Directeur H. Witteveen van Internationale Monetaire Fonds: N bedrijven too3 O Fabriek in Zeeland failliet Recordwinst bij Akzona SRI/ Hotel „De Grebbe” moet sluiten Bod Unilever op Ellis niet meer van kracht MOEILIJKE JAREN VOOR TIJDSCHRIFTENPERS Crown papier naar beurs in Amsterdam Iedere spaarder krijgt volgende week iets aardigs bij de Rabobank. 3Hnö 15 IS V. Gratis kopstuk bij Volgens jaarverslag van NOTU: een miljoen gulden aan prijzen )6 10 50 sparen doet u bij de LondonTomc of Lemon Dry per fles 10 Cent voordeliger WOENSDAG 17 OKTOBER 197 3 Ontslag 88 mensen Discriminatie I Want volgende week begint de Spaarweek. Een week met een feestelijk tintje. Daarom is er voor iedere spaarder een aardige attentie. Komt u volgende week even binnen wippen bij de Rabobank. Kunt u meteen horen hoe goed u wel kunt sparen bij de bank waar half Nederland dat al doet. Er zijn meer dan 3000 vestigingen van de Rabobank. Dus altijd wel een dicht bij u in de buurt. Waar u van harte welkom bent. Oorlog I liiiii Bi V B St I Wil chei- 0). ADVERTENTIE 5 00,- Van ket HeJerlonJseVoetLal Kawecki-Billiton ater- ARNHEM (ANP) Akzona heeft X^zurvelservice Inventum meer ADVERTENTIE ADVERTENTIE I I f tig percent zijn gestegen, hun hoogtepunt voorbij schijnen te zijn. üin- ïGA- fEL- Ook tegen het besluit van CRM om het Bedrijfsfonds voor de Pers (waaruit de tijdschriften geen steun ontvangen) te vullen met de opbrengsten van een toe slag van 5 percent op de STER-tarieven tekende de NOTU protest aan. Rabobank H g 38, g2G, ROTTERDAM (ANP) Het bod van Unilever op het gehele geplaatste aande lenkapitaal van Ellis and Everard Ltd. in Leicester, voor zover nog niet in het bezit van Unilever, is niet langer van kracht aangezien onvoldoende aandeel houders het bod hebben aanvaard. „Niet alleen betekende de oprichting van een Bedrijfsfonds voor de dag- en nieuwsbladen opnieuw een discriminatie ten opzichte van de tijdschriften, het was evenzeer onjuist dit Bedrijfsfonds te vullen met een toeslag inplaats van met een bedrag uit de algemene middelen”, aldus het verslag. Wat betreft het 4 percent BTW-tarief waaronder de tijdschriften vallen de overige persmedia genieten het voor recht van het nultarief) merkt het ver slag op dat de NOTU zich op het standpunt stelt, dat de tijdschrijften ook op het gebied van de omzetbelasting niet anders mogen worden behandeld dan de overige persmedia. „De regering stelt zich op het stand punt dat dag- en nieuwsbladen als iets anders dienen te worden beschouwd. Ons inziens uiteraard een zeer aanvecht baar standpunt”. In 1972 bedroeg het aantal NOTU- leden 114. Zij gaven 44 tijdschrijften uit. Unilever heeft thans, naar zij mede deelt, in haar bezit 1.705.200 gewone aandelen ofwel 33,83 percent van het gewone aandelenkapitaal. Ellis and Everard is een handelsonder- neming op het gebied van bouwmateria len en chemische produkten met 850 werknemers. AMSTERDAM (ANP). Het jaar 1972 is voor de tjjdschriftpers moeilijk geweest. Een kleine opleving in de bedrijvigheid in Nederland in het najaar gaf de adver tentiebezetting van sommige tijdschriften een injectie; de kostenstijgingen konden er echter nauwelijks door worden opgevangen, zo blijkt uit het jaarverslag van de Nederlandse Organisatie van Tijdschrift Uitgevers (NOTU). Deze lichtgewicht Singer Starlet kunt u iedere week winnen, wanneer u voor ƒ1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie voor de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie in deze krant. De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer, met de slimme „één-hands-greep” is eenvoudig te bedienen, geen inge wikkelde obstakels of constructies. Hij kan zig-zaggen en blindzo- men; maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan. En dat is heel wat voor zo’n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde ƒ549. Als u niet wint heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 299. De oorlog in het Midden-Oosten zal mogelijk, als hij van langere duur gaat worden, de inflatie in de wereld aan wakkeren. Leidende deskundigen van de OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) hebben dit gisteren in Parijs gezegd. De studie- afdelingen van de OESO zijn met de voorbereidingen van de OESO-prognose voor 1974 zo ver, dat ze een lichte kans op vermindering van inflatie in de we reld aanwezig achten. Verder zijn ze met hun studies tot de zeer voorlopige prognose gekomen, dat de zeer krachtige economische groei van de laatste twaalf maanden in 1974 wat zal afnemen dit laatste als gevolg van gerichte maatre gelen van de regeringen. Houdt de oor log in het Midden-Oosten langere tijd aan, dan vrezen de OESO-deskundigen, dat de vraag naar goederen in de wereld sterk zal gaan toenemen, hetgeen uiter aard de inflatie in de hand werkt en ook de beoogde conjuncturele ontspan ning zal tegenwerken. De OESO-deskun- digen zetten uiteen, dat de economische groei in de laatste twaalf maanden veel krachtiger is geweest dan in de afgelo pen twintig jaar het geval is geweest. Hogere winst Sears Het Britse bedrijf Sears Holdings Ltd., dat eerder dit jaar Hoogenbosch Beheer overnam, heeft over het eerste halfjaar 1973 (per 31 juli) een 25,7 pet hogere groepswinst van bijna 20,8 mln pond sterling voor belastingen en buitengewo ne lasten behaald De nettowinst steeg van 8,7 tot 9,2 mln pond sterling. uitgevers in Nederland naar alle waar schijnlijkheid in het algemeen niet zul len achterblijven bij Vorig jaar”. In het jaarverslag wordt kritiek uitge oefend op de in het najaar van 1972 door de PTT „zonder voorkennis van de NOTU aangekondigde invoering van een woonplaatscoderirig”. Een en ander zou voor de uitgevers, door de noodzakelijke aanpassing van de adresbestanden, een extra-uitgave van vele miljoenen gul dens betekenen (acht a tien miljoen volgens mr. Oonincx). Reacties onder meer van NOTU-zijde droegen ertoe bij, dat deze materie opnieuw in studie is genomen. Volgens mr. T. Oonincx, secretaris van de NOTU, geeft de gang van zaken in 1973 een matige opleving te zien, wat zich uit in de advertentiebezetting. De oplagecijfers staan iets onder druk en laten geen verdere groei zien. „De kosten baren grote zorgen met name door de stijging van de lonen, de sterk aantrekkende papierprijzen dit jaar en naar het zich laat aanzien ook in de komende jaren en de stijging van het periodiekentarief die ook de fran- keerkosten in 1973 deed toenemen”, al dus mr. Oonincx. De NOTY-secretaris concludeert hier uit dat „de resultaten van de tijdschrift- Deze overeenkomst zou de huidige rege ling, waarbij de beide landen eenzijdig toestemming tot vluchten verlenen, moeten vervangen. Een vertegenwoordi ger van de KLM zal de onderhandelin- gen als adviseur bijwonen. Kawecki-Billiton in Arnhem heeft op nieuw een aanvraag ingediend bij het provinciaal bestuur van Gelderland voor de vesting van een arseen-metaalfabriek. De maatschappij heeft praktijkproeven gehouden waaruit zou blijken dat jaar lijks niet 269 kilo arsenicum de lucht in zal worden geblazen, zoals in de eerste aanvraag was becijferd maar slechts 5,4 kilo, ofwel 20 tot 22 gram per werkdag. De vorige aanvraag werd door de direc tie van Billiton al na korte tijd inge trokken, omdat bleek dat er geheime processen in werden beschreven. NEW YORK (ANP). „De krachten die de internationale in flatie voeden lijken zwakker te worden.” Aldus directeur H. J. Witteveen van het Internationale Monetaire Fonds (IMF). Hij zei gisteren in een toespraak tot de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties in New York dat de prijzen van primaire pro dukten, die in de eerste acht maan den van dit jaar met ongeveer veer- De jongste wisselkoersherzieningen lijken de gewenste verbetering van de algemene structuur der internationale betalingen tot stand te brengen. DDR-delegatie Een luchtvaartdele- gatie uit de DDR is vanmiddag op Schiphol aangekomen om hier bespre kingen te voeren met vertegenwoordi gers van de Nederlandse Rijkslucht vaartdienst. Het doel ervan is te komen tot een bilaterale luchtvaart overeen komst tussen Nederland en de DDR. Bij alle tijdschriftengroepen met uitzondering van de groep publiektijd- schriften (Panorama, Libelle, Pep e.d.) verminderde in 1970, 1971 en 1972 het totaal aantal advertentiepagina’s. Het aantal full color advertenties bleef ook in 1972 voor de publiektijdschriften, vaktijdschriften en overige tijdschriften een stijgende lijn vertonen, aldus het verslag. Frappant is hierbij de zeer ster ke stijging van het aantal full color advertenties in de vaktijdschriften in 1972. Felle kritiek levert het verslag op het beleid van het ministerie van CRM on der leiding van ex-minister Engels. Al in 1971 verzocht de NOTU de minister de eis tot vooruitbetaling voor de STER- reclame ongedaan te maken, omdat de liquiditeit van de bureaus in gevaar bleek te komen. Hierdoor werden de bureaus gedwongen de betalingen aan de uitgevers op te schorten waardoor de pers toch al benadeeld door de invoe ring van de ether-reclame nog meer last van zijn ether-concurrent zou krij gen. Ruim een jaar later antwoordde de minister op dit verzoek afwijzend. .irwTiirMiiiion inni Koninklijke Fabriek Inventum heeft in de eerste acht maanden van 173 een geconsolideerd resultaat behaald dat een geringe verbetering vertoont ten opzich te van de vergelijkbare resultaten over 1972. Verwacht wordt dat het resultaat over 1973 ten minste gelijk zal zijn aan het in 1972 geboekte resultaat (winst na belastingen f 0,5 mln), aldus het bedrijf. De hotelier zal per 1 november het pand moeten verlaten. Hij wacht op toewijzing van een woning door het gemeentebestuur van Rhenen. Het oorspronkelijke hotel aan de voet van de Grebbeberg, dat dateerde uit 1936, werd in de meidagen van 1940 met de grond gelijk gemaakt en om verkeers technische redenen niet herbouwd. Het hotel werd daarna voortgezet in een nabijgelegen villa. in het derde kwartaal van 1973 een netto winst behaald van 7,95 mln. dollar of 64 dollarcent per aandeel, dat is 78 pet meer dan in de overeenkomstige periode van 1972, toen de nettowinst 4,47 mln dollar of 36 dollarcent per aandeel be droeg. De omzet over het derde kwartaal steeg tot 176,47 mln. dollar wat 30 pet. is dan in dezelfde periode van 1972, toen 135,66 mln. dollar werd omge zet. Alsipblieft /wrA „Inflatoire krachten zwakker” (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN De breigoede- renfabriek Marckx BV in Sint-Jansteen gaat overmorgen dicht. De 88 werkne mers van het bedrijf hebben dit gisteren pas te horen gekregen. De fabriek heeft faillissement aange vraagd bij de rechtbank in Middelburg en de directie verwacht dat dit faillisse ment vandaag zal wonden uitgesproken. De werknemers zullen tot vrijdag aan het werk blijven, waarna sluiting van de fabriek in Zeeuws-Vlaanderen volgt. De Nederlandse en Belgische vakbon den - er werken veertig Belgische werk nemers bij het bedrijf - zijn op de hoogte van de sluiting en hebben zich akkoord verklaard met de gevolgde pro cedure. Unaniem zijn directie en vak bonden tot de conclusie gekomen dat er voor het bedrijf geen andere oplossing meer is. Vandaag wordt contact opgeno men met het gewestelijk arbeidsbureau in Terneuzen om te bekijken wat de plaatsingsmogelijkheden elders van de ontslagen werknemers zijn. Dit zal aldus Witteveen de groei van de internationale liquiditeit en de in vloed daarvan op het binnenlandse mo netaire beleid van de afzonderlijke lan den beperken, zo voegde hij eraan toe. Witteveen waarschuwde de ontwikke lingslanden dat het een vergissing zou zijn teveel te vertrouwen op de markten voor Europese deviezen. Hij merkte op dat de ontwikkelingslanden de laatste tijd profiteren van de gemakkelijke toe gang tot die markten maar wees erop dat de omstandigheden niet noodzakelijk gunstig behoeven te blijven voor de landen die er kapitaal willen opnemen. Een vermindering van het aanbod van geldmiddelen op die markten zal het voor landen die teveel van deze geld bron afhankelijk zijn geworden extra moeilijk maken aan hun buitenlandse verplichtingen te voldoen. Het IMF onderzoekt een mogelijke uitbreiding van zijn algemene faciliteit voor financiële bijstand. Het gaat ook na of de bijzondere faciliteiten voor com penserende financiering en de financie ring van buffervoorraden moeten wor den gewijzigd, aldus Witteveen. AMSTERDAM. De aandelen van het Amerikaanse papierconcern Crown Zellerbach International Ine. in San Francisco zullen binnen vier maanden, maar zeker in maart 1974, genoteerd zijn op de Amsterdamse effectenbeurs. Da introductie zal waarschijnlijk plaatsvin den in de vorm van Continental Deposi tary Receipts (CDR’s). Papierfabrieken van Gelder Zonen NV, beschouwt da Amsterdamse kapitaalmarkt als een sleutelmarkt in Europa, waarop het be drijf, indien nodig, een beroep zal doen in de vorm van leningen. Over Van Gelder zei de financieel- directeur C. S. la Folette dat Crown Zellerbach in de nabije toekomst meer assistentie zal gaan verlenen om het Nederlandse bedrijf nog efficiënter en meer winstgevend te maken. Voor dit doel zal er in november een delegatie van Crown Zellerbach arriveren om te helpen bij het installeren van, en het werken met „Proces Control Computer”. Deze computer zal er mede toe bijdra gen om de winst van Van Gelder om hoog te helpen”, aldus de heer La Fo lette. Het is in de bedoeling van Crown Zellerbach om het belang in van Gelder te verhogen. Getoetst aan de praktijk blijkt een 50 pet .deelneming meer voor deel te geven. De financiële resultaten van de inter nationale activiteiten van Crown Zeller bach, inclusief die van Van Gelder, heb ben t ot nu toe dit jaar aanzienlijk bijgedragen tot de resultaten van het bedrijf. In de eerste negen maanden van 1973 steeg de omzet van Crown Zellerbach van 816 mln. dollar tot ruim 1,000 mln. dollar. De nettowinst in die periode nam toe van bijna 32 mln. tot ruim 79 mln. dollar. Het concern ziet de toekomst optimistisch tegemoet. RHENEN (ANP) —Hotel ’De Grebbe’ in Rhenen gaat 1 november sluiten, omdat de eigenaar, de Rhenense advo caat mr. J. Deen, per die datum een pachtverhoging gaat toepassen van f 10.000 per jaar. Hotelier P. van Lon den, wiens familie al 35 jaar deze zaak drijft, heeft verklaard deze lastenver zwaring niet te kunnen dragen in deze voor de horeca-sector toch al niet roos kleurige tijd. Een poging om de huur verhoging ongedaan te maken leed bij de Wageningse kantonrechter schip breuk. Over de eerste negen maanden van 1973 bedroeg de winst 24,25 mln dollar of 1,97 dollar per aandeel. Dit is een stijging van 67 percent ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1972 toen de winst 14,66 mln. dollar of 1,18 dollar per aandeel bedroeg. De omzet over de eerste negen maanden steeg met 26 pet van 415,24 mln. dollar tot 523,89 mln. dollar, zo heeft Akzo bekendge maakt. 4 r Ui *1

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15