Straatvoetoalstrijü ,s in Benoemingen Regionaal Instituut H. van Looij neemt 19 oktober afscheid van de krant van wist, was niet waard geweten til Bijna 50 jaar in dienst van Damiate jongste bediende tot directielid Greets vakantiefeest voor jeugd uit IJmond op Hoogoventerrein alle hevigheid ontbrand b „Wat hij niet WEEK VAN DE ATLAS Ken de wereld waarin u leeft BI B te worden” BA ■I 1 K: JE tli BH1 0 Elf teams aan de spits duizenden KINDEREN BEZOEKEN MANIFESTATIE „JIJ” n l. H. COEBERGH sM-S f /X? KL/ 4. 'V «gr wip s 7 DINSDAG 16 OKTOBER 1973 II 7 n o. Simultaan schaken bezit iatj. Velsen-IJmuiden Gezicht van krant - -== Verschrikkelijk Opvolging BOEKHANDEL GEDEMPTE OUDE GRACHT 74, HAARLEM Rl 11 f '3 Heilig f Ui Beverwijk 1 'v hi (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM „Zijn carrière heeft zich ontwikkeld van jongste be diende tot onderdirecteur. Alle kennis die hij in zo ruime mate bezit heeft hij zelf vergaard. Hij moest zich steeds opnieuw verdiepen in alle aspecten van ons ingewikkelde bedrijf. Zijn grote intelligentie en helder inzicht hebben dat mogelijk gemaakt, maar bovenal zijn inzet, met hart en ziel”. Deze woorden, door onze directie in het huisorgaan van Damiate neerge schreven, schetsen in grote lijn de bijna een halve eeuw omspannende loopbaan van onderdirecteur H. van Looij, die ons bedrijf gaat verlaten, nu hij 65 jaar is geworden. I (Van een onzer verslaggeefsters) „x •fflt Agenda ADVERTENTIE t f t f I I de administratie werkten slechts twee dames. Het boekhouden zonder enig technisch hulpmiddel was toen nog een intensief karwei. De heer Van Looij herinnert zich dat hij ellenlange statistieken moest bijhouden zonder telmachine: „Een ver schrikkelijk rekenwerk”. Op grond van die ervaringen werkte hij later actief mee aan het mechaniseren van de admi nistratie. Aan het eind van de twintiger jaren moest de heer Van Looij de krant een tijdje verlaten. Hij trok de wapen rok aan als ziekenverpleger bij de mari ne in Den. Helder, en kwam nogmaals onder de wapenen bij de mobilisatie. In het begin van de oorlogsdagen maakte hij als marineman het bombardement op Rotterdam in alle hevigheid mee. Ruim dertig jaar geleden werd hij benoemd tot hoofdboekhouder van het bedrijf. Hij kreeg die aanstelling toen de fusie met de Oprechte Haarlemsche Cou rant tot stand gekomen was. De exploi tatie werd geleid door de heer D. A. J. Spek, die later wethouder van financiën en sociale zaken van de gemeente Haar lem zou worden. Beiden werden in 1958 benoemd tot procuratiehouder. Voor de heer Van Looij betekende het dat hij er sindsdien de zorg voor het personeel bij kreeg. Toen de heer Spek zich volledig aan de politiek ging wijden kwam ook de exploitatie onder verantwoordelijk heid van de heer Van Looij. De bekro ning op zijn jarenlange inzet voor het bedrijf vormde in 1968 de benoeming tot onderdirecteur. Als naaste medewerker van de directeur mr. H. C. van der Mije raakte hij nauw betrokken bij de fusie met De Typhoon in Zaandam. De laatste jaren werden bepaalde ta ken geleidelijk gedelegeerd aan anderen. Zo kreeg de heer T. P. Westbroek perso neelszaken onder zijn beheer en werd de PIB shaGEN .A» De heer van Looij kóós destijds voor een baan bij Haarlems Dagblad op aan beveling van zijn grootvader, die de boekhouding in het bedrijf had verzorgd. Eenmaal opgenomen in de administratie, in de twintiger jaren nog gehuisvest in de deftige patriciërssfeer van het statig herenhuis, dat later tot het huidige kan toor werd verbouwd, vond hij de met kroontjespen keurig bij gehouden boeken van zijn grootvader terug. De uitdruk king „de krant is een meneer” had in die tijd bepaald recht van bestaan: op Een van hen bediende de enige type machine die het bedrijf toen rijk was. De heer Van Looij: „Dat was een heilig bezit, waar niemand anders aan mocht komen. Maar ik zag kans op de zaterdagen waarop ik alleen de loket- dienst waarnam toch flink op de schrijf machine te oefenen, zodat ik na verloop van tijd vlot kon tikken”. Hij was inmiddels belast met de af werking van advententie-orders en was toen getuige van de felle concurrentie die de twee acquisiteurs van HD toen on derling voerden om zoveel mogelijk ad- vententies in de wacht te slepen. Dat illustreert hij met een voorbeeld. Beiden aasden op een order van een hoeden zaak. Een van de twee wilde het slim spelen en kocht eerst een hoed, waarna hij langs zijn neus vroeg of er nog een advententie te boeken viel. Hij had pech, en had het geld voor de hoed vergeefs besteed: z’n collega was hem net voorge weest. De teams: De hollende tomaat, Smeer- vogels, de vliegende kluitentrappers, in- blikkers, FC Bamibal. De rood-witte duivels, Jeventus, FC Grasvreter, White devils, Rauwstown en Watergate Boys, hebben ieder twee punten vergaard. Washington, Roversnest, FC Krukkiboys, Ruyterboys, Zilvermeeuwen, FC Aboe, Skol, Bosschert en de Doordouwers zijn nog zonder punten. Voor ieder gewonnen onderdeel zijn twee punten te behalen. Gisteren zijn de 52 teams, met de meest ongelooflijke namen van start gegaan in dit herfst- toernooi. Op deze vakantiekermis komen kinde ren uit Santpoort, Haarlem, IJmuiden, Velsen, Driehuis, Beverwijk en Wijk aan Zee. Ze blijven een uur op deze verma kelijkheid om dan per bus naar huis terug te worden gebracht. De agenda vermeldt onder meer de benoeming van een nieuwe directeur voor de openbare Jac. P. Thijsse-school voor Mavo in Castricum. Als nummer één is de heer G. J. Korrelboom, leraar aan deze school, op de voordracht ge<- plaatst. In verband met het in eigen beheer nemen van de verhuur van lokalen en gymnastieklokalen vindt het bestuur het noodzakelijk voor het avondgebruik door verenigingen toezichthouders aan et stel len. Tijdens de komende vergadering worden de instructie- en de salarisveror deningen vastgesteld. De heer K. Vermeulen heeft ontslag gevraagd uit zijn functie als lid van de schoolraad en in zijn plaats moet het bestuur nu een ander aan wij zen en de heer P. Veth heeft zich bereid verklaard de heer Vermeulen in de Schoolraad op te volgen. Het bestuur stelt voor de heer Veth te benoemen. S ff® iff®# iSêf groot deel van de schooljeugd, dat we helaas teleur moeten stellen. De capaci teit hier is niet groter dan een bepaald aantal kinderen. Dat zijn er zo’n acht duizend. Maar misschien moeten we het een volgende keer nog wel groter opzet ten”. Ook de schiettent trok zeer veel jeug dige bezoekertjes. Onder de klanken van beatband „Tor pedo’s” danste de jeugd uit de IJmond vrolijk rond. S - k -» ve zaterdag en zondag) te bezichtigen van 10 tot 12 uur telefoon 19000. Galerie ,,’t Hart”, Koningin Wilhelmmakade 74. dagelijks van 10 tot 18 uur expositie Mara Beerenpoot. Stichting. Deze competitie voor jongens tot vijftien jaar bestaat uit drie onder delen: twee maal vijftien minuten voet bal, een estafette en doel schieten. heer A. den Hóed chef van de admini stratie. De heer Van Looij vindt het plezierig dat er dan ook geen gat valt door zijn vertrek: de zaken zijn in goede handen overgegaan. Na zijn afscheid wil hij zich thuis gaan wijden aan zijn liefhebberijen: het determineren van planten en dieren, het verzamelen van vreemdsoortige stenen, die hij zelf bewerkt tot sierhangers, tuinieren en hqutbewerken. Enkele van deze hobby’s verraden vroegere vaardig heden. Van jongsaf aan was hij name lijk een fervent padvinder. Hij beleefde gloriedagen tijdens de jamboree van 1937 in Vogelenzang en bleef nog lang bij „de troep”. Hij bracht het er uitein delijk tot adjunct-districtscommissaris. Als lokettist werd de heer Van Looij geruime tijd „het gezicht van de krant” en tegelijk de vraagbak voor veel abonnees. Als service bood Haarlems Dagblad nl. een soort antwoorddienst, die op elke willekeurige vraag het ver lossende woord moest spreken. Een tijd lang speelde de heer Van Looij voor vraagbaak en in de ruim gedocumen teerde Tijdingzaal zocht hij net zo lang voor weetgierige Haarlemmers tot het antwoord boven water kwam. Zelf stak hij van dat speurwerk kenne lijk ook veel op. Zijn oud-collega D. A. J. Spek schrijft in een afscheidswoord in ons personeelsblad: „De heer Van Looij had een bijna encyclopedische kennis. We zeiden wel eens: wat Van Looij niet weet, is niet waard geweten te worden.” „Door gerichte avondstudies bekwaamde hij zich verder: Engelse, Franse en Duit se handelscorresplondentie en boekhou den vulden zijn basiskennis aan. Ook zijn er elf ploegen met vier punten: DVV, Taaie Tijgers, Zwarte dui vels, De Germaanse strijdk., Hot plein, De gele mieren, Veronica 538, FC Pol lens, FC de Brug, Lekke Doelnet en Zeewijk trappers. Vier ploegen met drie punten: De veldmuizen, SV Veronica, Hielelikkers en IJFC Goal. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.15 u.„De pornoprof”, 19.30 u.: Angélique” Luxor Theater (Breestraat) 19 en 21.15 u.: „De vijfde vinger”. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer (huize Schey- beeck, Velserweg 2) Geopend op woensdag van 14 tot 17.30 uur en op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, Tel.02510- 25120. Galerie Boumans (Breestraat 122). Expositie Cornells Hoek (wandtouwen) en Jan van der Vaart (keramiek); geopend tot en met 29 oktober van disndag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. Hij begon inderdaad onderaan de lad der als zestienjarig jongmaatje. De eerste dag mocht hij zich wijden aan het inpakken van oude kranten en naar de bergzolder brengen. De eerste maand nog zonder loon. Hij moest zich immers zien waar te maken. Hij was trouwens blij een baan te hebben in die periode, al liep hij dan ook met een mulo B- diploma op zak. De heer Van Looij had geluk, mocht blijven en kon tegen een tientje per maand aan de slag, als ad- vertentie-sorteerder. Het begin van een leven dat geheel aan de krant was gewijd. Een halve eeuw, van september 1924 af, waarin hij treetje voor treetje opklom, telkens meer verantwoordelijk heid op de schouders kreeg en tensfotte bovenaan eindigde, in de directie van Damiate Pers. Alle wedstrijden worden gespeeld op de bijvelden van het sportpark Schoon- enberg en dat neemt drie volle dagen inbeslag. Aanstaande vrijdagmiddag volgt in het Hervormd Jeugdgebouw de prijsuitreiking, waar tevens een film voorstelling zal worden gehouden. Extra prijzen zijn er ook nog te verdienen, want ambtenaren van- de gemeente die tijdens het toernooi toezicht houden, mogen de deelnemende ploegen punten geven voor: sportiviteit, kleding en ge drag buiten het veld. Na de eerste dag elf teams met de maximale zes punten: De straatjutters, Santpoortse krukken, Rode duivels, Go- algetter, De Bloemgoalen, 11 pindaman - netjes, FC de Leeuw, Tornado, Lemaire stars, Kluif 69 en DKS. Een week lang een geweldige kollektie atlassen en andere geografische uitgaven. Van de meest simpele pocket tot de meest uitgebreide luxe uitgave. Stap ’s bij ons binnen om (met een deskundig adviesje van ons) te kijken, te kiezen en te kopen. Bovendien ligt er voor elke bezoeker een prachtig boek met f 10,- reduktie klaar. Een echte boekhandel biedt l tenslotte méér dan zomaar ’n boek. i IJMOND. Het algemeen bestuur van het Regionaal Instituut Openbaar Voortgezet Onderwijs Midden-Kenne- merland vergadert woensdagavond 24 oktober in het Beverwijkse Stadskan toor. Omdat ze bij Hoogovens ook wel we ten dat er onder de jeugd een groot aantal verwoede schakertjes zit, is er een speciale simultaantafel ingericht, waar de schaakliefhebbertjes zich kun nen meten met niemand minder dan Genna Sosonko, schaakkampioen van Nederland. De meer naar lichtvoetig vermaak zoekende jeugd kon dansend terecht bij de doordringende klanken van de beatband „Torpedo’s”. De organisatoren toonden zich op deze eerste dag uiterst tevreden over de be langstelling. Een van de dames vertelde: „In nauwelijks vier uur tijd waren er al '500 kaartjes uitgegeven en er is een BIOSCOPEN City Theater. Dinsdag en woensdag 20 uur: „Frank en Eva” (geprolongeerd); 14.30 uur: „Pippi gaat van boord”. DIVERSEN Stadsschouwburg, woensdag 20 uur (achter het brandscherm): „Het witte tejater” met „Scapino ballet”. Museum Beeckesteijn”, Rijksweg Velsen- Zuid. Diverse stijlkamers dagelijks te bezoe ken van 10 tot 12 en 14 tot 17 uur. In het noordelijk Koetshuis, expositie van Rudolf Bruyn, dagelijks (behalve maandag) van 14 tot 17 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat Velsen-Noord, elke dinsdag en donderdag van 12 tot 13.30 uur: donderdag ook van 20 tot 22 uur andere dagen en tijden na telefonische afspraak. Tel. 02510-94159. Stadhuis Velsen, Plein 1945. Dagelijks (behal- iinuiruhóöüihranmnumimHÜrir (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Laaiend enthousiaste kinderscharen rennen viermaal per dag op het terrein van Hoogovens de com plete vakantie-kinderkermis binnen, jeugddagen IJmond” (afgekort „JIJ”, keet deze manifestatie, welke dit bedrijf gedurende de herfstvakantie boor kinde ren uit de IJmond op touw gezet heeft. Er zijn bijna achtduizend kaartjes via twaalf adressen uitgedeeld en de op komst wordt dan ook overweldigend ge noemd. Achter de warmbandwalserij 2 is op het fabrieksterrein een onderkomen neergezet dat uit vier grote tenten be staat. Daarin is voor de jeugd - maar niet alleen voor de jeugd - een fancy fairachtige toestand geschapen. Er is een royale schiettent met fraaie prijzen, een tomplete filmzaal, een modelspoorweg. een stand waar kinderen het op de racefiets, die op een rollenbank staat, Pet tegen elkaar kunnen opnemen en middels een klok de uitslag van hun sportief doortrappen kunnen aflezen. En kinderen die bezig zijn, lusten wel een hapje. Daarvoor is gezorgd. Er staan grote bakken met stapels krentebollen en appels. Die mogen ze zomaar pakken en wat is er voor een kind mooier. De kinderen worden naar het Hoogo venterrein vervoerd met de speciale Hoogovens excursietrein. Vanaf het sta tion Beverwijk koerst deze afgeladen net juichende schoolkinderen naar het overdekt pretpark. In de trein krijgen de kinderen een quizformuliertje uitgereikt en als ze dat hebben ingevuld, ontvan gen zij bij de informatiestand een „JIJ”- autootje, een formulier om mee te doen aan een kleurenwedstrijd en een afbeel ding van de trein, waar zij zojuist flui tend mee zijn aangekomen. IJMUIDEN. Tijdens de herfstva kantie is de voetbal jeugd van Velsen weer in de gelegenheid gesteld om mee te doen aan de straatvoetbalcomp-ïtitie, georganiseerd door de Velser Sport Bij de krant zal hij worden gemist, al worden zijn taken door anderen overge nomen. In ons personeelsblad spreekt hoofdredacteur Jos Lodewijks niet voor niets over „Het einde van het tijdperk Van Looij.” Zijn naaste medewerker Westbroek schreef in ons huisorgaan over de scheidende onderdirecteur: „We hebben hem leren kennen als een een voudig en onbaatzuchtig man, die geen barrière rond zijn percoon kende. De veelzijdigheid van de heer Van Looij zullen we in ons bedrijf niet meer tegenkomen.” A/:- LN->: G

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7