ander standpunt MIJN HOND WIL IN DE REKLAME WAT NU? Haven i! I 1 Inbrekers richtten chaos aan bij Stormvogels en kledingwinkel ■f,11 [in I Oud-fractievoorzitter Jac. Nuyens heeft nu totaal fifty w el ix daders door politie op heterdaad betrapt B 1 I r - 3 I 5 4 SOCIALISTISCHE VROUWEN DRINGEN AAN OP HERZIENING ARBEIDSWET KVP-FRACTIE STEMDE IN 1963 VOOR FLUORIDERING MARKTBERICHTEN F v.j W'r: IJMUIDER COURANT DINSDAG 16 OKTOBER 1973 Door Ko van Leeuwen i fi Dikke laag poeder 0 1 O i n n - VELSEN Zoals destijds reeds door ons werd vermeld hebben de afdelingen Velsen-IJmuiden van de Vrouwenbond in het NVV en het Vrouwencontact in de Partij van de Arbeid zich in maart van dit jaar gezamenlijk met een schrijven tot de directie van Hoogovens gewend, met het verzoek voortaan ook meis jes in de gelegenheid te stellen aan cursussen voor een technische op leiding deel te nemen. Dit naar aan leiding van een mededeling in „De Grijper”, het personeelsblad van Hoogovens, waar dergelijke cur sussen in werden aangekondigd. i 3 HP rWF- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Jeugdige vandalen hebben het interieur van de kan tine van de IJmuider voetbalver eniging Stormvogels drastisch ge wijzigd. Vernielzucht en vanda lisme hebben in de nacht van zon dag op maandag huisgehouden in de vertrekken van het fraaie club gebouw, dat maandagochtend een uiterst droeve aanblik bood. De schade, welke door drie jeugdige inbrekers werd aangericht, wordt door het bestuur van Stormvogels op ruim zesduizend gulden geschat. Een bedrag waarvoor de voetbal club niet is verzekerd en wat de leden in zelfwerkzaamheid een jaar zou kosten om in te halen. Daders gepakt Loupe en kwastje J| F i van Wethouder Ockeloen op bezoek bij de o o (Van een onzer verslaggevers) p ADVERTENTIE i, t. I Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. V de na de wee ira- In de nacht van zondag op maandag hebben de inbrekers zich via de onder kant van de deur aan de veldzijde van de kantine van Stormvogels toegang tot het gebouw verschaft. Op hun zoektocht naar geld richtten de krakers ontstellen de vernielingen aan. In de bestuurska mer werd de kostare geluidsinstallatie gewoon op de grond gesmeten, de ver- bandtrommel werd omver gehaald, as bakken en andere kleine zaken lagen door het vertrek verspreid. Middenin deze ravage verzamelde een rechercheur van de Velsense politie, ge wapend met kwastje en loupe, vingeraf drukken en andere sporen. De daders waren toen reeds onder de pannen in het Hoofdbureau, want zij konden nog dezelfde nacht in de kraag worden ge grepen. Niet doen, meneer F. te B., er zijn toch wel andere honde- baantjes? Mocht u overigens ook wat willen weten over z'n eten, vraag dat dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleen daar krijgt u trouwens de uitstekende Witte Molen EIW1TBROKS, het nieuwe puur-natuur voedsel, bakvol met krachtstof. Maakt ie alvast kans als model. voor polshoogte nemen. Ondanks het gloedvolle betoog van mr. F. van Hattum, die toen op 14 mei 1963 Ook achter de bar was de ravage bij zonder groot. „Het congres dringt er bij de fractie op aan te bewerkstelligen de Arbeidswet 1920 zodanig te herzien en aan te passen bij de huidige, vaak sterk veranderde tappunten in de gemeente komen. rste ons len. gen van i.953 van k s >op- s er te- sne den JAC. NUYENS oud-fractievoorzitter KVP van „In de /erd tian. trof om- auto ilist /oor het rige nde >nds om- zerd om- te- ijke d 1. in >n t- e, ijt 9 I --7 ontredderde bestuursleden, in gezel schap van ambtenaren van de gemeentelijke dienst voor lichamelijke opvoeding. In het slapstickfilm-achtige decor be wogen zich de bestuursleden van Storm vogels, om de speurende politieman zo veel mogelijk van dienst te kunnen zijn. Ook van gemeentelijke zijde toonde men belangstelling voor de vernielzuchtige en onsportieve kraak. Wethouder C. Ocke- loen en de heren Wedemeijer en Van der Lugt van de gemeentelijke dienst lichamelijke opvoeding, kwamen van een vesti- -1 van het opper- wordt najaar In de kantine zelf heerste ook een grote wanorde. Doordat de vandalen een brandblusapparaat, dat met poeder ge vuld was, in deze ruimte hadden leegge- spoten, was de vloer en de gehele inven taris bedekt met een dikke witte laag poeder. Op de bar lagen talloze glas scherven, afkomstig van gebroken drinkglazen. De vloer achter de bar toonde een mengeling van bluspoedeer. koffiemelk en dranksoorten. Gesmolten consumptie-ijsjes lagen her en der ver spreid. In een kartonnen doos in de hoek van de bar waren de gedeeltelijke ge vulde drankflessen verzameld, die door de inbrekers kennelijk zijn vergeten. Maar de chaos was pas compleet in de keuken achter de bar. Daar had de ijskast het moeten ontgelden. Kroketten, slaatjes en wat zich maar meer in deze kast had bevonden, was er uit gesme ten. De kroketten lagen tot moes gegooid op het gasstel. In de grote ruimte van de kantine stond een gedeeltelijk vernielde jukebox. Op zoek naar kwartjes, had het verniel zuchtige groepje het glas van de boven kant van de kast kapotgeslagen. Ook een flipperkast in de andere hoek van de kantine ontsnapte niet aan de aandacht van de inbrekers. De kast werd aan de voorzijde opengebroken en het geld eruit verdween in hun zakken. arbeidssituatie dat de belemmeringen, welke deze wet de vrouw in de weg kan leggen, worden weggenomen”. „De wijze waarop het college van burgemeester en wethouders in 1963 het voorstel tot fluoridering van leidingwa ter heeft gepresenteerd en zeker ook de manier waarop oud-wethouder H. de Boer het voorstel verdedigde, heeft des tijds de KVP-fractie eensluidend doen besluiten vóór te stemmen. Inmiddels is gebleken dat een van de belemmeringen voor het plaatsen van meisjes in het bedrijf bestaat uit de Arbeidswet van 1920. Vandaar dat door deze afdelingen op het onlangs in Utrecht door het Vrouwericontact ge houden congres een voorstel is ingediend met de volgende inhoud: „Wanneer een gemeentebestuur na verloop van tijd merkt, dat de stemming onder de burgerij zodanig is, dat voort zetting van fluoridering niet meer wen selijk wordt geacht, dan getuigt het van daadwerkelijke democratie als dat ge meentebestuur een enquete laat gehouden Hier is door het Anti-fluor-comité een NIPO-enquête gehouden met een zeer duidelijke uitslag. Zulk een enquete mag men niet naast zich neerleggen, zeker niet van het NIPO, dat toch niet de eerste de beste is. Daaraan noet wel waarde worden gehecht. Met dat resul taat in de hand zou ik, inzien ik nu nog raadslid zou zijn geweest, niet meer voor stemmen. Bovendien zou ik mij vandaag de dag scharen achter de woorden van mr. Van Hattum. burgerij in staat te stellen twee punten in de gemeente fluor-vrij water te halen, maar volgens zijn persoonlijke mening zou er meer ongefluorideerd wa ter worden gehaald, indien er meer af- Dit voorstel werd door de afdelingen Velsen-IJmuiden als volgt toegelicht: „De Arbeidswet brengt namelijk tien tallen bepalingen, welke het onmogelijk kunnen maken dat vrouwen een plaats bij het arbeidsproces innemen. Bijvoor beeld bepalingen ten aanzien van zware arbeid, ploegendienst, enzovoort. Als wij vrouwen de mogelijkheid willen geven een technische opleiding te volgen, die nen we er ook voor te zorgen dat zij, op welke plaats dan ook, dit beroep kunnen uitoefenen.” Dit voorstel werd door het hoofdbe stuur overgenomen en daarop met alge mene stemmen door het congres aan vaard. Het afdelingsbestuur hoopt op deze wijze weer „een klein steentje te hebben bijgedragen aan de steeds sterker wor« dende gedachte dat ook vrouwen recht hebben op gelijke kansen, om zo te bereiken waar zij krachtens aanleg en ambities zouden willen komen”. naren en een inwoner van Wijk aan Zee zich bij Van Campen naar binnen werkten, hadden zij nog een stiekum bezoek achter de rug. Onderweg naar het Plein 1945, hadden de inbrekers gestopt bij de textielzaak „Van twee tot twintig”, aan de Noordarcade, Lange Nieuwstraat. Daar vermaakte het goed bij de politie bekend staande drietal zich tussen de kledingrekken. Ook deze zaak werd herschapen in een ruïne. De kle ding werd van de rekken getrokken en op een grote stapel in de winkel gegooid. Verder stak het drietal zich in het nieuw. De oude kleding werd in een zak op het plaatsje achter de winkel gezet. De heer De Ruijter. eigenaar van de textielzaak: „De bende was onbeschrijfe lijk. Ik kan nu nog onmogelijk zeggen hoeveel er weg is aan kleding. Aan geld was er niet meer dan vijftig gulden wisselgeld aanwezig.” SANTPOORT Onder degenen die ongefluorideerd leidingwater halen bij een van de twee tappunten in de ge meente ziet men ook regelmatig de oud- voorzitter van de KVP-fractie in de gemeenteraad, de heer Jac. Nuyens. Des tijds behoorde hij tot degenen die hun stem gaven aan het voorstel van het college om in deze gemeente tot fluori dering over te gaan. Op dit moment zou hij zich op zijn zachts gezegd van stem ming onthouden, zelfs tegen stemmen, vertelde hij ons in zijn woning aan d« Rijksweg. v Ik zou er nog een vierde punt aan kunnen toevoegen’.’ .sprak de hr. Nuyens. ..Als men cariës wil bestrijden, kan dat ook door middel van een goede en gerichte voorlichting over voeding en mondhygiëne. Er zijn voorbeelden van gemeenten waar men met die voorlich ting resultaten heeft weten te boeken”. Voorts zei de de heer Nuyens ve oordeel te zijn, dat men de behoefte aan ongefluorideerd water niet moet afme ten aan het aantal afhalers, want velen zijn door hun huishoudelijk en andc werk niet in staat om op bepaalde uren naar de agendapunten te gaan. Destijds is de gemeente loyaal geweest, door de Een derde punt is de uitspraak van de Hoge Raad, volgens welke de fluoride ring niet steunt op de wet. Dat betekent nog niet dat het fluorideren een illegale zaak is, anders zou geen raadslid mogen en kunnen voorstemmen. Maar het feit, dat die fluoridering niet op de wet steunt, zou voor mij een reden zijn te i zeggen: „Heren daar doe ik niet aan mee.” „Het was een goed betoog, maar wij zagen toch wel iets in die fluoridering”, aldus de heer Nuyens. Hij vervolgde met op te merken, dat op dit ogenblik zijn standpunt geheel gewijzigd is en wel om meerdere redenen. Het jeugdige drietal werd gevormd uit een 18-jarige jongen uit IJmuiden, die reeds vorige week enige dagen gastvrij heid genoot op het hoofdbureau van politie te Velsen, in verband met een inbraak waar hij zich toen aan had schuldig gemaakt; voorts twee jongens van zestien jaar. Eén daarvan, woonach tig in Santpoort, was eveneens een be kende jongen bij de politie. Reeds vier maal eerder hadden de gezagsdragers met hem te doen gehad en hij liep in een proeftijd. De andere zestienjarige was een inwoner van Wijk aan Zee. Normaal zou ook een jongen van veer tien jaar met het drietal op pad zijn gegaan, doch deze zat reeds veilig in het hoofdbureau in verband met een in braak van vorige week. allen moeten opruimen. Er komen vana vond ook nog een stuk of vijf dames om te helpen schoonmaken. We zullen ge woon alles leeg moeten ruimen. Mis schien als we eenmaal bezig zijn, dat we dan over de ergste teleurstelling heen komen. Maar het is toch wel in en in triest. De daders van deze vernielzuchtige inbraak zijn, zoals eerder vermeld, gear resteerd. Zij werden op heterdaad be trapt, toen zij bezig waren om in de zaak van Van Campen aan het Plein 1945 (electrische apparaten, radio en tv) de kostbaarste apparatuur te verzamelen en klaar te zetten voor afvoer. Zover kwam het echter niet. Hun activiteiten waren ontdekt en het spel was uit. Wel pleeg den zij nog enig verzet en namen een agressieve houding aan tegenover de po litieman, die zich evenals de inbrekers door een lichtkoepel via het dak in het gebouw had laten zakken. Lang duurde dit niet en de daders konden worden ingerekend. Voordat de daders twee IJmuide- IJMUIDEN Maandag arriveerden in IJmuiden: Gena F, Londen, IJmuiden; Scheldeborg, Domsj; Strybeek, Hommel- viken, Velsen; Antje Oltmann, Ala; Nor ma, Kotka, Zaandam; Jaranda, Rotter dam; Mette Christensen, Rotterdam, IJ muiden; Gazelle, Boston, Zaandam; Collhusen, Bremen; Leone, Vieljeux, Bordeaux; Ned. Lloyd Niger, Dakar; Es perance, Goole; Ignation, Tillbury. IJ muiden: Zeeburg, Rotterdam. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Ardea, Harlingen; Borkum, Bremen; Brinda, Poole, IJmuiden; Presiever, Ca nada; Nordkyn, Flixborough; Constance, Delfzijl; Bastant, Delfzijl; Jan Tavenier, Skogall; Christian Matthiessen, Flixbo rough; Memel, Dagenham; Finlandia, Terneuzen; Ilse Wulff, Gothenborg; Am- stelstroom, Shoreham; Nordfeld, Delfzijl; Ruth Dieter, Gru von; Boy Mathiessen, Flixborough; Auberg, Halmstad; Diorit, Flixborough; Fulskies, Le Havre; Gerd Sibum, Emden, Beverwijk; Highland, Londen; Scoll Spirit, Boulogne Sur Mer, Zaandam; Ata, Terneuzen. Dinsdag gearriveerd: Embla, Gefle, Velsen; Tinnes, Moirana, IJmuiden; Bat- jan, Rotterdam, IJmuiden; Export Patri ot, Norfolk; Diabas, Rotterdam; Aat V, Swansea; Anita von Bargen, Flixbo rough; Berwald, Igglesund. Zaandam; Zaanstroom, Felixtrowe; Vechtstroom, Hull; Chantenay, Antwerpen, IJmuiden. Dinsdag vertrokken: Mercurius, Rot terdam; Basalt, Flixborough; Martha Friesecke, Londen, IJmuiden; Sibelius, Antwerpen; Maritta Johanna, Aberdeen; Emsland. Solversborg, IJmuiden; Helena Oldendorff, Montreal, IJmuiden. Nieuwe Hema. In het centrum Delft, in het nieuwe winkelplan de Veste”, zal binnenkort worden be gonnen met de bouw van ec ging van de Hema (onderdeel Bijenkorf-concern) met een vlakte van 1900 m2. Verwacht dat de nieuwe vestiging in het van 1974 zal worden geopend. Voorzitter Jos de Waard van Stormvo gels zei over de inbraak: „Het huilen was ons erg nabij, toen we hier de toestand ontdekten. Alles hier draagt de kenmerken van zinloze vernieling. Het moet gewoon een stel vandalen geweest zijn. De ruiten zijn deels kapot gegooid en lege flessen zijn gewoon op de grond en tegen de muur kapot gesmeten. Van avond zouden we commissievergadering hebben, maar nu zullen we eerst met z’n betoogde, dat het invoeren van fluoride ring een aanval betekende op de mense lijke vrijheid. De overheid zou hem dan verplichten een bepaalde medicijn in te nemen en daarvoor paste de oud-fractie voorzitter van de VVD. Hij zou zelf willen bepalen welke medicijnen hij wenste in te nemen. tot stand BEVERWIJK. De noteringen van maandag 15 oktober aan de Beverwijk.se veilingen waren als volgt. Groenten: an dijvie 13-31; bloemkool 65-128;bospeen 35-69; breekpeen 7-22; boerenkool 40-60; bleekselderij 20-31; groene kool 14-35; knollen 15-46; komkommer 20-63; prei 38-52; postelein 102-118; pronkbonen 135-195; rode kool 15-35; spinazie 83-162; sla 6-21; sperciebonen 200-365; snijbonen 200-395; spitskool 42-46; tomaten 80-180; uien 45-48; waspeen 24-54; witlof 230- 250. Bloemen: anjer 20-55; trosanjer 125- 200; anthurium 40-210; chrysant 100-170; chrysant (jaarrond) 200-260; chrysant (per stuk) 40-60; fresia 80-320; iris 150- 410: lelie (per tak) 50-200; nerine 20-55- enspa 20; orchidee 50-85; roos 20-55: babyroos 10-36. Planten: achmea 350- 750; begonia 40-120; cyclamen 150-720- geranium 25; kalanchoe 40-85: potchrv- sant 40-65; st. paulia 80-130. .z

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5