Secretaresse van Stichting Oecumenische Hulp: D Kamervragen over benoemingen 0 in leger Informatiemap van politie in omloop Amerikanen zagen vreemde wezens Gezondheidszorg regionaal maken Vliegongeluk in Rusland: 28 doden Europese conferentie in Genève Nederland brengt Russische Ledental van dissidenten ter sprake KPPWKW PPR meer dan verdubbeld siw Thaise studenten goed voorbereid Panagoelis in Rome □„□Enta ditiw Prinselijk paar Parijs I 1 i H li in Gratis kopstuk bij I Centrale Raad Volksgezondheid: CAMPAGNE TEGEN REGERING UITSTEKEND GEORGANISEERD DINSDAG 16 OKTOBER 1973 2 Di AMBASSADEUR UTRECHT (ANP). Het is zeer urgent dat de Nederlandse regering haar toezeggingen over het opnemen van vluchtelingen uit Chili en het beschikbaar stellen van financiële steun concretiseert. Zolang niet vast staat hoeveel plaatsen er hier voor vluchtelingen beschikbaar zijn, kunnen ie hulporganisaties niets doen. Mevrouw drs. A. E. A. Went-Van der Vring, secretaresse van de Stich ting Oecumenische hulp aan Kerken en vluchtelingen en hoofd van het bureau van deze stichting, zei dat gisteren in Utrecht op een persconfe rentie waarop zij verslag uitbracht van haar recente reis naar Latijns- A.merika. 1 ziji mil wa mii bij me dal gei 2 zakjes Royco groentesoep van 132 voor 119 SNELLER BANGKOK (Reuter). De con- en het militaire bewind, die in het frontatie tussen Thaise studenten afgelopen weekeinde leidde tot bloedige botsingen en het ontslag van veldmaarschalk Kittikatsjorn is het resultaat van een goed ge organiseerde studentencampagne om tot herstel van de democratie te komen, zo werd gisteren in Bangkok gezegd. Sedert zij vorig jaar met hun campagne begonnen hebben de studenten aanzienlijke successen geboekt, maar tot het af gelopen weekeinde had de regering geen geweld tegen hen gebruikt. Vluchtelingen in Chili snel helpen een bijdrage willen (Van onze Haagse redactie) ADVERTENTIE I XanhetHeJerlonlseXoetkol WFERRAPPORTEN tl WOENSDAG 17 OKTOBER 4 DEN HAAG Om opbouw en werk wijze van de gezondheidszorg doorzich tiger te maken en zo goed mogelijk te laten uitvoeren is schaalverkleining no dig. Aldus de Centrale Raad voor de Volksgezondheid, die in een advies pleit voor regionalisatie in de gezondheids- Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Hoog water Laag water WOENSDAG 17 OKTOBER h. bew. onbew. h. bew. h bew. h. bew. h. bew zw. bew zw. bew. 1. bew. onbew. 6.48 2.38 uur uur Na de verkiezingen is het aantal plaat selijke actiecentra toegenomen van 140 tot 285. Ter financiering van de noodza kelijke uitbreiding van haar apparaat en van de komende Staten- en raadsverkie zingen is de partij een geldwervingsactie begonnen, aldus de PPR-voorzitter. De studenten vormden vorig jaar het Nationale Studenten Centrum van Thai land (NSCT) dat al direct stelde meer dan 200.000 medestanders te hebben op alle universiteiten. verschillende voorwaarden heeft verbon den. De regering behandelde de studenten aanvankelijk als jongelui, die het opstel len van een grondwet aan hun ouders moesten overlaten, maar vorige week ging zij over tot de arrestatie van der tien studenten die politieke activisten een ver- politie I sep- Drie van de krachtigste militaire lei ders in Thailand hebben inmiddels het land verlaten. Grote groepen jongeren, die door de straten van Bangkok trok ken, hadden geëist, dat deze militairen werden terechtgesteld. Gisteren hebben oproerige studenten opnieuw politiepos ten aangevallen en een aantal regerings bureaus geplunderd en in brand gesto ken. De premier heeft vertegenwoordi gers van de studenten ontvangen. Er zijn troepen versterkingen in Bangkok aangekomen. Allen Hynek en James Harder van de universiteit van Californië hebben de twee havenarbeiders onder hypno se gebracht en toen ondervraagd. De ervaring leert, zeggen zij, dat men onder hypnose niet kan liegen. De Italiaanse prof. Daniele Petrucci die tien jaar geleden opzien baarde door dat hij experimenteerde met menselijke foetussen in reageerbuisjes, is in Bologna op 51-jarige leeftijd aan een hartver lamming overleden. De Az( o o o o ozo o o o ono ozo nw w w zzw o zo nnw w n n w nno zzw zw wst 25 7 V2 17 24 19 22 23 25 30 12 12 11 11 12 11 11 10 13 11 8 34 12 17 12 14 4 18 7 7 21 11 12 20 31 19 11 20 12 14 18 20 16 E de aan Ter ma< zat< I t k t l V ver een vlie twe hen lucl i i t c I E 9' li 0.2 0.7 1 1 7 2 1 2 4 8 3 0 3 14 15 5 12 0.4 0.2 0.2 9 4 18 6 0 0 7 11 0 0.6 0 5 0 0 zorg. Daartoe zouden regionale raden voor de volksgezondheid moeten worden gevormd, die in hun gebieden het nood zakelijke werk moeten aanpakken, voor zien van „wettelyke” bevoegdheden. GENEVE (ANP) Nederland heeft de positie van de Russische dissidente schrijvers, kunstenaars en wetenschaps mensen indirect aan de orde gesteld op de Europese confeerntie voor veiligheid en samenwerking. Dit gebeurde door de indiening gistermiddag van ’n ontwerp resolutie „over de toegankelijkheid van werken op het gebied van litteratuur, kunst en wetenschap”. werden genoemd. Tot hen behoorde Thi- rayoedh, die weliswaar niet langer se- cretaris-generaal van de NSCT was, maar die nog veel invloed op de organi satie uitoefende. Weer gingen de studen ten ds straat op en zij wisten de belofte af te dwingen dat de dertien onvoor waardelijk zouden worden vrijgelaten als er een einde kwam aan de betogin gen. De studenten bleven demonstreren en zondag kwam het ten slotte tot de bloedige botsingen en later tot het ont slag van de regering-Kittikatsjorn. MOSKOU (Reuter) Bij een vlieg tuigongeluk in de Sovjet-Unie zijn za terdag 28 mensen om het leven geko men. Het toestel stortte neer op het vliegveld Domodedovo bij Moskou, waar het zou landen op een vlucht van Tbili si, de hoofdstad van Georgië. De geleerde zei dit gisteren na het onderzoek van twee havenarbeiders, die zeggen donderdag bij Pascagoula in Mississippi door twee wezens „met een als zilver glinsterende huid, grote ogen en handen als krabbescharen” aan boord van een ruimteschip te zijn gebracht, waar zij onderzocht en gefotografeerd zijn. DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid Kombrink (PvdA) meent dat staatssecretaris Mommersteeg (Defensie) grote terughoudendheid moet betrachten by de benoemingen van hoofd- en opper- officieren by de strydkrachten. In vragen aan de staatssecretaris dringt het Kamerlid aan op het instellen van een onderzoek naar het benoemingsbeleid bij de krijgsmacht. mist mist mist motregen regen Den Helder geh. bew. regen mist regen regen regenbui zw. bew. zw. bew. 1 bew. regen regen sneeuw zw. bew. h. bew. l.bew regen regen zw. bew. 1. bew. 1. bew. Zij zouden de vrijheid moeten hebben hun gedachten te uiten en hun ervarin gen op schrift te stellen ten behoeve van informatie van de lezer en op die manier in staat dienen te worden gesteld bij te dragen aan de cultuur van hun eigen land en die van de wereld. VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Eerst enkele buien, later meer opklaringen. Temperaturen aan de lage kant. Aantal uren zon: 1 tot 7. Minimum tempe ratuur: 1 tot 6 graden onder normaal. Maxi mum temperatuur: 0 tot 4 graden onder nor maal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. Normale temperaturen tot 22 oktober: mini mum 9, maximum 13 graden. Lichth. Rtd. Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München zw. bew. Ni ce Oslo Parijs Rome Wenen Wenen Casa Blanca Istanboel Las Palmas Tunis uur uur wzw zzw nnw wzw zzw wnw wst wzw n zw ambassadeur in Chili nog gehandhaafd kan worden. Hij zegt dit in vragen aan minister Van der Stoel van Buitenland se Zaken. Weer in binnen- en buitenland Mevrouw Went heeft op verzoek van de Wereldraad van Kerken samen met de Zwitser Theo Tschuy een bezoek gebracht aan Brazilië, Argentinië, Chili (van 28 september tot en met 4 oktober) en Peru. In Santiago heeft ze gesproken met vertegenwoordigers van de rooms-katho- lieke en de protestantse kerken en van de militaire junta. Er is overeenstem ming bereikt over de r egistratie van buitenlandse vluchtelingen die in de pe- riode-Ailende Chili binnengekomen zijn en die het land nu willen verlaten. Ze hebben daarvoor drie maanden de tijd. Een klooster en een nonnenschool zijn als „vryplaatsen” ingericht. De vluchte lingen genieten er een zekere bescher ming, maar volkomen veilig zijn ze er niet, omdat de junta aan de regeling De studentenbeweging stelde dat een nieuwe grondwet binnen zeer korte tijd kon zijn opgesteld en riep zijn commissie in het leven om te bev. C dat het sneller kon. De beide arbeiders, de 42-jarige Charles Hickson en de 18-jarige Cal vin Parker, vertelden onder hypnose hetzelfde verhaal. Hynek is van oor deel, dat de twee „een verschrikkelij ke belevenis” hebben gehad en dat hun verhaal boven elke twijfel ver heven is. Minister Van der Stoel van Buiten landse Zaken zei half september na terugkeer uit Kopenhagen, waar hij het politiek overleg van de negen landen van de Europese gemeenschap had bij- gewoond, dat de tekst van de ontwerp resolutie ook te maken heeft met de positie van de Russische schrijvers. Volgens de ontwerpresolutie hebben In een discussienota, die aan de ontwerpresolutie is toegevoegd, stelt Ne en de lectoren hieden symposiums en discussies over een nieuwe grondwet en internationale zaken om daar de aan dacht van het publiek op te vestigen. De studenten kregen ook de Thaise kranten achter zich die de premier en de vice-premier Praphas Tsjaroesthien bleven vragen hoe snel een grondwet kon worden opgesteld en ingevoerd. Het kwam tot verscheidene krachtme tingen met de regering. Eén hiervan was de schorsing dit jaar van een aantal studenten van de Ramkamhaeng-univer- siteit wegens het schrijven van satirische artikelen tegen de rector. Toen de rege ring kadetten toestemming gaf aan de Tsjoelakongkorn-universiteit te studeren zonder toelatingsexamen, gingen de stu denten massaal de straat op en moest de regering toegeven aan hun eisen. derland dat het vanzelfsprekend is, dat auteurs wensen dat hun werk wordt gepubliceerd en in een zo wijd mogelij ke kring wordt gelezen. DEN HAAG (ANP) Het aantal PPR-leden is sinds de verkiezingen vo rig jaar toegenomen van 400» tot 9500. Het voor 1973 begrote tekort van de partij van f 30.000 zal naar verwachting door de contributies van deze nieuwe leden kunnen worden gedekt. PPR-voor zitter Van Dam zegt dit naar aanleiding van berichten over financiële moeilijk heden waarin zijn partij zou verkeren. De heer Goedhart zou geweigerd heb ben een ex-minister uit de regering- Allende en leiders van de Chileense radicale partij in het ambassadegebouw asiel te verlenen. Na PvdA-voorzitter Van der Louw heeft nu ook mevrouw Went verklaard dat de Nederlandse ambassade in Chili heeft geweigerd asiel te verlenen aan mensen die in levensgevaar verkeerden. ROME (AP) Alexandros Panagoe- lis, de man die een aanslag zou hebben gepleegd op de Griekse leider George Papadopoulos en die onlangs bij een algemene amnestie is vrijgelaten uit de gevangenis, is gisteren in Rome aange komen. Panagoelis weigerde bij zijn aankomst op vragen van journalisten te antwoor den. Hij zei dat hij binnen enkele dagen een persconferentie zou geven. EINDHOVEN (ANP) Er is een on bekend aantal fotokopieën in omloop van een informatiemap die door de Eindhovense gemeentepolitie gebruikt wordt en waarin een groot aantal gege vens voorkomen van personen die om een of andere rede gesignaleerd staan. Theo Engelen, een Eindhovens lid van de Rode Jeugd, heeft bij de Minister van Justitie een aanklacht ingediend omdat zijn naam op deze lijst zou voorkomen. De CRV meent dat het doorvoeren van fundamentele wijzigingen in op bouw en werkwijze van de gezondheids zorg over de gehele linie noch uitvoer baar noch wenselijk is. Geleidelijke aan passing, ombuiging en bijsturing is de weg waarlangs een beter bestel kan worden bereikt zonder dat gevaren ont staan voor de continuïteit. Uit een kriti sche beoordeling van de huidige werking van de gezondheidszorg zouden daarvoor richtlijnen moeten worden gevonden. Volgens het CRV-advies kunnen de leden van de regionale raden worden gevonden in de kringen van groeperin gen en instellingen die op het volksge- zondheidsterrein werken, de organisaties die op breed terrein de belangen der bevolking behartigen en op het gebied van de volksgezondheid een inbreng hebben en de lokale of gewestelijke overheid. Allerlei bestuursrechtelijke, bestuurlijke, financiële en maatschappe lijke aspecten van dit voorstel zullen nog nader moeten worden uitgewerkt. De ontwerpresolutie is samen met een discussienota gisteren ingediend op de conferentie voor Europese veiligheid en samenwerking van 33 Europese landen plus de Verenigde Staten en Canada. De uitgevers moeten daarom de vrij heid hebben contact op te nemen met auteurs van werken op het gebied van literatuur, kunst en wetenschap teneinde publicatie van hun werk te vergemakke lijken. Zij richtten hun aandacht allereerst op de ongunstige haudelsbalans tussen Japan en Thailand welke jaarlijks een nadelig saldo van meer dan drie miljard gulden voor Thailand te zien geeft. Be gin van dit jaar begon de NSCT onder leiding van zijn energieke secretaris-ge- neraal Thirayoedh Boonmee te ijveren voor herstel van een constitutioneel be wind en tegen de Amerikaanse militaire aanwezigheid in Thailand. De regering stelde een commissie in die een grond wet moest opstellen en die haar werk in drie jaar moest voltooien. O Een Dordtse vrouw heeft dezer da gen een aantal juwelen, die zij bij een veertien dagen geleden in haar woning gepleegde inbraak was kwijtgeraakt, van de daders terug gekocht. Zij was door middel van een advertentie met hen in contact gekomen. Zij wil niet aan de politie vertellen hoeveel zij voor haar eigen juwelen waaraan zij grote per soonlijke waarde toekent heeft betaald. Hij noemt een dergelijk onderzoek temeer noodzakelijk, nu rationalisatie, reorganisatie en internationale taakver deling door het kabinet als beleidsdoel einden zijn gekozen. Ook vraagt het Kamerlid mededeling te doen van be vorderingen. PASCAGOULA (DPA) De Ame rikaanse astronoom Allen Hynek is ervan overtuigd dat er onlangs in Mississippi een ruimteschip van een andere planeet is geland. Het is daarom zaak, dat deze mensen zo spoedig mogelijk de kans krijgen, Chili te verlaten. De Wereldraad en de hoge commissaris voor vluchtelingen in Genève zijn bezig met het inventariseren van de opvangmogelijkheden in Latijns- Amerika, Europa, Canada en Australië. Naar schatting 13.000 a 15.000 vluchte lingen zijn Chili onder het bewind- Allende binnengekomen. In Santiago hebben zich de eerste drie dagen ruim duizend vluchtelingen bij de registratie centra aangemeld. De verwachting is, dat dit aantal tot zesduizend zal stijgen en wellicht nog hoger zodra het eerste transport veilig uit Chili is vertrokken. Veel vluchtelingen vertrouwen de zaak namelijk niet en inderdaad nemen ze risico’s door zich bij de registratiecentra bekend te maken. Een klacht over mislukte trouwfo to’s heeft een Utrechtse fotograaf zo opgewonden, dat hij en zijn vrouw de reclamerende klanten te lijf gingen en met ploertendoders bewerkten. De te leurgestelde klanten, die zaterdag in de fotozaak in de Utrechtse binnenstad het geld voor de mislukte bruidsreportage terugeisten, moesten met diépe hoofd wonden naar een ziekenhuis. Toen de politie kwam verschanste de fotogrfeaf zich in de deuropening van zijn huis en dreigde met een alarmpistool. De man werd bijgestaan door vrouw en dochter. Na een stevige worsteling werd het drietal overmeesterd. Het Eerste Kamerlid Kweksiiber (PvdA) vraagt zich af of de Nederlandse De discussienota stelt verder: „In ge vallen waarin belangstelling bestaat voor publikatie of verspreiding van een werk buiten het land, waarin het tot stand is gekomen, zouden de uitgevers van de andere deelnemende staten de vrijheid moeten hebben rechtstreeks contact op te nemen met de auteur met het oog op publikatie van diens werk, dat anders het publiek in die staten niet zou bereiken.” De kopieën zijn gemaakt van informatiemap die volgens een klaring van de Eindhovense in het weekeinde van 21 op 23 tember gestolen is uit een surveil lancewagen die tijdens een assistentie- verlening in de binnenstad geparkeerd stond. De ontvreemde map is ongeveer 14 dagen later weer op het hoofdbureau van politie terecht gekomen. Op welke manier wilde een woordvoerder van de politie niet zeggen. Een uitgebreid onderzoek heeft tot nu toe geen enkel resultaat opgeleverd. In de verklaring, die gisteravond door de Eindhovense politie werd uitgegeven, wordt nadrukkelijk gesteld dat de in houd van de informatiemappen b< temd is voor intern gebruik. Voor Chilenen die in moeilijkheden verkeren kunnen de kerken weinig doen, nog afgezien van het feit dat de menin gen over de junta binnen de rooms katholieke kerk in Chili even verdeeld zijn als onder de bevolking. De enige mogelijkheid die mevrouw Went ziet, is dat er in Chili een „groep” wordt ge vormd die zich inzet voor de rechten van de mens al of niet met steun van buitenaf en erkenning door bijvoorbeeld de Verenigde Naties en die druk kan uitoefenen op de junta om zijn terreur methoden te laten varen. Op het ogenblik is er volgens me vrouw Went in Chili nog steeds sprake van een „geweldige schending van de rechten van de mens4’. van de landen, die aan de deelnemen het recht van de burgers conferentie vrije toegang tot het geschreven werk van letterkundige of andere aard onge acht of dit in boekvorm, in tijdschriften, dagbladen of in andere vorm verschijnt. Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteren in het hoofdkwartier van de Organisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (OESO) een levendige discussie gehad met de grote kopstukken van deze braintrust van de westerse wereld. Na korte inleidingen door jhr. E. van Lennep, de secretaris generaal van de OESO, en van onder andere dr. Alexander King, directeur- generaal voor wetenschapszaken, en dr. H. Roderick, directeur van milieuzaken van de OESO, werden tal van vragen door de prinses en de prins op de OESO-deskundigen afgevuurd. Onder meer werd er een uur lang gesproken over onderwijszaken, waarbij prinses Beatrix zich zeer belangstellend toonde voor de denkbeelden van onderwijsver nieuwing, die bj de OESO leven en bij deze organisatie worden uitgewerkt. Op de foto: prinses Beatrix samen met jhr. Van Lennep (rechts). 9 8 8 8 8 8 8 8 9 9 2 18 8 12 11 9 0 4 4 4 15 9 8 13 13 en 19.08 en 14.53 Het ongeluk werd bekend doordat westerse psychiaters met een eerder toestel dezelfde route hadden gevolgd. Ze hebben een psychiatrisch congres van Georgië bezocht. Functionarissen van het Ministerie van Volksgezondheid vertel den hun van het vliegtuigongeluk. Der gelijke ongelukken worden vaak niet bekendgemaakt in de Sovjet-Unie, tenzij er buitenlanders bij betrokken zijn. Intussen legden de leiders van NSCT in stilte contacten met de do ten, in het bijzonder met die van de politiek bewuste Thammasat-universiteit, en met openbare figuren. De studenten Zon op 7.08 uur onder 17.42 uur Maan op 21.35 uur onder 13.30 uur De Wereldraad van Kerken heeft 50.000 dollar naar Chili overgemaakt voor de registratie en de opvang van de vluchtelingen. De raad heeft de aange sloten kerken nog een aanvulling van 25.000 dollar gevraagd. Er is meer geld nodig, maar volgens mevrouw Went zul len ook de Verenigde Naties zeker een geven Het transport vormt niet het grootste probleem, want het intergouvernementele comité voor Europese migratie heeft daarvoor zijn diensten aangeboden Een groot pro bleem is wel, de mogelijkheden in over eenstemming te brengen met de wensen van de vluchtelingen. Meer dan de helft wil naar e en Latijns-Amerikaans land terwijl het al bijna zeker is dat daar geen plaatsen zijn.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2