Koningin bij Karl Marx was première Gene Krupa overleden Fotografie: verarmer, vervuiler milieu bewaker van en Pablo Casals Boeiende overzichtsexpositie van magisch-realist Raoul Hynkes ernstig ziek QROTE MARKT 12: de andere zaak in modieuze lederen kleding ook maar ’n mens Gordijn, „Slippers” 139 - p. mtr. HERNIEUWDE KENNISMAKING IN ARNHEMS MUSEUM AMERIKAANSE MUSICAL IN M1CKERY Jazzdrummer „VALKENBURG IN NAJAARSTINTEN" FOTOWEDSTRIJD Nieuws ’s nachts van omroepen en NOS op Hilversum 3 Super kamerbreed Berbina” IN „DEINING" -OUffiBEROnELJ WOENSDAG 13 1 7 OKTOBER 1973 (Van onze kunstredactie) Filmclub Velsen viert lustrum Dia-avond kathedraal ARNHEM De dit jaar over leden kunstschilder Raoul Hynkes behoort samen met Carel Willink en Pyke Koch tot de belangrijkste schilders van de groep, die we met neo- of magisch-realisten aandui den. Zij hebben hun sterkste perio de gekend tussen de eerste en de tweede wereldoorlog, maar de laat ste tijd is er een sterk oplevende belangstelling voor hun werk te be speuren. Of die terecht is, kan men tot 26 november beoordelen in het Arnhems gemeentemuseum: Zater dag werd er een overzichtstentoon stelling geopend van het werk van Raoul Hynkes. SPECIALE AANBIEDING delen staat het voordeel dat de fotografie een belangrijk hulp middel is bij de opsporing van bepaalde vormen van milieuver ontreiniging. FOTOGRAFIE draagt in ern stige mate bij tot verarming en vervuiling van het milieu. De fotografische industrie neemt eenderde van het totale zilver- verbruik in de wereld voor zijn rekening. Gaat men door met verkwisten, terwijl het mogelijk is een groot deel van het gebruik te zilver terug te winnen, dan is in 1985 de thans bekende wereld voorraad zilver uitgeput. Foto grafische afvalstoffen onttrekken in zo grote mate zuurstof aan het oppervlaktewater, dat bij piekbelasting massale vissterfte optreedt. Tegenover deze na- ADVERTENTIE van J. HEYER. De oude Grendelpoort is Onder redactie van J.P. Bos Donderdag de ru liter Casals, die 96 jaar oud is, werd drie weken geleden in het ziekenhuis opgeno- men nadat hij door een hartaanval was getroffen. De musicus, die uit protest tegen het Franco-regime vrijwillig in ballingschap is gegaan, woont sedert ge- ruimte tijd op het eiland. in de loop van mijn carrière veel doods koppen heb geschilderd, dan is dat be slist niet omdat ik, naar bepaalde critici beweren, een morbide karakter zou heb ben, verre van dat. Maar wel omdat hun fascinerende uitdrukkingen mij boeiden en mij dwongen na te denken over het bestaan, aan de laatste reis in de grote stilte en het mysterieuze van de onein digheid.” Het zijn beklemmende schilderijen, die dat aangeven, wat in welke discussie over kunst dan ook buiten kijf is: de samenhang met de tijd waarin het ont- Haarlem Cronjéstraat 26 IJmuiden Marktplein 50 Make-up voor uw woning, Suède damesjas met bontkraag v.a. 450. SAN JUAN. (Puerto Rico) (AFP/AP)— De gezondheidstoestand van de Spaanse cellist is sinds enkele dagen sterk achter uitgegaan. Dit heeft de directie meege deeld van een ziekenhuis in San Juan op het West-Indische eiland Puerto Rico. gratis gelegd Om dit andere Valkenburg m eer onder de aandacht te brengen van hen die een dagje of langer in een gezond milieu willen toeven, is de VVV Het Geuldal geen moeite te veel. Speciaal voor hen heeft de Val- kenburgse VVV een foto-wedstrijd op touw gezet. HILVERSUM (ANP). Omroeporga nisaties en NOS gaan, zolang tijdens de nachtuitzendingen op Hilversum 3 nog geen nieuwsbulletins van het ANP kun nen worden uitgezonden, zelf actualitei tenprogramma's met weerberichten en verkeersinformatie uitzenden. Dat zal, gezien de ten dienste staande middelen en mankracht overigens in beperkte mate geschieden. De omroeporganisaties en de NOS zijn «venwel van oordeel, dat zeker in de huidige oorlogsomstandigheden in het Midden-Oosten geen lacune mag ont staan in de uitvoering van de informa tieve taak, di« de omroep heeft. (Van onze kunstredactie) NEW YORK. De vermaarde jazz- drummer Gene Krupa is gisteren in zijn woning in de stad Yonkers nabij New York overleden. Krupa, die 64 jaar oud Is geworden, trad in augustus voor het laatst op tijdens een concert met het Benny Goodmansextet tijdens het New port Jazz Festival in de Philharmonic Hall in New York. Het ensemble van Benny Goodman, met wie Krupa sinds 1934 heeft gemusiceerd, trad toen op in de oorspronkelijke bezetting met de be kende vibrafonist Lionel Hampton. ■jif 70% wol om ’t mooi te houden •fr 20% acryl voor de slijtweerstand ■fr 400 cm breed •fa met foambacked achterrug ■jür geschikt voor intensief gebruik ■fa kleur Berber 5 jaar garantie Er is echter ook een-zij het veel kleinere groep toeristen die Valkenburg op een later tijdstip in het jaar bezoekt. Wanneer het Zuid- limburgse heuvelland zijn herfsttooi heeft, zijn het vooral de rust- en natuurzoekers die in en om het Geul- stadje, in het hart van het parkland- schap, aan hun trekken komen en met volle teugen genieten van de bijzondere najaarssfeer. Jammer, dat nog zo velen niet weten welk een speciale bekoring er juist in de herfst van Valkenburg uitgaat! Een der vroege werken van Raoul Hynkes. Van links naar rechts: Friedrich Engels, Leadbelly en Karl Marx. DE FILMCLUB VELSEN viert za- terrdag 20 oktober feest ter gelegen heid van het 10-jarige bestaan van ’s middags vier uur af worden films vertoond van clubkampioenschappen en bekroonde films uit heel Noord- Holland ’63. staan is. De vermolmde stukken hout, verroeste spijkers, verroest gereedschap, afgebroken stenen muurtjes, sleutels en kettingen in genuanceerde kleuren grijs geschilderd en overspeeld door mysterieus licht, dat het best te vergelij ken is met het licht van de volle maan vertolken de sfeer van de jaren waarin Europa bijna ten onder ging en de menselijke waarden zo omlaag ge haald werden. Dat er niets nieuws onder de zon is en ook de actualiteit op dit werk van toepassing is blijkt uit het schilderij „Ex-est” uit 1940, dat opmer kelijke herinneringen oproept aan de tijgerkooien in Vietnam. DEN HAAG. Koningin Juliana heeft dinsdagavond in de koninklijke schouwburg in Den Haag de première bijgewoond van Alan Ayckbourn’s blij spel „Slippers”. Het stuk, dat het publiek veel gelach en applaus ontlokte, werd als vrije produktie opgevoerd door Mary Dresselhuys en Guus Hermus als echtpaar Willeke Alberti als de minnares van de man en Jeroen Krabbé als de jongen, die met dit meisje wil trouwen. Guus Hermus had zelf „Slippers” geregisseerd. Het spel werd opgevoerd in een verta ling van Mary Dresselhuys en in een decor van Hep van Delft. Het stuk speelt morgenavond in het Coornhertly- ceum voor de Heemsteedse Kunstkring. Bossen en natuurreservaten in herfstkleuren, de kronkelende Geul die zich door het heuvelland slingert, mergelgrotten en -wanden, kastelen die getuigen van een roemrijk verle den kerkjes, wegkapelletjes- en kruisbeelden, parken en plantsoenen, pleintjes, door de milde najaarszon beschenen terrasjes enz. enz. vormen ook onderwerpen voor mooie plaatjes. Iedereen, die in de periode van okto ber tot en met december 1973 Val kenburg bezoekt, gewapend met een camera, kan meedingen naar aan trekkelijke prijzen. Daartoe dient hij of zij dan wel zijn of haar mooiste foto of dia op te sturen naar de VVV Het Geuldal, Th. Deze conclusie heeft drs A.C.H. van. Peski, researchmanager van Dalco inc. (fabrikant van fotochemische middelen), gepubliceerd in het jongste nummer van het Chemisch Weekblad. Volgens Van Peski is de verarming en vervuiling van het milieu groten deels te voorkomen. In zijn artikel „Fotografie en Milieu” geeft hij aan wijzingen hoe dit moet gebeuren. De grondstoftabel in het rapport van de Club van Rome geeft aan dat er nog 170.000 ton zilver te winnen is. Neemt men een gemiddelde groei- snelheid van het gebruik aan met 2,7 percent, dan is over twaalf jaar een niet-hernieuwbare hulpbron uitgeput. Hoewel Van Peski enige vraagtekens zet bij deze prognose (veel zilver is vastgelegd in munten en tot nu niet- economische vindplaatsen zullen bij schaarste rendabel blijken) vindt hij dat fotografie als grootste consument zich moet beperken. Zo is er nog steeds een verschuiving aan de hand van zwart-wit naar kleurenfotografie. Bij kleur wordt het beeld gevormd door organische kleurstoffen en blijft het zilver (uit de lichtgevoelige sub stantie zilverhalogenide) geheel ach ter in het bleekfixeerbad. Daaruit kan het zilver worden teruggewon nen. Hetzelfde geldt in mindere mate bij zwart-wit,doordat zilver hier wel een direct beeldvormend element is. Maar 60 tot 80 percent van het zilver blijft ook hier achter in het fixeer- bad. Volgens Van Peski moeten de gebruikers van fotomateriaal opge- Het Haarlemse jongerencentrum Deining (Ripperdastraat 13a), houdt ter gelegenheid van het feestelijk in- gebruiknemen van de donkere kamer een fotowedstrijd met als onderwerp „Najaar”. Ieder die wil, kan meedoen en een foto inleveren van 18 x 24 centime ter, of, als hij zelf geen donkere kamer heeft, een afdruk komen maken in Deining. Gedurende de hele maand oktober loopt de wedstrijd, de inzen ding sluit op 1 november. Daarna wordt er een expositie gehouden. Op 8 november is tijdens een feestavond de prijsuitreiking. AMSTERDAM. Een gekke ervaring in het Mickerytheater een musical te zien, die op zijn minst thuis hoort in het Nieuwe de la Martheater. Toch gaat The Karl Marx Play in Mickery omdat de show geschreven werd door Rochelle Owens, vijf jaar geleden een onbekende zwarte schrijfster, die haar eerste kans kreeg bij La Mama in New York. Haar eerste stuk was in 1968 te zien in Mickery Loenersloot. De muziek is van Galt MacDermot, de componist van Hair, een baanbrekend stukje werk uit de jaren zestig. Succes bederft idealen. Een oude waarheid, die de jaren ’70 zo duf maakt. De regelmatige Mickerybe- zoeker zal zijn spijkerbroeken en cordu- royjasjes moeten verwisselen voor het aloude zondagse pak met stropdas. Wat wordt ik hier treurig van. In The Karl Marx Play worden de ideeën van Marx getoetst aan twee rea liteiten. Een historische namelijk het dagelijkse leven van Marx, die zijn ei gen gezin niet kon onderhouden. En aan de strijd van de Amerikaanse negers. Marx heeft niet bepaald voor de bevrij- ding van de negers geschreven. Hij had zelfs tamelijk racistische vooroordelen tegen Chinezen en Russen. De zwarte mijnwerker Leadbelly die aan het begin van de show uit een gat in de vloer de oude Karl Marx ophijst, geeft dan ook een aantal stevige prikken in de richting van sommige ideeën van Marx. Bovendien ironiseert het stuk heel nadrukkelijk Marx’ persoonlijke om standigheden: met de zweren op zijn achterwerk was het schrijven van Das Kapital nogal lastig; Marx wilde niets van zijn orthodoxe Joodse geloof meer weten; vervloekte zijn grootvader, een rabbi; trouwde een meisje uit de Pruisi sche aristocratie, voelde zich een zeer Dorrenplein 5, Valkenburg (L). Bij hetzelfde adres zijn op aanvraag deelnemersformulieren verkrij gbaar De foto’s, respectievelijk dia’s zul len door een deskundige jury worden beoordeeld en de makers van de bes te najaarsopnamen in Valkenburg zullen worden gehonoreerd met een gratis weekendverblijf in gastvrij Valkenburg. Donderdag 18 oktober houdt de heer J. Beijk een dia-avond over de kathedraal aan de Leidsevaart. De bijeenkomst, die om acht uur begint en gratis toegankelijk is, wordt ook in de kathedraal gehouden. Allengs wordt het werk van Raoul Hynkes lichter, in „La corbeille de poe- sie” komen er zowaar weer bloemen en vruchten. Na 1950 verlaat de schilder de stofuitdrukking in zijn schilderijen. De over zichzelf nogal gesloten figuur Raoul Hynkes heeft nooit gesproken over de onmacht om dit te kunnen voortzetten. Maar gezien de wijze van schilderen openingen tussen twee aan elkaar gren zende vlakken en het wat nonchalantere schilderen van elk detail kan dit redelijkerwijze een gevolg zijn van een verslechtering van het gezichtsvermogen. Bij een wat grotere afstand tussen beschouwer en schilderijen valt dit weg en zijn het de stillevens, die Raoul Hynkes zo duidelijk in hun betekenis van nature morte geschilderd en gecom poneerd heeft; met als aanleiding het onooglijke, het verguisde, het ontkende en waardeloos bevondene waarmee hij de toeschouwer de andere kant van de spiegel laat zien en hem indirect met zichzelf confronteert. De schilder zelf noemde het in zijn laatste schilderijen: „Uit niets iets maken.” De overzichttentoonstelling in het Arnhems Gemeentemuseum blijft tot en met 26 november te bezichtigen. Wie de schilder wat persoonlijker wil leren kennen zou zijn boekje „De vrienden van middernacht” moeten kopen. Nog voor de oorlog verwisselde Krupa de orkesten van Goodman en Russ Co lombo voor een eigen orkest, waarmee hij stukken speelde als het zeer beroemd geworden Sing, sing, sing, maar ook Dark eyes, Drum boogie en Let me off uptown. Krupa trok musici aan als trompettist Roy Eldridge (afgelopen vrijdag nog in Rotterdam), de zangeres Anita O’Day en saxofonist Charlie Ven tura. Naar het leven van Gene Krupa werd een film gemaakt onder de titel Jui chende drums. De rol van de slagwerker werd daarin gespeeld door Sal Mineo. De heer J. Maresch. verzamelaar van magisch-realistisch werk, omschreef Hynkes, die hij persoonlijk heeft gekend, tijdens de openingsplechtigheid als een typische individualist, die op zoek was naar zijn eigen identiteit. Hij zag in Hynkes’ werk niet zozeer de estetische, maar de psychologische verschillen tus sen de voorwerpen, waarmee de schilder zijn stillevens opbouwde. Daarna werd het eerste exemplaar van Hynkes’ auto biografische boek „De vrienden van middernacht” aan de weduwe van de schilder overhandigd. De tentoonstelling laat prachtig de ontwikkelingen zien, die Hynkes heeft doorgemaakt. In de eerste stillevens vanaf 1924 is er een accent op de compositie; de vormproblematiek onder de invloed van kubistische vormprinci pes en de kleurtegenstellingen houden de schilder nog af van de atmosferische eenheid, die zijn werken tussen 1935 en 1940 zo kenmerkten. Langzamerhand wordt het werk steeds tonalistischer, gelijkopgaand daarmee worden muziekinstrumenten en bloemen vervangen door vissen, de dood en gevo gelte en afgewaaide blaadjes. In 1933 doet de eerste mensenschedel zijn intrede in het werk. De schilder zelf, die overigens ook een uitstekend schrijver is, zei over deze keuze: „Als ik een zeer fotogeniek object in Valkenburg. voed worden tot terugwinning van het zilver. Fotografische laboratoria en grafische bedrijven dienen erop gewezen te worden dat recuperatie lonend en noodzakelijk is. Voor foto- amateurs moet het aantrekkelijk ge maakt worden hun uitgeputte fixeer- baden bijvoorbeeld via de handel aan de zilververwerkende bedrijven terug te spelen. Van Peski wijst erop dat Polaroid, welke firma reclame maakt met zijn niet-milieuvervuilende kleu- renprocede, zich schuldig maakt aan grootscheepse zilveronttrekking. Im mers in Polaroidfoto’s blijven alle verwerkingschemicalien achter, dus ook het zilver. IN DE DRUKKE zomerweken wanneer driekwart van de Neder landse bevoking met vakantie gaat, loop je in Valkenburg als het ware over de hoofden. Tienduizenden ge nieten van deze gezellige sfeer, dat blijkt elk jaar wwer. Duits denker, maar bleef de bietensoep van grootmoeder trouw en had een ty pisch Joods contact met Jahweh. Goed dat weten we dan. Marx was een tegenstrijdige man, een beetje bezij den de realiteit. Maar bewijst het stuk nu ook de onjuistheid of de juistheid van Marx’ ideeën, die het aanschijn van een groot deel van de wereld hebben veranderd. Niets daarvan. Op zich is het een goed dramatisch gegeven iemands ideeën te toetsen aan iemands werke lijkheid. Maar dan moet de schrijver toch wel een bepaalde bedoeling voor ogen hebben. En Rochelle Owens zegt niet duidelijk wat de hare is. De vorm van de show is weinig revo lutionair, maar wordt goed gebracht. Ongebruikelijk is dat de vier meisjes, die terzijde de liedjes begeleiden, ook de dochters van Karl Marx spelen. De ne ger Leadbelly zwerft als een anachronis me door het stuk; het „geweten” van het Marxisme. Maar verder is er weinig nieuws. Het acteren en zingen is zeer conventioneel en dat valt des te meer op nu je in Mickery zo bovenop de lip van de spelers zit. (Wat zullen ze het moei lijk hebben). Phyllis Newman, die Marx’ vrouw speelt, kan zo uit Peyton Place komen. Harold Gould geeft als Karl Marx een prachtig gedetailleerd joods karakter weer; heel knap. Norman Matlock als Leadbelly ondergraaft met zijn manier gewoon zichzelf zijn het acteren van de anderen, zoals zijn rol het doet met Marx’ ideeën. Er wordt behoorlijk gezongen; de muziek klinkt voortreffe lijk via geluidsbanden en nog beter als de vier musiciennes spelen. LJEr

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13