordanië in te zetten. Beide acties waren duidelijk agressieve Amerikaanse handelingen. Zonder een nadere toelichting van het State Department of van het Witte Huis, wordt Nixons uitspraak dan ook gezien als een verkapte waarschuwing aan de Sovjet-Unie, dat de Verenigde Staten bereid zijn verder te gaan dan de huidi- eeuwige schoonheid Een gouden ring met briljant is het ideale geschenk voor elke vrouw. Verwen haar met briljant van Siebel. U bent te gast bij betrouwbare briljant- specialisten sinds 1912. Haarlem Gr. Houtstr. 12 winkelcentrum Schalkwijk Beverwijk JUWELIERS Haarlem: Grote Houtstraat 63 Amsterdam, Rotterdam, Den Haag (Van onze p.TV-redactie) echter laten afhangen enkele zakelijlie afspraken, die hij moet maken. „Ik heb Woordvoerder Robert McCloskey van Buitenlandse Zaken ontweek gisteren op zijn persconferentie alle vragen over een mogelijke schending van de detentie- afspraken. Het is echter duidelijk dat de Russische operaties zeer ernstig worden opgevat. Jfoofdrodacticy Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van Egypte maakte bekend dat het 34 Israë lische vliegtuigen, 21 tanks en vier marine-schepen heeft vernietigd tij dens de gevechten langs het Suezka- naal. De marine-eenheden zouden Is raëlische posities op de oostelijke oe vers van de golf van Suez hebben aangevallen en zware verliezen toege bracht. Een andere marine-eenheid viel de belangrijkste Israëlische be stuurspost in Roemana op de noorde lijke kust van de Sinai aan, waardoor brand ontstond. Overigens meldde het Britse persbu reau Reuter gisteravond dat de Russi sche ambassadeur in Libanon, Sarvar Azimov heeft ontkend dat hij gesproken zou hebben over een nieuw Russisch „super-wapen voor Syrië”, waarop Israel geen antwoord zou hebben. Dit bericht zou in de wereld gekomen zijn door de Libanese hoogleraar Hassan Saeb, die met Libanese politici een be zoek aan de ambassadeur heeft gebracht. Na dat gesprek zei Saeb dat de ambassa deur hen had gezegd dat Syrië binnen kort over een pas ontwikkeld wapen zou beschikken, waar het Israëlische leger niets tegenover zou kunnen stellen. De Russische ambassade liet daarop weten dat ambassadeur Azimov niets in die geest heeft gezegd, en dat het bericht nergens op berust. In Washington worden deze factoren gezien als het breekpunt van de afspra ken die tussen Washington en Moskou werden gemaakt en die tot een ver meende ontspanning leidden. Wat de ge volgen daarvan zullen zijn, was ook in het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington een open vraag, maar een verkilling van de relaties zal er onge twijfeld het resultaat van zijn. bied werd melding gemaakt van het uitschakelen van een Israëlische een heid van 21 tanks die gisteravond Egyptische stellingen naderde. BEIROET (AFP). De Arabische olielanden zijn al enkele dagen bezig met het „massaal omzetten” van hun dollars in Europese, en Japanse deviezen en in goud, zo is in Beiroet van een diplomaat vernomen. Hij zei dat dit gebeurt om „de dollar te kraken”. De heer Mathot heeft in zijn gesprek met de KVP-fractieleider laten weten bereid te zijn zich met de leiding van dit ministerie te belasten. Hij wilde zijn definitieve besluit van nog met Den Uyl nog geen volmondig ja gezegd”, liet de heer Mathot vanmorgen weten, „maar het gaat wel sterk die richting in.” In Washington is bekend gemaakt dat 2.000 mariniers ter ondersteuning van de Zesde Vloot naar de Middellandse Zee worden gestuurd. De mariniers zullen worden vervoerd met het vlieg dekschip Iwo Jimo uit Moorehead, Carolina. Het besluit tot het zenden van een marine-contingent naar de Middellandse Zee volgde na de uit spraak van president Nixon dat hij niet zou toestaan dat de veiligheid van Israel in gevaar zou worden gebracht. BRUSSEL De twee weken geleden in de staalindustrie begonnen stakings acties voor een inflatiepremie zqn nu overgeslagen op de metaalverwerkende industrie. Twee weken geleden waren de arbeiders van dé staalfabrieken van Cockerill bij Luik de actie begonnen. In de staalindustrie wordt de premie toege kend, doch er moet nog over onderhan deld worden of zij in het loon kan worden opgenomen, anders gezegd of ze een permanent karakter krijgt. Ook in Damascus werd gezegd dat er een hevige tank- en artillerieslag was uitgebroken in de noordelijke en cen trale sectoren van het Syrische front. Een Israëlisch vliegtuig werd neerge schoten, waarschijnlijk door een Rus sische luchtafweerraket. Volgens Tel Aviv zouden een Syrisch jachtvlieg tuig en twee helicopters zijn neerge haald. Volgens de krant hebben de Egyp- tenaren eerst zelf zandbarrières opge trokken om te kunnen ontdekken hoe deze het gemakkelijkst konden wor den vernietigd. Toen bleek dat de zandbarrières inderdaad bestand wa ren tegen bommen, besloten enkele commandanten het met water te pro beren, wat lukt?. Een Israëlische marine-eenheid poogde in de vroege ochtend de Egyptische kust aan de noordelijke delta te nade- rën maar werd onderschept door Egyptische marine- en luchtmachteen- heden. Vier Israëlische schepen zon ken, aldus een communiqué. In de centrale sector van het Suezkanaalge- BEIROET (AP). De Egyptische troepen hebben bij de oversteek van het Suezkanaal aan het begin van de oorlog krachtige waterstralen gezet op de grote zandbarrières, die de Israëliërs hadden opgetrokken ais be scherming tegen kogels en bommen. Het water, dat door krachtige pom pen uit het Suezkanaal wordt opgezo gen werd 90 minuten lang op de 20 meter hoge zandmuren gericht totdat zij doorweekt en gemakkelijk neer te halen waren, zo bericht een Libanees dagblad. Eerst nog zwaar bewolkt met regen, morgen opklaringen afgewisseld door enkele bui en. Meest matige, aan de kust later af en toe krachtige wind tussen noord en noordoost. Minimum temperaturen om streeks 7 graden, maxima circa 9 graden. De woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken TEL A VIV/D AM ASCUS (Reuter, AFP, UPI en AP). Syrische en Iraakse strijdkrachten hebben vanmorgen een aanval ondernomen op Israëlische stellingen, zo heeft een legerwoord- voerder in Tel Aviv bekendgemaakt. Uit de mededeling blijkt dat de Iraak se troepen niet, zoals eerder in Tel Aviv was gezegd, uitgeschakeld zijn. Details over de strijd zijn nog niet bekend. Tel Aviv maakt verder melding van gevechten aan het front ii. de Sinai. Egyptische schepen hebben raketten afgevuurd op Sjarm el Sjeik, maar geen daarvan trof doel, aldus de woordvoerder in Tel Aviv. Israëlische raketboten hebben Egyptische militai re installaties aan de Middellandse- Zeekust tot Alexandrië toe aangeval len. Volgens Tel Aviv is een groot aantal radarposten uitgeschakeld. DEN HAAG. De KVP’er dr. ir. H. J. Mathot, directeur van de Centrale Handelsvereniging CHV uit Veghel, zal binnenkort een gesprek hebben met mi nister-president Den Uyl over de opvol ging van minister Brouwer van Land bouw en Visserij. Naar aanleiding van dit gesprek zal de Brabander besluiten of hij de post, die KVP-fractieleider Andriessen hem gisteren heeft aangebo den, accepteert. 1 HILVERSUM (ANP) De belangrij ke voetbalwedstrijd in de voorronden om het wereldkampioenschap tussen En geland en Polen, morgenavond in het Wembley-stadioh in Londen, zal toch geheel, doch niet rechtstreeks door de NOS-televisie worden uitgezonden. De programmaieiding heeft daartoe besloten op aandrang van talrijke televisiekijkers. Verwachting van woensdagavond De leverantie van de soort wapens wordt in Washington eerder als een criterium gezien dan de hoeveelheid. Met nieuwe wapens kan de oorlog een andere wending worden gegeven, terwijl het aanvullen van verloren gëgane wa pens de strijd alleen kan toespitsen, maar wel op de huidige basis. Waarnemers beweren dat Moskou tot nog toe voornamelijk defensieve, wapens heeft aangevoerd en dat het bevoorraden van Israel met nieuwe Phantom-straal- jagers in wezen ook als defensieve be voorrading moet worden gezien, omdat Israel superieur is in de lucht en zijn grenzen verdedigt. Aan de zijde van de Arabieren is de strategie dan ook gericht op het in-stand-houden van een krachtig defensief luchtdoelafweersysteem. Op de informatie-avond van 19 tot 21 uur van de Gemeente Politie Haarlem, Florapark 5 hoor je alles over de boeiende opleiding tot agent van politie met een goed salaris. e „Wat ’n droom a van ’n bruidsjapon - Joke,zeker -* van A K”. wilde geen nadere uitleg geven van deze opmerkingen van de president, maar hoogst merkwaardig is op de eerste plaats dat Nixon geen vergelijking trekt met de Oorlog in 1967, toen de situatie in het Midden-Oosten meer overeenkom sten vertoonde met de huidige strijd dan de acties van 1958 of van 1970. In 1958 zette Eisenhower Amerikaanse mariniers aan land in Libanon en in Het feit, dat de wedstrijd ook geheel (ën rechtstreeks) door de Belgische tele visie wordt uitgezonden, heeft daarbij een rol gespeeld. De eerste helft van de wedstrijd (waarin Polen aan een gelijk spel ge noeg heeft om zich voor de eindronden te plaatsen) wordt vanaf 20.35 uur op Nederland 1 uitgezonden. Om 21.35 uur volgt de tweede helft. Bouw-, installatie-, loodgietersbedr. Grevelingenstr. 2, Um., telef. 10231 Joes Roelofs en cameraman Paul van den Bos. Zij zijn op 22 september naar Cairo gegaan. Aanvankelijk zou de ploeg al terugke ren in de eerste week van oktober. Omdat de produktie meer tijd in beslag nam dan was voorzien moest het verblijf in Egypte worden verlengd. Het uitlopen van de filmopnamen heeft, zo laat de VPRO weten, overigens niets te maken met de oorlogstoestand in het Midden oosten. Er is in parlementaire kringen sprake van dat de Nederlandse ambassade in Santiago tijdens de militaire coup in Chili niet gefunctioneerd heeft op de manier die men van een vrijheidslievend en hulpvaardig land mocht verwachten. De verantwoordelijke man, ambassadeur Goedhart, is door minister Van der Stoel teruggeroepen voor overleg, een zeer noodzakelijk direct contact dat de moge lijkheid van speciale instructies geeft nu Nederland zijn betrekkingen met de mi litaire illegalen in Chili wil voortzetten. Er is echter veel kans dat de ambas sadeur moet worden vervangen, want er zijn aanwijzingen dat hij tijdens de moordpartijen die de overrompeling van Chili begeleidden toegang heeft gewei gerd aan mensen in doodsnood, die asiel zochten. In zulke situaties, die niet gemakkelijk zijn, moet geïmproviseerd worden en kan men zich niet bedden met een formele opvolging van normale instructies. Als de ambassade in Chili tegenover de mili taire onderdrukkers haar gezicht gered heeft, dan heeft zij inderdaad verkeerd gefunctioneerd. Een ambassadeur die koeltjes mensenlevens opoffert om de goede verstandhouding met een illegaal, terroristisch bewind dat regeert door geweld en moord te bewaren, is zijn post niet waardig. Er zijn bij de buitenlandse dienst wel functies waarin men geheel en al, door dik en dun, ambtenaar kan blijven. Maar daar behoren in deze woelige we reld de ambassades niet meer toe. EIGEN ONTWERPSTUDIO Vraagt inlichtingen Elektrotechniek en Lichtreklame Telefoon 31 93 09 Houtmarkt 21 Hilvershm zijn ontvangen, wachten de Nederlanders op het bericht dat zij per boot van Alexandrië naar Marseille kunnen varen. Deze boot zou zondag vertrekken maar ook deze plannen zijn tot nader order uitgesteld in verband met de onveilige situatie voor de kust van Egypte. De VPRO-ploeg bestaat uit de acteurs John van Leeuwarden en Wim van der Grijn, regisseur Krijn ter Braak, produ cer Han Erkens, produktie-assistehte ge wapenleveranties, wanneer Moskou de militaire balans in het Midden-Oos ten in gevaar brengt met de aanvoer van wapens. Om die reden wordt in Washington veel belang gehecht aan een verklaring van de Syrische regering dat het bin nenkort wapens zou gaan gebruiken die nog niet eerder werden geïntroduceerd en die volgens de Syriërs de Israëliërs pijnlijk zullen verrassen. Als dit juist is, zal het gebruik van nieuwe wapens niet alleen aantonen dat Moskou een stap verder is gegaan dan het leveren van in de strijd verloren gegaan oorlogsmaterieel, maar ook dat de Russen de oorlog gebruiken om nog onbekende wapens te testen. Toeh is de algemene diplomatieke en politieke opinie in Washington dat het breekpunt tussen Moskou en de Vere nigde Staten nog niet is bereikt, maar toegegeven wordt dat de situatie door de luchtbruggen gecompliceerd en poten tieel explosief is geworden. „Onze rol die van vredebrenger” De positie van de bedrijven in de metaalverwerkende sector wordt minder gunstig genoemd dan in de staalsector. Bij landelijk overleg tussen werkgevers en werknemers leek in de metaalverwer kende sector een compromis dan- ook onmogelijk, omdat de werkgevers zeggen geen inflatiepremie te kunnen dragen. De vakbeweging besloot toen dat voor de op nationaal vlak gestelde eisen in de bedrijven zou worden gestaakt. Die actie is begonnen met een 24- uursstaking in de ACEC-fabrieken De staking concentreert zich voornamelijk in Charleroi, waar de meeste fabrieken van ACEC gevestigd zijn, maar ook in andere vestigingen is het werk neerge legd. HILVERSUM-CA RO-ploeg, die de afgelopen weken tele visieopnamen in E fypte heeft gemaakt voor de Herodotusspelen zit Cairo. De ploeg, die het afgelopen week einde zou terugkeren, moet voor onbe paalde tijd in Egypte blijven nu het reizen per vliegtuig uitgesloten is. WASHINGTON President Nixon heeft gisteren verklaard dat de rol van de Verenigde Staten in het Midden-Oosten die van „vrede brenger” is. Na gezegd te hebben dat ieder land in het gebied het recht heeft om zijn eigen onafhan kelijkheid en veiligheid te hand- Een befaamd Israëlisch komisch duo vermaakt de Israëlische strijdkrachten aan het Syrische front. Premier Golda Meir heeft vanmiddag het parlement voor de eerste keer sinds het uitbreken van de vijandelijkheden verslag uitge bracht over de huidige toestand. vast in

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1