driehonderd vliegtuigen per dag via azoren kernwapen Egyptische piloten oefenen op vliegveld in Dorset maken Boumedienne inzake oorlog in Moskou Hotelgasten Kritiek op Frans en Brits beleid in Midden-Oosten Israel kan Russen: „Ruim baan voor Aeroflot" MOGELIJK UITSTEL VERKIEZINGEN IN ISRAEL WITTE HUIS GEEFT GEEN COMMENTAAR OP GIFT REBOZO „Ongelooflijk veel vliegtuigen” 3 DINSDAG 16 OKTOBER 1973 1 Doorbraak Twijfels Franse deskundige: Pro-Israel Dertig Brits blad Wapenembargo - de Russen de militaire balans in dit op luchtbrug sinds die (Van onze redactie buitenland) n (Van onze redacteuren in Parijs en Londen) de de t 1 LUCHTBRUG AMERIKA-ISRAEL voorgelicht It AI enkele maanden eerder heeft Israel Libië beschuldigd Mirages in Egypte te hebben gestationeerd. Ook die beschuldi ging werd toen door Tripolis tegenge sproken. En aangezien Libië over een gering aantal ervaren piloten beschikt, zal het Tijdens een luchtalarm in de Egyptische hoofdstad Cairo gaf gisteren een vrou welijke employé van het Hilton Hotel instructies aan de gasten wat zij moe ten doen bij een mogelijke luchtaanval van Israëliërs. Het Nederlandse vracht schip „Vila” is gisteren uit de Egyptische haven Alexandria vertrokken met 459 evacués, onder wie Westduitsers, Belgen, Zwitsers, Spanjaarden, Britten, Brazilia nen, Canadezen en een Amerikaan. Het schip gaat naar Kreta. Vandaar zullen de opvarenden met chartervliegtuigen verder worden vervoerd. De partijen zouden geneigd zijn voor stellen te steunen tot uitstel van de verkiezingen in verband met de oorlog voering tot een datum omstreeks medio december. nisterie van Buitenlandse Zaken heeft de aanwezigheid van de Egyptenaren die door een Brits ochtendblad gisteren werd gemeld toegegeven. De stemming in het land is overwe gend pro-Israel. Tijdens protestbetogin- gen, die afgelopen zondag in Londen plaatsvonden, verschenen er 5000 sympa thisanten met de Arabieren op het to neel. Ten gunste van Israel verzamelden zich echter ruim 12.000 mensen voor een protestbijeenkomst op Trafalgar Square. ig in >r irj e e d n t 1 t s e s t en de n-i en >te de en is- er Ir. en zn de er en es de nj ir. De Egyptenaren hebben hun activiteit aan het Suez-kanaal ondersteund met een landing uit zee, die aanvankelijk de van de Israëliërs afsneed. Die actie is, zo zegt Tel Aviv, mislukt. Na enkele uren van hevige strijd werd een „flink aantal gevangenen gemaakt.” Evenwel het is zeer moeilijk vast te stellen in hoeverre de woordvoerders de situatie nauwkeurig weergeven. Het is eigenlijk voor de eerste maal tjjdens deze oorlog dat onder buitenland se waarnemers van de gevechten twijfel rijst omtrent de accuratesse van de offi ciële Israëlische voorlichting. Zij trainen onder meer de bemannin gen van de Lightning-vliegtuigen, waar van er tot nu toe 43 aan Saoedi-Arabië zijn geleverd. Desgevraagd deelde de BAC mee dat ze nog geen richtlijnen heeft ontvangen over de op handen zijnde levering van een serie „Strike- master-jets” aan Saoedi-Arabië. De Israëliërs hebben zich erover be klaagd dat zendingen oorlogsmateriaal die uit Engeland naar Israel onderweg waren, zijn teruggeroepen. Israel heeft, naar verluidt, zware ver liezen geleden aan Britse tanks. Van vervanging is echter onder de huidige omstandigheden geen sprake. De Britse regering hoopt er maar op dat ze haar Israel-sympathisanten in de uitslag van de oorlog niet teleur hoeven te stellen door zich te verlaten op de Amerikaanse leveranties aan Israel, daarbij zelf de rol van de onpartijdige toeschouwer spelend. WASHINGTON (Reuter, AFP, UPI en DPA) De Verenigde Staten rijn begonnen Israel van wapens te voorzien „om te voorkomen dat het militaire evenwicht in het Midden-Oosten als gevolg van de Russische wapenleveranties aan Egypte en Syrië wordt verstoord”. Het Amerikaanse Nederland heeft de VN een bedrzg van 1 miljoen gulden geschonken als bijdrage aan de bevolkingsuitwisseling tussen Pakistan en Bangladesj. De ko mende zes maanden zullen ruim 200.000 personen moeten worden gerepatrieerd, die als gevolg van de oorlog van 1971 ’72 minderheidsgroepen in de beide lan den vormen. Er, is een bedrag van 37 miljoen gulden nodig om deze a tie te kunnen voltooien. Het 500 man tellende militaire con tingent van Marokko aan het Syrische front „heeft opgehouden te bestaan”, zo meldde gisteren een Israëlische militaire correspondent. PARIJS. De ontkenning van Tripolis (op nadrukkelijk verzoek van Parijs) dat Libische Mirage-vliegtuigen in de oorlog in het Midden-Oosten zouden zijn ingezet, heeft in diplomatieke kringen weinig geloof gevon den. Israel verzekerde zondag dat wrakstukken van een neergeschoten Mirage hebben uitgewezen dat die jager tot de ruim honderd toestellen behoort die de Fransen aan Libië hebben verkocht. President Boumedienne een van de meer r adicale leiders in de Arabische wereld heeft het Kremlin vermoede lijk gevraagd om rechtstreekse interven tie in de oorlog tegen Israel. Met dit doel begaf de Algerijnse president zich in de zesdaagse oorlog van 1967 ook al naar Moskou. Gisteren bracht Boume dienne een bezoek aan president Tito van Joegoslavië. De republiek Jemen zal haar volle gewicht in de strijd van Egypte en Syrië tegen Israël werpen. Het Arabische land heeft verklaard al zijn materieel en mensen aan de militaire oppercomman do’s van Syrië en Egypte beschikbaar te stellen. Bovendien klapte hij nog uit de school dat met de leveranties van Mirages aan Libië Frankrijk veel minder service zou hebben geboden. Van de ruim honderd door Libië bestelde Mirages zou momen teel slechts een dertigtal gevechtsklaar zijn. MOSKOU (AFP). President Houari Boumedienne van Algerije heeft eergis teren een onverwacht bezoek aan Mos kou gebracht. Dit is gisteren uit zekere bron in de Russische hoofdstad verno men. Uit Amerikaanse militaire kringen is vernomen dat eerst een squadron van 12 tot 15 Phantoms naar Israel wordt ge bracht. De Arabische Liga gaf gisteren de waarschuwing dat Amerikaanse hulp op dit tijdstip aan Israel de Verenigde Sta ten „direct medeplichtig” maken aan de Israëlische bezetting van Arabische ge bieden. Voor een beter begrip van de militaire situatie in het noorden, in Syrië, is het nuttig te weten dat het treffen met de Irakezen die volgens Israel zijn ver nietigd plaatsvond op drie kilometer afstand van de bestandslijn die anno ’67 tot stand kwam: kennelijk zijn de Israë liërs vooralsnog alleen in het centrum van het front doorgestoten de officië le verklaringen spreken nog steeds over een afstand van dertig kilometer tussen Damascus en de spits van de Israëlische aanval. Aldus onze speciale verslaggever in Tel Aviv. ..g. Een Israëlische krijgsgevangene gefoto grafeerd in een ziekenhuis in Cairo. De Israëliër werd geïdentificeerd als de 26- jarige Aamy Alkalay, een kapitein van de Israëlische luchtmacht. Israel heeft gisteren gemeld dat zijn strijdkrachten in de centrale sector van het Syrische front zijn doorgebroken. Zij „sloegen daarbij Iraakse gepantserde eenheden terug en bezetten hun posi ties.” Er circuleren ook geruchten op de Portugese Azoren over de aankomst van Vietnam-veteranen op Terceira. Zij stappen op de luchtmachtbasis uit de militaire toestellen en zetten met gewo ne commerciële vluchten de reis „als toerist” naar het Midden-Oosten voort. De Amerikaanse ambassade in Lissabon zegt hierover „niets te weten.” LONDEN. De luchtverkeerscontrole op Cyprus heeft, volgens in Londen ontvangen berichten, vastgesteld dat vrijdag en zaterdag zeker zestig Russi sche zware transporttoestellen (AN-22) en vrachtvliegtuigen (AN-12) in Syrië arriveerden en vertrokken. heeft verklaard de Arabieren op te helpen en de De Sovjet-Unie „vastbesloten te zijn alle mogelijke wijze door Israël bezette gebieden te bevrij den”, aldus meldde Tass gisteravond. honderd gevechtsvliegtuigen circa een kwart van de militaire luchtvloot verloren. Al maanden voor het uitbre ken van de oorlog hadden de Verenigde Staten en Israel overeenstemming be reikt over de levering van 50 a 80 nieuwe Phantoms en Skyhawks. Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren zijn troepen bezocht. Jor danië maakte zaterdag bekend dat het keurtroepen naar het Syrische front heeft gestuurd om Syrië in zijn strijd tegen Israel te helpen. land met die dertig Mirages weinig uit kunnen richten. Van zijn kant heeft de bekende bur gemeester van Marseille, Gaston Deferre, die bovendien leider is van de socialisti sche fractie in de Kamer, gisteren van premier Messmer geëist dat hij het Ne derlandse vrachtschip „Heelsum” zal verbieden zijn reis naar Saoedi-Arabië voort te zetten om in dat" land elf Franse AMX-30-tanks af te leveren. De „Heelsum” is overigens gisteravond uit Marseille vertrokken. WASHINGTON (AP). De woord voerder van president Nixon heeft gis teren geweigerd enig commentaar te le veren op de kwestie van de 100.000 dollar die volgens berichten in 1969 en 1970 zouden zijn overhandigd aan Char les (Bebe )Rebozo, een goede vriend van de president. De plaatsvervangende perschef van het Witte Huis Gerald Warren weigerde verder te zeggen of Nixon wist van een eventueel overhandigen van dit bedrag aan zijn vriend Rebozo. „Ik heb niets te zeggen over dit on derwerp”, aldus Warren. Hij herhaalde dat president Nixon inlichtingen open baar heeft gemaakt over zijn financiële situatie en over de financiering van zijn riante huizen in Florida en Californië. De vrouwelijke staatssecretaris van het ministerie gaf als reden op, dat de training bij de koop is inbegrepen en dat die koop al twee maanden geleden werd gesloten, dus vóór het uitbreken van de vijandelijkheden in het Midden-Oosten. Op het ministerie van Buitenlandse Za ken was echter niet vast te stellen of de helikopters al aan Egypte waren gele verd. De Labour-afgevaardigde Janner heeft gemeld dat hij morgen, als het Britse parlement het nieuwe seizoen ingaat, meteen vragen zal stellen over de heli kopters en de Egyptische piloten in Dor set. Minister Janner is vice-president van de vereniging van de joodse jeugd in Engeland. Hij noemde de gang van zaken „nog weer een voorbeeld van perfiditeit van de regering.” JERUZALEM (UPI). Radio-Israel heeft gemeld dat de voorzitter van het Israëlische parlement de vertegenwoor digers van acht fracties bijeengeroepen heeft om voorstellen te bespreken tot uitstel van de verkiezingen die bepaald zijn op 30 oktober. Naarmate de oorlog in het Midden- Oosten langer voortduurt, werd de ver leiding voor de Arabische landen uiter aard groter een beroep op al het be schikbare materiaal te doen, met inbe grip van de Mirage. Het is trouwens zo langzamerhand regel geworden dat met de clausules van de Franse wapencon tracten door de buitenlandse klanten steeds vlotter de hand wordt gelicht. Na zo’n inbreuk plegen die klanten door de Franse regering op een zwarte lijst te worden gezet, die nu al zeventig namen moet omvatten. Libië zou eventueel dus nummer 71 zijn geworden. Zelfs in gaullistische kringen beginnen de bezwaren tegen deze officiële hypo crisie zwaarder te wegen. De nieuwe secretaris-generaal van de gaullistische UDR, Sanguinetti, heeft gisteren ver klaard dat Israel nu ook weer niet al te luid mag klagen, omdat het sinds het wapenembargo uit 1967 niettemin zonder onderbreking alle gewenste onderdelen voor zijn Mirages heeft ontvangen. PARIJS (APj De voormalige di recteur van het „Instituut voor Strategi sche Studies” van het Franse leger, de generaal buiten dienst Georges Buis, heeft gisteravond gezegd dat Israel kernwapens kan maken. „Israël kan ge bruik maken van deze wapens als een laatste redmiddel wanneer het bestaan van het land wordt bedreigd door een militaire overwinning van de Arabie ren”, aldus Buis. Generaal Buis zei tijdens een discussie voor de televisie dat Israel al lang wordt beschouwd als een van de weinige niet- nucleaire landen, die in staat zijn atoomwapens te vervaardigen. De Franse ex-generaal is van mening dat Israel dit verdelgingsmiddel alleen zou gebruiken „in het onwaarschijnlijke geval dat bijvoorbeeld Jeruzalem en Tel Aviv zouden worden bedreigd door een Arabische opmars”. Israël zou geen gelegenheid hebben om het kernwapen te beproeven, maar, aldus Buis, „dit zal de effectiviteit ervan niet verminderen”. Buis gelooft overi gens dat de oorlog zal eindigen in een compromis „als een gevolg van de poli tieke interventie van de grote mogend heden”. De luchtbrug begon, zo rapporteerde Cyprus, vrijdagmiddag om drie uur. Za terdag tegen middernacht was de stroom aangegroeid tot achttien toestellen per üur (één machine per drie en een halve minuiit). Een „ongelooflijke hoeveelheid vliegtuigen”, verklaarde men op Cyprus. Op een gegeven moment werd de piloot van een Amerikaans lijnvliegtuig door de Russen gedwongen op een gro tere hoogte te vliegen. De verkeerscon trole van Cyprus werd op het intensieve Russische luchtverkeer attent gemaakt, toen van Russische zijde radiotelefo- nisch, in het Engels met een zwaar Russisch accent, een verzoek werd ont vangen om ruimte in de lucht vrij te maken op een hoogte van 9000 meter. De Russen vlogen van Boedapest en Boekarest en identificeerden zichzelf door aan het verzoek om hoger te vlie gen het woord „Aeroflot” (de Russische luchtvaartmaatschappij) te laten vooraf gaan. Westelijke piloten en radiomarconisten verklaarden, dat de Russische piloten militaire microfoons gebruikten in plaats van microfoons die door commerciële piloten worden gebruikt. Eén Russische piloot vroeg om de radiogolflengte .van Cairo, maar de meeste vliegtuigen waren voor Damascus bestemd. gens deze berichten wordt de luchtbrug uitgevoerd met C-130 transportvliegtui gen, Boeings-707 en enkele Phantoms. De Portugese regering heeft plaatselij ke bureaus verboden berichten over ac tiviteiten op de luchtmachtbasis en over de luchtbrug te verspreiden. Op vragen antwoordden regeringswoordvoerders slechts met „geen commentaar”. Een re geringsfunctionaris vreest dat uit deze berichten afgeleid zou worden dat Por tugal partij heeft gekozen in het conflict in het Midden-Oosten, „terwijl dat niet het geval is.” Volgens schattingen in Washington hebben de Israëliërs tot dusver ongeveer toevoerweg dag hield over de derde fase van anti-inflatiepolitiek. Het tekent de belangstelling van Britten en hun journalistiek dat bij die gelegenheid iedereen zich geheel in de Britse melkprijzen vastbeet en nauwe lijks belangstelling voor het buitenland had. De buitenlandse correspondenten waren voor fret gebeuren een dag te laat uitgenodigd. Behalve dat de Britten, ondanks het embargo, de Egyptenaren helpen met het vliegen van hun Sea King-helikop- ters, heeft de British Aircraft Corporati on bekendgemaakt dat het embargo nog geen effect heeft gehad op het defensie- contract voor een waarde van 250 mil joen pond sterling met Saoedi-Arabië. De BAC heeft 1500 man personeel in Saoedi-Arabië, die daar uiteenlopende werkzaamheden verrichten. De officiële houding van Groot-Brit- tannië tegenover de oorlog werd binnen 24 uur na het uitbreken van de vijande lijkheden vastgelegd. Zij houdt allereerst een wapenembargo in voor alle strijden de partijen. Verder neemt de Britse regering het standpunt in dat zij geen van de strij dende partijen als agressor wil brand merken. Op deze manier hoopt de rege ring een leidende rol te kunnen spelen in de eventuele vredesonderhandelingen, die op de strijd moeten volgen. De Britten speelden een dergelijke rol met betrekking tot de resolutie die in de Verenigde Naties werd aangenomen aan het eind van de Zesdaagse oorlog in 1967. De beslissing om een wapenembargo af te kondigen, werd pas vorige week woensdag bekend, toen de strijd dus al vijf dagen aan de gang was. Premier Heath had een verklaring in deze zin opgesteld, voor het geval een Brits jour nalist ernaar zou vragen op de perscon ferentie die de premier afgelopen maan- Volgens Portugese zegslieden landt en vertrekt er sinds zondag ieder kwartier een vliegtuig op één dag circa 300 vliegtuigen. Gewoonlijk komen er maar twee of drie toestellen per dag. Volgens hen gaat het onder meer om de grootste naar Berlijn. Vol- Twaalf Egyptische piloten en Egypti sche technici worden op het ogenbfik op een Engels vliegveld in Dorset getraind om de Sea King-helikopters te besturen die door de Egyptenaren twee maanden geleden zijn aangeschaft. Het Britse mi- A1 die aanwijzingen van het feit dat de Franse regering zichzeff ook niet zo erg lekker meer voelt met betrekking tot haar Midden-Oosten-beleid, dreigen ook nog directe gevolgen voor de bin nenlandse politiek van Frankrijk te krijgen. Deze week beginnen de beide Kamers de debatten over de grondwetswijziging die president Pompidou nodig acht om de ambtstermijn van het staatshoofd van zeven tot vijf jaar te verminderen. Langs die omweg zou het Franse staatshoofd voor zijn weinig verheffende houding jegens Israel „gestraft” kunnen worden. Dat president Pompidou zijn onontbeerlijke meerderheid van drievijf- de van de stemmen halen zou, is van morgen bij de aanvang van deze belan grijke parlementaire discussies bijzonder twijfelachtig geworden. ministerie van Buitenlandse Zaken, dat dit gisteravond bekendmaakte, zei bij monde van zijn woordvoerder Robert McCloskey: „We zijn begonnen met enige herbevoorrading van Israel. Dit is bedoeld om te voorkomen dat de grootscheepse luchtbrug van gebied verstoort. Een Portugese luchtmachtofficier de Azoren meldde gisteren dat grote aantallen Amerikaanse vliegtuigen op Terceira een tussenlanding hebben ge maakt om brandstof in te nemen. „Ze zaten vol wapens, munitie en bommen alles wat nodig is voor een oorlog.” De officier had vernomen dat ze van de Azoren rechtstreeks naar Israel vlogen. „Het antwoord van Syrië hierop was dat een Israëlische aanval werd afgesla gen en 43 tanks en andere pantservoer tuigen zijn vernietigd.” Een militaire woordvoerder in Damas cus deelde mee dat de Israëliërs een aanval hadden ingezet in de centrale sector van Golan-front, waar de fel bevochten weg naar Damascus ligt.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3